Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika a moziszobában

Avatar
Robi akusztika
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2017.08.29., kedd 16:53
Értékelés: 57

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Robi akusztika »


Végre jó téma. De légyszi ezt a társalgóba. Később nem lesznek láthatók a feltett dolgaim.
Átlehetne ezeket rakni a társalgóba?
Köszönöm!

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: nadtom »


Sajnos nem jó ez a kalkulátor. Nem igaz, hogy egy 30kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot a teljes hallható frekvencia tartományban sehol nem éri el a 100% elnyelési tényezőt. De egyéb számítási hibák is vannak benne.Ahogyan nézem a 30kg/m3-es sűrűségű anyagnak 3000Hz-től szinte 100% az elnyelési együtthatója. Vagy rosszul látom? 
Tudsz olyan kalkulátort, ami jobb ettől?
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Ha érdekel itt találsz egy kalkulátort ami megmutatja a különböző sűrűségű és vastagságú anyagok elnyelési együtthatóit a különböző frekvenciákon.
 
http://www.acousticmodelling.com
 
Density unknown - Pa.s/m2: 5.000 - (mineral wool)
Density 30kg/m3 - Pa.s/m2: 10.000
Density 40kg/m3 - Pa.s/m2: 15.000
Density 50kg/m3 - Pa.s/m2: 30.000
Density 75kg/m3 - Pa.s/m2: 50.000
Density 100kg/m3 - Pa.s/m2: 60.000

Sajnos nem jó ez a kalkulátor. Nem igaz, hogy egy 30kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot a teljes hallható frekvencia tartományban sehol nem éri el a 100% elnyelési tényezőt.  De egyéb számítási hibák is vannak benne.

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1199
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Tamoo »



Ha érdekel itt találsz egy kalkulátort ami megmutatja a különböző sűrűségű és vastagságú anyagok elnyelési együtthatóit a különböző frekvenciákon.
 
http://www.acousticmodelling.com
 
Density unknown - Pa.s/m2: 5.000 - (mineral wool)
Density 30kg/m3 - Pa.s/m2: 10.000
Density 40kg/m3 - Pa.s/m2: 15.000
Density 50kg/m3 - Pa.s/m2: 30.000
Density 75kg/m3 - Pa.s/m2: 50.000
Density 100kg/m3 - Pa.s/m2: 60.000

 
Köszi! Ez nagyon jó.
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Dhcodoki,
ha jol ertelmezem, akkor hosszasan ertekeztel mar errol a problemarol Fapacival es masokkal is es eddig senki nem tudott benne segiteni, megmondani Neked hogyan csinald meg hogy jo legyen? Fura...

Igen, jól érted, ma dél óta hosszasan értekezünk a problémáról.

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: nadtom »



Kedves Bob!
Olyan kérdésem lenne, hogy egy kb. ~120kg/m3 testsűrűségű panel 6cm-es vastagságban milyen
elnyelő/csillapító tulajdonságokkal bírhat? Mire lehet alkalmas?

Ha érdekel itt találsz egy kalkulátort ami megmutatja a különböző sűrűségű és vastagságú anyagok elnyelési együtthatóit a különböző frekvenciákon.
 
http://www.acousticmodelling.com
 
Density unknown - Pa.s/m2: 5.000 - (mineral wool)
Density 30kg/m3 - Pa.s/m2: 10.000
Density 40kg/m3 - Pa.s/m2: 15.000
Density 50kg/m3 - Pa.s/m2: 30.000
Density 75kg/m3 - Pa.s/m2: 50.000
Density 100kg/m3 - Pa.s/m2: 60.000
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Hatod. 
 
