Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Ez most jött szembe éppen.
408265916_907684680970292_5745396156453438235_n.jpg
408265916_907684680970292_5745396156453438235_n.jpg (78.87 KiB) Megtekintve 458 alkalommal
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2023.12.05., kedd 09:51
A közösségi média egészen brutális méretű közvetett környezeti terhelést okoz.
Mennyivel jobb lenne, ha megtanítanák az embereket a Photoshop elmélyült használatára. :D

youtu.be/YOFMMVZzneI
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pali923 írta:
2023.12.05., kedd 09:20
Konkrét a példa, és szerintem nem egyedi: ismerős elment valahova valamilyen egzotikus tengerpartra jó messze nagyon sok pénzért, aztán szó szerint az egész időt a sokcsillagos szálloda medencéjének partján töltötte koktélokkal a kezében. Ennyi erővel akár bárhova elmehetett volna itt az országban is, vagy ha kell hozzá a tenger, itt az Adria egészen közel.
Na jó, de mennyivel jobban néz ki a Facebookon egy dominikai fotó a csepeli dunapartnál. :D Én egy ideje már biztos vagyok benne, hogy sokan csak azért a pár fotóért utaznak el távoli helyekre, amikhez amúgy semmi közük, nem is tudnak róluk semmit. A közösségi média egészen brutális méretű közvetett környezeti terhelést okoz.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

wittao írta:
2023.12.05., kedd 08:50
Ha most az en sajat szennyezesem idehaza 200 egyseg, egy indiaie pedig 500 egyseg...
Az arányok valójában fordítottak. Afrika viszonylatában úgy néz ki a helyzet, hogy a teljes fekete kontinens kb tized annyi hulladékot és környezeti terhelést produkál másfél milliárd emberrel, mint Európa 800 millió emberrel.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Alex_Aston írta:
2023.12.05., kedd 07:14
Elindul az iparosodas Afrikában. Miből lesz áramk gyorsan? Nem atomból, és nagy mennyiségben nem is nap, valamint szél erőművek által. A szén a legolcsóbb, és legkorábban megoldás, ami időjárás független. Ez van sajna. Nem lehet megkerülni.

Nem fognak annyit szemetelni, mint mi? Valóban nem, mert már most többet szemetelnek...

Szóval ne legyenek illuziióink szerintem, amikor etetni és ellátni kell egy rohamosan növekvő népességet, akkor nem azt nézik, mi a zöld, hanem mi az ami gyors és elérhető megoldás.
Nem tudom, hányszor és merre jártál Afrikában. Én a saját szememmel láttam, ahogy épülnek a napelemparkok, meg pl. Etiópiában 4 nem kicsi vízierőmű az Omo folyón, amik 3-4 országot (Etiópia, Szudán, Kenya, Djibuti) látnak el árammal. Etiópiának már most kb 3000 MW kapacitása van vízerőművekből, amik ugye meglehetősen tiszta energiát állítanak elő sok évtizeden át, bár az építkezés nyilván durva volt. Nagyságrendileg ez a mi paksi erőművünk másfélszerese. Egy fotó az etióp Gilgel Gibe III erőműről, ami 2016 óta termel energiát:

Kép

Egy európai család százszor több "szemetet" termel, mint egy afrikai család annak ellenére is, hogy előbbi 3-4 embert jelent, Afrikában pedig jellemzően 8-10 fős egy család. Amiért szemetesnek látod esetleg a TV-ben, fotókon, annak oka, hogy ott nagyon kevés helyen van kommunális hulladékgyűjtés, szelektív feldolgozás pedig kb sehol sincs, csak a modern világvárosok belvárosában. De az is érdekes ám, hogy ha jobban megnézed a felhalmozott szeméthegyeket, láthatod, hogy azok bizony nyugati forrásból érkeztek, mivel mi nagy mennyiségben toljuk oda a szemetünket.

Afrikában eddig is éltek emberek, nem kevesen. Nem most kell kitalálni az élelmezésüket, de nyilván gyorsan változnak a számok. Ahogy írtam tegnap, ők nem gőzgéppel kezdik a fejlődést, rögtön a modern technológiát vetik be. No nem csak azért, mert nagyon okosak, hanem mert a nyugati és ázsiai tőke arra fog áldozni és azt akarja eladni.

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4413
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2412

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

pali923 írta:
2023.12.05., kedd 09:20

Én ezeket nem értem. gondolkodik.gif :smile51:
Engem ettől jobban irritál, amikor az olcsó repjegy miatt tömegek mennek 1 napra egy jót kajálni. Mi ez, ha nem mérhetetlen pazarlás...? gondolkodik.gif
Csak a Marantz! :-D

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

wittao írta:
2023.12.05., kedd 08:50
Felve kezdenek el szamolni azzal, amikor 8-10mrd ember szeretne EU szinvonalon elni, autoval jarni, meleg vizben zuhanyozni… sajnos a kigyo a sajat farkaba harap, Afrika es Azsia eros fejlodesi menete megdonti az EU/USA hegemoniat szerintem es a joleti tarsadalmak attolodnak oda, csak sokkal nagyobb letszamban.
Még a 90-es években tanították a közgázon, hogyha a Föld minden lakosa fejenként annyi energiát használna, mint az USA-ban, az összes ismert energiaforrás 1 év alatt elfogyna. Azóta változott a helyzet szerintem, és nem jobb lett.
Nem lehet ezt a végtelenségig így csinálni. Egyre inkább közelítünk afelé, hogy valamilyen nagy törés lesz az emberiség történetében, és nem biztos, hogy nagyon sokan túl fogják azt élni.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

wittao írta:
2023.12.05., kedd 00:47
4., Amikor nyaralásról van szó, szóba kerülhet egy bringatúra is, normál túra a környéken a családdal, nem csak 20000km repcsivel, 2 hét döglés a parton.
Ebben a témában még csak nem is ez a csúcs. Konkrét a példa, és szerintem nem egyedi: ismerős elment valahova valamilyen egzotikus tengerpartra jó messze nagyon sok pénzért, aztán szó szerint az egész időt a sokcsillagos szálloda medencéjének partján töltötte koktélokkal a kezében. Ennyi erővel akár bárhova elmehetett volna itt az országban is, vagy ha kell hozzá a tenger, itt az Adria egészen közel.

