Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »



A jó sztereó az jó sztereó minden műfajon. Zenei műfajtól függne a doboz kivitele?    Csak nem... 
 

 
Hát igen. Kevés az univerzális doboz.
 
 
Nem sok vagy kevés akusztikai elem kell, hanem a megfelelő a megfelelő mennyiségben a megfelelő helyre. Érdekes, hogy Te egy akusztikai elem levételt sem hallasz meg, míg egyes topictársak saját bevallásuk szerint azt is meghallják, ha a virágcserepet arrébb tolja az asszony véletlenül takarításnál 10cm-t. 
 
Ez így van!
Az én jelenlegi szintemen semmit sem ér.
Nem szeretném fokozni a dolgot, mert nem akarom, hogy mindenki nekem ugorjon.


Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »


Véleményed szerint ez mit bizonyít?
 
Hülyeség volt megvenni, csak annyit.

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Az alsó tartományban kiemelések vannak, ezért kénytelen vagyok kissé magasabban vágni az elképzeltnél. S ezt a jól elhelyezett szubbal kompenzálni.
Ez konkrétan mit jelent?

Vendég

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Vendég »



A jó sztereóhoz pedig nem biztos, hogy az álló hangfal a legideálisabb.
Persze függ attól is, hogy milyen zenéről beszélünk.

A jó sztereó az jó sztereó minden műfajon. Zenei műfajtól függne a doboz kivitele?    Csak nem... 
 

Sokan ahogy figyelem túlzásba is esnek az akusztikai elemekkel kapcsolatban.
Én most dobtam ki az akusztikai panelemet és nincs változás.

Nem sok vagy kevés akusztikai elem kell, hanem a megfelelő a megfelelő mennyiségben a megfelelő helyre. Érdekes, hogy Te egy akusztikai elem levételt sem hallasz meg, míg egyes topictársak saját bevallásuk szerint azt is meghallják, ha a virágcserepet arrébb tolja az asszony véletlenül takarításnál 10cm-t. 

Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Hifilala »



 
Hangsúlyozom, hogy egyetértek a homogenitás fontosságával, de vannak esetek, mikor nem az LCR lesz a befutó. 
    

Amikor jó sztereót akarsz akkor biztos hogy nem az LCR a befutó.Azokat mozira fejlesztették és abban verhetetlenek,de zenélni még mindig két jó hangfallal lehet.Aki pedig ,mint a legtöbben mindkettőt szeretnék,meg kell hogy alkudjanak.Ezzel sincs semmi baj!Az LCR-ek előtt is volt élet ! 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Én most dobtam ki az akusztikai panelemet és nincs változás.
Véleményed szerint ez mit bizonyít?

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Szerintem igazán jó homogén teret csak LCR rendszerrel lehet elérni moziban, vagy mch zenén.
 
Az "igazán jó" elég relatív. Így nehéz lenne behatárolnunk melyikünk mit ért ezalatt. Nálam van az a szint, mikor érdemes kissé (!) beáldozni a homogenitást a minőségért cserébe. Én ezt tettem. Jó pár hete sztereózunk, s mostanra biztosan állítom, hogy nem cserélném le egy olcsóbb LCR rendszerre a sztereót. S biztos vagyok benne, hogy az "inhomogén" szettet sem fogom. Van az a helyzet, mikor a minőségibb hangzás (melyben most a homogenitás, mint jellemző nem szerepel) előrébb van a homogén hangzástól. Persze törekedni kell a homogenitásra, de ha csak egy nüansznyi (!) eltérés van, akkor máris a minőségi megszólaltatás lép a helyére.
 
Jó példa ez, mikor a megszállott homogenista ugyanazt a 10ezer+++/m árú kábelt viszi a surrondok-ra, mint a frontokra.
"Mert a homogenitás fontos!!!" - kiált fel
Ja, csak azt felejti el, hogy a füleit is meg kellene forgatni a fején, hogy hátrafelé nézzen. Mert különben b@szhatja.
 
Hangsúlyozom, hogy egyetértek a homogenitás fontosságával, de vannak esetek, mikor nem az LCR lesz a befutó. 
      
