Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika a moziszobában

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

2:55-ig teljesen szemléletes a film, talán valakit pont ez fog megvilágosítani. Az tény, hogy nem kellett volna a végén a szoba zengését demonstrálni, mert a bemutatott eszközök nem ezen változtatnak.

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »



Öngól a video!
Hallatszik, hogy a 100-500Hz tartomány pont olyan rossz, mint az üres szobában!
Ezek komolytalan megoldások.

 
Nem értelek. Ismertem a videót régről, most többször megnéztem, hátha nem figyeltem fel valamire. Sehol nem említi a bácsi, hogy az általa meg nem nevezett akusztikus panelek, amiket a demonstrációnál használt, bármilyen hatással lennének az általad említett frekvencia tartományban. Hol itt az öngól? Tök egyszerű eszközökkel igyekszik bemutatni, hogyan kell elképzelni az abszorberek és diffúzorok működését. Nem terméket próbált eladni.
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Be kellene látni, hogy bizonyos méretek alatt nem lehet kielégítő hangminőségű moziszobát építeni, mert a képtől való távolság nem lehet egy adott távolságnál kisebb, ami adott méretű szobában hallgatási távolságnak egyáltalán nem megfelelő, és hiába akusztikai elemek, csak a szart passzírozzuk ezres szitán

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Még egy kezdőknek.

 




Öngól a video!
Hallatszik, hogy a 100-500Hz tartomány pont olyan rossz, mint az üres szobában!
Ezek komolytalan megoldások.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Egy érdekes előadás a hangról, rengeteg szemléltető példával. Picit nehezebben érthető fogalmak (frekvencia, hullámhossz, amplitúdó, hang sebesség, álló hullám, interferencia, rezonancia, alap frekvencia, felharmonikus, Doppler-effektus, stb.) nyernek talán így könnyebb megértést.
 
https://www.youtube.com/watch?v=jM6ztb0pWNE

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az érthetetlen és nagyon szakmainak tűnő dolgok igencsak félreviszik a témát. Szerintem semmi szükség itt rá.
Mik ezek és hogyan döntjük el, mi mennyire érthetetlen? Mi van, ha valakit mélyebben is érdekel a téma, ne adj' ég, meg is akarja érteni a jelenségeket? Biztos vagyok benne, hogy vannak itt ilyenek is, tehát nem csak a 2 soros instant tanácsokra van igény.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Szerintem ez a kedvenc tévhited, de nem baj.
Nem hát. Legfeljebb lehúzzuk a listáról.      

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Koszi Csutka, nekem ez nagyon hasznos volt.
Lehet ilyeneket pl. az indito hsz-be rogziteni? Valamint egyeb kitargyalt fontos megallapitasokat? Nem mindenki fog vegig turni 1500 hsz-t egy-egy ilyen fontos infoert, es valoszinu negyedjere Neked sem lesz kedved ujra belinkelni valakinek

 
Ahogy most Hiccusz írta - ennyi is sok segítség lehet.
 
Az érthetetlen és nagyon szakmainak tűnő dolgok igencsak félreviszik a témát.
Szerintem semmi szükség itt rá.
 
Pár hasznos segítség és el is lehet indulni.
 
Az ingyenes mikrofon felajánlásomra senki sem jelentkezett. 
Ezennel vissza is vonom. Nem erőszak a disznótor!


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Szia,
 
ezekkel kapcsolatosan lenne pár kérdésem:
 
- kezeljük a szobát akusztikailag, ezalatt mit értesz?
 
- elsődleges reflexiós pontok hol vannak?
 
- hallgatói tér alatt a foteleket érted és azok x méteres körzetét?
 
