Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Izzók korszakváltása

Vendég

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Akkor már itt is megkérdezem, hogy nincs-e meg valakinek véletlenül az itt említett márciusi Kosár magazin: http://www.inforadio.hu/hir/eletmod/hir-338996

Avatar
Petyus87
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2007.01.22., hétf. 21:01
Értékelés: -2

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Petyus87 »


Üdv Mindenkinek!
Megosztanám én is a véleményem.
Mi belevágtunk az energiatakarékos fényforrásokba, eléggé ledmániás lettem... Az ok az volt, hogy az átfolyós vízmelegítőnket (gázos), azt életveszélyessé nyilvánították a kéményseprők, ment a tortúra, béleltetni kéne közös képviselet nem tett semmit. Berágtam, ledugóztattam mindent és villanybojlert (80l) szereltettem fel. Az elműnél már mondták, hogy majd jövök vissza, hogy alakítassam át éjszakai árammá, mert 20.000 Ftos számlák fognak jönni, na erre én berágtam és elkezdtem korszerűsíteni...
Tény és való, hogy egy sok ledes (esetembe pl 3x48led) spot meg se haladja 1 db sima 30 W-os halogén fényerejét sem, viszont elfogadhatónak mondanám azért a tükörbe látjuk magunkat. Ezeket valamivel kevesebb mint 2000 Ftba mérték 20-30 fokos megvilágítási szöget tudnak. Rögtön hozzátenném, silány minőség, visszük vissza őket, mert "égegetnek" ki belőle ledecskék, vagy vibrálnak, fura(még jó hogy ismerősömön keresztül szereztük őket szaküzletből, amúgy 1 év garisak)...
Érdekes, hogy vettünk 21 ledes spotokat, konyhaszekrényből világítanak lefelé, az áruk töredéke a 48 ledeseknek, viszont a fényerejük semmivel se gyengébb, no és fogyasztanak 1 W-ot(kényelmesen lehet mellete főzni, tevékenykedni, még mososgatni is)... Előszobába, 2 szobába kompakt fénycsövek vannak (9W), ezt a 3 szobát kicsit drága lenne beledesíteni. Álló éjjeli lámpánkba sikeredett még "kukáznom" körte ledet (2 W 38 ledes kb) nagyon jó áron, ez már elég jól szórja a fényt erőssége még mindig nem az igazi (elmarad a sima wolfram szálastól), de megfelelő. Így lett a 15 ezres villszámlából 9900 Ft-os.
Meg vagyok elégedve... Azt nem tudom, hogy a szemet rontja e a led, majd utánna nézek. Minden esetre, tényleg ez a jövő... SMD ledes izókat még szívesen kipróbálnék, dícsérik őket... Összeszámoltam az összes világító testet, ha 1 időben égnek mindenhol a lakásban, összesen 60 W áram fogy... (Ez azért lényeges, mert nem is gondolnánk, de az elektromos áramot nem feltétlen nagy teljesítményű gépekkel, hanem a világítással fogyasztjuk el)
Hozzá tenném, egyértelműen az energiatakarékos fényeknek tudhatjuk be az 5000 Ft spórolást, mert mikor az átfolyós vízmelegítő adta a meleget, akkor a gázszámla 5500-6000 Ft körül mozgott havonta, ez most visszaesett 1600-2000 Ft körülire, az elmű számla meg a takarékossági módszerek miatt nem emelekedet számottevően, kb 3-4 ezer Fttal durván...

Avatar
Acme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2285
Csatlakozott: 2005.12.05., hétf. 12:23
Értékelés: 500

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Acme »


Nekünk a Philips SofTone normál körte alakú energiatakarékos fénycsövei vannak, és eléggé jó a fényük, közel áll a normál izzóhoz. Egy hibájuk, hogy lassan melegednek be. Olvasásra is használjuk.
 
http://www.prismaecat.lighting.philips.com...left_nav=hu_hu&
Kép: RX470 - SR6003 - HW55ES/UE40JU7000 Hang: Xonar Essence ST/XB 930QS - Octave - Unico - GX200 Csend: Canamp - HD600
 
"Az a baj az interneten talált idézetekkel, hogy sosem lehetsz biztos a forrásban." - Abraham Lincoln

Avatar
charlie-obrian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1271
Csatlakozott: 2010.05.27., csüt. 09:45
Értékelés: 366

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: charlie-obrian »


az 50e óra élettartam meg kamu, azt sosem adják meg hogy hány %-al csökken a LUX-a x-ezer óra elteltével...mert ugye jelentősen csökken, csak ezt elfelejtik hozzátenni.


ja ja.
Akartam behozatni LED falakat.
2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük.Ezért nem vágtam bele.
 
