Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

gyulaipal moziszobája

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

TSanyi írta:
2023.10.17., kedd 21:06
Nekem úgy rémlik, hogy anno az volt hogy nem szabad túl közel rakni a vásznat a hangszórókhoz, hanem 8-10 cm-t el kell hagyni. Lehet rosszul emlékszem, meg az is lehet hogy közben a tapasztalatok alapján rájöttek hogy ez már nem állja meg a helyét, ez az "öreg iskola".

A hangelnyelő anyag meg viszonylag könnyen megoldható, talán a THX fal "feltétele"is ,nem?

Meg különben is, elég KRIX frontfalat venni, az gyárilag ilyen! :D
Igen, én is úgy tudom, hogy volt ilyen mondás, hogy legalább XX centire kell tenni a hangfalat. Ennek az lehet az értelme, hogy így a vászonról visszavert hang nagyobb része "elvéti" a hangfal felületét, tehát a legtöbb hang a hangfalak közötti vastag, "dús" kőzetgyapotot találja el, ami szintén elnyeli a hangot.

A másik probléma, hogy a tölcséres magassugárzók esetén eleve messze van a hangforrás a vászontól, hiszen a tölcsér mélysége jelentős (a magas hangok hullámhosszához képest). Emiatt TALÁN egy PICIT nagyobb esélyt látok arra, hogy egy AMT (air motion tweeter) jellegű magassugárzó (pl. a Martin Logan által használt "Folded Motion"), ahol a hangsugárzó felület lényegében sík és csak néhány milliméterrel van a magassugárzó előlapja mögött ... szóval hogy ha mondjuk csak 5mm lenne a távolság a vászon és a magas hangok keletkezési felülete között, akkor ez csupán 1cm úthossz-különbség lenne az elsődleges és a (kétszer visszavert) hangok között, ami az első destruktív interferenciát (ahol ez pont egy fél hullámhosszat jelent) 17000Hz-re állítaná be. Namost az én koromban ezen a frekin már tuti nem hall az ember semmit, szóval az én korosztályomnak ez TALÁN egy jó megoldás lenne ... de ez is csak egy feltételezés amit ellenőrizni kéne a gyakorlatban.

Sajnos nem vagyok elég okos ahhoz, hogy megmondjam mi ennek a problémának a "végső és tökéletes" megoldása, de sajnos ahhoz viszont elég okos vagyok, hogy lássam: itt van egy jelentős probléma amit meg kellene oldani. Mondhatjuk, hogy az élet nem habostorta... :-)

De hát ennél rosszabb sose legyen, még így is milliószor jobb helyzetben vannak ma a házimozisok, mint az én időmben voltak... úgyhogy (Handel Messiásából idézve) csak annyit mondhatok: "Hallelujah" (a dallamot meg a zenekart mindenki szabadon hozzáképzelheti :-) !

GyP

Online
Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

gyulaipal írta:
2023.10.17., kedd 12:01


Az egyik jó kezdeményezés (ami nekem alapvetően tetszik) a hangfal előlapjának beborítása hangelnyelő anyaggal.

A másik lehetőség, hogy extrém közel tesszük a hangsugárzókat a vászon felületéhez. Így csak nagyon kicsi késést fog szenvedni a vászonról visszavert hang, hiszen csak nagyon rövid utat tesz meg a levegőben. Ez szerintem okos dolog is lehetne, de nem tudom, hogy bárki is próbálkozott-e ezzel a megoldással és hogy mik lettek az eredmények.
Nekem úgy rémlik, hogy anno az volt hogy nem szabad túl közel rakni a vásznat a hangszórókhoz, hanem 8-10 cm-t el kell hagyni. Lehet rosszul emlékszem, meg az is lehet hogy közben a tapasztalatok alapján rájöttek hogy ez már nem állja meg a helyét, ez az "öreg iskola".

A hangelnyelő anyag meg viszonylag könnyen megoldható, talán a THX fal "feltétele"is ,nem?

Meg különben is, elég KRIX frontfalat venni, az gyárilag ilyen! :D

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

phyton71 írta:
2023.10.14., szomb. 23:18
Tudom, hogy honnan vagy ismerős, távcsöves találkozó. :D
Akkor bizony elég jó a memóriád! Emlékeim szerint úgy 2016 óta nem voltam ilyen találkozón és az is csak egy ilyen "Eltelt 10 év" jellegű előadás volt ... az előző, 2006-os évfordulójára. Szóval ha erre még emlékszel, akkor Te a nehezen felejtős típus vagy! :-)
phyton71 írta:
2023.10.14., szomb. 23:18
Most cseréltem a diy likra vásznamat sima minőségi vászonra, ami nem áteresztő, néhány könnycseppet el is morzsoltam a különbségen a nem áteresztő vászon javára.
Ez a hangáteresztő vászon dolog nekem folyamatosan mozgatja az agyamat. A problémát ott látom, hogy a legtöbben NEM ott látják a problémát, ahol az a valóságban "fészkel". Mindenki azzal van elfoglalva, hogy a magas hangokat csökkenti a vászon ... de szerintem ez mininális jelentőségű dolog manapság, amikor az erősítők nagy teljesítményűek, a magassugárzók bírják a gyűrődést és kb. minden korunk-beli AVR-ben (vagy prociban) van szobakorrekció. Ha csak az lenne gond, hogy kicsit elektronikusan növelni kell(ene) a magas hangok intenzitását (kompenzálandó a vászont hatását) akkor a vászon mögé tett hangfalak ugyanúgy szólnának, mint a többi. De ahogy én látom (hallom?) ... szóval szerintem nem szólnak ugyanúgy. Ennek oka szerintem talán az, hogy a vásznon nem átjutó hang visszaverődik a hangfal irányába, majd a hangfal előlapjáról ismét visszaverődik a vászon irányába. Mivel a hang véges sebességgel terjed, a hangfal-vászon távolság (duplája) időbeli késést fog okozni ezen hangok esetén, majd ezek az újonnan kisugárzott hanggal "kézenfogva" ismét elindulnak a nézők felé. Magyarul: a jelhez hozzákevertük az időben késleltetett (és kisebb intenzitású) önmagát. Nemost ez pont a Comb-filter definíciója ... vagy nem?

