Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Házimozi erősítők,processzorok

Avatar
KMT
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 966
Csatlakozott: 2011.02.25., pén. 16:25
Értékelés: 81

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: KMT »



Igaz igaz szóbotlás


 
Szerintem meg jól írtad, ne hagyd magad csőbe húzni.
Terhelés = terhelő impedancia, nem potméter állás, vagy nem tudom mire gondolt.

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Fele akkora terhelésen, soha nem fog kétszer akkora áram folyni. Fele akkora impedancián, esetleg. Fele akkora terhelésen, fele akkora áram folyik.


Igaz igaz szóbotlás

Avatar
szabo_pitty
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1253
Csatlakozott: 2007.01.25., csüt. 20:20
Értékelés: 93
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: szabo_pitty »



kétszer akkora áram folyik kifele, fele akkora terhelésen, 4ohmon, és így kétszer akkora áramot is vesz fel.
 


Fele akkora terhelésen, soha nem fog kétszer akkora áram folyni. Fele akkora impedancián, esetleg. Fele akkora terhelésen, fele akkora áram folyik.
Erősítő: Marantz SR7005, Hangsugárzók: Monitor Audio Silver 200, Silver 50, Silver C150, Jamo SW505E, Magnódeck: Yamaha KX-390, CD: Marantz CD5000, LP: Technics SL-BD2, BD: Yamaha BD-A1010, TV: LG42LF652V, Hangfal kábel: Monitor Atmos Air 309 Cu, IC: Neotech KHS-154, Média-lejátszó: Dune HD Base 3D

Avatar
KMT
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 966
Csatlakozott: 2011.02.25., pén. 16:25
Értékelés: 81

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: KMT »



Sanci,mindíg jól reagálsz az aktuális témákra! A hozzászólásaid nagyon tanulságosak,nem csak a kezdőknek hanem azoknak is akik már régóta rójják a hifi/mozi útját. Ez nagyon fontos egy fórumon!


 
Sajnos ez a dicséret eléggé mellé ment. Értem én, hogy fő a jó szándék, de ennyi félremagyarázást rég olvastam... Pedig nem is vagyok szaki. Jobb, ha nem hiszel el mindent, amit itt olvasol.

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »


kétszer akkora áram folyik kifele, fele akkora terhelésen, 4ohmon, és így kétszer akkora áramot is vesz fel.
És a lényeg!!!!A teljesítmény fokozaton, kétszer akkora áram folyik ott is, és ez az amit nem szoktak tudni elviselni. Jó lenne tudni milyen végfoka van és mit képes elviselni. Ha nagyobb teljesítményt ad le az erősítő, akkor nyilván jobban igénybe is van véve a végfoka, és a hőtermelés is sokkal magasabb.

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: szami »

Sanci38! Ezek szerint - jól értelmezem - a 4ohm kisebb terhelés?

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Igen,nagyobb a teljesitmény a W=U*I alapján. 4 ohm huh,hogy is mondjam.. nem terheli annyira az erősitőt mert könnyebbb meghajtani,mivel kissebb belső ellenállással lehet meghajtani,viszont nagyobb áramot fog átküldeni és át is küldi az R=U/I törvény alapján.. Ezért nehezebb egy 8 Ohmos kisebb érzékenységű hangszórót meghajtani mint egy 4 Ohmos nagyobb érzékenységűt,mivel kisebb az ármaerősség,igy megnövekszik az erősitő saját belső ellenállása. A melegedés meg az áramerősséggel egyenesen arányos,igy a 4 ohmos hangszóró mellett a nagyobb áramfelvétel miatt jobban melegszik az erősitő. A végfok ha eléri a telitési fokot akkor átenged mindent ugye teljes nyitott kapukkal megy és ez is növeli a melegedést.


DE ha nagyobb áramot vesz fel akkor a terhelés is magasabb nem? Hiszen 4 ohmnál az erősítő nagyobb feszültséggel dolgozik.