Én ezeket nem értem. gondolkodik.gif :smile51:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

ZolaBA írta:
2023.12.05., kedd 04:52
Dilemma, hogy ez az irány most voltaképp inkább "zöld" vagy inkább csak kapitalista pörgetése a gazdaságnak, annak minden hátrányával - és persze azzal az előnnyel, hogy aki beruház az elmondhatja magát szuper környezetvédőnek, miközben az otthoni akkupakk 99%-ban csak tétlen öregszik, jó esetben további pénzt termel az amúgy sem szegényeknek és legfőképp a megteszem mert megtehetem függetlenedésről és egyéni biztonságról, jólétről szól, mint a kocsibehajtó fűtése vagy a saját medence.
Az említett lépések az én szememben inkább presztízsberuházásnak, erőfitogtatásnak számítanak. Hosszabb távon nem ezek adják majd a megoldást, de a kezdeti bizonytalanságunk törvényszerűen szül ilyen mellényúlásokat.

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1188
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1411

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: wittao »

ZolaBA írta:
2023.12.05., kedd 04:52
"Következő autóm és beruházásom napelem/hőszivattyú/napkollektor/elektromos autó/házi akkupakk lesz... amennyire csak lehetséges, szeretnék függetlenedni a rendszertől is."

(wittao bocs, nem rólad van szó!:)

Igen, ez egy létező szemlélet/folyamat - és mint személyes döntés nincs is vele bajom.
Rendszer szintű kétségem viszont bőven akad. Ezek az otthoni "giga" beruházások komoly erőforrást igényelnek, pénz, nyersanyag, gyártás, szállítás, későbbi hulladékkezelés és a most leselejtezett még működő rendszerek hulladéka, stb.
Ha nem lenne a kapitalista keretrendszer hanem egy jó szándékú, boldog és őszinte kommunizmusban élne a föld lakossága (lol :D ) és a legszennyezőbb dolgok felszámolásától haladnánk a legtisztábbak tovább javítása felé, akkor biztosan nem ezek a lépések lennének a prioritások... Tehát mondjuk egy relatív kevés kilómétert futó euro4/5/6 autót meg a korszerű talán már kondenzációs gázfűtést cserélni nem lenne időszerű, miközben a fejlődő országokban dübörög a széntüzelés és őrült füstölő gázolaj temetők rohangálnak.
De mivel kapitalista a keretrendszer, a gazdag európai polgár pénze nem fog feljődő/szennyező ország iparára fordítódni, sőt még csak a saját tepelülésen belüli szegényebb réteg szemét égető fűtését sem korszerűsíti.

A környezetemben egyébként azt látom, hogy aki a hivatalos átlagkereset környékén visz haza az nem igazán tud ilyen beruházásokkal ugrálni, esetleg feltesz pár napelemet, de a komoly átállás az inkább a jól keresők kiváltsága. Bár kétségtelen, hogy ezek a beruházások előbb-utóbb el kell érjenek egy olyan szintet, ami az adott fejlett ország léptékében már jelentős, világ szintű, össz "zöld" léptékben jóval kevésbé. Dilemma, hogy ez az irány most voltaképp inkább "zöld" vagy inkább csak kapitalista pörgetése a gazdaságnak, annak minden hátrányával - és persze azzal az előnnyel, hogy aki beruház az elmondhatja magát szuper környezetvédőnek, miközben az otthoni akkupakk 99%-ban csak tétlen öregszik, jó esetben további pénzt termel az amúgy sem szegényeknek és legfőképp a megteszem mert megtehetem függetlenedésről és egyéni biztonságról, jólétről szól, mint a kocsibehajtó fűtése vagy a saját medence.
Kicsit fura lesz, de erdemes globalisan gondolkodni (nem Neked szol :) )
Ha most az en sajat szennyezesem idehaza 200 egyseg, egy indiaie pedig 500 egyseg, akkor ugy tunik nem segit semmit ha lokalisan itt kevesebbet szennyezek. Szerencsere azonban a karbon labnyom mashogy mukodik. Az en kis problemamegoldasom hatassal van a szomszedomra, egy indiai kisgyerekre es egy Deli-Sarkon elo pingvinre is. Ugyanis ha en csokkentem (es nekem van penzem) 100-rol 50-re, az ugyanolyan, mintha az indiai csokkentene 500-rol 450-re. A kulonbseg csupan annyi, hogy az indiainak egyelore belathato idon belul nem lesz penze semmit sem csokkenteni, orszaganak pedig szandeka nincs csokkenteni.
Ezen tulmenoen egyelore nem leteznek ekkora “globalis kalap”-ok, ahova mondjuk betehetnem az erre szant 5MFt-t es sok EU-s tarsam is, es azokbol az osszegyult milliardokbol egy jobb indiai eromuvet epitenenk es fajlagosan 50 egyseg helyett 70 egyseget csokkentenenk ugyanakkora inveszticioval.