Nem tudom, hogy ezzel a jelenséggel mennyit foglalkozik a "tudomány", de ennek a problémának a megoldása/optimalizálása nélkül szerintem soha nem fognak ugyanúgy szólni a vászon mögé tett hangfalak, mint azok, amelyek előtt nincs félig-hangvisszaverő felület.

Az egyik jó kezdeményezés (ami nekem alapvetően tetszik) a hangfal előlapjának beborítása hangelnyelő anyaggal.

A másik lehetőség, hogy extrém közel tesszük a hangsugárzókat a vászon felületéhez. Így csak nagyon kicsi késést fog szenvedni a vászonról visszavert hang, hiszen csak nagyon rövid utat tesz meg a levegőben. Ez szerintem okos dolog is lehetne, de nem tudom, hogy bárki is próbálkozott-e ezzel a megoldással és hogy mik lettek az eredmények. De abban biztos vagyok, hogy ha nincs megoldás a problémára, akkor sokkal kevésbé leszek lelkes vászon-ügyben... :-)

phyton71 írta:
2023.10.14., szomb. 23:18
Én a váltással nem vacakolnék annyit, LCR sugárzóknak 2-utasokat tennék, aktív váltással, nálam behringerek az aktív váltok, de bátran kijelenthetem, passzív váltókból ilyen hang nem fog kijönni.
A surroundok mehetnek passzívban, annyira nem kritikus, de a magassugárzók jók ha megegyeznek.
Mivel már nincsenek nálam a 38 centis mélysugárzók, ezt majd az új tulajdonos fogja megoldani. Én maradok a Martin-Logan Edge hangsugárzóknál, azok készen vannak, működnek és szerintem nem is szólnak rosszul. Ezekből 7db van, ami NEM elég, mert a surround-ok duplázva vannak (a 3 soros nézőtér miatt). Viszont így legalább a frontoldal meg a surround-ok teljesen egyformák. A surround back-ek is annyiban hasonlóak, hogy alumínium mélyközepek vannak azokban is, de azokban (most még?) nem Folded Motion a magassugárzó (de ez még változhat ... esetleg, ha minden más készen lesz). A plafonon is alu mélyközepek vannak Folded Motion magassal (csak ott a kisebb méretű, "5 lyukú" verzióval). Nem teljesen egységesek a hangfalak, de egyelőre a kompromisszumokat én el tudom fogadni.

Remélem hamarosan valódi eredményekről tudok majd beszámolni...

GyP

Online
Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

phyton71 írta:
2023.10.14., szomb. 23:18

Most cseréltem a diy likra vásznamat sima minőségi vászonra, ami nem áteresztő, néhány könnycseppet el is morzsoltam a különbségen a nem áteresztő vászon javára.
Kikerültek a hangfalak a vászon mögül….”
Majd visszakerül, ha lesz egy jó szőtt vásznad! 31_1_21.gif

Avatar
Morph
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2011.02.19., szomb. 18:14
Értékelés: 551
Tartózkodási hely: Érd

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Morph »

gyulaipal írta:
2023.10.14., szomb. 20:45
Cutler írta:
2023.10.13., pén. 12:42
Pali!

Most, hogy így lelegyszerűsítettél mindent, mikorra várható, hogy kész legyen a szoba?


Valószínűleg első körben megcsinálok mindent a projektor (és a vászon) kivételével. Azután vagy így vagy úgy, de felrakom a projektort és eldöntöm, hogy lesz-e vászon vagy nem. Hátha addigra lesz új LED ... bár amilyen tempóban eddig ment az építés, sajnos lehet, hogy addigra talán két új LED generáció is megjelenik. :-)

GyP
Sebaj, annál újabb ledekből fox tudni építkezni!
Nappali! MoziTCL 75C935 , Pc,
"Pinyó" mozi 7.1.4: PJ: Epson 12000B, ,Proci , Hang: KRIX Vászon: Screen research, Madzag: Wire World Helicon OCC,Fapaci. SUB:Krix, Arendal

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 725

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Tudom, hogy honnan vagy ismerős, távcsöves találkozó. :D
Vászonra, hangra visszatérve.
Most cseréltem a diy likra vásznamat sima minőségi vászonra, ami nem áteresztő, néhány könnycseppet el is morzsoltam a különbségen a nem áteresztő vászon javára.
Kikerültek a hangfalak a vászon mögül, féltem, hogy majd a center bokából fog szólni, de szerencsére fordítva lett.
Én a váltással nem vacakolnék annyit, LCR sugárzóknak 2-utasokat tennék, aktív váltással, nálam behringerek az aktív váltok, de bátran kijelenthetem, passzív váltókból ilyen hang nem fog kijönni.
A surroundok mehetnek passzívban, annyira nem kritikus, de a magassugárzók jók ha megegyeznek.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Cutler írta:
2023.10.13., pén. 12:42
Pali!

Most, hogy így lelegyszerűsítettél mindent, mikorra várható, hogy kész legyen a szoba?
Hát ... eredetileg az 50. szülinapomra akartam befejezni, ami ugye két és fél évvel ezelőtt volt ... szóval ha határidőt kell mondani, akkor elég félénk vagyok ... az elmúlt évek tapasztalatai alapján.

Igazából talán nem is a szoba befejezése az igazi probléma, az relatíve egyszerű, mert csupa olyan lépés kell hozzá, amelyekben semmi "varázslat" nincsen, ahhoz csak idő kell meg lelkesedés. Az igazi probléma a projektor. A LED csodás dolog, de még mindig nem jelent meg új generáció, pedig már több éve vacakolok az előző szériával, ennyi idő után már illett volna az újaknak is kijönni. Amíg nem tudom, hogy végül mennyi fény jön majd a projektorból, nem tudom, hogy lehet-e hangáteresztő vászonra vetíteni vele (ekkora méretben). Elvben igen, de előbb akarom látni a kész gépen a fényerő mérés eredményét, mielőtt nekiállok vásznat építeni. És az is vicces lenne, ha végre megcsinálnám a gépet és felraknám a helyére, majd másnap kijönnének az újgenerációs LED-ek és kezdhetném elölről az egészet...