Köszönöm,
W

Szoba akusztikai kezelése: Minden olyan módszer, amelynek eredményeképp az akusztikai problémák orvosolhatóak a szobában (hangsugárzó elhelyezés, nézési pozíció meghatározás, akusztikai panelek alkalmazása, otthon megtalálható cuccok bevetése, stb.)
Elsődleges reflexiós pontoknak azokat a pontokat nevezzük, ahonnan 1 visszaverődéssel a hang eljut a hallgató fülébe. Ilyen van az oldalfalakon, a padlón, a mennyezeten és a hátfalon. Ezekre a pontokra helyezett tükörben a hallgatói pozícióból látható a hangsugárzó (a hang forrása). 
Hallgatói tér: egy moziban az a rész, ahol a néző/k ül/nek. A tér előtti falrészt az elnyelő paneleken kívül 2D-s, a mögöttes és a feletti részt 3D-s diffúzorral érdemes kezelni.

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Még egy kezdőknek.

 




Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Szia,
 
 
- elsődleges reflexiós pontok hol vannak?
 

 

 




Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


- porózus anyaggal töltött és kárpitozott (de nem reflektív) felületű elnyelő elemek 120 Hz alatt csak akkor hatásosak, ha nagyon vastagok.
Szerintem ez a kedvenc tévhited, de nem baj. Épp ma reggel néztem át egy mérési csomagot, ami jól példázza a tévedésed (bárki tollából is származzon is). Egy szobában, melynek építésében volt szerencsém a tervezés óta részt venni, a sarkokba kőzetgyapot elnyelő elemeket tettünk. Egyáltalán nem sokat, 45 fokban kb 35x35 cm-es letörést okoztunk vele a szemközti sarkokban (sajnos túl kicsi a szoba, nem volt lehetőség ennél nagyobb letörés megvalósítására). A pár héttel ezelőtt végzett helyszíni mérések szerint szépen működik a dolog, de azóta a paneleket tévedésből leburkolták, amivel sikerült megnehezíteni a levegő áramlási útját. A különbség szerintem jól látszik az alábbi ábrákon:
 

 

 
Tehát semmi mást nem csináltunk a szobában, mint a sarokba épített kőzetgyapot táblákat részlegesen lezártuk. A 88 Hz-en tobzódó állóhullám utózengése másfélszeresére nőtt, a hallgatási pontban mért hangnyomásban kb 4 dB SPL növekedést, 175 Hz-en kb ugyanennyi csökkenést okozva. Hát ennyit arról, hogy porózus anyagokkal nem lehet változást előidézni 120 Hz alatt.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15218
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10372
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Mielőtt bárki is azt gondolná, hogy mindent megkérdőjelezek, amit fapaci mond, sok dologban egyetértek vele.
Mazel tov!
 
Az akusztikai kezelés két szituációban merülhet fel:
 
1. Jó esetben már a helyiség megépülése előtt, a tervezési szakaszban bevonják az akusztikust, így a kész szoba jóval kevesebb, ideálisan semmilyen megoldandó akusztikai problémától sem lesz terhes. A szakember az építész elképzelései mentén lemodellezi a szoba viselkedését, aztán leboxolják a változtatásokat. Majd az elkészült szobában mérésekkel ellenőrzi, hogy helyes volt-e a modell, illetve maradtak-e gondok. Szerencsés esetben örülünk és büszkék vagyunk magunkra. Évekkel ezelőtt erre az eljárásra alig akadt példa, de szerencsére egyre inkább terjed ez a bölcs hozzáállás.
 
2.  Az előbbinél jóval gyakoribb, hogy már állnak a falak, hősünk a saját (nem feltétlenül helyes) elképzelései szerint kialakította, berendezte a helyiséget, de érzi, hogy valami nem OK, így kihív egy akusztikust, aki feltárja a hibákat, megkeresi ezek összefüggését a szubjektív benyomásokkal és javaslatokat tesz a helyzet javítására. Ez általában a "Melyik ujjamba harapjak?" érzés mentén történik, főleg ha a megrendelő közli, hogy a kanapé nem megy sehova, a hangdobozt nem lehet odébb rakni és a feleség nem visel el semmilyen akusztikai panelt a szobában.
 
