"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül

Rotox
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 314

"Kertész leszek, fát nevelek...", avagy kertészkedjünk a ház körül.

Hozzászólás Szerző: Rotox » 2018.06.12., kedd 08:44

19 órája, Lemmy9 írta:

...most építkeznek a szomszédban. Van valami növény ami égigérő paszujként nő és takar? És örökzöld. 

A Leyland ciprus szerintem is jó ötlet, és ha szintkülönbség/támfal is van (mint nálam, a képeken - bocs, nincs frissen nyírva :rolleyes:), meg lehet "bolondítani" az összképet egy kis madárbirssel is. (Csak figyelj rá, hogy madárbirsből milyet veszel; van inkább terülő és inkább "álló", illetve örökzöld és lombhullató fajta is, továbbá - ősszel szép piros :party: - bogyója enyhén mérgező!)

Leylandi+madárbirs1.jpg

Leylandi+madárbirs2.jpg

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 459

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.12., kedd 08:40

57 perce, thxfan írta:

Fűre ki milyen műtrágyát használ?

COMPO Basatop hosszú hatású műtrágya, májusban szórtam legközelebb július vége augusztus elején kell.

Sok régi kacat. Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük. Még a hangszóróm membránja is celofánból van, hangváltó meg nincsen is benne, szólni szól így is.

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.12., kedd 08:36

10 órája, Vinkler írta:

Segitsetek pls. Félfutó muskátlival kapcsolatban. Gyönyörűen indult, de mostanra totál kudarc. 1-1 picike virág, ami hamar elviragzik, a levelek sokszor elsárgulnak, néha meg is száradnak. Ha locsolom az a baj, ha tápozom az a baj, ha nem, akkor meg az. Megőrülök... :(

Első körben túl öntözésre tippelek, próbáld félárnyékos hűvösebb helyre vinni és hagyni, hogy kiszáradjon a földje (elég ha a teteje száraz), ha nem ez a gond akkor kuka mivel vírus vagy gombás fertőzést kapott.!36_7_11.gif

Sok régi kacat. Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük. Még a hangszóróm membránja is celofánból van, hangváltó meg nincsen is benne, szólni szól így is.

thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 1071

Hozzászólás Szerző: thxfan » 2018.06.12., kedd 07:40

Fűre ki milyen műtrágyát használ?

10.1 Auro3D
Erősítő:Denon AVR-X5200W+Behringer A500,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Runco RS-900,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

thxfan
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: thxfan » 2018.06.12., kedd 07:38

18 hours ago, Lemmy9 said:

Más. Van egy üres rész ahol nincs tuja, de most építkeznek a szomszédban. Van valami növény ami égigérő paszujként nő és takar? És örökzöld. 

Szerintem valami futónövényt keress, nekem borostyán van betonoszlopos drótkerítésre futtatva, már olyan vastag a szára, hogy az tartja inkább a kerítést. Majd délután teszek fel képet, nagyon jól mutat.

Esetleg dobj rá a kerítésre pár méter műfüvet :D.

10.1 Auro3D
Erősítő:Denon AVR-X5200W+Behringer A500,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Runco RS-900,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3566

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2018.06.11., hétf. 22:28

Segitsetek pls. Félfutó muskátlival kapcsolatban. Gyönyörűen indult, de mostanra totál kudarc. 1-1 picike virág, ami hamar elviragzik, a levelek sokszor elsárgulnak, néha meg is száradnak. Ha locsolom az a baj, ha tápozom az a baj, ha nem, akkor meg az. Megőrülök... :(

Apple / Parasound / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Sene
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 82

Hozzászólás Szerző: Sene » 2018.06.11., hétf. 22:01

9 hours ago, Lemmy9 said:

Csepegtető van alattuk.

Javaslom ellenőrizd a csepegtetőt több helyen is, hogy végigmegy-e benne a víz. 10 év kb elég ahhoz, hogy a gyökerei összeszorítsák a csepegtetőt, ezzel elzárva a vizet. (én már tapasztaltam ilyet, nálunk is hasonló korú a tuja).

