Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zöld topik

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Uraim!
 
Ha már a napelemnél tartunk, szerintetek melyik a legjobb ár-érték-arányú napelem és installáció, amit egy sima, max. 3 fős háztartás elfogyaszt? Egy új illetőségemen csodaszámba menő, állandóan napos, déli fekvésű és 45%os dőlésű nyeregtető van, erősen gondolkozom azon, hogy most erre költsek. Sajnos komplett felújítás van az ingatlanban, úgyhogy minden másra is megy a pénz rendesen, de gondoltam, hogyha legalább előkészületként a villanyrendszert úgy építtetném ki, hogy később kb. 2 wago-val rá tudnám cuppantani a napos rendszert, elvileg a későbbiekben (talán jövőre) is ráérnék felszereltetni a táblákat. így picit arrébb tolhatnám a drágább alkatrészek (pl. napelemtábla) beszerzését. Az egész tető az enyém, de nem akarnék túl nagy táblát, hacsak nem érdemes mindenképpen.
 
Minden tippet nagyon köszönök előre is.

Avatar
dualcs5000
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2007.01.03., szer. 17:38
Értékelés: 378

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: dualcs5000 »


Egyre jobban fog terjedni, az tutti
Nekem 5.83kWp a 22 tabla...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Imádom nézni a haranggörbéimet, ahogy a paneljaim
szorgoskodva tolják be az elektronyokat a hálózatba
immáron 8.37MWh-át kb. egy év alatt...
és ezek szombat-vasárnap is melóznak...

nekem kisebb, 2,2kWp-os a táblám. Az utóbbi egy hét napi átlag termelése 5,6kWh/kWp/nap.
Az összes áramtermelésem, mióta leolvasom 9090kwh összesen. (első 6hónap nincs benne)

Avatar
dualcs5000
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2007.01.03., szer. 17:38
Értékelés: 378

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: dualcs5000 »


Imádom nézni a haranggörbéimet, ahogy a paneljaim
szorgoskodva tolják be az elektronyokat a hálózatba
immáron 8.37MWh-át kb. egy év alatt...
és ezek szombat-vasárnap is melóznak...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Az óceán szintemelkedése elöl menekülők talákoznak majd a forróság elöl menekülők milliárdjaival:
"Jelenleg India lakosságának mintegy 2 százalékát sújtja a hőség és a magas páratartalom extrém kettőse, 2100-ig az arány 70 százalékra ugrik, ha semmit nem tesznek a klímaváltozás enyhítésére"
https://444.hu/2017/08/03/2100-ra-lakha ... g-otode-el
 
Na, ki hogy bírja a szerény 38C fokos napsütkérezést És majd a 48C fokot hogy fogja?

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Paks II = Dunaszaurusz 2?
9 milliárd dollárt buknak rajta, de inkább nem építenek tovább két félkész atomreaktort az Egyesült Államokban

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


ha fele sem igaz, az is bőven elég. Ablaküveg mint napelem, állításuk szerint egy év alatt megtérülni képes technológia. Mesterséges fényt is képes hasznosítani. Szívesen látnék valóságos műszaki adatokat.http://napelem.blog.hu/2017/07/28/a_nap ... indow.com/


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



ha ez bekövetkezik, akkor várható jó néhány gazdasági-politikai feszültség, átrendeződés. Gondolok én a kőolaj kereslet feleződésére, kapacitás kihasználatlanságra, olajtermékek árcsökkenésére. Megszűnhet az OPEC stílusú kartelezés, ami csillagászati gazdaságot generált arab-öböl országoknak, oroszoknak is jutott belőle. A csekély áresés, kereslet csökkenés ami az utóbbi években történt, mekkora válságot generált Venezuelában? Ha ez átterjed több olajból gazdagodott országra? Mi lesz akkor?
 
Az olaj, mint eddig szűken tartott keresztmetszet helyett bejön a lithium és réz nyersanyag kitermelők szerepe, ami nyersanyagok úgy gondoljuk sokáig elég még. De, már újabb jelek vannak arra, a réz nagyon gyorsan fogy, márpedig a milliárd gyorsan elhasználódó elektromos kütyük mellett a villanyautókba is egyre több réz fog kelleni. Szóval ezt a technológiai forradalmat is feszültségek fogják kísérni, lesznek vesztesek, nem is kevesen.  

