Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Wittao mozi- és zeneszobája

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Vinkler »


Amúgy hallottátok már valahol valamilyen rendszerben hogyan szólt? Az ősök hangja nekem bejön, valószínű aki kiad érte 4000-5000 jurót, előtte megfüleli. Még akkor is ott van a döntési joga az embernek, hogy max nem veszi meg ha nem tetszik. Egy hangfalpárért kiadni ennyi pénzt - szétnézve a piacon - annyira nem egetrengető annak, aki képes is kiadni ennyit rá.
Ennyi pénzért azert már lehet válogatni. Ott van pl. a 4429. Nekem cseppet komolyabbnak tűnik, de ezt aszem kifejtettem a JBL topicban is. Persze, ha valaki ezt akarja megvenni 1,5 millió forintért, akkor egészségére. Kihozták még a 4312SE-t is, igaz annak az ára kb a l100 fele, a hangszórókészlete pedig annyival nem rosszabb, talan csak a magassugárzó különbözik bennük.
Nah, hat ügyesen csinál pénzt a Samsung.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Vinkler »


JBL L100 újratöltve 4-5000 euró, azt ugye vágod ?
Meg is érdemli, aki ennyiért megveszi.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: -KP- »

JBL L100 újratöltve 4-5000 euró, azt ugye vágod ?

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Ezt meg csak érdekességképp linkelem:
https://youtu.be/56xPMqZmejU
Az egyik legnagyobb koponya a szakmában. S ha valakit tényleg érdekel, hogy képezheti ki magát profi módon “zenehallgatásra/értékelésre”, íme a módszer, amely a Harman hallgatói tesztre felvételi követelmény.https://drive.google.com/file/d/0B97zTR ... yNDkw/view
 
Innen meg letölthető a program.
http://harmanhowtolisten.blogspot.hu

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hifilala »

Érdekesek az összehasonlítások . Azért a Proceed végfokon csodálkozom a Krell ellenében.Lehet egy hozzá illő előfok javítana a helyzeten.Ha lesz alkalmad próbálj ki egy Audio Analogue Bellini előfokot.Annak idején nekem bevállt.

Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Quetz »



Nem szeretnék vitát indítani, de szerintem olvasd el az előző két hsz-emet is.
Feketével kiemeltem a változásokat az egyes teszteknél. Pozícióváltás csak a két JBL-JBL összehasonlításnál volt. A Sonusoknál minden ugyanúgy volt.
Szóval a hangfalak pozíciója nem változott meg sem a hallgató, sem a határoló felületekhez képest, egyik Sonust sem fordítottam fejjel lefelé és esetükben elcsatolás változtatásáról sem tudunk beszélni.
Tehát amit írsz, maximum a JBL-ekre igaz, de ott sem teljes mértékben:
- a fejreállítást már korábban eszközöltem, le is írtam miért
- a másik állvány mindenféle elcsatolás nélkül borzasztóan szólt, még egy akkusztikailag tökéletes helyszínen is ilyen lett volna.
 
"Összehasonlító tesztelést akkor van értelme végezni, ha megoldható, hogy egyszerre csak egy paraméter változzon"
Fuss neki az elejétől, olvasd végig és utána írj.
 
Egyébként szivesen fogadok konkrét javaslatot Tőled, mit hogyan csináljak (az egyszerre egy valamit cseréljek-en már túl vagyok), amivel jobb lehet a teszt. Minden építő jellegű kritika előrébb visz, főleg ha egy javaslat is van mellé biggyesztve

Igazad van, én csak az utolsó részt olvastam el, azt is azért mert feltűnt a képeken az elhelyezés különbsége. A tesztelésre nem nagyon lehet mit írni, ha tényleg egyszerre egy dolgot változtatsz és csinálsz kontroll teszteket is, pl:
- A állvány, A helyen, A hangfal - műszeres mérés és szubjektív meghallgatás
- A állvány, B helyen, A hangfal - műszeres mérés és szubjektív meghallgatás
... és így tovább
 
A végeredmény az lenne, hogy kellően sok mérés után van egy nagy halom adat, amihez szubjektív érzetet lehet párosítani. Innentől pedig jó eséllyel tudod megjósolni, ha 24-t mérsz, akkor az meleg hang lesz, ha 42-t az pedig érces. A harman intézet meg is csinálta, le is védették a módszert: "Method for predicting loudspeaker preference". 
 