 
A jó sztereóhoz pedig nem biztos, hogy az álló hangfal a legideálisabb.
 
Egyetértek. Erre utaltam is az esetlegesen szükséges szub támogatással. De esetemben, figyelembe véve az igényeim, nem volt választási lehetőségem. 
 

Megint nincsenek általános igazságok erre sem.
Sokan ahogy figyelem túlzásba is esnek az akusztikai elemekkel kapcsolatban.
Én most dobtam ki az akusztikai panelemet és nincs változás.

 
Nem is általánosítottam. 

Csutka

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Csutka »



Nálam győzött a jó sztereó szükségessége miatti álló frontsugárzó felállás. Mindenki döntse el saját maga mit szeretne. Úgy gondolom nem kijelenthető, hogy csakis LCR sugárzókkal lehet minőségi (!) mozit csinálni. Jól megépített és megválasztott szettel, jó homogenitást fogunk kapni. Ha nem is tökéletest, de mindenképp használhatót. Még szigorú mércével tekintve is.
 
Érdemes még figyelembe venni, hogy ugyanazon minőségi szintre törekedve az LCR rendszerek sokkal drágábbak.

 
Szerintem igazán jó homogén teret csak LCR rendszerrel lehet elérni moziban, vagy mch zenén.
 
A jó sztereóhoz pedig nem biztos, hogy az álló hangfal a legideálisabb.
Persze függ attól is, hogy milyen zenéről beszélünk.
 
Azonban nincs általános igazság egyikre sem.
 
 

Sztem érdemes még egy dologra figyelni.  A szoba akusztika (bármennyire divat is most ezzel foglalkozni) erősen beleszólhat, a mit és hogyan válasszunk dologba. A frontok elhelyezhetősége szűk tartományban le van szabályozva. Ha ezen helyekre rakott hangsugárzók a hallgatási pozícióban nem hozzák a kívánalmakat, akkor cseszhetjük. Esetemben így van. Az alsó tartományban kiemelések vannak, ezért kénytelen vagyok kissé magasabban vágni az elképzeltnél. S ezt a jól elhelyezett szubbal kompenzálni.  
 
Ha ez extrém szélsőséges, akkor az álló frontokat talán el is lehet felejteni. 

 
Megint nincsenek általános igazságok erre sem.
Sokan ahogy figyelem túlzásba is esnek az akusztikai elemekkel kapcsolatban.
Én most dobtam ki az akusztikai panelemet és nincs változás.

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Hát, ha boltban veszed őket, akkor igen, de ha magad építed, akkor kb. tökmindegy...
 
Én is így gondolom. 
 
Sztem érdemes még egy dologra figyelni.  A szoba akusztika (bármennyire divat is most ezzel foglalkozni) erősen beleszólhat, a mit és hogyan válasszunk dologba. A frontok elhelyezhetősége szűk tartományban le van szabályozva. Ha ezen helyekre rakott hangsugárzók a hallgatási pozícióban nem hozzák a kívánalmakat, akkor cseszhetjük. Esetemben így van. Az alsó tartományban kiemelések vannak, ezért kénytelen vagyok kissé magasabban vágni az elképzeltnél. S ezt a jól elhelyezett szubbal kompenzálni.  
 
Ha ez extrém szélsőséges, akkor az álló frontokat talán el is lehet felejteni. 

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Érdemes még figyelembe venni, hogy ugyanazon minőségi szintre törekedve az LCR rendszerek sokkal drágábbak.
 
Hát, ha boltban veszed őket, akkor igen, de ha magad építed, akkor kb. tökmindegy, hogy 2db vagy 3db hangfalat kell építeni. Szóval ekkor az ár lényegében azonos.
 
