Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Sophia0110
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2023.06.26., hétf. 05:45
Értékelés: 1

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Sophia0110 »

Egyetértek a fenti megjegyzéssel

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

messer írta:
2020.11.26., csüt. 18:04
Tegnap megbontottam a Goldot,és azt kell hogy mondjam tényleg nagyság-rendekkel finomabb(nekem) mint a Bronze!
Azóta csapoltam vagy 5-6 duplát amíg beállt a eddigi legelfogathatóbb adag.
20g őröltem a 18-as kosárba,30 perc melegedés,25-30 sec alatt 31ml kávé jött le,a pid-et 88-ra állítottam mert 90-en kesernyés volt.Az íz az rendben volt viszont kissé világos a crema és viszonylag hamar "szétesett".Mi lehet ennek az oka?Többen írtátok hogy a Goldnak rengeteg cremája van,arra gyanakszom ismét a Media Markt-os beszerzéssel lehet a gond(nemsoká úgy is elfogy aztán rendelek a web-shopból)!A pörkölés dátuma 20/09/10/03,ez már réginek számit?
Határeset.
Sokkal kényelmesebb és frissebb a kávé a shopból rendelve. Fogj össze valakivel és 15000 Ft-tól ingyenes a kiszállítás, ráadásul a MM-ban töredéke a választék. Vegyél majd egy kisebb zacsival ugyanilyenből is csak frisset.

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

Tegnap megbontottam a Goldot,és azt kell hogy mondjam tényleg nagyság-rendekkel finomabb(nekem) mint a Bronze!
Azóta csapoltam vagy 5-6 duplát amíg beállt a eddigi legelfogathatóbb adag.
20g őröltem a 18-as kosárba,30 perc melegedés,25-30 sec alatt 31ml kávé jött le,a pid-et 88-ra állítottam mert 90-en kesernyés volt.Az íz az rendben volt viszont kissé világos a crema és viszonylag hamar "szétesett".Mi lehet ennek az oka?Többen írtátok hogy a Goldnak rengeteg cremája van,arra gyanakszom ismét a Media Markt-os beszerzéssel lehet a gond(nemsoká úgy is elfogy aztán rendelek a web-shopból)!A pörkölés dátuma 20/09/10/03,ez már réginek számit?

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

AVX írta:
2020.11.24., kedd 21:21
messer írta:
2020.11.24., kedd 20:07
AVX írta:
2020.11.24., kedd 19:51


Nem biztos, hogy megérné szegedre szállítgatni.
Van egy másik gond. Jönnek a fagyok. Egy fagyos raktár nem tenne neki jót éjszakára.
Na igen, ebbe bele se gondoltam,nem baj majd ha a nyáron már lemegy a covid(remélem),akkor lehet eltöltünk 1 hetet szegeden és magammal viszem a gépet! :rolleyes:
Misi kollégánk nagyon ügyes, de szerintem nem kell ezt vinni sehová.
Otthon is mindent el lehet végezni.
A youtube-oldalon szerintem rengeteg filmet lehet találni.

Megnéztem egy videót arról,hogyan szedik ki/szét a bojlert a glendából,hát nem volt egyszerű első nekifutásra.
Egy biztos a szétszedés biztos sikerülne! :tutiok:

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

messer írta:
2020.11.24., kedd 20:07
AVX írta:
2020.11.24., kedd 19:51
messer írta:
2020.11.24., kedd 19:41
Gondolkodtam rajta,hogy jővőre átnézetném a Gildát(mégis csak használt a kicsike meg már elvileg 3 éves)
Van az Avx-nél ilyen szolgáltatás,ill. van e ennek lét-jogosultsága,vagy amíg jól szuperál nem kell vele foglalkozni?
Nem biztos, hogy megérné szegedre szállítgatni.
Van egy másik gond. Jönnek a fagyok. Egy fagyos raktár nem tenne neki jót éjszakára.
Na igen, ebbe bele se gondoltam,nem baj majd ha a nyáron már lemegy a covid(remélem),akkor lehet eltöltünk 1 hetet szegeden és magammal viszem a gépet! :rolleyes:
Misi kollégánk nagyon ügyes, de szerintem nem kell ezt vinni sehová.
Otthon is mindent el lehet végezni.
A youtube-oldalon szerintem rengeteg filmet lehet találni.