Valószínűleg első körben megcsinálok mindent a projektor (és a vászon) kivételével. Azután vagy így vagy úgy, de felrakom a projektort és eldöntöm, hogy lesz-e vászon vagy nem. Hátha addigra lesz új LED ... bár amilyen tempóban eddig ment az építés, sajnos lehet, hogy addigra talán két új LED generáció is megjelenik. :-)

GyP

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Cutler »

Pali!

Most, hogy így lelegyszerűsítettél mindent, mikorra várható, hogy kész legyen a szoba?

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

Nos, a jó hír, hogy ez a 38 centis mélysugárzókkal kapcsolatos probléma időközben megoldódott: elboltoltam őket. Innentől kezdve majd az új gazdájuk kitalálja, hogy mihez kezdjen velük ... ez nekem már "MVP" azaz "MásValaki Problémája". :-)

Amúgy a dolog oka az, hogy rájöttem: ez a mozi soha nem fog elkészülni akkor, ha nem a maximálisan egyszerű (de hatékony) befejezés a cél. Felmerült itt az elmúlt években egy csomó jó ötlet, de mindegyik csak plusz feladatokat adott volna a projekthez, ami (így utólag már látom) nagyon rossz irány (lett volna) egy amúgy is nulla erőforrásból tengődő építés esetén. Mostanra kikristályosodott az agyamban, hogy nekem egyszerűen nincs időm arra, hogy itt ezer órákat dolgozzak. Vagy minimalizálom a feladatok mennyiségét és bonyolultságát vagy úgy fogok megöregedni és meghalni, hogy a mozi még mindig csak félig lesz kész. "Azt meg Te sem akarhatod McFly!" :-)

Szóval mostanra eldöntöttem az új irányvonalat (és szerintem ehhez már ragaszkodni is fogok):

- marad minden eszköz a jelenlegi példány, nem cserélek le semmit. Nem kellenek új végfokok, nem érdekel, hogy a mostaniak csak 2 csatornásak és hogy sok helyet foglalnak, mert a jelen eszközeimnek van egy hatalmas és közös előnye: ezek már itt vannak és bármikor "hadrafoghatóak". Pénzt sem kell értük adni (már) és időt sem kell vesztegetni a keresésükkel vagy beszerzésükkel. Nem érdekel, hogy mit lehetne jobbra cserélni minimális költséggel, nem érdekel, hogy mennyit fejlődött a tudomány a beszerzésük óta, mert minden módosítás csak tovább késleltetné a befejezést. Majd ha kész a mozi és valamelyik eszköz esetén úgy érzem, hogy idegesítően gyenge, akkor TALÁN majd elgondolkozom a cserén. De kicsit meglepne, ha ez valóban megtörténne...

- minden, aminek az építése félbe van hagyva, azt be lesz fejezve (pl. plafonsugárzók hangváltói, végleges magassugárzóik beépítése, front top hangszórók a plafonba, stb.). Amiért már kifizettem a pénzt és csak a helyet foglalja a moziban (alu mélyközepek, folded motion magasak) azok kerüljenek a végleges helyükre. Akkor is, ha a jelen proci csak 4db top hangfalat tud meghajtani. Majd később kitalálom, hogy hogyan legyenek használva pl. a létszám feletti plafonsugárzók, csak végre ne a rendetlenséget növeljék a nézőtéren a szanaszét heverő alkatrészeik!

- Sajnos a hátsó (3.) sorban a "VIP" székekből nem fér el 4db, mert ezek valamivel szélesebbek, mint a "normál" mozifotelek, amik az első két sorban vannak "négyesével" (ne gondoljon senki valami drága dologra, csak ezek "2. generációs" nagymozis fotelek, a többi az "1. generáció", kevésbé szépen formázott háttámlával). Évek óta gondolkozom, hogy mi lenne a megoldás, hogy talán szélesíteni kellene a dobogót ... de mostanra rájöttem a megoldásra. Mi lenne ha a hátsó sorban csak 3db "VIP" szék lenne? Azok nagyon simán elférnek, még marad is majd hely. Így persze már nem 12 férőhelyes lesz a mozi, csak 11. Amúgy sem szokott tele lenni a nézőtér, nem hiszem, hogy az az egy szék hiányozni fog. Viszont az így felszabaduló helyre lehetne tenni egy földtől-plafonig basszuscsapdát a sarokba. Nem értem ez miért nem jutott eddig eszembe... de végre rájöttem a megoldásra. A negyedik "VIP" fotel alkatrészei szépen el lesznek csomagolva a padláson és ha kell, javító alkatrésznek jók lesznek. Nagyon hülyének érzem magam, hogy ez eddig nem jutott eszembe... de hát jobb későn megvilágosodni, mint soha.

A terv tehát készen van, már csak meg kell valósítani... és NAGYON fogok igyekezni, hogy ez valóban meg is valósuljon...

GyP

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

denesdr írta:
2023.06.30., pén. 22:05
Gyulai D. írta:
2023.06.30., pén. 21:26
Én személy szerint a Bliesma T34B-t használnám Somasonus WG-ben az jobb mint az SBA és picit olcsóbb is.
A B&C közép tényleg jó viszont ami számomra a legnagyobb szomorúség vele kapcsolatban az a frekimenete. jó sok RLC kell hozzá hogy sima legyen, vagy pedig aktivan kell váltani de az is sok pénz.
Igen, jelenlegi ultimate magas dómnak én is inkább a T34B-t választanám Somasonus WG-vel, csak gondoltam valami szolidabb, kevésbé faragós megoldást írok elsőre. :)
Nyilván vannak az említett B&C középtől egyenesebb frekimenetű hangszórók, de nem kivitelezhetetlen váltani passzívan sem, igaz én aktívan használom, de próbaképp elékötöttem egy sima 1 mH tekercset, ezzel + a dobozelőlap okozta band-pass gain-nel elég szép lett az átvitele, persze nyilván érdemes előbb lemodellezni a gyári görbék segítségével, hogy hogyan működne az esetleges leendő dobozelőlapon és passzív váltóval.

