Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kávé teszteredmények

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


1,Pacificaffé Pin Up-85% A-5000 Ft/kg--60/52 pont--87%
2,AVX KV Mix Silver-70% A-5290 Ft/kg--60/43 pont--72%
2,Pacificaffé La Piazza-85% A-5000 Ft/kg--60/43 pont--72%
2,Kapucziner Jubileum- 100% A-6000 Ft/kg--60/43 pont--72%
5,Kapucziner Palermo aranya-65% A-4800 Ft/kg--60/42 pont--70%
6,AVX KV Mix Gold- 70% A-5490 Ft/kg--60/41 pont--69%
7,Moxxa Tamarindo Espresso kék-60% A-9000Ft/kg--60/35 pont--59%
8,Moxxa Espresso barna-75% A-9000 Ft/kg--60/32 pont--54%
9,Caffé Brando piros-4600 Ft/kg--60/26 pont--44%
10,Hausbrandt Venezia-65% A-8000 Ft/kg--60/14 pont--24%
11,Pellini Espresso Bar No82-80% A-5290 Ft/kg--60/10 pont--17%
 
Asgard írta ezt még a legvégén:
Néhány gondolat a tesztelés módszertanáról. Tekintettel arra, hogy robuszta blendeket kóstoltunk, abból indultam ki (lehet tévesen), hogy a vélhető fogyasztói kör elsősorban azokból kerül ki, akik klasszikus kávéfőző gépeken relatíve kevés kísérletezéssel fogyasztják a kávét. Így úgy gondoltam korrektnek a tesztelést, ha az itthoni parkból a kevés beavatkozást lehetővé tévő eszközöket választom.
Örlőnek a Mazzer majort választottam, ami többször bizonyította, hogy a blendek terén szinte verhetetlen.
Kávéfőző gépnek a Quickmill Achille rugós karosra esett a választásom, mivel ez a gép működési elve áll legközelebb ahhoz, amire vélelmezhetően kialakították a kávékat.
Minden kávé 120C bojlerhőfokkal készült, kizárólag az őrlemény finomságon állítottam, úgy gondoltam, hogy ezt mindenki meg tudja tenni.
Minden esetben 18/36 arányban készült a kávé a lefolyási idő változott kicsit a fent leírtak szerint, minden esetben 5 mp előáztatást alkalmaztam.
A tesztelés menete:
A kávékat szemrevételeztem, vizsgáltam a szemek, és a pörkölés minőségét.
Őrlést követően megmértem (Tonino) a színét az őrleménynek, majd a száraz illatot vizsgáltam.
Lefolyást követően fényképet készítettem a kész kávéról, majd a kávé illatát vizsgáltam. Végül került sor az ízelésre.
Az érzékszervi vizsgálat esetében a szokásos cupping sztenderdet, és az „új” „ízkereket” használtam.
Mindegyikről értékelő lap készült.
Az értékelés végén a közelieket újra sorba kóstoltam, szükség szerint pontosítsam a különbségeket (szerencsére erre nem volt szükség), és hogy kicsit ránézzek, hogy viselkednek néhány hetesen.
Megjegyzem a végén játszadoztam kicsit a profilos gépemmel, hogy megnézzem hová lehet „tolni” a kávékat, de ezt csak műsoron kívül, érdekes tapasztalatokkal.

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


11,AVX KV Mix Gold- 70% A-5490 Ft/kg--60/41 pont
Pörkölés dátuma:2016.11.03.
Szabiakos
Az előző mintához nagyon hasonlóan csokoládés, kakaós, pörköltmagvas ízekkel a háttérben, gyümölcsösség nyoma nélkül egy elég jó olaszos bárkávét kóstoltam. Lassabb lefolyással csapolva dupla ristrettoként ízlett a leginkább. Kevés cukor szintén jól állt neki.
pont: 10/6
 
Katoci
Egy újabb klasszikus „bárkeverék” jellegű kávé. Nem különösebben jó, de bántó hibája sincs, szükségmegoldásnak jó lehet. Semmi izgalom, csak egy csokis alap, erős testel, savak nélkül. Ha valaki ilyen kávét keres, akkor vállalható, de ha kell némi fűszeres-savas íz, akkor messziről kerülendő.
Pontszám: 5 Ár 4500-5000ft
 
 
 
Kimber
Látszatra fele-fele arányban tartalma a csomag apró szemű robuszta és szép nagy szemű arabica kávét, amik közepes pörkölésen eshettek át. Vastag, világos cremát ad, amely nem szőkül ki a vége felé sem lefolyáskor. Nagyarányú robuszta tartalma ellenére is érdekes, hogy mennyire savas ez a kávé, legalábbis első ízérzetre, mert lenyelve, a szájpadláson már egy erőteljes csokis jelleg bontakozik ki. 
Pont: 8 
 
AVX Gergő
 sötétebb pörkölés, enyhén gyümölcsös beütéssel kicsit magasabb robuszta arany 30-40% pont: 8
 
Wolfy999
A teszt talán legsötétebb pörkölése, pici olajfoltok is megjelennek a szemek felületén, de azért ez sem túl sötét pörkölésű.
Magvas, pörkölt mandulás ízeket éreztem. Kellemes komplex és testes ital készült belőle. Az utóíze ennek is egészen hosszan tart. 87 fokon volt a legjobb.
Erre a kávéra 8 pontot adok, kellemes és komplex volt.
 
