Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

gyulaipal moziszobája

Avatar
Tonyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5827
Csatlakozott: 2005.09.08., csüt. 00:27
Értékelés: 2564

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Tonyka »

Én nem demózom hangosabban, mint ahogy nézem. A jó hang nem fárasztó, ez az egyik ami megkülönbözteti a minőségi szinteket. No meg tisztázzuk, h mit értünk 100dB felett. Az eksön részt, vagy a csendesebb, párbeszéd, és egyéb dolgokat. A film készítők sem buták, tudják mi az a jelszint ami mondjuk x ideig hallgatva már fülkárosodás okoz. Éppen ezért ha megnézzük a filmek szerkezetét a zúzás nem tart 20 percig mondjuk folyamatosan. Még az extrém Bay filmekben sem, ott is vannak közben rövid szünetek. Tehát igen nagy a hullámzás dB-re egy filmben. Jó magam szeretem tisztán érthetően hallani a párbeszédet is, így az akció minden esetben 100dB felett jár, de bele csapkod néha a 111dB-be is. A párbeszéd és egyéb hangok 80-90 közt járkálnak. 
Samsung 65NU7022,Epson TW9400,Focal Electra:1027Be,CC1008 Be,1008Be,Atmos:RevelW560,Oppo UDP205,Marantz AV8802A,Parasound:5125,5250,2x Velodyne SPL12000ultra,Kábelek:Nordost,Shiva, Magus,Blue Heaven,Dream Caster,Hi Diamond 2,LAPP ÖLFLEX,2x AQ Husky,Fapaci&Kontaset,Bydium TI-TAB119"5xMiniDSP

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Kedveseim,
 
még egy dolog, ami csak mostanra körvonalazódott az agyamban.
 
A DreamCinema ismételt meglátogatása, majd ugyanazon filmrészletek otthoni megnézése után azt látom, hogy a házimozi hangrendszerének két alapvető "mozgásállapota" van:
- demo mód
- film mód
 
Amikor az ember a mozit meglátogató szomszédra (és feleségére, gyerekeire, esetleg kutyájára) akarja a "szívbajt" ráhozni, akkor "demo módban" azaz 100dB feletti hangerővel "csapatjuk" a wattokat a hangfalaknak a végfokok maximum teljesítményének közelében. Remeg a padló, lobog a hajunk ... azután a szomszéd remegő térdekkel hazamegy, mi meg leülünk a fotelbe, hátradőlünk, elindítunk egy filmet (ha már bekapcsoltuk az apparátot, nehogy már 15 perc után kikapcsoljuk... :-).
 
De a film elindítása előtt levesszük a hangerőt mondjuk 5dB-lel a "demo" szint alá. Én legalábbis így csinálom. Ez tehát a "film" üzemmód. A tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy "demo" hangerővel filmet nézni nem is annyira kellemes élmény. Nekem legalábbis. Pár percig kétségkívül jópofa dolog, amikor remeg alattunk a szék (nálam mondjuk a kép is remeg a falon :-) de azután (nekem) egy idő után fárasztóvá válik ez a hangerő. De persze elvesz az élményből az is, ha túl halkan szól a hang. Mindenki számára van egy "optimális" hangerőszint, ami már lehetővé teszi a hang apró részleteinek/finomságainak "teljes" élvezetét, de még nem fárasztó hosszabb távon (mondjuk egy 2 órás film végignézése során). Nekem ez -5dB körüli jelszint a "demo" hangerő alatt. És nekem úgy tűnik, hogy a kereskedelmi mozikban sem 100dB feletti hangerővel szól a hang. A következő mozilátogatás során majd megmérem a hangerőt, de meglepne ha a fülem megcsalna ebben a tekintetben.
 
Az a helyzet tehát, hogy "normál" filmnézés közben én (személy szerint) a végfokok teljesítményének alig több mint egynegyedét használom ki, Más szóval, miközben filmet nézünk, az összes hangfal (és erősítő) lényegében unatkozik. A négy sub meg különösen, hiszen az LFE csatornán átlagban csak pár másodpercig van említést érdemlő lejszint.
 
Ha viszont csak évi pár alkalommal, egyenként mondjuk 10-15 percig használjuk a "demo" üzemmódot, jó kérdés, hogy mennyire érdemes erre "optimalizálni" a rendszert? Mert ugye az elmúlt "bemutatók" tapasztalatai azt mutatják, hogy azok, akik még sosem láttak hasonló házimozit élőben, szóval ők már most is igen kerek szemekkel néznek. A bemutató "üzemmód" tehát a "KSZE" ("Kerek Szem Effektus" :-) előidézésére már most is alkalmas. Plusz pár deciBel hangerő és valamennyi plusz tartalék) a rendszerben viszonylag könnyen elérhető lenne (pl. a mélyközép-sugárzók megduplázásával) amint azt már (talán túlzottan) részletesen is kifejtettem nemrég. De igazából nem hiszem, hogy ettől a plusz pár dB hangerőtől sokat változna a lényeg a jövőbeli demók során. Mondjuk én szeretem amikor "rendes" hangerővel szól az "apparát" de magamnak ritkán demózok.
 
Jogos a kérdés, hogy lehetne-e HATÉKONYABBAN javítani az "általános" élményt úgy, hogy a hangfalak tuningolása helyett valami más paramétert javítunk fel (mondjuk kb. ugyanannyi pénzből/"macerából"), Esetleg valami teljesen új eszközt is építhetünk vagy vásárolhatunk, ami várhatóan nagyobbat "durran"?
 
Ezek szerintem jó kérdések, de "frankón" fogalmam sincs a válaszokról. Nagyjából csak kérdések vannak az agyamban.
 
Elképzelhetőnek tartom, hogy az akusztika feljavítása után már kevésbé lenne zavaró a mostani "demo" hangerő egy hosszabb film során, hiszen javulni fog a hang "általános" minősége (rezonanciák és visszhangok csökkennek, stb.). Az is valószínű, hogy a visszhangok megszűnése után azonos elektromos teljesítmény valamivel kisebb hangerőt fog kelteni (hiszen a hangcsillapító anyagok valamekkora részben elnyelik a hangenergiát és így nem tud ide-oda pattogni a falak között a hang). A hangfalak "tuningolásának" kérdését tehát érdemes lehet az akusztika javítása utánra halasztani. Kivéve ha hülyeségeket beszélek.
 
A DreamCinema újbóli meglátogatása során (sokadszor is) meggyőződtem róla, hogy a szép, esztétikus környezet mennyire fontos és mennyire meghatározó része a teljes, végső élménynek. Viccesen mondtam is Hiccusz-nak, hogy be sem kell kapcsolnia a mozit, már attól is jól érzem magam, hogy leültem az egyik fotelbe, hátradőltem és körülnéztem. Ez alapján meg vagyok győződve róla, hogy a mi kis mozink belső "szépítése" lenne a legnagyobb előrelépés ebben a pillanatban. Sajnos nálunk még nagyon sok feladat van hátra, mire a környezet "esztétikusnak" lesz mondható ... és persze a falakat borító panelek esztétikai ÉS akusztikai szerepet is kapnak majd, tehát két legyet ütünk (majd egyszer) egy csapásra. Csak lenne már egy kis időm csapkodni azokat a legyeket... hiszen vicces vagy nem, de szinte nulla anyagi vonzata lenne a panelek megcsinálásának, hiszen (szinte) minden szükséges anyag otthon van, de időm most nincs ilyesmire. Persze ennyi évtized után kb. semmit nem számít pár hét vagy akár pár hónap...  végülis a mozi most is használható.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Valahogy felmerült a Runco-féle LED projektor egy másik topic-ban. Csak most  döbbentem rá arra az egyszerű tényre, hogy az bizony egy LED fényforrású gép. És persze ez egy KOMOLY gép. Ebben a Titan optikájával összemérhető minőségű lencsének kell lenni.
 
Viszont marhaságot írtam a másik topic-ban: úgy tűnik ez a gép mégsem tud 3D-t. 
 
A LED fényforrás viszont valószínűleg azt is jelenti, hogy ez a projektor 3D nélkül is alkalmas lenne a rezgőtükrös használatra. Akár 60Hz-en vetítve. Ezzel persze "bukjuk" a kadenciahelyes 24p megjelenítést, de erre az én szemem (szerencsére) nem érzékeny (észre sem veszem).
 
Mivel ilyen LED-es Runco több is van az országban, tehát van esélye annak, hogy szerezzek egyet kölcsön és kipróbáljam mit is mutat a gyakorlat. Vagy akár egy "mobil" rezgőtükrös rendszert el lehetne vinni egy ilyen géphez és a tulajdonos engedelmével "elé lógatni". Mivel ez egy 1080p natív felbontású projektor, ezért (virtuális) 4K-t lehetne vele vetíteni rezgőtükörrel. A 4K meg elég nagy divat manapság. És idővel egyre több lesz a 4K forrásanyag ... nem mondom, hogy a dolog ne piszkálná az én fantáziámat is. :-)
 
Azt őszintén szólva NEM tudom, hogy van-e valódi értelme a 4K-nak házimoziban. De azt tudom, hogy a 720p felbontás NEM elég a gyakorlatban. Ezeket a gépeket tehát nem csoda, hogy olcsón eladják mostanában (esetenként legalábbis). Mondhatjuk, hogy ez az én nagy szerencsém.
 
Az 1080p azonban teljesen más tészta. Több mint dupla mennyiségű pixelt jelent a 720p-hez képest, tehát több mint dupla mennyiségű a vásznon levő képi információ. Jóval vékonyabbak (és sűrűbbek!) a csirkeháló vonalai, ezért drasztikusan kevésbé láthatóak. Nagymoziban is (kb) ilyen felbontással jelenítik meg a képet és nekem tetszik amit a vásznon látok. Valószínűnek tartom tehát, hogy "normál" nézési távolságok esetén az 1080p már a határán van a gyakorlatban "elégséges" felbontásnak. Könnyen megeshet tehát, hogy NEM fogják lecserélni a mai (amúgy kiváló) 1080p projektorokat a 4K kedvéért, mivel egyszerűen nem érzik a tulajdonosok, hogy bármi "baj" is lenne az 1080p-vel. Ebben is simán van logika. Akkor viszont soha nem lesznek olcsók ezek a gépek, használtan sem.
 
A végső döntés tehát igazából nem az enyém. Ha egyszer majd megjelenik egy "jóárasított", de a célra alkalmas 1080p gép a használtpiacon (és éppen van is pénzem) akkor örömmel lecserélem majd a jelenlegi 720p gépet. Nincsenek tehát "vallásos" problémáim a nagyobb felbontással, csak egyszerűen én is ugyanúgy vagyok a mostani rendszerrel, ahogy (valószínűleg) az 1080p tulajdonosok is: piszkálja ugyan a csőrömet a 4K (-hoz egy fokkal jobban közelítő) rendszer megépítése, de nagy motivációm nincs. De azért "alkalmasint" kipróbálom majd, hogy egy 1080p projektor felbontását megduplázva mit látok a vásznon. Hátha megdobban a szívem a látványtól... :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Néha tényleg nagyon hülyének érzem magam és ezért próbálok példákat találni arra, hogy a profik is használják azokat az őrült megoldásokat, amelyek miatt minden normális ember hülyének néz engem.
 
Íme egy pár példa olyan GYÁRI (Visaton) hangfalakra amelyekben sorba vannak kötve kettesével mélyközép sugárzók:
 
Nobox 170: 
 

 
Pentaton BB:
 

Quintett:

Mondjuk ez a hangfal (szerintem) olyan szép, hogy egy valódi képet is megérdemel, ráadásul pont a kerámia magassugárzó van benne:
 

 
Solitude (dupla tekercses mélysugárzókkal):

Szerintem mondhatjuk, hogy a megodás a profi világban sem ismereten...
 

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Az ígért szimulációk.
 
Azért megjegyzem egy nagyon pici (tized decibel nagyságrendű) különbség tényleg van, de azt hiszem ezt az okozza, hogy a hangdobozok mérete véges. Most pihent fejjel ismét megnézve a görbéket láttam a különbséget, ezért megnöveltem a doboz magasságát (140cm a szimuláció kedvéért) hogy a felső és alsó élen keletkező másodlagos hullámok által keltett interferencia ne rontsa el a görbéket. illetve a talajtól messzebb legyenek a hangsugárzók. Az  egyik hangfal (1+1 hangsugárzó) a vízszintes tengelyre nézve nem szimmetrikus, ezért LEHET különbség ebből adódóan. A hangfalak szélessége 20cm és 2cm-es kerekítés van definiálva minden élükön (felül-alu is) azért, hogy a másodlagos hullámok még kevésbé zavarjanak.
 
A hangszórók a szimmetria-tengelyben vannak, a kéthangszórós hangfalban 65cm és 75cm magasan van a középpontjuk, a háromutasban 60cm, 70cm, 80cm a középpontok magassága és ez természetesen d'Appolito elrendezésű.
 
Nem mondom, hogy matematikailag azonos lenne a két frekimenet görbe, hiszen pl. azt sem tudom, hogy a BoxSim számol-e a talajről visszavert hullámokkal, meg a "mikrofon" magassága is beleszólhat az eredménybe (vagy "végtelen távol" van a mikrofon?) és a mikrofon távolsága is nyilván számít.  Szóval ha nincs is "matematikai szintű" egyezés a két frekimenet között, azért a "kísérteties" szó szerintem simán ráillik a hasonlóságukra. 
 
Az impedanciamenet pedig látványosan magasabb az alsó tartományban a dupla hangszórós hangfal esetén.
 
Nyilván a szimuláció NEM veszi figyelembe a Fapaci által említett VALÓS problémákat, de ha ezekkel nem számol a progi, akkor szerintem (az én szintemen) ezek nem okoznak borzalmas eltéréseket a szimulációtól, ahogy tegnap említettük. Ennyi elméleti hiba szerintem belefér egy "garázsprojekt" kereteibe, aki meg tized decibeleken akar szórakozni az úgyis gyári hangfalat vesz.
 
A másik kérdés, hogy ha mondjuk 0,5dB hibát okoznak a szimuláció elhanyagolásai, akkor ez hogyan aránylik az átlagos moziszoba akusztikai problémáihoz? Nyilván el lehet jutni addig a pontig, amikor pont ez a 0,5dB lesz a legnagyobb probléma ... de ez a pont nekem (és még sokunknak, talán mindenkinek) NAGYON messze van. Addig meg kompromisszumos megoldásnak (számomra) ez elfogathatónak látszik...
 