Valamelyik posztodban azt olvastam, hogy számodra az lenne a követelmény, ha a sorban mindenki ugyanolyan mélyet hallana. Nos, ezt csakis legfeljebb 2 szubbal lehet megvalósítani! 1 szubbal ugyanis csak egy pontban lehet elfogadható mélyeket előidézni (a megfelelő nézési pozíció megválasztása mellett!!!). Ahogy ottjártamkor is beszéltünk róla. Ha a negyed pontba teszed le a szubodat (a front fal és a padló találkozásához, 126 cm), akkor a széltében kialakuló 2. felharmonikus által okozott állóhullámot tudod ezzel semlegesíteni. Vagyis, ez esetben a kb. 70 Hz-nél kialakuló kioltást meg tudod oldani. De ettől a többi gond még nem jön rendbe! A helyzet ugyanez, ha a hatod pontra rakod le a szubot (ugyanúgy, a front falon, ahogy előbb írtam, 84 cm). Csak ekkor a 3. felharmonikus által (szintén széltében) okozott kioltást úszod csak meg (105 Hz). Egy szub esetén a legjobb felállásnak én továbbra is a széltében középre történő elhelyezést tartom (251 cm), mivel ez az egyetlen pont, ahol 2 módusnak is kioltási pontja van (úgy értve abból a tartományból, ahol a legnagyobb gond van egy moziban, s ez pedig a 120 Hz alatti). Az első és a harmadik. Vagyis, ha ide teszed le, akkor mind a 35 Hz-et, mind pedig a 105 Hz-et hallani fogod egy bummnál. Ez pedig esszenciális! Továbbra is viszont csak 1 hallgatási/nézési pontban oldottuk meg a problémát. A melletted ülő(k) már mást fognak hallani! Ha az a cél, hogy ők is ugyanazt hallják, mint te, 2 szub a megoldás. Ebből is a szimmetrikus elhelyezést javaslom, a felezőponthoz képest! Sőt, ha még jobb eredményt akarsz, akkor a szubokat a negyed pontokra teszed le az oldalfalaktól számítva (126-126 cm). Ezzel a módszerrel ki tudod lőni az első három (keresztirányú) módust a szobádban, amelynek eredményeképp UGYANAZT a mélyet fogja mindenki hallani, aki egy sorban ül.

Ugyanazt az egyenetlen mélyet fogja hallani... 4 szubbal lehetne megoldani jól, vagy jó nagy helyiséggel

Avatar
Robi akusztika
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2017.08.29., kedd 16:53
Értékelés: 57

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Robi akusztika »



Kedves Bob!
Olyan kérdésem lenne, hogy egy kb. ~120kg/m3 testsűrűségű panel 6cm-es vastagságban milyen
elnyelő/csillapító tulajdonságokkal bírhat? Mire lehet alkalmas?

Kedves Tamoo!
Kicsit beugratós kérdés
Igazából bennem is felmerült ez a már ,csak a 140kg/m3 testsűrűségű lépésálló kőzetgyapotból.
Mivel ,a gyártók nem nagyon adnak adatokat ez irányú kérdésben ,ezért magam szeretném tesztelni. Sima mezei körülményeim között (nem süket szobában).
Ha jók lesznek számomra az eredmények, szívesen beszámolok róla ,és a terméklistába is beteszem ,mivel ismét más problémás területeket is tudok majd vele kezelni.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Hiccusztól kaptam egy tippet, még pedig a vászon mögötti helyre, harmad vagy felező pontra, így ezzel fogom kezdeni.
Hatod. 
 
Valamelyik posztodban azt olvastam, hogy számodra az lenne a követelmény, ha a sorban mindenki ugyanolyan mélyet hallana. Nos, ezt csakis legfeljebb 2 szubbal lehet megvalósítani! 1 szubbal ugyanis csak egy pontban lehet elfogadható mélyeket előidézni (a megfelelő nézési pozíció megválasztása mellett!!!). Ahogy ottjártamkor is beszéltünk róla. Ha a negyed pontba teszed le a szubodat (a front fal és a padló találkozásához, 126 cm), akkor a széltében kialakuló 2. felharmonikus által okozott állóhullámot tudod ezzel semlegesíteni. Vagyis, ez esetben a kb. 70 Hz-nél kialakuló kioltást meg tudod oldani. De ettől a többi gond még nem jön rendbe! A helyzet ugyanez, ha a hatod pontra rakod le a szubot (ugyanúgy, a front falon, ahogy előbb írtam, 84 cm). Csak ekkor a 3. felharmonikus által (szintén széltében) okozott kioltást úszod csak meg (105 Hz). Egy szub esetén a legjobb felállásnak én továbbra is a széltében középre történő elhelyezést tartom (251 cm), mivel ez az egyetlen pont, ahol 2 módusnak is kioltási pontja van (úgy értve abból a tartományból, ahol a legnagyobb gond van egy moziban, s ez pedig a 120 Hz alatti). Az első és a harmadik. Vagyis, ha ide teszed le, akkor mind a 35 Hz-et, mind pedig a 105 Hz-et hallani fogod egy bummnál. Ez pedig esszenciális! Továbbra is viszont csak 1 hallgatási/nézési pontban oldottuk meg a problémát. A melletted ülő(k) már mást fognak hallani! Ha az a cél, hogy ők is ugyanazt hallják, mint te, 2 szub a megoldás. Ebből is a szimmetrikus elhelyezést javaslom, a felezőponthoz képest! Sőt, ha még jobb eredményt akarsz, akkor a szubokat a negyed pontokra teszed le az oldalfalaktól számítva (126-126 cm). Ezzel a módszerrel ki tudod lőni az első három (keresztirányú) módust a szobádban, amelynek eredményeképp UGYANAZT a mélyet fogja mindenki hallani, aki egy sorban ül.

