Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Még időben vagy, nyersz egy szezont.Metszésre amúgy is a kora tavasz a jobb, mert a sebek egyből gyógyulnak, nem úgy mint ősszel. Nem tudom, hogy milyen fajta, de a körték erőteljesen felfelé indulnak és ifjítás után sok vízhajtást hoznak, erre ügyelj.

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12629
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Van a kertben egy kb 20 éves körtefa. Nem nagyon volt gondozva, elég mostoha körülmények közt tengette életét, a mellette lévő orgona teljesen elnyomta. Az orgonát megritkítottam és mivel ez az egyetlen gyümölcsfa a telken, ami az építkezés után megmaradt, gondoltam futok vele egy kört. Tavaly nem foglalkoztam vele, viszonylag sok, de értékelhetetlen termés volt rajta, hamar lepotyogott.
Szóval, hogy kiszedtem az orgonát mellőle, látszik, hogy elég féloldalas a fa. Gondoltam, hogy frissítem és megformázom, hogy ne csak az egyik felén legyenek ágak.
Szerintetek mikor kellene megformázni? Most tavasszal, vagy várjam meg az ősz?
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

Én 5600-ért vettem 10 kilót.
Szerintem!

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Szétdöntöttük a hétvégén a komposztálónkat. Százas nagyságrendben találtunk benne cserebogár lárvákat, nem túlzok. Már vagy 15 éve csináljuk ezt minden tavasszal, de ilyet még sosem láttam. :rolleyes:

A múlt héten meg vettem egy zsák jófajta fűtrágyát, amiről a minap beszéltünk. 25.000 volt az ára. Mondták a boltban, hogy az idei szállítmány ára 35.000 lesz. Aki szeretne beruházni ilyen vegyi anyagokba, keresse meg a tavalyi készletet, amíg még van belőle.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Tctronic írta:
2022.03.18., pén. 15:24
Üdv.
Elektromos gyepszellőztetőt tudtok ajánlani? Késes, vagy rugós? Tudtok valami occó de jót ajánlani. Esetleg tapasztalatok....

Kösz.

Apósommal közös használatra vettünk egy ilyet.
https://www.arukereso.hu/gyepszelloztet ... xwQAvD_BwE
3 éve van meg, de hiba nélkül teszi a dolgát.
Ahhoz képest, hogy nem egy sűrűn használt eszköz, sajnos elég drága. Mi még 40e alatt vettük, de ha nem lenne ez a közös tulajdonú/használatú lehetőség, akkor én inkább bérelnék egyet. Arra az évi 1 alkalomra pár ezer forintért kölcsönöznék egyet, és még helyet sem kell neki szorítani.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Üdv.
Elektromos gyepszellőztetőt tudtok ajánlani? Késes, vagy rugós? Tudtok valami occó de jót ajánlani. Esetleg tapasztalatok....

Kösz.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

PgSpa írta:
2022.02.25., pén. 17:51
Felco, vagy Kunde. Utóbbi azonban nagyon drága, előbbi sem olcsó. Balkezes modell szinte minden komoly gyártónál van.
Olvasgattam a témában, és arra jutottam, hogy az olcsóbb kategóriában nem találtam balkezes metszőollót, így ez mellett döntöttem, és megrendeltem.:
https://felco-shop.hu/felco-9-metszooll ... EUQAvD_BwE Bízom benne, hogy jó döntést hoztam.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Lemmy9.1 írta:
2022.02.26., szomb. 08:21
A Lidlis ágvágó sem tűnik rossznak, mert áttételes.
Évek óta használom. Adtam neki egy esélyt, úgy voltam vele, ha tönkre megy sem nagy veszteség, mert olcsó volt, de egyenlőre nem akar tönkremenni. Persze egy drágább modellnek, mint minden szárszámnak, használati minősége is sokkal jobb, nem csak a tartósság a szempont.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

pali923 írta:
2022.02.26., szomb. 00:32
zoli73 írta:
2022.02.25., pén. 17:27
Milyen metszőollót vegyek, mit ajánlotok?
Lehet, hogy furcsa lesz, de vállalom. :D
A kedvenc kertészünktől (aki számtalanszor volt az év kertésze, és aki a díjnyertes kertünket tervezte) kérdeztem meg, hogy milyen metszőollót használnak az emberei. Ő ezt ajánlotta:
https://www.primanet.hu/termekek/kert/m ... 11821.html
Én nem találtam sehol ilyet, ezért ilyet vettem helyette, aminek ugyanaz a pengéje:
https://edigital.hu/metszoollok/extol-p ... 08-p234254