Asgard
Szép megjelenésű kávé. A szemek egészségesek, roncsolt szem nincs, a pörkölés egyenletes, a szemeken enyhe olajpermet látható. Színe: 95
Száraz illatában dominálnak a barnacukros jegyek.
Nedves illatában megmaradt a karamell, díszítették citrusok, és virágos felhangok.
A korty egy nagyon komplex kávét mutat, sajnos a komplexitásból most a pörkölés ereje jött ki győztesen.
A sor legerősebben pörkölt kávéja, ami általában a hibák elfedésére alkalmaznak, azonban itt az ízteszt mutatta hogy hasonlóan a 7-eshez érdekes kávéról lehet szó.
Ugyancsak eljátszottam a nyomásprofilos géppel, a már 7-esnél bevált taktika itt csak részben vált be. Hőmérsékletet lejjebb véve, gyorsabb lefolyást követve egy karos profil vált be leginkább. Ilyenkor egy modern blendekre hajazó ízvilág bújt elő, sajnos a pörkölést nem sikertült teljesen kivenni az ízből. 
6 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


10,Moxxa Tamarindo Espresso kék-60% A-9000Ft/kg--60/35 pont
Pörkölés dátuma:2016.10.30.
Szabiakos
Csokoládé, kakaóporos kesernyébe hajló ízek. Gyümölcsösséget én itt egyáltalán nem éreztem. VST kosárral ristrettosan tudtam belőle kihozni a legjobbat. Cukorral egykellemesebb italt kaptam, jól állt neki.
pont: 10/5
 
Katoci
Egyenletesen sötétbarna pörkölés, de olajkiválás nyomokban sem látható. Viszonylag alacsony hőfokon eltűnik belőle a keserű utóíz, és egy jó klasszikus, olaszos eszpresszó lesz a végeredmény savak nélkül, de cukor nélkül is iható. Kis cukorral teljesen elmegy egy tejcsokis ízvilág felé, ami nekem nem jön be, de tudom sokaknak ez jelenti "a kávét". Már közepesen magas hőmérsékleten is keserű lesz. Koffeintartalma közepes, bár már lassan a végére járok a minták kóstolásának, és már jó ideje áll a pincében a szelepes zacskóban, (a pörkölési időt nem tudom, de gyaníthatóan túl van az egy hónapon) nem mutatja döglődés jeleit. Viszonylag toleráns az előkészítés kisebb hibáival szemben, kezdő home-baristáknak otthonra jó gyakorló kávé. Bár az eddigiekben inkább a pozitívumokra koncentráltam, nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy teljességgel nélkülözi az izgalmasabb, karakteresebb ízeket, és bár nem találtam bántó hibát gyorsan unalmassá válik. Pontszám 5-6. Ár. 5000-5500ft.
 
Kimber
Ez a csomag is elég sok robuszta szemet tartalmaz, pörkölése inkább sötét, de még nem olaszosan fekete. Vastag, okkeres cremával érkezik, ízre nekem a 2-es csomag jut eszembe -bár elég régen ittam abból-, viszont annál árnyalatnyival jobbnak érzem.    
Pont: 5
 
AVX Gergő
csokis, enyhén kesernyés pont: 7
 
Wolfy999
Változatos méretű szemek picitől a nagyig minden méretben, egyenletes pörköléssel.
A száraz feldolgozásra jellemző erjedt íz is megjelenik, nagyon pici savassággal fűszerezve. Viszonylag alacsony hőfokon, 86-87 fokos fejhőmérséklet mellett ízlett leginkább. Egészen testes ital lett belőle. Kicsit ugrálósabb volt a lefolyás. Az utóíze nagyon hosszan megmaradt.
Nálam ez a kávé 7 pontot kapott, nem volt rossz, de picit üresnek éreztem.
 
Asgard
Szép megjelenésű kávé. A szemek egészségesek, roncsolt szem nincs, a pörkölés egyenletes. Színe: 107
Nedves illata citrusos felhangokat hozott, kellemesnek ígérkezett.
Az első korty egy komplex kávét mutat, amelyet sajnos kicsit fed egyfajta keserű háttér. A kávé alapíze csokoládés, ezt egészítik ki a citrusos felhangok, kellően testes fogyasztáskor. Sajnáltam ezt a kávét, mert úgy éreztem fogyasztáskor lehetne ez jobb is, valahogy a pörkölésbe csúszott valami hiba szerintem.
Sajnos az utóíze nem igazán magával ragadó, ez részben a benne bújkáló konstans keserűség számlájára írható.
A savak sem finomak, nem igazán tartják a kávét, már eemlített a keserűség miatt nem balanszos a kávé, valószínűleg így akár tejes italokban még szépen teljesíthet.
6 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


9,Kapucziner Jubileum- 100% A-6000 Ft/kg--60/43 pont
Pörkölés dátuma:2016.11.03.
Szabiakos
Ha egy arabika és robuszta tartalmú kávékeveréket szeretnék inni valahogy nem ezt az ízvilágot keresem. Túl sok a sav ebben a mintában. Valahogy olyan megfoghatatlannak éreztem ezt a mintát, és nagyon nehéz volt neki jó lefolyást beállítani. Olyan minta döglött lett volna a kávé.
pont: 10/3
 
Katoci
Gyenge kezdés után feljött rendesen, talán meg is szorongatta egykicsit az eddig dobogós nyolcast, de komplexitásban végül alulmaradt, így eddig holtversenyben a második a 6. sorszámú kávéval. Szép egyenletes pörkölés, kevés hibás szemmel. Közepes hőigényű, 1:2 arányon hozta a legjobb formáját, kellemesen gyümölcsös, de ugyanakkor csokoládés ízvilág is jelen van, talán a narancsos fekete csokira emlékeztet. Nem keserű, utóíze sem az, és más bántó íz sem érezhető. A robuszta tartalma valószínüleg minimális (ízét sem érezni, koffeintartalma sem vészes). Pontszám 8 Ár kb. 5500-6000ft
 