Sajnos emellett figyelembe kell venni egyeb szempontokat is:
- kontinentalis eghajlaton eloknek 4 evszakot kell athidalni, ezaltal nyaron baromi meleg van, telen pedig hideg. Mindkettore szukseguk van energetikailag athidalni.
- termekgyartas tekinteteben egyszeruen nem tudjuk felvenni a harcot az olcso kinai/indiai munkaval + az olcso kinai/indiai munkaval kitermelt alapanyagokkal (ezen tulmenoen ezen orszagok eseten a foldben is brutalis mennyisegu nyersanyag van felhalmozva, mig EU erosen korlatos)

Mindent egybeveve szerintem az emberiseg folyamatosan a sajat sirjat assa, es egyre tobb szoget ver be a koporsoba. Megoldas lathataron sincsen. Felve kezdenek el szamolni azzal, amikor 8-10mrd ember szeretne EU szinvonalon elni, autoval jarni, meleg vizben zuhanyozni… sajnos a kigyo a sajat farkaba harap, Afrika es Azsia eros fejlodesi menete megdonti az EU/USA hegemoniat szerintem es a joleti tarsadalmak attolodnak oda, csak sokkal nagyobb letszamban. Bevallom nehez szivvel gondolok bele a jovobe, foleg ugy, hogy a fiam most 13 es ot mar nagyon fogja erinteni idosebb koraban a fentebb felvazolt dolog.
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4413
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2412

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fapaci írta:
2023.12.04., hétf. 23:19

Alex, esetleg próbálj kimozdulni a jelenből! Az általad felhozott számok és tények a mára vonatkoznak, de esetleg nézd meg azt is, mi volt a helyzet 30-40 évvel ezelőtt, vagy mi lesz 30-40 év múlva! Vagy gondold át, ki mennyi szenet és olajat égetett el az elmúlt száz évben! Máris más lesz a kontinensek szennyezési aránya.

És ha Európa megtalálja a jó módszert, azt azonnal át fogják venni mások is késlekedés nélkül, sőt az sem kizárt, hogy nem a nyugat lesz a befutó.

Afrika nem fog annyi energiát fogyasztani és annyi szemetet termelni, mint Európa és Észak-Amerika, még akkor sem, ha ott fog élni a legtöbb ember hamarosan. Mások az adottságaik, lehetőségeik és mire kezdeniük kell majd valamit a fokozódó helyzettel, teljesen más lesz a technológia, nem a szenet égető és füstöt okádó gőzgéppel kezdenek.
Ha globális csúcson van most a szén kitermelés, akkor nézhetjük mi volt 40 éve, hisz ez egy tény, tehát most többet fogyasztunk. És varhatóan meg jó pár évig emelkedni fog a szén fogyasztás.
Elindul az iparosodas Afrikában. Miből lesz áramk gyorsan? Nem atomból, és nagy mennyiségben nem is nap, valamint szél erőművek által. A szén a legolcsóbb, és legkorábban megoldás, ami időjárás független. Ez van sajna. Nem lehet megkerülni.
Nem fognak annyit szemetelni, mint mi? Valóban nem, mert már most többet szemetelnek...

Szóval ne legyenek illuziióink szerintem, amikor etetni és ellátni kell egy rohamosan növekvő népességet, akkor nem azt nézik, mi a zöld, hanem mi az ami gyors és elérhető megoldás.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1658
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

"Következő autóm és beruházásom napelem/hőszivattyú/napkollektor/elektromos autó/házi akkupakk lesz... amennyire csak lehetséges, szeretnék függetlenedni a rendszertől is."

(wittao bocs, nem rólad van szó!:)

Igen, ez egy létező szemlélet/folyamat - és mint személyes döntés nincs is vele bajom.
Rendszer szintű kétségem viszont bőven akad. Ezek az otthoni "giga" beruházások komoly erőforrást igényelnek, pénz, nyersanyag, gyártás, szállítás, későbbi hulladékkezelés és a most leselejtezett még működő rendszerek hulladéka, stb.
Ha nem lenne a kapitalista keretrendszer hanem egy jó szándékú, boldog és őszinte kommunizmusban élne a föld lakossága (lol :D ) és a legszennyezőbb dolgok felszámolásától haladnánk a legtisztábbak tovább javítása felé, akkor biztosan nem ezek a lépések lennének a prioritások... Tehát mondjuk egy relatív kevés kilómétert futó euro4/5/6 autót meg a korszerű talán már kondenzációs gázfűtést cserélni nem lenne időszerű, miközben a fejlődő országokban dübörög a széntüzelés és őrült füstölő gázolaj temetők rohangálnak.
De mivel kapitalista a keretrendszer, a gazdag európai polgár pénze nem fog feljődő/szennyező ország iparára fordítódni, sőt még csak a saját tepelülésen belüli szegényebb réteg szemét égető fűtését sem korszerűsíti.

A környezetemben egyébként azt látom, hogy aki a hivatalos átlagkereset környékén visz haza az nem igazán tud ilyen beruházásokkal ugrálni, esetleg feltesz pár napelemet, de a komoly átállás az inkább a jól keresők kiváltsága. Bár kétségtelen, hogy ezek a beruházások előbb-utóbb el kell érjenek egy olyan szintet, ami az adott fejlett ország léptékében már jelentős, világ szintű, össz "zöld" léptékben jóval kevésbé. Dilemma, hogy ez az irány most voltaképp inkább "zöld" vagy inkább csak kapitalista pörgetése a gazdaságnak, annak minden hátrányával - és persze azzal az előnnyel, hogy aki beruház az elmondhatja magát szuper környezetvédőnek, miközben az otthoni akkupakk 99%-ban csak tétlen öregszik, jó esetben további pénzt termel az amúgy sem szegényeknek és legfőképp a megteszem mert megtehetem függetlenedésről és egyéni biztonságról, jólétről szól, mint a kocsibehajtó fűtése vagy a saját medence.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1188
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1411

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: wittao »