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1199
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Tamoo »


Kedves Bob!
Olyan kérdésem lenne, hogy egy kb. ~120kg/m3 testsűrűségű panel 6cm-es vastagságban milyen
elnyelő/csillapító tulajdonságokkal bírhat? Mire lehet alkalmas?
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
Robi akusztika
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2017.08.29., kedd 16:53
Értékelés: 57

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Robi akusztika »



Igen, a bal oldali fal tűzfal, de van előtte 7,5cm előtétfal, mely 90kg/m3 sűrűségű kőzetgyapotból áll és dupla kartonozásból. Csak 1 szub van. Ezzel szeretném beteríteni a 4 fotelt a lehető leghomogénebb szórással. Úgy gondolom ezt akkor tudnám elérni, ha a front,vagy ha a hátsó fal közepére raknám, valamilyen távolságra a faltól. De nem vagyok benne biztos, mert emlékeim szerint Hiccusz javasolta a harmadpontot is ugyanezen falakon. S, ha ez működőképes, akkor már meg is dőlt az elméletem.
Tehát a lényeg az lenne, hogy egy vízszintes (ha szabad így hívni a fotelek álltal elfoglalt zónát) területet kellene lefedni valamilyen hullámmal. A valamilyen hullámot pedig a faltól való távolsággal optimalizálnám. Erre van kb. 1 méter helyem. Ha jól gondolom veszíteni fogok a hangnyomásból, ha nem a sarokba rakom, de lehet azon a szubom hangerőt emelni még.
 
Szted ha valamelyik sarokba rakom, akkor kitudom alakítani az emlegetett vízszintes, homogén zónát? Sztem nem, de cáfolj meg.

Én nem szeretnélek megcáfolni.Nekem a leglineárisabb frekvencia átvitel mind a 3 hallgatási pozícióban a jobb(neked a bal)első sarokban volt.+-5db eltéréssel 200Hz ig sima volt.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



Dhcodoki,
ha jol ertelmezem, akkor hosszasan ertekeztel mar errol a problemarol Fapacival es masokkal is es eddig senki nem tudott benne segiteni, megmondani Neked hogyan csinald meg hogy jo legyen? Fura...

Nem jól értelmezed. Kizárólag Hiccuszszal feszegettem ezt a témát itt jártakor. De feledésbe merült pár részlet, ami miatt az egész történetet kissé megfakult.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



De mivel a te szobád volt az egyik kedvencem és felépítésben nagyon hasonlít az enyémre ,ezért a saját számításomat, mérésemet ajánlanám.Ami neked a bal első és hátsó sarok lenne. Ha jól gondolom és ott tégla tűzfal van.Eddig ott kaptam a legjobb frekvencia átvitelt .Ha az Anthem tud egymáshoz viszonyított távolságot mérni akkor újra elindítanám. Centi ilyenkor nem segít.
Ebben a témában Hicuszt kellene keresned ő nagyon profi ezeknek a számításaiban. Nekem nagyon sokat segített!