Természetesen szakember felfogadása nélkül is messzire lehet jutni, ha hősünk eléggé kitartó, van némi fizikai alapismerete és beszél nyelveket (nagyon kevés értékes magyar nyelvű olvasmány létezik a témában). E fórumon is van példa sikeres és tisztelendő DIY projectekre, amikből érdemes tanulni. Azoknak az általános tippeknek viszont nem célszerű nagy jelentőséget nyilvánítani, amik a szobákra teljesen homogén kockaként tekintenek. Az elméleti háttér megértéséhez jók a szubsugárzók és a hallgatási pont elhelyezését taglaló okoskodások, de ezek a való életben ritkán működnek tökéletesen. A szobák nem teljesen szabályosak, a hangsugárzók nem tökéletesek, a falak anyaga, burkolata nem egyforma és nem is feltétlenül viselkedik úgy, ahogy gondoljuk. Ez a kellemetlen szeretetcsomag már pont elég ahhoz, hogy minden szoba más eset legyen. Tudom, nem jó hír, de ez van.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Mielőtt bárki is azt gondolná, hogy mindent megkérdőjelezek, amit fapaci mond, sok dologban egyetértek vele.
 
Például (a teljesség igény nélkül):
 
- egy akusztikai probléma kezelésében először tárjuk fel a problémát (mérés), majd a kapott eredmény, a cél és a helyszíni adottságok ismeretében cselekedjünk
- változtassunk először a hangsugárzó/k/ elhelyezésén és/vagy a hallgatói pozíción
- kezeljük a szobát akusztikailag
- ezt követően EQ-zzunk csak
- ha valóban gyenge minőségű a komponens, ezek után elgondolkodhatunk a cseréjén
- önmagában egy frekvencia görbe semmit sem mond
- az EQ-zás közel sem old meg mindent gondot (beszakadásokat nem lehet EQ-zással megoldani)
- a lecsengési időre abszolút semmi hatással nincs az EQ (legyen az bármi. Az ARC sem!)
- döntött falak jótékony hatást gyakorol/hatnak/ egy helyiség akusztikájára
- szakszerűtlenül képzett falszerkezet (legyen az akár gipszkartonból) rezonálni/zörögni/döngeni fog
- elsődleges reflexiós pontokra (jellemzően) elnyelő elemeket tegyünk
- a hallgatói tér köré diffúzorokat (is) tegyünk
- porózus anyaggal töltött és kárpitozott (de nem reflektív) felületű elnyelő elemek 120 Hz alatt csak akkor hatásosak, ha nagyon vastagok. Mély frekvenciás hangok kezelésére más technológián alapuló panelt érdemes használni
- otthoni, a háztartásokban megtalálható tárgyakkal, kiegészítőkkel is lehet akusztikai problémákat kezelni
- bármilyen helyiséget, amelyet zene hallgatásra vagy filmnézésre használunk, nem szabad túlcsillapítani
- egy hangsugárzó vagy egy mélyláda basszus hangja gömbszerűen terjed (omnidirekcionális)
- egy bizonyos frekvencia alatt egy mélynyomó pozíciója meghatározhatatlan
- a jó hanggátlás a tömegen, a rétegrenden, a felhasznált anyagokon és az elcsatoláson múlik

Avatar
balageguy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 418
Csatlakozott: 2009.04.21., kedd 15:23
Értékelés: 52

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: balageguy »



A feladat . Tégla 44-es falazat, fagerenda, gipszkarton mennyezet, 5.1, vagy esetleg 7.1. Hanggátlás nem kell. A meglévő fix vásznam ami túlélte a költözést, összeszerelve 2350 mm széles. Nincs nagyobb, nincs jobb.
 
mozi.png

 
Azt a két ablakot nem falazod be? Ha valóban csak mozira fog szolgálni a szoba, akkor nem kellenek azok
Mi a belmagasság?
Hangsugárzók: Klipsch RP-6000F front, Klipsch RP-600C center
AVR: Yamaha RX-A3080
Forrás: HTPC, Audio-Technica AT-LP5

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Ott a konkrét moziszoba!
Most kezdi kiépíteni.
Tervrajzot tett be a szobáról.
 