Jogos félelmek. Hallani híreket, hogy az okosabb arab öbölországok komoly befektetéseket hajtanak végre alternatív energiatermelés terén, tehát talán át tudják menteni a tőkét és termelési kapacitást. Volt és van rá több évtizedük, tehát ha nem teszik meg, nagyon ostobák. Egyes színesfémek durva keresletnövekedése át fogja rendezni a világgazdaságot és úgy sejtem, hamar kialakul majd a hiány is, ami egy erős ok lesz az újrafeldolgozás fejlesztése mellett.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Elektromos autók ismét. Világszerte felülvizsgálják és rendre jelentősen felfelé módosítják az elektromos járművek várható terjedésére vonatkozó előrejelzéseiket 
 

 
Úgy sejtem, Európában gyorsabban zajlik majd le a váltás és nagyobb arányszámok is elérhetőek az elektromos hajtás javára.

ha ez bekövetkezik, akkor várható jó néhány gazdasági-politikai feszültség, átrendeződés. Gondolok én a kőolaj kereslet feleződésére, kapacitás kihasználatlanságra, olajtermékek árcsökkenésére. Megszűnhet az OPEC stílusú kartelezés, ami csillagászati gazdaságot generált arab-öböl országoknak, oroszoknak is jutott belőle. A csekély áresés, kereslet csökkenés ami az utóbbi években történt, mekkora válságot generált Venezuelában? Ha ez átterjed több olajból gazdagodott országra? Mi lesz akkor?
 
Az olaj, mint eddig szűken tartott keresztmetszet helyett bejön a lithium és réz nyersanyag kitermelők szerepe, ami nyersanyagok úgy gondoljuk sokáig elég még. De, már újabb jelek vannak arra, a réz nagyon gyorsan fogy, márpedig a milliárd gyorsan elhasználódó elektromos kütyük mellett a villanyautókba is egyre több réz fog kelleni. Szóval ezt a technológiai forradalmat is feszültségek fogják kísérni, lesznek vesztesek, nem is kevesen.  

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Elektromos autók ismét. Világszerte felülvizsgálják és rendre jelentősen felfelé módosítják az elektromos járművek várható terjedésére vonatkozó előrejelzéseiket 
 

 
Úgy sejtem, Európában gyorsabban zajlik majd le a váltás és nagyobb arányszámok is elérhetőek az elektromos hajtás javára.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Kína nem  akar továbbra, de legalább 2025-re a füstölős nyugati autómárkák gyűjtőhelye, de mondhatnánk szemétdombja lenni, ami ellen most hatalmas a felháborodás.
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2017/0 ... ota_ellen/

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Teljes tisztelettel közlöm, hogy itt összekeveredik a jéghegy vízbe lógó részére ható felhajtóerő (Akhimédesz) és az egész jéghegy térfogata átszámítva (tömegegyenértékesen) olvadt vízzé (ami teljes egészében emeli a globális vízszintet). 
Továbbra sem javaslom a fizika törvényeinek átírását. A joghegyből pontosan akkora rész lóg ki a vízből, amennyivel kisebb a jég sűrűsége a víznél. Ha a vízben úszó jégdarab elolvad, az nem változtatja meg a vízszintet. Ha nem hiszed el, végezz el egy kísérletet:
 
1.    Egy poharat tölts meg színültig csapvízzel!
2.    Tegyél bele néhány jégkockát! (Ekkor nyilván kifolyik a pohárból valamennyi víz, mert a beletett jég kiszorítja.)
3.    Figyeld meg a vízen úszó jégkocka változását, olvadását, s főként azt, hogy e közben mennyi víz folyik ki a pohárból!
4.    Csodálkozz!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Jujjamérnökúr... :-)))
 
Teljes tisztelettel közlöm, hogy itt összekeveredik a jéghegy vízbe lógó részére ható felhajtóerő (Akhimédesz) és az egész jéghegy térfogata átszámítva (tömegegyenértékesen) olvadt vízzé (ami teljes egészében emeli a globális vízszintet). 
 
(Kicsit kormoltam, nem is vagyok rossz fizikából :-))) ).
 
Most le kell tennem 12 m2 bitumenes lemezt egy csodaszépnek készülő konyhába, de talán holnap gy.k. képeket is közlök a témában, úgyhogy gondolódjon át a téma mégeccer, vagy unalmas Leicás képek jönnek pohár vízről és beleérő, belelógó és belenyomott jégkockákról. Lehet, h az Arhimédesz által még nem ismert Cuba Libre-teszteredményeit is bemásolom :-))).