Először az 1+1 hangszórós hangfal szimulációja (alul a hangváltó kapcsolási rajza):

 
És ugyanez duplázott mélyközép sugárzóval (és hangváltó alkatrészekkel ebben az ágban):
 

 
Hát ... izé. Ha valaki ezek után is lát hibát a dologban, akkor "vagy most szóljon, vagy hallgasson örökké" :-)
 
Ja, a mély tartományban a vágást egy 100Hz-es 12dB/oktáv felüláteresztő aktív szűrő okozza, de ezt házimoziban muszáj használni, amint azt már megbeszéltük, hiszen enélkül még 4dB sorbakötött AL170 membránjai is körmérkőzést játszanának a bennmaradásért... :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Szokás szerint ismét azt kell mondanom, ez nem ilyen egyszerű. A két sorba kötött hangszóró nyers átvitele más lesz, mint önmagukban, vagy párhuzamosan kötve. Saját maguknak is van impedanciájuk, induktivitásuk, ezt figyelembe kell venni az új keresztváltó kialakításánál. Nem fog minden alkatrész értéke pontosan duplájára, vagy felére változni, a hangnyomás szinteket pedig biztosan egymáshoz kell majd újra illeszteni, így szinte biztos lehetsz benne, hogy a magassugárzó elektronikáján is változtatni kell majd.
 
Azt se feledd el, hogy a végerősítők által leadott teljesítmény függ a terhelő impedanciától is! 8 és 4 ohmos hangsugárzó esetén nem kapod meg ugyanazt a kimenő elektromos teljesítményt, tehát a hangszórókat nem lehet büntetlenül sorba kötözgetni végtelen számban.
 
Ha nagyobb terhelhetőségű hangsugárzót szeretnél, célszerű izmosabb, nagyobb hangszórókat választanod, vagy a meglévőket lefojtani, bár utóbbi elég barbár beavatkozás és nem is tesz jót a hangzás néhány paraméterének.

 
Egy tökéletes világban ennek működnie kellene. Elméleti oldalról szerintem nincs hiba a dologban vagy legalábbis én nem találok egy ismételt átgondolás után sem. Pont az a meglepő, hogy ez egy ELMÉLETILEG tökéletes megoldás, miközben pedig ránézésre ez teljesen lehetetlennek látszik, hogy működjön, hiszen tudjuk, hogy milyen bonyolult dolog egy hangváltót megtervezni és hogy mennyi paraméternek kell együtt futni benne. Mégis azt mondom, hogy az első sokk után SEM találtam elméleti hibát a dologban.
 
A dolog magyarázata az (feltéve persze, hogy nem tévedtem valahol) hogy MINDEN paraméter ugyanazzal a számmal (kettővel) szorzódik és ezért a mérleg két oldalán megmarad az egyensúly. Ezt "sima" egyenlet esetén természetesnek vesszük. De a hangfalak dinamikai viszonyait milliószor bonyolultabb egyenletek írják le. De azok is csak egyenletek, így ez az általános matematikai elv azokra is vonatkozik. Kivéve ha tévedek.
 
Még viccesebb, hogy kicsit továbbgondolva a dolgot, a KETTŐ helyett bármilyen szám lehetne az egész jelenséget leíró egyenletekben a szorzó (hiszen lényegében egy bármilyen NEM NULLA számmal beszorozhatjuk a jelenséget leíró differenciál-egyenlet mindkét oldalát, amitől semmi nem változik, hiszen a konstans értékek a differenciál-egyenletek esetén is kiemelhetőek). Magyarul FOGALMAM SINCS hogyan kellene megoldani (vagy akár felírni) ezt az egyenletet, ez messze bonyolultabb mint amire egy homo sapiens képes, de azt TUDOM hogy ha fel tudnám írni, akkor a konstans kiemelhető lenne ... tehát igazából felírni is felesleges. Pont ezt szeretem az elméletben, hogy néha teljesen lehetetlennek látszó dolgok jönnek ki ... és azok a gyakorlatban mégis működnek!!!
 
HA tehát nem hibás az elméletem, akkor MINDEN számra (2,3,4,5...) működik ... vagy SEMELYIKRE (azaz már a 2-re sem) ha hiba van benne.  Ez is egy szép elméleti következtetés ... szerintem.
 
A további bizonyítás kedvéért csináltam szimulációt a Visaton gyári szoftverével (a munkahelyemen van, holnap meg tudom mutatni). Ha a doboz peremén keletkező interferenciáktól eltekintünk (tehát ha nem hasogatjuk túlzottan azt a bizonyos szőrszálat, mondjuk tized decibel szinten) akkor tökazonos az eredmény 1db hangszóró (normál hangváltó) és 2db (minden alkatrész duplázva de CSAK a hangváltó adott ágában) esetén. 
 
NINCS eltérés a szintekben. ELMÉLETILEG minden tökéletes és a magassugárzó előtti alkatrészeken NEM kell változtatni CSAK a mélyközép előtti alkatrészek duplázódnak. 
 
Ez persze egy szimuláció. Elhanyagolja pl. az azonos hangsugárzók közötti különbségeket (a valóságban nincs két "tökazonos" fluxusú mágnes, minden drót keresztmetszete picit eltér az elméleti értéktől, stb.). De azt mutatja, hogy ha mondjuk pár százalékon belül van a(z elméletileg azonos) hangszórók paramétereinek az együttfutása, akkor a dolog működhet. Elméletben mindenképpen. A szimuláció által figyelembe vett paraméterekre szűkítve a vizsgálatot tehát nincs hiba az elméletben. 
 
Egyébként közben egy másik példa is eszembe jutott lényegében ugyanerre a (meglepő és mulatságos) jelenségre, optikai vonalról. Egy összetett optikát megtervezni hihetetlen mennyiségű számítást jelent. Nem hiszem, hogy létezik ember aki fel tudja írni a szükséges diff-egyenleteket, ez annyira bonyolult feladat, hogy az egyetlen gyakorlati megoldás a számítógépes optimalizálás. De ha kész van egy terv, akkor mondjuk egy ugyanolyan csak kétszer nagyobb optikát hogyan tervezünk meg? Igen, pontosan: minden paramétert (átmérőket, vastagságokat, sugarakat) megszorzunk kettővel. Lényegében egy nagyítási transzformációt csinálunk. És ez ugye szögtartó. Innentől kezdve az új, 2x nagyobb optikában minden szög (beesési szög, törési szög) stimmelni fog csak minden távolság a duplája lesz. Senki nem tudja tehát felírni ezeket az egyenleteket, annyira bonyolultak ... de azt tudjuk, hogy a matematika szabályai ezekre is vonatkoznak, tehát a konstans kiemelhető az egyenlet két oldalán.
 
És a dolog ott (is?) működik! Pontosan ugyanúgy ahogy itt (is kellene neki elméletileg). Csak ott az elméleti felismerés és az ellenőrző számítógépes szimuláció után ezt a gyakorlatban is kipróbáltam és tényleg működik a dolog a gyakorlatban is. A matematika már csak ilyen. Pont ezt szeretem benne. Akarja valaki megnézni azzal a távcsővel a Szaturnusz gyűrűjét, amit úgy terveztem, hogy egy kisebb távcső terveiben minden számot megszoroztam 1,25-tel? Csak mert szívesen megmutatom, ahogy az első darab elkészül. És ezt most mindenki nyugodtan veheti fenyegetésnek! :-)
 
A két eset között csak az az elméleti különbség, hogy ott NEM kell egész számnak lenni a szorzó konstansnak, hanem lehet bármilyen valós szám (így lett 20 centis lencse a 16 centisből, 1,25x-ös "szorzással"). Ezzel szemben pl. "1,25db" hangszórót nehéz lenne sorbakötni, szóval a hangfalak esetén nyilván csak az egész számoknak van értelme. 
 
Fapaci még említette, hogy a kevésbé terhelt (pl. 16 Ohm a 8 helyett) erősítő teljesítménye változik. Ez igaz (és én elfelejtettem) ráadásul ettől két dolog is elromlik, tehát Fapaci felismerése tökéletes. Konkrétan Fapaci olyan paraméterekre világított rá (megint) amiket NEM vesz figyelembe a szimuláció. Két probléma is van, de mindkét eset KEZELHETŐ:
 
1. A hangszóró kábele egy olyan ellenállás ami sorba van kötve a hangdobozzal. Ezt NEM veszi figyelembe a számítógépes szimuláció de valóban ha a hangdoboz mondjuk 2kHz altatt 16Ohm-os, akkor más arányban "veszít" elektromos energiát a hangfalkábel Ohmikus ellenállása miatt mint a (még mindig) 8Ohm-os magassugárzó. Ettől PICIT el fognak menni a szintek. De a hangfal impedanciája amúgy is változik frekvenciáról-frekvenciára, tehát pont azért használunk jó vastag hangfalkábelt, hogy ez kevésbé legyen probléma. Ha jól értem a dolgot. Szóval ha a kábel nem vékony, akkor ez nagyon kicsi probléma, gyakorlatilag (az én szintemen) elhanyagolható. Nyilván egy komoly rendszerben már figyelembe kéne venni ... de most tized decibelek nem számítanak.
 
2. Viszont Fapacinak abban is igaza van, hogy az impedancia változása GOND LESZ ha erre érzékeny az erősítő, tehát ha pl. csöves erősítőt használunk. Erre nem gondoltam, de teljesen igaz, ez a megoldás valóban NEM JÓ csöves végfokhoz, mivel annak sokkal nagyobb a kimeneti ellenállása mint egy modern, tranzisztoros végfoknak (lásd csillapítási tényező) tehát valóban CSÖVES VÉGFOKKAL ez a megoldás ELMÉLETILEG TELJESEN ROSSZ. Tranzisztoros erősítővel viszont nem látom okát, hogy ne működne, mivel azok kimeneti ellenállása nagyon kicsi.
 
Ha jól értem az erősítők elméletét, akkor majdnem azonos (egy picit nagyobb) hangerőre lesz képes a végfok ezzel a dupla impedanciájú (de DUPLA hatásfokú!!!) hangfallal és közben kevésbé is fog melegedni (mivel csak kb. fele elektromos teljesítmény terheli). A tranzisztoros végfoknak tehát kimondottan örülnie kellene egy ilyen hangfalnak, hiszen fele elektromos teljesítmény mellett azonos a hangerő. Első közelítésben legalábbis.
 
Ha viszont a tranzisztoros végfokok sem az elméletnek megfelelően működnek, akkor a szimulációnak figyelembe kellene ezt venni. Pl. a programban be kellene, hogy lehessen állítani mondjuk a végfok csillapítási tényezőjét. Mivel ezt nem tudja a progi (vagy csak én nem tudom, hogy hol lehet beállítani) ezért gondolom, hogy ebből elhanyagolhatóan kicsi hiba keletkezik. Ha mégsem, akkor az egész számítógépes hangfaltervezés kb. értelmetlen időpocsékolás.
 
Természetesen én sem vagyok biztos benne, hogy az elmélettel nincsenek további problémák, de azt mondhatjuk, hogy ANNYIRA az elmélet is jó, AMENNYIRE a szimulációs progi jó, hiszen az SEMMILYEN különbséget nem mutat. Ha tehát a valóságban van különbség, akkor az TALÁN inkább erősítő és kábel kérdés mint hangfal-kérdés, hiszen a hangfalak impedanciája eleve is mondjuk 10x nagyobb lehet egyes frekvenciákon, mint más frekiken. Ez a megoldás legfeljebb megduplázza ezt a különbséget azaz 20x-os lehet az így (át)épített hangfal esetén ez az arány. Ha a 10x-es arány nem zavarta az erősítőt (meg a hangfalkábelt) akkor talán a 20x-os arány által okozott hiba is elfogadható kompromisszum. Azért itt most NEM high-end rendszerekről beszélünk, hanem budget megoldásokról. Ezek esetén nyilván nagyobb az elfogadható hiba.
 
Holnap megmutatom a szimulációkat... de persze bárki csinálhat maga is, ha nem hisz nekem... :-)

Vendég

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Vendég »



Kedveseim,
 
jár az agyam ... csak tudnám minek... Mindegy, azért leírom amit kitaláltam, ha nem másért, hát az elrettentés kedvéért... :-)
 
Szóval azon gondolkodtam volt, hogy ELMÉLETILEG hogyan lehetne két darab közepes teljesítményre képes hangdobozból egyetlen, de jóval nagyobb terhelhetőségű (és d'Appolito elrendezésű) dobozt építeni. Magyarul vagy KÉT pár "gagyi" (terhelhetőségű) gyári hangfalból építhetnénk EGY pár "durva" (terhelhetőségű) d'Appolito elrendezésű hangfalat, vagy egy pár hangfalból egy izmos (de minőségi) centert.
 
Régebbi gyártású de kisebb méretű hangdobozok gyakran jelennek meg a használtpiacon bagóért. Szerintem ez egy jó lehetőség ... de nem tudjuk jól kihasználni, mert mozira ezek a hangfalak nem elég izmosak.
 
Persze egyszerűbb lenne simán két egyforma hangfalat odatenni egymás mellé ... de a dupla hangfal használatával az a gond, hogy így két magassugárzóból jönne azonos jel, ami durva interferenciákhoz vezetne a magas tartományban (Comb filter). A klasszikus d'Appolito elrendezésben ezért mindig csak 1db magassugárzó van középen ... ezt pedig nem tudjuk megoldani a hangfalak átalakítása nélkül.
 
A hangfalat tehát d'Appolito elrendezésűre alakítjuk, a magassugárzó kivételével, Ez nem nagy gond, mert azt a hosszú ideig tartó nagy terhelés égetné el (nagyjából szó szerint) ez pedig mozifilmek esetén nem jellemző, hiszen ott az átlagos terhelés csak kb. 1%-a a csúcsokban mért pillanatnyi teljesítmények (85dB folyamatos hangteljesítményt 105dB-es, rövid ideig tartó csúcsokkal követel a THX szabvány, tehát 20dB a különbség ami TIZED átlagos hangerőt jelent, ehhez pedig 1% elektromos teljesítmény kell csupán). A magassugárzó tehát nincs nagy veszélyben mozizás közben, kivéve ha torzításig tekerjük a hangerőt, amitől persze sokszorosára nőne a terhelése ... de hát aki süket azt úgysem fogja zavarni a magassugárzó "elvesztése" aki meg nem süket, az úgyis lejjebb veszi a hangerőt amikor már torzítást hall. 
 