A másik nagy témakörre meg elég nehéz reagálni egy ilyen hsz-ben, hiszen milliónyi oldal van már teleírva pro és kontra.
Mindig azt mondtam, hogy mindenki tegye meg, amit tud. Amit nem tudunk, azon kár is rugózni. A saját portánkon sepregessünk. Persze ha van lehetőségünk az edukációra, éljünk vele.
Hogy lehet ezt megvalósítani?
Pl.
1., Gyűjtsük szelektíven a hulladékokat (nyűgös, nincs ott a kuka csak messzebb, nem ürítik gyakran stb. kifogás mindig akad)
2., Spóroljunk az energiával. Nem feltétlenül szükséges otthon 23-24 fokban mászkálni télen, nyáron pedig 19 fokra állítani a klímát.
3., Ha tehetjük vásároljunk A+ feletti kategóriás elektromos készülékeket.
4., Amikor nyaralásról van szó, szóba kerülhet egy bringatúra is, normál túra a környéken a családdal, nem csak 20000km repcsivel, 2 hét döglés a parton.
5., Ha eszünk gyümölcsöket, zöldségeket, akkor idény-termékek vásárlásával/fogyasztással egyrészt a helyi termelőket támogatjuk, másrészt iszonyat szállítási költségtől/szennyezéstől mentjük meg a környezetünket. Röviden: akkor együnk őszibarackot, amikor szezonja van. Persze csábító márciusban...
6., Nézzük meg a közlekedés szempontjából ha már muszáj, akkor mivel megyünk. Nekem nagyon hektikus, így nem tudok leszakadni az autóról, de úgy szervezem a csomagfelvételeket, bevásárlásokat, hogy a hazafelé vezető úton, amit amúgy is megtennék szépen megállok és elintézek mindent. Következő autóm és beruházásom napelem/hőszivattyú/napkollektor/elektromos autó/házi akkupakk lesz... amennyire csak lehetséges, szeretnék függetlenedni a rendszertől is.
7., Amit lehet javíttassunk meg, vagy húzzuk ki a használati idejét. Nekem a notebookom tavaly 7 éves volt, miután cseréltem. A régibe megy új akku, billentyűzet és utána továbbadom.
Telefonjaimat 3-4 évente cserélem, nem az adott évben legújabbat veszem (így legalább az új emoji készleten túl más újdonság is ér). Kazánunkkal és mosogatógépünkkel is volt egy kis problem, szerelő cseréltette volna, mi máshol megjavíttattuk, és karbantartás után vélhetően évekig ok marad. PERSZE 10-15 évente a fejlődés által a hatásfokuk annyival jobb lesz az újaknak, muszáj cserélni és újrahasznosíttatni.

Ha így tesztek, akkor sokkal nyugodtabban fogtok egy A-osztályos 70kg-os végfokot bekapcsolni, kisimult arccal hátradőlve zenét hallgatni :D :D
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Avatar
wittao
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1188
Csatlakozott: 2017.01.29., vas. 12:19
Értékelés: 1411

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: wittao »

Amikor először megláttam, már akkor is elgondolkodtatott vajon miért nem ez került inkább a köztudatba, és miért pont a Mercator-féle.
Szerintem azért ez hűen tükrözi, valójában hol, mennyien férnek el ideálisan. Most ez nem megoldás semmire sem, csupán a földrajz órán sok ember fejében szerintem nem reális kép került eltárolásra, ez is sok félreértelmezésre adhat okot.
1evcjsfm8qs11.jpeg
Core Audio, TARALABS, MBL, PrimaLuna, PASS Labs, YG, Vivid, Entreq
Elektroncsovek: Sophia Electric

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15214
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10366
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

gomolalaci írta:
2023.12.04., hétf. 20:48
Az egész ,,mentsük meg a Földet" bohóckodás! Ismét a politika nyomorító húzása, és az emberek csak lassan értik meg, hogy nagyon át vannak b@szva!!!
De szerencsénkre Te átlátsz a szitán, ez mindenképpen megnyugtató.

Aki a folyamatban továbbra is azt látja, hogy "Mentsük meg a Földet!", az valóban bohócot csinál önmagából, akár támogatja, akár ellenzi a történéseket. A Föld köszöni szépen, jól van és jól is lesz, még egy atomháborút is simán túl fog élni velünk ellentétben. Önmagunkat kellene megmenteni az egyre romló körülményektől, de itt ugye sokaknál tipikus alapreflex a tagadás, másoknál a hirtelen pánikolás és csak kevesen próbálnak józanul gondolkodni. Utóbbiak a legcsendesebbek, de azért léteznek és bizonyára ők fognak megoldást találni a problémákra, miközben a két szélsőséges tábor egymást gyilkolja.

Alex, esetleg próbálj kimozdulni a jelenből! Az általad felhozott számok és tények a mára vonatkoznak, de esetleg nézd meg azt is, mi volt a helyzet 30-40 évvel ezelőtt, vagy mi lesz 30-40 év múlva! Vagy gondold át, ki mennyi szenet és olajat égetett el az elmúlt száz évben! Máris más lesz a kontinensek szennyezési aránya.

Amit bohóckodásnak nevezel, az nem egy kiforrott rendszer, inkább kétségbeesett, kezdetleges próbálkozások csokra, amik között valóban vannak viccesek, felháborítóak és kiábrándítóak egyaránt, de vannak köztük biztatóak is bőven. És ha Európa megtalálja a jó módszert, azt azonnal át fogják venni mások is késlekedés nélkül, sőt az sem kizárt, hogy nem a nyugat lesz a befutó. Téves azt gondolni, hogy Ázsia és Afrika ugyanazt az utat járja majd be, mint Európa. Már most már útra léptek, mint amin mi végigrongyoltunk és már most meghoztak olyan döntéseket, amiken mi évtizedekig gyötrődtünk.

Afrika nem fog annyi energiát fogyasztani és annyi szemetet termelni, mint Európa és Észak-Amerika, még akkor sem, ha ott fog élni a legtöbb ember hamarosan. Mások az adottságaik, lehetőségeik és mire kezdeniük kell majd valamit a fokozódó helyzettel, teljesen más lesz a technológia, nem a szenet égető és füstöt okádó gőzgéppel kezdenek.

És hogy végképp kimozduljunk a buborékunkból, esetleg próbáljatok belegondolni abba is, mit gondolnak a leszármazottaink majd a mi generációnkról 100-150 év múlva! Ők tisztán fogják látni a képet, aminek mi most csak részleteit látjuk és tudni fogják, kinek volt igaza, ki járt el helyesen. Ez sajnos/szerencsére a mi életünkben nem fog kiderülni, nekünk csak számaink, számításaink és feltételezéseink vannak, meg nagy adag hitünk pro és kontra.

