Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika a moziszobában

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


- Ezek a százalékok hogyan értendők és mire alapozod a számokat?Ahogy írtam, ez hüvelykujj szabály, a rendelkezésre álló összfelületet alapul véve, ha nincs mérés.- Egy szobában elkerülhetetlen, hogy legalább egy kiemelés, vagy kioltás lesz ott, ahol éppen vagyunk, szóval ez a törekvés inkább naivitás.Nem igazán. Sőt, ha ez így lenne, nem is lenne mozi szobának, mint több ember egyidejű szórakozásának értelme. Tudatos szub elhelyezéssel és nézőpon/ok/ választással több olyan hely is van, is van, ami (még mérés nélkül is) jó eséllyel működhet. Ez nem mágia, csak szimpla tudomány. Ha pld. egy szubot leteszel az első falhoz, az valamennyi hosszanti irányú rezonanciát gerjeszt majd, mivel ő annak a nyomás maximum zónájában helyezkedik el. Meghatározott frekvenciákon, bizonyos helyeken, kiemelések is hullámvölgyek alakulnak ki. Ha ezekre ülsz, az adott frekvenciákat vagy túlságosan vagy a kelleténél kisebb mértékben fogod hallani. Ha a módusok között választod meg a nézési pozíciódat, rögtön sokkal kiegyensúlyozottabb hangzást fogsz tapasztalni. Ugyanez a helyzet a másik két tengelyen kialakuló állóhullámokkal is (széltében és magasságában). Sőt, a mélysugárzóknak bizonyos pontokra való letétele eredményeképpen akár a korábbi kioltása pontok bármelyikére is simán leülhetsz, mert ott az már nem lesz érezhető (helyesebben szólva annak mértéke jelentősen csökken!). Több szub sugárzó, a helyiség megfelelő (null) pontjaira letéve több rezonanciát is képes egyszerre kezelni (megszüntetni), mivel destruktívan hajtja majd őket, lehetőséget kínálva számos jó hallgatási pozíció megválasztásához. Ha rendelkezésre áll valamilyen fajta jelkorrekciós szoftver, akár még arra a pontra is le lehet ülni, ahol kiemelés tapasztalható, mert azt egy jól működő rendszer ki fogja EQ-zni (lejjebb fogja venni). Szóval annyira nem rossz a helyzet.

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »


Jellemzően azért okoz a center esetében problémát, mert egy házimozi inkább horizontális, mint vertikális irányban meghatározó. 1 vagy max 2 sorból áll a legtöbb mozi, viszont szélességben 4-6 fotel sem ritka. Éppen ezért a centersugárzó helytelen hangszóró kialakítása off axisban, bizonyos szögekben 1-2kHz környékén interferenciát okoz, ahogy a középvonaltól kifelé haladsz. Megoldás (többek között) a 3 egyforma frontsugárzó (LCR)
 
A rossz centersugárzók valóban ilyenek, ahogy leírtad és a legegyszerűbb megoldás 3 egyforma hangsugárzó elhelyezése volna. Azonban megoldható megfelelő hangváltó tervezésével, hogy ne alakuljon ki "lobing" MTM rendszerű centereknél se. De akár azt is megpróbálhatod, hogy nem vízszintes, hanem függőleges pozícióban helyezed el a hagyományos centered. Ekkor is van "lobing", de az nem vízszintesen jelentkezik.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Vendég