Ha tisztán fizikai oldalról közelítünk, akkor a nyilvánvaló megoldás a terhelhetőség növelésére az, hogy egy második (AZONOS!!!!) mélyközép (vagy közép) sugárzót sorbakötünk az elsővel (párhuzamosan kötni őket nem lenne jó ötlet, mert felére csökkenne az impedancia, azt meg nem minden erősítő szereti). Ha tehát sorba kötöttük őke,t akkor ezután 4x nagyobb teljesítményű erősítő segítségével tudunk darabonként azonos elektromos terhelést adni nekik. Ez kb, irreális, ezért az így átalakított hangfal terhelhetősége miatt már nem kell aggódni.
 
Azonos bemenő feszültség esetén a két hangsugárzón tehát összesen is csak FELE elektromos teljesítmény lesz jelen ezután, de mivel a membrán felületét a duplájára növeltük, a hangsugárzás hatásfoka is a duplájára nőtt, így a hagerő azonos lesz az eredetivel. Ez a hangteljesítmény azonban most csupán fele áramerősség hatására keletkezik (a magas tartomány kivételével) így ez a hangfal jóval kevésbé terheli az erősítőben a végfokot és rajta keresztül a tápegységet. Emiatt az erősítő nagyobb teljesítményre lesz képes (kevésbé esik le a tápegység feszültsége egy átlagos AVR-ben) tehát egy PICIT a maximum hangerő is nő, de a fő előny (a terhelhetőségen kívül) inkább az, hogy azonos hangerő esetén fele a membránok kitérése, tehát a kétutas hangfalakra jellemző torzítás (amit a nagy kitéréssel mozgó membrán esetén a Doppler effektus okoz) is a felére csökkent (azonos hangerő mellett). Meg persze megkaptuk a d'Appolito elrendezés előnyeit is.
 
Egy probléma azért még van: a hangváltót módosítani kell, ennek tervezésekor ugyanis figyelembe vették a hangsugárzó elektromos paramétereit és ezek most, két hangsugárzót sorbakötve nyilván megváltoztak.
 
A fizika azonban a segítségünkre siet. Mivel egyes paraméterek duplázódtak, mások meg feleződtek, a változás egy viszonylag egyszerű algoritmus segítségével kompenzálható. A következőket kell módosítani a hangváltóban de CSAK a MÉLYSUGÁRZÓ ágában:
 
1. Minden ellenállás értékét a DUPLÁJÁRA kell növelni (ha egyáltalán van ezen az ágon ellenállás)
2. Minden kondenzátor kapacitását a FELÉRE kell csökkenteni.
3. Minden tekercs induktivitását a duplájára kell növelni és ezek Ohmikus ellenállását is duplázni kell.
 
A hangváltó magassugárzó-ágában viszont SEMMILYEN változtatás NEM SZÜKSÉGES (!!!).
 
Na de ha nem tudjuk az alkatrészek paramétereit, akkor hogyan tudjuk duplázni/felezni őket? 
 
Egyszerű: két ellenállást sorbakötve megdupláztuk az értéket. Két kondenzátort sorba kötve feleztük az eredő kapacitást. Két tekercset sorba kötve dupláztuk az induktivitást és az Ohmikus ellenállást.
 
NEM KELL TEHÁT ISMERNI az alkatrészek paramétereit ahhoz, hogy egy pár "sima" hangfalból egy darab d'Appolito hangfalat építsünk, csak ki kell őket szedni az egyik hangfalból és a "párjuk"-kal sorbakötve beforrasztani a másik hangváltóba. EZT meg tudja csinálni egy amatőr és sem műszer, sem komolyabb szakismeret nem kell hozzá. Ezután a sorbakötött mély (vagy mélyközép) sugárzókat (fázishelyesen kötve!!!) beépíthetjük egy új, dupla térfogatú dobozba a magassugárzóra szimmetrikusan és minden ugyanúgy működik tovább, csak ez már egy d'Appolito hangfal, (kvázi) dupla terhelhetőséggel. 
 
Ha az eredeti hangfalak basszreflex rendszerűek voltak, akkor az új doboznak érdemes pontosan dupla térfogatúnak lenni és az eredeti reflexcsövek MINDEGYIKÉT át kell tenni az új dobozba (dehát ha eredetileg 1-1 reflexcső volt a hangfalakon, akkor mostantól a nagyobb hangfalban kettő lesz). Így nem változik meg a doboz rezonancia-frekvenciája. Természetesen az eredeti hangcsillapító anyagot is át kell tenni mindkét hanfalból az új hangfalba és józan paraszti ész szerint hasonlóan elhelyezni, ahogy eredetileg volt.
 
A saját DIY hangfalaim esetén ugyanez a módszer alkalmazható, csak persze el kell menni a boltba és venni plusz egy mélyközép sugárzót hangfalanként (plusz új alkatrészeket a hangváltó mély ágába). Kiváncsiságból csináltam egy szimulációt arra hogy "mit bírna" egy így átépített hangfal. A szimuláció szerint ha a jelenlegi 34 literes basszreflex doboz reflexcsövét simán betömném és betenném "harmadiknak" az új mélyközép sugárzót a magassugárzó alá (ezekben "gyárilag" a mélyközép ALATT van a magassugárzó, ezért a jelenlegi dobozban is könnyen lehetne belőlük d'Appolito hangfalat csinálni, csak egy új "lyuk" kell az előlapra!) szóval ekkor 80Hz-es (12dB/oktáv) mélyszűrés esetén nem esik a terhelhetőségi görbe kb. 450W alá, Ha pedig 100Hz-es váltási frekvenciát használunk akkor 500W alá nem esik sehol a görbe (2500Hz felett eddig is 500W felett volt, ez a magassugárzó tehát elvben bírja a terhelést).
 
Beszéltem a Visaton márkaképviselettel és kb. 74eFt-ba kerülne két új AL170 mélyközép-sugárzó a mai áron. Ehhez hozzáadva a hangváltók átalakításának a költségét még mindig 90-100eFt alatt megúszható lenne a két állóhangfal átalakítása. Sajnos ez az eredeti költségvetésbe nem fér bele, de ki tudja mit hoz pl. a Jézuska karácsonyra? :-)
 
Mindenesetre közben lett egy másik megoldás is a halk filmek problémájára. Kaptam egy PM-et (nevet nem merek említeni) amiből megtudtam, hogy van egy olyan beállítás a Denon gépek menüjében ami pont jó lenne a célra ("input select" - "other setings" - "Level (D)" ... ha jól emlékszem). Ezzel a beállítással a bemenetre adott jel 7+1 csatornájának egyszerre állítjuk a hangerejét. Itt pár dB-t ráadva a hangerőre, kompenzálható a halk hangsáv, ráadásul itt decibeles lépésekben állíthatunk, nem pedig a durva, 10dB-es "ugrásokkal" ahogy a fő hangerő-limit beállításnál. Mivel ezen állítani pár másodperc (ellentétben a channel level beálíltással, ahol a 7+1 csatornán egyenként kell végigmenni, miközben rózsaszínzaj ordít a hangszórókból) szóval EZT "diszkréten" meg lehet csinálni akár demo közben is. Így tehát "normál" használat során védve vannak a hangfalak, de "hozzáértő" kézben (pár dB-t ideiglenesen ráadva az adott bemenet hangerejére) megfelelő hangnyomást tudunk elérni a hank filmek esetén is. Persze a demo végén illik a beállítást NEM "boost" módban felejteni... :-) 
 
Szerintem ezzel az egész hangerő-probléma többszörösen is meg van oldva:
 
1. Elméletileg a hangfalak most is kibírnak 130W teljesítményt (pár másodpercig legalábbis) és "0dB" globális limit beállítással a halkabb filmek is megfelelően hangosak. Elméletileg tehát ez az egész probléma sosem létezett... de azért még gyűjtöm a bátorságot, hogy ezt a gyakorlatban is kipróbáljam egy "hangosabb" filmmel... :-)
 
2. A halk filmek hangereje kb. 2 másodperc alatt kompenzálható az "új" beállítással. Ezután a jövőben nem kellene, hogy probléma legyen a hangerővel. 
 
3. A hangdobozok átalakítása (durván nagyobb teljesítményre) immár megoldott elméleti kérdés, tehát bármikor el lehet menni a boltba, venni pár új hangsugárzót és onnantól kezdve plusz 6dB hangnyomást (4x nagyobb elektromos teljesítményt) is kibír(ná)nak. Persze ennyit az erősítő sem tud, de legalább tényleg "gyerek-biztos" lenne a rendszer.
 
Meglátjuk jár-e a Jézuska a Visaton márkabolt közelében év vége felé... :-)
 
Addig meg marad az új beállítás használata, illetve a bátorság morzsáinak gyűjtögetése... :-)

Hááááát.....  Ezt még gondold át 1x szerintem. Ez a hangsugárzó átépítés nagyon nem így működik. Hihetetlen ez a szintű lelkesedés, energia, amit ebbe fektetsz. De... szerintem ezt az energiát eredményesebben is be lehetne fektetni ebbe a dologba. 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 
1. Minden ellenállás értékét a DUPLÁJÁRA kell növelni (ha egyáltalán van ezen az ágon ellenállás)
2. Minden kondenzátor kapacitását a FELÉRE kell csökkenteni.
3. Minden tekercs induktivitását a duplájára kell növelni és ezek Ohmikus ellenállását is duplázni kell.
 
A hangváltó magassugárzó-ágában viszont SEMMILYEN változtatás NEM SZÜKSÉGES (!!!).

Szokás szerint ismét azt kell mondanom, ez nem ilyen egyszerű. A két sorba kötött hangszóró nyers átvitele más lesz, mint önmagukban, vagy párhuzamosan kötve. Saját maguknak is van impedanciájuk, induktivitásuk, ezt figyelembe kell venni az új keresztváltó kialakításánál. Nem fog minden alkatrész értéke pontosan duplájára, vagy felére változni, a hangnyomás szinteket pedig biztosan egymáshoz kell majd újra illeszteni, így szinte biztos lehetsz benne, hogy a magassugárzó elektronikáján is változtatni kell majd.
 
Azt se feledd el, hogy a végerősítők által leadott teljesítmény függ a terhelő impedanciától is! 8 és 4 ohmos hangsugárzó esetén nem kapod meg ugyanazt a kimenő elektromos teljesítményt, tehát a hangszórókat nem lehet büntetlenül sorba kötözgetni végtelen számban.
 
Ha nagyobb terhelhetőségű hangsugárzót szeretnél, célszerű izmosabb, nagyobb hangszórókat választanod, vagy a meglévőket lefojtani, bár utóbbi elég barbár beavatkozás és nem is tesz jót a hangzás néhány paraméterének.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Kedveseim,
 
jár az agyam ... csak tudnám minek... Mindegy, azért leírom amit kitaláltam, ha nem másért, hát az elrettentés kedvéért... :-)
 
Szóval azon gondolkodtam volt, hogy ELMÉLETILEG hogyan lehetne két darab közepes teljesítményre képes hangdobozból egyetlen, de jóval nagyobb terhelhetőségű (és d'Appolito elrendezésű) dobozt építeni. Magyarul vagy KÉT pár "gagyi" (terhelhetőségű) gyári hangfalból építhetnénk EGY pár "durva" (terhelhetőségű) d'Appolito elrendezésű hangfalat, vagy egy pár hangfalból egy izmos (de minőségi) centert.
 
Régebbi gyártású de kisebb méretű hangdobozok gyakran jelennek meg a használtpiacon bagóért. Szerintem ez egy jó lehetőség ... de nem tudjuk jól kihasználni, mert mozira ezek a hangfalak nem elég izmosak.
 
Persze egyszerűbb lenne simán két egyforma hangfalat odatenni egymás mellé ... de a dupla hangfal használatával az a gond, hogy így két magassugárzóból jönne azonos jel, ami durva interferenciákhoz vezetne a magas tartományban (Comb filter). A klasszikus d'Appolito elrendezésben ezért mindig csak 1db magassugárzó van középen ... ezt pedig nem tudjuk megoldani a hangfalak átalakítása nélkül.
 
A hangfalat tehát d'Appolito elrendezésűre alakítjuk, a magassugárzó kivételével, Ez nem nagy gond, mert azt a hosszú ideig tartó nagy terhelés égetné el (nagyjából szó szerint) ez pedig mozifilmek esetén nem jellemző, hiszen ott az átlagos terhelés csak kb. 1%-a a csúcsokban mért pillanatnyi teljesítmények (85dB folyamatos hangteljesítményt 105dB-es, rövid ideig tartó csúcsokkal követel a THX szabvány, tehát 20dB a különbség ami TIZED átlagos hangerőt jelent, ehhez pedig 1% elektromos teljesítmény kell csupán). A magassugárzó tehát nincs nagy veszélyben mozizás közben, kivéve ha torzításig tekerjük a hangerőt, amitől persze sokszorosára nőne a terhelése ... de hát aki süket azt úgysem fogja zavarni a magassugárzó "elvesztése" aki meg nem süket, az úgyis lejjebb veszi a hangerőt amikor már torzítást hall. 
 
Ha tisztán fizikai oldalról közelítünk, akkor a nyilvánvaló megoldás a terhelhetőség növelésére az, hogy egy második (AZONOS!!!!) mélyközép (vagy közép) sugárzót sorbakötünk az elsővel (párhuzamosan kötni őket nem lenne jó ötlet, mert felére csökkenne az impedancia, azt meg nem minden erősítő szereti). Ha tehát sorba kötöttük őke,t akkor ezután 4x nagyobb teljesítményű erősítő segítségével tudunk darabonként azonos elektromos terhelést adni nekik. Ez kb, irreális, ezért az így átalakított hangfal terhelhetősége miatt már nem kell aggódni.
 
