Figyelem: a szabályzat 2021.10.01.-ei hatállyal módosult a 6.2.1-es eredetiségre vonatkozó kiegészítéssel. Kérjük mindenki figyelmesen olvassa el és ennek értelmében hirdessen.
A 6.8.3.1 - es pont alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat továbbra is törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Cseneles
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 69

Re: Mindent a házimozi projektorokról és vásznakról, A-Z-ig

Hozzászólás Szerző: Cseneles »

Tegnap és ma is JVC gépekben voltam elmerülve....lámpával való tanulság amibe már én is többször belefutottam, hogy bizony van szép kis gyártási szórás. Ezt úgy értem h van itthon 5db azonos új JVC lámpa és tegnap beraktam egy leendő eladó X30ba egyet majd nekiálltam kalibrálni és a megszokott 16,6fl helyett ecoban fogadott 12,3fl. 2perc fejvakargatás után lámpacsere és a benne volt 720 órás lámpával meg is lett a 16,6fl.

Visszatérve a Christie gépedre itt is elmondom h mérd meg 100% fehérnél az rgb együttfutást majd írd fel hány %-al van elmaradva a piros a zöldhöz képest és keresd fel azt a céget amelyik gyárt LPE filter. Kis felárért gépedre szabottan felpattintva az objektíved elejére kapsz egy tökéletes rgb egyőttfutást ami azt eredményezi h nem vesztesz fényerőt(vagy csak pár fl-t a filternek köszönhetően) és ráéngedheted dinamikus Irisz mellett a 3Dlut kalibrációt. Ez alapból is 3000:1 környékére löki a natív kontrasztot, Dynamikus irisszel meg 10000:1 felettire.

Mind ezt megúszod párszár euróból. Persze ezt meglehet valósítani úgy is hogy bizonyos személynek az említett összeg többszörösét kifizeted, cserébe ugyan ezt felhegeszti a lámpaházadra.

Zozi
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 377

Hozzászólás Szerző: Zozi »

Sziasztok!

Ismét van némi újdonság Christie fronton…
Valahogy volt egy olyan érzésem, hogy a benne levő lámpák nem eredetiek. Hogy miért gondoltam ezt? 2 új lámpával vettem a gépet, de elképzelhetetlennek tartottam, hogy az eladó az amúgy sem túl magas eladási árba bele tudott volna kalkulálni két darab új, gyári lámpát.

Igazából 2 dolgot tudtam elképzelni. Vagy 2 olcsó kínai került bele, vagy egész egyszerűen csak nullázták a lámpákat, majd beletettek 2-3 órát. A Christie-nél sajnos erre van lehetőség.
Ezért úgy határoztam, hogy veszek bele 2 új lámpát. A múlt héten meg is érkeztek a modulok.

Tegnap volt lehetőségem foglalkozni vele és beletettem őket a gépbe. A csere flottul ment, semmi komplikáció. Az első indítás után egyszerre feltűnt a nagyobb fényerő. A régi lámpákban nem volt sok, mindössze 174 óra.

Ugyanazokkal a beállításokkal 30 fL helyett 46.5 fL fényerőt mértem 100% fehér tesztképpel. Ez 55% fényerő növekedés a gyári lámpával. A mért natív on/off kontraszt 2480:1 volt. Dinamikus írisz mellett ez közel 9000:1 on/off mérve, de sajnos DI mellett a Christie nem használja a CMS által beállított korrekciót. 3DLUT pedig nem fut le, mert nem teljesülnek a feltételei… sajnos.

A dci p3 lefedettség is növekedett, szám szerint 94%-ról, 95,1%-ra. Az új lámpa élénkebb zöldet tud valamivel megjeleníteni.
Ez a Color Checker esetén azt jelentette, hogy a maxE eltérés 2.4% helyett 1.5% lett. A dE nem igazán változott (dE 0.5-0.7), mert a régi lámpához készült 3DLUT-ot használtam. Ha pár óra belemegy az izzókba, akkor majd veszem a fáradtságot és készítek LUT-ot ezekhez a lámpákhoz is.

Az új izzókkal viszont új lehetőségek nyíltak meg előttem. Mivel a fényerőt konstans 30 fL-re állítottam be korábban is, ezért itt bőven van lehetőségem finomhangolni a projektort.
Sajnos a Christie írisz beállítása inkább a fényerő beállítására szolgál (adott vászonhoz), a kontraszt nem növekedik számottevően a fényerő csökkentésével.

A tökéletes megoldás a HC lencse lenne. Most lenne elég fényerő többlet a High Contrast lencse tuning megvalósításához, de erre még gyűjtenem kell(ene). 😊 A német srác megoldása (egy jól pozícionált, megfelelő méretű írisz a lencsében) 30%-os fényveszteség mellett (ekkor lenne 32.5 fL a vásznon) 5000:1 on/off natív kontrasztot ígér, ami már elég korrektül hangzik papíron is. Főleg, ha társul hozzá 800-900:1 ANSI. Itt a fekete szint is már olyan lenne, amire csettinthetne az ember… a rendelkezésre álló értékekből számítva 0.0065 fL lenne.

Második lehetséges megoldás, amit kipróbáltam, a lámpákat max teljesítményen járatva a beépített íriszt 50%-ra zárva elértem a 30 fL-t a vásznon. Ehhez 2750:1 natív on/off kontraszt társult. A feketeszint 0.0110 fL. Ez már jobb, mint amit bármelyik Barconál mértem… F82 (DI nélkül), F32, F22
Hátránya ennek a beállításnak annyi, hogy a zárt írisz miatt gondolom nagyobb a hőtermelés és hangosabban mennek a ventilátorok, tehát a hűtési zaj magasabb. A párszáz kontraszt többlet nem annyira jön ki a vásznon, inkább a mélyebb fekete. A hűtés miatt és hogy kíméljem a lámpákat egyelőre ezt elvetettem.

Harmadik lehetséges megoldásként (és én most ezt választottam):
A lámpákat 370W helyett, 330W-on járatom, az íriszt 65%-ra zártam.
Ez 30.5 fL-t eredményezett, 2550:1 natív on/off mellett. A feketeszint 0.0120 fL
A hűtési zaj így alacsonyabb, a lámpák kímélve vannak. A kontraszt megfelelő. Nekem legalábbis az. A fekete szintén nem lépte át azt a szintet, amire azt mondanám, hogy ez nem jó. Sőt, DLP-hez mérten nagyon jó.

Nagyon komoly lehetőségek vannak ebben a projektben. Kíváncsi lennék (vagyok) mit lehetne még kihozni belőle. Lehet megkeresem majd vele Palit, hátha van egy két használható ötlete.

