Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »

Hereditary kapcsán nem nagyon látok bejegyzést. Egyedül Fodesz írt pár sort, melyben inkább átlagosnak jellemezte. Általában egyetértünk, de most nagyon nem osztom. Ez a film igazán megosztó lehet. Ari Aster első nagyfilmje. Én nem tudom ki ez a figura, de hogy David Lynch filmeken nevelkedett, az tuti. Engem padlóra fektetett, s nem fogom többet megnézni. De muszáj mégis feljegyeznem, mert amit ebben a műfajban meg lehet újítani, azt ő mind meglépte és nem is akármilyen minőségben. Fodesz az Apáca-val együtt írt róla. Na, az a film egysíkú popcorn horror ehhez képest (amúgy sztem nem is méltó a “démonok között univerzumhoz”). Nem is szabad egy lapon említeni, nem is egy stílus. Viszonylag egyszerű jeleneteket, olyan képbeállításokkal és hanghatásokkal adtak elő, ami jó időre beleég az ember agyába. A színészi játék meg csak hab a tortán.

Avatar
MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2010.06.04., pén. 23:18
Értékelés: 485

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: MGMART »

A Die Hard 30. évfordulója alkalmából kiadtak egy spec. karácsonyi verziót bluray-en.Ez nem lenne nagy durranás de a Viacomos teljesen magyar gyártású trailer az már igen ;peace;

https://vimeo.com/306814645

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »

Swordfish76 írta:
2018.12.20., csüt. 05:19
Csak lesz új rész.
https://youtu.be/x7rZZlMzjkw
Elnézést mindenkitől, telefonról tettem be a linket, nem hittem, hogy így jelenik majd meg. gondolkodik.gif

https://www.imdb.com/title/tt2274648/?ref_=nv_sr_1
hellboy3.jpg
hellboy3.jpg (103.81 KiB) Megtekintve 3105 alkalommal

Avatar
TPG
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 117
Csatlakozott: 2014.10.28., kedd 09:14
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: TPG »

[quote=Tonyka post_id=2322668 time=1544476783 user_id=5967]
Szégyen nem szégyen az egyik kedvenc sorozatom a Csengetett Mylord.


Nálunk is nagy kedvenc.
A Hallo-Hallo, Cheers, Rémrendes, és nagyon szeretjük az Agymenőket is ,de csak a 8-ik évadig.

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »

Csak lesz új rész.
https://youtu.be/x7rZZlMzjkw

Avatar
bibababa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 707
Csatlakozott: 2008.02.05., kedd 11:35
Értékelés: 42

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: bibababa »

irishcream írta:
2018.12.15., szomb. 17:16
bibababa írta:
2018.12.15., szomb. 17:09
Sziasztok !

Segítene nekem valaki egy filmcímet illetően.
A főszereplő tud utazni az időben ha bemegy egy szekrénybe a lakásában.
Ez a képesség örökletes a családban.
IDŐRŐL IDŐRE?

Igen az . Köszönöm.

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Hifilala »

irishcream írta:
2018.12.15., szomb. 17:17
irishcream írta:
2018.12.15., szomb. 17:16
bibababa írta:
2018.12.15., szomb. 17:09
Sziasztok !

Segítene nekem valaki egy filmcímet illetően.
A főszereplő tud utazni az időben ha bemegy egy szekrénybe a lakásában.
Ez a képesség örökletes a családban.
IDŐRŐL IDŐRE?
ABOUT TIME
Az egy jó kis film,szeretem,az Időutazó felesége a másik kedvenc.

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: irishcream »

irishcream írta:
2018.12.15., szomb. 17:16
bibababa írta:
2018.12.15., szomb. 17:09
Sziasztok !

Segítene nekem valaki egy filmcímet illetően.
A főszereplő tud utazni az időben ha bemegy egy szekrénybe a lakásában.
Ez a képesség örökletes a családban.
IDŐRŐL IDŐRE?
ABOUT TIME

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: irishcream »

[quote=bibababa post_id=2324760 time=1544890147 user_id=12197]
Sziasztok !