+ greenbio fórumtárs javaslatát én is megerősítem, nagyon javallott a tuja permetezése (szakember nekem kéthetente javasolta, de én is csak a szezononként 2-3x-ig jutok)

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.11., hétf. 21:56

Fő a biztonság.:D

ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 733

Hozzászólás Szerző: ZolaBA » 2018.06.11., hétf. 21:48

tonya! nem sok az az oltó-víz ekkora tűzrakóhoz? :D

Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.11., hétf. 21:45

Hát úgy látszik az volt, a háttérben az a kettő magról kelt ki (jó az is igaz volt miből válogatnom, szelektálnom a másik kertemben.):rolleyes:

IMG_1038.jpg

PgSpa
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 54

Hozzászólás Szerző: PgSpa » 2018.06.11., hétf. 21:29

7 perce, tonya írta:

Ez így van, a tiszafa nekem is az egyik kedvenc örökzöldem a boróka mellett, de sajnos igen lassan növekszik, lekopogom a nyugati(smaragd) tujáim jó egészségnek örvendenek, mindegyik magról, vadon kelt ki, saját termesztés.:rolleyes:

A smaragd ('Smaragd') tuja egy fajta, vegetatívan (dugványról) szaporítják. A magoncok genetikailag szóródnak, neked úgy látszik szerencséd volt...

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.11., hétf. 21:16

18 perce, PgSpa írta:

A nyugati tuja (Thuja occidentalis) egyre több kórokozóval, kártevővel küzd. Ehhez még hozzátesz a felmelegedés, és így lassan elfelejthetjük.

Az említett leyland ciprus (xCupressocyparis leylandii) kiváló sövénynövény, csak arra kell figyelni, hogy el ne szabaduljon, mert akár 20m-re is megnőhet.

Én leggyakrabban a tiszafákat ajánlom, lomblevelűekből a babérmeggy (Prunus laurocerasus) fajtákat, valamint a korallberkenyét (Photinia serrulata).

Ez így van, a tiszafa nekem is az egyik kedvenc örökzöldem a boróka mellett, de sajnos igen lassan növekszik, lekopogom a nyugati(smaragd) tujáim jó egészségnek örvendenek, mindegyik magról, vadon kelt ki, saját termesztés.:rolleyes:

PgSpa
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 54

Hozzászólás Szerző: PgSpa » 2018.06.11., hétf. 20:50

7 órája, tonya írta:

leyland ciprus ha jól van tartva évi 60-100 cm is növekszik. (bár nyírni is kell.)

A nyugati tuja (Thuja occidentalis) egyre több kórokozóval, kártevővel küzd. Ehhez még hozzátesz a felmelegedés, és így lassan elfelejthetjük.

Az említett leyland ciprus (xCupressocyparis leylandii) kiváló sövénynövény, csak arra kell figyelni, hogy el ne szabaduljon, mert akár 20m-re is megnőhet.

Én leggyakrabban a tiszafákat ajánlom, lomblevelűekből a babérmeggy (Prunus laurocerasus) fajtákat, valamint a korallberkenyét (Photinia serrulata).

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.11., hétf. 13:24

24 perce, Lemmy9 írta:

Csepegtető van alattuk. Amúgy gyönyörüek, de aggódom a száraz ágak miatt, ugyanis belátásmentes így a telek, ha meghalnak,  jópár év és sok pénz lenne pótolni. 

Más. Van egy üres rész ahol nincs tuja, de most építkeznek a szomszédban. Van valami növény ami égigérő paszujként nő és takar? És örökzöld. 

leyland ciprus ha jól van tartva évi 60-100 cm is növekszik. (bár nyírni is kell.)

stx
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 223
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: stx » 2018.06.11., hétf. 12:16

4 hours ago, Lemmy9 said:

Mi is most állunk kertrendezés előtt. Pontosabban jövőre. Ami aggaszt,  hogy van 70 db tuja,  jó 5-6 méteresek,  amiken vannak elszáradt ágak. Meg kéne menteni őket. 