Laposabb tölcsérnek 1" kompressziós magashoz nagyon jó a Limmerhorns 630, ami ráadásul egy 6" közepet is fogad. Ezt a WG-t többek között pont arra találták ki, hogy a használatával a magas- és a középsugárzó akusztikai kiindulópontjai egy síkba essenek.
A Limmer 630 régebben foglalkoztatott engem is pont az általad emlitett előnyei miatt, de végül nem lett belöle semmi. "Macelman" a Német https://www.heimkinoverein.de/ főrumon több hangfalat is épitett ezzel a WG kombóval, és elég szép mérési eredményei vannak. pl.: erre gondolok konkrétan https://www.heimkinoverein.de/forum/thr ... able-in-e/
Bár aktív váltás esetében az akusztikailag síkban lévő hangszórók lényege elvész, olyan szempontból,hogy amelyik közelebb van, arra csak egy pici delay-t kell beállítani is kész. Ez nagy előny lehet egyes doboz formáknál ahol nincsenek síkban a hangszórók egymással pl mint a Focal Utopia dobozai.....

Mindenesetre, jó lenne megoldani ezt a problémát is, mert Szegény DAS hangszórók igen jó erős középmezőny játékosok és már 1-2 éve csak ott kajlódnak Apukánál a moziban mindenféle előnyét kihasználatlanúl hagyva a nagy membránfelületnek.
Én elsőre a FaitalPRO M5N8-80 hangszórót mondatm középnek mert nagy a hatásfoka és viszonylag szépen el lehet engedni 3-4ezer Hz-ig ha nem tengelyen kívül akarja hallgatni márpedig tudtommal nem. Viszonylag olcsó is és hozzá már egy Celestion CDX1445 vagy Lavoce 1" hangszóró simán passzolhat akár 2-3kHz váltással. Így kb 250-300 euróból kihozható egy hangfal 3utasnak a meglévő 15" mélyközéppel passzivan váltva és még a magashoz lehet jobbfajta Standard ZCap kondikat is rakni a mély csak Elkó a közép meg Crosscap lefele Zcap felfele. elméletben ez járható út lenne, gyakorlatban meg persze idő és macera.


Dominik
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Gyulai D. írta:
2023.06.30., pén. 21:26
Én személy szerint a Bliesma T34B-t használnám Somasonus WG-ben az jobb mint az SBA és picit olcsóbb is.
A B&C közép tényleg jó viszont ami számomra a legnagyobb szomorúség vele kapcsolatban az a frekimenete. jó sok RLC kell hozzá hogy sima legyen, vagy pedig aktivan kell váltani de az is sok pénz.
Igen, jelenlegi ultimate magas dómnak én is inkább a T34B-t választanám Somasonus WG-vel, csak gondoltam valami szolidabb, kevésbé faragós megoldást írok elsőre. :)
Nyilván vannak az említett B&C középtől egyenesebb frekimenetű hangszórók, de nem kivitelezhetetlen váltani passzívan sem, igaz én aktívan használom, de próbaképp elékötöttem egy sima 1 mH tekercset, ezzel + a dobozelőlap okozta band-pass gain-nel elég szép lett az átvitele, persze nyilván érdemes előbb lemodellezni a gyári görbék segítségével, hogy hogyan működne az esetleges leendő dobozelőlapon és passzív váltóval.

Laposabb tölcsérnek 1" kompressziós magashoz nagyon jó a Limmerhorns 630, ami ráadásul egy 6" közepet is fogad. Ezt a WG-t többek között pont arra találták ki, hogy a használatával a magas- és a középsugárzó akusztikai kiindulópontjai egy síkba essenek.

Avatar
Gyulai D.
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 317
Csatlakozott: 2019.11.26., kedd 14:51
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Budapest

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: Gyulai D. »

denesdr írta:
2023.06.30., pén. 20:38
gyulaipal írta:
2023.06.27., kedd 15:06
phyton71 írta:
2023.06.14., szer. 15:49
... de mégis a fő érv nálam az aktív váltás mellett, hogy szinte nincs torzítás, és a két hangszórót (mélyközép-magassugárzó) tökéletesen tudom illeszteni egymáshoz, késleltetés, hangerő, nagyobb meredekségű váltás, ... stb
Igen, az szerintem is okos dolog, azaz hogy a szintillesztést (is) elintézi az aktív váltás. Nálam pl. vannak 38 centis mélysugárzók nagymozis (KCS) hangfalakból. Ezeknek van vagy 98dB érzékenységük. 400-500Hz alatt teljesen jók lennének az LCR-ekbe, de szinte esélytelen hozzájuk megfelelő közép- és magassugárzót találni a hifi piacon. Én viszont középnek (és magasnak) is mindenképpen valami hifi driver-t használnék, mert azoknak a hangja tetszik a legjobban. Az aktív váltás ezt könnyen és gyorsan megoldaná...
Magasnak mondjuk egy TW29BNWG-4, középnek meg egy B&C 6NSM51. Igaz, hogy a közép az pro, de szvsz eléggé fel kell kötnie a gatyát bármilyen hifi középnek ellene (ja és nem kell neki külön dobozt építeni), én jelenleg az 5" verzióját használom egy 12" pro mély és egy hifi ribbon társaságában.
Persze ez csak egy variáció a sok közül.
Én személy szerint a Bliesma T34B-t használnám Somasonus WG-ben az jobb mint az SBA és picit olcsóbb is.
A B&C közép tényleg jó viszont ami számomra a legnagyobb szomorúség vele kapcsolatban az a frekimenete. jó sok RLC kell hozzá hogy sima legyen, vagy pedig aktivan kell váltani de az is sok pénz.