Szerintem az a baj, hogy még mindig NEM fogtuk fel a tényt, hogy a mai, házilag is hozzáférhető technológia mellett simán hozzá lehet illeszteni a sub-ot az L+R hangfalakhoz. Nem lesz "lyuk" a "frekimenetben", nem fog ugrani a fázis és nem lesz kiemelés sem. Az eszemmel ezt tökéletesen értem ... és mozin használom is ... de valahogy mégsem visz rá a lélek, hogy szétszedjem az állóhangfalaimat és a 2-2 mélyközepet egy-egy új, közös, d'Appolito elrendezésű dobozba építsem ... valahogy az érzelmeim tiltakoznak. Emlékszem milyen örömteli dolog volt zenét hallgatni az állóhangfalakon sztereóban és annak ellenére, hogy CSAK a sub-ok támogatásával használom ma már az állóhangfalakat (tehát konkrétan TÖKFELESLEGES a nagy dög, reflex doboz, hiszen 100Hz alatt nem is kapnak jelet) ... valahogy mégis elborzaszt a lehetőség, hogy szétszedjem őket. Idióta vagyok. Az egyetlen vigaszom, hogy nem én vagyok az egyetlen errefelé ... 

Avatar
dhcodoki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2745
Csatlakozott: 2012.01.22., vas. 11:07
Értékelés: 2157

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: dhcodoki »


Vagy talán mindkettő jó irány és az egyéni ízlés dönt. Nem tudom, de érdemes lenne pl. kísérletekkel eldönteni a dolgot, mert ha az LCR rendszer a jó irány, akkor arra mennék én is, ha meg nem, akkor nem. Most viszont csak állok itt, vakarom a fejem és nem tudom mit csináljak...
 
Én is sokat gondolkodtam és hallgatóztam a témában. Nálam győzött a jó sztereó szükségessége miatti álló frontsugárzó felállás. Mindenki döntse el saját maga mit szeretne. Úgy gondolom nem kijelenthető, hogy csakis LCR sugárzókkal lehet minőségi (!) mozit csinálni. Jól megépített és megválasztott szettel, jó homogenitást fogunk kapni. Ha nem is tökéletest, de mindenképp használhatót. Még szigorú mércével tekintve is.
 
Érdemes még figyelembe venni, hogy ugyanazon minőségi szintre törekedve az LCR rendszerek sokkal drágábbak.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Felmerült bennem egy igen egyszerű kérdés.
 
Minek használunk álló frontokat, ha az AVR-ben, illetve processzorban 80 Hz-re állítjuk be a vágási frekvenciát? 
 
Van egyéb oka, értelme?
 
Válaszokat köszönöm!

 
Red75 jól leírt sok dolgot így én csak pár kiegészítést tennék:
 
- a legtöbben előbb hifi rendszert építenek (hiszen annak már évtizedes hagyományai vannak) majd csak később jönnek rá, hogy képet is akarnak a hang mellé. Minek vennének azonban 5 új hangfalat drága pénzért, olcsóbb a már meglevőket használni, tehát azok átlényegülnek "L+R" szerepkörbe. Mondhatjuk, hogy "történelmi" okai (is) vannak az állódobozok használatának.
 
- amúgy is, a sok-sok éhezés árán megszerzett "komoly" állódobozokat senki nem akarja "elpazarolni" azzal, hogy felteszi őket a padlásra porosodni, ha már egy autó árát kifizette értük.  Ha tehát választani kell, hogy elvágjuk a "visszafelé vezető" utat (azaz az állóhangfalakat lecserélve egy egységes LCR rendszert építsünk, elöl 3 azonos hangfallal, ami után azonban NEM lesz "sztereó" hangfalunk) vagy inkább lemondjunk a vászon irányából az egységes hangképről, akkor tipikusan az ember lemond, de a "csoda" hangfalakhoz ragaszkodik. Így abban az illúzióban ringathatjuk magunkat, hogy jót tettünk magunkkal.
 
- egyesek arról is meg tudják győzni magukat, hogy direkt jó, ha nem azonos elöl a három hangfal, mert akkor a center, amiből sok beszéd szól, az jobban közvetítheti a beszédet, mint a "zenére optimalizált" állóhangfalak. Engem erről nem sikerült meggyőzni, de az ellenkezőjében sem vagyok biztos. TALÁN többet nyerünk elöl 3 hangfal EGYSÉGES hangjával mint azzal, ha a beszéd beszédre optimalizált hangfalból szól, a zene meg zenére optimalizált hangfalból (azaz mindkettő JÓL szól de NEM EGYSÉGESEN). Vagy talán mindkettő jó irány és az egyéni ízlés dönt. Nem tudom, de érdemes lenne pl. kísérletekkel eldönteni a dolgot, mert ha az LCR rendszer a jó irány, akkor arra mennék én is, ha meg nem, akkor nem. Most viszont csak állok itt, vakarom a fejem és nem tudom mit csináljak...