Segítene nekem valaki egy filmcímet illetően.
A főszereplő tud utazni az időben ha bemegy egy szekrénybe a lakásában.
Ez a képesség örökletes a családban.
[/quote]

IDŐRŐL IDŐRE?

Avatar
bibababa
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 707
Csatlakozott: 2008.02.05., kedd 11:35
Értékelés: 42

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: bibababa »

Sziasztok !

Segítene nekem valaki egy filmcímet illetően.
A főszereplő tud utazni az időben ha bemegy egy szekrénybe a lakásában.
Ez a képesség örökletes a családban.

Avatar
scaurus
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2006.11.04., szomb. 08:32
Értékelés: 223

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: scaurus »

Aszpirin írta:
2018.12.13., csüt. 17:53
Most látom, hogy az idei évvége is kedvez a szuperhősös-képregényes filmek kedvelőinek.
Űrdongó, Aquaman, Pókverzum... lehet tobzódni a mozikban.
Bár kedvelem a JÓ képregényfilmeket, sőt ha lehet leginkább az eredet, illetve csapatépítős történeteket (vessetek rám követ... :D ), de ezekre konkrétan eszembe nem jut elmenni moziba.
A Transformers tematika gyermekkoromban is hidegen hagyott.
Az Agymenőkből tudjuk, hogy "Aquaman gáz", még Amber Herad miatt sem nézem meg moziban, majd valamikor otthon egy unalmas, esős szombat délután.
Pókember sem érdekelt sohasem, az n+1. pókverziót, pláne animációs film formájában, kihagyom.

A Vox magazinban néztem a jövő évi tervezett bemutatókat, talán Jim Jarmusch The Dead Don't Die opusza, meg a Downton Abbey film (bár a sorozatból csak a 3. évaddal bezárólag látam pár részt) esélyes arra, hogy moziban nézzem - ha egyáltalán eljutnak itthon moziba.
Talán belépőszintűnek mondható rendszerem: Sony BDP-S7200, Pioneer VSX329, Jamo S626, Jamo J112 sub, Audioquest Pearl és KáCsa kábelek

Csutka

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Csutka »

Aszpirin írta:
2018.12.13., csüt. 17:53
Most látom, hogy az idei évvége is kedvez a szuperhősös-képregényes filmek kedvelőinek.
Űrdongó, Aquaman, Pókverzum... lehet tobzódni a mozikban.
Kivárom, amíg a házimozis változat is elérhető és mehet a móka!
;peace;

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Most látom, hogy az idei évvége is kedvez a szuperhősös-képregényes filmek kedvelőinek.
Űrdongó, Aquaman, Pókverzum... lehet tobzódni a mozikban.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Anno Kiskunlacházán a moziban a mozigépész srác is csinált filmklubbot vagy akart de mára már mozi sincs. Sajna nem jutottam el, jó lett volna...
Sokszor a háttérinfók beszélgetések érdekesebbek mint maga a film.A film mint gondolatindító, katalizátor.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

irishcream írta:
2018.12.11., kedd 18:45
MGMART írta:
2018.12.11., kedd 18:32
Ez a fajta közösségépítés hiányzik egyre jobban a mai világból.Nagy respect, hogy életben tartotok egy ilyen filmes baráti kört.Így igazán tartalmas és maradandó lesz a filmélmény .Sajnálom, hogy nem a szomszédban lakom, és kicsit irigykedem is. :rolleyes: :smile53:
Szívemből szóltál. :smile32:
Nekem is leborulok.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: irishcream »

MGMART írta:
2018.12.11., kedd 18:32
Ez a fajta közösségépítés hiányzik egyre jobban a mai világból.Nagy respect, hogy életben tartotok egy ilyen filmes baráti kört.Így igazán tartalmas és maradandó lesz a filmélmény .Sajnálom, hogy nem a szomszédban lakom, és kicsit irigykedem is. :rolleyes: :smile53:
Szívemből szóltál. :smile32:

Avatar
MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2010.06.04., pén. 23:18
Értékelés: 485

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: MGMART »

Ez a fajta közösségépítés hiányzik egyre jobban a mai világból.Nagy respect, hogy életben tartotok egy ilyen filmes baráti kört.Így igazán tartalmas és maradandó lesz a filmélmény .Sajnálom, hogy nem a szomszédban lakom, és kicsit irigykedem is. :rolleyes: :smile53:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

