Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2019.02.06., szer. 12:10
avl2 írta:
2019.02.06., szer. 11:31
hogy néz ki egy konkrét lista (példa) ?
Pont úgy, ahogy írtad. Mennyiség, kialakítás, anyaghasználat, elhelyezési pont. Ez alapján lehet kérni ajánlatot a gyártóktól.
egy (itt es most) utolso forszirozasi kiserlet. valamelyik konkret esetröl betennel egy listat illetve azt, ami szerinted itt közzetehetö ? (en meg lehet megkörnyekezek olyanokat, akik kaptak Töled, hogy nezett ki a komplett email. egyszerüen csak erdekel)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.02.06., szer. 11:31
hogy néz ki egy konkrét lista (példa) ?
Pont úgy, ahogy írtad. Mennyiség, kialakítás, anyaghasználat, elhelyezési pont. Ez alapján lehet kérni ajánlatot a gyártóktól.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

köszi. ezt ertem, gondolom/tam, rendben.
fapaci írta:
2019.02.06., szer. 10:54
...majd mennek vissza Krisztiánhoz a konkrét listával.
hogy néz ki egy konkrét lista (példa) ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.02.06., szer. 10:26
ez erdekelne mondjuk teljesen konkret peldaval, hogy a "milyen" mit takar, mennyire reszletesen (db ? méret ? anyag ? akusztikai jellemzök ? pl.
3 db 60x60x8cm-es, ...sürüsegü ...ból keszitettet ide es ide
1 db ..x...x... cm-es ....bol keszitettet ide es ide.

ahogy ertem, Te legalabbis ebben "együttmüködsz" egy panelkeszitövel, jol gondolom ?
ugyanakkor ö maga is arusit paneleket, a "milyenseg" pontosabb megadasa nelkül. ezt nem értem teljesen, itt van nekem hiany;
A mérés után nagy vonalakban már a helyszínen is el szoktunk beszélgetni a helyzetről, de alapos beszámolóhoz némi számításra van szükségem, ezért a jegyzőkönyvet néhány nappal később szoktam küldeni. Ebben ismertetem az aktuális akusztikai helyzetet, majd leírom, szerintem miként lehet javítani rajta. Ez néha egy olyan felsorolást is tartalmaz, amit Te írtál most.

Nem egy "panelkészítővel" működök együtt, ma már 30-40 gyártó van jelen az országban, lehet csemegézni. Ennek ellenére valóban a KR Acoustic szokott ajánlásomban szerepelni, leginkább rugalmas hozzáállása, precíz munkája és barátságos árai miatt. Nekem valahogy nincs pofám 80e forintos amerikai, spanyol, francia paneleket javasolni, pláne tudva azt, hogy azok sem tudnak többet, mint az idehaza készült elemek, amennyiben odafigyelünk a gyártás során.

Krisztián paneleket készít és árusít, néha a beépítésben is részt vesz. A hozzá érkező érdeklődők eldönthetik, hogy saját elképzeléseik szerint vásárolnak, vagy kérik szobájuk akusztikai kivizsgálását, szakember személyre szabott ajánlását. Utóbbi esetben hozzám kerülnek átirányításra, tőlem megtudják, mire van szükségük, majd mennek vissza Krisztiánhoz a konkrét listával.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2019.02.06., szer. 09:26
...helyszíni mérés után azt tudom megmondani, milyen panelből ..
ez erdekelne mondjuk teljesen konkret peldaval, hogy a "milyen" mit takar, mennyire reszletesen (db ? méret ? anyag ? akusztikai jellemzök ? pl.
3 db 60x60x8cm-es, ...sürüsegü ...ból keszitettet ide es ide
1 db ..x...x... cm-es ....bol keszitettet ide es ide.

ahogy ertem, Te legalabbis ebben "együttmüködsz" egy panelkeszitövel, jol gondolom ?
ugyanakkor ö maga is arusit paneleket, a "milyenseg" pontosabb megadasa nelkül. ezt nem értem teljesen, itt van nekem hiany;

