Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Na, megvan a hír, Trump elé megint odakerült egy papír, amiről nem tudta, micsoda.
 
Elon Musk viszont betartotta a szavát, ő köszöni a lehetőséget, nem fog a világ végéig vakondoknak prédikálni szívjóságból.
 
(Ő pl. azt tette a klímaváltozásért, hogy nem fosszilissel, hanem villannyal járó autókat csináló cége van, asssssssssszzzzem.) 
 
http://hvg.hu/tudomany/20170601_elon_mu ... kileptetes

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Ne csúsztass! Nem állítottam, hogy jobb lenne nélküle, hanem hogy nem sokat ér. Szerintem egyszerűen nem működnek ezek a nagy ovációval kihirdetett, de minden konkrét intézkedést nélkülöző megállapodások.
 
- Nem engedjük 1,5 fok fölé a melegedés mértékét!
- Hurrá! És konkrétan mit teszünk ennek érdekében?
 
Na itt hosszú néma csend következik. Nézzük meg az aláírók sorát és tegyük az országok mellé a meghozott intézkedéseket! Pl. Magyarországon mi változott az aláírás óta?

 
Nem csúsztatok, megöli a tényszerű és következetes vitát.
 
Sztem nem nélkülöznek konkrét intézkedéseket, az a rész majd most jön, ha az amcsik télleg kilépnek. Hogy lassan majd' mindenki átáll megújulóra, pl. Németországban és sok helyütt Európában, az pont azért van, h betartsák a klímaegyezményben vállaltakat, minimalizálják a CO2-kibocsátást. Komolyan veszik, amit leszerződtek az egész Világgal. Önkéntes vállalás a jövő érdekében. 
 
A 1.5 C-fok nyilván has-szám, de valóban jobb, mint a 2, tán nem olvad meg annyi jég a sarkokon.
 
Jappárdon, ha Magyarország célirányos tevékenységéről van szó, az valóban nulla, illetve mínusz akármennyi, lévén, hogy az összes erre lévő pénzt ellopja az állam. Az, h nálunk emiatt nem működik, az nem jelenti azt, h rossz a koncepció, máshol ugyanis működik, az energiamixekben durva lesz idén nyáron a mínuszos peak, vagyis simán megélhetsz abból, hogy akksikat töltesz főműsoridőben... (Persze külföldön! Nálunk össze fog omlani a hálózat Pesten, mert nem fogja bírni a rengeteg klímázást, amit atomenergiával táplálunk az ország másik végéből. NOOOOOOOOOOOOOORMááááááááááááááááliiiiiiiisssss???? :-))) )

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Nem indoklod, hogy miért lenne jobb, ha nem lenne önkorlátozáson alapuló megegyezés. 
Ne csúsztass! Nem állítottam, hogy jobb lenne nélküle, hanem hogy nem sokat ér. Szerintem egyszerűen nem működnek ezek a nagy ovációval kihirdetett, de minden konkrét intézkedést nélkülöző megállapodások.
 
- Nem engedjük 1,5 fok fölé a melegedés mértékét!
- Hurrá! És konkrétan mit teszünk ennek érdekében?
 
Na itt hosszú néma csend következik. Nézzük meg az aláírók sorát és tegyük az országok mellé a meghozott intézkedéseket! Pl. Magyarországon mi változott az aláírás óta?

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Aham, köszi! Már majdnem elfelejtettem, hogy kristálytiszta levegőjű környezetben élünk mindannyian, hála az országok, államok, kormányok, vállalatok, intézmények önkorlátozó viselkedésének.
 
Nem indoklod, hogy miért lenne jobb, ha nem lenne önkorlátozáson alapuló megegyezés. Azt meg, hogy egy 2 milliós városban, amin még 2 millió áttrippel naponta, hogy lenne kristálytiszta a levegő, és ez honnan jövő "reális" elvárás, ötletem sincs. 
 
Igaziból ezt akartam:
 
https://techcrunch.com/2017/05/31/elon- ... agreement/
 
Ha Trump kilépteti Amerikát, Elon Musk köszöni, nem óhajt ilyen Steve Bannon meg Scott Pruitt meg Gorka Sebestyén "szintű" figurákkal egy húron pendülni. Vajon miért, lehet, h neki még Trump után is van élet? 