MGMART írta:
2018.12.11., kedd 14:29
Erről már korábban is tettél említést.Szerintem többünket érdekelne, hogy milyen filmeket néztek.Illetve az említett úriember előadásaiból is csepegtethetnél néhány gondolatot egy adott filmcím mellé.
Mióta én is projectorral mozizom és viszonylag nagy szobám van, ráadásul gyerekkorom óta klubmániás vagyok, havi rendszerességgel, hétfő esténként tartok otthoni filmklubot baráti körben. Több előadó is jár hozzánk, többek között Viktor is, aki a magyar film egyik nagykövete, nem mellesleg a Filmklub Szövetség elnöke. A lényeg annyi, hogy minden alkalom előtt egy FB zárt csoportban feldobok 3 (szerintem érdekes, aktuális) filmet, amik közül a közönség - részvételi szándékot is jelző - szavazással kiválaszt egyet, én pedig szerzek hozzá előadót filmes körökből, az egyetemről, vagy ha mást nem találok, akkor én magam felkészülök a filmből. Mozi előtt tehát van egy kis előadás a film hátteréről, az alkotókról, mozi után pedig beszélgetünk róla. A legrövidebb beszélgetés talán 1 órás volt, a leghosszabb 4 órás (a Veszettek kapcsán), erre határozottan emlékszem, mert hajnalig tartó vitába torkollott. A létszám 6 és 18 fő között változik, néha 1-2 kutya is van, házigazdák a párommal ketten vagyunk, enni és innivalót mindenki hoz.

Miket nézünk? Szinte mindent, ahogy a baráti körünk, azaz a közönség összetétele is vegyes. Előfordult hollywoodi szuperprodukció (Martian, Everest) és olyan mű is, amit e topikban elborult művészfilmnek mondanának. :D Nem a műfajon múlik az érték és a szórakozás minősége. Az Everesthez sikerült egy magashegyi mászót, a Martianhoz pedig Zábori Balázs űrkutató barátomat elhívni szakértőnek. Talán mondanom sem kell, a tőlük kapott infók mekkorát dobtak az élményen (és persze az is kiderült, mennyi kamu van ezekben a mozikban). A magyar filmekhez Viktort szoktam hívni, mert fejből löki az összes hazai alkotást az elmúlt 30 évből, ráadásul sok forgatáson jelen van, a forgalmazásban is részt vesz és olyan filmeket is tud hozni zártkörű vetítésre, amikhez máshogy nem igazán lehet hozzáférni a premier után. Ha valaki hasonló klubot szeretne szervezni, ő szívesen segít, ez a szívügye.

No és mielőtt valaki megkérdezi, nálam nincsenek spéci mozifotelek, egy mezei Sony HW45 SXRD vetítőm van kínai vászonnal, 2.0 hangrendszerrel és az ideális nézési távolság sem teljesül, ha közel húszan vagyunk. :) Viktor a filmeket egy WD lejátszón szokta hozni, mert jogi okokból nem adhatja ki a kópiákat, nem másolhatja át őket az én gépemre. Szóval ez nem egy HighTech mozi, nincs 4K, meg 9.4.2 hangcucc sem, sokan mégis szívesebben járnak ide, mint bármelyik plázamoziba, ahova én is maximum dolgozni megyek.

A Bitrograde által említett pécsi Apolló moziban nem, de a szintén pécsi Uránia moziban egykor dolgoztam, a 90-es évek végén komoly klubélet zajlott ott néhányunk szervezésében. Nálam ez egy becsípődés, amit szerintem középiskolában szereztem, ahol az amatőr filmesztéta történelemtanárunk elképesztően érdekes dolgokat mesélt a filmművészetről, még Eisenstein és Tarkovszkij alkotásait is képes volt fogyaszthatóvá tenni számunkra.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Vidéki nagyvárosokban is vannak filmklubok, így ha valaki azokról tud, azt is közzéteheti itt, szerintem. Én például a Dr. Stark filmklub programjából szemezgettem itt korábban. Pécsett, hétfőnként, az Apolló moziban. Sajnos András tavaly meghalt, de a terem elnevezése és a klub továbbra is őrzi emlékét. Több nemzedék nőtt fel az általa vetített filmeken, okosodott az általa vezetett beszélgetésekből.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 737
Csatlakozott: 2010.06.04., pén. 23:18
Értékelés: 485