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Pld. a dupla rétegű gipszkartonozást, közte tömegnövelő anyaggal, közvetlenül a fa vagy fémvázas szerkezeten, amennyiben mögötte merev, reflektív fal van (tégla, beton)
Leginkább az ülési/nézési pozícióktól illetve a hangsugárzók elhelyezésétől. Függ továbbá a belső designtól is.
Mert amennyiben egynél több pontban kell jó mélyeket csinálni, úgy legalább ennyi kell. Persze ha csak 1 hallgatói pontra kell koncentrálni, úgy elég nyilván 1 is.
Mert eredendően ennyi eltéréssel rögzítik az LFE csatornát.
Jellemzően azért okoz a center esetében problémát, mert egy házimozi inkább horizontális, mint vertikális irányban meghatározó. 1 vagy max 2 sorból áll a legtöbb mozi, viszont szélességben 4-6 fotel sem ritka. Éppen ezért a centersugárzó helytelen hangszóró kialakítása off axisban, bizonyos szögekben 1-2kHz környékén interferenciát okoz, ahogy a középvonaltól kifelé haladsz. Megoldás (többek között) a 3 egyforma frontsugárzó (LCR)
Úgy, hogy megfelelő szórású frontot választasz, amely képes akár az átellenes oldali nézőt is lefedni. Vagy, befordítod a sugárzót a hallgatóság felé. Egy kezelt szobában lehet ilyen karakterisztikájú sugárzókat alkalmazni, de egy kevésbé kezelt oldalfalú szobában (vagy pld. alacsony helyiségben) jobb választás a line array.
Mozinál úgy, hogy a faltól való távolság meghatározása és a sugárzó szub menedzsmenti keresztváltási pontja passzoljon egymáshoz. Vagyis, húzzuk el a faltól a frontokat annyira, hogy a keresztváltási frekvencia alá essen a boundary effect okozta kioltási pont. Többek között ezért célszerű az előtétfalba betenni őket.

Köszönöm szépen a választ!
 
Ezek szerint eljárva azt hiszem kizártad a mozizásból a moziszobák 99%át, a mozis hangrendszerek min. 90%-át. Ami persze nem biztos, hogy baj, de ez inkább lehetne a falusi/kisvárosi moziterem építési projekt szempontrendszere, mint egy otthoni moziszobáé.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


- túlságosan merev fal szerkezet elkerülése: Ez pontosan mit jelent?Pld. a dupla rétegű gipszkartonozást, közte tömegnövelő anyaggal, közvetlenül a fa vagy fémvázas szerkezeten, amennyiben mögötte merev, reflektív fal van (tégla, beton)Ezek pontos helye mitől függ?Leginkább az ülési/nézési pozícióktól illetve a hangsugárzók elhelyezésétől. Függ továbbá a belső designtól is.- min. 2 szub kell: Ez miért biztos?Mert amennyiben egynél több pontban kell jó mélyeket csinálni, úgy legalább ennyi kell. Persze ha csak 1 hallgatói pontra kell koncentrálni, úgy elég nyilván 1 is.- fő nézési pontban mért max. hangnyomás szint: 105dB. Szubok: 115 dB: A szuboknak miért kell 10dB-vel többet tudniuk és milyen torzítási értékek mellett kell ezeket a hangnyomás értékeket produkálniuk a hangsugárzóknak?Mert eredendően ennyi eltéréssel rögzítik az LFE csatornát.- centernél lobing effektus elkerülése: Erre miért csak a centernél van szükség és a felhasználó miként tud erre ügyelni?Jellemzően azért okoz a center esetében problémát, mert egy házimozi inkább horizontális, mint vertikális irányban meghatározó. 1 vagy max 2 sorból áll a legtöbb mozi, viszont szélességben 4-6 fotel sem ritka. Éppen ezért a centersugárzó helytelen hangszóró kialakítása off axisban, bizonyos szögekben 1-2kHz környékén interferenciát okoz, ahogy a középvonaltól kifelé haladsz. Megoldás (többek között) a 3 egyforma frontsugárzó (LCR)- frontsugárzók szórására ügyelni: Erre hogy ügyelünk?Úgy, hogy megfelelő szórású frontot választasz, amely képes akár az átellenes oldali nézőt is lefedni. Vagy, befordítod a sugárzót a hallgatóság felé. Egy kezelt szobában lehet ilyen karakterisztikájú sugárzókat alkalmazni, de egy kevésbé kezelt oldalfalú szobában (vagy pld. alacsony helyiségben) jobb választás a line array.- ha netán álló frontok és center, akkor ügyelni a közelségi hatás okozta problémára (boundary effect): Erre hogy ügyelünk?Mozinál úgy, hogy a faltól való távolság meghatározása és a sugárzó szub menedzsmenti keresztváltási pontja passzoljon egymáshoz. Vagyis, húzzuk el a faltól a frontokat annyira, hogy a keresztváltási frekvencia alá essen a boundary effect okozta kioltási pont. Többek között ezért célszerű az előtétfalba betenni őket.