Avatar
fodesz
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 8078
Csatlakozott: 2010.12.26., vas. 23:29
Értékelés: 5164
Tartózkodási hely: Magyarország

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: fodesz »



Igen,nagyobb a teljesitmény a W=U*I alapján. 4 ohm huh,hogy is mondjam.. nem terheli annyira az erősitőt mert könnyebbb meghajtani,mivel kissebb belső ellenállással lehet meghajtani,viszont nagyobb áramot fog átküldeni és át is küldi az R=U/I törvény alapján.. Ezért nehezebb egy 8 Ohmos kisebb érzékenységű hangszórót meghajtani mint egy 4 Ohmos nagyobb érzékenységűt,mivel kisebb az ármaerősség,igy megnövekszik az erősitő saját belső ellenállása. A melegedés meg az áramerősséggel egyenesen arányos,igy a 4 ohmos hangszóró mellett a nagyobb áramfelvétel miatt jobban melegszik az erősitő. A végfok ha eléri a telitési fokot akkor átenged mindent ugye teljes nyitott kapukkal megy és ez is növeli a melegedést.


 
Sanci,mindíg jól reagálsz az aktuális témákra! A hozzászólásaid nagyon tanulságosak,nem csak a kezdőknek hanem azoknak is akik már régóta rójják a hifi/mozi útját. Ez nagyon fontos egy fórumon!

Avatar
Sanci38
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.03.19., szomb. 08:39
Értékelés: 42

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Sanci38 »



Uhhh. Biztos.... Köszi Tigris. Mondtam, laikus vagyok.
Akkor
Kisebb (4 ohm) ellenállásnál nagyobb az áramerősség, így nagyobb a kimenő teljesítmény is? Javítsatok!
...de mindenképpen halkabbra kell venni a centert.
...és lehet, hogy ha végletekre húzott tápegysége, vagy végfokja van, nem bírja majd a nagyobb áramerősséget.
...vagy valami hasonló rémlik a fizikaórákról.


Igen,nagyobb a teljesitmény a W=U*I alapján. 4 ohm huh,hogy is mondjam.. nem terheli annyira az erősitőt mert könnyebbb meghajtani,mivel kissebb belső ellenállással lehet meghajtani,viszont nagyobb áramot fog átküldeni és át is küldi az R=U/I törvény alapján.. Ezért nehezebb egy 8 Ohmos kisebb érzékenységű hangszórót meghajtani mint egy 4 Ohmos nagyobb érzékenységűt,mivel kisebb az ármaerősség,igy megnövekszik az erősitő saját belső ellenállása. A melegedés meg az áramerősséggel egyenesen arányos,igy a 4 ohmos hangszóró mellett a nagyobb áramfelvétel miatt jobban melegszik az erősitő. A végfok ha eléri a telitési fokot akkor átenged mindent ugye teljes nyitott kapukkal megy és ez is növeli a melegedést.

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Uhhh. Biztos.... Köszi Tigris. Mondtam, laikus vagyok.
Akkor
Kisebb (4 ohm) ellenállásnál nagyobb az áramerősség, így nagyobb a kimenő teljesítmény is? Javítsatok!
...de mindenképpen halkabbra kell venni a centert.
...és lehet, hogy ha végletekre húzott tápegysége, vagy végfokja van, nem bírja majd a nagyobb áramerősséget.
...vagy valami hasonló rémlik a fizikaórákról.


A hangerőt én inkább az érzékenységgel kötném össze, mert ugye ha kisebb az érzékenység akkor jobban kell hajtani, másként nem fog kellően megszólalni. Tehát jóval nagyobb energiát is vesz fel az erősítő..Akkor van gáz, ha 4 ohmos és még érzéketlen is, márpedig a Dynaudiok nem az érzékenységükről híresek, kell nekik a kakaó, mondjuk nem tudom ez a centerére mennyire igaz. Az Onkyok alapból jobban melegednek főleg a régebbiek mint más erősítők, ez köztudott.