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 701
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 289
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

Alex_Aston írta:
2023.12.04., hétf. 08:30
Most hallgattam egy riportot a világ szén használatáról.
Jelenleg globális csúcson a kitermelése.
India várhatóan 10 év alatt 3x annyit fog kitermelni, mint most. Itt ugye nagyjából másfélszer annyi ember él, mint egész Európában...
Pakisztán 10x-és várható
Indonézia is 3x-ozhat.
És akkor ott van Afrika ahol hamarosan 3x annyi ember fog élni, mint Európában. Ha ott beindul az ipar, ott sem nap és szél erőművek fogják nagy tételben az áramot termelni....

Ezekhez képest asszem eltörpül az a pár intézkedés, amivel itt az öreg kontinensen "bohóckodunk".

Persze kell a szemlélet és technológia váltás, de talán fontosabb lenne tőlünk messzebb is jobban körül nézni. Mert amit olcsón rendelünk nyakra főre keletről, az azért is olcsó, mert a körülmények olyanok, amilyenek arrafelé...
Az egész ,,mentsük meg a Földet" bohóckodás! Ismét a politika nyomorító húzása, és az emberek csak lassan értik meg, hogy nagyon át vannak b@szva!!!
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1340
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 596
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

Alex_Aston írta:
2023.12.04., hétf. 08:30
Most hallgattam egy riportot a világ szén használatáról.
Jelenleg globális csúcson a kitermelése.
India várhatóan 10 év alatt 3x annyit fog kitermelni, mint most. Itt ugye nagyjából másfélszer annyi ember él, mint egész Európában...
Pakisztán 10x-és várható
Indonézia is 3x-ozhat.
És akkor ott van Afrika ahol hamarosan 3x annyi ember fog élni, mint Európában. Ha ott beindul az ipar, ott sem nap és szél erőművek fogják nagy tételben az áramot termelni....

Ezekhez képest asszem eltörpül az a pár intézkedés, amivel itt az öreg kontinensen "bohóckodunk".

Persze kell a szemlélet és technológia váltás, de talán fontosabb lenne tőlünk messzebb is jobban körül nézni. Mert amit olcsón rendelünk nyakra főre keletről, az azért is olcsó, mert a körülmények olyanok, amilyenek arrafelé...
Az a baj, hogy a mi szemetünket gyártják le wc keféstül, telefonostul, roncshajó szétvágástul.
Fura így részünkről mondani, hogy mi vagyunk a tiszták
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4413
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2412

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Most hallgattam egy riportot a világ szén használatáról.
Jelenleg globális csúcson a kitermelése.
India várhatóan 10 év alatt 3x annyit fog kitermelni, mint most. Itt ugye nagyjából másfélszer annyi ember él, mint egész Európában...
Pakisztán 10x-és várható
Indonézia is 3x-ozhat.
És akkor ott van Afrika ahol hamarosan 3x annyi ember fog élni, mint Európában. Ha ott beindul az ipar, ott sem nap és szél erőművek fogják nagy tételben az áramot termelni....

Ezekhez képest asszem eltörpül az a pár intézkedés, amivel itt az öreg kontinensen "bohóckodunk".

Persze kell a szemlélet és technológia váltás, de talán fontosabb lenne tőlünk messzebb is jobban körül nézni. Mert amit olcsón rendelünk nyakra főre keletről, az azért is olcsó, mert a körülmények olyanok, amilyenek arrafelé...
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3761
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2373
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

pali923 írta:
2023.11.08., szer. 00:38
zoli73 írta:
2023.11.07., kedd 20:47
Nekem az érthetetlen, hogy ugye a közelmúltban "központosítva lett", egy cég(MoHu) kezébe került a hulladékkezelés, elszállítás, de miért nyújt különböző "minőségű" szolgáltatást, más-más településen, ugyanazért a pénzért(5500Ft)?
A MOHU nem nyújt semmiféle szolgáltatást, mint ahogy korábban a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Zrt sem. Csak a számlázást csinálták ők is, a szemétszállítást eddig is a korábbi szolgáltatók végezték a korábbi gyakorlat szerint. Ennek az egésznek a rezsizűrzavar c. népbutításhoz volt köze eddig is, éppúgy, mint az alant emlegetett átláthatatlan közműdíjaknak. Ezek a nagy cégek csak ráülnek a meglevő rendszerekre, és valami más funkciójuk is van, mint a hulladékgazdálkodás.

Szintén konkrét példa a közelmúltból: egy városban a szemétszállító cég közölte, hogy nem tudja vállalni a feladatot a korábbi gyakorlat szerint a rezsicsökkentett árakon. Ilyenkor a katasztrófavédelem veszi át az ellátást. Mivel a katasztrófavédelemnek se embere, se eszköze nincs ehhez, keres egy céget, aki ezt meg tudja csinálni helyette. Az adott városban nyilván egy ilyen van: a korábbi szolgáltató. Ezért a szemétszállítást ugyanaz a cég csinálta ugyanúgy, ugyanannyiért, mint korábban, csak a katasztrófavédelem állta a többletköltséget a rezsicsökkentett áron felül.