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: nadtom »



Mint írtam, (rossz topikba ez igaz, a moziszoba építése lett volna jó) a szobám elsődleges funkciója a kikapcsolódás, és nem a hibakeresés lesz, épp ezért lehet olcsósítanom az elektronikai részt.
Picit érdekes az akusztikai görbület téma, ezt nem tagadom, viszont részemről nem fontos, de ez az én bajom.
De hogy másnál mi van a görbékkel, az leginkább semmit nem segít a saját szobádon annyira egyedi eset minden.
Sokan méretnek, sokan nem. Sokan viszont csak filmet néznek, sokan meg a görbéket, folyamatosan fészkelődve, a hullám hegyek, és völgyek miatt. De ez itt kezd részemről trollkodásgyanússá válni, és elnézést mindenkitől.

Az akusztika témáját nem lehet megkerülni egy bizonyos szint fölött.
Évekig egy fürdőszobához hasonló akusztikai tulajdonsággal rendelkező nappaliban moziztam, illetve a falak, plafon színe is alkalmatlan volt minőségi mozizásra, de elvoltam vele. Ha valaki ekkor beszélt volna nekem az akusztika fontosságáról nem értettem volna mit akar.
 
Ezután elkezdtem fejleszteteni a rendszerem, és megindult egy tanulási folyamat. Meg kellett tanulni, hogy hogyan hallgassam a rendszert, mire figyeljek, rá kellett állni a fülemnek, agyamnak bizonyos dolgokra. Átalakítottam a nappalit, amit sajnos nem megfelelő akusztikai tudással, kezdtem meg, előtte kellett volna már mélyebben beleásni magam a témába. Szerencsére sokkal jobb lett az eredmény, ami nem csoda, mert nagyon lentről indultam. Eljutottam valahova ami sokkal jobb volt, mint az azt megelőző, de nem tudtam, hol tartok a rossz és tökéletes között.
 
Mérnöki aggyal gondolkodva szükségem volt egy objektív mérésre, ami megmutatja hol tartok, ekkor jött Fapaci mérni. A mérés mutatatta kb. hol tartok és mit lehet még fejleszetni, illetve a megismertem egy egyszerű módszert (REW+mikrofon) amivel egy moziszobát akusztikailag meg lehet vizsgálni.
Itt két út kínálkozott, meglépem a Fapaci javaslatait és vígan moziziok az idők végezetéig (akusztika kipipálva) vagy elkezdek méregetni, beleásom magam jobban ebbe a témába. Az utóbbit választottam, döntően azért, mert kb. 2 év múlva építkezni fogunk, ahol külön moziszobát szeretnék kialakítani (nem a nappaliból) és ehhez nem árt az akusztikai ismeretek elmélyítése (emellett nem tagadom érdekel ez a téma, így szivesen foglalkozom vele amatőr szinten). Aki nem tervezi a moziszobája alakítását, elégedett azzal, annak nyilván - az akusztikai mérések után - fölösleges mikrofonba ruháznia, méregetéssel tölteni az idejét, szvsz.
 
Én mások "görbéit" is szívesen látom, mert ebből is lehet tanulni, hogy ebből mit szűrt le, ezt hogyan próbálta javítani, ez mennyire sikerül, stb. Mivel itt most még többen is csak nagyon kezdő szinten vagyunk a témában esszé jellegű összefoglalókat, levezetéseket, esettanulmányokat nyilván nem szabad várni. (nyilván ez jobb, érdekesebb lenne).
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Most akkor miről beszéltek???
Nem fogalmaztam elég világosan vagy nem jól értelmezted, amit írtam. NEM azzal van a gond, hogy egyesek mérni kezdtek. Épp ellenkezőleg! Észrevehető folyamat van terjedőben, amelynek hozadéka, egyre több fórumos ébred felCsipkerózsika álmából, s kezd - Lemmy hathatós akna munkája ellenére (nem lehetett kihagyni, sorry :-))egyre nagyobb jelentőséget az akusztikának. Kezdi egy jelentős réteg látni és megtapasztalni, mennyire fontos eleme a láncnak az, amit mindeddig elhanyagolt. Magam is mindenkit erre buzdítok, s támogatok minden olyan kezdeményezést, amely segít e téren eligazodni. Ezért is rendeztem meg az akusztikai előadást. Ugyanakkor, s ez legalább annyira fontos, ne álljon meg senki se félúton, s elégedjen meg azzal, hogy mérni már tud! Hisz, Remy után szabadon, "mérni bárki tud!". Folytassa mindenki bátran "utazását", s keressen válaszokat a hogyanokra és miértekre. Itt persze nyilván nem arról van szó, hogy akusztikus diplomát kelljen szerezni, de kis utánajárással és elszántsággal fellelhető az az irodalom, amely ezt elég részletezően taglalja. Gondolkodni, megérteni, rájönni ingyen van. Fórumot olvasni szintén.