Kimber
Előzőekhez hasonló világos pörkölés, talán 20-30 %-os robuszta tartalommal. elég gyorsan kiszőkül lefolyáskor, emiatt a crema a cukrot alig tartja meg. Első ízélménye savanykás, gyümölcsös, ami a vége felé megszelídül, és kellemes utóíz hagy maga után. 
Pont: 10 (ebben a mezőnyben számomra ez a csúcs kávé)
 
AVX Gergő

savasabb, fűszeres pont: 6

 
Wolfy999
Egyenletes pörkölés, egészen világos árnyalattal.
Ízvilágban a 8-as kávéhoz nagyon hasonló, kicsit kevésbé hangsúlyos earl grey ízzel. Az utóíze kicsit kevésbé fanyar. 94-95 fok körül volt a legjobb.
Erre is 6 pontot adnék, nagyon hasonló volt az előző tesztalanyhoz.
 
Asgard
Nagyon jól eltalált blend. Mint írtam nem vagyok tipikus célközönség, de valahogy azt gondolom, hogy akik kimondottan szeretik az ilyen kategóriájú blendeket értékelni fogják ezt a kávét.
A babok ebben a kategóriában már hibátlanok, a pörkölő mester 112-re pörkölte.
Kicsit finomítanom kellett az őrleményen, de még így is a csapolások gyorsabb fele (28mp) vált be.
Nekem erről a kávéról semmi más nem jut eszembe csak a bonbon meggy.
A száraz illatában még a melaszos, fűszeres illatok dominálnak, de lecsapolva a nedves illat már egyértelműen bonbon meggy, ami kitart a fogyasztás során végig.
Az íze meg folyékony bonbonmeggy. Teljesen korrekt kávé, kóstolásra javasolt.
Nálam az utóízzel került a második helyre. Belépő ízben gyengébb mint 5,6 de a teste, és az utóíze – klasszikus géphasználat mellett – nálam ez előbbiek elé teszi. Finoman variált keserűség/édesség arány, mindez kellő test mellett, és a savak is szépen megtartják az italt.
10 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


8,Pacificaffé Pin Up-85% A-5000 Ft/kg--60/52 pont
Pörkölés dátuma:2016.10.25.
Szabiakos
Ez a kávé volt az, ami a magasabb hőtartományon belül is szélesebb skálán, a tankönyvi és hosszabbra engedett extrakcióval is nagyon korrekt eredményt hozott. Szerintem szuper kezdő kávé lehet, ebből a szempontból.  A pontos hőt és lassabb lefolyást eltalálva, egy nagyon kellemes és harmonikus kávét tudtam belőle készíteni. Mintha robuszta nem is lenne a keverékben.  Nagyon komplex ízvilág jellemzi, a klasszikus ízjegyeken felül, nagyon finom gyümölcsösséget véltem benne felfedezni. Tejjel is kiváló volt.
pont: 10/10
 
Katoci
Egyenletes mogyoróbarna pörkölés, olajkiválás nyomokban sem látható. Már az illata is biztató volt, és az íze nem cáfolt rá erre. Kellemes, gyümölcsös étcsokis alapíz (leginkább meggyes csokira emlékeztet), a keserű csak magas hőfokon jelenik meg, itt már egyértelműek a megégett kávé jegyei észlelhetők. Kellően édes, krémes ital 1:2 arányban, nálam ez is itt volt a legjobb. Koffeintartalma a többi versenyzőhöz képest az alacsonyabbak közt van, a dupla simán vállalható volt. Sokat nem tudok írni róla, ha nem is magasan, de talán ez volt eddig a legjobb.
Pontszám 9, ár 5500-6000ft
 
 
 
Kimber
Jellemzően arabica kávét tartalmazó világos pörkölésű, duzzadt, egészséges szemeket tartalmaz a csomag. Cukrot jól tartja a szép világos színű crema. A kávé nagyon finom, selymes, behízelgő ízű, ebből bármikor szívesen innék többet is. 
Pont: 9!
 
AVX Gergő
-kellemes ízvilág kevés robuszta pont: 8
 
Wolfy999
Egész világos pörkölés, néhány hibás szem akad benne.
Earl grey teára emlékeztet az íze, kicsit savas is. Picit fanyar utóíze marad. Közepesen magas hőfokot kér, nálam 93-94 fokon volt jó. Nagyon finom őrlő beállítás kellett neki, fokozatos vagy nem jól állítható darálókhoz biztos nem ajánlott. Közepesen testes.
Erre a kávéra 6 pontot adok, nem fogott meg igazán.
 
Asgard
Egyértelműen a kör királya.
Nekem ez volt a kedvenc kávém ebben a körben.
A babok nyilván hibátlanok, egységesek.
Azt hiszem annyi elég is itt, hogy elmondjam, ezt lefőztem, és nem kellett egyből azon rágódnom hogy hogyan lehetne javítgatni.
Kicsit finomítanom kellett az őrleményen, a csapolások gyorsabb fele (28mp) vált be.
Kellemes ízkombináció, sokszínű rafinált, reflektorban a csokival, meg a citrusokkal, de szerencsére sokan vannak még a színpadon. Már-már a komolyabb modern blendek nyomába ér.
10 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


7,AVX KV Mix Silver-70% A-5290 Ft/kg--60/43 pont
Pörkölés dátuma:2016.11.03.
Szabiakos
Étcsoki, kakaó, mogyorós ízjegyek, gyümölcsösségnek nem éreztem nyomát. Nagyon alacsony hőfokon volt csak jó nálam és az IMS kosárral ízlett leginkább, VST -vel nem hozta azt az eredményt.  Megfelelően beállítva nagyon ízlett.
pont: 10/8
 
