Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

ZolaBA írta:
2021.10.05., kedd 08:48
PgSpa írta:
2021.10.05., kedd 08:20
A "csodasövény" Ulmus pumila 'Puszta' az újabb kutatások szerint lehet, de ha sövénynek neveled, akkor nem hoz termést a nyírás miatt, tarackolni meg nem fog, mint pl az akác.
Csodasövény van nálunk is, kicsit lustán olyan 2 havonta nyírom - így egyáltalán nem terjed, értve alatta, hogy nem hoz új hajtást a talajból. Viszont veszettül nő, lopja el a helyet sövényként is, vágni kell keményen. Ami még érdekes, hogy a szára is határozottan vastagodik, valahol ez mégis csak fa. Hogy a gyökere milyen lehet ha esetleg majd ki kell szedni azt nem tudom, szerencsére kihalni még egy tövet se láttam :)
Hát igen, csodák nincsenek, ami gyorsan nő, hiába nyírod, elveszi az életteret....

Online
Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1826
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1660
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

PgSpa írta:
2021.10.05., kedd 08:20
A "csodasövény" Ulmus pumila 'Puszta' az újabb kutatások szerint lehet, de ha sövénynek neveled, akkor nem hoz termést a nyírás miatt, tarackolni meg nem fog, mint pl az akác.
Csodasövény van nálunk is, kicsit lustán olyan 2 havonta nyírom - így egyáltalán nem terjed, értve alatta, hogy nem hoz új hajtást a talajból. Viszont veszettül nő, lopja el a helyet sövényként is, vágni kell keményen. Ami még érdekes, hogy a szára is határozottan vastagodik, valahol ez mégis csak fa. Hogy a gyökere milyen lehet ha esetleg majd ki kell szedni azt nem tudom, szerencsére kihalni még egy tövet se láttam :)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

greenbio írta:
2021.10.05., kedd 08:00
Sziasztok!

A szilfa az urak szerint mennyire invazív? Hogyan terjed? Gyökérről vagy magról?
Köszönöm
Melyik szilről van szó? A honos szilek éppen a honosságuk miatt nem invazívek. A "csodasövény" Ulmus pumila 'Puszta' az újabb kutatások szerint lehet, de ha sövénynek neveled, akkor nem hoz termést a nyírás miatt, tarackolni meg nem fog, mint pl az akác.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 383

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Sziasztok!

A szilfa az urak szerint mennyire invazív? Hogyan terjed? Gyökérről vagy magról?
Köszönöm

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12682
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7374
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

PgSpa írta:
2021.09.18., szomb. 18:18
A flórakosár beültetésnél vigyázz, hogy a citromfű el ne szabaduljon, mert benő mindent.
A leandereknél én a helyedben minden másodikat vágnék vissza, főleg azokat, amelyek tőből jól hajtanak.
Így jövő nyárra is lesz virágzó, mert az előbbiekből csak későn lesz virág.
A kaspókat meg kicsinek érzem már most ekkora töveknek. A lökésszerű tápoldat helyett legjobb az Osmocote, ebből van olyan (8-9 hónapos), amely egész szezonban nyomja a tápanyagot.
A fűszernövények nagy része sajnos ilyen. Van vele tapasztalatom, időnként ritkítani kell.
A kaspók szerintem nem kicsik. Határeset méret, amit még kezelni lehet. Nagyobbat nem fogok oda tenni, és a növényeket sem szeretném ennél sokkal nagyobbra hagyni.
Egyelőre nem kaptak tápot, csak vizet. Viszont csináltam egy trükköt, amitől picit féltem, de végül egy nyár távlatából azt mondom, eddig bevált. Nem szerettem volna tálcát rakni a cserepek alá, mert teljesen elrontja az összképet, viszont a növény nagyon szereti a vizet, illetve, ha kifolyik alul, akkor nincs ami felfogja.
Szóval a cserép aljába tettem egy tálcát, ami tartja a vizet és alatta kibéleltem geotextillel a cserepet belülről, ha kifolyik is egy kis víz, akkor az tiszta legyen. Aggódtam a pangó víz miatt, de végül működik a dolog.
8C096C20-45B5-4B26-883B-09E5D8108F3C.jpeg
8C096C20-45B5-4B26-883B-09E5D8108F3C.jpeg (3.27 MiB) Megtekintve 1179 alkalommal
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A flórakosár beültetésnél vigyázz, hogy a citromfű el ne szabaduljon, mert benő mindent.
A leandereknél én a helyedben minden másodikat vágnék vissza, főleg azokat, amelyek tőből jól hajtanak.
Így jövő nyárra is lesz virágzó, mert az előbbiekből csak későn lesz virág.
A kaspókat meg kicsinek érzem már most ekkora töveknek. A lökésszerű tápoldat helyett legjobb az Osmocote, ebből van olyan (8-9 hónapos), amely egész szezonban nyomja a tápanyagot.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12682
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7374
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Köszi a válaszokat, visszavágom, aztán meglátjuk.
Az előző telet már nálunk töltötte a garázsban, szerette, viszont amikor kiültettük akkor betetvesedett. Szerencsére sikerült megszabadulni tőlük.