Ezt meg csak érdekességképp linkelem:



Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: tonya »



Szerintem akár vacsorára is maradhatnak wittao-nál.


Nálam ott vannak a hifi pincében, már nagyon képzettek, az elején a hegedű nem tetszett nekik, de ma már nem probléma, jazztól a rockig (dob seprő is )mindent meghallgatnak.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Csutka

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Kérdés, ha megyek Hozzád a szeánszra, vihetem a nyúl családot, csak kíváncsiságból, hogy befolyásolják a hangképet, tudod van aki hisz ezekben a varázslatokban. :D Nálam beváltak.
 

 
Szerintem akár vacsorára is maradhatnak wittao-nál.


Online
Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: tonya »


Kérdés, ha megyek Hozzád a szeánszra, vihetem a nyúl családot, csak kíváncsiságból, hogy befolyásolják a hangképet, tudod van aki hisz ezekben a varázslatokban. :D Nálam beváltak.

Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Csutka

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Köszi Csutka, jól esik amiket írsz, persze tisztában vagyok a korlátaimmal: nem vagyok újságíró, nincs 15-20-30 éves audió múltam, ez látszik a megfogalmazásaimon, ez van, abból főzünk ami van . Igazából, egy hobbista véleménye és megtapasztalásai amiket olvashattok.
 

 
Van viszont agyad és szereted + élvezed ezt a hobbit - ez pedig lejön az írásokból.
Itt legtöbbször autós hasonlatokra "fussa". 
 
Az állvány meg tényleg nagyon profi lett!
Ha nem indulna moziszoba projekt nálam - tutira vennék egyet!
 


Avatar
Quetz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.11.10., kedd 08:24
Értékelés: 695
Tartózkodási hely: Budapest

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Quetz »



Ezek a tesztek kiválóak!
Régen olvastam már ilyen jókat itt az AVX-en.
 

 
Sajnos a tesztelési módszer hibás, mert:
- Megváltozott a a hangfalak pozíciója a hallgatóhoz képest
- Megváltozott a a hangfalak pozíciója a határoló felületekhez képest
- Meg lett cserélve magas és mélyközép sugárzók helyzete
- Ki lett cserélve az állvány és az elcsatolás
 
A konklúzió pedig, hogy jéé, máshogy szól... Összehasonlító tesztelést akkor van értelme végezni, ha megoldható, hogy egyszerre csak egy paraméter változzon, különben csak arról beszélhetünk, hogy a BMW meg a Suzuki tök ugyanolyan autók. Valóban, mindkettőnek van 4 kereke meg 1 kormánya.
Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

Csutka

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Ezek a tesztek kiválóak!
Régen olvastam már ilyen jókat itt az AVX-en.
 
Ami még érdekes lehet - vannak akusztikai elemeid, de az első fal nagyon üresnek tűnik.
Én oda tennék valami diffúzort. 
Akár tesztelni is lehetne a hatás-különbségeket, különböző elemekkel.
 
Az állvány pedig már képről is fantasztikus! 
A minőség sugárzik róla!
Azt írtad, hogy moduláris lesz, lehet bővíteni.
Lesz olyan változat, ami "felfelé építkezik", 4-5 polcos kivitelben?
 


Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: nadtom »



A szoba visszarendezéséhez ma nem volt erőm, holnap nem lesz időm, szóval csüt - hétvégéig terjedő időszakra marad és akkor referálok az A-B-A tesztről (ABBA nem lesz, annyira nem csípem ).
 
Ma végre felkerültek az állványra a közdarabok, így végre 6 nagy eszköz vagy egyéb kicsik elhelyezése is megoldható rajta.
 