Öveges professzor .. alias lehoako ?? csodálkozni fogsz

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


Ne forgassuk szegény Archimedeszt a sírjában!
 
Jujjamérnökúr... :-)))
 
Teljes tisztelettel közlöm, hogy itt összekeveredik a jéghegy vízbe lógó részére ható felhajtóerő (Akhimédesz) és az egész jéghegy térfogata átszámítva (tömegegyenértékesen) olvadt vízzé (ami teljes egészében emeli a globális vízszintet). 
 
(Kicsit kormoltam, nem is vagyok rossz fizikából :-))) ).
 
Most le kell tennem 12 m2 bitumenes lemezt egy csodaszépnek készülő konyhába, de talán holnap gy.k. képeket is közlök a témában, úgyhogy gondolódjon át a téma mégeccer, vagy unalmas Leicás képek jönnek pohár vízről és beleérő, belelógó és belenyomott jégkockákról. Lehet, h az Arhimédesz által még nem ismert Cuba Libre-teszteredményeit is bemásolom :-))).

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »

persze, ezert is irtam: majd nöhet a vizszint, ha olyan kerül bele, ami eddig nem benne volt, pl. az Antarktiszon volt, gleccser, akarmi.  a leszakadt jeg, ami eddig is a vizben volt, ha mashol uszik, attol nem valtozik a vizszint.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



ha már hajóregsizter tonnák
találtam linket, ahol 1980-ban 672.143.000 regiszter tonna, 2017-ben 1.857.464.000 regiszter tonna a világ számon tartott hajóinak összesített vízkiszorítása. Ezt a víztömeget elosztva a Föld összes tenger-óceán felöletével, ami 361.900ezer km2, ebből az jön ki, 1980-ban 0,0018mm, 2017-ben 0,0051mm szintemelkedést okoztak a vízi járművek. Tehát bőven elhanyagolható.
http://unctadstat.unctad.org/wds/TableV ... eportId=93

Az említett leszakadt jégtömeget 1 billió tonnára becsülik, nekem 1,3 billió jött ki, tehát eltörpül mellette a hajók vízkiszorítása.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


ha már Archimedesz ... az eddigi óceán szint emelkedésekbe vajon beleszámolták-e az évszázad óta egyre nagyobb számú és nagyobb vízkiszorítású óceánjáró teher, személy, halász, katonai vízi/víz alatti járművek vízkiszorítását, annak szint emelő mértékét. Csak annyit kéne tenni, hogy az összes vízen lévő jármű regiszter tonnáját összeadják, osztani a vízfelszínnel.
ha már hajóregsizter tonnák
találtam linket, ahol 1980-ban 672.143.000 regiszter tonna, 2017-ben 1.857.464.000 regiszter tonna a világ számon tartott hajóinak összesített vízkiszorítása. Ezt a víztömeget elosztva a Föld összes tenger-óceán felöletével, ami 361.900ezer km2, ebből az jön ki, 1980-ban 0,0018mm, 2017-ben 0,0051mm szintemelkedést okoztak a vízi járművek. Tehát bőven elhanyagolható.
http://unctadstat.unctad.org/wds/TableV ... eportId=93

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Ne forgassuk szegény Archimedeszt a sírjában!
ha már Archimedesz ... az eddigi óceán szint emelkedésekbe vajon beleszámolták-e az évszázad óta egyre nagyobb számú és nagyobb vízkiszorítású óceánjáró teher, személy, halász, katonai vízi/víz alatti járművek vízkiszorítását, annak szint emelő mértékét. Csak annyit kéne tenni, hogy az összes vízen lévő jármű regiszter tonnáját összeadják, osztani a vízfelszínnel.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Nem vagyok túl jó fizikából, de a vízből kilógó rész (természetesen megolvadása után) kompletten növeli majd a tengerszintet, nem? A belelógó jég térfogata már "benne van a pakliban", de a kilógó rész csak megolvadt vízként fog jelentkezni a későbbiekben. (Leszámítva a jég és az olvadt víz térfogata közti párszázalékos különbséget, persze.)
 
Vagy hibás a matek? 

Ne forgassuk szegény Archimedeszt a sírjában!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



erösen nöhet ...majd (ki tudja mi milyen hamar hova kerül, lehet szamolni, szimulalgatni) a globalis vizszint - elolvadas, csak vizbe merüles miatt is.
 