Nah flórakosár. Kiszaladtam és lőttem egy mostani állapotot.
D446D9F5-860F-4E7F-BB30-EDFDCB3FE74E.jpeg
D446D9F5-860F-4E7F-BB30-EDFDCB3FE74E.jpeg (5.23 MiB) Megtekintve 1212 alkalommal
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Megvolt a kávé,jól is esett,és így ezután egy újabb szösszenet.Igérem több nem lesz. :D
Ha azt tapasztalod hogy sok a sárguló levél,vagy nehézkesen nőnek az tápanyaghiányra is utalhat.Én nyáron egy egy kanálnyi volldünger műtrányát oldok fel időnként egy kanna vízben és azzal öntözöm.Ha ez nem segít és azt veszed észre hogy szinte azonnal átfolyik az edényen a ráöntött víz,az azt jelzi hogy sok a gyökér már,és egy erősebb gyökérvisszavágás után újra kell a dézsákba ültetni. Jól viselik ezt is,szóval nem kell félni hogy ettől bajuk lesz.
Ja és mégvalami.Ha nem akarsz sérvet kapni a téli lecipelésnél,akkor elötte hagyd egy kicsit szárazabban a földet. :D

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Az újabb adag kávét várva meg valami.
Ha van kedved hozzá,akkor az ősszel levágott ágakból új életet tudsz fakasztani ha azokat vízben tartva gyökerezteted,és tavasszal kiülteted.A frissebb hajtásokból lehet ezt megcsinálni.Én úgy szoktam hogy a 20-30cm-es darabok alsó részéről egy pár levelet leszedek,vizbe teszem és így gyökeret eresztenek ha minden jól alakul.Persze van némi veszteség,így érdemes többel próbálkozni,de össze szokott jönni,és tök jó érzés is ezekből egy új életet létrehozni.
Nah,kész a kávém,ennyi volt,megyek. :D

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Kiegészítés. :D
Annyiban lehet talán szerencsésebb az őszi visszavágás,hogy mivel ezek télen is fejlődnek,éledeznek némileg,hogy így korábban megindulhat a visszavágások alatt tavasszal az élet.Arra figyelj mindenképpen hogy télen is öntözd,persze csak módjával,de ne hagyd hogy teljesen kiszáradjon a föld amibe vannak.És arra is hogy a tetvek ne lepjék el,mert ezek a dögök még télen is aktívak melegebb helyen.
Némi fény sem árt,tehát előbb lesz új életre kész ha télen is kap némi napfényt,de egy sötét pincében sem lesz vele gond,ha nem lehet máshová elhelyezni.
Kb mínusz 5 fokig még maradhatnak kint mert bírják,a kártevők viszont ezt már nem,tehát nyugodtan hagyhatod kint az erősebb fagyokig.Én van hogy csak decemberben viszem le a pincébe őket.