Katoci
Kicsit rövid lesz a jellemzés, nem tudok nagyon mit írni róla. Szép egyenletes pörkölés, nem túl sötét, kevés törött, minimális kukacos babbal, ez bíztató. Ízre egyértelmű a visszalépés az előzőhöz képest. Ha nagyon alacsony a vízhőfok, és a nyomást is 6 bar környékére vettem  teljesen megszűnt a keserű utóíz, maradt a dominálóan csokis alap, amiből kikönyököl a robuszta íze (nem bántó, mint az első három kávé esetében, de jól érezhető, ha valakinek bejön ez az íz, akkor jó választás lehet ha nem száll el az ára, nálam nem volt kedvenc). 9 báron, alacsonyabb hőfokon is jó volt, de a kicsit magasabb hőfok alacsony nyomás minden keserű mellékízt kivett belőle (emiatt tartok tőle pumpás géppel rendelkező társaim alapvetően rosszabb véleménnyel lesznek róla). Koffeintartalma emberes, duplát csak kellő koffeinbírással rendelkezők igyanak. Crema szépen mintázódik, bőséges, 1:2-1:3 arányban hasonló volt a végeredmény (az utóbbi értelemszerűen hígabb), ha nem égett meg, nem volt keserű, akkor a többi paraméterre nem volt nagyon érzékeny, kezdő home-baristáknak gyakorolni jó lehet. Ha az ár 5000 forintot nem haladja meg nagyon, és az embernek bejön ez az ízvilág akkor egy próbát megér.
Pontszám:5, ár: 4500-5000ft
 
 
 
Kimber
Szintén világos pörkölésű csomag, a robuszta jelenléte éppen csak jelképes. Ízre alig marad el az előző csomag mögött, kellemes inkább csokis ízvilágú, ez is az ajánlott kategóriába esik. 
Pont: 7. 
 
AVX Gergő
-csokisabb, fűszeres ízvilág pont: 6
 
Wolfy999
Szép szemek. Vannak különböző árnyalatok, de nekem úgy tűnik mintha ez nem pörkölési hiba lenne, inkább mintha a különböző összetevői külön lennének pörkölve.
Komplex íze van, nehéz bármit is kiemelni, talán magvas, pici kellemes savval. Utóíze is finom és hosszan tart. Kellemes testes kávékat tudtam készíteni belőle. Szép lefolyása volt nyitott karral is. 87 fok körül lett a legjobb.
Nálam ez a kávé 9 pontot kap, érdekes és finom is egyszerre.
 
Asgard
Ezzel a kávéval játszottam a legtöbbet, úgy éreztem, hogy benne van valahogy a tartalék csak nem jön ki elkészítéskor.
A szemeken néhol olajkiválás is megfigyelhető. A pörkölés színe: 111
A száraz illatában a kávénak a mandula dominál, határozottan érezhető a dió, és barnafűszerek.
Csapolást követően a helyzet sajnos nem javult, a kávé nedves illatában előjönnek a robusztára utaló jegyek.
Az ital íze kakaós, fűszeres kellemes ital lehetne, csak sajnos a keserűség körbe lengi.
Alapvetően egy kellemes kávé lehetne, így ezzel igen sokat játszottam a profilossal, hátha sikerül valahogy eliminálnom a keserűséget. A legjobb egy olyan változat lett ami sehol nincs jegyezve, de bejött: alacsony nyomáson, relatíve rövid ideig csapolva, csínján bánva a hőmérséklettel sikerült tompítai a keserűséget, és egy kellemesebb italt összehozni. Így már határozottan előbújt egy új színfolt a mostani tesztelési körön belül, amiért mégiscsak előre veszem, azért mert PID-el szépen kezelhetőek a hibák, jó eséllyel készíthető egy finom ital. Ennyi „csalás” talán még belefér. Akinek nincs pid-e szerintem ne kísérletezzen vele. Kicsit sajnáltam ezt a kávét, szerintem pörköléssel megoldható lenne ugyanez kevesebb játékkal.
8 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


6,Kapucziner Palermo aranya-65% A-4800 Ft/kg--60/42 pont
Pörkölés dátuma:2016.11.02.
Szabiakos
A klasszikus csokis ízjegyek mellett savasságot is felfedeztem ennél a mintánál, ami nekem itt nem annyira volt a helyén. VST kosárral ez enyhült, sőt néha kellemes is tudott lenni. Elég változatos íz világú volt, de nekem valahogy nem volt kiegyensúlyozott.
pont: 10/6
 
Katoci
Eddig ez a kedvenc.  Ha nem tudnám, hogy robusztás, nem gyanakodnék rá, a korábbiakhoz képest hangsúlyosabb gyümölcsösség, engem inkább meggyre emlékeztet mint citrusra. Koffeintartalma ennek is inkább alacsony, meg tudtam inni a duplát gond nélkül. 1:2-arányban hozta a legjobb arcát, 1:3 -al nem tudtam értékelhetőt kihozni belőle, 1:2 alatt meg kellemetlen kesernyés ízek kerültek előtérbe. Sajnos mindig jelen volt egy enyhe kesernyés utóíz az alapvetően barackmagra hajazó kellemes utóíz mellett. Tökéletlensége ellenére eddig ez vezet. Pontszám 8, ár kb 5500-6000ft. 
 
Kimber
Homogén világos pörkölés, zömmel arabica szemekkel. Jó ránézni is a kávészemekre. Ez már egy másik világ, az előzőekhez képest selymes, nem túl savas. Simán ajánlott kategória, én is bármikor szívesen fogyasztanám. 
Pont: 8.
 