Az Extol 5 év garanciát ad az ollóra. A mester szerint 3 éve használják ezeket, és még egyiket sem kellett élezni, pedig ipari szinten dolgoznak vele elég sok emberrel. Japán acél a felirat szerint, és tényleg jó. A narancssárga verzió előnye, hogy csak beakasztani kell, azt is középen, nem akad be az alsó rögzítés sehova. A nyitáshoz meg csak össze kell nyomni, és kész. Balkezeseknek is jó. :D

A nejem ezt az Extol változatot szereti, nekem meg hozott a mester egyik szomszéd falu gazdaboltjából a narancssárgából, akkoriban még 2000 Ft-ba sem került. Én ezt használom már jó pár éve, és bátran merem ajánlani. Ilyen áron sehol nem fog venni senki ilyen jó képességű metszőollót. Nem használtam még a nagyon drága fajtákból, de azt itt is tudjuk, hogy nem mindig a legdrágább erősítő szól legjobban. :smile29:

Ha már ez előjött: én meg kétkezes combos metszőollóra szeretnék egy igazán jó tippet. Volt régen egy rávágós, de eltörött a pengéje, amit meg vettem helyette, meg sem közelíti azt a tudást. Régóta keresem az igazit, de nem találtam még meg.
Ilyen, vagy ennek az utánzata(ránézésre ugyanez) van itthon, de nem használom, félre van téve.
A nyélrészek tövében, az a két kidudorodó rész, ami alatt a rugó van, már többször becsípte a tenyerem bőrét, csúnya vérhólyagot okozva, ezért nem használom már. Lehet az én anatómiámmal van baj, de nekem ez ezért nem jó. Sőt, egyszer a feleségem kezét is becsípte. El is sűlyesztettem valahová, nehogy kézbe kerüljön.
Valamilyet biztos, hogy vennem kell még mostanában, mert a barackok metszése még hátra van.
Nézegettem teszteket, videokat a Felco ollókról. Tényleg nagyon jók, de ami nekem megfelelő lenne, az 20e-től indul, és ha már ennyit ki kell adni érte, akkor jó volna kézbe venni pár modellt, de nagyon nehéz kideríteni, hol kaphatóak. Webáruházból mindegyik modell elérhető, de ahogy lentebb már írtam, pl. cipőt sem vennék így.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

A Lidlis ágvágó sem tűnik rossznak, mert áttételes.
Szerintem!

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

zoli73 írta:
2022.02.25., pén. 17:27
Milyen metszőollót vegyek, mit ajánlotok?
Lehet, hogy furcsa lesz, de vállalom. :D
A kedvenc kertészünktől (aki számtalanszor volt az év kertésze, és aki a díjnyertes kertünket tervezte) kérdeztem meg, hogy milyen metszőollót használnak az emberei. Ő ezt ajánlotta:
https://www.primanet.hu/termekek/kert/m ... 11821.html
Én nem találtam sehol ilyet, ezért ilyet vettem helyette, aminek ugyanaz a pengéje:
https://edigital.hu/metszoollok/extol-p ... 08-p234254

Az Extol 5 év garanciát ad az ollóra. A mester szerint 3 éve használják ezeket, és még egyiket sem kellett élezni, pedig ipari szinten dolgoznak vele elég sok emberrel. Japán acél a felirat szerint, és tényleg jó. A narancssárga verzió előnye, hogy csak beakasztani kell, azt is középen, nem akad be az alsó rögzítés sehova. A nyitáshoz meg csak össze kell nyomni, és kész. Balkezeseknek is jó. :D