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Vinkler írta:
2021.09.16., csüt. 20:03
PgSpa írta:
2021.09.16., csüt. 19:42
... és még egy kérdés: a jó kis flórakosarakat nem akarod sziklakerti növényekkel beültetni?
Ez amit feltöltöttem képet, a tavaszi állapotot tükrözi. A flórakosarak tele vannak ültetve azóta, szinte ki sem látszanak. :rolleyes:

A leánderek is szépen formálódtak. Most már teljesen mindegy, ez a helyzet. Szóval a kérdés továbbra is, hogy most, vagy tavasszal vágjam vissza és ritkítsam , illetve vannak e praktikák a visszavágáshoz.
Nehéz így látatlanban,de úgy szokott történni hogy követlenül a visszavágás alatt hozza az új hajtásokat ami valamiért 3 szokott lenni,és ezek nőnek majd erőteljesebben,szóval így kb előre lehet látni hogy milyen lesz attól függően hogy hol vágod vissza.
A mikorra nincs tippem,de lehet mindegy is hogy ősszel vagy tavasszal,én formáztam már mindkét időszakban.Ha egy egyenes,vastag és erősebb ágat vágsz vissza,akkor lehet virág nem lesz rajta,de ha a hármas elágazások felett,akkor jó eséllyel virágot is hozhatnak az onnét induló hajtások.Ez persze nincs kőbe vésve,és összetett dolog is,de kb így nőnek,tehát a visszavágásnál 3 új ág születik,igy kell elképzelni.
Én szoktam olyat is,hogy ha már nagyon elburjánzik,akkor a tő felett (kb 10-20cm) lecsapok minden ágat,és újratervezek. :D
Bírja ezt is,nem kell félteni.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12682
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7374
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

PgSpa írta:
2021.09.16., csüt. 19:42
... és még egy kérdés: a jó kis flórakosarakat nem akarod sziklakerti növényekkel beültetni?
Ez amit feltöltöttem képet, a tavaszi állapotot tükrözi. A flórakosarak tele vannak ültetve azóta, szinte ki sem látszanak. :rolleyes:

A leánderek is szépen formálódtak. Most már teljesen mindegy, ez a helyzet. Szóval a kérdés továbbra is, hogy most, vagy tavasszal vágjam vissza és ritkítsam , illetve vannak e praktikák a visszavágáshoz.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
violin
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2008.10.10., pén. 19:03
Értékelés: 1052

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: violin »

Vinkler írta:
2021.09.16., csüt. 19:19
Tavasszal ketté szedtem pár tizenéves leándertövet és átültettem nagyobb betoncserépbe. Akkor nem akartam megmetszeni, hiszen a szétszedés és a gyökerek megfrissítése után nem hiszem, hogy tetszett volna neki, meg amúgy is azt olvastam, hogy ősszel szerencsésebb. Szeretném most megformázni, van valami jó tipp a metszéséhez, a neten nem igazán találtam semmit…
Mi visszavágtuk a harmadik szemig... onnan mindig 3 új hajtást hoz, és egyre dúsabb lesz.
Lyngdorf+osztrák Tesla+svájci lemezvakaró+japó drótok+háelté 3.....zene és bona.

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

... és még egy kérdés: a jó kis flórakosarakat nem akarod sziklakerti növényekkel beültetni?

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Vinkler írta:
2021.09.16., csüt. 19:19
Tavasszal ketté szedtem pár tizenéves leándertövet és átültettem nagyobb betoncserépbe. Akkor nem akartam megmetszeni, hiszen a szétszedés és a gyökerek megfrissítése után nem hiszem, hogy tetszett volna neki, meg amúgy is azt olvastam, hogy ősszel szerencsésebb. Szeretném most megformázni, van valami jó tipp a metszéséhez, a neten nem igazán találtam semmit…

Pedig pontosan tavasszal, a szétültetéskor kellett volna kb. felére visszavágni a hajtásokat és egy kicsit megritkítani, mert úgy látom, hogy a formájuk nem igazán jó. Ha most megint hozzájuk nyúlsz, a jövő évi virágzást veszélyezteted, ha most, ha jövő tavasszal metszed...

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12682
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7374
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Tavasszal ketté szedtem pár tizenéves leándertövet és átültettem nagyobb betoncserépbe. Akkor nem akartam megmetszeni, hiszen a szétszedés és a gyökerek megfrissítése után nem hiszem, hogy tetszett volna neki, meg amúgy is azt olvastam, hogy ősszel szerencsésebb. Szeretném most megformázni, van valami jó tipp a metszéséhez, a neten nem igazán találtam semmit…
664C26A9-D274-4A20-9D6D-6BF341D7EC01.jpeg
664C26A9-D274-4A20-9D6D-6BF341D7EC01.jpeg (2.03 MiB) Megtekintve 1165 alkalommal
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6135
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Palm írta:
2021.09.15., szer. 12:14