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Sokan viszont csak filmet néznek, sokan meg a görbéket, folyamatosan fészkelődve, a hullám hegyek, és völgyek miatt. De ez itt kezd részemről trollkodásgyanússá válni, és elnézést mindenkitől.
 
Nem az, de megint demagóg vagy és túlzol. Nagy szavak!!
Kik azok a sokan, kik azok, akik görbék elemzésével fekszenek le és kelnek föl?
Nincs itt ilyen.
 
Ahogy írtam, négyen írtak REW mérésről.
Ezek közül kikre gondolsz?
A többieket annyira sem érdekelte a dolog, hogy ingyen mikrofont elkérjék tőlem.
 
Ez inkább szomorú és bizony kell a figyelem felkeltése ebben a témában.
Kis odafigyeléssel is!!! jó eredményeket lehet elérni.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



- kb. 15-20% elnyelő (széles sávú és/vagy hangolt) és 20-25 % diffúzor
- se rezonancia csúcsokra, se kioltásokra nem ülünk
- frontsugárzók szórására ügyelni

- Ezek a százalékok hogyan értendők és mire alapozod a számokat?
- Egy szobában elkerülhetetlen, hogy legalább egy kiemelés, vagy kioltás lesz ott, ahol éppen vagyunk, szóval ez a törekvés inkább naivitás.
- Milyen szórásra gondolsz és miként ügyelsz rá?

Vendég

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Vendég »


 


Addig is míg ezek az infók megérkeznek csak arany igazságokat lehet megfogalmazni:
 
- hanggátlás (ha kell egyáltalán):4 alap pillére: tömeg, kitöltőanyag, elcsatolás, rétegrend
- sötét színű szoba a legjobb képminőség elérése érdekében
- túlságosan merev fal szerkezet elkerülése: Ez pontosan mit jelent?
- RT60: 0,3 - 0,4 sec (minden frekvencián)
- kb. 15-20% elnyelő (széles sávú és/vagy hangolt) és 20-25 % diffúzor: Ezek pontos helye mitől függ?
- oldalra 2D, hátra 3D diffúzorok
- süllyesztett sugárzók esetén a front rész az akusztikailag áteresztő vászon mögé, egy épített előtétfalba, a surroundok a falba vagy -ra, illetve a mennyezetbe vagy -re menjenek
- szövetkárpit esetén ügyelni annak transzparenciájára
- több sor esetén dobogó kell (ügyelve a belmagasságra)
- építéskor ügyelni a helyes technológiára a nem kívánatos rezgések, rázkódások elkerülése érdekében
- kép nagysága: 20 fL fénysűrűség mellett a lehető kegnagyobb legyen
- ha AT vászon, akkor kerülendő a perforált
- kép formátum: lehetőleg scope
- min. 2 szub kell: Ez miért biztos?
- fő nézési pontban mért max. hangnyomás szint: 105dB. Szubok: 115 dB: A szuboknak miért kell 10dB-vel többet tudniuk és milyen torzítási értékek mellett kell ezeket a hangnyomás értékeket produkálniuk a hangsugárzóknak?
- se rezonancia csúcsokra, se kioltásokra nem ülünk (amennyiben a szub olyan helyen van, ahol az valamennyi módust egyszerre gerjeszti).
- fő nézési pozíció: kép magasság 1,5-3x-a között (2K)
- leghátsó sor vízszintes betekintési szöge se legyen kisebb 36 foknál
- centernél lobing effektus elkerülése: Erre miért csak a centernél van szükség és a felhasználó miként tud erre ügyelni?
- frontsugárzók szórására ügyelni: Erre hogy ügyelünk?
- ha netán álló frontok és center, akkor ügyelni a közelségi hatás okozta problémára (boundary effect): Erre hogy ügyelünk?
- függőleges betekintési szög: max. 15 fok
- légtechnika: nagy keresztmetszetű csöveken, a lehető legkisebb áramlási sebességgel