A nejem ezt az Extol változatot szereti, nekem meg hozott a mester egyik szomszéd falu gazdaboltjából a narancssárgából, akkoriban még 2000 Ft-ba sem került. Én ezt használom már jó pár éve, és bátran merem ajánlani. Ilyen áron sehol nem fog venni senki ilyen jó képességű metszőollót. Nem használtam még a nagyon drága fajtákból, de azt itt is tudjuk, hogy nem mindig a legdrágább erősítő szól legjobban. :smile29:

Ha már ez előjött: én meg kétkezes combos metszőollóra szeretnék egy igazán jó tippet. Volt régen egy rávágós, de eltörött a pengéje, amit meg vettem helyette, meg sem közelíti azt a tudást. Régóta keresem az igazit, de nem találtam még meg.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Nekem nem jön be a forgónyeles, mindig úgy érzem, hogy kiesik a kezemből. Édesapámnak még én vettem egy Fiskars modellt, neki bejött, szereti és velem ellentétben ő használja, 82 éves kora ellenére kb. 40 fát metsz meg vele idén tavasszal is.

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

PgSpa írta:
2022.02.25., pén. 17:51
Felco, vagy Kunde. Utóbbi azonban nagyon drága, előbbi sem olcsó. Balkezes modell szinte minden komoly gyártónál van.
Köszönöm, az ajánlást! Nos, ezek tényleg nem olcsók, de hosszúntávon biztos megéri.
Igen ezekből létezik több balkezes kivitel is, de milyen ez a forgó nyeles? Ilyennel volt már dolgod?
Mennyire kézre álló, vagy ez nem mindenkinek jön be?
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

A Lidlibe van most Fiskars.
Szerintem!

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Felco, vagy Kunde. Utóbbi azonban nagyon drága, előbbi sem olcsó. Balkezes modell szinte minden komoly gyártónál van.

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Ma, ebéd után, nekiláttam a 2db almafánk megmetszésének, de kb. 10 perc után hősi halált halt, a "made in china" márkájú, vacak metszőollóm, amivel már évek óta kínlódtam, szégyen szemre.
Hirtelen kellett valami, így irány a helyi gazdabolt, ahol a szintén kínai szemetek között, ezt az ollót,
https://www.obi.hu/metszoollok-agvagok/ ... /p/4473682, vettem meg "tűzoltás" gyanánt.
A két almafát megmetszettem vele, de nem ez lesz a végső megoldás, mert ez a gyártó belépő kategóriás metszőollója, és hát a minősége is ennek megfelelő. Most kénytelen voltam beérni ezzel, mert a gazdaboltunk kínálatában ez volt a legjobb.
Milyen metszőollót vegyek, mit ajánlotok? Szeretnék egy végleges megoldást, ami hosszú távon is megbízhatóan szolgál, de mégsem horror árú. Kb. 15e-ret szánnék rá, nemélem ennyiből már lehet tisztességes metszőollót venni.
Nézegettem a webáruházak végtelen kínálatát, de valahogy ezzel is úgy vagyok, mint a cipő vásárlással, szeretném kézbe venni, kipróbálni, mennyire kézre álló, mielőtt megveszem, és ne csak fotók alapján kelljen dönteni.
Amihez kell, az 19 tő szőlő kordonban, és lugasban, 2db almafa, 9db őszibarack, és 2db kajszibarack, továbbá rózsák, és egyéb cserjék amik metszést igényelnek, tehát univerzális a feladat.
Ja, és még valami, balkezes vagyok!
Ötleteket, tanacsokat előre is köszönöm!
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