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

AVX írta:
2020.11.24., kedd 19:51
messer írta:
2020.11.24., kedd 19:41
Gondolkodtam rajta,hogy jővőre átnézetném a Gildát(mégis csak használt a kicsike meg már elvileg 3 éves)
Van az Avx-nél ilyen szolgáltatás,ill. van e ennek lét-jogosultsága,vagy amíg jól szuperál nem kell vele foglalkozni?
Nem biztos, hogy megérné szegedre szállítgatni.
Van egy másik gond. Jönnek a fagyok. Egy fagyos raktár nem tenne neki jót éjszakára.
Na igen, ebbe bele se gondoltam,nem baj majd ha a nyáron már lemegy a covid(remélem),akkor lehet eltöltünk 1 hetet szegeden és magammal viszem a gépet! :rolleyes:

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

AVX írta:
2020.11.24., kedd 19:48
Ujratervezés!
Ennek a kosárnak nálunk a mérete megegyezik a 12/18-assaal.
B702TH24.5M
Ugyanez a típusa a mienknek is.
https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/45 ... osar-Akcio
A gyártó írta rá ezt a méretet nekünk, mint ahogy az 57mm-es Lelitre is.
Én ebbe a kosárba is kicsit kevesebbet raknék, mint 19g a sötétből.
Értem!
Holnap majd kisérletezek a bronze-al,és kipróbálom a goldot is,még jó hogy a héten szabin vagyok! :D

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

messer írta:
2020.11.24., kedd 19:41
Gondolkodtam rajta,hogy jővőre átnézetném a Gildát(mégis csak használt a kicsike meg már elvileg 3 éves)
Van az Avx-nél ilyen szolgáltatás,ill. van e ennek lét-jogosultsága,vagy amíg jól szuperál nem kell vele foglalkozni?
Nem biztos, hogy megérné szegedre szállítgatni.
Van egy másik gond. Jönnek a fagyok. Egy fagyos raktár nem tenne neki jót éjszakára.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

Ujratervezés!
Ennek a kosárnak nálunk a mérete megegyezik a 12/18-assaal.
B702TH24.5M
Ugyanez a típusa a mienknek is.
https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/45 ... osar-Akcio
A gyártó írta rá ezt a méretet nekünk, mint ahogy az 57mm-es Lelitre is.
Én ebbe a kosárba is kicsit kevesebbet raknék, mint 19g a sötétből.


Kávék:
Itt tényleg ezekről írkálnak egymásnak:
https://www.facebook.com/groups/423671354643501/

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

Gondolkodtam rajta,hogy jővőre átnézetném a Gildát(mégis csak használt a kicsike meg már elvileg 3 éves)
Van az Avx-nél ilyen szolgáltatás,ill. van e ennek lét-jogosultsága,vagy amíg jól szuperál nem kell vele foglalkozni?