Visszatérve a lámpákra… érdekes ez a gyári lámpa vs utángyártott lámpa kérdés. Nem igazán hittem volna, hogy ennyit fog hozni. Én nem akarok senkit sem buzdítani a gyári izzóra, mert lehet, hogy az enyém csak egy speciális eset. Minden esetre szeget ütött a fejemben, hogy a Cineo82 gépemben vajon milyen lámpa lehet? Ugye azt is 2 új izzóval vásároltam és elképzelhető, hogy az amúgy sem gyenge tudásának csak egy részét láttam… de ez már egy másik történet.
* ProjectionDesign Cineo82 * Christie HD10K-M * xyscreen soundmax 4k 135" 2.35:1 AT * StormAudio ISP3D 20CH * Apollon Audio NC1200SL * Apollon Audio NCMP 6350 * IMG Stageline STA800D * Lab Gruppen FP10000Q * HTPC - MadVR * Harmony Elite * PRO Cinema 9.4.6 * VanDamme *SonOff*

peterson
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 474

Hozzászólás Szerző: peterson »

Hiccusz írta:
2021.10.22., pén. 11:00
peterson írta:
2021.10.21., csüt. 19:03
Spiky03 írta:
2021.10.21., csüt. 18:26
Ott van az oldalukon, hogy időpontot kell kérni.
Én írtam nekik és még aznap válaszoltak is, hogy köszönik és várnak minket haverral.
Mivel azt írták, hogy regisztrációhoz kötött, ezért regisztráltam. A regisztrációs oldalon meg azt írták, hogy a munkatársunk hamarosan felveszi a kapcsolatot... gondolkodik.gif
Mindegy, most írtam is az e-mail címükre. Remélem így összejön!
Mindenkinek válaszolunk. Milyen néven írtál?
Köszönöm, az e-mail-re már kaptam választ, és időpontot is! :tutiok:

Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Értékelés: 1218

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »

peterson írta:
Spiky03 írta:
Én írtam nekik és még aznap válaszoltak is, hogy köszönik és várnak minket haverral.
Mivel azt írták, hogy regisztrációhoz kötött, ezért regisztráltam. A regisztrációs oldalon meg azt írták, hogy a munkatársunk hamarosan felveszi a kapcsolatot... gondolkodik.gif
Mindenkinek válaszolunk. Milyen néven írtál?

nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 645

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

peterson írta:
Spiky03 írta:

Simán írtam másnap jött a válasz :D idöpontenegyeztetés és mehetünk is……mondjuk szombat de kértem időt :D :D
"Az igazi barát szemből támad."

peterson
V.I.P.
V.I.P.

Spiky03 írta:

Spiky03
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 188

Hozzászólás Szerző: Spiky03 »

XY Screen Black Crystal 110";ProjectionDesign F22
Panasonic TX-P42ST50E;MarantzSR6009
Pioneer BDP-150;X96Max+
Canton Chrono CL520.2/555.2/510.2
Crown1002+Ultimax15"
KCS-HH1&HH2,Van Damme,Oehlbach 108,Lapp ölflex
HUB Audio
ZyXEL NSA325v2 2T+4T WDRed
Xbox OneS+Kinect

peterson
V.I.P.
V.I.P.

peterson írta:
2021.10.16., szomb. 08:26
TSanyi írta:
2021.10.15., pén. 21:04

Pl. lesz a Dreamcinema-ban nyíltnap. Ott 3 variációt is megnézhetsz kapásból. Nappali ALR “vászonnal”, kis moziszoba, filmszínház.

Köszi az ajánlást! Egyenlőre regisztráltam, remélem tudunk egyeztetni időpontot.
Eltelt majd egy hét, semmi reakció részükről! gondolkodik.gif Tud valaki valami közelebbit a "bejutásról"?

Zozi
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 377

Hozzászólás Szerző: Zozi »

Titánok harca…

A német HKV fórumon több thread is nyílt a héten Barco Freya, Sony GTZ380 összevetés, aztán Barco Freya, Barco Bragi CS, Sony VW790...

Bevallom én is kedvet kaptam, és mivel délután szabad időm is volt, így kivittem a Cineo82-őt a moziba. Szerencsétlen a Christie érkezése óta a gyári dobozában várta a pillanatot, hogy újra megmutathassa magát.

A héten bent a cégnél csináltattam egy mobil projektor tartó állványt, ami nagyban megkönnyítette a PD elhelyezesét.

Rövid beállítás, zoom, fókusz és már meg is világította a 315 cm széles 0.7 gain szőtt vásznat. Gyors kalibrálás, gamma 2.4, dci p3 és kezdődhetett is a móka. A madvr-ben visszaálltam a 3dlut-ról a dci p3 kalibrációra. Így egyenlő eséllyel indultak harcba a “gigászok” :-)

Majdnem egyenlő, mert a dtm-hez konstans 90 nit-et állítottam be. Ezt gondoltam arany középútnak a projektorok között.

HCFR-ben gyors ellenőrzés következett.

Cineo82
22.3 fL
1340:1 nativ on/off a Pali féle színszűrő tuninggal
8100:1 on/off a dinamikus irisszel
DCI P3 lefedettség 88.9 %

Christie HD10K
30 fL
2200:1 nativ on/off
DCI P3 lefedettség 94%

Jó pár jelenetet megnéztem. Egyszer az egyik géppel, aztán a másikkal.

Azt kell mondjam, mindkettő nagyon jó képet vetít, mindkettő szuper ragyogó színeket prezentált, bármelyikkel boldogan lehet élni. Én azonban dönteni akartam és ez is hozzá tartozik a mai naphoz… Már korábban így terveztem, hogy pár hét Christie használat után visszarakom a barco-t, hogy objektív döntést tudjak hozni, mert végül csak egy maradhat.... A végén trónfosztás nem történt… viszont nagyon fej fej mellett van a két készülék. Elcsépelt, de egyéni preferenciák döntenek, ahogy nálam is így történt. Mérlegre tettem a pozitívumokat, illetve a negatívumokat. Nem volt egyszerű döntés, mert mint mondtam mindkettő gép szinte tökéletes és nagyon szerethető képet vetítenek.

A technológiát tekintve mindkettő 3 chipes DLP a nagy DLP chipre építve. Mindkettő 2 lámpás, inkább ipari kivitelezés. Mindkettő objektív a legjobbak közül való. A Christie-hez a nagy DCI obi, míg a Barcohoz egy #1 Grade lencse tartozik, amely titulust csak a felső 5% kap meg Barco-éknál.

Cineo82
Halk. Vagyis még úgy is halkabb, hogy benn volt a teremben, mint a Christie.
Nincs látható pixel, illetve csirkeháló… a Christie objektívje annyira éles és a kép annyira fényes, hogy ha nincs hátra döntve a székem, néha néha világos jelenetnél látom a rácsot.
A dinamikus irisszel a feketeszint nagyon brutális. (mérve 0.0027 fL) Igaz csak olyan részleteknél jön ki, ahol nagyon alacsony a bevilágítottság.
Pl. Venom több jelenete
A fényerő nagyon jó (kb. 22 fL, de azért a több még jobb… :-)
A széles színtér is nagyon ütős. Persze ehhez kell egy jó HTPC, és egy jól beállított MadVR.
Mozgásmegjelenítés szintén nagyon jó.

Christie hd10k
Van hűtési zaj, de abszolút nem zavaró így, hogy a mozin kívül van elhelyezve.
Borotva éles optika. Ez ha jó a forrás anyag (pl Lucy, Passengers, Anna) akkor áldás, ha gyengébb a film masterelése akkor átok, mert kíméletlenül megmutatja a hibákat.
A fekete szintje kevésbé jó, de ez csak addig problémás, amíg teljesen sötétet kell vetítenie. Cseneles is itt volt az elején, szemre azt mondta jobb a Christie fekete szintje, mint a Barco natív feketéje írisz nélkül.
Erre aztán rá is mértem és igaza volt..
Akár Passengers űrséta, vagy épp Jennifer-en a fekete estélyi, de ide vehetjük a Lucy jeleneteit is (pl. amikor a kórházból hazatelefonál az anyjának, vagy épp a film vége...) a magas egyidejű kontraszt miatt nagyon mélynek tűnik a fekete… és ezt jól el is adja. Lehet, hogy csak érzéki csalódás... de nagyon jól csinálja. :-)
A nagy fényerőből szuperül profitál a széles színtér is. Én azt vallom, minél nagyobb a fényerő, annál élénkebbek a színek és annál több értelmet nyer a DCI P3. 12-14 fL mellett hajszolni, szerintem felesleges.
Mozgásmegjelenítés ugyanolyan jó, mint a Barco-n.