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: szami »



Szami szerintem a 4 ohm jobban terheli az erősítőt, ...


Uhhh. Biztos.... Köszi Tigris. Mondtam, laikus vagyok.
Akkor
Kisebb (4 ohm) ellenállásnál nagyobb az áramerősség, így nagyobb a kimenő teljesítmény is? Javítsatok!
...de mindenképpen halkabbra kell venni a centert.
...és lehet, hogy ha végletekre húzott tápegysége, vagy végfokja van, nem bírja majd a nagyobb áramerősséget.
...vagy valami hasonló rémlik a fizikaórákról.

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Szami szerintem a 4 ohm jobban terheli az erősítőt, ...

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: szami »


Laikus vagyok a témában, de azért egy pár gondolatot leírnék.
Én úgy gondolom - ha nem így van, javítsatok ki - hogy az impedancia jó ha ugyanaz
(vagy megközelítőleg ugyanaz) minden hangsugárzón.
Az erősítőnek nem biztos, hogy baja lesz, de a megfelelő hangzást baromi nehéz lesz beállítani.
A 4 ohm kevésbé terheli az erősítőt, így az sokkal hangosabban fog szólni, mint a többi.
Ebben az esetben vissza kell venni a center kivezérléséből.
A hangerő - ha jól tudom - nem lineárisan változik, így különböző hangerőkön hogyan lehet azt megoldani,
hogy ne essen szét a hangsugárzók közötti kényes hangerő egyensúly?
A másik, hogy valószinűleg egy közös hűtőbordán található az összes végfok.
Ha a hőeloszlás nem azonos a hűtőbordán - vagyis a centernél baromi forró és így a közvetlen környezetét is fűti -
nem okozhatja a hangtér torzulását? Amire gondolok: torzítás, dinamikavesztés, stb.
 
Uhhh. Ezek inkább kérdések lettek.
 
Szerintem a legjobb megoldás - még ha nem is "menő márkából" - de azonos gyártó, azonos szériájából összerakni a mozit.
A kevesebb néha több.
 
 

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Nézem a jó oldalát, legalább még a szoba fűtése is megoldva.


 
Szerintem tegyél egy próbát és amikor nincs más otthon pár óráig a normálnál nagyobb hangerőn hallgasd az erősítőt valami ütősebb anyaggal. Ha bírja, akkor megnyugodhatsz. Ha letilt az elektronika (remélem van ilyen az AX3-ban), akkor azért érdemes elgondolkodni a hangfal v. erősítő cserén.
A próbát csak azért mondtam, mert ilyenkor az embert elkezdi idegesíteni a dolog és nem tud nyugodtan mozizni sem az erősítővel.
Én a HK745 erősítőmet ilyen "bibi" vásároltam vissza egy fórumtárstól.

Avatar
fodesz
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 8078
Csatlakozott: 2010.12.26., vas. 23:29
Értékelés: 5164
Tartózkodási hely: Magyarország

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: fodesz »



Nézem a jó oldalát, legalább még a szoba fűtése is megoldva.


 
Na látod,megy ez ha akarod!
Viccet félretéve,jól megépített végfokozatnak nem lehet baja az impedancia eltérése miatt.A melegedés 4ohmmal terhelve valóban nagyobb lesz,de kára nem lehet belőle az erősítőnek. Mondjuk a gyártók a CAUTION felírattal azért felhívják erre a figyelmet...

Avatar
qqc
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2006.09.06., szer. 20:08
Értékelés: 9

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: qqc »



Nem lesz baja nekem egy időbe a volt ax5 erősítőm 4 ohm-os hangfalakkal ment nem volt semmi baj vele, csak minimum 20 cm legyen felül.


 
 
Nézem a jó oldalát, legalább még a szoba fűtése is megoldva.

Vendég

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Egy kis segítség kellene.
 
szert tettem egy Pio 1015-re, aminek a használatijában azt írják, hogy 6 vagy 8 ohmos hangfalbeállítás lehetséges.
nekem a centerem egy Dyno 42c, ami 4 ohmos. akkor most mi a helyzet? Az erősítő mehet 6 ohmon?