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: MGMART »

"Nálam a kis házi filmklubomban rendszeresen tart előadást egy úriember, Labáth Viktor barátom, aki a magyar filmművészet elismert szakértője és bizony hosszú perceken át képes sorolni olyan magas színvonalú alkotásokat az elmúlt évekből, amikről garantáltan nem hallottunk addig. Hogy ezeket néha még le is vetíti... kuriózum."

Erről már korábban is tettél említést.Szerintem többünket érdekelne, hogy milyen filmeket néztek.Illetve az említett úriember előadásaiból is csepegtethetnél néhány gondolatot egy adott filmcím mellé.

Avatar
bitrograde
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2081
Csatlakozott: 2016.10.27., csüt. 11:40
Értékelés: 1817
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: bitrograde »

Aszpirin írta:
2018.12.10., hétf. 22:35
Ez is szép gondolati ív, de részemről nagyon sok kérdést felvet.

Először is, miért van az az érzésem, hogy amikor egy humán értelmiségi “magaskultúráról” beszél, akkor ezt szinte kizárólag a művészetekkel kapcsolatos beható ismeretekre gondol, és azt ennek alapján határozza meg? Az a kizárólagos magaskultúra, hogy mennyi Márai-idézetet ismer az ember, vagy pl. mennyire járatos a filmművészet kifejezéstechnikájában, mennyit tud mesélni Dürer fesményeiről, Nietzsche világképéről vagy mondjuk Freud gyermekkori szexualitásra vonatkozó elméletéről?

De pl. hozzátartozik-e a magaskultúrához a nagy Fermat-sejtés (ami évszázadokig sejtés maradt, míg nem is olyan régen egy zseni bizonyította), vagy a kísérleti fizikát megrengető Heisenberg-féle határozatlansági elv, Gödel a matematika tökéletlenségét bizonyító tétele? Vagy az emberi központi idegrendszer működése, ami eme mélyenszántó gondolatok megfogalmazását benned is lehetővé teszi?