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Akusztikai panelből jellemzően kétfajtát használunk, elnyelőt és diffúzort. A felhasznált anyagokkal és a szerkezeti kialakítással mindegyiknél hangolható, hogy milyen frekvencia tartományban milyen elnyelő/visszaverő képességet produkáljanak. A szoba akusztikai mérésénél feltérképezzük, milyen problémák vannak jelen és megfogalmazzuk a célt. A tervezési szakaszban a cél érdekében megpróbáljuk összeegyeztetni a meglévő problémákat a lehetséges akusztikai eszközök képességeivel. Tehát én a helyszíni mérés után azt tudom megmondani, milyen panelből mennyi és hova kell ahhoz, hogy az akusztikai helyzet közelítsen az ideálishoz.

Minden szoba más akusztikát produkál és bár vannak hasonló esetek, nem teljesen csereszabatosak. Sok olyan szobában jártam már, ahol önszorgalomból, de érdemi információ nélkül, hallás és hasra ütés alapján nekiláttak kezelni az akusztikát. Ezek az esetek jól mutatják, mennyire nem mindegy, mit és hova rakunk. Ezért nem adok tanácsot néhány sajtcetli, vagy fotó alapján.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2019.02.05., kedd 19:34
...sokféle panel (és nem panel) létezik, mindegyik egy kicsit mást csinál. ...
mennyire kicsit mást ? a szokásosan itt elerhetöek (pl. avx-en, Mo.-on keszitettek) között alig van elteres ha pl. azonos vastagsaguak vagy nagyon is ? hogan jellemzed öket mezei felhasznalonak, merest megrendelönek ?

gondolom a leginkabb eredmenyre vezetö megoldas a meres, es az alapjan az adott esetre elkeszitett "akusztikai panel" elhelyezese. mekkora különbseg van az ilyen akusztikai panelek között ? hogy nez ki az ajanlasod, ha Te ajanlod ? keszitöt is ajanlassz együttmüködesetek okan is, de amik ott keszülnek, azok mennyire különbözö tulajdonsaguak; egyelöre nem talaltam a legjobb megfogalmazasi modot. :-(

pl.: ha 2 szobat mersz, 2-be ajanlasz, hogyan vannak ezek jellemezve (ha nincsenek ilyen jellemzök, es a 2 szoba között - mondjuk felületre illetve akár felületre es vastagsagra egyforma, de anyagra, felületet takaro szövet alatti reszt nem ismerve, abban esetleg különbözve - panelokat a 2 szoba között kicserelnek, mi törtenik kellemetlen esetben ? performance hany %-a veszik el ? kicsi vagy nagy vagy akár rosszabb is lehet, mint masik szobabol athozott ugyanakkora panelok nelkül ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.02.05., kedd 19:21
sokszor szerepel ez a kifejezes, csak ugy: "akusztikai panel"

nem zavar ez csak engem ?
A kifejezés engem nem zavar. :rolleyes: De tény, sokféle panel (és nem panel) létezik, mindegyik egy kicsit mást csinál.

Ha lassan is, de javul a köztudat a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest, amikor az akusztikai panel szinte kizárólag a könnyű, tojástartó formájú szivacsot jelentette. Most haladunk a másik véglet felé, mikor minden akusztikai panel, amit a falra lehet rögzíteni. Az igazság a két véglet között van és idővel talán majd beáll a köztudat is. Bár vannak vesztes csaták is, mint pl. a hangfal vs hangsugárzó ütközet.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

sokszor szerepel ez a kifejezes, csak ugy: "akusztikai panel"

nem zavar ez csak engem ? en ugy gondolom igen sokfele "akusztikai panel" letezhet, lehet akusztikailag "kökemény" anyagbol diffuzor es alig nyel el, ez is akusztikai panel, lehet nagy elnyelesi tenyezöjü X es Y frekvencia között, az is akusztikai panel.

vagy nem igy van, hogy "akusztikai panel" igen sokfele tulajdonsagu lehet, hanem azok mind erösen hasonlitanak egymashoz (nem gondolnam) ?