Szivárvány egyiken sincs, ez a 3 chip technológia pozitív velejárója.

Írtam, hogy nem lett trónfosztás...

Hogy miért döntöttem a Christie mellett a néhány negatívuma ellenére?

- Nagyobb fényerő
- Pontosabb színvisszaadás
- Élesebb optika
- Szinte tökéletes konvergencia (szoftveresen nem, de hardveresen elvileg 1/6-od pixel pontossággal állítható)
- Sokkal okosabb szoftver (ez nálam részben az elhelyezés miatt fontos volt)
- Homogénebb kép

Ennek ellenére a Cineo éppolyan szerethető és még mindig nagyon magas szintet képvisel. Pedig nem mai gyerek. Remélhetőleg hamar gazdára talál, bár nincsenek nagy reményeim, hogy itt marad a határainkon belül...

Kicsit az újkori árakról, mert azért ez is mutatja, hogy ez volt valamikor a király kategória..
A cineo82 megjelenésekor 70.000€-on nyitott. Lencse nélkül.
A Christie HD10K 36.000€ volt szintén lencse nélkül.

A Christie-nek van egy mozis változata, ami csupán csak a nevében és a házában különbözik a HD10K-tól. Még arra is "lusták" voltak, hogy a manualt megváltoztassák... ennek ára 74.000 volt... igaz 10 évvel ezelőtt.

Cineversum Force Two
https://www.projectorcentral.com/Cineve ... ce_Two.htm
IMG_9197.jpg
IMG_9197.jpg (1019.62 KiB) Megtekintve 609 alkalommal
IMG_9199.jpg
IMG_9199.jpg (1.53 MiB) Megtekintve 609 alkalommal
IMG_9198.jpg
IMG_9198.jpg (1.13 MiB) Megtekintve 609 alkalommal
cineo82.PNG
cineo82.PNG (363.66 KiB) Megtekintve 609 alkalommal
IMG_9052.jpg
IMG_9052.jpg (1013.6 KiB) Megtekintve 609 alkalommal
IMG_9051.jpg
IMG_9051.jpg (833.41 KiB) Megtekintve 609 alkalommal
IMG_9050.jpg
IMG_9050.jpg (1.52 MiB) Megtekintve 609 alkalommal
* ProjectionDesign Cineo82 * Christie HD10K-M * xyscreen soundmax 4k 135" 2.35:1 AT * StormAudio ISP3D 20CH * Apollon Audio NC1200SL * Apollon Audio NCMP 6350 * IMG Stageline STA800D * Lab Gruppen FP10000Q * HTPC - MadVR * Harmony Elite * PRO Cinema 9.4.6 * VanDamme *SonOff*

peterson
V.I.P.
V.I.P.

TSanyi írta:
2021.10.15., pén. 21:04
Ha a mozi nem olyan fontos, arra egy egyszerűbb akár 5.1-et kiépíthetnél, mozira idealizálva, a mostani rendszered meg maradna stereora.

Pl. lesz a Dreamcinema-ban nyíltnap. Ott 3 variációt is megnézhetsz kapásból. Nappali ALR “vászonnal”, kis moziszoba, filmszínház.

Utána el tudod dönteni hogy beszippant-e a mozizás.

Lehet hogy sosem voltál egy jó moziszobában.

Ezek után is persze tarthatod a véleményed hogy nem érdekel komolyan a mozizás, de legalább úgy hizol döntést hogy utána jártál.

Itt csak azt láthatod meg hogy mit is lehet kihozni belőle, ha már lesz egy dedikált szobád! Amit mellesleg sokan csak szeretnének.
Köszi az ajánlást! Egyenlőre regisztráltam, remélem tudunk egyeztetni időpontot.

TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 338

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

Ha a mozi nem olyan fontos, arra egy egyszerűbb akár 5.1-et kiépíthetnél, mozira idealizálva, a mostani rendszered meg maradna stereora.

Utána el tudod dönteni hogy beszippant-e a mozizás.

Lehet hogy sosem voltál egy jó moziszobában.

Ezek után is persze tarthatod a véleményed hogy nem érdekel komolyan a mozizás, de legalább úgy hizol döntést hogy utána jártál.

Itt csak azt láthatod meg hogy mit is lehet kihozni belőle, ha már lesz egy dedikált szobád! Amit mellesleg sokan csak szeretnének.

peterson
V.I.P.
V.I.P.

DeLorean írta:
2021.10.15., pén. 12:48

Az írásaidat olvasva elgondolkodtam, hogy mit is lehetne tanácsolni. gondolkodik.gif
Mivel még van időd, mindenképpen érdemes lenne elmenni valakihez/valakikhez, akinek már egy jól kialakított moziszobája van és meghallgatni, megnézni ott a dolgokat.
Győrhöz közel több lehetőség is van. :smile32:

OK, sztereó a fő cél és nagyon szilárdak az elképzeléseid, de az én véleményem az, hogy bár koca-mozis leszel, vagy szeretnél lenni, de a nagy kép nagyon nem elég a mozihoz. Sőt, inkább a hang a fontos az élményhez. A nagy képet valahogy gyorsan megszokja az ember és így SZVSZ vehetnél egy böhöm nagy TV-t is akár, nem kellene projektorral és vászonnal bajlódnod.

Mivel adott lesz egy dedikált szoba - érdemes lenne átgondolni a "hang-dolgot".
Nem kell nagyban gondolkodni, akár a hangfalakat el is lehet rejteni. Még egy komolyabb soundbar is jobb lenne talán szubbal, de két hangfallal, amit ráadásul a sztereóhoz is használsz egyszerűen nem lesz meg az élmény. Hiába veszel jó drága ALR vásznat és jó drága 4K projektort - egy kis plusz pénzt még rá kellene áldozni, vagy venni egy normál vásznat (esetleg radiance felülettel, ha világos nagyon a szoba) + nem 4K projektort és a különbségből megoldani a hangot.
:smile32:
Köszönöm, hogy időt szakitottál a problémámra!
Igen, nekem is körvonalazódott, hogy nem úszom meg "nézelődés" nélkül. Azt hittem, csak a vászon kérdése egyszerűbb lesz, néhány paramétert figyelembe véve lehet vásárolni. Látom nem! Kaptam is már felajánlást egy kedves fórumtársunktól, a baráti körben is van egy rendszer, vannak "hm szalonok" is, bár ott már túl ideálisak lehetnek a körülmények.
Hangban megértem az aggályaidat, el tudom képzelni, hogy rákapva az ízére mind többet akar az ember élményben, hangban! gondolkodik.gif Most úgy gondolom, hogy engem kiszolgál egy tisztességes stereo rendszer is, nem hoz lázba a térhangzás! Alapvetően úgy van bekötve az agyam, hogy azt halljam, amit látok. Pl. nem szeretek koncert filmet nézni, semilyen műfajban, mert zavar, hogy a "kép mást mutat mint a hang". Ennek adok még időt... Az nem kerül sokba, hogy előkészüljek valamennyire kábelezéssel, védőcsövezéssel.
Viszon jó sok problémát, változtatást, költséget generálna egy hm hangrendszer, az pedig nem cél! (Még egy erősítő, hangsugárzók, amiket illeszetni kellen a frontokhoz, főleg ha hasonló színvonalat akarok elérni mint a stereo-ban, meg a képben...)
Mindegy is, először a vászon kérdésre koncentrálok! Azután sorban a többit...