Ha valaki nem talál semmiféle racionalitást ezekben a történetekben, ne forduljon elmeorvoshoz. :smile51:
Jogos, igazad van! Engem az vitt be az erdőbe, hogy nálunk a szolgáltatás végzője is változott.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

nemtomm írta:
2023.11.07., kedd 14:55
Most már, ebben az új rendszerben így van. Nálunk, a megyében(Fejér) van 6-7 hulladékudvar, ahol mindenki leadhat szinte bármit, ingyen.
Győr környékén számos hulladékudvar van, ahol a lakossági szemetet le lehet adni, szinte mindent, de azért nem mindent. Igaz, hogy gyakran megtelik a konténer, és akkor vissza kell menni, vagy másik udvart kell keresni.
Viszont az új rendszerben még nem mertem elvinni semmit a hulladékudvarba. Július előtt 7 kategória volt, ahova leadtam, amit akartam, csak a lakcímkártya kellett hozzá. Így is előfordult, hogy sorba kellett állni. Az utolsó alkalomnál mondta az illetékes elvtárs, hogy júliustól 34(!) kategória lesz, és mindent le kell mérni, amikor átveszik. Ennek megint mi az értelme?
Nem mertem még kockáztatni, hogy mennyi idő kell ehhez. Pedig amikor vettem mondjuk egy hűtőszekrényt, a papírt és a hungarocellt mindig odavittem, azóta a papírt a házi szelektívbe szétvagdosom. Szerencsére azóta nem volt ilyen méretű hulladékom, de előbb-utóbb biztosan lesz.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1862
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1028

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »

zoli73 írta:
2023.11.07., kedd 20:47
Nekem az érthetetlen, hogy ugye a közelmúltban "központosítva lett", egy cég(MoHu) kezébe került a hulladékkezelés, elszállítás, de miért nyújt különböző "minőségű" szolgáltatást, más-más településen, ugyanazért a pénzért(5500Ft)?
A MOHU nem nyújt semmiféle szolgáltatást, mint ahogy korábban a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Zrt sem. Csak a számlázást csinálták ők is, a szemétszállítást eddig is a korábbi szolgáltatók végezték a korábbi gyakorlat szerint. Ennek az egésznek a rezsizűrzavar c. népbutításhoz volt köze eddig is, éppúgy, mint az alant emlegetett átláthatatlan közműdíjaknak. Ezek a nagy cégek csak ráülnek a meglevő rendszerekre, és valami más funkciójuk is van, mint a hulladékgazdálkodás.

Szintén konkrét példa a közelmúltból: egy városban a szemétszállító cég közölte, hogy nem tudja vállalni a feladatot a korábbi gyakorlat szerint a rezsicsökkentett árakon. Ilyenkor a katasztrófavédelem veszi át az ellátást. Mivel a katasztrófavédelemnek se embere, se eszköze nincs ehhez, keres egy céget, aki ezt meg tudja csinálni helyette. Az adott városban nyilván egy ilyen van: a korábbi szolgáltató. Ezért a szemétszállítást ugyanaz a cég csinálta ugyanúgy, ugyanannyiért, mint korábban, csak a katasztrófavédelem állta a többletköltséget a rezsicsökkentett áron felül.

Ha valaki nem talál semmiféle racionalitást ezekben a történetekben, ne forduljon elmeorvoshoz. :smile51:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3761
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2373
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

gomolalaci írta:
2023.11.07., kedd 20:45
nemtomm írta:
2023.11.07., kedd 14:55
zoli73 írta:
2023.11.06., hétf. 21:01


Most már, ebben az új rendszerben így van. Nálunk, a megyében(Fejér) van 6-7 hulladékudvar, ahol mindenki leadhat szinte bármit, ingyen.
Ez a történet, amit leírtam úgy 5-6 éve történt, akkor a helyi, székesfehérvári hulladékudvarban, csak helyi lakosok adhatták le a hulladékjukat. Szigorúan vették, a személyzet mindenkitől kérte a lakcímkártyát. Én jártam úgy egy alkalommal, hogy a felszedett laminált parkettát szerettem volna leadni, de közölték, hogy "ezt itt nem lehet, mert veszélyes hulladék, vigyem Csalára(kb.6km) a hulladéklerakóba. Kivittem, egy konténerbe kellett beledobálnom, és a végén még fizetnem is kellett érte, hogy befogadták! Gyanítom, sokan simán kivitték volna az erdő aljába...
Amúgy azok az emberek, akikről szó volt, akik hozzánk "deportálták" a szemetjüket(gondolván a városban úgyis megoldják az elszálítását), nem csak e féle lomot hoztak, hanem kommunális hulladékot, a napi háztartási szetetjüket is, kis zsákokban, nap mint nap. Azt gyanítottuk, hogy Ők a környékbeli településekről járnak ide dolgozni, és egy füst alatt a szemetet is "megoldják", de soha nem tudtuk meg, kik Ők.
Például minden nap jött egy jólöltözött "hölgy", a Fiat 500-asával, megállt, kiszállt, a szomszéd lépcsőházhoz tartozó konténerkukába dobta a napi szemetét, majd továbbhajtott, és ezt menetrend szerint, naponta. Ezt a házunk alatti horgászboltos figyelte ki, fel is szólította a hölgyet, hogy ezt fejezze be, mert fel lesz jelentve, le lett fotózva amit csinál, és az autója is.
Persze még Őneki állt feljebb, dühösen elhajtott. Ahogy a horgászboltos mondta, Ő ugyanúgy látja erre autózni minden nap, de már nem áll meg "üríteni". Valószínüleg atszokott máshová.
Tehát ebből az esetből is látszik, hogy az ilyen emberek ezt életvitel szerűen, módszeresen, előre kitervelve, leleményesen, fárdtságot nem kímélve csinálják. Megvan a szabájszegésre a taktikájuk.
Képes minden nap elhozni othonról a szemetét, csak hogy megússza a szemét szálítási díjat, pedig ezek nem olyan emberek, akiknek ez gondot okozna, csak ez a "megoldjuk okosba", mert nehogy már én fizessek!
Sajnos nagyon sok emberből hiányzik mindenféle felelősségérzet, kötelességtudat, tolerancia.

Erre konkrétan van ismerős aki több mint 10 éve leköltözött vidékre de mikor bejön melózni a terézvárosba egy héten min 1-2 zacskó szemetet hoz magával amit aztán a környező kukákba dobja ki...sokszor mondtuk már neki, hogy miért nem fizet elő a szemétszállításért a válasz csak....a bele ölt energia sokkal nagyobb mint egy szemét szállítás díja...pedig jó a nyugdíja és mellette dolgozik is simán megengedhetné magának de nem :smile30:
Számomra ez érthetetlen..
Tudomásom szerint kötelező szemétszállítási díjat fizetni.... A kuka méretétől függően. Legalábbis önálló keres háznál....