Része-e a magaskultúrának Einstein általános relativitáselmélete és annak következményei, a gyorsan pörgő feketelyukak viselkedésének Kerr-féle matematikai leírása, vagy hogy kicsit a földre is leszálljunk: a számítástechnikai eszköz működési elve, amin eme mélyenszántó gondolatokat a mai értelmiség zöme által mellőzött magaskultúráról bepötyögted, esetleg a kedvenc zenédet megszólaltató eszköz fizikája?
Igen, a rövid válasz az, hogy igen. Nyilván nem kell tudni elővezetni a Fermat-sejtés bizonyítását (hiszen az egy középiskolai matematikatanár képzettségének a szintjét is meghaladja), de tudni kell róla, hogy mi az, ahogyan a többi általad említett, nem humántudományos problémáról, elméletről is. Része a műveltségnek, ahogy sok minden más is.
Ha leülünk egyet sörözni, és ezekről mesélek neked olyan dolgokat, amiket még valószínűleg Te sem tudsz, miközben egyetlen Márai-idézetet sem tudok neked fejből elmondani, akkor engem is beskatulyázol, mint aki nem ért semmit a “magaskultúrából”? Esetleg ha rajtakaplak, hogy az általam felsoroltak közül valamelyikhez fikarcnyit sem értesz, akkor mondjam rád én is, hogy nem vagy “olvasott, tájékozott” ember? Mert bizony ezek is le vannak írva.
Nem érteni kell hozzá, nem kell Márai-idézetekkel kelni-feküdni, hanem legalább tudni róla. Az olvasottság és a tájékozottság nem azt a lehetetlen feladatot jelenti, hogy az ember mindent olvasott - nem igazán értem, hogy ez honnan került elő - hanem hogy tud valaminek a létezéséről, el tudja helyezni a térképen, és ha felkelti az érdeklődését, akkor tudja, hol és hogyan járjon utána. Meg persze azt is, hogy tudja, nagyjából meddig terjed a tudása.
Ki határozza meg a “magaskultúra” fogalmát, és van-e jogom tiltakozni az ellen, hogy nem vagyok eléggé “művelt”? Te biztosan mindenben eléggé “művelt” vagy? Csak a művészetek viszik előre vagy döntik romba az emberiséget, vagy a fenti dolgok is hozzátartoznak a kultúránkhoz? Ha igen, akkor van olyan ember, aki ezekhez mind-mind behatóan ért, elérve a “magaskultúra” általad felállított mércéjét? Ha nincs ilyen, akkor nevezhető-e bárki a “magaskultúra” birtokosának?
A kultúrát intézmények, rendszerek tartják fenn, melyeket ugyan emberek működtetnek, de a rendszer mégis felettük áll, mert több, mint az őt alkotó egyének összessége. Így a magaskultúrának sincsenek "birtokosai", hiszen többé kevésbé autonóm, az egyénektől független működésű területről beszélünk. Vagyis nem mondhatjuk meg, mi az (vagy igen, de ez kinyilatkoztatásunk a rendszerből elfoglalt helyünk függvényében nyer értelmet), de tudásunk lehet róla (sőt, egyéni véleményünk is, ami nem nagyon változtat a rendszer működésén).
Minden tiszteletem mellett, és részemről is “no offence”: olyan dolgon keseregsz, amin évszázadok óta keseregnek a magukat a “magaskultúra” birtokosaiként meghatározó emberek: higy tudniillik nincs már respektje a “magaskultúrának”.
Még egyszer: nem vagyok a magaskultúra "birtokosa". Ráadásul tudom, hogy a "magaskultúra" ugyanúgy szubkultúrává lett, mint sok más kulturális terület: kevesek számára bír olyan érvénnyel, hogy sajátjuknak érzik, mint aminek hatása van arra, miként gondolják el magukat. De ez nem von le annak az érvényéből, hogy ez a minőség létrehozására szakosodott terület, illetve az általa létrehozott formák és ismeretek ott legyenek a legtöbb populáris és tömegkulturális területen, mert az azt létrehozó mesteremberek/művészek a legtöbbször a magaskultúrában továbbörökített tudást használják fel. Erre írtam korábban, hogy aki a Ray Donovan forgatókönyvét írta, az biztosan olvasta A Karamazov testvéreket.
A művészetek mindig is arról szóltak, hogy embereknek okozzanak kellemes pillanatokat az érzékeiken keresztül. Vannak, amelyek nagyon sok emberben sikerül ezt elérniük, és vannak és voltak, amelyek csak bizonyos rétegeknek szólnak. Amikor én azt írtam, hogy nekem teszik Tarr Béla művészete (amit nem mellesleg itt a többség pellengérre állított), az csak arról szólt, hogy engem szórakoztat, rám hat, és nem arról, hogy emiatt magamat mások fölé helyezzem, és magam kiváltságosnak érezzem emiatt.
Ez egy kicsit szűkkeblű értelmezése "a" művészetnek. Művészet sokféle van, ahogyan a hagyományos célok között sem csak a kellemes pillanatok szerzése szerepel, hanem - bocs a latinért - az "utile, docere, delectare", vagyis a hasznos ismeretek közlése, a(z erkölcsi) tanítás és a gyönyörködtetés, mely később kiegészül a modernizmus öncélúságával, lásd még l'art pour l'art. Vagyis a tetszés csak egy a sok lehetséges művészeti cél közül. Abban viszont igazad van, hogy az, hogy valakinek valami tetszik, még nem feltétlenül helyezi őt mások fölé.
Igen, nem tudom megmagyarázni úgy, mint Te, hogy miért hat rám egy-egy film, és miért kevésbé egy másik, ebben sajnos nem vagyok eléggé képzett, de vannak más dolgok, amit viszont talán jobban meg tudok magyarázni, mint Te, amik ugyanúgy részei az egyetemes kultúrának, mint a filmművészet, és bocs, de kikérem magamnak, mások nevében is, hogy beskatulyázz azon értelmiségiek körébe, akik nem értik és nem igénylik a “magaskultúrát”. Talán másfajta kultúrát mégis, mint amire Te gondolsz.
Egyáltalán nem volt ez a szándékom. Kimondottan élvezem a beszámolóidat. Látsz, nem csak nézel, van véleményed, amit ki is tudsz fejteni. Kultúrából is sokféle van, és amennyire meg tudom ítélni, kimondottan jó ízléssel válogatod össze, hogy miről nyilvánulj meg itt. A legtöbbször még az ízlésünk is találkozik.
Ja, és nagyon sok amerikai film van, amit nagyon kedvelek, olyan is, ami legalább annyira tömegművészet, mint Mozart vagy Vivaldi zenéje volt a maga korában. Le lehet szállni a földre is, nem leszünk ettől kevesebbek.