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

AVX írta:
2020.11.24., kedd 18:54
messer írta:
2020.11.24., kedd 18:30
Sziasztok!
Pár napja vásároltam innen a fórumról egy lelit gilda+fred őrlőt, ma megvolt a fejtisztítás, vízkőtlenités most kívül belül tiszta lett!Persze azért előtte csapoltam is néhány csészével több kevesebb sikerrel!Lelkesen olvasom vissza a hozzászólásokat+ nézem a youtube-os videókat, és úgy érzem egyre jobban elmélyülök a kávézás világában!
Mivel kapszulásról váltottam , ezért teljesen kezdő vagyok az otthoni minőségi kávé készítésben(remélem az lesz)!
Próbálom az alapokat összeszedni az internetről,viszont egyre több kérdés merül fel bennem!Ezekre szeretnék tőlletek
választ kapni.Mivel szombaton került hozzám a szett ,ezért gyorsan elrobogtam a legközelebb Media.Markt-ba mert ott láttam Avx-es kávékat,vettem is gyorsan egy sötét pörkölésű bronze-t meg egy Gold-ot, gondoltam kezdjük a klasszikusabb íz világgal!
Azóta már rendeltem is pár hasznos dolgot(meg persze még kávét) az Avx webshopjából, holnap meg is érkezik :D
Tehát adott egy ims 14/16(B702TH24.5M) dupla szűrőkosár,ebbe tettem 19g avx bronze-t(az előző tulaj ennyit tett bele az 100% indiai robusta volt),tampereltem pid 92 fok ,a daráló finomhangolása után kaptam 2 pohár 30ml szép cremával megáldott nedűt,ez viszont számomra keserű volt.(Gondolom User error)Azóta próbálkoztam a kávé mennyiségét csökkenteni de nincs változás a hőfokot is levettem 87 fokra de ez sem hozott eredményt!Mi lehet a probléma?
Jah még egy banális kérdés!Ha 19g kávét rakok a a dupla kosárba akkor 28,5g kávét(1:1,5) kell kapjak a 2 csészébe összesen,vagy per csésze ?Mindezt 25mp alatt,ha helyesen van belőve az őrlemény!?
Hát első körben ezzel a kérdés-csokorral zsibbasztanálak benneteket!
A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv.:Józsi
Ha már vettél egy PID-es gépet, akkor vegyél hozzá normálisabb kávékat.
A Gold már OK.
Sajnos a MM-ban is ki lehet fogni döglött kávékat, tehát a shopból vegyél inkább a jövőben is.
A közepesen sötét kategóriából válassz.
https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/43 ... rk-francia
A Gold már ilyen, de a Bronze az nem.
Ha keserű, akkor még lejebb kell menni a hőfokkal.
A 14*-16-os kosárba szerintem sok a 19g mennyiség a sötét kávékból. Ettől is lehet a keserű íz.
Javaslom majd, hogy olvasd a FB KV-X oldalunkat. Ott sokkal több aktív Lelit tulaj taalálható:
https://www.facebook.com/groups/423671354643501/

Visszatérve a problémára.
14/16-os IMS kosárból melyik van? Superfine, vagy Nanotech?
Ebbe a kosárba a Bronzeból tegyél max17 g-ot, a Goldból meg max 18-at.
Világosabb pörkölésből kell bele kb 19-20g.
Szóval a keserűsség úgy szüntethető meg, hogy kevesebb mennyiséget kell beletenni és a PID-et lejebb kell venni, de egyszerre csk 1 dolgot változtass.
Én először belőném a mennyiséget, utána figyelném a lefolyást. Ha az OK, akkor az őrlőn nem kell állítani. Utána játsz z ízekkel.
Köszönöm az tanácsokat,megfogadom őket! leborulok.gif
https://www.imsfiltri.com/filtri/b702th24-5m/ ez van nekem,szerintem ez se Suerfine se Nanotech!(ehez jó a 58,4 Tamper?Azt rendeltem hozzá)
Tehát ha bronze-ból 17g az őrlemény akkor 25,5ml kávé a megfelelő mennyiség ősszesen a 2 csészében,vagy /csésze?
Goldból meg 27ml?Esetleg tudsz ajánlani egy magamfajta kedőnek olyan kávét ami jól viseli a kezdeti készítésbeli hibákat?
Illetve a jövőben szeretnék nyitott kart venni a géphez ez jó hozzáhttps://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/45 ... to-kar-New?