Nekem is valami hasonló rémlik, de nem vagyok benne biztos. Mikor városban/társasházban laktunk, akkor is kellett fizetni, bele volt építve a közös költségbe.
Egyik rokonom, csak azért, mert a lakcímére vállalkozás van bejelentve, ezért 5500Ft helyett 8000Ft-ot kell fizessen.
Ugyanez a helyzete a kéményseprőkkel is, az Ő elleőrzésük magánszemélynek díjtalan, viszont ha vállalkozás van oda bejelentve, akkor 4000Ft. gondolkodik.gif
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3761
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2373
Tartózkodási hely: 2465

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

nemtomm írta:
2023.11.07., kedd 14:55
zoli73 írta:
2023.11.06., hétf. 21:01
nemtomm írta:
2023.11.06., hétf. 19:56



Dehát egy csomó helyen le tenni legálisan a szemetet …pl okáért itt lakom pestlőrincen és két helyen is le lehet adni a szemetet fizetni sem kell érte…egy csomó ember meg itt helyben pedig lerakják az erdőben, dűlő utakon stb a rengeteg szemetet pedig pár km arrébb nem is kell fizetni érte csak rendezetlen oda vinni és megsemmisítik környezetkímélő módon ….ennek mi értelme van? Nem értem…
Most már, ebben az új rendszerben így van. Nálunk, a megyében(Fejér) van 6-7 hulladékudvar, ahol mindenki leadhat szinte bármit, ingyen.
Ez a történet, amit leírtam úgy 5-6 éve történt, akkor a helyi, székesfehérvári hulladékudvarban, csak helyi lakosok adhatták le a hulladékjukat. Szigorúan vették, a személyzet mindenkitől kérte a lakcímkártyát. Én jártam úgy egy alkalommal, hogy a felszedett laminált parkettát szerettem volna leadni, de közölték, hogy "ezt itt nem lehet, mert veszélyes hulladék, vigyem Csalára(kb.6km) a hulladéklerakóba. Kivittem, egy konténerbe kellett beledobálnom, és a végén még fizetnem is kellett érte, hogy befogadták! Gyanítom, sokan simán kivitték volna az erdő aljába...
Amúgy azok az emberek, akikről szó volt, akik hozzánk "deportálták" a szemetjüket(gondolván a városban úgyis megoldják az elszálítását), nem csak e féle lomot hoztak, hanem kommunális hulladékot, a napi háztartási szetetjüket is, kis zsákokban, nap mint nap. Azt gyanítottuk, hogy Ők a környékbeli településekről járnak ide dolgozni, és egy füst alatt a szemetet is "megoldják", de soha nem tudtuk meg, kik Ők.
Például minden nap jött egy jólöltözött "hölgy", a Fiat 500-asával, megállt, kiszállt, a szomszéd lépcsőházhoz tartozó konténerkukába dobta a napi szemetét, majd továbbhajtott, és ezt menetrend szerint, naponta. Ezt a házunk alatti horgászboltos figyelte ki, fel is szólította a hölgyet, hogy ezt fejezze be, mert fel lesz jelentve, le lett fotózva amit csinál, és az autója is.
Persze még Őneki állt feljebb, dühösen elhajtott. Ahogy a horgászboltos mondta, Ő ugyanúgy látja erre autózni minden nap, de már nem áll meg "üríteni". Valószínüleg atszokott máshová.
Tehát ebből az esetből is látszik, hogy az ilyen emberek ezt életvitel szerűen, módszeresen, előre kitervelve, leleményesen, fárdtságot nem kímélve csinálják. Megvan a szabájszegésre a taktikájuk.
Képes minden nap elhozni othonról a szemetét, csak hogy megússza a szemét szálítási díjat, pedig ezek nem olyan emberek, akiknek ez gondot okozna, csak ez a "megoldjuk okosba", mert nehogy már én fizessek!
Sajnos nagyon sok emberből hiányzik mindenféle felelősségérzet, kötelességtudat, tolerancia.

Erre konkrétan van ismerős aki több mint 10 éve leköltözött vidékre de mikor bejön melózni a terézvárosba egy héten min 1-2 zacskó szemetet hoz magával amit aztán a környező kukákba dobja ki...sokszor mondtuk már neki, hogy miért nem fizet elő a szemétszállításért a válasz csak....a bele ölt energia sokkal nagyobb mint egy szemét szállítás díja...pedig jó a nyugdíja és mellette dolgozik is simán megengedhetné magának de nem :smile30:
Számomra ez érthetetlen..
Számomra is érthetetlen, pedig nem egyedi eset, sokan csinálják, ahogy hallom.
Még annak idején, az első munkahelyemen a művezetőnk(!) ugyanezt csinálta. Minden reggel hozta magával otthonról a szemetet, és dobta be az üzem udvarán az egyik konténerbe.
A hulladékgazdálkodáshoz kapcsolódó, de egy kicsit más téma.
Nekem az érthetetlen, hogy ugye a közelmúltban "központosítva lett", egy cég(MoHu) kezébe került a hulladékkezelés, elszálítás, de miért nyújt különböző "minőségű" szolgáltatást, más-más településen, ugyanazért a pénzért(5500Ft)?
Részletezem. A kollégám egy Budapesttel szomszédos kisvárosban lakik, ugyanennyi szemétszálítási díjat fizet mint Mi, mégis más, jobb szolgáltatást kap cserébe.
Az újrahasznosítható hulladékot náluk minden héten viszik, nálunk csak 2 hetente.
A zöldhulladék elszálításban jelentős különbség van. A kollégáméknál 1 szerződő fél, 10 zsákot/év kap a zöldhulladék gyűjtésére, de további zsákokat vásárohat korlátlanúl(!), amit megtöltve, tetszőleges mennyiségben rakhat ki szálításkor. A zöldhulladék szálitása áprilitől-novemberig, havi két alkalommal történik.
Ezzel szemben nálunk(4000 lelkes falu, Budapesttől 28km-re), egész évre adnak 8 zsákot, áprilistől-novemberig havi 1 zsákot visznek el, értelem szerűen havi egy alkalommal van szálítás, és további zsákok vásárlására nincs mód. Másmilyen zsákban nem is viszik el, csak az Ő általuk biztosítottban.
Mindehhez hozzájön, hogy a kollégámék településén még az önkormányzat által kijelölt/fentartott zöldhulladék lerakó is üzemel.
Nálunk ilyet csak álmodni merünk.
Tudom, hogy ez az új rendszer még nem regóta van, és talán még lesznek benne kiigazítások, változások, de ami már megtörtént, hogy a díjat 3980Fr-ról, 5500Ft-ra emelték. A szolgáltatásban, a szálítási napok kivételével nem változott semmi.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
gomolalaci
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 701
Csatlakozott: 2018.05.14., hétf. 08:52
Értékelés: 289
Tartózkodási hely: Szada