..az utolso mondatod fáj (nem a tartalma, hanem Töled).  vagy bulvarujsagironak gyakorolsz ?

Ez a jég eddig is vízben volt, elolvadása nem hat számottevően a vízszintre. Ellenben a gleccser szárazföldi jege, amit eddig megtámasztott, már növelni fogja a tengerszintet és igazából ez a probléma.
 
Igen, bulvárosnak hathat a mondatom, de inkább az elkeseredés beszél belőlem. Szörnyen haragszom az emberiségre azért, amit ezzel a bolygóval tett.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: lehoako »


annyiban emelheti az óceánok szintjét, ami a felületére hullott csapadék hó formájában, vagyis az nem megfagyott tengervíz. Ez lehet talán az össz tömegének 10-20%-a? A leszakadt jégtömeg felülete az 0,04%-a a teljes Antarktiszi felületnek, amiből saccolható az átlagos vízszint emelkedés. Számításom szerint kb 25mm.  Igen ám, de ez jól meg dobja az eddigi átlagos 1,4mm/év óceán szint emelkedést. Így már tényleg súlyos pofon Mr Trumpnak, meg a többi politikusnak.
 
Nem vagyok túl jó fizikából, de a vízből kilógó rész (természetesen megolvadása után) kompletten növeli majd a tengerszintet, nem? A belelógó jég térfogata már "benne van a pakliban", de a kilógó rész csak megolvadt vízként fog jelentkezni a későbbiekben. (Leszámítva a jég és az olvadt víz térfogata közti párszázalékos különbséget, persze.)
 
Vagy hibás a matek? 
 
 
Köszönöm, a kellemes kihalást viszont kívánom, milyen nagyszerű, ha egy társaság tele van jóakarókkal      .

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



erösen nöhet ...majd (ki tudja mi milyen hamar hova kerül, lehet szamolni, szimulalgatni) a globalis vizszint - elolvadas, csak vizbe merüles miatt is.
 
..az utolso mondatod fáj (nem a tartalma, hanem Töled).  vagy bulvarujsagironak gyakorolsz ?

annyiban emelheti az óceánok szintjét, ami a felületére hullott csapadék hó formájában, vagyis az nem megfagyott tengervíz. Ez lehet talán az össz tömegének 10-20%-a? A leszakadt jégtömeg felülete az 0,04%-a a teljes Antarktiszi felületnek, amiből saccolható az átlagos vízszint emelkedés. Számításom szerint kb 25mm.  Igen ám, de ez jól meg dobja az eddigi átlagos 1,4mm/év óceán szint emelkedést. Így már tényleg súlyos pofon Mr Trumpnak, meg a többi politikusnak.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: avl2 »



..Ez nem szárazföldi jég, a víz felől támasztotta meg a Larsen gleccser jegét, ami most már jóval könnyebben belecsúszhat a tengerbe. További kellemes kihalást kívánok mindenkinek!
 
 

erösen nöhet ...majd (ki tudja mi milyen hamar hova kerül, lehet szamolni, szimulalgatni) a globalis vizszint - elolvadas, csak vizbe merüles miatt is.
 
..az utolso mondatod fáj (nem a tartalma, hanem Töled).  vagy bulvarujsagironak gyakorolsz ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Pest megye 6390km2 ... ettől még lehet kellemes a kihalás
OK, módosítok: 
 
Vastagsága 200-300m, területe 5800 km2 (Pest megye területének 90,767 %-a), bár ez is csak egy becslés és nyilván egyre kisebb lesz.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Zöld topik

Hozzászólás Szerző: istvan01 »



Nem régen volt itt is szó az Antarktisz jegének repedéseiről. Ma megtörtént, amit hónapokkal ezelőtt jósoltak: leszakadt Larsen C gleccser egy hatalmas darabja és ezzel megszületett az emberiség felnőtt korának legnagyobb jéghegye. Vastagsága 200-300m, területe 5800 km2 (pont akkora, mint Pest megye). Ez nem szárazföldi jég, a víz felől támasztotta meg a Larsen gleccser jegét, ami most már jóval könnyebben belecsúszhat a tengerbe. További kellemes kihalást kívánok mindenkinek!
 
 

Pest megye 6390km2 ... ettől még lehet kellemes a kihalás

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”