Azonos bemenő feszültség esetén a két hangsugárzón tehát összesen is csak FELE elektromos teljesítmény lesz jelen ezután, de mivel a membrán felületét a duplájára növeltük, a hangsugárzás hatásfoka is a duplájára nőtt, így a hagerő azonos lesz az eredetivel. Ez a hangteljesítmény azonban most csupán fele áramerősség hatására keletkezik (a magas tartomány kivételével) így ez a hangfal jóval kevésbé terheli az erősítőben a végfokot és rajta keresztül a tápegységet. Emiatt az erősítő nagyobb teljesítményre lesz képes (kevésbé esik le a tápegység feszültsége egy átlagos AVR-ben) tehát egy PICIT a maximum hangerő is nő, de a fő előny (a terhelhetőségen kívül) inkább az, hogy azonos hangerő esetén fele a membránok kitérése, tehát a kétutas hangfalakra jellemző torzítás (amit a nagy kitéréssel mozgó membrán esetén a Doppler effektus okoz) is a felére csökkent (azonos hangerő mellett). Meg persze megkaptuk a d'Appolito elrendezés előnyeit is.
 
Egy probléma azért még van: a hangváltót módosítani kell, ennek tervezésekor ugyanis figyelembe vették a hangsugárzó elektromos paramétereit és ezek most, két hangsugárzót sorbakötve nyilván megváltoztak.
 
A fizika azonban a segítségünkre siet. Mivel egyes paraméterek duplázódtak, mások meg feleződtek, a változás egy viszonylag egyszerű algoritmus segítségével kompenzálható. A következőket kell módosítani a hangváltóban de CSAK a MÉLYSUGÁRZÓ ágában:
 
1. Minden ellenállás értékét a DUPLÁJÁRA kell növelni (ha egyáltalán van ezen az ágon ellenállás)
2. Minden kondenzátor kapacitását a FELÉRE kell csökkenteni.
3. Minden tekercs induktivitását a duplájára kell növelni és ezek Ohmikus ellenállását is duplázni kell.
 
A hangváltó magassugárzó-ágában viszont SEMMILYEN változtatás NEM SZÜKSÉGES (!!!).
 
Na de ha nem tudjuk az alkatrészek paramétereit, akkor hogyan tudjuk duplázni/felezni őket? 
 
Egyszerű: két ellenállást sorbakötve megdupláztuk az értéket. Két kondenzátort sorba kötve feleztük az eredő kapacitást. Két tekercset sorba kötve dupláztuk az induktivitást és az Ohmikus ellenállást.
 
NEM KELL TEHÁT ISMERNI az alkatrészek paramétereit ahhoz, hogy egy pár "sima" hangfalból egy darab d'Appolito hangfalat építsünk, csak ki kell őket szedni az egyik hangfalból és a "párjuk"-kal sorbakötve beforrasztani a másik hangváltóba. EZT meg tudja csinálni egy amatőr és sem műszer, sem komolyabb szakismeret nem kell hozzá. Ezután a sorbakötött mély (vagy mélyközép) sugárzókat (fázishelyesen kötve!!!) beépíthetjük egy új, dupla térfogatú dobozba a magassugárzóra szimmetrikusan és minden ugyanúgy működik tovább, csak ez már egy d'Appolito hangfal, (kvázi) dupla terhelhetőséggel. 
 
Ha az eredeti hangfalak basszreflex rendszerűek voltak, akkor az új doboznak érdemes pontosan dupla térfogatúnak lenni és az eredeti reflexcsövek MINDEGYIKÉT át kell tenni az új dobozba (dehát ha eredetileg 1-1 reflexcső volt a hangfalakon, akkor mostantól a nagyobb hangfalban kettő lesz). Így nem változik meg a doboz rezonancia-frekvenciája. Természetesen az eredeti hangcsillapító anyagot is át kell tenni mindkét hanfalból az új hangfalba és józan paraszti ész szerint hasonlóan elhelyezni, ahogy eredetileg volt.
 
A saját DIY hangfalaim esetén ugyanez a módszer alkalmazható, csak persze el kell menni a boltba és venni plusz egy mélyközép sugárzót hangfalanként (plusz új alkatrészeket a hangváltó mély ágába). Kiváncsiságból csináltam egy szimulációt arra hogy "mit bírna" egy így átépített hangfal. A szimuláció szerint ha a jelenlegi 34 literes basszreflex doboz reflexcsövét simán betömném és betenném "harmadiknak" az új mélyközép sugárzót a magassugárzó alá (ezekben "gyárilag" a mélyközép ALATT van a magassugárzó, ezért a jelenlegi dobozban is könnyen lehetne belőlük d'Appolito hangfalat csinálni, csak egy új "lyuk" kell az előlapra!) szóval ekkor 80Hz-es (12dB/oktáv) mélyszűrés esetén nem esik a terhelhetőségi görbe kb. 450W alá, Ha pedig 100Hz-es váltási frekvenciát használunk akkor 500W alá nem esik sehol a görbe (2500Hz felett eddig is 500W felett volt, ez a magassugárzó tehát elvben bírja a terhelést).
 
Beszéltem a Visaton márkaképviselettel és kb. 74eFt-ba kerülne két új AL170 mélyközép-sugárzó a mai áron. Ehhez hozzáadva a hangváltók átalakításának a költségét még mindig 90-100eFt alatt megúszható lenne a két állóhangfal átalakítása. Sajnos ez az eredeti költségvetésbe nem fér bele, de ki tudja mit hoz pl. a Jézuska karácsonyra? :-)
 
Mindenesetre közben lett egy másik megoldás is a halk filmek problémájára. Kaptam egy PM-et (nevet nem merek említeni) amiből megtudtam, hogy van egy olyan beállítás a Denon gépek menüjében ami pont jó lenne a célra ("input select" - "other setings" - "Level (D)" ... ha jól emlékszem). Ezzel a beállítással a bemenetre adott jel 7+1 csatornájának egyszerre állítjuk a hangerejét. Itt pár dB-t ráadva a hangerőre, kompenzálható a halk hangsáv, ráadásul itt decibeles lépésekben állíthatunk, nem pedig a durva, 10dB-es "ugrásokkal" ahogy a fő hangerő-limit beállításnál. Mivel ezen állítani pár másodperc (ellentétben a channel level beálíltással, ahol a 7+1 csatornán egyenként kell végigmenni, miközben rózsaszínzaj ordít a hangszórókból) szóval EZT "diszkréten" meg lehet csinálni akár demo közben is. Így tehát "normál" használat során védve vannak a hangfalak, de "hozzáértő" kézben (pár dB-t ideiglenesen ráadva az adott bemenet hangerejére) megfelelő hangnyomást tudunk elérni a hank filmek esetén is. Persze a demo végén illik a beállítást NEM "boost" módban felejteni... :-) 
 
Szerintem ezzel az egész hangerő-probléma többszörösen is meg van oldva:
 
1. Elméletileg a hangfalak most is kibírnak 130W teljesítményt (pár másodpercig legalábbis) és "0dB" globális limit beállítással a halkabb filmek is megfelelően hangosak. Elméletileg tehát ez az egész probléma sosem létezett... de azért még gyűjtöm a bátorságot, hogy ezt a gyakorlatban is kipróbáljam egy "hangosabb" filmmel... :-)
 
2. A halk filmek hangereje kb. 2 másodperc alatt kompenzálható az "új" beállítással. Ezután a jövőben nem kellene, hogy probléma legyen a hangerővel. 
 
3. A hangdobozok átalakítása (durván nagyobb teljesítményre) immár megoldott elméleti kérdés, tehát bármikor el lehet menni a boltba, venni pár új hangsugárzót és onnantól kezdve plusz 6dB hangnyomást (4x nagyobb elektromos teljesítményt) is kibír(ná)nak. Persze ennyit az erősítő sem tud, de legalább tényleg "gyerek-biztos" lenne a rendszer.
 
Meglátjuk jár-e a Jézuska a Visaton márkabolt közelében év vége felé... :-)
 
Addig meg marad az új beállítás használata, illetve a bátorság morzsáinak gyűjtögetése... :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Biztos? Azt mondom, hogy tisztelegve a lelkesedésed előtt felajánlok Neked egy ingyenes helyszíni mérést, aminek adataira támaszkodva tovább tudsz haladni a moziszobád fejlesztésében.
WOW!!!! DE KEDVES VAGY!!! NAGYMÉRTÉKŰ KÖSZÖNET!!!! 
 
Két "feltételem" azonban van mielőtt elfogadom a kedves felajánlást:
 
1. Szeretném fenntartani magamnak a jogot, hogy ha esetleg valamikor a jövőben Neked lesz valami olyan "problémád" amihez viszont én értek és tudnék is segíteni, szóval akkor szeretném viszonozni a dolgot. Tudom, hogy kicsi az esélye annak, hogy én érdemi segítséget tudjak adni Neked, de hát ki tudja ... "sohase mondd, hogy soha". Könnyebb lenne a lelkemnek, ha azt hihetném, hogy legalább matematikai esélyem van majd egyszer "visszatörleszteni" a kedves segítséget.
 
2. Egy pici időt kérnék a rendszer és a szoba felkészítésére, mert most még olyan alapvető problémák vannak, amelyeken mindenképpen változtatni kell, ezek szerintem megkérdőjelezik a "hirtelen" mérés valódi értelmét. Ezek például:
 
- a dobogó alatti basszuscsapda hátsó "szájába" díszpárnák vannak "gyömködve" kőzetgyapot helyett. Meglepne ha ezek ugyanúgy hatnának a mély hangokra. :-)
- mivel építkezünk, a ház egy részét ki kellett üríteni és emiatt a mozi ideiglenesen tele van papírdobozokkal (bennük cipők, ruhák, pelenkák, SS alakulatok , stb.:-). Ezek is biztosan hatással vannak az akusztikára, ki kellene pakolni őket mérés előtt.
- az egész cucc NINCS beállítva. Pl. a sub-ok fázisa NINCS összelőve a L+R hangfalak (vagy a center) fázisával (előtte a Denon 3803 idejében minden rendesen be volt lőve, azonban amikor erősítőt kellett cserélnem, csak gyorsan összedugtam a drótókat és azóta sem volt időm a dologgal foglalkozni)
 
Ha csak egy baráti látogatásról lenne szó (mint pl. pár napja Hiccusz esetében) akkor semmi gond nem lenne, mert amúgy azért szól a hang és van kép is (a dobozkupacot meg nem kell nézni) szóval mozizni simán lehet meg a felbontás-duplázó rendszert is meg tudom mutatni élőben ha egyáltalán érdekel. De kimondottan akusztikai mérést végezni iiyen állapotok között ... hát ... kicsit úgy érezném, hogy csak elpazarlom az értékes idődet (és a lehetőséget), márpedig ezt nagyon nem szeretném.
 
Egyszerűbben fogalmazva: ha már ilyen kedves és önzetlen felajánlást tettél, akkor úgy érzem legalább annyival tartozom én is Feléd, hogy megfelelően felkészített mozival várlak, ami valóban alkalmas érdemi (akusztikai) mérés elvégzésére.
 
De persze ha úgy gondolod, hogy a jelen állapotok között is van értelme mérni (pl.: előtte-utána jelleggel), akkor sok szeretettel várlak bármikor! 
 
Mégegyszer hatalmas köszönet!

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: irishcream »


Biztos? Azt mondom, hogy tisztelegve a lelkesedésed előtt felajánlok Neked egy ingyenes helyszíni mérést, aminek adataira támaszkodva tovább tudsz haladni a moziszobád fejlesztésében.
Ez nagyszerű Fapaci!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



 
Azt mondjuk előre sejtem, hogy ha pl. Fapaci erre jár valamikor, akkor mit fog mondani ... :-)

Biztos? Azt mondom, hogy tisztelegve a lelkesedésed előtt felajánlok Neked egy ingyenes helyszíni mérést, aminek adataira támaszkodva tovább tudsz haladni a moziszobád fejlesztésében.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Még egy dolog jutott eszembe a mozival kapcsolatban.
 
A lábunk alatt levő födém rétegrendjét részletesen leírtam. De sem én, (sem más?) nem gondolta át eddig, hogy a MOZIN BELÜL milyen következménye is lehet annak, hogy csupán 22mm OSB (+50 centinként 10 centi széles colos deszka) van összecsavarozva a lábunk alatt és ez az egész, kb. 30m2 felületű szerkezet pontonként alátámasztva "ÚSZIK" (a kb. 1,5cm vastag filcdarabokon)? Pedig BIZTOS, hogy ekkora felület hatással van a mozi belső akusztikájára!
 
A dolog leginkább "szembetűnő" hatása az, hogy amikor a sub-ok elkezdenek dolgozni, akkor remegni érezzük a lábunk alatt a "földet". Ez persze nem meglepő, hiszen ekkora felületen a 22mm vastag OSB már messze nem viselkedik szilárd testként, inkább egy "membránként" kell gondolni rá, amit a légnyomás változásai meg tudnak mozdítani. Nálunk tehát nem kell elektronikus eszközökkel "rázni" a székeket alattunk, a rugalmas membrán megcsinálja ezt ingyen és automatikusan. 
 
Honnan is származik az az energia, ami a székeket/födémet rázza alattunk? Nyilván a levegőből, hiszen a légnyomás változásai hozzák rezgésbe a födémet. Ez TÉNYSZERŰEN azt jelenti, hogy a födém energiát von el a levegő rezgéseiből. 
 
Mi történik ezután az energiával? Mivel alulról a mechanikai energia hatékony elnyelésére kitalált anyag tartja a szerkezetet (a filc), valószínűleg az energia a filc anyagában hővé alakul. Más szóval a membrán "csapdába ejti" a hang energiáját (főleg mély frekvenciákon) és hővé alakítja... nem pont ez a "basszuscsapda" definíciója? :-)
 
Lehet, hogy teljesen véletlenül egy 30m2-es basszuscsapdát építettem a födémbe?!?
 
Sajnos viszont a csapda rossz helyen van, mivel NEM a fel-le irányú állóhullámok a moziszoba igazi problémái nálunk (bár LEHET, hogy a födém nélkül azok IS plusz egy további problémát jelentenének, akkor viszont mégis csak jó helyen van :-). 
 
Nálunk az igazi probléma az első (tégla, azaz hangelnyelésre képtelen) fal és a vele (sajnos) párhuzamos hátsó fal közötti állóhullám-garnitúra.
 
Magyarul a hátsó falat kellene egy, a födémhez hasonló "membrános" basszuscsapdává alakítani ... de mostmár akkor tudatosan. Ez sokat javítana nálunk az akusztikán.
 