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az az érzésem, itt páran a REW-től remélik a megvilágosodást. Szerintem hiába. 
Szerintem nem hiába. Egy ilyen szoftver kitűnő lehetőség arra, hogy a bátrabbak a gyakorlatban is találkozzanak azokkal a fogalmakkal, jelenségekkel, amikről addig csak olvastak és nem is igazán értették őket. Ha ettől még nem is fognak tökéletes akusztikájú szobát alkotni, de tettek egy nagy lépést az akusztika megértése felé. Persze akinek nem érdekes ez a történet, az felkér egy szakembert, fizet neki és kap egy tervet, esetleg kész szobát is. Vagy pedig egyszerűen nem foglalkozik az akusztikával. Ez a három út áll mindenki előtt, engedjük meg mindenkinek, hogy szabadon válasszon közülük!

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hifilala »



Miről-miről....a kapott adatok és diagramok komplex kiértékeléséről, hogy melyik diagramból mit tudunk pontosan kiolvasni, hogy tudjuk a adatokból meghatározni hogy a szoba különböző pontjaira milyen jellegű és mértékű akusztikai beavatkozás szükséges. Vagy neked bőven elég az is, hogy méregetsz, kapsz egy rakat adatot és diagramot, aminek nagy részét hellyel közzel így-úgy értelmezni tudod, majd találomra ide-oda pakolgatsz ilyen olyan paneleket, és ha mázlid van akkor pozitív változás történik ennek hatására.
Engem ennél mélyebben érdekelne a dolog, tudatosabban szeretném megtudni a kapott eredményekből, hogy az adott helységben hol milyen jellegű beavatkozásra lenne szükség ahhoz, hogy egy szoba lehetőségeihez mérten hogyan lehetne a legjobb eredményeket elérni. Erről írtam egy hónappal ezelőtt is itt.
És mit fogsz tenni annak érdekében hogy ezt meg tudd valósítani?

Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: paler »



Komolyan nem értem, hogy miről írtok.
Ki várja a REW-től a megvilágosodást és milyen "mizéria"? 
 
 
Most akkor miről beszéltek???

Miről-miről....a kapott adatok és diagramok komplex kiértékeléséről,  hogy melyik diagramból mit tudunk pontosan kiolvasni, hogy tudjuk a adatokból meghatározni hogy a szoba különböző pontjaira milyen jellegű és mértékű akusztikai beavatkozás szükséges. Vagy neked bőven elég az is, hogy méregetsz, kapsz egy rakat adatot és diagramot, aminek nagy részét hellyel közzel így-úgy értelmezni tudod, majd találomra ide-oda pakolgatsz ilyen olyan paneleket, és ha mázlid van akkor pozitív változás történik ennek hatására.
Engem ennél mélyebben érdekelne a dolog, tudatosabban szeretném megtudni a kapott eredményekből, hogy az adott helységben hol milyen jellegű beavatkozásra lenne szükség ahhoz, hogy egy szoba lehetőségeihez mérten hogyan lehetne a legjobb eredményeket elérni. Erről írtam egy hónappal ezelőtt is itt.

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Egy hónappal ezelőtt mikor elkezdődöt ez a Rew-es mizéria pontosan ugyanezt írtam le én is. http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... nt=2123212
 
Komolyan nem értem, hogy miről írtok.
Ki várja a REW-től a megvilágosodást és milyen "mizéria"? 
 
Talán Hifilala írt a saját topikjában, hogy méreget vele.
Ehhez Robi22 és én csatlakoztunk, majd nadtom is tett be grafikont a saját méréséről.
 
Robinak fontos a REW, mert szeretne EQ-t használni a HTPC-vel.
Nekem szintén, mert a processzoromon így tudok EQ-t beállítani.
Hifilala kíváncsiság szintjén próbálkozik, nadtom már kicsit komolyabb szinten.
 