Közdarabok, kábel elvezető csatornákkal (örültem, hogy a nagy Oyaide dugó is lemegy rajta ):
 
3.jpg
 
És a felső lap:
 
1.jpg
2.jpg

Jól néz ki az állványod!
Ez speciális hifiállvány? Modulárisan építhető/rendelhető? Honnan vetted?
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A masik ok pedig, hogy a tererzet nem lett jobb semmivel sem a zenelejatszasnal, szinpadkep kb. azt hozta mint az elozo verzional, csak szukebb volt a ter.
Ez szerinted pozitív, vagy negatív változás? Nem gondolnám, hogy a térhatás kiterjedése közvetlen kapcsolatban van a minőséggel, de persze nem akarom előírni, hogy mi tetszik neked.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »



 
Próbálkozom és majd jelentkezem mire jutottam. 

 
 Próbáltad már hosszában berendezni a helyiséget? 
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


A helyzet az, hogy eddig nekem a faltól el volt hozva az ülőalkalmatosság, legalább 1m volt a fal és a kanapé között. A hangfalak pedig a falra tolva, onnan mondjuk 20-30cm-rel előrébb húzva. A sztereo tér az horizontálisan vált szét, és többször volt olyan érzésem, hogy kitolja a képembe az énekest középen és minden "előre tolva" szól. Most, hogy a kanapét a falra húztam, és majdnem ugyanennyivel előrébb inkább a hangfalakat, a hangfalak mögött megnyílt a színpad. Jól hallható amikor valaki a zenekarban hátrébb van és van aki előrébb, ezen belül jobb és bal széleken. SOKKAL jobb így a hangkép. A kérdésem inkább arra irányult, hogy tovább finomítható-e ez a dolog, ha mondjuk csak 80 cm-re hozom előre a hangfalakat és ugyanennyivel előreébb a kanapét, tehát van-e értelme a balansznak, javulhat-e a mostani állapot?
Próbáld ki! Te is érzed már, hogy amikor az egyik paraméteren javítasz a tologatással, egy másik paraméteren rontasz, mert a szoba jelenleg sok sebből vérzik. Neked kell eldöntened, hogy számodra melyik a fontosabb, pl. az egyenletes frekvenciaválasz, vagy a stabil színpadkép. De amíg egy teljesen csupasz falú szobában tologatod a háromszöget, nem fogsz ideális hangzást elérni semmilyen elhelyezéssel. Előbb be kell állítani az utózengést, aztán megkeresni a jó készülékeket és a megfelelő elrendezést, aztán a legfontosabb akusztikai pontokat rendbe rakni. Ez a sorrend sajnos nem rúgható fel, mert csak ez az ösvény vezet át az erdőn, a többi bevisz a sűrűjébe. Rengeteg példát lehet látni itt a fórumon is arra, hogy az első ponton akad el valaki, cserélgeti a cuccait, de nem jut előrébb, mert a szoba korlátozza a továbbhaladást és a reális véleményalkotást.

Avatar
redbulova
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2005.01.27., csüt. 21:00
Értékelés: 75

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: redbulova »


Ideális esetben 38%-on kellene ülnöd a szoba hosszára vetitve, és egyenlő oldalú háromszög csúcspontján a hangfalakra nézve. Ekkor elvállik mennyi helyed marad a hangszóró mögött.
Ha kevés akkor a 38% lehet kissebb is de ez nem jelentheti a falon ülést.
Sok info van a hangfal elhelyezésekről a neten, nézz utánna.

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hifilala »


Lehet hogy elnézted, de fapaci említette a hallgatási pozíció nem előnyos helyét a hátsó fal közelsége miatt. Ezzel próbálj variálni, a faltól való távolságot növelni. Már, ha lehetséges.Ez lehet többet segít,mint a faltól való egy méteres hangsugárzó távolság.

Avatar
timcs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 495
Csatlakozott: 2010.03.06., szomb. 12:37
Értékelés: 310

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: timcs »



1., Szeretném ezt a témát rendezni a fejetekben (úgy látszik a sok melléduma mellett azért mégis ütött egy kis lyukat a buksitokban), remélem Te is megérted és Krisztián is: Robi mér és paneleket gyárt. Őt Robinak hívják, és Ő nem én vagyok. Lehet, hogy ez a tevékenysége a Te és Krisztián tevékenységét rontja, de ehhez nekem semmi közöm. Robi nálam még a balhé idején járt, mert a kirobbant vita után úgy gondoltam kíváncsi vagyok arra mi ez a rettenetes dolog amit művelhet független félként. Kijött, elvégezte a feladatot, és a moziszobám teljesen rendben volt utána az ajánlásai után berakott paneleket követően. Majd távozott. És azóta nem járunk minden hétvégén sörözni, és nem méregetünk együtt, vagy nyírogatunk unalmas időnkben pudlikat stb. Lehet ez számotokra hihetetlen, akkor sajnálom ha csalódást okoztam vele, de így van.
 
