Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Bocs, a szellőztetés utáni legyűjtést rövidre nyírással egybekötve kifelejtettem.

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Becs' szóra nem a saját igazam hajtom, de a jó geotextílián még a tarack sem képes átmenni, így megspórolható a gyomirtás.Hangsúlyozom, hogy nem a sima 150g/m2-es kommersz cuccról van szó.
A felülvetésben teljesen igazad van, önmagában nem sokat ér.
A javasolt technológia kora tavaszra:
1. Szellőztetés késes eszközzel - ha profi vagy lyukasztó is jöhet
2. Tavaszi tápanyag kiszórása pl: pl. ICL New Grass 30g/m2
3. Felülvetés pl. ICL Renovator fűmag keverék 10-15g/m2
4. Könnyű hengerezés, jó beöntözés

Ha nagyon gyomos, most még nem érdemes kezelni, csak kézzel irtani, mert a vegetáció még csak indul, nem veszik fel kellőképp a gyomok.

Online
Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1907
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1029
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

PgSpa írta:
2020.03.07., szomb. 08:25
Ha lefóliázod, akkor elég a mechanikai gyomirtás, a jó minőségű geotextílián nem tud átmenni a gyom.
Én kicsit árnyaltabban gondolom (bár nem vagyok szakember és szigorúan szvsz.!):

- Ha tarackos a fű, szerintem kezdésként nem lehet elkerülni a minimum kétszeri totális irtást, a fóliázás nem (sem) oldja meg ezt a problémát.
- Ha rá szeretnél vetni a meglévő fűre, először irtsd ki a benne lévő kétszikű gyomokat (kétszikű gyomirtóval, vagy - ha elég türelmes vagy - késsel egyenként a répaszerű :rolleyes: gyökerüket is kikanyarítva). Ezt követően nyírd jó rövidre (legalsó fűnyíróállással), ha van rá lehetőséged, gyepszellőztetővel is menj át rajta "keresztben-hosszában", aztán jöhet a fűmag - egy kis tápanyag sem árt, és az első pár hétben folyamatosan legyen nedves. (A gyepszellőztetés "eredményétől" ne ijedj meg, jó sok füvet kitép, nem túl szép látvány - bár egy ortopéd sebész biztos látott már ennél rondábbat is... :D Elnézést a gyenge poénért. :smile53:)
- Illúziód ne legyen, 4-5 év elteltével - hacsak nem vetsz újra-meg újra, vagy a környezetedben amúgy is ez(ek) a faj(ok) dominál(nak) - nem sok marad pontosan abból a fajból, amit vetettél, a természettel nehéz harcolni. De ez szerintem egyáltalán nem baj.

Ui.: Azt hiszem, nálam kevesebb vegyszert nemigen használ bárki, de ezzel együtt - anélkül, hogy állást foglalnék - egy link: https://felvidek.ma/2019/02/zold-idioti ... t-mizeria/

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3650
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

A pincében teleltettem egy fiatal fügét,és mára ilyen szépen kihajtott.
Mikor ültessem ki?És mivel ebből fa formát szeretnék faragni mert a kertbe tenném,így nem is kell visszavágnom egyenlőre,csak nőjön így?
20200307_084905.jpg
20200307_084905.jpg (3.66 MiB) Megtekintve 2068 alkalommal

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Ha lefóliázod, akkor elég a mechanikai gyomirtás, a jó minőségű geotextílián nem tud átmenni a gyom. Használj DuPont Plantexet.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Palm »

akvapark írta:
2020.03.07., szomb. 07:28
Abszolút kezdő kertészkedő lévén az első kérdéseim:
1./Milyen gyomirtót érdemes(?) használni. Ne legyen glifozát.(Ausztriában be is tiltva!)
Egy 1mx5m-es sávban szeretném kiirtani a gazt, lefóliázni - abból mit érdemes venni? - és a fóliát dekor kaviccsal leszórni.
2./Mikor érdemes a fűmagot kiszórni? Érdemes a régi gyepre is szórni?
Köszi a válaszokat.
1. Csak tyúkot vagy libát. Vegyszert nem. Gyorsan megoldja a problémát.
2. Amint éjszaka sincs már fagy. Igen, érdemes.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

akvapark
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5694
Csatlakozott: 2007.01.12., pén. 13:38
Értékelés: 1176

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: akvapark »