Nálunk ilyen kártevő még nem volt (itt ismeretlen) és remélem soha nem is lesz.
Attól tartok, sajnos nem sokáig lesz ismeretlen nálatok sem:

https://portal.nebih.gov.hu/-/megjelent ... -complet-1

Egyébként, egy másik cikkben azt olvastsm, hogy a mulcsolás hátráltatja a fúrólegyek áttelelését, de csak akkor, ha a mulcsot és a lehullott diókat is összeszedjük a tél beállta előtt a fa alól, és megsemmisítjük!
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Palm »

Aszpirin írta:
2021.09.15., szer. 08:33
Palm írta:
2021.09.14., kedd 23:32
Diófa terén van olyan fajta, ami nálunk nem érzi jól magát és van amelyik igen. Eddig nagyon kevés fajta maradt meg itt, de amelyik megmaradt az igen nagyra nőt és jól is terem.
Soha nem szedem össze a diófa alól a levelet. Fűnyíróval végig megyek rajta, had mulcsolja le és rohadjon bele a földbe. Azt vettem észre, hogy mióta így csinálom a diófa nagyon jól érzi itt magát. Természetes önvédelmi fertőtlenítés megy így végbe a talajban a környezetében. Úgy tudom, hogy a diófa levele, ha vízben kiázik (de a diófalevél tea is), akkor az ember számára orvosság csak, minden egyéb számára halálos méreg. Kivételt képez néhány növény.
Azért kíváncsi lennék, hogyan védi meg a módszered a diófát a Shimano által is említett dióburok fúrólégytől, aminek férge épp az általad említett “halálos méregből” tudtommal legtöbbet tartalmazó zöld dióburkot zabálja, és nem igazán válogat a fajták között…
Magyarországon viszonylag új jelenség, de elkeserítő… Nálam is pár éve 100%-ban tönkreteszi a diót, és kivétel nélkül minden kollégám, akinek van diófája, panaszkodik rá. Védekezni ellene pedig… sok sikert! Ha nálad még nem jelent meg, akkor szerencsés vagy, de ami késik nem múlik! Én diófába (új ültetésébe) már biztosan nem invesztálnék egy fillért sem.
Nálunk ilyen kártevő még nem volt (itt ismeretlen) és remélem soha nem is lesz.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6135
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5191
Tartózkodási hely: Szár

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Palm írta:
2021.09.14., kedd 23:32
Diófa terén van olyan fajta, ami nálunk nem érzi jól magát és van amelyik igen. Eddig nagyon kevés fajta maradt meg itt, de amelyik megmaradt az igen nagyra nőt és jól is terem.
Soha nem szedem össze a diófa alól a levelet. Fűnyíróval végig megyek rajta, had mulcsolja le és rohadjon bele a földbe. Azt vettem észre, hogy mióta így csinálom a diófa nagyon jól érzi itt magát. Természetes önvédelmi fertőtlenítés megy így végbe a talajban a környezetében. Úgy tudom, hogy a diófa levele, ha vízben kiázik (de a diófalevél tea is), akkor az ember számára orvosság csak, minden egyéb számára halálos méreg. Kivételt képez néhány növény.
Azért kíváncsi lennék, hogyan védi meg a módszered a diófát a Shimano által is említett dióburok fúrólégytől, aminek férge épp az általad említett “halálos méregből” tudtommal legtöbbet tartalmazó zöld dióburkot zabálja, és nem igazán válogat a fajták között…
Magyarországon viszonylag új jelenség, de elkeserítő… Nálam is pár éve 100%-ban tönkreteszi a diót, és kivétel nélkül minden kollégám, akinek van diófája, panaszkodik rá. Védekezni ellene pedig… sok sikert! Ha nálad még nem jelent meg, akkor szerencsés vagy, de ami késik nem múlik! Én diófába (új ültetésébe) már biztosan nem invesztálnék egy fillért sem.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Palm írta:
2021.09.14., kedd 23:32

Beszéltem pár emberrel, akiknek régóta van a szomszéd és közeli utcákban selyem akáca és a levéltetű nem jelent meg rajtuk. Van, akinek már kb. 20 éve van. Nem permetezik, csak amikor még fiatal fa volt néha locsolták. Azt mondták nekik nem szemetel. Jól érzi magát itt a Bakony alján a Balaton közelében.