Igen, a bal oldali fal tűzfal, de van előtte 7,5cm előtétfal, mely 90kg/m3 sűrűségű kőzetgyapotból áll és dupla kartonozásból. Csak 1 szub van. Ezzel szeretném beteríteni a 4 fotelt a lehető leghomogénebb szórással. Úgy gondolom ezt akkor tudnám elérni, ha a front,vagy ha a hátsó fal közepére raknám, valamilyen távolságra a faltól. De nem vagyok benne biztos, mert emlékeim szerint Hiccusz javasolta a harmadpontot is ugyanezen falakon. S, ha ez működőképes, akkor már meg is dőlt az elméletem.
Tehát a lényeg az lenne, hogy egy vízszintes (ha szabad így hívni a fotelek álltal elfoglalt zónát) területet kellene lefedni valamilyen hullámmal. A valamilyen hullámot pedig a faltól való távolsággal optimalizálnám. Erre van kb. 1 méter helyem. Ha jól gondolom veszíteni fogok a hangnyomásból, ha nem a sarokba rakom, de lehet azon a szubom hangerőt emelni még.
 
Szted ha valamelyik sarokba rakom, akkor kitudom alakítani az emlegetett vízszintes, homogén zónát? Sztem nem, de cáfolj meg.

Avatar
Robi akusztika
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 71
Csatlakozott: 2017.08.29., kedd 16:53
Értékelés: 57

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Robi akusztika »



Ne már! Miért néznélek idiótának?! ...vagy bárki mást?! Alapból negatívan álltatok hozzá. Az utolsó bekezdést olvassátok el még egyszer. Miért olyan hihetetlen, hogy a jó szándék vezérelt?? Úgy vélem ez a számomra homályos terület a szub elhelyezéssel kapcsolatban, egyszerűen megválaszolható Bob számára. S bíztam benne, hogy lép is rá. Esetleg bekapcsolódhatott volna fapaci és hiccusz is. Talán több hasznot hozott volna, mint a bokszutca tartalma. Sajnálom, hogy ebben is a rosszat látjátok.
 
Pár napja fészre is felírtam bobnak egy tanácsot, ami kissé előre lendíthetné a rosszul indított üzletét. De semmibe vette és válasz nélkül törölte. Ezek után, ha folytatnám engem kiálthatnátok ki idiótának, így ezt inkább elkerülném, köszönöm.
 
Igen, igazad van. Egyszerűen csak kísérletezni kellene, de ennél lustább vagyok ezen téren. Illetve a zongoralakk fényezést és a derekamat kímélvén inkább próbálnám leszűkíteni a lehetséges helyeket. Hiccusztól kaptam egy tippet, még pedig a vászon mögötti helyre, harmad vagy felező pontra, így ezzel fogom kezdeni. De mint minden más esetnél, itt is kikértem volna több ember véleményét.
 
...úgy látom jobb maradni a privát beszélgetésnél. Vagy írjak a saját topikomba? Bár lehet ott is megkapnám, hogy kooperáltam és hadat üzentem saját magamnak.
 
 
Elnézést az Off-ért, befejeztem.

A munkám tényleg nagyon sok!
 
Viszont Csutkának igazat adok.
 
De mivel a te szobád volt az egyik kedvencem és felépítésben nagyon hasonlít az enyémre ,ezért a saját számításomat, mérésemet ajánlanám.Ami neked a bal első és hátsó sarok lenne. Ha jól gondolom és ott tégla tűzfal van.Eddig ott kaptam a legjobb frekvencia átvitelt .Ha az Anthem tud egymáshoz viszonyított távolságot mérni akkor újra elindítanám. Centi ilyenkor nem segít.
Ebben a témában Hicuszt kellene keresned ő nagyon profi ezeknek a számításaiban. Nekem nagyon sokat segített!