DeLorean
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 759

Hozzászólás Szerző: DeLorean »

peterson írta:
2021.10.15., pén. 10:47
Értem, javarészt filmet néznénk, a játékot projektoron pénzkidobásnak gondolom (lámpa élettartam).
...
A vetítőket jól lőtted be, most én is ezek között nézelődtem, bár mire vásárolok lehet eltelik még egy év, lesznek más modellek elérhető árban, akár használtan is.
Az írásaidat olvasva elgondolkodtam, hogy mit is lehetne tanácsolni. gondolkodik.gif
Mivel még van időd, mindenképpen érdemes lenne elmenni valakihez/valakikhez, akinek már egy jól kialakított moziszobája van és meghallgatni, megnézni ott a dolgokat.
Győrhöz közel több lehetőség is van. :smile32:

OK, sztereó a fő cél és nagyon szilárdak az elképzeléseid, de az én véleményem az, hogy bár koca-mozis leszel, vagy szeretnél lenni, de a nagy kép nagyon nem elég a mozihoz. Sőt, inkább a hang a fontos az élményhez. A nagy képet valahogy gyorsan megszokja az ember és így SZVSZ vehetnél egy böhöm nagy TV-t is akár, nem kellene projektorral és vászonnal bajlódnod.

Mivel adott lesz egy dedikált szoba - érdemes lenne átgondolni a "hang-dolgot".
Nem kell nagyban gondolkodni, akár a hangfalakat el is lehet rejteni. Még egy komolyabb soundbar is jobb lenne talán szubbal, de két hangfallal, amit ráadásul a sztereóhoz is használsz egyszerűen nem lesz meg az élmény. Hiába veszel jó drága ALR vásznat és jó drága 4K projektort - egy kis plusz pénzt még rá kellene áldozni, vagy venni egy normál vásznat (esetleg radiance felülettel, ha világos nagyon a szoba) + nem 4K projektort és a különbségből megoldani a hangot.
:smile32:

peterson
V.I.P.
V.I.P.

Avglas írta:
2021.10.14., csüt. 20:13

Tartalom terén arra gondoltam, hogy sorozat, játék(konzol) vagy filmek fognak menni - mert ha 16:9 képarányú tartalom a nagyobb súlyú akkor érdemes a 16:9 vászon felé mozdulnod.

A nézési távolságból alapján a betekintési szöged 40% körül lenne, ami szinte minden mozis sztenderdnek megfelel - mondhatni ideális:
Erick%20Garci%20diagram.gif

Manapság sokan mennek az 1:1 nézési arány irányába - ez már egyéni preferencia kérdése - bár végső döntés előtt lehet érdemes lenne saját szemeddel megélni milyen a 40% vagy attól nagyobb betekintési szög.

A vetített kép alja lehet akár 40-50 cm-re a földtől, vagy még lejjebb is - bár ez megint attól függ kinek mi a kényelmes. (Mivel esetedben nem lesz center annak nem kell a kép alatt elférnie. ) Így a vetített kép teteje 210-220 cm magasan lenne. Ebből következően min. 50 -60 cm kifutó kellene - bár kérdés, hogy mennyire fogod leengedni az álmennyezetet.

Vászonanyag kapcsán - Kérdés, hogy teljesen el tudod-e majd sötétíteni a szobát vagy lesz beszűrődő fény, mert ha nem lesz teljesen sötét akkor ALR vászon anyag felé is elmozdulhatsz, ami akkor is érdekes lehet ha világosak maradnak a falak. (nem ALR vászon esetén a legjobb kontraszt eléréshez fekete falak kellenének, amit viszont nem szeretnél)
Egyébként gain1.0, 4K felületű anyagot választhatsz. Ha a projektornak nem lesz elég fényereje akkor mehetsz az erősített irányba. Szokott felbukkani a használt piacon is ilyen paraméterekkel rendelkező vászon - néha még ALR anyaggal szerelt is.
1 M Ft összegből használtan már tudsz viszonylag jó projektort vásárolni, pl:
viewtopic.php?f=30&t=166804
Vagy
viewtopic.php?f=30&t=165005

Üdv A.
Értem, javarészt filmet néznénk, a játékot projektoron pénzkidobásnak gondolom (lámpa élettartam).
Sokat segített a tisztábban látásban az írásod! A méretekkel így eddig nem is számoltam (magasság), bár előbb-utóbb biztos felmerült volna... 40 cm alsó távolságnál a felső éle a képnek 210 cm körül lenne, ekkor 260 cm magas álmennyezettel számolva 50 cm kifutó elég. (Jó a fórumtársunk korábbi javaslata, lemodellezem!)
Ugyan a szobát teljesen be tudom sötétíteni ( tele ajtó, alu redőnyök előttük nem fényáteresztő függönyökkel), de mivel fekete szobát nem akarok a falak, mennyezet, padló biztosan reflektálni fog valamennyire. Ha már pénzt ölök bele, jót szeretnék, így szerintem az ARL vásznak között keresgélek! Itt milyen Gain érték felé kellene mennem? Láttam 0,8; 0,9; 1,1 vásznakat is.
A vetítőket jól lőtted be, most én is ezek között nézelődtem, bár mire vásárolok lehet eltelik még egy év, lesznek más modellek elérhető árban, akár használtan is.

Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 595

Hozzászólás Szerző: Quetz »

peterson írta:
2021.10.14., csüt. 10:01
Köszönöm a választ!
Akkor a pontosítás: Mivel úgy gondolom "koca" mozis leszek (bár később lehet magával ragad, de inkább csak a képi része, a sok.sok csatorna nem hoz lázba!) ezért 16:9 és 21:9 is előfordulhat, e szerint nem válogatnék. Ha a "milyen tartalmakat" kérdés a lejátszásra vonatkozik, akkor jelenleg csak egy BD lejátszóm van, esetleg később baráti segítséggel fejlődhetek valamilyen más irányba. 2K, 4K később szintén előfordulhat, ebben sem válogatok, persze elmenni a jobb felbontás-minőség irányába elég sanszos.
Ha még épülőben a szoba, akkor érdemes a falra felrajzolni a vászon körvonalát, vagy szigetelő/festő szalaggal kijelölni, esetleg lepedőt felfüggeszteni. Ezzel modellezheted, mekkora is lesz, és milyen magasságban tudod kényelmesen nézni.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Avglas
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 89

Hozzászólás Szerző: Avglas »

peterson írta:
2021.10.14., csüt. 10:01
Avglas írta:
2021.10.14., csüt. 07:40

Szia!

A pontos válaszhoz szerencsés lenne még három dolgot tisztázni :
Képarány - 16:9 vagy 21:9 - képarányban gondolkodsz, milyen tartalmakat fogsz nézni?

Üdv A.
Köszönöm a választ!
Akkor a pontosítás: Mivel úgy gondolom "koca" mozis leszek (bár később lehet magával ragad, de inkább csak a képi része, a sok.sok csatorna nem hoz lázba!) ezért 16:9 és 21:9 is előfordulhat, e szerint nem válogatnék. Ha a "milyen tartalmakat" kérdés a lejátszásra vonatkozik, akkor jelenleg csak egy BD lejátszóm van, esetleg később baráti segítséggel fejlődhetek valamilyen más irányba. 2K, 4K később szintén előfordulhat, ebben sem válogatok, persze elmenni a jobb felbontás-minőség irányába elég sanszos.
A hangsugárzók - mert csak sztereóban gondolkodom - a vászon mellett, kicsit előrébb lennének, így akusztikailag transzparens felület nem cél. Ráadásul mint írtam fixet nem akarok, valamilyen motoros, oldalfeszítettben gondolkodom.
Projektor még nincs, kinézett típus sem, sőt még árszint sem, de 1 millión belül gondolkodom, akár használtban. Ha már kész a teljes berendezés, 2. körben ruháznék be rá. A csatlakozásokat, összekötések védőcsövezését kiépíteném előre. Viszont a vászon házát elrejteném az álmennyezetben, ezt előre kell vegyem.
Jól gondolod, egy sor fotel (relaxos kanapé) lenne, ketten moziznánk.
Azt gondoltam, hogy a Gain a környezet világosságával van összefüggésben,és a projektor a specifikációi szerinti képméretet 1-es értékű vászonra is tudja. De én vagyok a tájékozatlan, ezért is kérdezek!
Még annyi, hogy a környezeti színekben (fal, mennyezet, padló) még szabadság van, mehetek sötétebb irányokba, de csak harmonikusan, s a fekete felé azért nem akarok közelíteni.
Tartalom terén arra gondoltam, hogy sorozat, játék(konzol) vagy filmek fognak menni - mert ha 16:9 képarányú tartalom a nagyobb súlyú akkor érdemes a 16:9 vászon felé mozdulnod.