Ennek a falnak a rezonancia-frekvenciája most nagyon alacsony (csak 5cm vastag benne a fa tartószerkezet), simán 10Hz alatti, de azért a 20-30Hz közötti hangok még rendesen be tudják "lengetni". Ha megnövelnénk a mechanikai csillapítását az általa alkotott "membránnak", pl kipróbálás céljából azzal, hogy szivacsokat "gyömködünk" a fal és a hátsó mozifotelek háttámlái közé, vagy pl. úgy, hogy nagyobb mennyiségű kőzetgyapotot rögzítünk a falhoz (akár kétoldalról) akkor ettől egyrészt feljebb csúszna a rezonanca-frekvenciája (tehát jobban át tudná venni az energiát a levegőtől) másrészt a levegőből felvett energia gyorsan hővé alakulna (nem lengene még egy csomó ideig a vékonyka fal, mint egy "zászló"). 
 
Tudtommal az akusztikusok az 50Hz alatti állóhullámok kezelését szinte reménytelennek tartják, mivel ezekhez olyan hatalmas (és nehéz) csapdák kellenek, amitket kevesen hajlandóak még moziszobába is betenni, nappaliról nem is beszélve. Ezzel a "fal mint membrános basszuscsapda" módszerrel TALÁN lehetne ezt a problémát kezelni. De persze ez csak találgatás.
 
Azt mondjuk előre sejtem, hogy ha pl. Fapaci erre jár valamikor, akkor mit fog mondani ... :-)

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Egy kérdésem lenne, ami régóta foglalkoztat.
Van sok vetítő ami jó lenne alapból, de a müanyag lencserendszer lebutítja. Megoldható-e, hogy a lencserendszert, jó minőségű üvegre cserélné valaki/Te? Legyártható-e a műanyag minta alapján? Mekkora költség lenne?

 
Sajnos egy-két tag kicserélése nem reális, kivéve talán ha rendelkezésre állnak az optika eredeti tervei, de ez gyakorlatilag lehetetlen, ezt egyetlen gyártó sem adja ki (csak azért, hogy a konkurrencia lemásolhassa! :-). A lencsék görbületeit pontosan visszamérni és az üvegtípusokat azonosítani a gyakorlatban reménytelen. Sajnos. És persze ha megvan az optika terve, akkor sem lehet csak úgy kicserélni benne egy adott optikai tulajdonságokal rendelkező anyagból készült tagot más anyagra. Ehhez a teljes optikát át kellene tervezni és esélyes, hogy a végére semmi nem maradna az eredetiből. 
 
A teljes lencserendszer nulláról újratervezése és kicserélése viszont simán megoldható elméletileg, csak gyakorlatilag nem lenne gazdaságos.
 
Az a fő gond, hogy (az ellenkező hírekkel ellentétben) NEM azért csinálnak egyes tagokat műanyagból a gyártók, mert ezzel spórolnak. Azért csinálják ezt, mert nem akarnak túl sok tagot tenni az optikába, viszont a user azt várja, hogy a gép 1 méterről vetítsen 2 méteres képet, minimum. Ekkora szögek mellett már aszférikus felületek kellenek, azt meg üvegből megcsinálni szinte reménytelen (olcsón legalábbis). A műanyagból fröccsöntés viszont jól működik, olcsó és gyors. De a műanyag puha, ezért az első tisztítás összekarcolja. És persze a műanyag tag fényszórása mindig nagyobb mint egy üveg felületének, mivel nincs (szurokkal) nanométer simára polírozva.
 
A "komoly" gépek (részben) ezért is lehetnek sokkal jobb optikájúak, mert nem vetítenek olyan nagy szögben. Pl. az én lencsém 1,8..2,4:1 arányban vetít, amit megtervezni és megépíteni SOKKAL könnyebb mint egy ma divatos, pl. 1.4:1 optikát. És ugye a másik dolog, hogy ebben az árszegmensben már belefér az is, hogy drága üveg legyen a lencsékben, amivel esetenként szintén kiváltható egy aszférikus műanyag tag. És persze az optikának nem kell kicsinek lennie ezen gépek esetén, míg egy kicsi projektorban nem lehet hatalmas a lencse. Ezek egyenként részletkérdések de összességükben már komoly különbség jön össze a sok kicsiből. 
 
Sajnos azt kell mondanom, hogy igen jó és értékes projektornak kellene annak lenni, amihez érdemes lenne egy új, komplett optikát megtervezni és legyártani. Főleg 1-2 darab kedvéért. Ez az egész csak speciális esetekben lenne reális:
 
- Ha lenne egy olyan elterjedt projektor típus ami tényleg jó, csak az optikája híresen szar vagy mondjuk közelre vetít és mindenki ki akarná tenni a gépet a mozin kívülre. Ha mondjuk 30 fórumtárs mondaná, hogy kéne neki jobb/más arányban vetítő optika és mindegyiknek egyforma géphez kellene, na, akkor már lenne értelme a dolognak, mert a szerszámok költsége eloszlana. De én nem tudok ilyen projektorról, amivel ilyen probléma lenne és érdemes is lenne ebbe belevágni a kedvéért.
 
- Ha lenne egy csomó embernek komoly projektora de nem lenne hozzá lencse. Na, ekkor már lenne értelme a dolognak.
 
Mondok egy példát: a minap megjelent az Ebay-en vagy 10-12db DPI Titán, az enyémhez hasonlóak de nagyobb (1400*1050) felbontással és 6000 lumen fényerővel. Darabjukat 500 dollár környékén adták el, de nagyon közelre vetítő (0,8:1) optika volt mindegyikhez (párhoz meg optika sem volt de azt még olcsóbban adták).
 
Namost ha adott 10db, egyenként 500 dollárért (kb. 140eFt) vett kiváló (eredetileg 40e dolláros) projektor de olyan lencse van hozzájuk ami házimozira alkalmatlan ... és mondjuk 8-10db ilyet vettünk összesen, mert megvettük az egész "raklap" gépet egyben ... és mivel ezekbe a gyári optika vagy kétmillió, viszont használtan már 800eFt-ért is lehet kapni ilyet ... NA, EZ már egy olyan helyzet lenne amikor nem is lenne kétséges, hogy tervezünk és építünk hozzájuk saját optikát. Persze rendes minőségben, a lent említett "csoda" üveget is felhasználva (ha már lúd...). De ez sajnos irreális feltételezés. 
 
A valóság az, hogy a jó projektorokban az optika is jó, a nem annyira jó gépben meg hiába cserélünk optikát, nem nyerünk sokat. De ha van konkrét típus amiről most szó van és persze ha nem 1-2db gépről van szó, akkor én nem leszek semmi jónak az elrontója!
 
Van otthon egy Vivitek Qumi. Össze van karcolva az optikája. LED-es gép, 30e óra elméleti élettartammal és van benne vagy 200 óra. Sorozatokat, DVD-ket nézni, ágyból mozizni perfekt lenne. De nem tudom kicserélni a karcos tagot,mert baromira aszférikus és új optikát meg nem építek egy ilyen kis vacakhoz, nem érné meg. Ha valakinek van otthon ilyen amin jó az optika de pl. meghalt benne az elektronika és nem javítható, adja el nekem a lencséjét, mert más ötletem NINCS a javításra. Tipikus suszter cipője eset... sajnos.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Először is köszönöm Hiccusz-nak, hogy megtisztelte a jelenlétével a szerény hajlékunkat! Én nagyon örültem a jelenlétének és annak is, hogy egy csomó hibára fény derült gyorsan és hatékonyan. Mert ugye a hibák kijavításának első lépése a felismerésük.
 
A részletes válaszok:
> Egyrészt, mert mindegyikben túlnyomó többségében volt a vásárolt, sem mint csinált cucc (vagy kizárólag csak az volt),
 
Hát azért a vetítő nálunk is gyári. Piszkálja is a dolog a csőrömet... :-)
> másrészt, mert, mindegyik esztétikailag impozánsabb volt, másrészt, s ez talán a legfontosabb, mert mindegyik nagyságrendileg überelte anyagilag ezt.
 
Jelenleg is építkezünk. A moziban valóban van egy csomó papírdoboz, meg távcsövek dobozokban ... de a dobozok csak ideiglenesek, a távcsövek meg szakmai ártalomnak tekindendőek ... de persze azok sem lesznek ott véglegesen. Egyetlen mondással tudok csak "védekezni": Rómát sem egyetlen nap alatt építették! De ezen apróságok miatt kár lett volna elhalasztani a találkozást. :-)
 
Az esztétika jelenleg tényleg ronda, de ha elkészülnek majd a falakra az akusztikai panelek, meg a ferde rész alá a beépített szekrények, na, azok majd sokmindent ápolnak és eltakarnak. Ráadásul szinte a teljes felületet be fogják fedni, úgyhogy sok értelme nem is lenne most pl. a glettelés hibáit csiszolgatni csak azért, hogy a panelek ALATT úgyse lássam őket soha többet. Addig meg kibírjuk így is. :-)
 
> Belépve a moziba, s visszagyömködve a nyelvemet a pofámba (a szentély a humma magas tetőtérben van)
 
Ja, bocs, elfelejtettem előre szólni, hogy oxigénpalack nélkül ODA felmenni ... hát ... izé. Egy biztos: a testsúlyom már NEM növekszik azóta, hogy a moziba rendszeresen "felkapaszkodom". Plusz egy pont a mozinak... :-)
 
> egy olyan helyiség tárult elém, amiről üzembiztosan azért meg lehetett állapítani, hogy milyen célra épült, mindazonáltal tele volt ezzel-azzal. Épp csak harcoló SS alakulat nem volt.
 
Igen, a "belépéskor nyilvánvaló, hogy moziban vagyunk" egy fontos szempont volt. Az SS alakulat viszont ott volt, csak elbújt a dobozok mögött... :-)
 
> Nos a mozi. Csapott tetőterű helyiség, amit hangszigetelés oldalról nézve tisztességesen megcsinált.
 
Minden fal (a környezet felé + a plafon) 1 régeg 12mm-es tűzgátló gipszkarton Bramac-léc vázra csavarozva, mögötte 15 centi kőzetgyapot. A belső falak: 5 centis fa vázszerkezet, kétoldalán az említett gipszkarton, közötte kőzetgyapot. Kivétel a "vászon" fala mert az 30 centis Leiertherm N+F tégla, benne két vasbeton merevítő oszlop, kívül 15 centi grafitos EPS, belül sima cementes vakolat.
 
A padlón szőnyegpadló, alatta 22mm-es NÚTFÉDERES OSB (a lapok tehát rendesen össze vannak kapcsolva, nem tudnak külön-külön életet élni) alattuk colos deszka váz, az alatt meg kb. 1,5 centi vastag "puha" anyag (szőnyegpadló alá való vastag filc). A födém tartószerkezete 15*15-ös fagerendák, ezek között is 15 centi kőzetgyapot és a csel az, hogy a deszka+OSB "fedő" szerkezet CSAK a puha filcen keresztül csatlakozik a gerendákra (és csak a gravitáció tartja). NINCS KÖZÖTTÜK MEREV KAPCSOLAT (nem megy át közöttük pl. csavar, szeg, semmi) tehát ez egy "úsztatott" könnyűszerkezetes födém, ami (elvben) megakadályozza a testhangok áthaladását az alsó szint felé. Azért az túlzás, hogy teljes hangerőn lehet éjjel mozizni, de a sub-ok erősítőit kikapcsolva azért "elfogadható" hangerővel lehet éjjel filmet nézni és lent a hálószobákban semmi nem hallatszik. A mélyek viszont simán átmennek ezen a szerkezeten (is) ezért a sub-ok használata éjjel kizárt.
> Visszhangzott, mint a jákói templom, de ezt később még orvosolni fogja, azt mondta.
 
Szerintem már tettem fel képet a "lépcsős" paneles design-ról amit szeretnék megépíteni. Nekem tetszik és van otthon elég fahulladék az építkezésből, szóval kb. ingyen meg tudom csinálni a paneleket is meg a diffúzorokat/abszorbereket is beléjük. Csak hát az idő ... na, AZ sajnos egy korlátos erőforrás. De ha már eddig eljutottunk, marhaság lenne visszafordulni ... szerintem. :-)
> Látható módon elhelyezett DIY hangsugárzó szett (sok pont sok, mivel csak subból van 4, ha jól rémlik).
 
Hát ha úgy nézzük, akkor 9.4 a cucc (dupla surround-ok vannak az oldalfalakon) de a függetlenül erősített csatornák száma csak 7.1, tehát mind a 4 sub végfokjai ugyanazt a jelet kapják ... szóval ebből a szempontból "csak" 7.1. Mivel azonban magyarul a legtöbb film csak 5.1 ... na jó, inkább nem is folytatom, mert a végére még teljesen elfogynak a hangfalak... :-)
 
> A surround-okba majd belevertem a fejem, de a 45 fokban való közlekedés is hamar abszolválható.
 
Nem a surround-ok hibája, csak Te vagy túl magas. Én pl. nem verem beléjük a fejem. :-)
Amikor majd az említett panelekbe lesznek elrejtve a hangszórók, ez a probléma is meg fog oldódni. Addig meg marad a deréktorna. :-)
> Nem sok jót vártam a hangtól, pozitívan csalódtam. Nem azt mondom, hogy hanyattvert, de a tisztességes hangzás talán a legtalálóbb jelző rá. Sok moziban, sok hangrendszert hallottam, s meglepő módon együtt szólt a rendszert, pedig a receivert le sem merném tegezni.
 
A receiver egy Denon 3808A. Még tíz éves sincs! :-)
 
Szerintem komoly probléma van a hanggal jelenleg:
 
- hiába van 2db (talán 2,5db ha a center-t is belevesszük 400Hz felett) "komoly" hangminőségű audiofil hangfal elöl, ha a surround-ok messze nem hozzák ezt a szintet. Nyilván nem az árak számítanak, de azért valamit mégis csak mond, hogy a main hangfalakba 10x drágább volt a hangszórókészlet, mint a surround-okba (ugyanabban a történelmi korszakban). Azért egy 10x-es árszorzó már mond valamit. Látom én is ezt a problémát, de ezt tényleg nem lehet megoldani százezrek elköltése nélkül, úgyhogy egyelőre marad a kompromisszum ezen a téren.
 