Engem is érdekelne,hogy ki milyen izzót ajánla,mert a kisfiamnak akarok venni egy olvasó lámpát az íróasztalára.

Sztem a legjobb és egyben a legegyszerűbb a halogén izzós asztali lámpa, én sokat dolgozom vele és nem fárasztja a szememet. 12 volt, 20 watt, van az aljában egy kis trafó is.
 
Valóban, olvasáshoz az izzó a jó, mindenfelől ezt hallom. Az energiatakarékos nem jó olvasáshoz, főleg szemüveges ismerőseim mondták, hogy fárasztja a szemüket!

"Igazán jót sajnos még nem hallottam. A mi hangszóróinknak (a Rádióban is) érdes, kemény hangjuk van. Nem adják vissza a Hi-Fi lényegét." (Varga Ferenc)
 
"...Hiszen ha a hangot természetes hűségében akarjuk továbbítani, akkor nem csak az alaprezgést kell továbbjuttatni, hanem az összes felhangokat is, mégpedig azzal a viszonylagos erősséggel, amivel az eredeti hangban előfordulnak. Ez roppant nehéz feladat." (Öveges József: Érdekes fizika)

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: venomer »


A hivatalos specifikáció szerint a teljes élettartam - tehát 50.000 üzemóra - alatt csökkenhet a fényerő 30%-kal.
A kerdes csak annyi, hogy mikor? Jo lenne erre egy gorbe.

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: earforce »


LED teszt
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
yura
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 294
Csatlakozott: 2009.04.04., szomb. 00:53
Értékelés: 62

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: yura »



2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük


Ma utána néztem ennek a kérdésnek. A hivatalos specifikáció szerint a teljes élettartam - tehát 50.000 üzemóra - alatt csökkenhet a fényerő 30%-kal. Természetesen ez csak akkor garantált, ha a chip hőmérséklete nem növekszik a megengedett hőmérésklet fölé (tehát a hűtés megfelelő) illetve a LED-en átfolyó áramerősség is a specifikációban meghatározott értékek között marad. Ezek az adatok az általam ismert CREE ledekre vonatkoznak.
Dolgozó: Audiolab M-DAC Mini DSD DAC - Genelec 8020A - Genelec F One
Nappali: Auralic Vega G1 - Primare Pre32 - 2x Primare A34.2 - Antony Gallo Nucleus Reference 3

Avatar
yura
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 294
Csatlakozott: 2009.04.04., szomb. 00:53
Értékelés: 62

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: yura »


A LED-eknél a legnagyobb probléma a hőelvezetés. Ha nincs megfelelő hűtése a chipnek akkor jelentősen csökken az élettartama. Még egy érdekes adat: nem gondoltam volna, de elég rossz a LED hatásfoka mindössze 10% körüli, a többi hővé alakul!
2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük Igazából ezt az adatot egyik általam ismert gyártó nem publikálta, arra viszont van jellegörbe, hogy a hőmérséklet-élettartam hogy alakul.
Dolgozó: Audiolab M-DAC Mini DSD DAC - Genelec 8020A - Genelec F One
Nappali: Auralic Vega G1 - Primare Pre32 - 2x Primare A34.2 - Antony Gallo Nucleus Reference 3

Vendég

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Én most is tök nyugodtan olvasok, olvaslak titeket! Az a kérdés, meddig lesz nyomtatott sajtó, könyvek!
 
Amúgy persze értem a kérdést, szerencsére nem vagyok túl érzékeny a fénycsöves világításra.
De nagyon érdekel, mit lehet a ledes technológiából kihozni. Láttatok már/létezik elérhető áron ledesített teljes háztartást?