Avatar
fcsfelix
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2014.12.28., vas. 17:46
Értékelés: 581

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: fcsfelix »



Sub vásárlás van tervben. Szerintetek melyikkel járnék jobban:
Svs sb-12 nsd vagy dynavoice thunder-12 ?
16m2-re kellene.
Köszi a válaszokat

 
Nem tudom merre vagy helyileg, de ma feltettek egy ilyen SVS-t. Egy nagyon korrekt fórumos árulja, szerintem egy otthoni meghallgatást is meg tudsz beszélni vele. Akkor rögtön kiderül, hogy hogyan tetszik neked a hangja.
Aztán gyorsan csináld meg ugyanezt egy Dynával és rögtön tudni fogod a választ, hogy ki legyen az új családtag! 
Arcam AVR 850
KEF R900 + R300 + R600c
2x Arendal 1723 1V Avalanche 800 sub + Mini DSP HD
Dune Max Vision + Epson 9400 / LG G23 77"
Stewart Fix keretes vászon 117".
Vincent Audio SV-233 + Cocktail Audio streamer

És egy remek kis család, akikkel mindezt élvezem közösen.  :-)

Avatar
thxfan
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2851
Csatlakozott: 2010.05.03., hétf. 18:58
Értékelés: 1187
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: thxfan »



Sub vásárlás van tervben. Szerintetek melyikkel járnék jobban:
Svs sb-12 nsd vagy dynavoice thunder-12 ?
16m2-re kellene.
Köszi a válaszokat

Most közel egy árban vannak, én is a T12-re szavazok, már csak a súlya miatt is (bár nem kilóra mérik a hangot, de azért bizalomgerjesztő lehet a nagyobb súly egy subnál).
http://www.streamaudio.hu/termekek/hang ... elysugarzo
10.1 Auro3D
Erősítő:Marantz SR7013+Crown XLS 1502,Hangfalak:HIVI Swans Allure+F2.2R+VR-8W,Sub:Behringer NX3000D+JBL 4641,PS4,Projektor:Optoma UHD 51,Vászon: Lumene Curve Acoustic,Kábelek:Taga Harmony Blue-12/Azure-14-2C, KáCsa KCE-FLW40, NorStone Classic B 250,Hálózati szűrő:Taga Harmony PF-1000

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Tonyka »


Köszönöm. Nekem is jobban tetszik a t12, csak nem lesz zavaró a vászon alatt?
Hát ne fehéret vegyél.
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Online
Avatar
viragok
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 335
Csatlakozott: 2015.04.16., csüt. 10:32
Értékelés: 28

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: viragok »

Köszönöm. Nekem is jobban tetszik a t12, csak nem lesz zavaró a vászon alatt?

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Tonyka »



Sub vásárlás van tervben. Szerintetek melyikkel járnék jobban:
Svs sb-12 nsd vagy dynavoice thunder-12 ?
16m2-re kellene.
Köszi a válaszokat

Mind2-vel jól jársz, az SVS szélesebb tartományban dolgozik fent. A T12 szebb, és bizalomgerjesztően nehéz. 
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Online
Avatar
viragok
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 335
Csatlakozott: 2015.04.16., csüt. 10:32
Értékelés: 28

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: viragok »


Sub vásárlás van tervben. Szerintetek melyikkel járnék jobban:
Svs sb-12 nsd vagy dynavoice thunder-12 ?
16m2-re kellene.
Köszi a válaszokat

Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Red75 »



Felmerült bennem egy igen egyszerű kérdés.
 
Minek használunk álló frontokat, ha az AVR-ben, illetve processzorban 80 Hz-re állítjuk be a vágási frekvenciát? 
 
Van egyéb oka, értelme?