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Eddig a klímaegyezményt aláíró országok megegyezése (önkorlátozása) tartotta a kereteken belül a fosszilis szennyezést és a felmelegedést.
Aham, köszi! Már majdnem elfelejtettem, hogy kristálytiszta levegőjű környezetben élünk mindannyian, hála az országok, államok, kormányok, vállalatok, intézmények önkorlátozó viselkedésének.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Valaki próbáljon már erre valami értelmes magyarázatot kreálni, mi a lópika előny származna abból, ha az országban épült 10 emeletes panelházak tizedik emeletét visszabontják? Ezzel ugye a kilencedik emelet veszi fel a tizedik emelet bajait, mint víz és hőszigetelés stb. Kedves kormányuk feje, mert ezt OV ötletelte ki, csak erre képes? Akkor ennél fajsúlyosabb kérdésekben hogy is?
Visszabontaná a kormány a panelházak felső szintjeit

 
Gumicsont az ügy, olyan, amin jó sokáig lehet csámcsogni és veszekedni. A paneleken rosszul szerepelnek Viktorék, pénzt kell pumpálni oda, meg kell a tetőkert, meg közben rá lehet költeni kb. ugyanannyit a gépészet 1 emelettel lejjebb költöztetésére (ránézésre ordas hülyeség), mint amennyibe egy komplett vadiúj kiépítés kerül. És a 10. emelet majd szépen lejön, mintha konzervnyitóval vágnám le csendben? NEM, szerintem a házak statikai terhelése (bontás) lesz akkora, hogy veszélyessé válik az építmény. Vagy majd ledöntik a kész panelfelakat az udvari játszóterekre, vagy Tóni helikopterével emelik le, vagy szétflexelik odafent, téglányi darabokra??? (A vasbetont???)
 
Csak gumicsont, kell a dezinformáció a lakótelepeken, tömni kell a strómanokat, vegyük észre, Simicska okosabb volt, mint Viktor, most már Viktor nem reszkírozhat, nyakán a derbi jövőre, csak saját zsebre dolgozhat, vagy Lőrincére, ugye, amig az is le nem lép :-))) plusz nyilván, szovjet alvállalkozók is kellenek mert ugye szovjet a technológia és emiatt ugye, ugyeugye. Metró, Paks, panelek, egy tapodtat sem tágítunk az oroszok mellől. Szörnyű dolgokat tudhatnak Viktorról.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Talán így van, talán nem, de szerintem ezek az öltönyös emberek által aláírt nemzetközi megállapodások amúgy sem sokat érnek. A sajtó zabálja őket, lehet rájuk konferenciákat szervezni, bizottságokat alapítani, intézményeket felállítani, de a várt következmények a mindennapi élet szintjére általában nem jutnak el. ...
 
Eddig a klímaegyezményt aláíró országok megegyezése (önkorlátozása) tartotta a kereteken belül a fosszilis szennyezést és a felmelegedést. Ez az önkorlátozás, pont azért, mert senki sem kényszerítheti az aláírókat az önkorlátozásra, hanem azt önként, a jövő érdekében vállalják, szerintem történelmi jelentőségű és azért öltönyben írták alá, mert ezekben a körökben az a munkaruha. :-) Az USA a legnagyobb szennyező, ha nem korlátozza magát, tényleg nagyon rossz irányba haladhat a folyamat, pláne, mert a kis senkik is azt fogják hinni, hogy "ha a nagynak lehet, nekem is lehet"... és elkezdenek kisasszézni a dologból, mert az országuk jelenüket eladják a saját jövőjükért. 
 
Sztem amúgy semmi visszafordíthatatlan nem történik, Trump itt is bebizonyítja, hogy egy fogalmatlan flepnis, és ezen a területen is magára haragítja a neki ártani tudó közönsége (otthon és külföldön egyaránt) nagy részét. A fazon karmikusan ilyen, az USA meg, miután Trump már dutyiban lesz, szépen aláírja újra a megállapodást. Nem áll jól Trump szénája semmilyen ügyben, amelyben elnökként exponálta magát, plusz ugye most, amikor nemcsak egy "igazságszolgáltatás akadályozása" jár ki neki, hanem lassan egy "hazaárulás" is, nem is csodálom, hogy dezorientálódik. Akikre meg hallgat a klímaügyben, Steve Bannon és Scott Pruitt, mindketten UFO-magazin-komolyságú "szakértők", akik szerint nincs összefüggés a szén elégetése és a széndioxid keletkezése között. Ez nekünk, itt Európában félelmetesen hangzik, de ott ez a realitás elnöki tanácsadói szinten, Trump alatt. Obama alatt még trágyát se hordhattak egy állami gazdaságban, most elnöki tanácsadók...
 