AVX Gergő
 savasabb, cédrusos ízvilág pont: 7
 
Wolfy999
Egyenletes és egész világos pörkölés. Már a szemek kinézete alapján is gyanús, hogy ebben nem sok robuszta van.
Savas, gyümölcsös ízek, talán áfonya. Íz alapján szerintem kenyai kávét is tartalmaz a keverék. Hőfokban magasabbra kellett vele menni, mint az előzőekkel, 93-94 fok kellett neki legalább. Ez a kávé nekem kicsit kilóg ebből a tesztből, kicsit már inkább az újhullám felé húz. Nem lett igazán testes a belőle készült ital. Picit hosszabbra engedve finomabb volt.
Erre a kávéra 6 pontot adnék, nem igazán klasszikus íz világ, gyümölcsös vonalon meg sokkal jobbak vannak.
 
Asgard
A kávé megjelenése itt nem olyan daliás, a kávébabok némelyikének a felszínén behorpadások vannak. Színe: 117
Száraz illatában kellemes, barnacukor, csokoládé, enyhe kardamom köszön be, nagyon sokat sejtetően.
Ugyancsak a csapolások gyorsabb részénél 28 mp körül találtam meg a „sweet spot”-ot. Itt
Nedves illatában kellemes, karamell, és  barnafűszerek érződnek.
Ízében csipkebogyó lekvár, florális jegyekkel, száraz lecsengéssel.
Gyakorlatilag a továbbiakban egy az egyben megegyezett az 5.-ös tesztkávéval.
Verdikt szóról szóra az 5.-el megegyező.
7 pont



Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


5,Pacificaffé La Piazza-85% A-5000 Ft/kg--60/43 pont
Pörkölés dátuma:2016.10.25.
Szabiakos
Ízében a csoki, tejcsoki finom gyümölcsösség jellemezte. Hővel csak nagyon módjával szabad bánni ennél a kávénál, mert könnyen el lehet rontani. Tejes italként egy szuper finom kapucsínót ittam belőle pedig nem vagyok annyira tejeskávé párti.
pont: 10/9
 
Katoci
A kotyogó társaknak hála sokat vártam tőle, talán túl sokat. A  legszebb eddig (egyenletes pörkölés, minimális törött, kukacos nem volt az átszámolt adagban) de ez nem szépségverseny. A klasszikus alapon itt már megjelent egy kis gyümölcsösség, nem bántó, de határozottan jelenlévő citrusos (grapephruit?) íz,  ugyanakkor túlságosan üres volt az egész, hiányzott belőle valami, amit nehéz definiálni, így hívjuk jobb híján X-faktornak. Különböző nyomásprofilokkal próbálva a különbség minimális volt, és bár kissé magas hőmérsékleten volt a legjobb, lejjebb sem volt kellemetlen, nagyon magas hőmérséklet kellett, hogy igazán keserű legyen. Talán pid nélküli gépben is jól muzsikálhat emiatt (a feltételes mód a Cremina azon tulajdonsága miatt van, hogy szélesebb hőmérséklettartományban iható a végeredmény mint egy pumpás kisgépnél). Koffein tartalma ez első öt mintából egyértelműen a legkisebb, anélkül tudtam meginni egy duplát, hogy koffein túladagolás enyhe tüneteit észleltem volna. 1:2 arányban ízlett a legjobban, de ristrettonak és 1:3 aránnyal sem volt rossz. Összességében kb holtversenyben állt a 4-el, kicsit világosabb pörkölés, gyümölcsösebb ital,aki azt szereti annak ez jobb lehet. Pontszám 7.Ár: 5500-6000
 
Kimber
Az 5-ös csomag is inkább világos szemeket tartalmaz, ízre szintén egy kellemes összhatású blend. Árát nem tudom, de ha nem túl drága (5000-ig) akkor nálam az első ami már-már ajánlott vétel lehet, mivel kellemes, semleges íze van. 
Pont: 6 (csak azért 6, mert amikor ezen a kávén gondolkodtam, hogy hová soroljam be kibontottam a 6-os csomagot, és az már szintet lépett) 
 
AVX Gergő
- kicsit gyengébb mint a 4-es pont: 6
 
Wolfy999
Szintén nem túl sötét pörkölés, nagyjából egyenletesnek mondható. Sok a repedezett, kisebb felszíni sérüléssel tarkított szem.
Kicsit savas, erjedt íze van. Ez az erjedt íz talán arra utal, hogy száraz feldolgozású összetevő is van benne. Van valami érdekes az ízében, ami miatt kicsit többet kísérleteztem vele, de összességében nem győzött meg. Nyitott (naked) csapolásnál eléggé ugrálós volt, talán nem a legfrissebb volt már ez a minta. 90 fok körül volt a legelfogadhatóbb az eredmény. A robuszta tartalma szerintem 30-40% körül lehet.
Nálam ez a kávé 5 pontot kapott, nem az igazi.
 
Asgard
Szép megjelenésű kávé. A szemek egészségesek, roncsolt szem nincs, a pörkölés egyenletes. Színe: 108
Száraz illatában a melasz adja meg az alaphangot, de szépen kiegészíti a kakaó, és a barnacukor.
Csapolásnál nálam a gyorsabb vége vált be ilyenkor 26 mp alatt leszaladt a csapolás, amellyel kellemesen ellensúlyozni lehetett az alapkaraktert. Igaz ilyenkor az extrakció nem a legtökéletesebb volt, de klasszikus géppel még így is ilyenkor találtam legfinomabbnak a kávét. Az illat elsősorban még mindig a barnacukrot idézte, de ezt szépen egészítették ki barna fűszerek. Kellemes „mézeskalácsos” felhangok jelentek meg az aromában. Az ízben a csoki dominált, halvány narancsos felhangokkal, első kortyig igen kellemes kávét mutatva. Sajnos azért a fás jegyek bujkáltak a háttérben, de alapvetően kellemes eleje van a kortynak.
Sajnos a savak kicsit gyengék, nem tarják meg a kávét, ami elsősorban az utóízben mutatkozik meg. A korty kiűrül, és az utóíz sem méltó a kezdethez. Klasszikus főzéssel is elcsípi még a dobogót.
 