Avatar
pvil
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2007.11.21., szer. 15:43
Értékelés: 40

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: pvil »


az 50e óra élettartam meg kamu, azt sosem adják meg hogy hány %-al csökken a LUX-a x-ezer óra elteltével...mert ugye jelentősen csökken, csak ezt elfelejtik hozzátenni.


ja ja.
Akartam behozatni LED falakat.
2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük.Ezért nem vágtam bele.
 
Engem is érdekelne,hogy ki milyen izzót ajánla,mert a kisfiamnak akarok venni egy olvasó lámpát az íróasztalára.

Hasonló dolog történhet a led háttérvilágítású tévékkel is?

Avatar
turizoli
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1441
Csatlakozott: 2007.07.01., vas. 18:32
Értékelés: 0

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: turizoli »


Akárhogy is, nevetséges a nagy terepjárót és 52"-os plazmát mindenkinek! akciók mellett ez az egész világításon való spórolás. Még csak nem is kompenzálja a fentiek egyikét sem...
Hát erről van szó! Ezért tarom értelmetlen kapkodásnak a normál izzók ilyen gyors leváltását. Bizonyos esetekben meg nincs is alternatívájuk,ha megszűnnek ezek az izzók.


 
 


Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: venomer »


Mi lesz? ...
Ez jo kerdes. En is hasonlo "gonddal" kuszkodok mint itt tobben, de en is ugy talaltam, hogy olvasashoz a hagyomanyos izzot eddig nem tudtam levaltani semmivel. Ezert ugy dontottem egyelore nem is fogom. Amig hozza lehet jutni hagyomanyos izzohoz (vagy a valamivel takarekosabb halogen izzohoz) addig ezt hasznalom olvasashoz. Minden mas vilagitast energiatakarekosan oldok meg. Ugy gondolom ez egy jo kompromisszum az energiatakarekossag es a kellemes olvasasi elmeny oltarain. Foleg akkor ha figyelek arra is, hogy ne hasznaljak nagy teljesitmenyu fogyasztokat teljesen feleslegesen a haztartasban (hifi szempontbol ez leginkabb az A osztalyu erositokre ervenyes!!!)

Az A osztályt aláírom, de egyébként? ~30% megtakarítást várnak az Unión belül a teljes átállás után, bár szerintem ez pontatlan adat (a csöveket 80%-kal takarékosabbnak mondják). Akárhogy is, nevetséges a nagy terepjárót és 52"-os plazmát mindenkinek! akciók mellett ez az egész világításon való spórolás. Még csak nem is kompenzálja a fentiek egyikét sem. Ha lenne normális alternatíva azt mondanám persze, haladjunk a korral. De nincs. Sajna se a halogének spot jellegét, se a csöveket nem tolerálom jól, konyhában sem, sehol.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Mi lesz? ...
Ez jo kerdes. En is hasonlo "gonddal" kuszkodok mint itt tobben, de en is ugy talaltam, hogy olvasashoz a hagyomanyos izzot eddig nem tudtam levaltani semmivel. Ezert ugy dontottem egyelore nem is fogom. Amig hozza lehet jutni hagyomanyos izzohoz (vagy a valamivel takarekosabb halogen izzohoz) addig ezt hasznalom olvasashoz. Minden mas vilagitast energiatakarekosan oldok meg. Ugy gondolom ez egy jo kompromisszum az energiatakarekossag es a kellemes olvasasi elmeny oltarain. Foleg akkor ha figyelek arra is, hogy ne hasznaljak nagy teljesitmenyu fogyasztokat teljesen feleslegesen a haztartasban (hifi szempontbol ez leginkabb az A osztalyu erositokre ervenyes!!!)

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: venomer »


Ès én is.:-(
Mi lesz? USA e-bayrõl rendeljük pakkokban az égõket? De komolyan. Nem lesz ez így jó. A LED-et, csövet megszokni meg nem fogom tudni, az fix.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: AVX »


és arra a szomorú végeredményre jutottam, hogy még mindig a hagyományos izzók fárasztják legkevésbé a szemet hosszútávon.
Sajnos én is így jártam.

Vendég

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Vendég »


az 50e óra élettartam meg kamu, azt sosem adják meg hogy hány %-al csökken a LUX-a x-ezer óra elteltével...mert ugye jelentősen csökken, csak ezt elfelejtik hozzátenni.


ja ja.
Akartam behozatni LED falakat.
2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük.Ezért nem vágtam bele.
 