Nekünk is vannak tuják, rendszeresen kell gondozni őket.

Kivágod szárazakat, meg érdemes az élőket is sövényvágóval megnyesni és amikor már nem friss a vágási seb (3-4 hét) nyomsz neki rezet (Miltox, Bordói lé, Ridomil stb) és sok víz. Erre nagyon jó a csöpögtetés - miközben a kert többi részében megy az öntözés, itt szépen csepeg. Ez egyszerű és jó megoldás.

A tuja alsó ágait is érdemes felnyírni (30-40 cm-re), akkor nem tud megtelepedni az állandó párás hely miatt a gomba.

tonya
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: tonya » 2018.06.11., hétf. 10:31

56 perce, Lemmy9 írta:

Kereken 10 évesek. Tápanyagot hogyan pótoljam?  Van egy kompsztáló elég sok használható komposzttal. Dobjak alájuk egy lapáttal? Ez jó lehet? 

Szia !

Komposzt tökéletesen jó, 3-4 lapát mehet alájuk, ha száradást gomba okozta, akkor a száraz ágak levágása, elégetése, és egy Amistar gombaölős permetezés, amit ősszel meg lehet ismételni, de egy évben max. 2-szer szabad használni, száraz időben locsolás, de  szeptembertől már nem, a hajtások beérése miatt, így nem lesz fagyérzékeny a növény. Kb. 2 év és helyre fognak rázódni.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 160

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2018.06.11., hétf. 10:22

Lemmy9: nekem azt mondta a kertész, ahonnan vettem a tujákat, hogy már kiskorában MINDEN tuja gombás, annyire elterjedt már a gomba. évente 3x kell permetezni gombaölővel és bogarak elleni koktéllal. valamint lombtrágyát javasoltak még (szintén permetezni). én raktam ősszel a tuják tövére marhatrágyát is, gondolom a komposzt is jó.

Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1246

Hozzászólás Szerző: Shimano » 2018.06.11., hétf. 08:07

21 perce, Lemmy9 írta:

Mi is most állunk kertrendezés előtt. Pontosabban jövőre. Ami aggaszt,  hogy van 70 db tuja,  jó 5-6 méteresek,  amiken vannak elszáradt ágak. Meg kéne menteni őket. 

Annyit tehetsz hogy levágod az elszáradt részeket,és beszórod gombaölőszerrel.Előfordulhat az is hogy a téli napsütés okozta a száradást,ez ellen sokat nem tehetsz.Ha nem sújos a helyzet,és megfelelő a tápanyagutánpótlás és az öntözés,akkor magától is kiheveri az apróbb sebeket.Sokszor az a baj,hogy nem megfelelő helyre vannak ültetve a tuják,és ezt nem díjazzák,mondjuk jelen esetben ha ilyen nagyok már,akkor nem ez a gond.

thxfan
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: thxfan » 2018.06.11., hétf. 07:43

30 minutes ago, Lemmy9 said:

Ne idézzétek már képet! 

Engedd el, máshol sem megy, itt sem fog :rolleyes:.

10.1 Auro3D

thxfan
Beköltözött
Beköltözött

Hozzászólás Szerző: thxfan » 2018.06.11., hétf. 07:43

8 hours ago, Aszpirin said:

Ha nem titok, megírnád nekem privátbsn, mibe került ez neked a linkelt cégtől, így készre? Épp most szándékozok elkölteni egy nagyobbacska összeget térkövezésre meg filagóriára, és jó lenne a kapott ajánlatot összehasonlítani...

Elküldtem.

Szerk.: látom Felcsút mellett laksz, na ott nem lesz olcsó :D

10.1 Auro3D

lacee
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 458

Hozzászólás Szerző: lacee » 2018.06.11., hétf. 06:01

Bogaras..... na nem hifibogár:D

2018-06-10-19-41-04.thumb.jpg.d64ee171102d25feb8b2c9e5309d14e3.jpg

Apple/Oppo/Audia Flight/Acoustic Zen/Nbs/ValhallA/Chario

lacee
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 458

Hozzászólás Szerző: lacee » 2018.06.11., hétf. 06:00

6 órája, Aszpirin írta:

GYÖNYÖRÙ, GRATULA,!!