Apukának ami van Das 15g hangszóróból több, ahoz kellene valami gazdaságos de jó közép és magas. sajnos passzívváltva nagyon leszűkülnek a lehetőségek a hatásfok különbségek miatt. feljebb közel 100dB a hatásfoka a mélynek, így szerintem elég nehézkez egy jó közepet olcsón találni. Ha venne Hypex modult, akkor a 6Fe100 vagy 6fe125 egy meglehetősen kompromisszummentes hangszóró, de sajna ez még így sem olyan egyszerű mert akkor megint a magas lesz a probléma mégpedig azért mert kb 2KHz-ig haszállható a 6fe felette meg elég kevés dóm magas vagy AMT van ami bírja ezt az alacsony váltást és a nagy hangerőt. elsére egy Monacor DT300/WG300 kombó a legolcsóbb legjobb elre a célra a csillapités mod-dal, vagy csinállhatnék neki egy egyedi WG-t AMT-re de az sem lenne olyan egyszerű és sok 3D- nyomtatott tesztpéldány menne a kukába mire jó lenne.

Legjobb egy olyan nyomókamra lenne amit 1000Hz körül ellehetne váltani mint pl a HF108R, viszont ahoz meg a tölcsér olyan mély lenne, hogy amiatt nem opció. max 15-20cm mély hangfalba kellene beleférni, ami nem olyan egyszerű. Főleg nem olcsón!!! Persze Nem lehetettlen, de 150ezres magassugárzó nem igazán jöhet szóba ha jól tudom.


Dominik :smile29:
Denon AVR 3803
DIY 5.1 szett
T.amp E-400 szuboknak
Barco FS35IR wqxga
100" 1.1gain DIY Peroni vászon
HTPC + MadVR

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: denesdr »

gyulaipal írta:
2023.06.27., kedd 15:06
phyton71 írta:
2023.06.14., szer. 15:49
... de mégis a fő érv nálam az aktív váltás mellett, hogy szinte nincs torzítás, és a két hangszórót (mélyközép-magassugárzó) tökéletesen tudom illeszteni egymáshoz, késleltetés, hangerő, nagyobb meredekségű váltás, ... stb
Igen, az szerintem is okos dolog, azaz hogy a szintillesztést (is) elintézi az aktív váltás. Nálam pl. vannak 38 centis mélysugárzók nagymozis (KCS) hangfalakból. Ezeknek van vagy 98dB érzékenységük. 400-500Hz alatt teljesen jók lennének az LCR-ekbe, de szinte esélytelen hozzájuk megfelelő közép- és magassugárzót találni a hifi piacon. Én viszont középnek (és magasnak) is mindenképpen valami hifi driver-t használnék, mert azoknak a hangja tetszik a legjobban. Az aktív váltás ezt könnyen és gyorsan megoldaná...
Magasnak mondjuk egy TW29BNWG-4, középnek meg egy B&C 6NSM51. Igaz, hogy a közép az pro, de szvsz eléggé fel kell kötnie a gatyát bármilyen hifi középnek ellene (ja és nem kell neki külön dobozt építeni), én jelenleg az 5" verzióját használom egy 12" pro mély és egy hifi ribbon társaságában.
Persze ez csak egy variáció a sok közül.

Online
Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

phyton71 írta:
2023.06.30., pén. 19:50
Bizonyos értelemben igen, csak 0 energia szükséges hozzá.
Azért az sem olcsó, mert speckó csövek kellenek, meg jó nagy felület. Persze ha tereprendezés előtt áll az ember, és amúgy is kell tölteni az udvart akkor nem + költség, de ha ki kell ásni, stb.

Az tény, hogy egy ventillátorral lehet szellőztetni, de az azért nem klíma!

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 725

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Bizonyos értelemben igen, csak 0 energia szükséges hozzá.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Online
Avatar
TSanyi
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2660
Csatlakozott: 2017.04.06., csüt. 21:59
Értékelés: 408

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: TSanyi »

phyton71 írta:
2023.06.27., kedd 18:14
Légcsatornára visszatérve, most én is szüneteltetem, de tulajdonképpen bármennyire is érdekesen hangzik a legköltséghatékonyabb megoldás is egyben, arról nem is beszélve, hogy energiát is spórolhatunk.

De van egy teljesen passzív kivitele is, családi házban ezt a ziccert biztosan nem hagynám ki.
A földbe leásandó hőcserélőre gondolsz?

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 725

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Légcsatornára visszatérve, most én is szüneteltetem, de tulajdonképpen bármennyire is érdekesen hangzik a legköltséghatékonyabb megoldás is egyben, arról nem is beszélve, hogy energiát is spórolhatunk.

De van egy teljesen passzív kivitele is, családi házban ezt a ziccert biztosan nem hagynám ki.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

phyton71 írta:
2023.06.14., szer. 15:49
... de mégis a fő érv nálam az aktív váltás mellett, hogy szinte nincs torzítás, és a két hangszórót (mélyközép-magassugárzó) tökéletesen tudom illeszteni egymáshoz, késleltetés, hangerő, nagyobb meredekségű váltás, ... stb
Igen, az szerintem is okos dolog, azaz hogy a szintillesztést (is) elintézi az aktív váltás. Nálam pl. vannak 38 centis mélysugárzók nagymozis (KCS) hangfalakból. Ezeknek van vagy 98dB érzékenységük. 400-500Hz alatt teljesen jók lennének az LCR-ekbe, de szinte esélytelen hozzájuk megfelelő közép- és magassugárzót találni a hifi piacon. Én viszont középnek (és magasnak) is mindenképpen valami hifi driver-t használnék, mert azoknak a hangja tetszik a legjobban. Az aktív váltás ezt könnyen és gyorsan megoldaná...
phyton71 írta:
2023.06.14., szer. 15:49
Egyébként a legnagyobb előrelépés az aktív váltással együtt az, hogy középen a vászon mögűl szól a centersugárzó
Na, pont ez a másik "problémám". Én is szeretném, hogy onnan szóljon a center, de ahhoz vászon kell. Az meg (amit én meg tudok és meg akarok fizetni) nyeli a fényt, tehát jóval fényesebb proji kell a vetítéshez. Viszont (munkára) mindenképpen LED-et kell használnom. Ehhez modern LED kell és rendesen megépített optikai rendszer, amit megépíteni sok macera és idő. A 16 éves kölyköm viszont mozizni akar az osztálytársaival a nyári szünetben, azaz napokon belül. Ilyen gyorsan ezt esélytelen összehozni. A hang tehát a képpel is összekapcsolódik ... legalábbis probléma szinten... :-)

Lehet, hogy ideiglenesen felteszek egy baba-Barco-t és akkor nyárra meg van oldva a probléma, akkor nem kell kapkodni a LED-es gép befejezésével. Mindig mindenkinek mondom, hogy az F22 szerintem a világ egyik legjobb gépe, de valahogy eddig nem jutott eszembe, hogy kivegyek egyet a szekrényből és felcsavarozzam a mozi előtti folyosón a konzolra ... néha kicsit lassan ismerem fel a lehetőségeket. Pedig ebből szerintem kettő is felférne az F35 helyére, így lehetne 3D-t is vetíteni, polarizáltan. Az szerintem nagy királyság... és nem is csináltam ilyet vagy 10 éve...