Engem is érdekelne,hogy ki milyen izzót ajánla,mert a kisfiamnak akarok venni egy olvasó lámpát az íróasztalára.

Kb. másfél éve járom a különböző villanyász és világítástechnikai üzleteket ez ügyben, érdeklődöm a különböző megoldások színhőmérséklete után (volt olyan hely, ahol azt sem tudták miről beszélek), kipróbáltam kompakt fénycsőből vagy 15 féle gyártmányt, halogén izzót, led izzót, stb., és arra a szomorú végeredményre jutottam, hogy még mindig a hagyományos izzók fárasztják legkevésbé a szemet hosszútávon. Tehát, olvasáshoz, tanuláshoz, stb. én jelenleg nem találtam annál jobb megoldást, pedig elég sok energiát fektettem a keresgélésbe, és többet költöttem el, mint amennyit valaha is meg tudnék spórolni az energiamegtakarítással.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: AVX »


az 50e óra élettartam meg kamu, azt sosem adják meg hogy hány %-al csökken a LUX-a x-ezer óra elteltével...mert ugye jelentősen csökken, csak ezt elfelejtik hozzátenni.


ja ja.
Akartam behozatni LED falakat.
2-3 év után kb 30%-kal csökken a fényerejük.Ezért nem vágtam bele.
 
Engem is érdekelne,hogy ki milyen izzót ajánla,mert a kisfiamnak akarok venni egy olvasó lámpát az íróasztalára.

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: earforce »


a LED nem feltétlenül jó hosszú távon...monokromatikus fényspektruma egy idő után zavaró, vagy azzá tud válni.
az RGB LED füst az ára miatt, szerintem még pár évet várni kell a fejlesztésekre, hogy emberi áron hozzá lehessen jutni.
az 50e óra élettartam meg kamu, azt sosem adják meg hogy hány %-al csökken a LUX-a x-ezer óra elteltével...mert ugye jelentősen csökken, csak ezt elfelejtik hozzátenni.
további probléma a besugárzási szög, ugye két fajta kapható, az egyik kvázi szpotként fókuszálja a fényt (jól használható, pl:dekorra ), a másik meg szórja (120° felett), no annak fényerejéről, mint olyanról nem nagyon beszélhetünk még.
úgyhogy én még várok a LEDekkel, de ez a jövő!
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Vendég

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Helló. 
Olvasólámpába keresek halogént, fénycsövet, amely biztosítja az eddig megszokott nyugodt fényt és színteret. Ti mit használtok? Egyáltalán mi van ezzel az egész történettel, mit mondanak a kimutatások, a magyar nép 2010-ben hogy, hol áll az áttérésben?
Csôbôl keresnék olyat ami nem vibrál. Olvasási (akár 4-6 óra is egyhuzamban), felhasználási tapasztalatok, energiaigény, melyil milyen színhômérsékletet ad, errôl szólna e topik. Lehet, hogy még csak nem találkoztam a megfelelôvel a gazdaságos megoldások közül, de nálam - olvasásra még mindig a wolframszálas a nyerõ.

Én mindenhol kiváltottam már LED-re amit tudtam.
Fogyasztás szinte nulla,mindenféle foglalathoz van már,szinhőmérsékletben is van választék hozzá.
Kicsit többe kerül de hosszú távon megéri.
 
A neon felejtős amugy is mert a legrosszabb,természetellenesebb fénye van,a szemet is piszkosul rongálja.

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1709
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Izzók korszakváltása

Hozzászólás Szerző: venomer »


Helló.
 
Olvasólámpába keresek halogént, fénycsövet, amely biztosítja az eddig megszokott nyugodt fényt és színteret. Ti mit használtok? Egyáltalán mi van ezzel az egész történettel, mit mondanak a kimutatások, a magyar nép 2010-ben hogy, hol áll az áttérésben?
Csôbôl keresnék olyat ami nem vibrál. Olvasási (akár 4-6 óra is egyhuzamban), felhasználási tapasztalatok, energiaigény, melyil milyen színhômérsékletet ad, errôl szólna e topik. Lehet, hogy még csak nem találkoztam a megfelelôvel a gazdaságos megoldások közül, de nálam - olvasásra még mindig a wolframszálas a nyerõ.

Válasz küldése

Vissza: “Technikai eszközök”