Ha gondoljátok, ki lehetne elemezni, hogy ki mit tanácsol, mit kellene elkerülni és mi az, amire feltétlenül gondolni kell.
 

Felőlem mehet.

Avatar
Töki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 636
Csatlakozott: 2009.12.08., kedd 12:19
Értékelés: 535

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Töki »


Nekem 4db jott ki kb 300€-ba, sokkal jobb elnyelesi tenyezokkel, sot magam valaszthattam a kepeket ra. :-)
Ha kérhetlek, küldj infókat, hogy hol csináltattad. Jöhet pm-ben is..
 
Köszi
GigaWatt PC-4 EVO
Taiko Extreme DIY PC
Chord Dave + külső táp
ATC SCM 150 ASL PRO
WireWorld Platinum / Stealth V18 UNI / Sablon Audio / HydraSound

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: timcs »


Szinte mindegyik nagyobb nemzetközi cégeknél ilyen áron mennek. "Jó" esetben mondjuk 200 euró 1 db panel.Sajna ez a baj, dragan sz@rt kinalni. Nekem 4db jott ki kb 300€-ba, sokkal jobb elnyelesi tenyezokkel, sot magam valaszthattam a kepeket ra. :-)

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5746
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1551
Tartózkodási hely: Bonyhád

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: -KP- »


Elegge "penztarca barat".
Szinte mindegyik nagyobb nemzetközi cégeknél ilyen áron mennek. "Jó" esetben mondjuk 200 euró 1 db panel.

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: timcs »



Sajnos horror
A 60x60 cm Convex 280 Euro, ha jól emlékszem..
Elegge "penztarca barat".

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Avatar
Töki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 636
Csatlakozott: 2009.12.08., kedd 12:19
Értékelés: 535

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Töki »


Erdekesek. Kivancsi lennek az arukra, mert az elnyelesii tenyezok elegge alacsonyak.
Sajnos horror
A 60x60 cm Convex 280 Euro, ha jól emlékszem..
GigaWatt PC-4 EVO
Taiko Extreme DIY PC
Chord Dave + külső táp
ATC SCM 150 ASL PRO
WireWorld Platinum / Stealth V18 UNI / Sablon Audio / HydraSound

Csutka

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Csutka »


De lehet felőlem csak 1-3 néző, egymás mellett. Ez a leggyakoribb felállás.
 
Ott a konkrét moziszoba!
Most kezdi kiépíteni.
Tervrajzot tett be a szobáról.
 
Ha gondoljátok, ki lehetne elemezni, hogy ki mit tanácsol, mit kellene elkerülni és mi az, amire feltétlenül gondolni kell.
 


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1380

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Legyen akkor egy teljesen általános méretű kitalált szoba, a példa kedvéért, s értekezzünk arról! A cél, 6 fős moziszoba. Ez érdekes lehet sokaknak.

De lehet felőlem csak 1-3 néző, egymás mellett. Ez a leggyakoribb felállás.

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 493
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: timcs »



Üde színfolt az akusztikában a Nordgröna termékei. Élőben látni, tapintani egyedi élmény.
 
http://nordgrona.com/
 
"The absorption features of our products are the result of our collaboration with Lund University. Together we have developed a highly effective sound absorber, absorbing up to twice as much as the industry average for products of same size and thickness. The Nordgröna Convex has been tested according to ISO 354 and ISO 252 69."
Erdekesek. Kivancsi lennek az arukra, mert az elnyelesii tenyezok elegge alacsonyak.

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Vendég

Akusztika a moziszobában

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Üde színfolt az akusztikában a Nordgröna termékei. Élőben látni, tapintani egyedi élmény. 
 
http://nordgrona.com/
 
"The absorption features of our products are the result of our collaboration with Lund University. Together we have developed a highly effective sound absorber, absorbing up to twice as much as the industry average for products of same size and thickness. The Nordgröna Convex has been tested according to ISO 354 and ISO 252 69."

Megjelenésében furcsa, amúgy pedig érdekes.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”