pali923 írta:
2022.02.24., csüt. 16:26
PgSpa írta:
2022.02.24., csüt. 15:08
Végeredményben ha a tápanyag input kevés- a levitt kaszálék miatt garantált a talaj kimerülése, a gyep legyengülése.
Bakker, te tuti jutalékra dolgozol, most elkezdtem a hosszú hatású műtrágyákat keresni. :D
Találtam is párat, de csak 15 kilósat, amiből nekem kéne 3 zsák, ami már legalább 70.000 Ft. Azért már komolyabb kábelt is lehet venni. :smile29:
Amiket meg írtál korábban, azok vannak 25 kilósban is, de azt írják róla, hogy 2-3 hónap a hatásuk. Mondjuk azok meg elviselhető áron vannak az NPK-hoz képest is, és nem 15% bennük a nitrogén, mellesleg.
Szóval most számolgatok. gondolkodik.gif
Reklámtollat, jegyzettömböt, sapkát és pólót szoktam kapni tőlük, nem vagyok forgalmazó :D . Még egy dolog fontos a gyep tápanyagellátásában: évente egyszer valamilyen szerves anyagot is kell adni, hogy a talajélet jó legyen: szárított marhatrágya, Biovin, Siforga, Biosol Forte. ... ja és szellőztetés tavasszal, nyár végén, néha lyukasztás, éles fűnyíró, szükség esetén gyomirtás, növényvédelem stb. Szóval mint a hifizés, csak még olcsóbb...

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3629
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Én 10kg-os florimo gyeptrágyát használok tavasztól 2-3alkalommal őszig,és hogy ez hogy mennyire is jó vagy nem,nem tudom,de zöld a fű tőle. :D
Ez viszonyla emészthető áron van,és kb 350nm-re elég.

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

PgSpa írta:
2022.02.24., csüt. 15:08
Végeredményben ha a tápanyag input kevés- a levitt kaszálék miatt garantált a talaj kimerülése, a gyep legyengülése.
Bakker, te tuti jutalékra dolgozol, most elkezdtem a hosszú hatású műtrágyákat keresni. :D
Találtam is párat, de csak 15 kilósat, amiből nekem kéne 3 zsák, ami már legalább 70.000 Ft. Azért már komolyabb kábelt is lehet venni. :smile29:
Amiket meg írtál korábban, azok vannak 25 kilósban is, de azt írják róla, hogy 2-3 hónap a hatásuk. Mondjuk azok meg elviselhető áron vannak az NPK-hoz képest is, és nem 15% bennük a nitrogén, mellesleg.
Szóval most számolgatok. gondolkodik.gif
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Nem ilyen egyszerű a kérdés.
1. A gyep tápanyagigényében -mivel vegetatívan növekszik- a Nitrogén dominál. A többi makroelemre (P,K) is szükség van, változó mértékben a fűszálak erősödéséhez, a gyökérzet növekedéséhez. Az NPK 15-15-15 tavaszi indulásnak jó, később felesleges. A normál műtrágyákkal az a baj, hogy a Nitrogén tartalmuk az öntözés és csapadék hatására kimosódik, mert ez az elem kötődik a talajkolloidokhoz. Ha kinyomod a pétisót és jön egy felhőszakadás, 90%-a lekerül a mélyebb talajrétegekbe, vagy elfolyik. Ilyen kezelés után a gyep fejlődése hirtelen felgyorsul, majd ugyanolyan gyorsan le is áll. Ennek kiküszöbölésére két megoldás született: az elő az ún. "lassú Nitrogén" amelynél nem egyszerű nitrát formájában van a Nitrogén lekötve, hanem erősebb kötésekben, amelyek lassabban bomlanak. A másik megoldás a gyantaburkolat, amely egy félig áteresztő hártyaként védi a tápanyagokat és csak lassan engedi ki a talajoldatba.
2. A mennyiség kérdése: itt a profik talajvizsgálattal határozzák meg a talaj tápanyagtartalmát, majd a kaszalások számából következtetnek a kijuttatandó tápanyag mennyiségére, és a műtrágya hatóanyagtartalmának ismeretében számolják ki az adagolást. A drágának kikiáltott tartós hatású műtrágyák egyrészt folyamatosan adagolják a tápanyagokat, másrészt meghatározott ideig, így egyenletes a tápanyagellátottság. A gyártók tapasztalatai szerint összerakva pl. a 2-3 hónapos típusból évi 4-5 dózis szükséges, a normál 20-25 kaszálás és gyűjtés mellett. A mulcsozásba nem mennék most bele, mert időm már nincsen rá...
Végeredményben ha a tápanyag input kevés- a levitt kaszálék miatt garantált a talaj kimerülése, a gyep legyengülése.