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2874
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »



Ne már! Miért néznélek idiótának?! ...vagy bárki mást?! Alapból negatívan álltatok hozzá. Az utolsó bekezdést olvassátok el még egyszer. Miért olyan hihetetlen, hogy a jó szándék vezérelt?? Úgy vélem ez a számomra homályos terület a szub elhelyezéssel kapcsolatban, egyszerűen megválaszolható Bob számára. S bíztam benne, hogy lép is rá. Esetleg bekapcsolódhatott volna fapaci és hiccusz is. Talán több hasznot hozott volna, mint a bokszutca tartalma. Sajnálom, hogy ebben is a rosszat látjátok.
Pár napja fészre is felírtam bobnak egy tanácsot, ami kissé előre lendíthetné a rosszul indított üzletét. De semmibe vette és válasz nélkül törölte. Ezek után, ha folytatnám engem kiálthatnátok ki idiótának, így ezt inkább elkerülném, köszönöm.
Igen, igazad van. Egyszerűen csak kísérletezni kellene, de ennél lustább vagyok ezen téren. Illetve a zongoralakk fényezést és a derekamat kímélvén inkább próbálnám leszűkíteni a lehetséges helyeket. Hiccusztól kaptam egy tippet, még pedig a vászon mögötti helyre, harmad vagy felező pontra, így ezzel fogom kezdeni. De mint minden más esetnél, itt is kikértem volna több ember véleményét.
...úgy látom jobb maradni a privát beszélgetésnél. Vagy írjak a saját topikomba? Bár lehet ott is megkapnám, hogy kooperáltam és hadat üzentem saját magamnak.
Elnézést az Off-ért, befejeztem.

 
Krisz szerintem ne várj választ, én Sanyinak is válaszoltam !Robinak segítek lehet annyi munkája van, hogy nincs idő valszolni vevőknek!
 
http://www.mh-audio.nl/DiffusorCalculat ... ser#result
 
HA Skyline terv alapján épít akkor ez a diffúzor hatása!
 
Üdv: Krisztián

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



Nem már! Komolyan idiótának nézel mondjuk engem?
72 levél Fapacival és több mérés megrendelése után Bob-tól kérdezel ilyet?
 
Egyébként leteszed a szubot ide is és oda is és meghallgatod.
Amelyik jobban tetszik, az a jó hely.
(ingyen tanács volt!)
Ne már! Miért néznélek idiótának?! ...vagy bárki mást?! Alapból negatívan álltatok hozzá. Az utolsó bekezdést olvassátok el még egyszer. Miért olyan hihetetlen, hogy a jó szándék vezérelt?? Úgy vélem ez a számomra homályos terület a szub elhelyezéssel kapcsolatban, egyszerűen megválaszolható Bob számára. S bíztam benne, hogy lép is rá. Esetleg bekapcsolódhatott volna fapaci és hiccusz is. Talán több hasznot hozott volna, mint a bokszutca tartalma. Sajnálom, hogy ebben is a rosszat látjátok. 
Pár napja fészre is felírtam bobnak egy tanácsot, ami kissé előre lendíthetné a rosszul indított üzletét. De semmibe vette és válasz nélkül törölte. Ezek után, ha folytatnám engem kiálthatnátok ki idiótának, így ezt inkább elkerülném, köszönöm.
 
Igen, igazad van. Egyszerűen csak kísérletezni kellene, de ennél lustább vagyok ezen téren. Illetve a zongoralakk fényezést és a derekamat kímélvén inkább próbálnám leszűkíteni a lehetséges helyeket. Hiccusztól kaptam egy tippet, még pedig a vászon mögötti helyre, harmad vagy felező pontra, így ezzel fogom kezdeni. De mint minden más esetnél, itt is kikértem volna több ember véleményét.
 
...úgy látom jobb maradni a privát beszélgetésnél. Vagy írjak a saját topikomba? Bár lehet ott is megkapnám, hogy kooperáltam és hadat üzentem saját magamnak.
 
 
Elnézést az Off-ért, befejeztem.

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Fapaci mérésekor a teljes rendszerem más volt. Akkoriban 2 szubbal rendelkeztem, melyekről tudtam, hogy cserések lesznek. Ezért nem kértem, hogy merüljünk el az efféle részletekbe. Inkább magán a szobán volt a hangsúly. Azóta 72 levelet váltottunk, igaz nem mind az akusztikáról szól, de eddig készségesen válaszolt minden kérdésemre.
 
Ezt kérdést még nem tettem fel neki, de az esetleges kontroll mérés előtt megteszem, hogy számomra az optimális hangsugárzó elhelyezéssel indulhassunk neki egy végleges beállításnak.
 