No offence, mégegyszer.
Vivaldi és Mozart nem a tömeg-, hanem a populáris kultúra része volt. Nem lehetett még Vivaldi & Mozart for Babies CD-ket kapni az idő tájt. A kultúra nem pusztán ipari termékek megvásárlását és fogyasztását jelentette, hanem részvételt, fizikai jelenlétet. Így az összehasonlítás nem teljesen pontos. Ennek ellenére így vagyok ezzel én is. Vannak olyan tömegkultúrába tartozó filmek, zenék, könyvek, stb., melyeket én is nagyon kedvelek. Példát is mondtam már. Nekem a "sok" kitétellel van gondom. Ami egy embernek "sok", mert egyszerűen ideje sincs megnézni, pláne újranézni, az a rendszer szintjén nagyon "kevés". Éppen ezért lenne szükség - ha már így összejöttünk - némi útmutatásra, hogy mit érdemes. És ezt lehet másképp is, mint hogy tetszik-nem tetszik, fúj tömegkultúra-fúj filmművészet. Persze, az embert elkapja a hév. Ha teheted, olvass bele a komolyzenei ajánlóba, hogy ott milyen adok-kapok megy néha, milyen szenvedélyesen tudnak megnyilvánulni egyesek. De talán ennek nem kellene személyeskedésbe fajulnia.
Non taken.
Audio-PC (zozoweb & mzperx) / Rotel RCD-865 (by süteményx) - RME ADI-2 FS (zozoweb PSU) - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature |
OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference Gold | Wyre4Sound, freeba, SAEC, Kondo KSL-SPC & Mogami

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

bitrograde írta:
2018.12.10., hétf. 20:52
Amúgy minden ellenkező híreszteléssel ellentétben az értelmiség jó része sem fogyaszt már magaskultúrát. Régen egy orvos, egy mérnök olvasott, tájékozott embernek számított, ahogyan a tanító is. Ma ez - részben éppen annak következtében, amit coyoman Bödőcs Márai-paródiájából idéz - nincs így. A mérce is azért tűnik el, mert nincsen mihez viszonyítani, nincs a tudásnak és a műveltségnek respektje.

Az amerikai filmek 99%-ával az a helyzet, hogy a tömegfilmek közé tartozik, semmi köze a filmművészethez, hiába hívják azt a szervezetet "akadémiának".

Hogy ezt az én - elismerem: sarkosan megfogalmazott értékelésemet, melyet az Európában filmmel foglalkozó szakemberek jó része oszt, és ha nem akar Amerikából pénzhez jutni a filmes projektjéhez, el is ismer, vajon miért tekintik egyesek az ellenük intézett személyes támadásnak, azon szerintem nem nekem kellene elgondolkodnom.
Gondolataid nagy részével egyetértek, most csak az idézettekre reagálnék.

A magyar értelmiség műveltségi szintjének zuhanása évtizedek óta tart és bár a téma különösen érdekes, itt nem értekeznék róla bővebben. A folyamatot a kommunisták alapozták meg azzal, hogy cikinek nevezték a kiemelkedő tudást. Ezt a zászlót viszik tovább a mai tehetségkutató TV showk is, amikben a zeneművészetet és a hozzá szükséges szaktudást rántják le a proletárok szintjére, mikor az értékelésnél egy 7 másodpercig kitartott Fisz hang a legfelsőbb kategória. E hozzáállásra a különcséget évszázadok óta gyűlölő magyar lélek különösen vevő és a mai napig visszhangzik az ország határain belül (és e topikban is), hogy a szokványostól eltérő embereket, véleményeket és tudást el kell tiporni, de minimum cikizni szükségeltetik.