Itt persze nem álltam meg és eljátszottam a profilossal, ahol persze meg lehetett adni a kellő testet, a hőfokot kicsit lejjebb véve, egy viszonylagosan hosszabb aranyháromszög profillal ugyanez az ízvilág, de testesebben előköszönt. Így készítve finomabb lenne közvetlen a legjobbak után jöhetne.
8 pont



Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


4,Moxxa Espresso barna-75% A-9000 Ft/kg--60/32 pont
Pörkölés dátuma:2016.10.22.
Szabiakos
Itt már egy összetettebb ízvilágról beszélhetünk.  A klasszikus ízjegyek mellett halvány gyümölcsösség is felfedezhető. Minden csapolás egy picit más arcát mutatta meg a mintának. Hol kevésbé, hol picit jobban előtérbe került egy leheletnyi gyümölcsösség. Tejes italként ez volt az egyik legfinomabb.
pont: 10/8
 
Katoci
Eddig egyértelműen ez a csúcs (ha tippelnem kell akkor KV Mix gold). Finom csokoládés alap némi fűszerességgel megtoldva ami nem tolakodó, nem meghatározó, de egyértelműen feldobja a kávét. Szép egyenletes pörkölés, törött, kukacos szem elvétve akadt, adagon belül nem mérhető mennyiségben. Közepes hőmérsékleten ristrettonak, espressonak egyaránt finom volt (kicsit az 1:2 arány fölé engedve (1:2,5) ízlett a legjobban). Koffeintartalma magas, akárcsak az első három kávénak (a szerintem koffeintartalomban veri a hármast - az első kettőt nem lehetett meginni  - számomra a dupla 15g-ból már nagyon sok volt, minden alkalommal koffein túladagolásos diszkomfortot okozott, ha megittam az utolsó cseppig).
Pontszám: 6-7 Ár: 5500-6000ft
 
 
 
Kimber
A 4-es csomag már nagyobb arányban tartalmaz az én ízlésemnek megfelelő világosabb pörkölésű arabica szemeket is, így nagy várakozással néztem a teszt elé. Az őrleményen már érezhetőek a gyümölcsös illatjegyek, és lefőzve is ezek dominálnak, enyhe csokis beütéssel. Ha viszont szimpla adagot főzünk le belőle, erőteljesebb a savanykás íz. 
Pont: 5 (nem rossz, de bízom benne, hogy lesz még jobb is, így most kicsit szigorúbb voltam) 
 
AVX Gergő
- szem minősége jó elfogadható ( innentől már nagyobb hibák nem voltak külsőre) pont: 8
 
Wolfy999
Szép egyenletes a pörkölése, nagy szemekben bővelkedik. Egy árnyalattal sötétebb az előzőnél, de nem mondanám ezt se nagyon sötétnek. Kellemes illata van már szemes formában is.
Mogyorós csokis édes ízek, egy pici kellemes savassággal bolondítva. Egész testes ital készíthető belőle. Bizonyára nem jelentős a robuszta tartalma. Kifejezetten kellemes finom kávékat sikerült húznom belőle.
Erre a kávéra 8 pontot adok, nekem határozottan ízlett.
 
Asgard
Ez az első a sorban, amelyben legalább a szemek egyenletesen voltak pörkölve, és nem volt bennük beteg, férges. Színe: 101
Az illata bíztató, kakaós, enyhén csokis alaphangon florális felhangok, a cukros malátás alapillat a mézet is idézi.
Csapolás a szokásos bő cremával jön, sajnos az íze nem váltja be a hozzáfűzött reményeket. Égett füstös, hamus ízjegyek jönnek, gyorsabbra véve csak keseredik, nincs teste, gerince ami megtartsa. A savak gyengék, ízben, és minőségben, az utóíz kellemetlen, egyszerű, keserű kávé. Egyetlen erénye, hogy legalább testes, sok tejjel felöntve már átesik a fogyaszthatóság alsó határán.
5 pont



Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


3,Caffé Brando piros-4600 Ft/kg--60/26 pont
Pörkölés dátuma:2016.09.03
Szabiakos
Az első két minta eléggé elvette a kedvem a továbbiaktól viszont a hármas minta visszahozta azt. Beállítva a megfelelő lefolyást egy nagyon kellemes italt kapunk. Kakaós-csokis, háttérben pörköltmagvas ízjegyekkel. Kifejezetten ízlett. Nincs benne sok izgalom, de amit tud, azt stabilan hozza. Kis cukor hozzáadásával nagyszerű rumos-csokis ízek jöttek elő. Kifejezetten jól állt neki. Kapucsínóként is hozta a kötelezőt.
pont: 10/7
 