Most akkor miről beszéltek???

Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: paler »



Az az érzésem, itt páran a REW-től remélik a megvilágosodást. Szerintem hiába. Beállított programmal és mikivel mérni a nagyanyám is tud, hisz neki is van ujja. Az pedig megtalálható és elolvsható a REW útmutatójában. ezért én senkinek sem fizetnék egy ruppót se. A kérdés sokkal inkább az, mihez kezd valaki a kapott eredménnyel. Mi olvasható ki a görbékből? Melyik ábra/diagram mit jelent? A látottottakat értelmezni kell, s a megfelelő következtetéseket kell levonni belőlük, s tudni rájuk a megoldást. Nem "one size fits all" félét, hanem mindenkinek a magáéra vonatkozót. Ezért már érdemes szakemberhez fordulni, sőt, ezért már érdemes fizetni.
 
Egy hónappal ezelőtt mikor elkezdődöt ez a Rew-es mizéria pontosan ugyanezt írtam le én is. http://www.avx.hu/forum/index.php?/topi ... nt=2123212

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Az az érzésem, itt páran a REW-től remélik a megvilágosodást. Szerintem hiába. Beállított programmal és mikivel mérni a nagyanyám is tud, hisz neki is van ujja. Az pedig megtalálható és elolvsható a REW útmutatójában. ezért én senkinek sem fizetnék egy ruppót se. A kérdés sokkal inkább az, mihez kezd valaki a kapott eredménnyel. Mi olvasható ki a görbékből? Melyik ábra/diagram mit jelent? A látottottakat értelmezni kell, s a megfelelő következtetéseket kell levonni belőlük, s tudni rájuk a megoldást. Nem "one size fits all" félét, hanem mindenkinek a magáéra vonatkozót. Ezért már érdemes szakemberhez fordulni, sőt, ezért már érdemes fizetni.
Ugyanakkor mérés nélkül is rengeteg dolgot lehet tanácsolni valakinek, aki most kezdi el a szobáját építeni. Nyilván pár konkrétumot tudni kell ahhoz, hogy a sok-sok általános dolgon felül valami specifikust is lehessen mondani. Itt van pld. Marcaudio esete. Ameddig koncepcionálisan nem dönti el, milyen hangrendszert szeretne, addig szinte lehetetlen továbblépni, s konkrétumokat javasolni az akusztikát illetően. Az, hogy milyen frekvenciákon jelentkeznek majd a,szobájában a rezonanciák/állóhullámok, a méret alapján előre tudható, mivel téglatest alakú a szobája. A fizika értelmében az is világosan adja magát, a helyiségen belül hol okoznak azok majd gondot. Mivel az akusztika egyik kezelési módszere a hangsugárzók elhelyezése, fontos lenne tudni, falba süllyesztett vagy álló front sugárzók lesznek, amelyeket látható módon akar letenni. Ez ugyanúgy igaz a mélynyomóra is. Az sem érdektelen, hány darabot tervez belőlük, s azokat hova lehet elhelyezni. Fontos további infó a nézők száma, ültetése illetve még a belső kinézete, enteriőrje a szobának. Innen lehet kiindulni, s szisztematikusan felépíteni fejben a szobát az akusztika, s a standardok betartása mentén. Úgy, mint szigetelés kérésköre, falfelület képzés, mennyezet kialakítása, padló burkolása, anyagok és technológia meghatározása, vetített kép mérete, aránya, nézési geometria, nézők hozzá (és az akusztikához!) viszonyított ültetése, hangsugárzók elrendezése, projektor elhelyezése, kérdéses pontokon akusztikai panelek bevetése digitális jelkorrekció alkalmazása (EQ).
 