Látom élvezed a tüzes liliomot fényképezni, épp most van a “szezonja”, nálam is nagy tömegben nyílik most...

Köszi!

Igen mindig azt fotózom ami éppen aktuális. A rózsákat nagyon szeretem az virágzik többször is.

Apple/Oppo/Audia Flight/Acoustic Zen/Nbs/ValhallA/Chario

Palm
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 145

Hozzászólás Szerző: Palm » 2018.06.11., hétf. 05:01

Magas ágyás:

85fb69ac7965354bb6f362c76fae52eb.jpg

Nem kell hajolgatni, kevés helyen sokminden megtermelhető és nem kell annyit gyomlálni sem. Csepegtetőrendszerrel pedig öntözhető egyszerűen.

Oldalszegély terén lehet fémből:

Biohort-magas%C3%A1gy%C3%A1s-_quartzgrey

Kőből:

maxresdefault.jpg

Fából:

Magas%C3%A1gy%C3%A1s-egyszer%C5%B1en-fes

ildare_618538_altpic_6.jpg

folia2-e1493817728301.jpg

"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Palm
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 145

Hozzászólás Szerző: Palm » 2018.06.11., hétf. 04:45

5 órája, Aszpirin írta:

Na ezek nagyon szépek, valami hasonló lesz nálam is.

De, az üzenőfalon folytatott diskurzusunkra visszatérve: ezek alatt is térkő van, vagy csak én látom rosszul? Az utolsó alatt (ami a legjobban tetszik) ráadásul nem is kevés....

Eredetileg én is csak pontosan a fedett rész alatt szerettem volna térkövet, a kertész szaki viszont rábeszélt a 70nm térkőre, tekintettel a hely tagolására, mondván, hogy a maradék felületeket nem éri meg pázsittal fedni, sok kenne velük a gond, a fényviszonyok és a talaj miatt... Még egyezkedek vele hétfőn mindenképp...

Érdemes megkérdezni kőművest, hogy mennyiért térkövez. Lehet olcsóbb, mint kertészeti céggel csináltatni. Tüzépen megveszed a térkövet és ha kell fuvarossal haza viteted. Kelleni fog még durva és finom murva is alá, szegélykő és némi beton.

Tartós esetén 20cm durva murva és 5cm finom murva ajánlott és arra a térkő. Szegélykő és annak alá és oldal betonozása fontos dolog még.

Néhány térkő gyártó:

http://www.semmelrock.hu/termekek/terko/

http://www.barabasko.hu

https://www.leier.hu/terkovek-szegelykovek

Annak utána kérdezek, hogy hol érdemes vásárolni, mert vannak olyan üzletek, amik kizárólag bizonyos dolgok értékesítésével foglalkoznak és lehet távol van tőled, de még kiszálítással is olcsóbb, mint a helybéli tüzép.

Gyöngykavicsos járdalap:

1484554233_leier-classic-line-gyongykavi

1484554240_leier-classic-line-gyongykavi

termkep_55740.jpg

Egyéb járdalapok:

semmelrock-kerti-burkolat-szurke-szinben

kombi-klasszik-j%C3%A1rdalap2.jpg

"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Aszpirin
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 1714

Hozzászólás Szerző: Aszpirin » 2018.06.10., vas. 23:38

1 órája, thxfan írta:

Nem én csináltam, a linkelt cég emberei jöttek rakni. A térkő színező pora + talán cement, ezt beleseperték és finoman locsolni kellett néhány napig, amitől megkötött.

Ha nem titok, megírnád nekem privátbsn, mibe került ez neked a linkelt cégtől, így készre? Épp most szándékozok elkölteni egy nagyobbacska összeget térkövezésre meg filagóriára, és jó lenne a kapott ajánlatot összehasonlítani...

• Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem
  • BlueSound Powernode 2 → Dali Zensor 1

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”