Nincs kifejezetten értelme. Vannak nagyon jó monitorok, amelyekkel zenét is lehet hallgatni. Az, hogy valami álló, vagy monitor, csupán a hangszóró jellemzői határozzák meg. Többnyire az állók reflexes dobozok, míg az állványosak többnyire zártak. Zártnak kevesebb űrtartalom is elég. A hangszóró mérete is lehet nagyobb, mint az állóé. Lányom szobájában a Vidi Preludium 20cm-es méllyel zárt dobozban csodákra képes. Sok álló, pedig 2x13, 2x16cm-es hangszóróval sem tud mélyebbre menni. Egyébként azt vettem észre, hogy háttérzenénél nem is annyira jó a túlságosan mélyremenő határfrekvencia, mert fárasztja a fülem-agyam.
Lehet zenélni nyugodtan 2.1 variációval is. Ahogy Dorian is említette, sokszor drágább a kisebb monitor+állvány ugyan abból a szériából. Na meg, ha gyerek van, azt könnyebben leborítja, mint egy állót. Én most a barátomat Pl. azzal fűzöm, hogy az épülő moziszobájába beépíthetőket használjon, az összes csatornára. Megmentené magát a 2 évenkénti hangsugárzó csereberétől. 
 
Itt vannnak pl. az Artcoustic hangsugárzók, amik tökéletesen megfelelnek mozizni. https://www.google.hu/search?q=Artcoust ... 66&bih=662
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Dorian »



Felmerült bennem egy igen egyszerű kérdés.
 
Minek használunk álló frontokat, ha az AVR-ben, illetve processzorban 80 Hz-re állítjuk be a vágási frekvenciát?
 
Van egyéb oka, értelme?
 
Válaszokat köszönöm!

Csak mozira sztem nincs, hacsak nem annyi, h monitor doboz +nor.ális állvány ára = álló doboz. De ha vki zenét is hallgat, arra az álló változat sztem alkalmasabb. Pure direct vagy sztereó végfonál, sub nélkül, ahogy a legjobb minőségű így a hang.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »


Pl. ha valaki olyan elvetemült mint én, hogy a HM erősítőn szokott sztereo-t is hallgatni, a menüben egy pillanat alatt  leviszem kb. 50 Hz-re a frontomat és mehet a 2.0 vagy 2.1 akár. Nekem úgy jobban bejön a hangja.
Az ok, de egy jobb monitor is képes az 50 Hz-re, ha meg a szub is ott van?
Én kifejezetten a mozi részre gondoltam. 

Avatar
Vicarious2
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 722
Csatlakozott: 2009.01.26., hétf. 15:58
Értékelés: 21

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Vicarious2 »



Felmerült bennem egy igen egyszerű kérdés.
 
Minek használunk álló frontokat, ha az AVR-ben, illetve processzorban 80 Hz-re állítjuk be a vágási frekvenciát? 
 
Van egyéb oka, értelme?
 
Válaszokat köszönöm!

Pl. ha valaki olyan elvetemült mint én, hogy a HM erősítőn szokott sztereo-t is hallgatni, a menüben egy pillanat alatt  leviszem kb. 50 Hz-re a frontomat és mehet a 2.0 vagy 2.1 akár. Nekem úgy jobban bejön a hangja.
Marantz Cinema 40
Focal Aria 906+S900, Focal Aria 900CC, Focal Aria 926
SVS SB-4000
Audioquest NRG2, Pangea AC14SE MK2, Taga PF-1000, Oehlbach NF214 SUB
QED XT40, Inakustik Silver
LG 70 UM7450PLA, Epson EW-TH5210

Avatar
Swordfish76
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1092
Csatlakozott: 2014.11.09., vas. 19:58
Értékelés: 374

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Swordfish76 »


Felmerült bennem egy igen egyszerű kérdés.
 
Minek használunk álló frontokat, ha az AVR-ben, illetve processzorban 80 Hz-re állítjuk be a vágási frekvenciát? 
 
Van egyéb oka, értelme?
 
Válaszokat köszönöm!
 
 

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Itt egy 70 Hz-en felvett torzítás görbe, de egy másik, kb 40 éves, enyhén roggyant JBL esetében. Ez jellegében kicsit más, de itt sem érhető tetten az általad feltételezett lineáris emelkedés. Gyakorlatilag csak igen nagy kivezérlésen emelkedik számottevően a torzítás.
 