Addig is míg ezek az infók megérkeznek csak arany igazságokat lehet megfogalmazni:
 
- hanggátlás (ha kell egyáltalán):4 alap pillére: tömeg, kitöltőanyag, elcsatolás, rétegrend
- sötét színű szoba a legjobb képminőség elérése érdekében
- túlságosan merev fal szerkezet elkerülése
- RT60: 0,3 - 0,4 sec (minden frekvencián)
- kb. 15-20% elnyelő (széles sávú és/vagy hangolt) és 20-25 % diffúzor
- oldalra 2D, hátra 3D diffúzorok
- süllyesztett sugárzók esetén a front rész az akusztikailag áteresztő vászon mögé, egy épített előtétfalba, a surroundok a falba vagy -ra, illetve a mennyezetbe vagy -re menjenek
- szövetkárpit esetén ügyelni annak transzparenciájára
- több sor esetén dobogó kell (ügyelve a belmagasságra)
- építéskor ügyelni a helyes technológiára a nem kívánatos rezgések, rázkódások elkerülése érdekében
- kép nagysága: 20 fL fénysűrűség mellett a lehető kegnagyobb legyen
- ha AT vászon, akkor kerülendő a perforált
- kép formátum: lehetőleg scope
- min. 2 szub kell
- fő nézési pontban mért max. hangnyomás szint: 105dB. Szubok: 115 dB
- se rezonancia csúcsokra, se kioltásokra nem ülünk (amennyiben a szub olyan helyen van, ahol az valamennyi módust egyszerre gerjeszti).
- fő nézési pozíció: kép magasság 1,5-3x-a között (2K)
- leghátsó sor vízszintes betekintési szöge se legyen kisebb 36 foknál
- centernél lobing effektus elkerülése
- frontsugárzók szórására ügyelni
- ha netán álló frontok és center, akkor ügyelni a közelségi hatás okozta problémára (boundary effect)
- függőleges betekintési szög: max. 15 fok
- légtechnika: nagy keresztmetszetű csöveken, a lehető legkisebb áramlási sebességgel

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


És lehet tudni, hogy mi volt elrontva a beállításnál? Hogy tanulni tudjunk mások hibájából.
Egy szemfüles fórumtárs szúrta ki, hogy a bemeneti digitális mintavétel olyan értékre volt állítva, amit a hardver nem támogatott.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Meg ha nagyon akarsz se tudsz.
Minden szobát nem lehet tökéletesre varázsolni, ez is igaz. Meg az akarás is sérülhet, ha a háttérben tucatnyian fúrják az embert. Ez persze legyen az ő gondjuk, ez a topik meg maradjon meg az akusztikának!

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »



... és mint utólag kiderült, valóban rosszul volt beállítva a szoftver.
 
Nyilván nem tilos, de szerintem kissé naiv dolog egy fórumtól elvárni, hogy néhány skicc és egy hevenyészett REW görbe alapján kész akusztikai tervet kapjon az érdeklődő. Konkrét kérdésekre lehet válaszolni, akár meg is lehet vitatni, főleg ha nem tekintjük ádáz ellenségnek egymást. De ha az érdeklődő arra sem veszi a fáradtságot, hogy legalább annyira beleássa magát a témába, hogy kérdezni tudjon, annak szerintem senki nem fog a nyakába ugrani, hogy "Hadd segítsek!".

 
100%-ig egyetértek. És lehet tudni, hogy mi volt elrontva a beállításnál? Hogy tanulni tudjunk mások hibájából.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Vendég

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Vendég »



... és mint utólag kiderült, valóban rosszul volt beállítva a szoftver.
 
Nyilván nem tilos, de szerintem kissé naiv dolog egy fórumtól elvárni, hogy néhány skicc és egy hevenyészett REW görbe alapján kész akusztikai tervet kapjon az érdeklődő. Konkrét kérdésekre lehet válaszolni, akár meg is lehet vitatni, főleg ha nem tekintjük ádáz ellenségnek egymást. De ha az érdeklődő arra sem veszi a fáradtságot, hogy legalább annyira beleássa magát a témába, hogy kérdezni tudjon, annak szerintem senki nem fog a nyakába ugrani, hogy "Hadd segítsek!".

Meg ha nagyon akarsz se tudsz.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15225
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10380
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Volt olyan aki odáig is elment, hogy vett egy mikrofont esetleg kipróbálta az AVR-je bemérő mikrofonját, letöltötte a REW-et és megmérte saját szobályát, majd feltöltötte méréseit és véleményezést kért. Ekkor általában megkapta, hogy nem jó a mérés, nem jó a szoftver beállítás, de konkréta segítséget, hogy pl mire figyeljen oda a REW felkonfigurálásakor nem kapott. Nyilván elment a kedve...
... és mint utólag kiderült, valóban rosszul volt beállítva a szoftver.
 