A nézési távolságból alapján a betekintési szöged 40% körül lenne, ami szinte minden mozis sztenderdnek megfelel - mondhatni ideális:
Erick%20Garci%20diagram.gif
Erick%20Garci%20diagram.gif (38.67 KiB) Megtekintve 931 alkalommal
Manapság sokan mennek az 1:1 nézési arány irányába - ez már egyéni preferencia kérdése - bár végső döntés előtt lehet érdemes lenne saját szemeddel megélni milyen a 40% vagy attól nagyobb betekintési szög.

A vetített kép alja lehet akár 40-50 cm-re a földtől, vagy még lejjebb is - bár ez megint attól függ kinek mi a kényelmes. (Mivel esetedben nem lesz center annak nem kell a kép alatt elférnie. ) Így a vetített kép teteje 210-220 cm magasan lenne. Ebből következően min. 50 -60 cm kifutó kellene - bár kérdés, hogy mennyire fogod leengedni az álmennyezetet.

Vászonanyag kapcsán - Kérdés, hogy teljesen el tudod-e majd sötétíteni a szobát vagy lesz beszűrődő fény, mert ha nem lesz teljesen sötét akkor ALR vászon anyag felé is elmozdulhatsz, ami akkor is érdekes lehet ha világosak maradnak a falak. (nem ALR vászon esetén a legjobb kontraszt eléréshez fekete falak kellenének, amit viszont nem szeretnél)
Egyébként gain1.0, 4K felületű anyagot választhatsz. Ha a projektornak nem lesz elég fényereje akkor mehetsz az erősített irányba. Szokott felbukkani a használt piacon is ilyen paraméterekkel rendelkező vászon - néha még ALR anyaggal szerelt is.
1 M Ft összegből használtan már tudsz viszonylag jó projektort vásárolni, pl:
viewtopic.php?f=30&t=166804
Vagy
viewtopic.php?f=30&t=165005

Üdv A.

peterson
V.I.P.
V.I.P.

Avglas írta:
2021.10.14., csüt. 07:40

Szia!

Képarány - 16:9 vagy 21:9 - képarányban gondolkodsz, milyen tartalmakat fogsz nézni?
Akusztikailag áteresztő vásznat szeretnél vagy sem? (Hol lesznek elhelyezve a hangsugárzók?)
Milyen projektorban gondolkodsz? Jó lenne tudni milyen fénysűrűséget tud produkálni majd a vasznon - ettől függően lehet válaszolni a gain kérdésedre. Előfordulhat, hogy erősített gain értékű vaszonra lesz szükséged (1+) , akkor viszont a (szőtt) AT vásznat ki is zárhatjuk, akkor jellemzően 1 alatti gain értékűek. Mikroperforált még lehet...
A +1, negyedik - egy vagy több sor fotel lesz? bár vélelmezem ha a mozi mellékes akkor inkább egy. Ez a padlótól való távolság miatt fontos.

Üdv A.
Köszönöm a választ!
A hangsugárzók - mert csak sztereóban gondolkodom - a vászon mellett, kicsit előrébb lennének, így akusztikailag transzparens felület nem cél. Ráadásul mint írtam fixet nem akarok, valamilyen motoros, oldalfeszítettben gondolkodom.
Projektor még nincs, kinézett típus sem, sőt még árszint sem, de 1 millión belül gondolkodom, akár használtban. Ha már kész a teljes berendezés, 2. körben ruháznék be rá. A csatlakozásokat, összekötések védőcsövezését kiépíteném előre. Viszont a vászon házát elrejteném az álmennyezetben, ezt előre kell vegyem.
Jól gondolod, egy sor fotel (relaxos kanapé) lenne, ketten moziznánk.
Azt gondoltam, hogy a Gain a környezet világosságával van összefüggésben,és a projektor a specifikációi szerinti képméretet 1-es értékű vászonra is tudja. De én vagyok a tájékozatlan, ezért is kérdezek!
Még annyi, hogy a környezeti színekben (fal, mennyezet, padló) még szabadság van, mehetek sötétebb irányokba, de csak harmonikusan, s a fekete felé azért nem akarok közelíteni.

Avglas
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 89

Hozzászólás Szerző: Avglas »

peterson írta:
2021.10.13., szer. 15:07
Sziasztok!

Vászonnal kapcsolatban lenne szükségem tanácsra!
Kezdő mozis vagyok (vagyis nem is vagyok, mert sem vászon, sem vetítő nincs még). Úgy alakult, hogy "épül" egy zenehallgató szobám, ahol "mellék üzemágként" vetíteni is szeretnék.
Amik az elvárások, gondolatok, lehetőségek:
Minden körülmények között teljesen besötétíthető a helyiség, de nem fekete falakkal. Mondjuk közép színű fal, a vászon felett lehet a mennyezet elég sötét is.
Kiindulásnak, 3m széles lenne a vászon, kb. 4 méterről néznénk, s vetíteni 4,5-5 méterről lehetne.
Gondolom minimum 4K képes kell legyen a vászon.
Motoros, álmennyezetben elrejtett, oldalfeszített vászonban gondolkodom, a fixet nem tudom (akarom) elhelyezni.
Nyers (álmennyezet nélküli) belmagasság 280 cm, mondjuk "mozifotel" magasságban ülnénk.
A fő kérdés: milyen vásznat kellene vennem? Milyen felület, gain, kifutó hossza, meddig kellene leengedni a vásznat a padlótól, jó-e a méret-nézési távolság arány...?
Szívesen fogadok minden tanácsot akár általánosságban (milyen paraméterek között keressek), akár konkrét típusokra is!

Köszönettel: Peterson
Szia!

Akusztikailag áteresztő vásznat szeretnél vagy sem? (Hol lesznek elhelyezve a hangsugárzók?)
Milyen projektorban gondolkodsz? Jó lenne tudni milyen fénysűrűséget tud produkálni majd a vasznon - ettől függően lehet válaszolni a gain kérdésedre. Előfordulhat, hogy erősített gain értékű vaszonra lesz szükséged (1+) , akkor viszont a (szőtt) AT vásznat ki is zárhatjuk, akkor jellemzően 1 alatti gain értékűek. Mikroperforált még lehet...
A +1, negyedik - egy vagy több sor fotel lesz? bár vélelmezem ha a mozi mellékes akkor inkább egy. Ez a padlótól való távolság miatt fontos.

Üdv A.

peterson
V.I.P.
V.I.P.

Sziasztok!