Ja, viszont végre van rendes klíma a tetőtérben. Ez a mozi előtti folyosóra fújja a hideget, de az ajtót kinyitva az szépen beömlik a nézőtérre, úgyhogy ez szerintem egy elfogadható megoldás első körben. Lassan feladom, hogy légcsatornákat építsek ... de hát majd meglátjuk...

GyP

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 725

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Teljesítményben ennek DURVA hatása KELL, hogy legyen. Tudtommal legalábbis.
Igen van, nem is kevés, de mégis a fő érv nálam az aktív váltás mellett, hogy szinte nincs torzítás, és a két hangszórót (mélyközép-magassugárzó) tökéletesen tudom illeszteni egymáshoz, késleltetés, hangerő, nagyobb meredekségű váltás, ... stb
Akkor viszont a front oldalt le lehetne cserélni valami aktívan váltott, izmos, de ultra-vékony LCR rendszerre (hogy minél kevesebbet kelljen elvenni a moziból miattuk). Persze kizárólag saját építésre gondolok, az elképzelhetetlen, hogy én elmenjek egy boltba és egy autó áráért új hangfalakat vegyek.
Én is a vászon mögé rejtettem a dobozokat, és amit említettél, nagyon lapos kivitelben, de mégis brutális hangnyomásra képes LCR-t.
Nálam nappaliban van, tulajdonképpen nem is nappali funkciót lát már el, de nem szerettem volna kábeleket rengeteg hangsugárzót, erősítőket stb nézegetni, és azt sem szerettem volna, hogy egyáltalán helyet foglaljon, így 25cm-re áll ki a faltól a vászon, mögötte a hangsugárzókkal, így csak egy nagy vászon árulkodik, na meg egy nagy vetítő, hogy ott valami van.
Egyébként a legnagyobb előrelépés az aktív váltással együtt az, hogy középen a vászon mögűl szól a centersugárzó
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

> Én a frontoldalt aktív váltással oldottam meg, minden erősítő T amp-e-400-as, próbálkoztam többször is passzív váltással, de egyszerűen kb 1-hónap elteltével, hiányzik az aktív váltás adta dinamika, ill szinte torzításmentes és tökéletes frekvenciamenet, rugalmasság.

Teljesítményben ennek DURVA hatása KELL, hogy legyen. Tudtommal legalábbis.

Én nem vagyok szakember, de úgy tudom (egy régebben olvasott doksi alapján) hogy ZENEI anyagoknál 350Hz a "felezőpont", azaz e freki felett statisztikailag ugyanannyi "hang energia" van a zenében, mint alatta (nyilván a felmérés idején, ami minimum pár éve volt, az akkor létező sokezer zenei tartalom statisztikája alapján). Magyarul ha 350Hz-nél váltunk aktívan egy hangfalat (mondjuk a mélysugárzó 350Hz alatt működik, a közép/magas meg felette) akkor átlagban ugyanannyi teljesítményt használ majd a két végfok).

Ez viszont azt jelenti, hogy ha a (zenei?) csúcsokban is igaz marad a fenti állítás, akkor egy 350Hz-en váltott aktív hangfal esetén pl. 2db 120W-os végfok használata nem 2x120 azaz 240W teljesítménynek "felel meg", hanem a duplája, azaz 480W-nak.

Ez egy elsőre igen meglepő állítás, de mégis igaz, közvetlen következményeként a feszültség és áramerősség közötti összefüggésnek (a feszültséggel négyzetesen nő az elektromos teljesítmény). Lényegében amikor egyetlen végfok erősít, akkor ha pl. egy 200Hz-es és egy (mondjuk) 1000Hz-es szinusz van a zenében (a lényeg, hogy az egyik a váltási freki alatt- a másik felette van) akkor ezek összege jelenik meg a kimeneten, azaz lesznek olyan pillanatok, amikor a kettő (csúcs)feszültségének összege lesz a kimenő feszültség. Ez a dupla feszültség viszont 4x-es elektromos teljesítményt jelent. Ekkor tehát a két szinusz "külön-külön" erősítéséhez szükséges 2x120W helyett egyetlen, de 4x nagyobb, azaz 480W-os végfok kellene. Nem véletlen, hogy a passzív váltást nem jellemzően használják pl. koncerteken ...

Ja, és még egy vicces dolog: ha a 480W-os erősítővel a mély- és a magassugárzó is ugyanazt a teljesítményt kapja, amit a 2x120W adna neki, akkor rajtuk összesen 120+120 azaz összesen 240W elektromos teljesítmény jelenik meg. De az erősítőből ebben a pillanatban 480W "jön ki". De ha a végfokból 480W jött ki de a hangsugárzók csak 240W-ot kaptak meg ebből, akkor hova tűnt a különbség? Nem fura, hogy ez a kérdés szinte senkit nem zavar? :-)

Az aktív váltás szerintem mindenképpen okos dolog, akkor is, ha a mozifilmek esetén egyáltalán NEM garantált, hogy a 350Hz-es "határérték" ezekre is igaz. A moziban talán több mély hang van a front csatornák műsorában. Viszont ott (tipikusan) a 80Hz alatti frekvenciák át vannak irányítva a sub-ra, márpedig pont azok esetén szoktak a végfokok "izzadni". Kiváncsi lennék, hogy ha valaki csinálna hasonló statisztikát kimondottan a mozifilmek hangjára, akkor mi jönne ki a 350Hz helyett ... talán (az LFE használata miatt) egy jóval magasabb érték? Még tippelni sem mernék...