Katoci
A másik kettőnél lényegesen világosabbra van pörkölve, ez a tekerőlanton is érződik, a pörkölés szép egyenletes, sötétbarna kávészemek olajkicsapódás jelei nélkül. Valahogy így képzelek el egy belépő szintű kávét, amiért már épeszű ember pénzt is ad. Hőigénye közepes, az első kettőnél magasabb hőmérsekleten lett finomabb. Ez már iható cukor nélkül (legközelebb megpróbálom cukorral), és bár élvezeti értéke még mindig nem sok, de bántó háttér íz nem nyomja el azt a klasszikus olaszos eszpresszó ízvilágot, némi keserűcsokis beütéssel ami az alap kávékat jellemzi (jellmeznie kéne). Sokáig nem marad meg az ember szájában az íze (de enyhe pörkölt magvas utóíz azért érezhető). Koffein tartalma nem annyira mellbevágó mint az első kettőnek, de már ránézésre is sok benne a kukacos törött bab (1,5g/15g). Hosszú kávénak nem az igazi, testetlen lett. Caqppucinóként pedig szintén semmi extra, de bántóan kimagasló rossz ízeket sem fedeztem fel. Mindennapi kávénak azért nem innám, de szükségmegoldásnak jó, Pontszám 4. Ár 4000 
 
Kimber
Ez már kevésbé robusztás mint az első kettő volt, a karaktere valamivel lágyabb selymesebb, nem olyan intenzív a csokis vonulat. Némi kis gyümölcsösség is felfedezhet benne de elég visszafogottan. Olyan átmeneti kávé a kétféle ízvilág határán, de még közelebb kicsit a csokis irányzathoz Bár nem túl izgalmas, nem különösebben emlékezetes, de bántó hibája sincs. 
Pont: 5 (néha-néha el tudom képzelni, hogy ilyet igyak)
 
AVX Gergő
-szem minősége silány pont: 2-3.
 
Wolfy999
Klasszikus blendhez képest egész világos szín. Sok apró szem, de akadnak nagyobbak is. Kevesebb hibás szem és kicsit egyenletesebb, mint az előzőek.
Nehezen tudok konkrét ízeket megnevezni, semmi kiugró nem volt benne, talán magvas és karamellre emlékeztető ízek maradtak meg, nem volt semmi bántó íz benne. Úgy jellemezném, hogy az egyszerű mindennapok kávéja, jó lenne például irodai kávénak, amit sok különböző igényű ember fogyaszt. Nálam 91-92 fok körül volt a legjobb. Ebben is jelentős a robuszta tartalom, de ha ez az árában is jelentkezik, akkor nem baj.
Erre a kávéra 6 pontot adok, otthonra nem vennék ilyet, de azért nem rossz kávé.
 
Asgard
Számomra ez volt a mélypontja a tesztelésnek. Ilyen férges kávét forgalmazni, ez már felveti annak a kérdését, hogy elő kellene venni azt aki ezt előállította.
Ezt elkészítettem, de csak cuppingoltam, így utóízről kevéssé tudok nyilatkozni. Így nézve egyébként még ez volt a legjobb az első háromból, keserű persze, de a keserű ízjegyek mögött néha felbukkan a kakaó.
2 pont
 
Az 1,2,3 semmilyen körülmények közt nem ajánlom.










Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


2,Hausbrandt Venezia-65% A-8000 Ft/kg--60/14 pont
Pörkölés dátuma:2016.09.03
Szabiakos
Hajszálnyit jobb a helyzet az egyes mintához viszonyítva, viszont itt is mocsári robuszta van bőséges mennyiségben (sajnos). Az ízek sem alacsony sem magas hőfokon sem szelídültek. Hígabbra engedve valamivel tompulhatnak, viszont ez meg már nem az espresso művészete és számomra továbbra sem a jó kávé kategória. Második mintaként először több pontot adtam rá viszont a teszt közepe fele rá kellett jönnöm, hogy így nem férek bele reálisan az 1-10-es pontrendszerbe.
pont: 10/2
 
Katoci
Egy hangyányival talán jobb a második. Sokkal szebb, egyenletesebb a pörkölés, de az illata még nem az igazi, és hát az íze sem. Talán egy fokkal kevésbé karcos, mindenképp jobb mint az első, robuszta vsz van benne bőséggel (40-50% minimum), koffeintartalma ennek is nagyon sok, az általam megszokotthoz képest. 15g/31g volt ma reggel, 80-85 fok közötti vízhőfokal. Sokat az ízéről írni nem lehet, bár jobb az elsőnél, de minimális a különbség, olcsó büfékávé jellegű ez is, erős robuszta íz, szinte elnyom minden mást. Pontszám: 2 Ár 3500
 
Kimber
Az elsőhöz hasonlóan nagy arányban robusztás szemeket tartalmaz. Lefőzve karakteres étcsokis ízvilág köszöntött, az 1-esnél megtapasztalt mocsáríz szerencsére itt már ne volt jelen. Ha valaki szereti a csokis kávét, akkor ez jó választás lehet számára. 
Pont: 4 (ez már ihatóbb kategória, de annyi jobb kávé van, így biztos nem rendelnék magamnak ilyen kávét, főleg nagyobb kiszerelésben.)
 
AVX Gergő
- szem minősége silány pont: 2.
 
Wolfy999
Szintén sok apró szem, egyenetlen pörkölés, foltos és égett szemek. Talán egy kicsit kevesebb hibás szem, mint az 1. kávénál.
Fás, kesernyés íz, ami alacsonyabb hőfokon sem tűnik el. A kesernyés utóíz legalább nem marad meg nagyon sokáig. Kevésbé testes kávé készült belőle. 87 fokon volt talán a legjobb. Érezhetően magas robuszta tartalom.
Erre a kávéra gyenge 3 pontot tudok adni, nem volt ihatatlan, de nem volt kedvem sokáig tesztelgetni, inkább gyorsan váltottam a következőre.
 