Most nem értem, a klímaegyezmény várt következményeire, vagy a kilépés nem várt következményeire gondolsz?

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Ezt mondja a szakember: http://hvg.hu/gazdasag/20170530_Vissza_ ... ontent=top
Vannak jó példák külföldön, de szerintem ilyenre ennyi pénzünk sosem lesz.

talán valamelyik őrült építész ezt ajánlhatta a nagy vezetőnek:




Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »


hogy az elbontott tetőszerkezet és a felső lakószint helyére tetőteraszokat építenének.
Ezt mondja a szakember: http://hvg.hu/gazdasag/20170530_Vissza_ ... ontent=top
Vannak jó példák külföldön, de szerintem ilyenre ennyi pénzünk sosem lesz.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »


Nyomoztam a Neten, de semmi konkrétumot nem találtam indoklásként, csak annyit, hogy az elbontott tetőszerkezet és a felső lakószint helyére tetőteraszokat építenének. 
Én nem értek hozzá, de mekkora a (bármilyen jellegű) különbség, ha a meglevő 10. szintre építenek tetőteraszt, vagy ha a lebontás után a 9. tetejére? Hogy drágább így, az viszont biztos.
Esteleg a 10. fölé kialakítani valami tetőteres lakásokat, talán annak lenne értelme. Csak kérdés, hogy a műszaki és anyagi megfontolások után is jónak látszana-e az ötlet. Bár pénzt értelmetlenül tudunk elkölteni, főleg, ha az állami pénzt kell szórni. 
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: pali923 »


Valaki próbáljon már erre valami értelmes magyarázatot kreálni, mi a lópika előny származna abból, ha az országban épült 10 emeletes panelházak tizedik emeletét visszabontják? 
Ez a kérdés bennem is felmerült. Különös véletlen folytán éppen tegnap olvastam ezt a hírt: http://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/ ... 52141.html
A KSH friss adatai szerint annyi ember él vályogházban, mint panelben. Egy csomó helyen lehet arról olvasni, hogy mennyivel nagyobb megtakarítást lehetne elérni energiában, ha szigetelnék az amúgy is nagyon elöregedett lakásállomány nagy részét. Olyan kevés lakás épül, hogy 100 év alatt sem futnak ki a meglevő épületek. Szóval probléma van bőven, de ezzel a lebontással egyik sem oldódna meg, viszont keletkezne egy csomó új, ahogy írtátok.
Szerintem ez is azt jelzi, mennyit tudnak a való világról és az emberek valós problémáiról a döntéshozók. Hogy mennyire érdekli őket, arról ne is beszéljünk.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Valaki próbáljon már erre valami értelmes magyarázatot kreálni, mi a lópika előny származna abból, ha az országban épült 10 emeletes panelházak tizedik emeletét visszabontják? Ezzel ugye a kilencedik emelet veszi fel a tizedik emelet bajait, mint víz és hőszigetelés stb. Kedves kormányuk feje, mert ezt OV ötletelte ki, csak erre képes? Akkor ennél fajsúlyosabb kérdésekben hogy is?
Visszabontaná a kormány a panelházak felső szintjeit

Én is gondolkoztam ezen, mikor meghallottam a hírt. Nyomoztam a Neten, de semmi konkrétumot nem találtam indoklásként, csak annyit, hogy az elbontott tetőszerkezet és a felső lakószint helyére tetőteraszokat építenének. (És akkor most képzeljük el, ezek a köztulajdonú teraszok hogyan fognak kinézni 1-2 év múlva Békásmegyer panelházainak tetején!) Tény, hogy a panelházak 10. emelete szinte lakhatatlan, de a 9. emeleten sem sokkal jobb a helyzet, főleg ha ők lesznek a legfelső szint. Az átalakítás olyan szinten érintené az épületszerkezetet és a gépészetet (pl. szellőző rendszer, lift gépház), aminek ismeretében fel nem foghatom, ez miért éri meg és milyen pozitív változást várnak tőle. Mi lesz a lakótelepeken élők 10 %-ával, akik így elvesztik otthonukat? Ki és milyen alapon kárpótolja őket? Persze az benne van a pakliban, hogy zsíros megbízáshoz kell segíteni a kormány cimboráit.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