Viszont én abban hiszek, hogy az elméleti eredményeket meg kell próbálni kihasználni a gyakorlatban. És erre most pont eszembe jutott egy jó példa: a sub- és a front hangfalak esete.

A THX (tudtommal) azért (is) javasolja pont a 80Hz alatti hangok sub-ra irányítását, mert "népi bölcsesség" szerint 80Hz alatt (gyakorlatilag) nincs irányhallása az emberi fülnek. Na de mit jelent az, hogy "nincs irányhallás"? Azt, hogy pl. 10 foknál nagyobb hibával tudjuk a hangforrás irányát megállapítani? Vagy 40 fok a hiba? Vagy 90 fok? Esetleg 180 fok?

A hátul levő hangfal 80Hz alatti hangjait szerintem akkor irányíthatjuk a sub-ra ha az emberi fül "legalább 180 fok" hibával tudja e hangok irányát megállapítani, így nem zavar majd, hogy a házul ordító állat hangjának a "dörmögése" elöl szól.

Viszont ha a sub pl. a center alatt van, akkor e csatorna esetén szinte "bármit" átirányíthatnánk a sub-ra, hiszen az a center-rel azonos irányban van (minden néző számára), így SOHA nem fogja tudni az emberi fül "kiszúrni a csalást".

A front hangfalak esetén viszont (ha mondjuk ezek 20-20 fokra vannak a centertől és a pontosan alatta levő sub-tól) szóval akkor ezek szögtávolsága a sub-tól a surround back-ek szögtávolságának kb. kilencede. Nem hiszem el, hogy ezek esetén is ugyanazt a váltási frekit kellene használni (de most csak a fül irányhallásáról beszélek, egyéb szoba-akusztikai kérdésekről NEM, az egy teljesen más kérdéskör). Szóval ha a surround back esetén a 80Hz jól működik, akkor, hogy a front-ok esetén szerintem a magasabb, talán akár a 150-250Hz-es hangok átirányítása is hallhatatlan kellene, hogy legyen, hiszen 9x kisebb szögtávolságra vannak ezek a hangfalak a sub-tól ... de persze ezt élőben kellene kipróbálni.

Mindenesetre, amikor én nagyobb hangerőt akarok használni, akkor "szívbaj nélkül" átállítom a prociban a front-ok váltási frekijét 150Hz-re, ezzel kímélvén a nyomorult kis (16 centis) mélysugárzóikat, de különösen az őket hajtó végfokokat. Ha lenne rendes statisztikánk a filmek hangjának a spektrumáról, akkor meg lehetne mondani, hogy ezzel pontosan mennyit nyerünk (a 80Hz-hez képest) de szerintem a különbség jelentős KELL, hogy legyen, mivel pont attól az oktávtól "mentesítjük" a front-okat, aminek a lesugárzásához a legnagyobb elektromos energia kellett volna. Ez is (egyfajta) aktív váltás ... szerintem. Nem gondolom, hogy ezzel maradéktalanul kompenzáltuk volna a front-ok kb. 3x-os távolságát a nézőktől, de legalább valamit tettünk az ügy érdekében.

Ha egyszer odáig jutok, hogy a jelenlegi front-okat hátrateszem surround-oknak és újakat építek helyettük előre, kérdésen felül áll, hogy aktív váltást fogok használni. Már 2014-ben is gondolkoztam ezen, de akkor még csak a center esetén. Akkor "sajnos" máshogy alakult a dolog, de a dolog azóta is motoszkál az agyamban. Csak hát olyan jól működnek a jelenlegi front-ok és "annyira készen vannak", hogy nehéz rászánni magam a "piszkálásukra". Igazából nekem ezek megfelelnek, úgyhogy első körben inkább a mozi maradékát kellene befejezni, hogy végre rendes állapotok legyenek a nézőtéren. De ha végül mégis úgy döntök, hogy vásznat fogok használni, akkor ennek az lesz a legfőbb oka, hogy mögötte lesznek a hangfalak. Akkor viszont a front oldalt le lehetne cserélni valami aktívan váltott, izmos, de ultra-vékony LCR rendszerre (hogy minél kevesebbet kelljen elvenni a moziból miattuk). Persze kizárólag saját építésre gondolok, az elképzelhetetlen, hogy én elmenjek egy boltba és egy autó áráért új hangfalakat vegyek.

> Nálam csak 5.1-es a rendszer egyelőre, de ha rászánom egyszer magam a 7.1-re, akkor talán az összes alsó hangsugárzó aktív váltással lesz megoldva, egyelőre az idő hiánya nagyobb probléma, pedig minden adott hozzá.

A surround-ok esetén (a kis távolság miatt) én "elvagyok" a passzív váltással. Ha ezeket aktívan váltanám, az csak azért lenne, mert egy jó passzív váltót építeni sem olcsó dolog. Konkrétan ha egy nyomorult kondenzátor árából megcsinálhatom inkább az aktív váltást, akkor egyértelmű, hogy az aktív váltást választom.

GyP

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 725

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

Én a frontoldalt aktív váltással oldottam meg, minden erősítő T amp-e-400-as, próbálkoztam többször is passzív váltással, de egyszerűen kb 1-hónap elteltével, hiányzik az aktív váltás adta dinamika, ill szinte torzításmentes és tökéletes frekvenciamenet, rugalmasság.
Nálam csak 5.1-es a rendszer egyelőre, de ha rászánom egyszer magam a 7.1-re, akkor talán az összes alsó hangsugárzó aktív váltással lesz megoldva, egyelőre az idő hiánya nagyobb probléma, pedig minden adott hozzá.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

denesdr írta:
2023.05.23., kedd 17:56
... ezért is fura pl, hogy amikor megadják egy erősítő damping faktorát, akkor a legtöbbször nem írják oda, hogy milyen terhelésre, azaz hány Ohm-os hangfalra/hangszóróra értendő. Mert ugye ha van egy 8 Ohm-on 100-as DF erősítőnk, az 4 Ohm-on már csak 50 DF, ezért is lenne egyszerűbb, ha simán az erősítő kimeneti impedanciáját adnák meg, vannak gyártók, akik ezt teszik...
Én lassan azon csodálkozom, hogy a gyártók BÁRMIT is megadnak ... sok esetben talán jobb lenne, ha nem tennék. A tesztekel kapcsolatban kb. ugyanezt látom. Az üdítő kivételek erősítő fronton az Amir mester mérései, de azokkal még csak most ismerkedem.