A dohányfák is nagyon jól érzik magukat. Néhány háznál igen szép nagy lett már és igen komolyan növekednek. Bejön nekik ez a hely ezek szerint.

Diófa terén van olyan fajta, ami nálunk nem érzi jól magát és van amelyik igen. Eddig nagyon kevés fajta maradt meg itt, de amelyik megmaradt az igen nagyra nőt és jól is terem.
Soha nem szedem össze a diófa alól a levelet. Fűnyíróval végig megyek rajta, had mulcsolja le és rohadjon bele a földbe. Azt vettem észre, hogy mióta így csinálom a diófa nagyon jól érzi itt magát. Természetes önvédelmi fertőtlenítés megy így végbe a talajban a környezetében. Úgy tudom, hogy a diófa levele, ha vízben kiázik (de a diófalevél tea is), akkor az ember számára orvosság csak, minden egyéb számára halálos méreg. Kivételt képez néhány növény.

Megjegyzem, hogy vannak olyan növények, ráadásul nem is kevés, amik ezt a mikro klímát nem szeretik (és gondolom a talajt sem). A Debreceni bőtermő meggy vagy cseresznye itt nagyon hamar "megadta" magát.
A selyemakácot levélbolha kárositja,ha felétek nincs,az szuper és örülj neki.Felénk sehol nem láttam ültetve,én ültettem kettőt és szép nagyra is nőttek,8-10m de egyszer csak jöttek ezek a dögök és egyszerűen nem tudtam védekezni ellenük és kivágtam őket szinte könnyezve,mert nagyon szépek voltak már.Szemetelni fog rendesen,de ezt majd megtapasztalod.Nyáron a virágok,aztán a levelek,és végül a levéltartó ágak,vesszők vagy nem is tudom hogyan nevezik,de ezek nem egy két hét alatt potyognak le,ha nem hónapokon keresztül.
A fünyíró ezeket a szívósabb ágakat nem díjazza,fűnyírás elött fel kell gerebjézni.
Az biztos hogy tetszeni fog,csak az áttelelő bolhák kerüljék el,mert az amit azok művelnek valami borzalom.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Palm »

Shimano írta:
2021.09.14., kedd 21:49
Palm írta:
2021.09.14., kedd 18:06
3 féle fa van tervben egyszerre. Előre 4 selyemakác a kocsibeálló mellé. Középre 1 valami bordó levelű juhar féle. Hátra a garázs mellé 3 dohányfa. Ezt ajánlotta a közelben az egyik kertészetben a tulaj, akinek élete a kertészkedés.
Hátra még 1 diófa fog kerülni. Legyen minimum 2, de amilyen satnyák azok az eperfák (kb. 10 év alatt még nem volt rajta termés!), amiket jópár éve ültettem lehet azoknak is a helyére diófa fog kerülni.
Az almafák helyére meg hozok normális fekete eperfát. Utálom az almát. A fehér szederből jobb a pálinka a magasabb cukorfoka miatt, de a fekete nekem jobban ízlik.
Legyen így,viszont a diófákat,legalábbis felénk szinte teljes mértékben teszi tönkre a dióburok fúrólégy.Nekem is van két fám,de még termést nem hoztak,szóval nem tudom hogy megúszom e,de valszeg nem,és így előbb utóbb kivágásra is fognak kerülni.
Nagyon szép lesz a selyemakác,főleg ha már nagyobb lesz,és kitűnően árnyékol is majd,viszont nyáron kocsival ne álj alá,mert azt a ragacsos mocskot amit a bolhak ürítenek ha lesznek rajta még lemosni sem egyszerű.
Beszéltem pár emberrel, akiknek régóta van a szomszéd és közeli utcákban selyem akáca és a levéltetű nem jelent meg rajtuk. Van, akinek már kb. 20 éve van. Nem permetezik, csak amikor még fiatal fa volt néha locsolták. Azt mondták nekik nem szemetel. Jól érzi magát itt a Bakony alján a Balaton közelében.

A dohányfák is nagyon jól érzik magukat. Néhány háznál igen szép nagy lett már és igen komolyan növekednek. Bejön nekik ez a hely ezek szerint.