Bob véleményét azért kértem ki, mert úgy gondoltam ezzel talán elindúlhatna egy értelmes eszmecsere is, mely előrelépés lehetne ebben a topikban. De ahogy fészen sem kaptam választ más témában (sőt ki is lett törölve), úgy itt sem. Bár még reménykedem!

 
Nem már! Komolyan idiótának nézel mondjuk engem?
72 levél Fapacival és több mérés megrendelése után Bob-tól kérdezel ilyet?
 
Egyébként leteszed a szubot ide is és oda is és meghallgatod.
Amelyik jobban tetszik, az a jó hely.
  (ingyen tanács volt!)

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »



De nálad járt Fapaci mérni és paneleket is vásároltál.
Erre nem tudott válaszolni?
Vagy a mérés után ilyennel nem lehet megkeresni?


Fapaci mérésekor a teljes rendszerem más volt. Akkoriban 2 szubbal rendelkeztem, melyekről tudtam, hogy cserések lesznek. Ezért nem kértem, hogy merüljünk el az efféle részletekbe. Inkább magán a szobán volt a hangsúly. Azóta 72 levelet váltottunk, igaz nem mind az akusztikáról szól, de eddig készségesen válaszolt minden kérdésemre.
 
Ezt kérdést még nem tettem fel neki, de az esetleges kontroll mérés előtt megteszem, hogy számomra az optimális hangsugárzó elhelyezéssel indulhassunk neki egy végleges beállításnak.
 
Bob véleményét azért kértem ki, mert úgy gondoltam ezzel talán elindúlhatna egy értelmes eszmecsere is, mely előrelépés lehetne ebben a topikban. De ahogy fészen sem kaptam választ más témában (sőt ki is lett törölve), úgy itt sem. Bár még reménykedem!

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Szia Bob!
Szeretném kikérni a véleményed az alábbi kérdésben. A saját moziszobámban sokat kísérleteztem (bár lehet nem eleget) a megfelelő szub elhelyezéssel. Nagyjából rá is leltem egy helyre, ahol a két fő hallgatói pozícióban élvezhető előadást kapok. Ennek ellenére mégsem vagyok tökéletesen elégedett, mert a két szélső fotelben ülve kissé fals élményben részesül a néző.
Szigorúan elméleti szinten, az alábbi kissé hiányos ábra méretezése alapján, megtudnád becsülni hova érdemes raknom a szubot ahhoz, hogy a legjobb eredményt kapjam?? (jelenleg az SW-vel jelölt helyen domborít) 
 
Még egy kérdés:
A frekvencia menetet a centerhez, vagy a frontokhoz kell hogy állítsam?
 

 
De nálad járt Fapaci mérni és paneleket is vásároltál.
Erre nem tudott válaszolni?
Vagy a mérés után ilyennel nem lehet megkeresni?


Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Szia Bob!
Szeretném kikérni a véleményed az alábbi kérdésben. A saját moziszobámban sokat kísérleteztem (bár lehet nem eleget) a megfelelő szub elhelyezéssel. Nagyjából rá is leltem egy helyre, ahol a két fő hallgatói pozícióban élvezhető előadást kapok. Ennek ellenére mégsem vagyok tökéletesen elégedett, mert a két szélső fotelben ülve kissé fals élményben részesül a néző.
Szigorúan elméleti szinten, az alábbi kissé hiányos ábra méretezése alapján, megtudnád becsülni hova érdemes raknom a szubot ahhoz, hogy a legjobb eredményt kapjam?? (jelenleg az SW-vel jelölt helyen domborít) 
 
Még egy kérdés:
A frekvencia menetet a centerhez, vagy a frontokhoz kell hogy állítsam?
 


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Köszönöm.
Bármikor. Emlékeztetőként a Te kijelentésed:
 
"porózus anyaggal töltött és kárpitozott (de nem reflektív) felületű elnyelő elemek 120 Hz alatt csak akkor hatásosak, ha nagyon vastagok." 
 
A 60 és 120 Hz közötti oktávban továbbra is vitában állunk, de témának már elég unalmas lenne, így engedjük el!

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Nem tudom, hányadszor írom le, de akkor újra: 60 Hz alatt porózus anyagokkal nem sokra jutunk.
Köszönöm.