Nem lesz baja nekem egy időbe a volt ax5 erősítőm 4 ohm-os hangfalakkal ment nem volt semmi baj vele, csak minimum 20 cm legyen felül.

Avatar
fodesz
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 8078
Csatlakozott: 2010.12.26., vas. 23:29
Értékelés: 5164
Tartózkodási hely: Magyarország

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: fodesz »



Bocs fodesz de a te mostani rendszered ebben a tekintetben nem mérvadó mert az erősítő subwoofer páros olyan erőt képvisel ami véleményem szerint még a melegedés szintjét sem éri el szoba hangerőn. Tehát nemhogy tojást süthetnél rajta hanem fagyaszthatnál.


 
Á,azért csak meg-megizzasztom őket . Az erősítő valóban sokat kell,hogy menjen ahhoz,hogy egyáltalán meleg legyen. Volt Onkyom (575) az rendesen meleg volt már egy óra után is,de szerettem mert jól szólt és sok éven át moziztam vele. A melegedés normális dolog,csak az erősítő megfelelő szellőzését kell figyelmesen megoldani.

Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Bocs fodesz de a te mostani rendszered ebben a tekintetben nem mérvadó mert az erősítő subwoofer páros olyan erőt képvisel ami véleményem szerint még a melegedés szintjét sem éri el szoba hangerőn. Tehát nemhogy tojást süthetnél rajta hanem fagyaszthatnál.

Avatar
fodesz
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 8078
Csatlakozott: 2010.12.26., vas. 23:29
Értékelés: 5164
Tartózkodási hely: Magyarország

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: fodesz »



 
" És nálam nem Halász Judit volt a teszt alany."


 


Avatar
audiofill
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 133
Csatlakozott: 2010.12.31., pén. 12:18
Értékelés: 37

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: audiofill »

Üdv. A mai modern házimozi erősítőknél nem hiszem, hogy gondot okozhatna az impedancia. A hallható hangra van esetleg hatása de nagyon sok beállítás lehetősége van ennek kiküszöbölésére. A melegedés pedig relatív. Nálam volt olyan erősítő aminek alig volt szellőzése de ezmiatt soha nem tiltott le. És nálam nem Halász Judit volt a teszt alany.

Avatar
Sanci38
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.03.19., szomb. 08:39
Értékelés: 42

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: Sanci38 »



Elméletileg a frontokkal nincs probléma, 4.....8 ohm van feltüntetve.


Nem lesz probléma,elhiheted. Centert is meghagyhatod. 6-ra állitsd és legyen helye szellőzni. A mai erősitők már nem anyira kényesek. Lényeg: 4 alá ne menj a hangfalakkal.

Avatar
qqc
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2006.09.06., szer. 20:08
Értékelés: 9

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: qqc »



center talán nem okoz problémát, én nem cserélném, de ha a frontok lennének 4 ohm, akkor azt már igen.


 
Elméletileg a frontokkal nincs probléma, 4.....8 ohm van feltüntetve.

Avatar
norbi31
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2843
Csatlakozott: 2004.01.31., szomb. 23:43
Értékelés: 27

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: norbi31 »



esetleg egy center csere jobb megoldás ?


center talán nem okoz problémát, én nem cserélném, de ha a frontok lennének 4 ohm, akkor azt már igen.

Samsung proji, Yamaha AVR, Wharfedale Pacific PI hangsugárzók, Mordaunt-Short sub, Popcorn Hour nmt.
 
 

Avatar
qqc
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2006.09.06., szer. 20:08
Értékelés: 9

Házimozi erősítők,processzorok

Hozzászólás Szerző: qqc »



Mehet.
csak a szellőzésre adj,mert jobban fog melegedniÉs. hamarab fog torzitani.


 
esetleg egy center csere jobb megoldás ?

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”