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

messer írta:
2020.11.24., kedd 18:30
Sziasztok!
Pár napja vásároltam innen a fórumról egy lelit gilda+fred őrlőt, ma megvolt a fejtisztítás, vízkőtlenités most kívül belül tiszta lett!Persze azért előtte csapoltam is néhány csészével több kevesebb sikerrel!Lelkesen olvasom vissza a hozzászólásokat+ nézem a youtube-os videókat, és úgy érzem egyre jobban elmélyülök a kávézás világában!
Mivel kapszulásról váltottam , ezért teljesen kezdő vagyok az otthoni minőségi kávé készítésben(remélem az lesz)!
Próbálom az alapokat összeszedni az internetről,viszont egyre több kérdés merül fel bennem!Ezekre szeretnék tőlletek
választ kapni.Mivel szombaton került hozzám a szett ,ezért gyorsan elrobogtam a legközelebb Media.Markt-ba mert ott láttam Avx-es kávékat,vettem is gyorsan egy sötét pörkölésű bronze-t meg egy Gold-ot, gondoltam kezdjük a klasszikusabb íz világgal!
Azóta már rendeltem is pár hasznos dolgot(meg persze még kávét) az Avx webshopjából, holnap meg is érkezik :D
Tehát adott egy ims 14/16(B702TH24.5M) dupla szűrőkosár,ebbe tettem 19g avx bronze-t(az előző tulaj ennyit tett bele az 100% indiai robusta volt),tampereltem pid 92 fok ,a daráló finomhangolása után kaptam 2 pohár 30ml szép cremával megáldott nedűt,ez viszont számomra keserű volt.(Gondolom User error)Azóta próbálkoztam a kávé mennyiségét csökkenteni de nincs változás a hőfokot is levettem 87 fokra de ez sem hozott eredményt!Mi lehet a probléma?
Jah még egy banális kérdés!Ha 19g kávét rakok a a dupla kosárba akkor 28,5g kávét(1:1,5) kell kapjak a 2 csészébe összesen,vagy per csésze ?Mindezt 25mp alatt,ha helyesen van belőve az őrlemény!?
Hát első körben ezzel a kérdés-csokorral zsibbasztanálak benneteket!
A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv.:Józsi
Ha már vettél egy PID-es gépet, akkor vegyél hozzá normálisabb kávékat.
A Gold már OK.
Sajnos a MM-ban is ki lehet fogni döglött kávékat, tehát a shopból vegyél inkább a jövőben is.
A közepesen sötét kategóriából válassz.
https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/43 ... rk-francia
A Gold már ilyen, de a Bronze az nem.
Ha keserű, akkor még lejebb kell menni a hőfokkal.
A 14*-16-os kosárba szerintem sok a 19g mennyiség a sötét kávékból. Ettől is lehet a keserű íz.
Javaslom majd, hogy olvasd a FB KV-X oldalunkat. Ott sokkal több aktív Lelit tulaj taalálható:
https://www.facebook.com/groups/423671354643501/

Visszatérve a problémára.
14/16-os IMS kosárból melyik van? Superfine, vagy Nanotech?
Ebbe a kosárba a Bronzeból tegyél max17 g-ot, a Goldból meg max 18-at.
Világosabb pörkölésből kell bele kb 19-20g.
Szóval a keserűsség úgy szüntethető meg, hogy kevesebb mennyiséget kell beletenni és a PID-et lejebb kell venni, de egyszerre csk 1 dolgot változtass.
Én először belőném a mennyiséget, utána figyelném a lefolyást. Ha az OK, akkor az őrlőn nem kell állítani. Utána játsz z ízekkel.

Avatar
messer
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.05.12., csüt. 14:58
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: messer »

Sziasztok!
Pár napja vásároltam innen a fórumról egy lelit gilda+fred őrlőt, ma megvolt a fejtisztítás, vízkőtlenités most kívül belül tiszta lett!Persze azért előtte csapoltam is néhány csészével több kevesebb sikerrel!Lelkesen olvasom vissza a hozzászólásokat+ nézem a youtube-os videókat, és úgy érzem egyre jobban elmélyülök a kávézás világában!
Mivel kapszulásról váltottam , ezért teljesen kezdő vagyok az otthoni minőségi kávé készítésben(remélem az lesz)!
Próbálom az alapokat összeszedni az internetről,viszont egyre több kérdés merül fel bennem!Ezekre szeretnék tőlletek
választ kapni.Mivel szombaton került hozzám a szett ,ezért gyorsan elrobogtam a legközelebb Media.Markt-ba mert ott láttam Avx-es kávékat,vettem is gyorsan egy sötét pörkölésű bronze-t meg egy Gold-ot, gondoltam kezdjük a klasszikusabb íz világgal!
Azóta már rendeltem is pár hasznos dolgot(meg persze még kávét) az Avx webshopjából, holnap meg is érkezik :D
Tehát adott egy ims 14/16(B702TH24.5M) dupla szűrőkosár,ebbe tettem 19g avx bronze-t(az előző tulaj ennyit tett bele az 100% indiai robusta volt),tampereltem pid 92 fok ,a daráló finomhangolása után kaptam 2 pohár 30ml szép cremával megáldott nedűt,ez viszont számomra keserű volt.(Gondolom User error)Azóta próbálkoztam a kávé mennyiségét csökkenteni de nincs változás a hőfokot is levettem 87 fokra de ez sem hozott eredményt!Mi lehet a probléma?
Jah még egy banális kérdés!Ha 19g kávét rakok a a dupla kosárba akkor 28,5g kávét(1:1,5) kell kapjak a 2 csészébe összesen,vagy per csésze ?Mindezt 25mp alatt,ha helyesen van belőve az őrlemény!?
Hát első körben ezzel a kérdés-csokorral zsibbasztanálak benneteket!
A válaszokat előre is köszönöm!