Abszolút kezdő kertészkedő lévén az első kérdéseim:
1./Milyen gyomirtót érdemes(?) használni. Ne legyen glifozát.(Ausztriában be is tiltva!)
Egy 1mx5m-es sávban szeretném kiirtani a gazt, lefóliázni - abból mit érdemes venni? - és a fóliát dekor kaviccsal leszórni.
2./Mikor érdemes a fűmagot kiszórni? Érdemes a régi gyepre is szórni?
Köszi a válaszokat.
>>Egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók<

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3650
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

venomer írta:
2020.03.04., szer. 19:44
Shimano írta:
2020.03.04., szer. 18:12
lehet
Tudnál feltenni majd képet? Gondolok valamire, de nem biztos, hogy az.
Holnap keresek,de úgy néz ki hogy a fiatalabb ágelágazasoknák letörik a hajtás,és ha tüzetesebben megnézem ezt a részt,akkor a letört rész közepén van egy pár cm hosszú lyuk amit kirágott valami,és ezért is törik le könnyen még zölden is,vagy ha nem,akkor elszárad.
Keresgéltem már hogy mi lehet,de egyértelmű választ még nem találtam.

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Shimano írta:
2020.03.04., szer. 17:42
Én nem hagyok ősszel benzint a gépbe,kijáratom fullra.Olyankor szokott egy helyben dolgozni a fűnyíróm.
Nem vagyok benne biztos, de szerintem marad valami maradék a karburátor alján. Ha meg ott megdermed az a spéci adalék, ugyanúgy nem fog indulni. Legfeljebb könnyebb kitakarítani, mint az egész tankot és üzemanyag-rendszert.
Ha injektoros fűnyíród van, akkor nem szóltam. :smile29:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Nagyon sok növényből lehet sövényt nevelni, a tűztövis is ilyen, láttam meredek megoldásokat, pl, az alpesi régióban közönséges lucból is lehet szépet kihozni...

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1715
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 412

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: venomer »

Shimano írta:
2020.03.04., szer. 18:12
lehet
Tudnál feltenni majd képet? Gondolok valamire, de nem biztos, hogy az.

Sövénynek nem utolsó még a tűztövis sem. Ellenálló és ha hagyjuk megemberesedni, még az oroszlántot is távolt tartja.

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3650
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

PgSpa írta:
2020.03.04., szer. 19:09
Nem vagyok növényvédő szakember, de a helyedben elengedném a dolgot. Annyi mérget kellene folyamatosan kijuttatni, hogy nem érné meg, és te nem is juthatsz hozzá hatékony szerekhez, csak növényorvoson keresztül. A tuják kora lejárt a mi klímánkon, ideje volt. Én az ország egyik legnagyobb díszfaiskolájánál dolgoztam parképítőként, nagyon megutáltam őket, pedig 4m-es, négyszer iskolázott példányokból is telepítettünk sövényeket. Sokkal értékesebb a tiszafa, a lombosokból a babérmeggyek, a Photinia.
Köszi,és azt hiszem én is így gondolom.Nem ide való növény ez,viszont sajnálnám kivágni,mert a kórságok ellenére szép nagyra nőttek.
Tiszafám is van,az is idős,nagyon szép és jól is érzi magát,fogok is még ültetni.

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Nem vagyok növényvédő szakember, de a helyedben elengedném a dolgot. Annyi mérget kellene folyamatosan kijuttatni, hogy nem érné meg, és te nem is juthatsz hozzá hatékony szerekhez, csak növényorvoson keresztül. A tuják kora lejárt a mi klímánkon, ideje volt. Én az ország egyik legnagyobb díszfaiskolájánál dolgoztam parképítőként, nagyon megutáltam őket, pedig 4m-es, négyszer iskolázott példányokból is telepítettünk sövényeket. Sokkal értékesebb a tiszafa, a lombosokból a babérmeggyek, a Photinia.

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3650
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Nekem abban segítsetek,hogy mit tegyek a tujákat rágó szúk,vagy nem tudom mik ellen.Van az udvarban egy pár kb 25 éves szinte fa méretű és alakú,mert felnyírtam őket tuja is,meg fiatalabb nemesebb fajta is,de mindegyiket rágja valami.Az új hajtások tövébe berágja magát,és abban ha az leesik egy kb 2 centis lyukat látok,de benne semmit.
Még most télen is ebben a szeles időben is potyognak le még zölden is a hajtások.Valami szú féle lehet,de hogy mit lehetne tenni ellene,hát gőzöm sincs. gondolkodik.gif
Most annyit tettem hogy lemosóval a törzseket,amik az öreg tuják esetében kb 2m magasságig fel vannak nyírva lemostam.Az egészet permetezni nehézkes,mert magasak,de megoldom valahogy ha van rá tuti megoldás.