Diófa terén van olyan fajta, ami nálunk nem érzi jól magát és van amelyik igen. Eddig nagyon kevés fajta maradt meg itt, de amelyik megmaradt az igen nagyra nőt és jól is terem.
Soha nem szedem össze a diófa alól a levelet. Fűnyíróval végig megyek rajta, had mulcsolja le és rohadjon bele a földbe. Azt vettem észre, hogy mióta így csinálom a diófa nagyon jól érzi itt magát. Természetes önvédelmi fertőtlenítés megy így végbe a talajban a környezetében. Úgy tudom, hogy a diófa levele, ha vízben kiázik (de a diófalevél tea is), akkor az ember számára orvosság csak, minden egyéb számára halálos méreg. Kivételt képez néhány növény.

Megjegyzem, hogy vannak olyan növények, ráadásul nem is kevés, amik ezt a mikro klímát nem szeretik (és gondolom a talajt sem). A Debreceni bőtermő meggy vagy cseresznye itt nagyon hamar "megadta" magát.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3653
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1880

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Palm írta:
2021.09.14., kedd 18:06
3 féle fa van tervben egyszerre. Előre 4 selyemakác a kocsibeálló mellé. Középre 1 valami bordó levelű juhar féle. Hátra a garázs mellé 3 dohányfa. Ezt ajánlotta a közelben az egyik kertészetben a tulaj, akinek élete a kertészkedés.
Hátra még 1 diófa fog kerülni. Legyen minimum 2, de amilyen satnyák azok az eperfák (kb. 10 év alatt még nem volt rajta termés!), amiket jópár éve ültettem lehet azoknak is a helyére diófa fog kerülni.
Az almafák helyére meg hozok normális fekete eperfát. Utálom az almát. A fehér szederből jobb a pálinka a magasabb cukorfoka miatt, de a fekete nekem jobban ízlik.
Legyen így,viszont a diófákat,legalábbis felénk szinte teljes mértékben teszi tönkre a dióburok fúrólégy.Nekem is van két fám,de még termést nem hoztak,szóval nem tudom hogy megúszom e,de valszeg nem,és így előbb utóbb kivágásra is fognak kerülni.
Nagyon szép lesz a selyemakác,főleg ha már nagyobb lesz,és kitűnően árnyékol is majd,viszont nyáron kocsival ne álj alá,mert azt a ragacsos mocskot amit a bolhak ürítenek ha lesznek rajta még lemosni sem egyszerű.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Palm »

3 féle fa van tervben egyszerre. Előre 4 selyemakác a kocsibeálló mellé. Középre 1 valami bordó levelű juhar féle. Hátra a garázs mellé 3 dohányfa. Ezt ajánlotta a közelben az egyik kertészetben a tulaj, akinek élete a kertészkedés.
Hátra még 1 diófa fog kerülni. Legyen minimum 2, de amilyen satnyák azok az eperfák (kb. 10 év alatt még nem volt rajta termés!), amiket jópár éve ültettem lehet azoknak is a helyére diófa fog kerülni.
Az almafák helyére meg hozok normális fekete eperfát. Utálom az almát. A fehér szederből jobb a pálinka a magasabb cukorfoka miatt, de a fekete nekem jobban ízlik.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 339
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

A császárfa gyorsan és nagyra nő, nem felel meg a kívánalmaknak. A metszést, csonkolást meg nem szereti, könnyen bekorhadhat.

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3772
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2374
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Palm írta:
2021.09.13., hétf. 07:13
zoli73 írta:
2021.09.13., hétf. 06:48
Palm írta:
2021.09.13., hétf. 04:13


Lótrágyát ingyen tudok szerezni igen nagy mennyiségben és tapasztalatból tudom, hogy minden növény szereti. Néhány évvel ezelőtt kb. 20m3 lótrágyát szórtam szét a kertben. Életre kelt a kert. A gyümölcs fák jobban teremnek, a gyep sokkal dúsabb és gyorsabban nő, a diófa hírtelen igencsak nagyot nőt.
A baromfi trágya olyan, hogy óvatosan kell vele bánni, különben kiéget mindent. De a nyúl trágyával is.