Üdv.:Józsi

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

kristof írta:
2020.09.17., csüt. 15:55
sziasztok
nemrég szereztem be egy lelit glendát, jelenleg avx gold kávéval próbálkozom.vettem egy nyitott kart és hozzá 18 grammos ims kosarat, amibe 18 gramm kávét teszek.
Lentebb volt szó az avx silverről, ott 98 fok volt a nyerő, ezért én is ennyin kezdtem, 25 másodperc alatt 65gramm kávé jött. A másik főzésnél eggyel finomabbra állítottam az örlőt( graef 702), így 25 másodperc alatt 44gramm jött le, viszont mind a két esetben eléggé keserű lett a végeredmény.
Az első esetben, a nagyobb méretnél sokkal több volt a crema, esetleg próbáljam meg visszaállítani a nagyobb méretre az őrlőt és a 18 gramm helyett próbálkozzak 19 grammal(hogy meglegyen a 25 másodperc - 40-50 gramm kávé)?
Illetve a hőfokkal kezdjek el lentebb menni, 90 fok környékére?
Egyébként a tampereléssel szerintem nincs gond, elég egyenletesen indult és a szűrő közepén jött le a kávé mind a két esetben.
18g-os IMS kosárba szerintem 20-21g kell a Goldból.
A hőfokot levinném 93 fokra.
Ezután kellene a darálóval játszadozni, de egyszerre csak 1 dolgot érdemes megváltoztatni.

kristof
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.09.17., csüt. 15:38
Értékelés: 0
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: kristof »

sziasztok
nemrég szereztem be egy lelit glendát, jelenleg avx gold kávéval próbálkozom.vettem egy nyitott kart és hozzá 18 grammos ims kosarat, amibe 18 gramm kávét teszek.
Lentebb volt szó az avx silverről, ott 98 fok volt a nyerő, ezért én is ennyin kezdtem, 25 másodperc alatt 65gramm kávé jött. A másik főzésnél eggyel finomabbra állítottam az örlőt( graef 702), így 25 másodperc alatt 44gramm jött le, viszont mind a két esetben eléggé keserű lett a végeredmény.
Az első esetben, a nagyobb méretnél sokkal több volt a crema, esetleg próbáljam meg visszaállítani a nagyobb méretre az őrlőt és a 18 gramm helyett próbálkozzak 19 grammal(hogy meglegyen a 25 másodperc - 40-50 gramm kávé)?
Illetve a hőfokkal kezdjek el lentebb menni, 90 fok környékére?
Egyébként a tampereléssel szerintem nincs gond, elég egyenletesen indult és a szűrő közepén jött le a kávé mind a két esetben.

Paragigyuri
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2019.05.28., kedd 21:05
Értékelés: 1

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Paragigyuri »