Asgard
Az első „párja”. Hamus, dohányos bőrös íz
1 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »



Blend kávé tesztelés:
11 féle Arabica/Robusta kávé keverék tesztelése.
 

 
1,Pellini Espresso Bar No82-80% A-5290 Ft/kg--60/10 pont
Pörkölés dátuma:2016.08.03
Szabiakos
Földes, füstös, keserű íz, a helyzet cukorral sem jobb. Sőt nagyon gejl tud tőle lenni. Elég magas és rosszminőségű lehet a kávé robuszta tartalma. Tipikus „mocsári robuszta”. Nagyon nem ízlett. Akármit csináltam nekem ez az ihatatlan kategória.  Még jó sok tejjel is mocsár íze van. Ha lehetne, mínusz tíz pontot adnék rá.
pont: 10/1
 
Katoci
Ahogy kérted csak az első csomagot bontottam ki, nem tudom milyen kávé ez, de remélem a legrosszabbat raktad előre. Már bontáskor is olyan "kávészaga" volt, 80 fok körüli fejhőmérsékleten (Kalmár tesztjét nézve ez kb 85 C fokos vizet jelent) is kicsit sötét lett a crema, de nem hiszem, hogy nagyon megégett volna. Az íze meg hát olyan kávéízű, semmi extra, de bántó kesernye sem sok maradt utána. Kb mint a bejáratáshoz használt 100% Arabica Bellarom (na jó, kicsit talán jobb, de nem sokkal). A koffeintartalma viszont, nincs erre jobb szó, ODABASZ 
Valld be őszintén, ezt a kávét szívatásból tetted be, hogy jót kacagj a reakcióinkon. Nyolcvan fok körüli hőmérséklet fölött ihatatlanul keserű. Alacsony hőfokon pedig olyan büfékávé jellege van. Továbbra is fenntartom az első tippemet, hogy ez valamilyen bolti kávé, abból is az olcsóbbik fajta (Bellarom?). Tejjel nem próbáltam, úgy talán ihatóbb, de Fragolát idézve "takarmánykávé". Úgy terveztem az elsőhöz viszonyítom majd a többit, de őszintén remélem, csak elrettentésnek van itt mint az abszolút nulla pont . Amikor elküldtem Bélának az első kávéról született irományt azt írta, meg fogok lepődni. Most már egyre kíváncsibb vagyok mi lesz a vége. Pontszám 1. Ár max 3000
 
Kimber:
A csomagot kibontva általában sötétebb pörkölésű. Viszonylag kicsi szemeket tartalmaz, ami látatlanban, azaz már kóstolás előtt is sejteti a nagyarányú robusztás tartalmat.
Lefőzve sok a crema, a cukrot átlagos ideig tartja meg, a crema méretéből többre számítottam, de lehet finomítani kell kicsit az őrleményen.
 
Az íze a csokis irány felé tendál, de sajnos elég hamar előjönnek a kesernyés ízjegyek is, ami általában a nem túl jó minőségű robusztára utal. Második, harmadik lefőzésre már elég erőteljesen jelen van egyfajta mocsári íz és illat, többet nem is bírok meginni belőle... 
Pont: 2 (csak azért, mert hátha van még ennél is rosszabb kávé...)
 
AVX Gergő.
- szem minősége silány pont: 1.
 
Wolfy999
Sok apró szem, nem egyenletes pörkölés, vannak égett szemek, foltos leopárd mintás babok.
Fűszeres, kérges, érezhetően erős robusztás íz. Ha valaki szereti ezt az íz világot, annak akár még jó is lehet ez a kávé, ha kedvező áron hozzá lehet jutni. Közepes hőfokon (89 fokos fejhőmérséklettel E61-en) sikerült olyat készíteni, ami egész iható lett. A kérges utóíz hosszan megmarad. Közepesen testes kávé készült belőle.
Nálam ez a kávé 4 pontot kapott, mert tudtam belőle ihatót készíteni, de összességében nem szívesen innék gyakran ilyet.
 
Asgard:
Az első kávéról nehezen tudok írni, ez az a kategória ami szerintem nem lenne kereskedelmi forgalomba engedhető. Semmi köze a kávéhoz ezért csak röviden: senkinek nem ajánlom megkóstolni.
A száraz illata a kávénak botrányos, talán a lefőzött kávé illata jobb, kicsit bizakodtam is. Ez hamar szertefoszlott, nem akarom ócsárolni a kávét, de ami hiba lehet az itt megtalálható.
1 pont




Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


Blend kávé tesztelés:
11 féle Arabica/Robusta kávé keverék tesztelése.
 
A tesztelő csapat:
Asgard-QM Achille + K10 Compak
kimber-Lelit Anna PL 41EM PID nélküli + Lelit Fred
Katoci -Olympia + HG1
szabiakos-Gaggia Classic PID + Graef CM702
Wolfy999-Expobar Dual Boiler E61 (PID) + Mazzer Major
AVX-Gergő-Bialetti Brikka

Avatar
AVX
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 29303
Csatlakozott: 2007.02.20., kedd 22:34
Értékelés: 3307

Kávé teszteredmények

Hozzászólás Szerző: AVX »


Ide fogom bemásolni a tesztelési eredményeket.
 
Kimber leírt egy jópofa pontozási szisztémát.
 
 
1-2: ez borzalmas, egy kortyot sem bírok meginni 
3-4: nagyon gyenge, lenyelem, de nem kell több 
5-6: határeset, már iható, de nem fog meg különösebben
7-8: kifejezetten kellemes,  bármikor vennék belőle
9-10: a tesztelt kategória legjobbjai, ajándéknak is jó választás 

Lezárt

Vissza: “Szemes kávék, Kávé tesztek, PID beállítás.”