Ami még jobban zavar, az az, hogy ez az egész kb. rajtam kívül senkit nem zavar. Az erősítők/procik/AVR-ek esetén azt látom, hogy "ezer" műszaki paramétert mérnek, publikálnak, mutogatnak ... majd a végén kiderül, hogy mindezekből kb. SEMMILYEN megbízható következtetést nem lehet levonni a termék valós minőségére vonatkozóan. Akkor mire jó a mérés?

Mondjuk a projektorok esetén is ugyanez a helyzet, csak azokhoz értek annyira (és persze sokan mások is) hogy tudjuk, mit kellene mérni, hogy a "könyörtelen valóság" egyértelműen látható legyen a mérés eredményéből. De azt is tudom, hogy soha, senki nem fog mást mérni, mint manapság, mert a piac minden szereplőjének ez az érdeke. Élet-halál kérdése, hogy mindig legalább két szereplős legyen a piac, különben leáll a fejlődés (lásd Intel processzorok esete az AMD Ryzen megjelenése előtt, amikor kb. tizedére csökkent a performancia javulása generációnként ... mert hát minek pénzt és energiát fektetni a fejlesztésbe, ha a termékünk úgyus a legjobb)?

Ha viszont nincs megbízható mérés, akkor kb. minden vásárlás lutri. Akkor valóban marad a cserélgetés, a kölcsönkérés, az "összehallgatás". Lényegében milliók elköltéséről kell döntést hozni megbízható kiindulási adatok nélkül. Miért NEM zavar ez senkit?
denesdr írta:
2023.05.23., kedd 17:56
Sőt, van, hogy előnyös tud lenni a hangszóró csillapításának rontása, ez természetesen nem minden szempontból lesz előnyös, de attól függően, hogy mit szeretnénk elérni, lehet pozitív hatása.
Igen, és akkor teszi fel az ember a kérdést, hogy ha a csillapítás rontása nem mindig rossz dolog, akkor minek kell a waterfall diagramokkal annyira büszkélkedni a gyártóknak? Akkor most az a jó, ha a membrán pontosan követi a jel változását (akkor pedig a waterfall diagramnak gyors lecsengést kell mutatni minden frekin, amihez viszont szerintem a membránt durván csillapítani kell ... az meg ugye tipikusan elektronikus csillapítást jelent) ... vagy akkor most ennek az ellenkezője az igaz?

Fiatalabb koromban azt gondoltam, hogy a jó képátvitel sokkal nehezebb ügy, mint a jó hangátvitel, mert ugye az egyik esetben egy kétdimenziós pontmátrix átvitele- és megjelenítése a cél, a másik egy sima, nyomorult skalárfüggvény (na jó, kettő, ha sztereó a hang). Most ehhez képest nem érzem úgy, hogy bármit is értenék ebből az egészből. :-)

Nem baj, ennél rosszabb sose legyen ...

GyP

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: denesdr »

gyulaipal írta:
2023.05.23., kedd 14:45
Lehet, hogy a csillapítási tényező (jelen nagyságrendben) nem számít sokat, mert a hangsugárzó tekercsében indukált áramnak a hangszóró tekercsén is át kell folyni, ami tipikusan (8 Ohm-os sugárzó esetén) mondjuk 6-7 Ohm (egyenáramú) ellenállást jelent. Ez is része annak a körnek, amiben a Lenz törvény miatt indukált áram "körbemegy", tehát a kábel- és a hangváltó tekercsének az ellenállását szerintem ehhez kellene hasonlítani, ha az általuk okozott változást akarjuk megbecsülni.
Pontosan így van, ezért is fura pl, hogy amikor megadják egy erősítő damping faktorát, akkor a legtöbbször nem írják oda, hogy milyen terhelésre, azaz hány Ohm-os hangfalra/hangszóróra értendő. Mert ugye ha van egy 8 Ohm-on 100-as DF erősítőnk, az 4 Ohm-on már csak 50 DF, ezért is lenne egyszerűbb, ha simán az erősítő kimeneti impedanciáját adnák meg, vannak gyártók, akik ezt teszik.
A lengőtekercs impedanciája valóban kihatással van a hangszóró csillapítására, ha megnézzük, a legtöbb esetben ugyanannak a hangszórónak a 4 Ohm-os változata nagyobb csillapítással rendelkezik, mint mondjuk a 8 Ohm-os, ez a Qts (a mechanikai és az elektromos csillapítások eredője) értékben mutatkozik meg, amit általában a Qes (azaz az elektromos csillapítás) dominál. Ezen a csillapítás értéken csak csökkenteni tud egy alacsony DF, ezt teszi pl a hangváltótekercs is, de szerencsére lehet a csökkenés mértékével kalkulálni. Sőt, van, hogy előnyös tud lenni a hangszóró csillapításának rontása, ez természetesen nem minden szempontból lesz előnyös, de attól függően, hogy mit szeretnénk elérni, lehet pozitív hatása.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »

> Pali, azért egy fullos mozirendszert aktívosítani nem kevés készülék és kábel rengeteggel jár.

Ja, bocsi, csak a lényeget nem mondtam...

Mivel a moziban az első 3 hangfal viszi a "prímet" (a hangok nagy része a vászon irányából jön) és mivel ez a három hangfal van messze a nézőktől, szerintem csak ezeket kellene így "megmacskásítani". A surround-ok meg a plafonhangszórók esetén (véleményem szerint) "bőven jó" a passzív váltás.

GyP

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: gyulaipal moziszobája

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Pali, azért egy fullos mozirendszert aktívosítani nem kevés készülék és kábel rengeteggel jár.

Válasz küldése

Vissza: “Házimozi”