Sokáig Gaggia classicot 2db,baby twin ,Lelit,Bezzera, hx-es gépeket használtam.Végigjártam a lépcsőfokokat.Egy jó kv akkor is jó, ha nincs a gépben pid ,nyomásprofil ,előáztatás,stb.
A brazíl santos arabika egy jó kezdet a hagyományos ízvilág kedvelőinek, csokis alap kv.Régebben azon a véleményen voltam,hogy kell robuszta egy igazi presszóba.Ami igaz is ,ha az eredeti olasz presszót vesszük alapul.Gondolok itt a 7gramm őrlemény egy adag,20-30 sec lefolyás 20-30gramm csésze kv-ra.Az újhullámos,specialty kv-ra ez szerinem nem igaz.Általában több kv-ból kevesebb italt készítünk a kivonatolásra akár több időt szánunk .Sötétebb pörkölés16-18,világos pörkölés18-20 gramm a kosárba,de ez mérettől függ.A szimpla kosarat kivágjuk.Reneka ,IMS superfine,precíziós dupla kosarak,nyitott kar A kávégép pid beállítására azért nem lehet választ adni ,mert mindenkinek más és más tipusú gépe van és a piden beállított hőmérséklet és a felsőszűrőn kibocsájtott víz hőmérséklete szinte biztos ,hogy nem ugyan az.
Ráadásul ez a csapolás ideje alatt is változik.
Még nem beszéltünk a darálóról.Itt számít az őrlemény minősége,összetétele,milyen arányban vannak a különféle mikron méretű kv szemcsék.Az ízt nagyban befolyásolja mert a kisebb szemcsékből más ízek és más időben fognak kinyerődni.Így nem lehet eldönteni , hogy neked mi a meg felelő hőfok.Azt tudom javasolni,hogy kb kezdj 90 fokon és haladj 1-2 fokonként felfelé persze úgy ,hogy a grammok maradnak.Ki fog derülni,hogy melyik ízlik legjobban.

Avatar
Tokem
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.10.27., kedd 20:04
Értékelés: 10

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Tokem »

Köszönöm az infót.
Hőfokra mennyit kell állítani?

üdv:
Tokem

Paragigyuri
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2019.05.28., kedd 21:05
Értékelés: 1

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Paragigyuri »

Rettenet egyszerű kv.Még pid sem kell hozzá.Dupla kosárba 17-18gr kv és kb 30sec alatt jöjjön le 20 -50gr.Nem lehet elrontani.
Világos pörkölésű afrikaival kell sokat szórakozni.Kényelemből filterrel készítem néha őket,így szintén elronthatatlan.

Avatar
Tokem
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.10.27., kedd 20:04
Értékelés: 10

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Tokem »

Szép napot mindenkinek,

kb fél éve vásároltam egy Lelit Victoria karos kávéfőző gépet hozzá egy Lelit William darálót.
Segítséget kérnék a beállításokban az alábbi kávéhoz. Valahogy nem tudom kellő finomságúra lefőzni. A kávé típusa: AVX Brasil Santos 100% Arabica.
Köszönöm előre is a válaszokat.
Üdv:
Tokem

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Sajnos én is sokat próbálkoztam a Malabarral, elég kényes kávé. De megéri próbálkozni, mert nagyon finom, ha minden klappol. Francia ++ pörkölés kell neki, 95 fok -persze ez kávégép függő, hogy mennyire csökken csapoláskor...
Szóval tessék kísérletezni -megéri!
Nekem az AVX golddal 50%-os keveréssel vált be igazán, hozzáteszem, én otthon pörkölök :D

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29316
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: AVX »

Krasnyanszki_Brúnó írta:
2020.05.12., kedd 12:58
Sziasztok!

Nemrég vásároltam egy India monsooned malabart(005L1).
Viszont nem nem sikerült eltalálnom az arányokat amivel igazán finom lenne.
Egy Lelit Elizabeth pl92t géppel rendelkezem ezért hőfokot is tudok rajta állítani.
Van valakinek jól bevált extraktációs receptje ehhez a kávéhoz?
A malabarral lehet érdemes még várni, ha nagyon friss.
Szerintem a hőfokot mindenki a saját ízlése szerint állítja be. Kb 92 fokra saccolnám, de ez is függ mindentől.
Őrlő, szűrőkosár méret és még sorolhatnék vagy 5 féle dolgot.
Szerintem pont az benne a szép, ha játszadozunk mindennel.

Krasnyanszki_Brúnó
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2020.05.12., kedd 12:52
Értékelés: 0

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: Krasnyanszki_Brúnó »

Sziasztok!

Nemrég vásároltam egy India monsooned malabart(005L1).
Viszont nem nem sikerült eltalálnom az arányokat amivel igazán finom lenne.
Egy Lelit Elizabeth pl92t géppel rendelkezem ezért hőfokot is tudok rajta állítani.
Van valakinek jól bevált extraktációs receptje ehhez a kávéhoz?