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: gomolalaci »

nemtomm írta:
2023.11.07., kedd 14:55
zoli73 írta:
2023.11.06., hétf. 21:01
nemtomm írta:
2023.11.06., hétf. 19:56



Dehát egy csomó helyen le tenni legálisan a szemetet …pl okáért itt lakom pestlőrincen és két helyen is le lehet adni a szemetet fizetni sem kell érte…egy csomó ember meg itt helyben pedig lerakják az erdőben, dűlő utakon stb a rengeteg szemetet pedig pár km arrébb nem is kell fizetni érte csak rendezetlen oda vinni és megsemmisítik környezetkímélő módon ….ennek mi értelme van? Nem értem…
Most már, ebben az új rendszerben így van. Nálunk, a megyében(Fejér) van 6-7 hulladékudvar, ahol mindenki leadhat szinte bármit, ingyen.
Ez a történet, amit leírtam úgy 5-6 éve történt, akkor a helyi, székesfehérvári hulladékudvarban, csak helyi lakosok adhatták le a hulladékjukat. Szigorúan vették, a személyzet mindenkitől kérte a lakcímkártyát. Én jártam úgy egy alkalommal, hogy a felszedett laminált parkettát szerettem volna leadni, de közölték, hogy "ezt itt nem lehet, mert veszélyes hulladék, vigyem Csalára(kb.6km) a hulladéklerakóba. Kivittem, egy konténerbe kellett beledobálnom, és a végén még fizetnem is kellett érte, hogy befogadták! Gyanítom, sokan simán kivitték volna az erdő aljába...
Amúgy azok az emberek, akikről szó volt, akik hozzánk "deportálták" a szemetjüket(gondolván a városban úgyis megoldják az elszálítását), nem csak e féle lomot hoztak, hanem kommunális hulladékot, a napi háztartási szetetjüket is, kis zsákokban, nap mint nap. Azt gyanítottuk, hogy Ők a környékbeli településekről járnak ide dolgozni, és egy füst alatt a szemetet is "megoldják", de soha nem tudtuk meg, kik Ők.
Például minden nap jött egy jólöltözött "hölgy", a Fiat 500-asával, megállt, kiszállt, a szomszéd lépcsőházhoz tartozó konténerkukába dobta a napi szemetét, majd továbbhajtott, és ezt menetrend szerint, naponta. Ezt a házunk alatti horgászboltos figyelte ki, fel is szólította a hölgyet, hogy ezt fejezze be, mert fel lesz jelentve, le lett fotózva amit csinál, és az autója is.
Persze még Őneki állt feljebb, dühösen elhajtott. Ahogy a horgászboltos mondta, Ő ugyanúgy látja erre autózni minden nap, de már nem áll meg "üríteni". Valószínüleg atszokott máshová.
Tehát ebből az esetből is látszik, hogy az ilyen emberek ezt életvitel szerűen, módszeresen, előre kitervelve, leleményesen, fárdtságot nem kímélve csinálják. Megvan a szabájszegésre a taktikájuk.
Képes minden nap elhozni othonról a szemetét, csak hogy megússza a szemét szálítási díjat, pedig ezek nem olyan emberek, akiknek ez gondot okozna, csak ez a "megoldjuk okosba", mert nehogy már én fizessek!
Sajnos nagyon sok emberből hiányzik mindenféle felelősségérzet, kötelességtudat, tolerancia.

Erre konkrétan van ismerős aki több mint 10 éve leköltözött vidékre de mikor bejön melózni a terézvárosba egy héten min 1-2 zacskó szemetet hoz magával amit aztán a környező kukákba dobja ki...sokszor mondtuk már neki, hogy miért nem fizet elő a szemétszállításért a válasz csak....a bele ölt energia sokkal nagyobb mint egy szemét szállítás díja...pedig jó a nyugdíja és mellette dolgozik is simán megengedhetné magának de nem :smile30:
Számomra ez érthetetlen..
Tudomásom szerint kötelező szemétszállítási díjat fizetni.... A kuka méretétől függően. Legalábbis önálló keres háznál....
A gondolkodás nem megerőltető...

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1823
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1658
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Zöld topik

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Shimano írta:
2023.11.07., kedd 11:44
Szóval gáztéma,és azon belül a jelgörbe szerinti diktálás.
Esküszöm nem értem miért kell diktálgatni gondolkodik.gif
Nálunk az átalány megy, 11 egyenlő számla meg egy elszámoló. Semmi gond vagy görcsölés nincs.
Az átalány mennyiségét meg a webes felületen be lehet állítani. Még arról is lehet rendelkezni, hogy a túlfizetést visszaküldjék vagy beszámolják a következő számlákba. kész 21.század ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”