2., "Ha a dobozokat a fal felé tolod, a kioltás nem fog megszűnni, sőt erősebb lesz, de a frekvenciája elkezd emelkedni kb. 80 Hz-ről 120 Hz környékére. De nem ez lesz a legfőbb problémád, ha rajta ülsz a hátsó falon." "A nem üzemelő hangdoboz rezonátorként működik a szobában, főleg ha bassreflex rendszerű"
 
Köszönöm, tehát megpróbálom értelmezni: nem jó, ha ott van mellette a másik hangfal, mert rezonátorként működik.
 
Olyat lehet kérni Tőled, hogy esetleg azt mondd meg, a hangfalak jó helyen vannak vagy sem? Vagy még tovább megyek jobbra-balra-előre-hátra pakolom akkor reménykedhetek. Tekintve, hogy nagyjábóli alaprajzot, épületrajzot, anyaghasználatot is tettem, talán nem nulláról indulunk. Ha még mindig a múltat reszelgetjük (és nem a fórumon megszokott segítő szándék vezérelt), akkor meg nem értem miért írtál be... esetleg egy kis flame-elés ebben a topikban hátha elszabadul, modik rárepülnek, zárják, aztán bontotok egy pezsgőt KR Acoustik Krisztiánnal?
Lehet hogy elnézted, de fapaci említette a hallgatási pozíció nem előnyos helyét a hátsó fal közelsége miatt. Ezzel próbálj variálni, a faltól való távolságot növelni. Már, ha lehetséges.

CD : Ayon CD1 
Amp : Pathos Classic One + Soundcare
Speak : Sonus Faber Olympica I
Cable : Audio Note AN-V, HarmonicTech Pro 11 plus
Power : PS Audio PPP, HarmonicTech Fantasy AC 10, Lessloss DFPC Original & Signature
Akusztikailag kezelt zeneszoba

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Olyat lehet kérni Tőled, hogy esetleg azt mondd meg, a hangfalak jó helyen vannak vagy sem? Vagy még tovább megyek jobbra-balra-előre-hátra pakolom akkor reménykedhetek.
Az elméleti hátteret már leírtam. Hogy a mindez a gyakorlatban nálad hogy néz ki, azt csak a helyszínen lehet megmondani mérések alapján.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



1., Szerintetek merre kellene elindulnom, hogy a Hiccusz által említett mélyveszteség dologba ne fussak bele? Javasolt esetleg visszatolnom valamennyit a fal irányába?
 
2., Mennyit befolyásol (tekintve, hogy 2db sztereo rendszer teljesít szolgálatot párhuzamosan) egymás mellé helyezett 2 db hangsugárzó (tehát összesen 2x2db néz velem szemben)? Hallottam olyanról (lehet totál baromság), hogy egyik hangdoboz a másik hangdoboz mélyeit elszívhatja... csak emiatt kérdezem. Érdekes módon térérzettel stb. minden rendben van mindkét párosnál.

Kutyakozmetikus Robisztika mester ezeket nem mondta el?
 
Ha a dobozokat a fal felé tolod, a kioltás nem fog megszűnni, sőt erősebb lesz, de a frekvenciája elkezd emelkedni kb. 80 Hz-ről 120 Hz környékére. De nem ez lesz a legfőbb problémád, ha rajta ülsz a hátsó falon.
 
A nem üzemelő hangdoboz rezonátorként működik a szobában, főleg ha bassreflex rendszerű.

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hifilala »



Fapaci, Hiccusz nagyon koszonom a szakmai hozzaszolasokat, este leurult aggyal ertelmezem
 
Lehet az lenne a nagyobb segitsg, ha lemernem a tavolsagokat, haromszog parametereit es berajzolom, megkoszonom ha segitetek. Front reflexesek a hangfalak (most durvan 1m-re vannak a faltol, en pedig 2m korul a hangfalaktol. Jobbrol-balrol a hangfalak mellett szabad ter van 2 illetve 3m jobb es bal oldalon.
Ez az egy méter a hangsugárzó elejétől,vagy hátuljától mérve értendő?