Avatar
balint01
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.11.27., kedd 14:34
Értékelés: 14

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: balint01 »

SuhesZ írta:
2020.04.23., csüt. 11:12
Szia,

nagyon körülményes a szimpla kosár helyes beállítása ( jócskán arrébb van az örlőn a duplához képest, PID, lefolyás más), és túl érzékeny a környezeti változásokra is ( pl. a változó páratartalom a helyiségben ahol készíted a kávét ( konyha!) nagyon szivat ám ).

Szerintem speciality/világos kávéhoz egyszerűen nem jó választás, ezeket egyszerűen több kávéból kell főzni mint ami a szimplába pakolható ahhoz hogy jó legyen -> ahogy már azz az előttem szólók is említették.

Ha egészségügyi okokból vagy naponta sok-sok kávézás miatt szükséged van rá akkor hajrá:

- pakold tele kávéval addig hogy a tamperelés után a kart a gépbe helyezve a felső szűrő enyhe lenyomata látszon a pogácsa felszínén

- az örlemény finomságával fullaszd be a kávéfőzőt ( a fórumban azt hiszem úgy írták hogy ha a gépedben van beépítve 3 állású szoleonid szelep akkor ez nem okoz problémát a gépnek -> "check it" )

- innen irány vissza a durvább örlés felé addig még a lefolyás nem lesz megfelelő ( a durvább irányba általában állíthatod az örlőt az örlő működtetése nélkül is, a finomab irányba NEM !)

- ezt feljegyezni -> a kávé jellemzői, örlemény gr, örlő beállítás és a hőfok (PID)

- ha szeretnéd innen csökkentheted a berakott kávé gr mennyiségét, de akkor az örlőt is finomabbra kell állítani

- PID-vel probálkozzál ha már ezen túl vagy

- istenigazából kellene hozzá egy kisebb belső tamper is, én még nem találtam ilyet, gondolom gyártatni kell

- másik hasonló kávéval más beállítás kell majd, de valahol a közelben lesz az is

- sötét világos kávék ellégé eltérő beállítást igényelnek

Esetleg más megoldás lenne a dupla koffeinmentes kávé, illetve a 100% arabika kávék eleve alacsonyabb koffein tartalmúak. A keverékekben a robusta tartalom meglöki a kréma volumenét de a koffein tartalmát is jelentősen.

Üdv,
SuhesZ
Köszönöm a részletes leírást! Miután kitapasztaltam a 2 személyes kosarat, próbálkozom az általad leírtakkal.

Még egy kérdésem lenne a darálóhoz, a Lelit Fred PL043MMI esetén van lehetőség automata, időzített daráláshoz? Az eredeti használati utasítás szerint azt mondanám, hogy nincsen. Viszont a magyarra fordított szerint van és ketté osztja a nagy bekapcsoló gombot az oldalán egy "be/ki kapcsoló gombra" és egy "kapcsoló a folyamatos daráláshoz" gombra. A nálam lévő típusnál egyértelműen csak egy darab gomb van, láttam a neten olyan típust is, ahol tényleg kettő fekete gomb található az oldalán.
A Lelit oldalán található specifikáció is félre vezető "Automatic grinder on demand", mondjuk ez jelentheti a folyamatos gombnyomásra történő darálást is.

Köszi,
Bálint
Harman/Kardon HK 3490, Harman/Kardon HD 980, Dali Concept 2, Neotech KS-1515 M

SuhesZ
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2020.02.16., vas. 09:14
Értékelés: 3

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: SuhesZ »

balint01 írta:
2020.04.22., szer. 15:37
AVX írta:
2020.04.22., szer. 15:31
balint01 írta:
2020.04.22., szer. 15:11
Sziasztok!


Létezik, hogy ennyire más legyen az 1 személyes kosár használata? Mit ronthatok el? Tudom, sajnos sok tényezőtől függ a jó kávé. Nekem az a fura, hogy amikor leörlöm az 1 személyes kosárba a 8 grammot, nem nagyon tudom úgy elolszlatni, hogy a szűrő szélén valahol az alja ne látszódjon a szűrőnek, mintha kevés lenne a kávé. Többet kéne tennem az 1 személyes kosárba 8 grammnál?