World’s Largest Floating Solar Power Plant Opens in Chinaegy kihasználatlan bányató felületén van telepítve. előnye a víz hűtő hatása, némileg csökkenti a tó párolgási veszteségét.
Azt viszont nem tudom, hogyan viseli amikor szélvihar nagy hullámzásba indítja a tó felszínét.
Mindenesetre megújuló villamos energia termelés és technológia fejlesztésben Kína világ első.
Termelésben kb 1065TWh/év, USA 590TWh/év (2014-es adat szerint)

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Valaki próbáljon már erre valami értelmes magyarázatot kreálni, mi a lópika előny származna abból, ha az országban épült 10 emeletes panelházak tizedik emeletét visszabontják? Ezzel ugye a kilencedik emelet veszi fel a tizedik emelet bajait, mint víz és hőszigetelés stb. Kedves kormányuk feje, mert ezt OV ötletelte ki, csak erre képes? Akkor ennél fajsúlyosabb kérdésekben hogy is?
Visszabontaná a kormány a panelházak felső szintjeit

Avatar
dualcs5000
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2007.01.03., szer. 17:38
Értékelés: 378

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: dualcs5000 »


Manhattan sz@rban van...
Illetve viz alatt, nem sokara.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Talán így van, talán nem, de szerintem ezek az öltönyös emberek által aláírt nemzetközi megállapodások amúgy sem sokat érnek. A sajtó zabálja őket, lehet rájuk konferenciákat szervezni, bizottságokat alapítani, intézményeket felállítani, de a várt következmények a mindennapi élet szintjére általában nem jutnak el. Valamiért a károsanyag kibocsátási kvóták nemzetközi adás-vétele jut eszembe, ahol az erősen szennyező országok egyszerűen megvásárolják a kisebb kibocsátást produkáló országok keretét és nyugodtan ontják tovább a mocskot. Ez valahol az emberiség szégyene.
 
A párizsi klímaegyezmény már elfogadásakor is elavult volt, a benne megfogalmazott 1,5 C fokos hőmérséklet emelkedési maximum szinte már teljes mértékben megtörtént, jelenleg 1 foknál járunk. A nagy tapsvihart nem követte semmilyen forradalmi rendelkezés, pedig már másfél év telt el azóta. Továbbá a megállapodásban rögzített célok nem teljesítése semmilyen következménnyel sem jár egyik ország számára sem, ami eleve komolytalanná teszi a történetet. Hány gyártelep, ipari létesítmény bezárásáról, leépítéséről hallottunk a klímaegyezményre hivatkozva? A haladó országok ettől függetlenül menetelnek, de a többség, köztük most már az USA is, tojik az egészre, mindezt teszik pénzügyi szempontok alapján. Nem véletlenül mondogatom, hogy a környezetvédelem nem lehet pénzügyi kérdés, mert ilyen módon vesztésre van ítélve.

ebben a tendencia a tragikus. USA gazdag és nagy hatolom, aki maga is hatalmas környezet használó, CO2 kibocsátó, innentől hatalmi és egyezményi erővel semmit sem tesz a klíma ügyért. Ha ő ezt megteheti, akkor a szegényebb országok, de más nagy országok tojhatnak a Föld egészét érintő életfeltételek közös kezelésére. Nem baj, eddig csak 25 hurrikán söpört végig a keleti parton évente, néhány év múlva 50 lesz, és mind sokkal hevesebb is lehet.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Trump valószínűleg aláírta az emberiség halálos ítéletét
Talán így van, talán nem, de szerintem ezek az öltönyös emberek által aláírt nemzetközi megállapodások amúgy sem sokat érnek. A sajtó zabálja őket, lehet rájuk konferenciákat szervezni, bizottságokat alapítani, intézményeket felállítani, de a várt következmények a mindennapi élet szintjére általában nem jutnak el. Valamiért a károsanyag kibocsátási kvóták nemzetközi adás-vétele jut eszembe, ahol az erősen szennyező országok egyszerűen megvásárolják a kisebb kibocsátást produkáló országok keretét és nyugodtan ontják tovább a mocskot. Ez valahol az emberiség szégyene.
 