Ahogy az értelmiségi létet nem keverném a sznobizmussal (e félreértés jelei pl. Tonyka példái is), úgy nem keverném a művészetet a magasművészettel (vagy hívjuk bárminek is ezt a titokzatos kategóriát, ahova nyilván csak kevesek kívánkoznak). A filmművészet megnevezés nem minőségi kategória, sokkal inkább foglalkozások, tevékenységek köre. Szegény sokat emlegetett Lagzi Lajcsi is hivatalosan művész, hiszen zeneművészeti főiskolát végzett. Sőt még nekem is van két művészeti végzettségem anélkül, hogy bármelyiket is extramagas szinten űzném. (Megjegyzem, még az adóhivatal is művészeti tevékenységnek tekint mindenféle televíziós, rádiós és zenei tartalomgyártási tevékenységet, pedig ezek többsége igen messze van a fennköltségtől.) Attól, hogy egy mozit tömegfilmnek tekintünk, az bizony még művészeti alkotás marad kontradefiníció hiányában. A tömegfilm eleve nem szerencsés címke, hiszen az ide citált "művészfimeket" is tömegek nézték meg, nekik készült, viszont azon filmek, melyek felvállaltan rétegfilmek, szűk publicitást kapnak, ebben a topikban (talán) soha nem kerülnek szóba. Mondhatom úgy is, hogy ami itt terítékre kerül, az bizony mind tömegfilm. Nálam a kis házi filmklubomban rendszeresen tart előadást egy úriember, Labáth Viktor barátom, aki a magyar filmművészet elismert szakértője és bizony hosszú perceken át képes sorolni olyan magas színvonalú alkotásokat az elmúlt évekből, amikről garantáltan nem hallottunk addig. Hogy ezeket néha még le is vetíti... kuriózum.

Hogy az értelmiség és műveltség szóba kerülése, vagy az átlagosnál cizelláltabb kommunikáció néhányaknál miért indít be reflexszerű frusztrációt és ingerült cáfolási hullámot (ahogy történt ez itt is az elmúlt 2 napban), sokkal inkább a pszichológusok és társadalomkutatók szakterülete, mintsem e topiké.

Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: tottyi »

Tonyka írta:
2018.12.10., hétf. 22:19
Szégyen nem szégyen az egyik kedvenc sorozatom a Csengetett Mylord.
Azert a Csengetett Mylord az hatalmas film ahanyszor elkapom a tv-ben mindig vegignezem egyszeruen nem tudom ott hagyni. :) Na meg ahogy irtad a Rem rendes is nagyon jo, azok a csesztetesek benne is igen jol sikerult. Mar csak meglatom oket es mosolygok. :)
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: irishcream »

fodesz írta:
2018.12.10., hétf. 17:46
fapaci írta:
2018.12.10., hétf. 13:19
Ez most olaj lesz a parázsra, de van bőven párhuzam az egyén végzettsége, műveltsége és az általa fogyasztott művészeti alkotások között.
Én szakmunkás vagyok, akkor nekem jó a Rambo is? :D
.........szakmunkás. ja......nem mindegy ám-----galamblelkű varrónő? selymes kezű órás? kazánkovács? fejőnő?

operettől a pornóig. :smile29:

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

Re: Filmajánlók,sorozatok,vélemények,csevegő...

Hozzászólás Szerző: Tonyka »

-KP- írta:
2018.12.10., hétf. 22:26



Volt róla cikk nemrég, hogy Angliában nem értik, mire fel nálunk ez a nagy CsM? imádat. Én is imádom amúgy. Lehetne több ilyen sorozat. Bár nem tudom hová vezetne ez :D
Rém rendes a másik nagy kedvenc.

https://www.youtube.com/watch?v=0cu1h0KFPPo
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”