Köszönöm előre is a tanácsokat!
Bálint
Ne használd az 1 személyes kosarat.
Nyugodtan idd meg a dupla adagot. Én is ezt teszem, pedig hidd el nem olcsó masinákat használok itthon.
Az 1-es kosár kialakítása miatt nem igazán használható jól.
Áhh köszönöm, akkor marad a 2 személyes kosár és a dupla örömök. :D
Szia,

nagyon körülményes a szimpla kosár helyes beállítása ( jócskán arrébb van az örlőn a duplához képest, PID, lefolyás más), és túl érzékeny a környezeti változásokra is ( pl. a változó páratartalom a helyiségben ahol készíted a kávét ( konyha!) nagyon szivat ám ).

Szerintem speciality/világos kávéhoz egyszerűen nem jó választás, ezeket egyszerűen több kávéból kell főzni mint ami a szimplába pakolható ahhoz hogy jó legyen -> ahogy már azz az előttem szólók is említették.

Ha egészségügyi okokból vagy naponta sok-sok kávézás miatt szükséged van rá akkor hajrá:

- pakold tele kávéval addig hogy a tamperelés után a kart a gépbe helyezve a felső szűrő enyhe lenyomata látszon a pogácsa felszínén

- az örlemény finomságával fullaszd be a kávéfőzőt ( a fórumban azt hiszem úgy írták hogy ha a gépedben van beépítve 3 állású szoleonid szelep akkor ez nem okoz problémát a gépnek -> "check it" )

- innen irány vissza a durvább örlés felé addig még a lefolyás nem lesz megfelelő ( a durvább irányba általában állíthatod az örlőt az örlő működtetése nélkül is, a finomab irányba NEM !)

- ezt feljegyezni -> a kávé jellemzői, örlemény gr, örlő beállítás és a hőfok (PID)

- ha szeretnéd innen csökkentheted a berakott kávé gr mennyiségét, de akkor az örlőt is finomabbra kell állítani

- PID-vel probálkozzál ha már ezen túl vagy

- istenigazából kellene hozzá egy kisebb belső tamper is, én még nem találtam ilyet, gondolom gyártatni kell

- másik hasonló kávéval más beállítás kell majd, de valahol a közelben lesz az is

- sötét világos kávék ellégé eltérő beállítást igényelnek

Esetleg más megoldás lenne a dupla koffeinmentes kávé, illetve a 100% arabika kávék eleve alacsonyabb koffein tartalmúak. A keverékekben a robusta tartalom meglöki a kréma volumenét de a koffein tartalmát is jelentősen.

Üdv,
SuhesZ

Avatar
balint01
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.11.27., kedd 14:34
Értékelés: 14

Re: Lelit PID beállitás, különböző kávéknál.

Hozzászólás Szerző: balint01 »

AVX írta:
2020.04.22., szer. 15:31
balint01 írta:
2020.04.22., szer. 15:11
Sziasztok!


Létezik, hogy ennyire más legyen az 1 személyes kosár használata? Mit ronthatok el? Tudom, sajnos sok tényezőtől függ a jó kávé. Nekem az a fura, hogy amikor leörlöm az 1 személyes kosárba a 8 grammot, nem nagyon tudom úgy elolszlatni, hogy a szűrő szélén valahol az alja ne látszódjon a szűrőnek, mintha kevés lenne a kávé. Többet kéne tennem az 1 személyes kosárba 8 grammnál?

Köszönöm előre is a tanácsokat!
Bálint
Ne használd az 1 személyes kosarat.
Nyugodtan idd meg a dupla adagot. Én is ezt teszem, pedig hidd el nem olcsó masinákat használok itthon.
Az 1-es kosár kialakítása miatt nem igazán használható jól.
Áhh köszönöm, akkor marad a 2 személyes kosár és a dupla örömök. :D
Harman/Kardon HK 3490, Harman/Kardon HD 980, Dali Concept 2, Neotech KS-1515 M

Válasz küldése

Vissza: “Szemes kávék, Kávé tesztek, PID beállítás.”