- a main hangfalak terhelhetősége is probléma (vagy mégsem? :-) de ezt már kiveséztük.
> Igaz, full hangerőnél is simán beszélgettünk tovább, de legalább a gyerkőcök nem lövik ballisztikus röppályára a hangszórókat!
 
Az új hangerő-beállítással ez már (remélem) nem lesz probléma. Mármint a hangerő. Ha meg végül mégis ballisztikus lesz az a pálya, akkor legalább a Visaton márkaképviselet forgalma élénkülni fog! :-).
 
Persze AZT sosem fogja tudni ez a rendszer, amit pl. Hiccusz-éknál a nagymozi, de hát ezért a pénzért...
 
Visszakérdezek: a Mission Impossible 5 esetén is kevésnek érezted a hangerőt? Mert szerintem AZ már elfogadható volt, NEKEM legalábbis. De az Oblivion angol hangsávja tényleg halk volt. Bocsi. Legközelebb majd jobban készülök az órára! :-)
> Még azon is túltettem gyorsan magam, hogy ha sub van, akkor olvashatatlan a felirat. A mély frekiktől remeg a hátfal, a fal remegteti az amúgy is rezgő tükröket, így a kép is. Sebaj.
 
Ez egy ideiglenes probléma. És nincs is egyedül, hiszen az is mindenképpen őrület, hogy 2x11% fényt dobok ki jelenleg a két ("sima" bevonatos) tükörrel. A végleges rendszerben csak 1db 3% veszteségű rezgőtükör lesz, és az a projektor elé, annak házához lesz rögzítve, tehát NEM a falhoz. Mivel a MOZIN KÍVÜLI 35 kilós "proji+konzol" fémszerkezetet nem tudja megrezegtetni a hangnyomás, mindkét probléma egyszerre meg fog oldódni. Addig meg marad Róma meg az egyetlen nap esete... :-)
> A fotelek egy vidéki mozi, egykoron jobb napokat látott, de átkárpitozott ülőegyüttese volt, több lépcsős dobogóra installálva, aminek a legfelső szintjére már alpin engedély kell. Összesen vagy egy tucat.
 
A fotelek állítólag egy bezárt plázamoziból valók ami Pécs városában volt. De ezt nem tudom ellenőrizni. Internetes vásárlás és EZÉRT a pénzért még további kérdéseket is feltenni ... izé ... pofátlanság lett volna. Inkább csak örülök, hogy ennyi év után végül VANNAK mozifotelek és nem firtatom a múltjukat. Mindenesetre vállalhatóak az ülések (nekem) és még pohártartó is van a karfánkon, ami távirányító-tartóként is használható ... tiszta luxus ... :-)
 
Nemrég jöttem rá, hogy a háttámlák dőlésszöge is állítható csavarokkal. El sem merem hinni... :-)
> Kép: Ilyen vásznat még életemben nem láttam. Mondjuk nem is volt. A falra, fehér színnel mázolt alakzatért pedig telefonos segítséget kérnék úgy hirtelen. Talán a sokszöggel nem lövök nagyon mellé. Tanár úr?
 
Téglalap, aminek le van vágva a sarka. 21:9-ben a levágott részen nincs kép ... és 16:9-ben sincs. Lehet, hogy minden vászon sarkait le kellene vágni ... ha már zöldek vagyunk, akkor spóroljunk az anyaggal! :-)
 
> Ennek egy részére világított a Digital Projection 720p 3-chip vetítője. Azt kell mondjam, k*rva jó minőségben, bár kigyorsultak a szemeim, mikor a földön lévő elosztó főkapcsolójára rálépve kapcsolta azt be :-).
 
Ez NEM házimozi projektor ... vagy legalábbis nem teljesen az. A csatlakozó panelt LED-ek világítják meg (kikapcsolható) és a kiválasztott bemenet mellett egy LED világít jelezvén, hogy a gép honnan vár jelet. Mi értelme lenne ennek házimoziban, ahol egyszer bedugjuk a kábelt és azután évekig rá sem nézünk?
 
Van motoros írisz ami elzárja a fényáramot, ha valamiért NEM akarjuk, hogy a vászonra kijusson aminek nem kellene (kit is zavarna ez egy házimoziban?) és az OSD is teljesen kikapcsolható (minek???). Ezek tipikusan a nagymozis/professzionális projektorok ismérvei. Ez persze azért NEM nagymozis projektor de NEM is házimozis (ilyen ronda, nagy és fekete vasdobozt senki nem fúrna fel a plafonra egy nappaliban és amúgy sem sokan szoktak kisteherautóval áthajtani a projektoraikon film közben, szóval a DPI reklámanyagai sem kimondottan a házimozisokat célozzák ... szerintem). De hát ezt mindenki döntse el maga:
 



 
Szóval a fenti dolgokat előre tudtam, de egy dolgot NEM: ezt a projektort NEM lehet kikapcsolni! Amint hálózati feszültséget kap, elindul benne egy ventillátor, a web szerver ... meg az RS232-es port elektronikája ... és még ki tudja mi minden. Ennek a dögnek ugyanis RS232-n és web-en keresztül is MIDNEN funkciója elérhető és állítható. Az on/off gomb is. Ehhez viszont folyamatosan áram alatt kell lennie belül és figyelnie, hogy kap-e utasítást a soros porton vagy TCP/IP-n arra, hogy pl. kapcsoljon be. Valószínűleg a mozi géptermét áramtalanítják amikor már nincs több előadás?
 
Hiába van tehát 230V-os hálózati kiállás fent a projektor mellett a falon ... nem tudom oda dugni a projektort, mert a fali konnektor áramellátása NEM kapcsolható lentről. Ha ezt előre tudom, teszek egy kapcsolót a projektor alá a falra és kész. Nyilván fogok is majd tenni, de nem ma. Addig meg egy kapcsolós elosztóból kapja a gép az áramot, ami tényleg a földön van és lábbal kapcsolható. Nyilván azt nem akarom, hogy éjjel-nappal be legyen kapcsolva a gép, egye az áramot és kopjon benne a ventillátor. Róma, egyetlen nap, ilyesmi... :-)
> Ezzel együtt sok mai projektort aláz le a képe. Első ránézésre amolyan visszaöklendezett tákolmányként hatott nekem a vetítő elé eszkábált, de működő rezgő tükrös akármi, ami a felbontást duplázza. Jó-jó, rezeg, meg hangja is van a hangszórónak (ez rezeg amúgy), de ki a tökömet érdekli, ha a végeredmény meggyőző, nem?
 
Amikor a projektorhoz rögzített konzolon rezeg majd a tükör (a mozin kívül) a hangja teljesen el fog tűnni (a projektor hangja sem hallatszik be a falon át, pedig az sokkal hangosabb). Most is csak azért hallható, mert mereven van a gipszkartonhoz kapcsolva a is szerkezet. De hát ez egy ideiglenes megoldás... kár lenne időt pazarolni a tuningolására, úgyis a kukában végzi előbb vagy utóbb. Arra tökéletes volt, hogy bebizonyítsa: az elgondolás megvalósíthatóságát és persze azt is, hogy ÉRDEMES megcsinálni mert tényleg javul tőle a kép. Amikor ez készült, még ebben sem voltam biztos (millió szimuláció ide vagy oda).
 
Csak hogy az arányok tiszták legyenek: a tükör rezgésének (elfordulásának) amplitudója a pár század milliméter nagyságrendben van, hiszen a közel 6 méterre levő falon csak kb. 1,5mm-rel mozdul el tőle a kép. 120Hz feletti jel nem megy rá (magyarul a 30Hz-es alaphang +3db felharmonikus vezérli). Kézben fogva közelről sem hallani semmit, a projektor elé, a gipszkartonra akasztva is csak azért hallatszik, mert a gipszkartont hozza rezgésbe és az sugározza le a hangot. Ha rugalmas lenne a kapcsolat akkor most sem lehetne hallani. De mivel film közben most sem hallani, csak a film elindítása előtt, a csendben, így szerintem nem érdemes vele foglalkozni.
> A megírt skálázó script-et vagy 5x  elolvastam, máig nem értem, de talán nem is kell nekem mindent megérteni. Közelebbről kellett megvizslatnom, hogy megértsem Pali magyarázatát, hogy is működik. Rendkívül ötletes és tényleg faszán teszi is a dolgát.
A script lényegi része, azaz az átméretezés és a félképek pixeleinek a kiválogatása kb. 5 sornyi kód.
 
Az első 10 sor viszont kitalálja, hogy mekkora legyen a kép függőleges mérete, annak ugyanis nem csak 2-vel, de 4-el IS oszthatónak kell lennie (mivel a FÉL képek YUV színformátumban vannak, amiben viszont a pixelek száma páros kell, hogy legyen mindkét irányban, hiszen csak 2x2 pixel-blokkokhoz van szín tárolva, ha pedig egy szám FELE osztható kettővel, akkor maga a szám 4-el osztható ... vagy nem? :-). Mivel az átméretezett kép vízszintes mérete MINDIG 2560 pixel (és ez 4-el osztható) ezért ezzel nem foglalkozik a script (1080p projektor használatához azonban természetesen át kell majd írni a szélességet 3840 pixelre, de az is 4-el osztható, szóval gond ott sem lesz). Viszont a kép függőleges mérete minden film esetén más lehet, hiszen 800 pixeltől 1080 pixelig szinte minden magasság előfordulhat attól függően, hogy milyen képarányban forgattak le egy filmet. Emiatt a kép magasságát minden film esetén újraszámolja a script a film aktuális (függőleges) pixelszáma alapján.
Tényleg nem bonyolult, de persze aki még sosem látott ilyet közelről, annak az újdonság varázsa elvakíthatja a tisztánlátását... :-)
> ...aki ide betéved, javaslom, csakis a helyén kezelje a látottakat, hallottakat.
 
Ez is igaz. Ez a mozi SOHA nem lesz olyan belülről, mint a "sokmilliós" mozik. Egy komoly moziban egyetlen hangfal vagy akár egyetlen fotel is esélyes, hogy többe kerül, mint ez az egész "miskulancia" projektorostól meg 12 pláza-mozi-fotelostól. Nálunk 1000 Forintos szőnyegpadló van a lábunk alatt, ami nyilván MESSZE nem olyan minőség és nem olyan "süppedős" mint a Dreamcinema padlószőnyege. Olcsó anyagokból lehetetlen olyan szép környezetet felépíteni, amilyet minőségi anyagokból lehet. Pont ezért is választottam olyan belső design-t ami jól elrejti majd (panelek mögé) a felhaszált anyagok (és az házilag végzett, azaz amatőr munka) hiányosságait.
 
Remélem, hogy amikor majd az összes hangfal (meg sub) el lesz rejtve egyforma, pofás kis négyzet alakú (és "lépcsős felületet alkotó") panelek mögé, a ferde fal alatt lesz majd beépített szekrény és az ajtajain is ugyanolyan panelek alkotják majd a dekorációt, a plafonon meg az olcsó bejárati ajtón is ilyenek lesznek, akkor egy olyan egységes és harmonikus belső tér fog kialakulni, ami már valóban méltó helyszínt fog adni a mozizáshoz. Ehhez azonban még sok munka kell ...
 
Próbálok inkább lassabban de ésszel haladni, azaz mindent csak egyszer, viszont elsőre jól megcsinálni. Ezért NEM csinálom meg azt, amiben még nem vagyok biztos. Inkább haladok kicsi de megfontolt lépésekben. A projektort azért kell majd átfúrni a folyosó plafonján, mert előre nem gondoltam, hogy tükörből kell majd vetítenie. A projektor tápellátása nem kikapcsolható, ezt megcsinálni sem lesz egyszerű mostmár, de muszáj lesz. Több hasonló hibát már nem akarok elkövetni, mert bontani nagyon nem szeretek, olcsóbb és kevesebb macera 2x gondolkodni és 1x jól megcsinálni valamit, mint fordítva.
 
Hiccusz pár dolgot elfelejtett:
 
Amikor a nyelvet átváltottam a filmben angolra, kb. 5 másodpercet késett a hang. Mivel sosem csinálok ilyet, elfelejtettem, hogy a nyelv váltásához egy adott processzus kell végigjátszani. Sajnos az avisynth NEM interaktív lejátszásra van kitalálva, hanem arra, hogy elejétől a végéig végigmenjen egy filmen. Ilyen esetben NINCS is probléma. DE hangot váltani, tekergetni ide-oda a filmben, na, ezeket óvatosan kell csinálni, mert simán meg lehet borítani a lejátszást. Tanulság: amit az ember nem gyakorolt előtte, azt NE DEMÓZZA.
 
A LAV Splitter-ben egyszerűbb lett volna állítani a nyelvek preferencia-sorrendjét a film elindítása előtt és akkor se késés se macera, azonnal a választott nyelven indul a film. De hát ez nem jutott akkor és ott az eszembe. Bocsi!
 
Megmutattam az Elysium (4K kópiájával) a Földközi tengeren a kis "egypixeles" felhőpöttyöket, amik "villognak" (a hiányzó pixelek miatt, ami ugye az elméleti hibája a felbontás-duplázó rendszernek). Hiccusz is egyetértett abban, hogy ha tudjuk, hogy melyik kép melyik részletét kell nézni, akkor a hiba szemmel észrevehető, de úgy vettem ki a szavaiból, hogy abban is egyezik a véleményünk, hogy a dolgot nem kell túldimenzionálni. 1080p anyag vetítésekor még NINCS ilyen elméleti probléma, aki meg 4K forrást néz 720p projektoron (virtuális 1440p felbontással vetítve) az igenis fogadja el, hogy ezeket az elméleti határokat nem lehet átlépni. Ezzel együtt sem hiszem, hogy sokan hoztak volna ki ennél jobb képet egy ilyen 10 éves 720p projektorból...
 
Hiccusz szeme is ökölbe szorult amikor kikapcsoltam a tükröt (kihúztam az USB tápkábelt a vezérlő áramkörből). A kép olyan pixeles lett egyből, hogy sírni lett volna kedvem. Hiccusz is egyetértett. A tápot visszaadva az áramkörnek egyből megint "kisimult" a kép felülete és eltűntek a pixelek, analógos lett a kép. Hihetetlen, hogy 720p képet néztem a tükör előtt és elégedett voltam! Persze akkor leghátul ültem, onnan most sem látom olyan jól a pixeleket. De most sokkal közelebb lehet ülni és így is jobb a kép. Az én szememnek legalábbis így tűnik.
 