Csodasövény volt a szomszédban és az egyáltalán nem az a forma, amit szeretnék. Másrészt igaz gyorsan nő, de hamar elöregszik. Nekem sokkal hosszabb élettartamú kell.
Formára a selyemakác szerű fák tetszenek és lenne jó, mert alatta tud mozogni a levegő a szomszéd háza miatt (vájog).
A környéken van néhány helyen selyemakác és szépen nőnek. Sok hulladék nincs utána.
A diófáról rengeteg levél lehúllik. A fűnyíró mulcsolással megoldja a problémát.
Tujánk és cédrusunk is volt és az is szép nagyra nőt. Építkezés miatt kellett kivágni. Kb. 30 éves volt és nem lehetett már átültetni. Szomszédoknál is van van tuja és cédrus is, meg tiszafa is. Baromi nagyra nőtek és szépek.
A sima akác szépen nő nálunk, de baromi magas lesz, így azt nem ültetnék oda és nem olyan forma, mint a selyem akác.
Nem ragaszkodok a selyem akáchoz, de formára és méretre ideális lenne és ezért emlegettem folyton.
Ez a lótrágya nekem új, felénk a marha trágya a favorit, hamarosan hozok is át néhány talicskával a szomszédból, összel jól beledolgozom a konyhakert talajába. A baromfi trágya, úgy ahogy írod, nagy mennyiségben mindent kiéget, a magas foszfor tartalma miatt. Viszont a "nyúlbogyóra" sokan esküsznek, kimondottan cserepes, ládás növényekre. Több bonsai-os ismerősöm is nyúlbogyót használ a fái alá, én is kipróbáltam volna már, de nincs nyúl az ismeretségi körömben.
Érdekes amit a selyemakácról írsz, de én is azt mondom, mint Shimano kolléga, szerintem is alkalmatlan sövénynek, térelválasztónak.
A terebélyes, ernyős, ritkás ágaival, inkább szoliternek való. Szépnek, szép( nekünk is van egy elég nagy példány), de borzalmasan szemetelős.
Több ismerősöm is e miatt vágta ki.
Ha jó a talaj(ahogy írod jó) az örökzöldeknek, akkor én megpróbákoznék a leyland ciprussal. Gyorsan nő, jól bírja a nyírást, de mégsem lesz nagyon sűrű. Az egyik szomszédom(sarok telek) ilyet ültetett a kerítése mellé belülre, nagyon dekoratív.
Nem sövényt akarok és nem is térelválasztót. Ez nem tudom honnét jött? Mint említettem: a szomszéd háza vájog és szellőznie kell, árnyékoljon "csak" a fa. Esernyő alakú fát akarok, ami a napfényt "fogja meg", hogy nyáron hűvösebb legyen az udvar. Árnyékot adjon jó nagy területen. A fa alatt lehessen "mászkálni". Nem baj, ha belóg a kocsibejáró fölé és a házig ér (ezért adtam meg a hely méreteket). Ezért is merült fel a selyem akác ötlete.
Kb. 7m lombkorona átmérő szélesség terén és kb. 4m magasságtól lombkorona felfelé és kb. 7-8m maximális magasság lenne az ideális.
Nem baj, ha a garázs fölé benyúlik.
Ami árnyékol, annak van lombja és ez álltal zöld hulladék is képződik. Szóval ez nem gond és szempont. Ha tüskés dolgok potyognának a kocsi bejáróra, akkor az már gond. Az szóba sem jöhet.
Hát akkor ezt tényleg jól benéztem. gondolkodik.gif
Egyre abban voltam, hogy a szomszéd házát akarod eltakarni, mert mondjuk nem éppen esztétikus.
Így már értem a selyemakácot. Tényleg nagyon mutatós, de nagyon szemetelős is, ami nem éppem kívánatos, ha a szomszéd háza közelébe tervezed ültetni, akár többet is. Akaratlanul is jól teleszemeteli a háztetőjét, esőcsatornáját, stb. mert folyamatosan hullat valamit, amit a szél visz minden felé. Én szemény szerint nagyon haragszom a miénkre, ha rajtam múlna, már kivágtam volna, de a feleségem nem akarja, szereti.
Ami még jó lehet ilyen célra, az a császárfa. A sógornőméknek van kettő, hihetetlenül gyorsan nő, már egész jól beárnyékolja nekik a teraszt, pedig még csak 3 éves.
Hozzáteszem, nekem nem tetszik, valahogy olyan groteszk, olyan lapulevélfa.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”