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hifilala »

Gondolom az sem mindegy,hogy milyen dobozról beszélünk.Péladául ha a reflexnyílás hátul van,akkor nem szerencsés közel rakni a hátsó falhoz.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15209
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem fordítva? Vagy csak én értelmezem rosszul? Hiszen minél nagyobb a távolságot tesz meg egy (kezeletlen) oldalfalig és onnan a hallgató füléig ugyanaz a hang, annál nagyobb a delay, a fázis különbség az eredeti hanghoz képest (ami a hangforrástól a hallgató füléig, visszaverődés nélkül, egyenes vonalban érkezik meg), tehát annál nagyobb a comb filter effektus. Ha ez elér vagy meghalad egy bizonyos mértéket (ms), azt az agy már külön hangforrásnak fogja hallani. Más kérdés, hogy amennyiben közel van a hallgató a visszaverő felülethez, magyarán a fal mellett ül szorosan, akkor lőttek színpadképnek, lőttek a sztereó hatásnak (stereo imaging), s pláne lőttek a "modális" egyensúlynak.
Az emberi hallásban az időbeli elfedés (frekvenciától függően) kb 30-50 msec-ig működik, ez felett már külön eseményként halljuk a késleltetett hanghullámot. A hangsebességből következően ehhez 50 méternél is nagyobb távolság kellene, ami egy lakószobában ritkán jön össze (koncerttermekben gyakran). Az elsődleges visszaverődések ennél nyilván jóval kisebb késéssel érkeznek hozzánk és minél erősebbek, annál inkább megzavarják az agyunkat a hangforrás helyének meghatározásában, hiszen "egyszerre" több pontból is érkezik hasonló erejű hanginformáció. A hangforrás és a visszaverő felület távolságának növelésével a visszavert hanghullám relatív energiája csökken, tehát aránylag gyengébb lesz a hallgatási pontban. A fésűs szűrő persze ilyenkor is létrejön, de hatása gyengébb lesz és a frekvenciái lejjebb csúsznak a kevésbé kritikus tartományba (hallásunk irányérzékelése elsősorban a középtartományban valósul meg hatékonyan). Hasonló jelenség keletkezik akkor is, mikor a hangdobozokhoz közel ülünk, ilyenkor kevésbé érzékeljük a szoba akusztikai hatását. Ez bárki részéről könnyen kipróbálható a gyakorlatban, szépen össze lehet koszolni a középtartományt és a térhatást, ha a hangdobozt rátoljuk a falra. A mérési eredményekben is szépen látszik, ahogy a hangforrással közelítünk a mikrofonhoz, egyre egyenletesebb átviteli paramétereket kapunk, a direkt hanghullám egyre dominánsabb lesz a visszaverődésekhez képest.
 
Mint a zárt akusztikai térben minden, ez a kérdés is kompromisszumok kereséséről és a lehetőségek mérlegeléséről szól a tökéletes megoldás hiányában.

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Wittao mozi- és zeneszobája

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


A hangforrás, vagy a hallgató minél közelebb van a visszaverő felületekhez, ezek a virtuális hangforrások annál inkább instabillá teszik a térhatást
Nem fordítva? Vagy csak én értelmezem rosszul? Hiszen minél nagyobb a távolságot tesz meg egy (kezeletlen) oldalfalig és onnan a hallgató füléig ugyanaz a hang, annál nagyobb a delay, a fázis különbség az eredeti hanghoz képest (ami a hangforrástól a hallgató füléig, visszaverődés nélkül, egyenes vonalban érkezik meg), tehát annál nagyobb a comb filter effektus. Ha ez elér vagy meghalad egy bizonyos mértéket (ms), azt az agy már külön hangforrásnak fogja hallani. Más kérdés, hogy amennyiben közel van a hallgató a visszaverő felülethez, magyarán a fal mellett ül szorosan, akkor lőttek színpadképnek, lőttek a sztereó hatásnak (stereo imaging), s pláne lőttek a "modális" egyensúlynak.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”