Ja, még egy dolog: azt már sok helyen említettem, hogy egy dolog nincs megoldva ebben a rendszerben: a tükör vezérlése NEM tudja, hogy mikor melyik (fél)kép megy ki a projektorra. 50% az esélye annak, hogy a tükör rezgése "ellenfázisban" indul el, ekkor a félképek felcserélódnek és pont romlani fog a kép a tükörtől, nem javulni.
 
Megmutattam Hiccusz-nak a "csodálatos" tesztábrát amin jól látszik, hogy jó- vagy rossz fázisban mozog-e a tükör, illetve megérthető a rendszer működése. Ha rossz a fázis, akkor az F7 gomb megnyomásával lehet "fázist váltani" ... kivéve amikor elfelejtem a film elején megnézni, hogy mi a helyzet (később azért észre szoktam venni a hibát és megnyomom a bűvös gombot ... általában ... kivéve amikor elalszom a fotelben, de akkor nem is nagy gond a tükör fázisa :-). Ez (az elfelejtés, NEM az elalvás! :-) most meg is történt, de mivel Hiccusz értette a rendszer működését és jól látta a képen a hatását, azonnal észre is vette a problémát. Ezúton is megdicsérem! Ezzel akaratlanul is bebizonyította, hogy VAN képjavító (ellenfázisban meg képrontó) hatása a rendszernek. Ez ugyan nem egy kimondottan ellenőrzött A-B vakteszt volt, de legalábbis bíztató! :-)
 
Vicces, de ha egy 3D képes projektor lenne a rendszer alapja és egy szemüveg egyik lencséjét vezérlő jel adná a szinkronjelet a rendszernek, akkor nem lenne ilyen probléma, hiszen a projektor átadja a szemüvegnek (IR vagy RF jellel) azt, hogy melyik kép melyik. De hát aki 10 éves 2D projektort használ az ál-3D-Felbontás-Duplázáshoz, az csak nyomkodja az F7-et és kussoljon ... ahogy a népi mondás tartja... :-)
 
Már lent, a kocsinál jutott eszembe és kérdeztem rá, hogy nem vette-e észre Hiccusz, hogy a kép színhőmérséklete túl magas. Ha ez hamarabb jut eszembe, állíthattunk volna a projektoron ... de mindegy, majd állítunk rajta legközelebb. Hiccusz azt mondta, hogy látta a problémát, de nem borzalmas a helyzet. Akkor nem is fogok rajta idegeskedni!
 
Mivel a kép színhőmérsékletét a projektor előtti tükrök is befolyásolják, majd a végleges rendszerben (a végleges tükörrel) beállítjuk a színhőmérsékletet egyszer, addig meg jó lesz így is. Hiszen tudjuk: Róma, meg az egyetlen nap... :-)
 
Mégegyszer köszönöm Hiccusz Mesternek a megtisztelő látogatást és hogy ennyire hatékonyan kinyitotta a szemem egy csomó dologban!

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Megtudjuk mi volt a diszkosz?
 
Mindjárt válaszolok mindenre részletesen, de akkor először a "diszkosz":
 
Ami Hiccusz kezében volt, az egy 204mm átmérőjű üvegkorong, ami egy annyira új üvegtípusból készült, hogy tudtommal még senki nem épített belőle csillagászati (lencsés) távcsövet ezen a bolygón. De főleg nem 20 centiset. Esélyes, hogy nem is létezik több ekkora méretű üvegkorong ebből az új, high-tech anyagból a világon, csak az a pár korong ami nálam van.
 
Ez az üveg az O'Hara nevű japán üveggyár új terméke (S-FPL55) és nekünk csak azért volt szerencsénk, mert pont a 20 centis lencsénk gyártására felkészülés elején, a szerszámok CNC esztergálása ELŐTT pár hónappal jelentették be az új üvegtípust. Így persze logikus volt már ehhez áttervezni a lencsét és megcsinálni az új lencse szerszámait.
 
Ha egy cégnek már már megvannak a szerszámai egy adott típusú üveghez (a szükséges görbületekkel) akkor egy új üvegtípusra áttérni (és módosítani a szerszámokat) sok pénz, idő és macera. Ezért a gyakorlatban ritkaság az, hogy valaki üvegtípust váltson akkor, ha már "fel van szerszámozva" a "régi" típusú üveghez a gyártás. Emiatt évek vagy akár évtizedek kellenek ahhoz, hogy egy új üvegfajta elterjedjen az optikában, hiszen szinte kizárólag az újonnan fejlesztett termékekben használja majd mindenki az új üveget.
 
Mivel a világon eddig (tudtommal) csak 3 cég csinált 20 centinél nagyobb lencsét (de ezeket ismerem és NEM ilyen üveg van bennük) és be sem jelentett ilyen anyagra alapozott új lencsetípust egyetlen optikai cég sem, ezért esélyes, hogy ebből az üvegből ekkora korong csak nálam van otthon. Az biztos, hogy amikor rendeltük, akkor feltűnően bizonytalanok voltak az O'Hara mérnökei, később bevallották, hogy azért, mert még soha nem öntöttek ebből az új anyagból ekkora korongokat.
 
Szóval az elméletileg lehetséges, hogy azóta már lehetnek ilyen "diszkoszok" mások kezében is, de nem valószínű, az viszont gyakorlatilag biztos, hogy ezek voltak az elsők amelyek ebből az anyagból készültek.
 
A korongot azért nem szabad sokáig fogdosni, mert ennek az anyagnak nagy a hőtágulása és rossz a hővezetése, ráadásul puha is (üveghez képest legalábbis). Ha sokáig fogjuk egy ponton, a kezünk által átadott hő szétrepesztheti a korongot. Azért ilyenkor nem "felrobban" csak elindul benne egy helyes, vékony fehér vonal, és amikor a vonal átér a korong túlsó oldalára, akkor azt vesszük észre, hogy már két darab üveg van a kezünkben. Ha tehát az üveg nem is "robban" fel szó szerint, de az ember agya simán megteheti ilyen esetben, így jobb nem kísérteni a sorsot. 

Avatar
almera36
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 392
Csatlakozott: 2014.04.29., kedd 19:14
Értékelés: 30
Tartózkodási hely: Vértesszőlős

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: almera36 »


"Kép: Ilyen vásznat még életemben nem láttam. Mondjuk nem is volt."
Ritkán nevetek fel hangosan ha olvasok valamit, de ezen akkorát röhögtem... fúúúúú....
Köszönöm szépen!!! :-D
 
Meg most már én is kíváncsi lettem!
Digital Projection M-Vision Cine LED; Bydium 92"; Marantz SR6014; Dynavoice Definition DF-8 / DM-6 / DC-5 5.0 hangfal szett; Onkyo BD-SP809; HDI Dune BD Prime 3.0; Audioquest madzagok

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: nemtomm »


Minőségi kidolgozásokat nyilván senki se keressen, a glettelés, a felületkezelések, az anyagok találkozása, a részletek........., de vazze az egész mozi megállt 1 misiben! Márpedig ehhez mérten nézve, igenis eléri és maradéktalanul ki is elégíti a szórakásra való igényt. S kell ennél több? Kérdezzük csak meg a kis gyerekeket, akik tátott szájjal moziztak a zsúr alkalmával!
Azt mondom, Öveges Pali a rá jellemző, "nincs lehetetlen csak tehetetlen" hozzáállását zseniálisan tükröző, budget mozit hozott össze, de aki ide betéved, javaslom, csakis a helyén kezelje a látottakat, hallottakat. Köszönöm a lehetőséget, jól éreztem magam.
 
 
 
Pontosan ilyennek képzeltem el Pali moziszobáját ahogy most le van írva, minden elismerésem óriási gratula ..... :-) :-)
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: irishcream »



Életemben nem voltam még ilyen moziban, mint amilyenben a minap Palinál jártam.  de vazze az egész mozi megállt 1 misiben! Márpedig ehhez mérten nézve, igenis eléri és maradéktalanul ki is elégíti a szórakásra való igényt. S kell ennél több? Kérdezzük csak meg a kis gyerekeket, akik tátott szájjal moziztak a zsúr alkalmával!
Azt mondom, Öveges Pali a rá jellemző, "nincs lehetetlen csak tehetetlen" hozzáállását zseniálisan tükröző, budget mozit hozott össze, de aki ide betéved, javaslom, csakis a helyén kezelje a látottakat, hallottakat. Köszönöm a lehetőséget, jól éreztem magam.

Remek beszámoló, gratulálok Palinak - nagyon kíváncsivá tett ez a leírás. Bevallom én sem értek meg mindent amit erről a vetítő rezgő tükör témáról írsz, de valóban a lényeg, hogy működik. AZT AZ ÉRZÉST, AMIT A SAJÁT ERŐBŐL KIVITELEZETT MOZISZOBA ÉS ANNAK  ELEMEI ADNAK, SEMMILYEN VÁSÁROLT TECHNIKA NEM TUDJA PÓTOLNI.
 
 
                                        G R A T U L Á L O K !                

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Red75 »


Ezt jó volt olvasni. 
Palinak gratulálok a kitartásáért és az elszántságáért!

 
 
bár kigyorsultak a szemeim, mikor a földön lévő elosztó főkapcsolójára rálépve kapcsolta azt be :-).


[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Életemben nem voltam még ilyen moziban, mint amilyenben a minap Palinál jártam. Ez több szempontból is igaz. Egyrészt, mert mindegyikben túlnyomó többségében volt a vásárolt, sem mint csinált cucc (vagy kizárólag csak az volt), másrészt, mert, mindegyik esztétikailag impozánsabb volt, másrészt, s ez talán a legfontosabb, mert mindegyik nagyságrendileg überelte anyagilag ezt. 
Mindig is tiszteltem, s felnéztem azokra az emberekre, akik maguk tudnak szinte mindent megcsinálni, előteremteni. Szemben velem, aki egy szög beveréséért is szakit hívok. Belépve a moziba, s visszagyömködve a nyelvemet a pofámba (a szentély a humma magas tetőtérben van), egy olyan helyiség tárult elém, amiről üzembiztosan azért meg lehetett állapítani, hogy milyen célra épült, mindazonáltal tele volt ezzel-azzal. Épp csak harcoló SS alakulat nem volt. Pali rögtön kezembe nyomott egy diszkoszt, amiről azt állította, a világon nincs még 3 ember, aki ilyen szerencsében részesült, mint én. Úgy meglepődtem, hogy azóta sem tudom, mi volt az. Majd ő elmondja. Sokáig amúgy sem foghattam, mert azt mondta, még a végén felrobban a kezemben. :-)
Nos a mozi. Csapott tetőterű helyiség, amit hangszigetelés oldalról nézve tisztességesen megcsinált. Visszhangzott, mint a jákói templom, de ezt később még orvosolni fogja, azt mondta. Látható módon elhelyezett DIY hangsugárzó szett (sok pont sok, mivel csak subból van 4, ha jól rémlik). A surround-okba majd belevertem a fejem, de a 45 fokban való közlekedés is hamar abszolválható. Nem sok jót vártam a hangtól, pozitívan csalódtam. Nem azt mondom, hogy hanyattvert, de a tisztességes hangzás talán a legtalálóbb jelző rá. Sok moziban, sok hangrendszert hallottam, s meglepő módon együtt szólt a rendszert, pedig a receivert le sem merném tegezni. Igaz, full hangerőnél is simán beszélgettünk tovább, de legalább a gyerkőcök nem lövik ballisztikus röppályára a hangszórókat! Még azon is túltettem gyorsan magam, hogy ha sub van, akkor olvashatatlan a felirat. A mély frekiktől remeg a hátfal, a fal remegteti az amúgy is rezgő tükröket, így a kép is. Sebaj. A fotelek egy vidéki mozi, egykoron jobb napokat látott, de átkárpitozott ülőegyüttese volt, több lépcsős dobogóra installálva, aminek a legfelső szintjére már alpin engedély kell. Összesen vagy egy tucat. Kép: Ilyen vásznat még életemben nem láttam. Mondjuk nem is volt. A falra, fehér színnel mázolt alakzatért pedig telefonos segítséget kérnék úgy hirtelen. Talán a sokszöggel nem lövök nagyon mellé. Tanár úr?Ennek egy részére világított a Digital Projection 720p 3-chip vetítője. Azt kell mondjam, k*rva jó minőségben, bár kigyorsultak a szemeim, mikor a földön lévő elosztó főkapcsolójára rálépve kapcsolta azt be :-). Ezzel együtt sok mai projektort aláz le a képe. Első ránézésre amolyan visszaöklendezett tákolmányként hatott nekem a vetítő elé eszkábált, de működő rezgő tükrös akármi, ami a felbontást duplázza. Jó-jó, rezeg, meg hangja is van a hangszórónak (ez rezeg amúgy), de ki a tökömet érdekli, ha a végeredmény meggyőző, nem? A megírt skálázó script-et vagy 5x  elolvastam, máig nem értem, de talán nem is kell nekem mindent megérteni. Közelebbről kellett megvizslatnom, hogy megértsem Pali magyarázatát, hogy is működik. Rendkívül ötletes és tényleg faszán teszi is a dolgát. Ekkor éreztem először, beteg ez a homo sapiens sapiens. Bárhova néztem magam körül, mindenhonnan lejött a DIY, ennek ellenére azt gondoltam, ez azért hihetetlen. Ez a fajta eltökéltség, ez a fajta "b+ ezt is megcsinálom magam" szemléletmód azért nem semmi. Minőségi kidolgozásokat nyilván senki se keressen, a glettelés, a felületkezelések, az anyagok találkozása, a részletek........., de vazze az egész mozi megállt 1 misiben! Márpedig ehhez mérten nézve, igenis eléri és maradéktalanul ki is elégíti a szórakásra való igényt. S kell ennél több? Kérdezzük csak meg a kis gyerekeket, akik tátott szájjal moziztak a zsúr alkalmával!
Azt mondom, Öveges Pali a rá jellemző, "nincs lehetetlen csak tehetetlen" hozzáállását zseniálisan tükröző, budget mozit hozott össze, de aki ide betéved, javaslom, csakis a helyén kezelje a látottakat, hallottakat. Köszönöm a lehetőséget, jól éreztem magam.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »


Kedveseim,
 
először is köszönöm mindenkinek a segítséget! Azt hiszem, a fórum mégis csak okos dolog, mert arra katalizálja az ember agyát, hogy dolgozni kezdjen. 
 