Vászonnal kapcsolatban lenne szükségem tanácsra!
Kezdő mozis vagyok (vagyis nem is vagyok, mert sem vászon, sem vetítő nincs még). Úgy alakult, hogy "épül" egy zenehallgató szobám, ahol "mellék üzemágként" vetíteni is szeretnék.
Amik az elvárások, gondolatok, lehetőségek:
Minden körülmények között teljesen besötétíthető a helyiség, de nem fekete falakkal. Mondjuk közép színű fal, a vászon felett lehet a mennyezet elég sötét is.
Kiindulásnak, 3m széles lenne a vászon, kb. 4 méterről néznénk, s vetíteni 4,5-5 méterről lehetne.
Gondolom minimum 4K képes kell legyen a vászon.
Motoros, álmennyezetben elrejtett, oldalfeszített vászonban gondolkodom, a fixet nem tudom (akarom) elhelyezni.
Nyers (álmennyezet nélküli) belmagasság 280 cm, mondjuk "mozifotel" magasságban ülnénk.
A fő kérdés: milyen vásznat kellene vennem? Milyen felület, gain, kifutó hossza, meddig kellene leengedni a vásznat a padlótól, jó-e a méret-nézési távolság arány...?
Szívesen fogadok minden tanácsot akár általánosságban (milyen paraméterek között keressek), akár konkrét típusokra is!

Köszönettel: Peterson

gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 674

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Még valami...

Fórumos kollégákkal beszélgettünk telefonon erről a lézer-foszfor témáról és kiderült, hogy azért itt még egy csomó kérdés tisztázandó. Szerintem ezt érdemes kicsit kifejteni ... nem mintha sürgős lenne a dolog, de szerintem jobb előre gondolkozni, mint utólag a fejünket fogni. Akit ez nem érdekel, az ne olvasson tovább ...

Alapvetően kétféle lézer-foszfor fényforrású (1 chip-es) DLP gép létezik:
- Csak a zöld alapszín keletkezik foszforban (pl. a Casio régebbi gépei). A vörös fényt külön LED szolgáltatja.
- A foszfor mind a vörös- mind a zöld fény előállítását elvégzi. Magyarul sárga foszfort használnak (ami a vörös- és a zöld foszforok keveréke).

Mivel az (1 chip-es) DLP gépnek egyszerre csak egy alapszínre van szüksége, a kék fényt is a lézerek adják, csak ekkor nem a foszforra világítanak, hanem a tüköralagútba (pl. a foszforkerék egy szakaszon átlátszó).

A 3 chip-es gépek (LCD vagy DLP) esetén kicsit máshogy kell működni a fényforrásnak, mert ott mindhárom alapszínnek egyszerre kell keletkezni. Itt néha kizárólag a (zöld) foszfor megvilágítására használják a (drága) lézereket, a másik két alapszínt LED-ek állítják elő (töredék pénzért, de gyengébb Etendue mellett). A másik megoldás, hogy sárga foszforra világítanak a lézerek, így két alapszín (vörös, zöld) keletkezik, ekkor csak a kéket kell vagy külön (drága) lézerek, vagy (olcsóbb) kék LED használatával előállítani.

Fontos összefüggés van azonban a foszfor színe és a szükséges lézer-teljesítmény között. Ha a foszfor két alapszínt állít elő, akkor ezek között megoszlik a lézerek energiája, azaz sárga foszfor használatakor kb. dupla lézer-teljesítményt kell használni (azonos fényerőhöz). Zöld foszfor használatához kevesebb lézer elég, viszont kell pluszban egy vörös LED (és plusz optikai alkatrészek) ami szintén pénzbe kerül. Úgy gondolom, hogy a gyártóknak ez lehet az olcsóbb megoldás, mert az olcsó gépek tipikusan ezt alkalmazzák.

Jó példa a fentiekre az első generációs lézer-foszforos Casio gépcsalád, amely kizárólag a zöld szín esetén használta a foszfort. A vörös alapszínt ezekben egy (gyenge, PT-54) vörös LED álította elő. Ezek pici, szexi gépek, viszonylag egyszerű lenne őket házilag átalakítani egy lézer-foszfor fényforrássá. Sajnos a foszforkerék (pontosan szinkronizált) forgatását nem lenne egyszerű a garázsban megoldani, így én inkább valamilyen statikus lézer-konvertert használnék a helyén. Ekkor (a ventillátorokon kívül) nem is lenne a rendszerben mozgó alkatrész. Ha sárga foszfort használnánk, akkor nem kellene vörös LED a rendszerbe, tehát nem csökkenne drasztikusan a vörös fényerő a melegedéssel (így nem kellene aktívan, RGB szenzorral monitorozni a vörös mennyiségét és azt folyamatosan korrigálni a LED áramának a módosításával, ahogy a komoly LED-es gépek csinálják). Ez egy nagyon egyszerű rendszer lenne, mozgó alkatrész és bonyolult elektronikus vezérlés nélkül ... de sajnos elveszítenénk a kis Casio gépek fényerejének kb. a felét (hiszen ugyanazok a lézerek világítanának a sárga foszforra, amelyek eddig a zöldre világítottak). Én ezt nem látom nagy problémának ... de aki 6m széles vászonra akar vetíteni, az nyilván máshogy fogja gondolni ... :-).

A másik kérdés, hogy a kék fényt mivel állítjuk elő ekkor? Nos, mivel nem akarunk (szinkronizáltan) forgó foszfortárcsát tenni a rendszerbe, elveszítjük a lehetőséget, hogy ugyanazokat a lézereket használjuk a foszfor megvilágítására és a kék alapszín vetítésére. Ha pedig külön fényforrás kell a kék szín vetítéséhez, akkor én a kék LED-re szavazok (további léterek helyett). A kék LED-ek fényesek és bírják a meleget, szerintem jól használhatóak erre a feladatra. De ezt majd pontosan ki kell számolni ... és az etendue-t is figyelembe kell venni.

Az eléggé nyilvánvaló, hogy ha ez a rendszer kb. fele fényerővel világít egy Casio-hoz képest, akkor ez nem lesz elég mindenkinek. Viszont ez a fényforrás az UHP lámpánál jobb etendue mellett működik majd, azaz viszonylag kicsi szögben juttatja el a megtermelt fényt viszonylag kicsi felületre. Emiatt a kétlámpás gépek esetén helyből felvetődik a dupla fényforrás használatának a lehetősége (azokba két kicsi "lyukon" lehet bejuttatni a fényt, de ez a fényforrás könnyedén képes is lesz gyakorlatilag az összes megtermelt fényt ekkora felületre koncentrálni ... ellentétben a (korabeli) UHP lámpákkal).

A jó etendue miatt az eredetileg egylámpás gépek is használhatóak lehetnek dupla lézer-foszfor fényforrással. UHP lámpával ez csak nagyon korlátozottan lett volna lehetséges (bár láttam példát olyan gépre, ahol "V" alakban világított a tüköralagút bejáratára két "megfaragott" foncsorú UHP lámpa). Ez a lézeres fényforrással sokkal egyszerűbb feladat lesz ... ha egyszer majd valóban készülnek ilyen fényforrások a garázsban...

gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég

Ijk írta:
2021.10.10., vas. 10:03
Morph írta:
2021.10.09., szomb. 17:02
Ijk írta:
2021.10.07., csüt. 21:48
Benq LK990?
Szerintem ennek az ára még egyáltalán nem az olcsó felé van. Reszelgetni, drága volna...
Nem nagyon tudok más értelmes lézeres DLP gépről (ami nem Barco). Ha jól rémlik valami 1:1000 körüli a natív kontrasztja.
Sajnos elég drága gép, esetleg ha valakinek lesz kifutott garis példánya és bevállalósabb.
Hej,

köszönöm a segítséget mindenkinek ... és sajnos egyetértek. Ez egy 3 millás gép és nem vagyok biztos benne, hogy a képminőség miatt ilyen drága, simán lehet, hogy pont ugyanolyan "minőség" mint az olcsóbb (kb. fele árú) lézeres gépek ezektől a gyártóktól (Benq, Optoma, stb.) csak a nagyobb fényerő miatt kerül a duplájába. Viszont egy ilyen értékes gépet szétszedni és belül reszelgetni ... hát ... elég durva lenne. A Barco gépek újonnan ennek a többszörösébe kerülnek, de ott nem remeg a kezem, mivel azokkal "tele" van a használtpiac, ha ott valami félremegy, könnyű pótolni. De ez egy új gép, használtan (és olcsón) nincs belőle kínálat a használtpiacon. De majd egyszer lesz ... és ha a valódi fényereje akár csak közelíti a speckót, akkor ebből nagyobb vászonra használható gép is lehet ... még a kontraszt javításakor elszenvedett fényveszteség után is.