A párizsi klímaegyezmény már elfogadásakor is elavult volt, a benne megfogalmazott 1,5 C fokos hőmérséklet emelkedési maximum szinte már teljes mértékben megtörtént, jelenleg 1 foknál járunk. A nagy tapsvihart nem követte semmilyen forradalmi rendelkezés, pedig már másfél év telt el azóta. Továbbá a megállapodásban rögzített célok nem teljesítése semmilyen következménnyel sem jár egyik ország számára sem, ami eleve komolytalanná teszi a történetet. Hány gyártelep, ipari létesítmény bezárásáról, leépítéséről hallottunk a klímaegyezményre hivatkozva? A haladó országok ettől függetlenül menetelnek, de a többség, köztük most már az USA is, tojik az egészre, mindezt teszik pénzügyi szempontok alapján. Nem véletlenül mondogatom, hogy a környezetvédelem nem lehet pénzügyi kérdés, mert ilyen módon vesztésre van ítélve.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Trump valószínűleg aláírta az emberiség halálos ítéletét
Trump korábban számos olyan kijelentést tett, amelyek arra utaltak, hogy nem veszi komolyan a klímaváltozással kapcsolatos tudományos jelentéseket, a globális felmelegedést például konkrétan tréfának nevezte.

http://www.portfolio.hu/vallalatok/brek ... paign=link

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Nem értek ehhez és nem is illik e topikba, de szerintem minden állam piactorzító szereplő és néha annak is kell lenniük. Az emberiség stratégiai fontosságú lépéseit nem szabad a piacra, azaz pénzügyi érdekekre bízni.
 
Ez most itt tényleg messzire vezetne, az állam alakíthatja a piacot, hogy más szempontok is érvényesüljenek, mint a pusztán pénzügyiek, de durva és hirtelen beavatkozásokkal nem torzíthatja azt (optimális esetben, ugye). Ebben is az is-is, nem a vagy-vagy a célravezető, nyilván piaci szegmensenként más-más "alakítási" aránnyal. A fődolog, hogy átlátható és valóban indokolt legyen az állam tevékenysége a piacon, és feleljen meg a jó kormányzás feltételeinek.
 
Ami viszont aktuális és ON:
 
"Az össznapenergia-termelés délben elérte a 8,7 gigawattos szintet, ami az áramfogasztási keresletnek majd a negyedét (24,3%) képes volt kielégíteni. Május elején 8,48 GW volt a rekord."
 
http://hvg.hu/gazdasag/20170527_Brutali ... ralysagban

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Az állam pedig, ahogy írod, persze, piaci szereplő, de nagyon nem mindegy, hogy piactorzító és üzleti környezetet tönkretevő korrupt és tolvaj monopoltulajdonos 1-2 szegmensben, vagy maximum a közjót szem előtt tartó szabályalkotó és következetes verseny- és fogyasztóvédő és szabálybetartató. 
Nem értek ehhez és nem is illik e topikba, de szerintem minden állam piactorzító szereplő és néha annak is kell lenniük. Az emberiség stratégiai fontosságú lépéseit nem szabad a piacra, azaz pénzügyi érdekekre bízni.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


A magánemberekből és kisebb cégek által alkotott piacnak addig van komoly hatása, míg néhány nagyobb ország kormánya nem dönt úgy, hogy átállnak napelemekre és keményen elkezdik támogatni a technológiát. Onnan kezdve az árakat és a gyártási kapacitást más erők vezérlik. Igen, a piac részének tekinthetjük a kormányokat és a nagy állami vállalatokat is, csak hát ők nem abban a boltban vásárolnak ahol mi.
 
Teljesen igazad van a JELENBEN. A jövő sztem más és ez már látszik.
 
Aláírom, hogy a JELENBEN az áramtermelés, arányait tekintve még mindig állami/nagybefektetői piac, természetesen, mert a piacra jutáshoz a termelőeszközöket, amik a JELENBEN bazi drágák, csak állam vagy nagybefektető tudja megvenni. Eddig működik Marx nagyban. Ricardo, munkaérték-elmélet, vagy érvelésed szellemében Mill. Mindennel egyetértek, amit ők mondanak, és Te, az az igazi törvény. 
 