Azt hiszem megtaláltam a megoldást. De ne ugorjunk előre, inkább elmondom, hogy hogyan történt a dolog. Egy biztos: magamtól nem hiszem, hogy megtaláltam volna, szóval tényleg köszönöm mindenkinek a segítséget.
 
Első lépésben előástam a hangfalak terveit meg a tervező progit. Generáltattam maximum teljesítmény diagramot és megdöbbenve láttam, hogy pl. 35Hz-en kb. 15W a maximum bemenő teljesítmény (alsó ábra bal felső diagram).
 
Jobban átgondolva a dolgot ez érthető is: ilyen mény hangok esetén nem azért pusztul el a hangsugárzó, mert leég benne a tekercs, hanem mert a hatalmas kitéréssel mozog a membrán és egyszerűen mechanikailag károsodik a mozgó rész (pl. a tekercs kiugorhat a helyéről vagy szétszakadhat a gumiperem, deformálódhat a fém membrán anyaga, stb.). Ebben a tartományban tehát az engedélyezett MEMBRÁN KITÉRÉS az, ami limitálja a teljesítményt. Ebből pedig egy nagyon fontos dolog következik: ebben a tartományban egy hangsugárzót tönkretenni elég egy tized másodperc. Egyetlen nagy feszültségcsúcs is károsíthatja a hangszórót a mély hangok esetén.
 
Ezzel szemben pl. 1000Hz-en akár többszáz Watt teljesítmény hatására is csak minimális a membrán kitérése, tehát itt a mechanikai károsodás nem valószínű (kivéve ha már akkora erők hatnak, amelyek képesek pl. a tekercstestet letépni a membránról, de szerintem ilyen komoly hangsugárzók már úgy vannak megépítve, hogy ez nem fordul elő a gyakorlatban).
 
Viszont ami valóban megtörténhet, az az, hogy akkora elektromos teljesítmény disszipálódik el a tekercs anyagában, ami azt felmelegíti annyira, hogy megolvad a szigetelés a tekercs menetei között. Ehhez viszont nem elég egyetlen másodperc, sőt, kettő sem. A tekercset ugyanis a mágnes veszi körül, ami fémből van és komoly tömege van, belső hővezetése pedig (fémről lévén szó) igen jó. Magyarul a tekercs nem tud egy másodperc alatt a biztonságos hőmérséklet fölé (kb. 150 Celsius fok) melegedni, mivel a mágnes "elszívja" róla a hőt. Ahhoz, hogy a tekercs megolvadjon, hosszú ideig kell folyamatos és komoly teljesítményt adni neki, hogy körülötte a mágnes is felmelegedhessen, azaz már ne legyen többé képes a tekercset hűteni. Ez minimum percekig tart, egy-egy filmben egy pár másodpercig tartó nagy hangerejű esemény ehhez nem elég.
 
Ezen tények alapján viszont már adja magát a megoldás: a drága (és jó) hangszórót meg kell védeni a "HIRTELEN HALÁLTÓL". Ha a gyerek hirtelen feltekeri a hangerőt, tized másodperc alatt károsodhatnak a hangszórók, nincs ideje egy felnőttnek reagálni a helyzetre, ez tehát megengedhetetlen. Mély hangok NEM mehetnek a hangszórókra.
 
Viszont a "hirtelen halál" elleni védelem a gyakorlatban már elég kellene, hogy legyen, mivel a "lassú halál" olyan sok időt vesz igénybe, hogy az alatt már csak odamegy egy felnőtt és letekeri a hangerő gombot.
 
Mivel a "hirtelen halált" a mély frekvenciák okozzák, az elkerülésére a két megoldás
- vagy 3 utasra alakítjuk a hangfalat (ahogy a center esetében tettem, de abban csupán 13 centis volt a mélyközép)
- vagy a sub-ra irányítjuk a mély hangokat, pont ahogyan most is történik. Csak éppen eddig ezt "ösztönből" csináltam, most pedig itt az ideje, hogy "észből" cselekedjünk.
 
Az alábbi ábrán a maximum teljesítmény diagram látható a hangfalakra, a Visaton gyári programja által generálva. Bal felül mély szűrés nélkül, a többi ábrán a diagram fölé tettem az aktív sub-filter beállítást (mindenhol 12dB/oktáv a szűrés meredeksége, csak a töréspont változik). Elemezzük kicsit a diagramokat:
 
 

 
Mélyszűrés nélkül (bal felső diagram) a hangfalak kb. 5 perc után meghalnának, ez csak elrettentő példa.
 
Ezzel szemben már 120Hz-től induló 12db/oktáv meredekségű szűrés hatására megoldódik a probléma a mély tartományban és már csak kb. 125-350Hz között esik a terhelhetőségi görbe 200W alá és mondjuk (ránézésre) 150W alá nem is megy le sehol.
 
A jelenleg használt 150Hz-es mélyszűrés (bal alsó görbe) esetén (sajnos szemmel nehéz megmondani) de kb. 180W a minimum terhelhetőség 230Hz környékén, viszont csak kb. 160Hz és 350Hz között esik 200W alá. 
 
Ha pedig 200Hz-től indítanánk a mélyvágást, akkor sehol nem menne 200W alá a görbe. "Öröm és bódottá"!
 
Namost ha "0dB" hangerőt állítunk be az erősítőn, akkor a gyári speckóban megadott teljesítmény mehet ki maximum a hangfalakra, ami a Denon 3808A esetén 130W. A végfokok persze tudnának többet, de mivel metamatikailag lehetetlen, hogy a bemenő jel ennél nagyobb digitális szám legyen, ezért a kimeneten sem lehet 130W-nál több soha (0dB beállítás esetén ÉS 0dB channel level beállítással!!!). Ez a 130W pedig csupán 65%-a a gyáril által engedélyezett 200W-nak, ha 200Hz-es mély vágást alkalmazunk és mondjuk 72%-a a 150Hz-es vágás melletti 180W teljesítménynek. Mivel a filmekben ezek a hangos események csak pillanatokra fordulnak elő (robbanás, lövés, stb.) ezért a hangszóró által átlagban eldisszipált elektromos teljesítmény ennél jóval kisebb, tehát elméletileg a hangszórók NEM károsodhatnak a tekercs túlmelegedésétől.
 
Persze ha folyamatosan ordíttatnánk valami disco zenét órákon át, akkor nyilván túl lehetne melegíteni a tekercseket, de filmek nézése során a THX szabvány (ha jól emlékszem) "csupán" 85dB átlagos (hosszú ideig tartó) hangteljesítményt követel a hangdobozoktól (darabonként) és 105dB hangteljesítményt a rövid ideig tartó csúcsokban. A rövid ideig tartó teljesítmény tehát 20dB-lel magasabb, ami 10x-es amplitudót és 100x-os elektromos teljesítményt jelent. A "normál" elektromos teljesítmény tehát film közben csupán 1%-a a csúcsokban mért (durva) teljesítménynek. Esetünkben ez 130W-os csúcsokra számolva mindössze 1,3W. Ez semmi. Ezekben a "nyugis" periódusokban tehát bőven KELL, hogy legyen ideje a hangszórók tekercseinek lehűlni, így tehát emberi számítás szerint 150Hz-re állított mélyszűréssel (de 200Hz-el még inkább) és FILMET (nem disco!) nézve szinte LEHETETLEN hogy a hangsugárzók károsodjanak. Feltéve persze, hogy a Visaton nem hazudik a specifikációkban. Ez viszont hamarosan ki fog derülni ...
 
... ugyanis fel fogom emelni a hangerő maximumát 0dB-re (130W csatornánként) a jelenlegi -3dB (65W) értékről. A fentiek szerint így sem lesznek veszélyben a hangsugárzók, ha véletlenül valaki egy "hangos" filmet maximumra felteker, viszont végre a "halk" filmek is megfelelő hangerővel fognak megszólalni.
 
Ha meg a fenti számítások ellenére mégis történik "valami" a hangfalakkal, akkor bizony "sajnos" kénytelen leszek dupla hangsugárzókból építeni izmosabb hangfalakat és a feleségemnek sem nagyon lehet majd ellenvetése, mert ugye ha már egy milliót elköltöttünk a mozira, akkor azt használni is szeretnénk, de az meg nem megy hangfalak nélkül és az sem szerencsés ha havonta kell bennük cserélgetni a 40eFt-os (?) mélyközepeket, tehát inkább egyszer kell megvenni kettőt (és utána 10 évig egyet sem), hiszen hosszú távon ez sokkal olcsóbb, mint havonta cserélgetni őket ... :-)

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: irishcream »


Jó ,de nálad nem is rohangál be 5 gyerek a potmétert tekergetni nap mint nap..  szóval nehéz ez, de mondjuk a gyereknek is meg lehet tanítani,hogy nem nyúl hozzá vagy ha igen akkor azt hogyan tegye.. nálam az 5 éves nem piszkál ,nem nyúl hozzá, pedig eléggé eleven és akkor nagyon finoman fogalmaztam, de megtanulta ,hogy Apu dolgaihoz nem nyúlunk! 
Kezdetben megoldás lehet.


Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Nekem is voltak a gyerekeim kicsik és soha nem bántottak semmi elekrtonikát vagy hangfalat
De itt nem is csak ez volt a probléma, hanem az eredeti hangsáv 3db-el halkabb mivolta és hogy egy kis emelés már valószínűleg tönkretenné a hangszórókat. 

 
Az az igazán nagy gond, hogy nyamvadt 3dB hangnyomás növelés az (ha csak elektronikusan akarjuk elérni) akkor dupla elektromos teljesítményt jelent. Mivel nem nagyon van olyan audiofil minőségű hangszóró ami ezt kibírná (130-150W egy 17 centis hangszóróra ... durva lenne) ezért SOKKAL OKOSABB út az, hogy megduplázzuk a hangszórókat. Így helyből 6dB plusz hangnyomást nyerünk (ami viszont már több lenne mint elég, ennyit azért nem változik a hangsávok szintje filmenként) ráadásul megdupláztuk a hangfal sugárzási hatásfokát is, azaz innentől kezdve FELE elektromos teljesítmény kelt ugyanakkora hangnyomást. Kevésbé melegszik az erősítő, kevésbé melegszenek a hangszórók tekercsei, nem ég le semmi, stb.
 
Egyértelmű, hogy ez lenne a megoldás és ezért is van az, hogy minden komoly hangfal ezt csinálja. Hmmm ... 

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



A világért sem szeretnék beleokoskodni, a dolgodba, de azon nem gondolkodtál el, hogy használtan vásárolj egy kedvező árú hangfalszettet( itt az apróban vannak 100ezerért 5.0-ás szettek), ami normális és nem kell azon agyalni, hogy + 3db hangerő emelés kinyírná őket?
Tudom, te szeretsz barkácsolni, meg megmutatni, hogy szinte 0 befektetéssel és az agyi kapacitásod kihasználásával jóval az árán túlmutató dolgokat létrehozz, de most nem milliós tételekről beszélek, hanem kb. 20 ezer forintról hangfalanként. Ez egy 5.0-s szettnél, ha nem is egyszerre, de pár hónap alatt kigazdálkodható és akkor nem kell parázni, ha kicsit feljebb tekered néha a hangerő gombot.
Vagy ez meg túl egyszerű és nem okozna boldogságot?
Azért én biztos nem lennék boldog, ha a rendszeremet nem tekergethetném fel-le, ahogy épp aznap megkívánom

 
Cutler, teljesen okos dolgokat mondasz, tökéletesen egyetértek. De egyvalamit nem veszel figyelembe (és most megint nagyképű, tudálékos baromnak fogok tűnni, előre is bocsi).
 
Azt nem veszed figyelembe, hogy ezek igen jó hangminőségű hangfalak. NEM azért mert én okos vagyok vagy ügyes, szó sincs erről, egyszerűen csak a Visaton (12-14 évvel ezelőtti) csúcsminőségű audiofil hangszórókészlete vannak bennük. Akkor még megtehettem, hogy a "best-of-the-best" kategóriát vegyem meg a hangsugárzókból (persze a Visaton kínálatán belül, nyilván más cégek gyártanak és akkor is gyártottak sokkal jobbakat sokkal drágábban, de nekem a Visaton boltban volt "protekcióm" és ezeket még éppen ki tudtam fizetni).
 
Ezeknek a hangdobozoknak darabjába volt a meztelen alkatrészek ára kb. 80eFt akkoriban (alu mélyközép + kerámia magas). Ma sem hiszem, hogy sokkal olcsóbb lenne egy ilyet megépíteni, a tippem az, hogy az árak inkább felfelé mentek. Itt egy review lényegében ugyanebből a hangszórókészletből épített, csak nagyobb hangfal tesztjére, magyar nyelven:
 
http://www.hifipiac.hu/audio/hangsugarz ... corde-mkii
 
Az látszik, hogy NEM írja azt a tesztelő, hogy ez lenne a legjobb hangfal a világon, nem is az, de azt írja, hogy "csupán" 700eFt-ért ez nagyon megéri. És ugye ez a hangfal nem igazán hangminőségben jobb az enyémnél (3kHz felett konkrétan tökazonosak, hiszen ugyanaz a magas van mindkettőben) hanem mélyebbre megy meg nagyobb hangerőt tud adni, meg 3 utas, d'Appolito elrendezés. Mélyebbre nálam a sub-ok mennek, szóval az nekem lényegtelen, a d'Appolito elrendezés sem izgat, de a hangerő, mint láttuk, probléma. De mivel szinte ugyanezek az alu membrános hangszórók vannak az én hangfalaimban is, szóval ha nem is teljesen azonosak, de azért mondhatjuk, hogy közeli rokonok. Hangminőségben legalábbis.
 
Nyilván ennyi idő alatt fejlődött a technika (ez a teszt is 10 éves) de azt azért nem hinném, hogy egy mai, használtan 20 rugó körül vesztegetett hangfal ezeket utolérje hangminőségben. Márpedig erről a hangminőségről nem nagyon szeretnék lemondani. De ha esetleg tényleg ennyi fejlődött volna a technika, hogy ma már ezek az olcsóbb hangfalak ilyen jók, akkor nyilván fogok venni ilyeneket. Sokkal rosszabbat viszont nem akarok.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”