Halkan mondom, hogy azért egy dolgot eddig még nem vettünk figyelembe: a DLP chip egy elméletileg "tökéletes" képmegjelenítő eszköz (aki nem tudja, hogy mire gondoltam amikor leírtam az idézőjeles szót, akkor olvassa vissza az utolsó pár évet ... :-). Magyarul a DLP chip "helyből" alkalmas arra, hogy kiváló képet vetítsen (mivel pontosan az jelenik meg a vásznon, amire az elektronika utasítja a chip-et). A gagyi kép kizárólag az elbénázott vezérlőszoftver miatt kerül a vászonra. Ahhoz tehát, hogy a távolkeleti DLP képe jó legyen, nem kellene valami hatalmas, tudományos fejlesztés, egyszerűen nem kellene (szándékosan?) elcseszni a chip vezérlését. Ez azért SOKSZOROSAN egyszerűbb feladat, mint pl. egy (illetve 3) LCD panelből korrekt (mozgó)képet kihozni (ahhogy nagyon cseles elektronika kell és fejlett képfeldolgozás, az még a profiknak sem egyszerű).

Mivel DLP-vel korrekt képet vetíteni sokkal egyszerűbb feladat, ezért várhatóan a távolkeleti gyártók a DLP-k esetén jutnak majd el először oda, hogy végre NEM követik el az eddigi hibákat. Ez szerintem optimizmusra ad okot.

Az viszont pesszimizmusra, hogy a távolkeleti gépeket a piac követelményeinek megfelelően tervezik ... és ezen a piacon a követelményeket NEM kimondottan a hozzáértő kalibrátorok határozzák meg. Turbo contrast, cinematic color boost, ultra dynamic picture ... ezeket NEM kellene erőltetni addig, amíg a korrekt RGB- (és gamma-)tracking megoldása is megoldhatatlan feladat egy gyártónak. Ha ezeket a baromságokat kihagynák ezekből a gépekből, lehet, hogy már most is elfogadhatóan működnének. De nyilvánvalóban SOHA nem fogják őket kihagyni ... sajnos ...

Mindegy, előbb vagy utóbb mindenképpen lesznek lézer fényforrású gépek normális képpel. Az is tény, hogy a legegyszerűbb egy kész, működő gépet lenne módosítani a céljainknak megelelően. Ha végül nem találunk ilyen, gyárilag lézeres gépet, akkor marad valamilyen UHP-s gép átalakítása. A fényforrást a legyszerűbb lenne kész modulként használni.

Mondjuk egy dolgot nem említettünk mostanában: én nem hallottam még olyan lézeres gépről, amiben RGBRGB színkerék lett volna ... márpedig házimozira ez az ideális. UHP-s proji átalakításakor szerintem mindenképpen ilyen gépből kellene kiindulni. Ilyet azonban 4K felbontással még UHP fényforrással sem igazán látok használtan. Egyetlen Optoma UHD60-at kínálnak Ebay-en 300eFt körüli áron, de az valószínűleg egy roncs. A többi 700-800eFt körüli áron van ... az meg szerintem vicces. És ezekben RGBCY színkerék van ... szóval a szivárvány rendesen ott van a képben.

Lehet, hogy egyelőre ki kell várni ...

Ijk
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 9

Hozzászólás Szerző: Ijk »

Morph írta:
2021.10.09., szomb. 17:02
Ijk írta:
Benq LK990?
Szerintem ennek az ára még egyáltalán nem az olcsó felé van. Reszelgetni, drága volna...
Nem nagyon tudok más értelmes lézeres DLP gépről (ami nem Barco). Ha jól rémlik valami 1:1000 körüli a natív kontrasztja.
Sajnos elég drága gép, esetleg ha valakinek lesz kifutott garis példánya és bevállalósabb.

Morph
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 430

Hozzászólás Szerző: Morph »

Ijk írta:
Benq LK990?
Nappali! MoziSony KD 85 XG9505B , Pc, AQuest
"Pinyó" mozi 7.1.4: PJ: Projection Design F35, Lexicon RX7,Proci Lexicon MC10 , Hang: KRIX Vászon: Screen research, Madzag: Wire World Helicon OCC,Fapaci. SUB:

Ijk
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 9

Hozzászólás Szerző: Ijk »

Benq LK990?

gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég

Andromedius írta:
2021.10.03., vas. 22:24
Szerintem nézzél körül az Optoma projektorok környékén, én egy 4K-s Optomát használok, és meg vagyok elégedve vele.
Még a típus megjelenésének első időszakában láttam egy Optoma UHZ65-öt. Az a gép "színessé tette" még a fekete-fehér filmeket is, így kedveskedve a tulajdonosnak. A szürkeskála mindenféle szépséges színekben pompázott, ami biztosan nagy öröm annak, aki a fekete-fehér filmeket szeretné egy kicsit "feldobni", azaz megtölteni a képet "élettel".

Én sajnos inkább hiszek abban, hogy a szürkének ... izé ... szürkének kellene lenni. Tudom, hogy ez elég unalmas, meg manapság kevesen is néznek a házimoziban fekete-fehér klasszikusokat, de korrekt szürkeskála nélkül a színes filmek sem úgy fognak megjelenni a vásznon, ahogyan kellene nekik. Márpedig színes filmeket nagyon is szokás nézni manapság ... tudtommal.

A dolog csak azért szánalmas, mert amúgy ezekben a (lézer-foszfor fényforrású) gépekben fizikailag minden benne van, ami ahhoz kellene, hogy egy elfogadható képet vetítsünk ... kivéve persze a vezérlő szoftvert, ami (akkoriban) használhatatlanná tette a gépet. Nyilván a 0,45"-es DMD-vel szerelt gépekkel nem érdemes foglalkozni, de a 0,66"-es DMD szerintem alkalmas lenne a feladatra. Emlékezzünk a pár éve kiszámolt, a DMD chip-re jellemző "kontraszt állandóra", illetve arra, hogy az hogyan függött a DMD- és a mikrotükrök méretétől.

Ha emlékeim nem csalnak, a DMD (aktív mátrix) méretével NÉGYZETESEN változott a kontraszt-állandó. Ez a függés (az etendue-megmaradási tétel alapján) a DMD chip MEGVILÁGÍTÁSÁT hivatott leírni, tehát ez nem konkrétan a DMD-re jellemző paraméter ... inkább a DMD méretének és a fényforrás etendue-jének a kapcsolatától függ.

A másik paraméter, ami az adott DMD-vel elérhető kontrasztot korlátozta, az a mikrotükrök mérete volt. Ettől azonban "csak" lineárisan függ a kontraszt.