Nyilván nem tilos, de szerintem kissé naiv dolog egy fórumtól elvárni, hogy néhány skicc és egy hevenyészett REW görbe alapján kész akusztikai tervet kapjon az érdeklődő. Konkrét kérdésekre lehet válaszolni, akár meg is lehet vitatni, főleg ha nem tekintjük ádáz ellenségnek egymást. De ha az érdeklődő arra sem veszi a fáradtságot, hogy legalább annyira beleássa magát a témába, hogy kérdezni tudjon, annak szerintem senki nem fog a nyakába ugrani, hogy "Hadd segítsek!".

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »



Sokan olvassák, de nem mindenkit izgat ez a mérésmizéria, ami arra jó, hogy megtudd, hogy egy szoftver szerint szar a szobád, holott eddig nem zavart. Sok volt a fingreszelés is. Pl. számomra totál érdektelen mások görbéinek alakulása.
 

 
Szerintem ebben a topikban sokakat érdekel a mérésmizéria, és el tudom képzelni, hogy csak ezért vannak feliratkozva.  A szoftver nem mondja meg, hogy jó vagy éppen rossz-e a szobád, de segít a problémák feltárásában, ha tudod interpretálni a mérési eredményeket. Az értelmezéshez ez a topik nyújthat segítséget mindenki számára.
 
Elfogadom, hogy ha Téged ez a része nem mozgat, de engem személy szerint érdekel, még elméleti szinten is. Sőt a Te szobáddal kapcsolatban is érdekelne a "fingreszelés"! 
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »



Sokan olvassák, de nem mindenkit izgat ez a mérésmizéria, ami arra jó, hogy megtudd, hogy egy szoftver szerint szar a szobád, holott eddig nem zavart. Sok volt a fingreszelés is. Pl. számomra totál érdektelen mások görbéinek alakulása.
 
 
 
 
 
A szobája az viszont nem "szobálya".

Valóban konzisztensen elrontottam, nem is értem hogyan sikerült... 
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Sokan olvassák, de nem mindenkit izgat ez a mérésmizéria, ami arra jó, hogy megtudd, hogy egy szoftver szerint szar a szobád, holott eddig nem zavart. Sok volt a fingreszelés is. Pl. számomra totál érdektelen mások görbéinek alakulása.
 

 
Fapacit 500-an elhívták, csak izgat pár embert a dolog és szerintem mindenkit.
 
A görbék alakulása akkor lenne érdekes számodra, ha olvastál volna megoldást is, esetleg segítséget, amit magadra is le tudsz vetíteni.
 
Mások görbéinek alakulása érdektelen, és sz... az egészre, de tettél be rajzot a szobádról.
Valld be, csak érdekel a dolog!


Vendég

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Sok volt a fingreszelés is. Pl. számomra totál érdektelen mások görbéinek alakulása.
 
 
 
 
 
A szobája az viszont nem "szobálya".

Ha mindenki így gondolkozna, be is lehetne csukni a fórumot.  
Meg aztán okos a más kárán, hülye a sajátján se, vagy hogy is van a mondás... 
Ezt az akusztika dolgot a helyén, nem divatszarságként kezelve, mert most ez a menő, sokat lehet tenni a hangzás javulásáért a legtöbb, de persze nem minden esetben. Ez mindannyiunktól független fizika, itt a vélemyének se pro, se kontra semmit se számítanak.

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



 
Aztán az, aki tutibiztos megoldást akar, megbíz egy akusztikust, aki kis szobákra specializálódott. Remélhetőleg van ilyen az országban!
 

 
Én többször megkérdeztem, hogy Fapacin kívül van-e olyan, aki méréseket végez és segítséget nyújt.
Nem jelentkezett senki.
Olyan sem, aki ismer olyan embert, akinek az ismerősének a rokona végez ilyet. 
 
Fölajánlottam, hogy elküldöm ingyen a mikrofonomat, ha valaki szeretné kipróbálni a gyakorlatban is, mit mutat a REW.
Nem jelentkezett senki. 
 
Ezt a topikot rengetegen elolvasták, érdemes lenne összeszámolni, hogy hányan írtak bármit is.


Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”