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hifilala »


Új versenyző az akusztikai kiegészítők forgalmazásában:
 
http://www.avx.hu/forum/index.php?/foru ... it%C3%A1s/

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Egyetértek. De azt is hiszem közben, hogy mindig lehet valami kicsit javítani egyéb módszerekkel is, pl. a sub áthelyezésével, az üléspozíció jobb megválasztásával, stb. Szerintem NEM CSAK az akusztikán kell javítani, hanem a hallott hang minőségének a maximalizálása a végcél. Sokszor az akusztika valódi javítása mellett egy-egy jó ötlet segítségével is tovább javíthatunk a hallott hang minőségén. 
 
Úgy érted, hogy "nyomástérként" kell tekintenünk a szobára, nem pedig "hullámtérként"? Mert nálam a 30Hz még eléggé "pattog" a szoba falai között, szóval lehet, hogy a "vízesés" vagy a "láng" diagram a jó ennek a tartománynak a vizsgálatára?
 
Ez jó hír, de ettől még nem fognak jelentős mennyiségű energiát elnyelni mondjuk 60Hz alatt. Vagy igen? Ha igen, akkor ez valóban megoldás lehet, de én attól félek, hogy ekkor meg nagyon sok panel fog kelleni, ami szintén problámákat vet fel.
 
Vannak ezeken kívül további építészeti módszerek?

A hangforrások és a hallgatási pont helyének megválasztása ugyanúgy része az akusztikának, mint a falak csillapítása.
 
Igen.
 
Nem tudom, hányadszor írom le, de akkor újra: 60 Hz alatt porózus anyagokkal nem sokra jutunk. A szubtartomány problémáit vagy elfogadjuk, ahogy van, vagy keresünk egy kevésbé gázos elhelyezést és/vagy hatékony eszközöket (rezonátorokat) használunk a probléma enyhítésére. Az ideális lokációk sajnos sokszor nem élhetőek, a rezonátorokat pedig egyedileg kell méretezni, legyártani, ez sok esetben gondot jelent. 60 Hz felett a vastagabb, sűrűbb porózus panelek is jó eredményt adhatnak, ha sikerül őket jól elhelyezni. A basszus tartomány nem ér véget 60 Hz-nél, hanem majdnem csak ott kezdődik és 200 Hz-ig tart. Alatta a szubtartomány, felette a középsáv van, tehát butaság azt mondani, hogy a porózus anyag a basszus tartományban nem hatékony. Ha ezen végre túllendülünk, sok félreértést és ellenségeskedést rövidre zárhatunk.
 
Hogyne, sok lehetőségünk van, ha már a tervezésnél be tudunk kapcsolódni egy ház, szoba építésébe. A párhuzamos felületek elkerülése mellett lehet játszani a falszerkezet rétegrendjével, de elnyelő anyagokat magába a falba is építhetünk. Tavasszal dolgoztam egy családi házon, ahol a moziszoba elsődleges visszaverési pontjain a frontsugárzók körül elnyelő anyag került 20 cm mély falüregekbe, kívülről pedig a fal színével és síkjával megegyező textil burkolatot kapott. Teljesen jól néz és akusztikailag is működik. Másik esetben az oldalfalakat blokktéglákból építettük meg vakolat nélkül, nyílásokkal a szoba felé, ez is teljesen jó lett, diffúz és elnyelő felület is egyben. No és persze egy falfelületnek nem kell feltétlenül síknak lennie, lehet bele töréseket, görbületeket építeni. A kőműves kicsit ráncolja majd a szemöldökét, de ez legyen az ő baja! Építészeti megoldásnak tekinthetjük a gipszkarton előtétfalat is, de ez a fenti megoldásokhoz képest a gagyi kategória, ráadásul további problémákat szül.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15219
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10374
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Szerinted hány fokkal szükséges - számításaid alapján - elfordítani a párhuzamos falakat, illetve a plafont a padlótól, hogy ne alakulhassanak ki állóhullámok?
Nem számítás, hanem tapasztalat: 3 foknál még szívtunk vele, 10 foknál már egész jó volt az eredmény, 20 fok szerintem már tökéletes megoldás. Ettől még lesznek állóhullámok a szobában, de nem elsődlegesek, nem csak két felület között alakulnak ki, így kevésbé erősek.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”