THD level sleep.png
 
A Line Array előnyei amúgy sem érvényesülnek nálad egy olyan kicsi zárt térben, de ezt már megvitattuk régebben.

 
Köszönöm és bocs a lassúságért!
 
Persze, ez a torzítás csak nagy kivezérlés ÉS nagy membrán kitérés esetén lesz jelentős, amikor már a membrán által súrolt térfogat nem teljesen elhanyagolható a doboz térfogatához képest. Ehhez tipikusan jó mély hang kell és jó nagy hangerő. De hát pont azért van a sub, hogy jó mély hangokat jó nagy hangerővel sugározzon ... nem? :-)
 
Mindenesetre kipróbálom, hogy 2 vagy 1 sub esetén mit hallok különböző hangerőn. Egy próbát gondolom megér... 
 
Ja, jelentem végül megfogadtam a tanácsodat a hangszórók sorba/párhuzamosan kötésével kapcsolatban. A main hangfalakban az AL170-ek végül NEM lettek sorba kötve, hanem a tanácsodnak megfelelően párhuzamosan, sőt, külön hangváltó-ágon vannak. Magyarul gyakorlatilag párhuzamosak, de az LR tagokkal együtt, tehát kompletten megduplázva a hozzájuk vezető hangváltó-ágat. Mivel több év választja el őket egymástól (az enyémek vagy 14 évesek, míg a másik kettő ránézésre sokkal fiatalabb) és mivel a hangszórók paraméterei változhatnak idővel (pl. a mágnes gyengül), szóval szerintem sem feltételezhető, hogy sorba kötve az elméletnek megfelelően viselkednének. Így viszont gyakorlatilag egymástól függetlenül tehetik a dolgukat. Így jobban szólnak ugyan, de nincsenek védve, ha pl. meghal az egyik végfok és kijut a tápfeszültség a hangfal kimenetre akkor ez simán kinyírhatja a rajta "lógó" hangfalakat. Ezt TALÁN túlélték volna (egy rövid ideig) a hangszórók, ha sorba lennének kötve ... de hát ez elég ritkaság, azért paranoiás nem akarok lenni. A hangerő tekergetésével viszont már nem lehet megölni őket, mert 20W-nál többet (darabonként) nem enged rájuk a globális hangerő limit. Viszont így is van hangerő bőven, hiába, ennyit számít az a plusz 6dB hangnyomás, amit a hangszórók duplázása ad. Amihez eddig egyetlen hangfal esetén 80W kellett, ugyanaz a hangnyomás most 2*20W-ból keletkezik, azaz (összesen) FELE elektromos teljesítményből. Mégsem teljes hülyeség a fizika ... szerintem. :-)
 
Ráadásul így a gyári hangváltót sem kellett átalakítani, szóval kevesebb munka és kevesebb anyagi kár okozása mellett született meg a műszakilag sokkal korrektebb megoldás. Köszönöm a tanácsot! Már csak a center-ben kell megduplázni a középsugárzót és kész is lesz a frontoldal... de hát Rómát sem egyetlen nap alatt építették... és főleg nem ilyen késői órán... :-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Házimozi hangsugárzók és subwooferek

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Mélyebb frekiről nincs véletlenül diagram?
 
De azt viszont nem elméletileg, hanem gyakorlatilag szeretném tudni, hogy jót teszek-e azzal magamnak, ha pl. kisebb hangerőn csak a sub-ok felét használom? Nálam mind a 4 sub-ot AB osztályú erősítő hajtja ... így tehát a line array előnyeti "buknám" de ha a minőség javulna, akkor ezt bevállalnám...

Itt egy 70 Hz-en felvett torzítás görbe, de egy másik, kb 40 éves, enyhén roggyant JBL esetében. Ez jellegében kicsit más, de itt sem érhető tetten az általad feltételezett lineáris emelkedés. Gyakorlatilag csak igen nagy kivezérlésen emelkedik számottevően a torzítás.
 

 
A Line Array előnyei amúgy sem érvényesülnek nálad egy olyan kicsi zárt térben, de ezt már megvitattuk régebben.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”