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3650
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Én nem hagyok ősszel benzint a gépbe,kijáratom fullra.Olyankor szokott egy helyben dolgozni a fűnyíróm. :D Lehet benne lehetne hagyni,de jobb ha nincs benne semmi üzemanyag,szerintem.Azért az csak min 4 hónap,pl egy fűnyírónál,de mondjuk tavaly még decemberben is nyírtam füvet,tehát ez sem mindig így van.

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Sene írta:
2020.03.03., kedd 19:05
Segítsetek ötletekkel/véleményekkel: Ki / mit fog tankolni az idei évtől a kerti kisgépébe?
A drágább benzinek valóban maradtak E5-sök.
Viszont azt mondják, hogy csak akkor van baj az új benzinnel, ha sokáig áll az üzemanyag a tartályban. Vagyis ha gyakran használod a gépelyt, lehet, hogy elég az ősz végén jobbfajta benzinnel tankolni, és annak a maradékát benne hagyni télre. Lehet venni adalékanyagokat is, amik állítólag megóvják a gépet ettől a problémától.

Illetve lehet tankolni jobb benzint egész évben, olyan sokat nem fogyasztanak a kerti gépek. Legalább gyorsabban kész lesz a fűnyírás. :D
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Sene
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 260
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 18:03
Értékelés: 88

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Sene »

stx írta:
2020.03.03., kedd 19:29

A drágább benzin nem E10? Akkor azt.
Úgy olvastam, hogy azokra nincs E10 kikötés.

Avatar
stx
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 747
Csatlakozott: 2011.06.15., szer. 09:13
Értékelés: 359
Tartózkodási hely: Csonka-Magyarország, Középfölde
Kapcsolat:

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: stx »

Sene írta:
2020.03.03., kedd 19:05
Sziasztok!

Segítsetek ötletekkel/véleményekkel: Ki / mit fog tankolni az idei évtől a kerti kisgépébe?
E10 gondolkodik.gif
A drágább benzin nem E10? Akkor azt.

Avatar
Sene
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 260
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 18:03
Értékelés: 88

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Sene »

Sziasztok!

Segítsetek ötletekkel/véleményekkel: Ki / mit fog tankolni az idei évtől a kerti kisgépébe?
E10 gondolkodik.gif

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Virágzik egyáltalán? Vágd el 40cm magasságban, tudom durvának tűnik, de nyár végére 2m-es lesz, és tele lesz virággal!

Online
Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1907
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1029
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

A közelebbi az aranyvessző, a hátsó a nyári orgona. Igen, általában ilyen formára "faragjuk". :rolleyes:

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Én a képen a kémény és a karó közötti, kis kihajtott lombot mutatóra gondolok. Vagy az nyáriorgona? Egyébként annak is jót tesz a drasztikus, kb. 40-50cmre csonkolás. Ha jól látom, úgy nyírogatod, mint a buxust, formára alakítod.

Online
Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1907
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1029
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

PgSpa írta:
2020.03.01., vas. 12:49
A málna mögött a buxus után kékszakáll az a termetes cserje?
Aranyvessző (mögötte, a bódénál pedig nyári orgona) - legalábbis szerintem... :D. Ha nem is 30 cm-re, de olykor azért elég drasztikusan vissza szoktuk metszeni.

Egyébként a bukszus csak fél bukszus, tavaly nem voltunk itthon a "nagy hernyóvész" idején, mire lepermeteztük, a felét amputálni kellett. Szerencsére a többi bukszusnál még időben elkaptuk a kis zöld habzsolhápokat.

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A málna mögött a buxus után kékszakáll az a termetes cserje? Ha az, egyszer próbáld ki, hogy 30cm-re visszavágod. A virágait azévi hajtásokon hozza, sokkal dúsabb lesz emiatt.

Online
Avatar
Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1907
Csatlakozott: 2017.04.21., pén. 19:59
Értékelés: 1029
Tartózkodási hely: Pécs

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Rotox »

Rövidesen kibújnak... :luck:
A málnák is átköltöztek az új helyükre.
Csatolmányok
Ágyás.jpg
Ágyás.jpg (3.74 MiB) Megtekintve 1340 alkalommal
Málna.jpg
Málna.jpg (4.42 MiB) Megtekintve 1340 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”