ha pedig sokféle tulajdonsagu lehet (pl. frekvencia függvenyeben az elnyelesi tenyezöje, a "diffuzitasa), akkor maga a kifejezes, hogy "akusztikai panel" igen keveset mond a cuccrol (mintha valaki "autot" akarna venni, vagy csinalni, vagy hirdetni, mindegy, hogy Velorex vagy Hummer - na jo, egyik sem "auto", akkor ksipolski es S merci, na jo, ezek sem autok :-))
de gondolom erthetö)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

izmi írta:
2019.02.05., kedd 16:54
Tisztelt Fórumtársak
Előre is elnézést ha rossz helyen teszem fel a kérdésemet! Diy akusztikai panelt szeretnék készíteni. A töltettel kapcsolatban vannak konkrét típusok amiket ajánlanátok, nem szeretnék feleslegesen költeni. Mekkora az a vastagság ami megfelel? Vannak optimális méretek a külső kerethez? A külső anyag amivel bevonnám ha valakinek van egy jó tippje hol és milyen anyagot vegyek...Úgy terveztem készítenék egy pár darab panelt és utána hívnám Fapacit egy mérésre és tanácsadásra az elhelyezéssel kapcsolatban.
Köszönöm a segítséget!
Gábor.
Szia, Gábor! Nincs jó és nincs rossz anyag. Azt kell használni, ami az aktuális problémára megfelelő. A vásárlással inkább várd meg a helyszíni mérés eredményét, mert az adja meg a választ, hogy mire van szükséged!

Avatar
KopaszKutya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1501
Csatlakozott: 2015.02.18., szer. 13:49
Értékelés: 177

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KopaszKutya »

izmi írta:
2019.02.05., kedd 16:54
Tisztelt Fórumtársak
Előre is elnézést ha rossz helyen teszem fel a kérdésemet! Diy akusztikai panelt szeretnék készíteni. A töltettel kapcsolatban vannak konkrét típusok amiket ajánlanátok, nem szeretnék feleslegesen költeni. Mekkora az a vastagság ami megfelel? Vannak optimális méretek a külső kerethez? A külső anyag amivel bevonnám ha valakinek van egy jó tippje hol és milyen anyagot vegyek...Úgy terveztem készítenék egy pár darab panelt és utána hívnám Fapacit egy mérésre és tanácsadásra az elhelyezéssel kapcsolatban.
Köszönöm a segítséget!
Gábor.
https://www.menemszol.hu/topic/1938-mi% ... sz%C3%B3l/
Marantz CD74 - Fidelity Pyrit - Vandersteen 2CE Signature - Schmidt Ferenc kábelezés

izmi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 148
Csatlakozott: 2012.04.16., hétf. 20:40
Értékelés: 50
Tartózkodási hely: Dunakeszi

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: izmi »

Tisztelt Fórumtársak
Előre is elnézést ha rossz helyen teszem fel a kérdésemet! Diy akusztikai panelt szeretnék készíteni. A töltettel kapcsolatban vannak konkrét típusok amiket ajánlanátok, nem szeretnék feleslegesen költeni. Mekkora az a vastagság ami megfelel? Vannak optimális méretek a külső kerethez? A külső anyag amivel bevonnám ha valakinek van egy jó tippje hol és milyen anyagot vegyek...Úgy terveztem készítenék egy pár darab panelt és utána hívnám Fapacit egy mérésre és tanácsadásra az elhelyezéssel kapcsolatban.
Köszönöm a segítséget!
Gábor.
Core Audio, Stax, Usher

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Most vasárnapra még van két hely az akusztikai oktatásra!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Következő akusztikai oktatások tervezett időpontjai:

2019.01.27. vasárnap 15 óra - 3 hely van még

2019.02.24. vasárnap 15 óra - 5 hely van még

Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Következő akusztikai oktatások tervezett időpontjai:

2018.10.28. vasárnap 15 óra - 2 hely van még

2018.11.25. vasárnap 15 óra - 5 hely van még

Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Októberi időpontok és vidéki helyszínek akusztikai mérésre:

10.13. Komárom-Esztergom megye
10.18. Békés megye
10.20. Nógrád megye
10.27. Békés megye

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fapaci írta:
2018.09.17., hétf. 08:21
Következő akusztikai oktatások tervezett időpontjai:

2018.09.30. vasárnap 15 óra - 4 hely van még

2018.10.28. vasárnap 15 óra - 5 hely van még


Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!
Most vasárnapra van még 3 hely!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Következő akusztikai oktatások tervezett időpontjai:

2018.09.30. vasárnap 15 óra - 4 hely van még

2018.10.28. vasárnap 15 óra - 5 hely van még


Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »

Én csupán magyarázatot keresek a két, egymással szöges ellentétben lévő képalkotásra, a miérteket hajszolom...:)
Köszi, hogy szántál rám egy kis időt, részemről lezárva.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Amatőr61 írta:
2018.09.10., hétf. 14:16
Egy utolsó gyenge kísérlet...
Azt tudjuk, hogy bizonyos berendezések hajlamosak a térhatást növelni, mások meg elkendőzni. Nekem saját véleményem ebben kevésbé van, mivel én ilyen paraméterekre, mint színpadmélység és magasság, zenehallgatás közben soha nem figyelek. Sok hobbitárs az ábrázolt színpad méretét egyenes arányosságba állítja a hangminőséggel, én nem tartozom közéjük. Elvből nem kergetek olyan paramétereket, amiken a stúdióban egyetlen mozdulattal tudnak változtatni és a térhatás abszolút ide sorolható. Egészen olcsó eszközzel is hatalmas teret lehet rajzolni, mint pl. az alábbi applikációval. Azon csodálkozom, hogy a hifisták még nem találták meg őket otthoni felhasználásra.


youtu.be/P819NzjN4rw

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »

Egy utolsó gyenge kísérlet...:)
Ez esetben 2 db (vélhetően azonosan szóló) kétutas, basszreflex Tannoy M3 ami nagyon eltérően viselkedik, igaz különböznek az erősítők, a kábelek és az állványok is, de nem túl nagy az árdifferencia a két rendszer között.
Az egyik egy 2,80 m belmagasságú, 4,4 x 5,5 méteres szobában magas, szép sztereó teret épít fel.
A másik 3,2 m belmagasságú 4 x 5 méteres szobában viszont ennek pont az ellenkezője történik: nagyon alacsony színpadra lépteti fel az előadókat, az énekesek és a zenészek is térdmagasságban szólalnak meg.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Amatőr61 írta:
2018.09.10., hétf. 11:18
Lehet, hogy nem csak akusztika, de azért felteszem a kérdést: lakószobában mitől függ a sztereó színpadkép magassága ?
Hogyan lehet befolyásolni ?
Erre szerintem senkitől nem fogsz kapni egzakt választ. Nekem is csak sejtéseim vannak és legtöbbet leginkább az akusztikára vezetem vissza, kisebb részük a hangsugárzóra tartozik. De biztosan van, aki máshol látja az okokat.

Avatar
Amatőr61
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 263
Csatlakozott: 2015.06.25., csüt. 15:13
Értékelés: 101

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Amatőr61 »

Lehet, hogy nem csak akusztika, de azért felteszem a kérdést: lakószobában mitől függ a sztereó színpadkép magassága ?
Hogyan lehet befolyásolni ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fapaci írta:
2018.08.17., pén. 08:07
2018.08.26. vasárnap 15 óra - 3 hely van még


Most vasárnapra van még 2 hely.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fapaci írta:
2018.08.07., kedd 15:56
Következő akusztikai oktatások tervezett időpontjai:

2018.08.26. vasárnap 15 óra - 3 hely van még

2018.09.30. vasárnap 15 óra - 5 hely van még


Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!
A nyári szünet után jövő héten ismét akusztikai oktatást tartok.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”