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

De kémia az egész nem? Nem költenék hangzatos termékre, ha van olcsóbb megoldás.
15-15-15 NPK jó akkor? Legalábbis a többség szerint így állunk.
Szerintem!

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

PgSpa írta:
2022.02.22., kedd 13:47
Abban igazad van, hogy a 8-9 hónapos műtrágya nem tart ki magyar klímán, de plusz egy-két kezeléssel igen. Magán kertben nem szempont, de fontos szempont a kiszórás költsége is, és a környezetvédelem: a burkolt Nitrogén kevésbé mosódik ki.
Nem vitatom, hogy igazad van. Csak az ember egy magán kertben sajnos kénytelen költség/haszon elemzést végezni. Én úgy ítéltem meg, hogy nem tudnak annyival többet, mint amennyibe kerül. Egyébként szoktam szórni egy téli műtrágyát is, vagyis őszi NPK-t. Továbbra is azt gondolom, hogy mindenki próbálja ki, aztán döntsön a saját szempontjai alapján.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Én 27 éve vagyok a kertépítő és tervező szakmában. A tapasztalatom az, hogy az anyagmegmaradás törvénye működik: ha évi 25 nyírással kiszedem a tápanyagot a talajból, azt vissza kell tenni. Két adag NPK kevés ehhez. Abban igazad van, hogy a 8-9 hónapos műtrágya nem tart ki magyar klímán, de plusz egy-két kezeléssel igen. Magán kertben nem szempont, de fontos szempont a kiszórás költsége is, és a környezetvédelem: a burkolt Nitrogén kevésbé mosódik ki.

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: pali923 »

PgSpa írta:
2022.02.21., hétf. 19:50
A helyedben azért kipróbálnám ezeket az ICL termékeket. A Groupama Arénától a Telki edzőpályáig ezeket használják. A nem lassított vagy burkolt Nitrogén mindig ad egy lökést a gyepnek, amitől megnyúlik, utána meg torzsásodik.
Én ebben a témában is csak arról mondok valamit, mint pl. a kábelek esetén: kipróbáltam, mint leírtam. 20 éve terelgetek 800m2 füvet, van némi rálátásom. Az én tapasztalatom az, hogy augusztus magasságában senki nem mondta volna meg a füvemről azokban az években, hogy 3-szor annyit költöttem fűtrágyára, mint máskor. Vagyis én kétségbe vonom, hogy 8-9 hónapig is hatásosak ezek a csoda dolgok.
A fradipályán akármennyi pénzt is el tudnak költeni az enyémből ilyen csodákra, nekem nem éri meg. Ha jól emlékszem, a felcsúti (vagy a Vidi?) pálya gyepét kellett totálisan lecserélni átadás után, mert bebarnult az egész. A kertészünk azt mesélte, hogy amikor vizsgálták az okokat, 22 olyan gombafajt fedeztek fel, amiről addig Magyarországon még nem hallottak. Szóval nem kell mindent misztifikálni.

Aztán ez is lehet olyan, mint a hifi: mindenkinél más az akusztika, mások a műfajok, amit szeret. A kertben is mindenkinek más az éghajlat, a talaj, a széljárás, a pénztárca és az elvárás. Itt is csak azt lehet tanácsolni: ki kell próbálni, aztán lehet dönteni. Én így látom, de nem mindenkinek olyan az erősítője sem, mint nekem. :D

Igen, valószínűleg minden műtrágya drágább lesz. Ezen a bigézésen azért még jókat csodálkozom: amelyik kereskedő olyan hülye, hogy a Bige cucca helyett nem az olcsó külföldi műtrágyát árulja, az hülye, végül is ez egy nyitott piacgazdaság. Ja, hogy olyan meg nincs? Akkor nem csak a Bige gazember, hanem minden műtrágyagyártó? :D Évek óta szlovák NPK-t adnak nekem a boltban, ahova járok, pedig akkor még nem zajlott ez az őrület.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: "Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Így is meg lehet közelíteni a kérdést, de akkor nem kell fórumon kérdezni. Ez kb. olyan válasz volt, mint amikor bebizonyítják, hogy nem számítanak a kábelek, minden lelemzjátszó ugyanúgy szól, stb. stb.

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”