Nem számolhattak azonban azzal, hogy a JELEN nagy, újraelosztó struktúrái, melyek vízfejek, dinoszauruszok, óriáskonszernek (a "minél nagyobb, annál hatékonyabb elvén") formájában dominálják és torzítják a piacot, egy idő múlva a közösségi betáplálás miatt elavulnak. Ez nem a logikájuk kudarca, hanem épp diadala és visszaigazolása: a tőkés haszna a bekerülési költség és az eladási ár különbsége. Ha a termelő már nem a vízfej lesz, hanem a sima felhasználó-társ, akkor a haszon is nála fog keletkezni, be nem fizetendő csekként, ugyanakkor a fogyasztási mennyiségre eső haszon az eddigi vízfej zsebéből esik ki. Érdekes téma nagyon, de inkább egy mindennapi példával világítanám meg az árampiacot, mint nemsokára naturális gazdálkodási területet. Mi a naturális, vagy önellátó gazdálkodás lényege? Hogy megtermeled és elfogyasztod, tyuhajja. Max, cserélsz a szomszéddal, háztartási mennyiségek alapján. Faluhelyen egymás közt nem nagyon mozog pénz, általában mindenért terményben, pálinkában stb. fizetnek. Az embereknek készpénz helyett krumplijuk, petrezselymük, répájuk, gyümölcsük vagy pálinkájuk van, ezentúl nemsokára áramuk is. Ez a természetes, mint a kandalló a nappaliban. Miért mennének a piacra, hogy pénzt költsenek élelmiszerre, tűzifára vagy villanyra? ODAJÖN HELYBE MINDEN.
 
Ott termeled, ott fogyasztod. Helyben. Kétlem, hogy életszerűtlenebb, mint többszáz kilométerről táplálni a laptoptöltőt...
 
Az állam pedig, ahogy írod, persze, piaci szereplő, de nagyon nem mindegy, hogy piactorzító és üzleti környezetet tönkretevő korrupt és tolvaj monopoltulajdonos 1-2 szegmensben, vagy maximum a közjót szem előtt tartó szabályalkotó és következetes verseny- és fogyasztóvédő és szabálybetartató. 

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Bocsánat, beleszerkesztettem volna, de nem hagyta...
 
Szóval, túlkínálat, mégpedig az egész szegmensben (árampiac). Túlkínálat = áresés. Áresés az egész szegmensben. A szolgáltató szerepe pedig átértékelődik ENERGIASZOLGÁLTATÓBÓL HÁLÓZATSZOLGÁTATÓVÁ, mivel a benne keringő villany kicsi, decentralizált "háztartási erőművek" millió pontos betáplálása folytán nem lesz szüksége atomerőmű vagy fosszilis erőmű üzemeltetésére. Ezen a ponton pedig el fog indulni a verseny a hálózatok között, értelemszerűen azoknak, amelyeknek nem fityeg a végén egy baromi nagy rezsijű atomerőmű, hanem csak a lokális kisbetáplálók-fogyasztók kiszolgálása a feladata, vélhetően alacsonyabb rezsivel tudnak majd működni. Csúcsidőben durván negatív lesz az áramár, éjszaka pedig nyilván drágább. 
 
Ezt a versenyt veszíti el most az, aki centralizált energiagócokat épít, így a hálózata teljesen inkompatibilis lesz a felvázolt modellel, mondanám, h a jövővel, mert szerintem kb. így néz ki ezen a téren a jövő.
 
Irányadó lehet, hogy már ezen a nyáron sok ingyenáram fog keringeni bizonyos hálózatokban, és az ember felelőssége, hogy ezt az ingyenerőforrást a környezet védelmébe állítsa, kutakat hajtson vele öntözéshez, számítógépeket kutatáshoz, munkagépeket rekultivációhoz, illetve legyen végre minden olyan dologhoz ingyen villany, amihez eddig nem volt. :-)))
 
Ha ezt az erőforrást sikerül a klímakilakatolás szolgálatába állítani, lassan, de biztosan felfalható a széndioxid, újragyártható az ózon. Szerintem. .-)))