A fentiek alapján tehát az "érzékenyebb probléma" a chip mérete ... de ez NEM egy megkerülhetetlen természeti törvény! Ez "csak" egy műszaki probléma, amiben a fényforrás szerepe azonos a DMD-ével, mivel a kettő "méretének" hányadosa az a paraméter, ami a végső eredményt meghatározza. Ha jobb fényforrást használunk (azaz jobb etendue-vel akkor a problémának ez a része műszakilag kezelhető.

Kiszámoltam, hogy az UHP lámpák "nagyságrendileg" (mondjuk 10-20 százalék hibahatáron belül) ugyanannyit fejlődtek az elmúlt 10-15 évben, amennyit a kisebb DMD-k "MÉRETBŐL ADÓDÓ" kontrasztja romlott (0,95" v.s. 0,65" DMD-k és 1.3mm ívhosszú lámpák v.s. 0,8mm). Ez azt jelenti, hogy a kontraszt-állandó romlásának "DMD méretéből adódó" része modern, rövidebb ívhosszú UHP lámpa használatával (és persze az íriszek szűkítésével) "nagyságrendileg" kompenzálható.

A lézer-foszfor fényforrás igazi előnye az, hogy az UHP lámpánál még jobb etendue-vel rendelkezik, tehát (ha kis foltra világítanak a lézerek) akkor segítségével még szűkebb szögben lehetne megvilágítani a DMD-t azaz tovább (lenne) javítható a kontraszt ... persze az íriszek további szűkítésével. Erre szükségünk is lenne, hiszen a kisebb mikrotükrök is rontják a kontrasztot és ezt is kompenzálni kell(ene) valahogy.

A gond az, hogy túl szűk íriszeket viszont nem használhatunk (a lencse elméleti felbontását a numerikus apertura korlátozza, tehát amikor szűkítjük a lencsében levő íriszt, a lencse elméleti, maximális felbontását rontjuk). Ha a lencsében túl szűk az írisz, akkor romlik a kép élessége. Ez egy megkerülhetetlen optikai törvény. Persze nagyobb mikrotükrök esetén ez kevésbé probléma ... de ez most nem az álmodozás ideje.

A másik gond az, hogy a kontraszt az íriszek szűkítésével NEM javítható a végtelenségig. A fény egy hullám, a DMD mikrotükreinek peremei pedig egy (kétdimenzióban mintázott) optikai rácsot formáznak. Az írisz szűkítésével a rács által szétszórt fényből egyre több veszik el a lencse íriszén, emiatt csökken a fényerő ANNAK ELLENÉRE, hogy (a még régebben sokszor emlegetett) szimmetria-feltétel teljesül. Magyarul nagyobb fényerővel kell megvilágítani a DMD-t, mint ami végül átjuthat az íriszeken ... és ha valaki emlékszik rá, pont ez volt a "haszontalan fény" definíciója, hiszen ettől a kontraszt romlik. Az elérhető maximumot a DMD mikrotükreinek a mérete korlátozza. Ez mindíg így lesz, ezért a nagyobb DMD mindig jobb DMD lesz ezután is. Sajnos. Ez azonban nem jelenti azt, hogy "használható" képet ne kaphatnánk pl. 0,66"-es DMD-vel. Ez nagyon is lehetséges ... lehet ... talán. Viszont a legjobb képet mindig a nagyobb chip-ek adják majd ... és ez soha nem fog változni.

A megvilágításra- és a lencsére vonatkozó szimmetria-feltétel hatóköre tehát korlátozott. Amikor már olyan szűk a lencsében az írisz, hogy a mikrotükrök peremén szórt fény által okozott veszteség jelentőssé válik, akkor csökkenthető a probléma azáltal, hogy még szűkebb szögben világítjuk meg a DMD-t (azaz lényegében szándékosan rontjuk a szimmetriát). A mikrotükrök peremén a fényszóródás úgyis megnöveli majd a fény szögét, tehát ha annak nagyobb része még ezután (azaz megnövelt szögben haladva) is átjut a lencse íriszén, akkor a rendszer működése közelebb került az optimálishoz (azaz csökkentettük a DMD-t elérő "haszontalan" fény mennyiségét, amitől javult a kontraszt). Ezt leginkább lézer-foszfor fényforrással lenne lehetséges megcsinálni ... és szerintem ez (azaz a jobb etendue) a legfontosabb paraméter e fényforrás esetén.

A probléma csak az, hogy a fenti megoldás feltételezi, hogy a lézerek nagyon pici foszfor-felületre világítanak (hiszen ettől lesz jó az etendue). Ez viszont nagyon nagy energia-sűrűséget jelent a foszfor felületén, ami nem valószínű, hogy megoldható lenne a Schott-féle statikus konverterrel. Magyarul mindenképpen forgó foszfortárcsát kellene használni ... azt meg a garázsban megcsinálni macerás lenne.

Ismét eljutottunk oda, hogy SOKKAL EGYSZERŰBB lenne egy gagyi, de legalább lézer fényforráshoz tervezett és gyárban szépen megépített gépet "megreszelni" optikailag, mint otthon építeni egy új, lézeres fényforrást (egy jobb, de gyárilag UHP lámpás) gépbe. Az sem lehetetlen, de macerás. A lézerek drágák, azokat (egy chip-es gépben) kapcsolgatni kell, időzítés, elektronika, szinkronizálás ... hát ... ha ez nem macera, akkor mi az???

A kérdés (amit pár évente felteszek) csak az, hogy tud-e már valaki olyan távolkeleti (azaz olcsó) lézer-foszforos gépről a piacon, amivel érdemes lenne foglalkozni? Ismer valaki olyan (Optoma, Benq, bármilyen márkájú) gépet, amiben 0,66"-es (persze rezgetett) 4K DMD van (a 0,45" szerintem reménytelen, azzal foglalkozni nem érdemes) és legalább az "alapkövetelményeket" (szürkeskála, gamma, stb.) teljesíti a gép? UHP-s gép sem kizárt, de az normális kontraszttal nyilván csak kisebb vászonra vetíthet (ott mindig sok fényt kell kidobni az ablakon a jobb kontraszt kedvéért).

Jelen pillanatban egy LED-es nagyvasat használok, ami nyilván (full nyitott íriszekkel) nem a kontraszt bajnoka, de a 0,95"-es DMD-vel még így is elver kb. minden mai (olcsó, távolkeleti) DLP-t (natív) kontrasztra. Meg persze képminőségre is (és közben látható szivárvány sincs). Viszont ezek a LED-es nagyvasak sajnos beszerezhetetlenek, senki nem akarja eladni őket. Ha egy-egy mégis megjelenik a használtpiacon, az horror drága ... úgyhogy ezek biztosan NEM fogják megoldani az "olcsó és jó projektort mindenkinek" problémát. A felbontásuk sem 4K és HDR jelet sem tudnak fogadni. Ha lenne valami használtan olcsó, nagy tömegben gyártott és így olcsón beszerezhető típus amiből pár optikai alkatrész módosításával elfogadható (4K, UHD, stb.) képet lehetne kihozni, akkor ezt szerintem érdemes lenne megtenni.

Lehet, hogy a kérdés ma még korai, hiszen mind a "4K" felirat, mind a lézer fényforrás modern dolgok, ezek a gagyi gépek használtpiaci árát is magasan tartják ... egyelőre legalábbis. De a gyártók ma is fejlesztenek, jönnek az új gépek és a régieket előbb vagy utóbb lecserélik a tulajok ... még akkor is, ha ezzel kb. semmit nem nyernek. Ahogy nő majd az eladó gépek száma, az árak elindulnak lefelé ... és ennek sokan fognak örülni. Szerintem legalábbis ... :-)

Szóval ha valakinek van ötlete használható típusra, az ne tartsa magában!

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”