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Bocsánat, h belevaúú, szerintem a "becslésre" nem becsukott szemmel és füllel kell vállalkoznunk, hanem orientatívnak tekinthetünk jópár, korábbi közgazdasági analógiát. A kereslet mindig meghúzza a kínálatot, a piacvezetők tortaszeletét pedig, ha nem menekülnek elég gyorsan előre a K+F és a prémium minőségi vonalon, előbb-utóbb felzabálja a piackövetők mennyiségi kínálatot ömlesztő hada. Ez minden termékszegmensben így van, a generikus gyógyszergyártástól a szénsavas üccsikig. 
A magánemberekből és kisebb cégek által alkotott piacnak addig van komoly hatása, míg néhány nagyobb ország kormánya nem dönt úgy, hogy átállnak napelemekre és keményen elkezdik támogatni a technológiát. Onnan kezdve az árakat és a gyártási kapacitást más erők vezérlik. Igen, a piac részének tekinthetjük a kormányokat és a nagy állami vállalatokat is, csak hát ők nem abban a boltban vásárolnak ahol mi.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Meg lehet még fordítani a dolgot egyáltalán szerinted?
Majd megfordul magától pár évezred után. Nekünk erre már nincs hatásunk.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


... Másrészt senki nem tudja, miként alakul az elektromos áram és a napelemek, szélerőművek, akkuk ára a következő 20-30 évben, hasra ütve meg én nem szeretnék számolgatni, pláne hivatkozni a bizonytalan számokra. Ha mindent pénzben mérünk, akkor én kiszállok a vitából, mert értelmetlen. Az ilyen költségek nem piaci alapon alakulnak, hanem államok, lobbicsoportok döntése alapján. Ha úgy akarjuk, a napelem nagyon olcsó és nagyon drága is lehet. És talán atomerőművet is lehetne emberi áron építeni, ha nem szőné be keresztül és kasul a korrupció és a lopás az egész iparágat. Ha annak idején a gőzgéppel szemben a drágaságát hangsúlyozták volna, lehet, hogy el sem terjed és még mindig lóval közlekednénk. Vagy ha azért nem mentünk volna a Holdra, mert drága és nem éri meg? Ilyen stratégiai kérdésekben a pénznek elenyésző szerepe van, csak az emberek agyát tömik kamu számokkal.
 
Bocsánat, h belevaúú, szerintem a "becslésre" nem becsukott szemmel és füllel kell vállalkoznunk, hanem orientatívnak tekinthetünk jópár, korábbi közgazdasági analógiát. A kereslet mindig meghúzza a kínálatot, a piacvezetők tortaszeletét pedig, ha nem menekülnek elég gyorsan előre a K+F és a prémium minőségi vonalon, előbb-utóbb felzabálja a piackövetők mennyiségi kínálatot ömlesztő hada. Ez minden termékszegmensben így van, a generikus gyógyszergyártástól a szénsavas üccsikig. 
 
Hogy ebben a piaci torta újraosztásban hol tartunk és ez milyen jövőbeli tortaszelet-relokációkat generál, abban valóban nagy a piaci szereplők mozgástere.
Ezt olvasom nemrég:
 
"...De fejlesztői szerint miközben még a Tesla éppen most érkező napelemes tetőjéből is 235 dollárba (nagyjából 65 ezer forintba) kerül egy négyzetméter, addig ők végül 7,42 dolláron, azaz 2000 forint körül tudják majd tartani a négyzetméterárat. Ha ehhez 10, 20 vagy akár 50 százalékos járulékos költségeket is hozzáveszünk, akkor is könnyen kiszámolható, hogy az újfajta napelem radikálisan olcsóbb lesz..."
 
http://hvg.hu/tudomany/20170522_olcso_n ... yag_vekony
 
2000 Ft/négyzetméter, érdekes lesz tudni a teljesítményét. Mindenesetre már jócskán előrehaladott állapotban van a bevezetése. A szerkezete könnyű, szerintem akármelyik városi lakás redőnyére feltehető kívülről, vagyis nem kell hozzá állványzat vagy külön költségű struktúra. Namármost... Újabb közgazdaságtani ökölszabály, hogy a nagyobb kínálat lefelé nyomja az árakat. Mi fog történni, ha elterjed és emiatt sokan már nem vételezni, hanem visszatáplálni kezdik a hálózatokat? Túlkínálat, vagyis áresés. A szolgáltató nyilván korlátozni fogja a visszatáplálást. A háztartásban termelt áram napközbeni tárolására új és új akksik szintén olcsósodó és hatékonyodó fejlesztései terjednek majd el, míg a nagy többség eljut az önellátásig. 

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”