Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Sziasztok !
A kérdésem a következők lennének ?
Csak elnagyoltan írom a paramétereket.
Adott egy 18 négyzetméteres panel nagyszoba (hossz: 5.18m ,szélesség : 3.47m, magasság:2.6m).
A Hifi széltében van elhelyezve (rövidebb fal), a fal közepén ablak (2.04m x 1.52m) ,ablakon függöny .
Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán .
Mit célszerű le burkolni Halltex panellal ?
- Az oldalfalakat részbe vagy egészbe ?
- A mennyezettet egészbe ?
Tudom mérni kéne , de ha legközelebb erre jársz megejtjük azt is ( Miskolc) .

Üdv Gergő.
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Gergő78 írta:
2019.08.29., csüt. 04:57
Sziasztok ! Érdeklődnék van tapasztalata valakinek Halltex falburkoló panelokkal ? Hangsugárzó mögé és oldalfalra gondoltam.
Állítólag 200-2000Hz tartományban megfelelően csillapít . Válaszokat előre is köszönöm . Üdv Gergő.
Szia! A Halltex népszerű termék, sok helyen használják, én is szoktam ajánlani. Mi a kérdés?

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Sziasztok !
Érdeklődnék van tapasztalata valakinek Halltex falburkoló panelokkal ?
Hangsugárzó mögé és oldalfalra gondoltam.
Állítólag 200-2000Hz tartományban megfelelően csillapít .
Válaszokat előre is köszönöm .
Üdv Gergő.
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Akusztikai mérések az országban:

Június 1. - Dunaújváros - Paks - Dunaföldvár

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Akusztikai mérések az országban:

Március 30. - Bács-Kiskun és Csongrád megye

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A következő akusztikai oktatás tervezett időpontja: 2019.03.31. vasárnap 15 óra - 3 hely van még

Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Áprilisban költözöm, ezért tavasszal nem lesz több oktatás.

Avatar
workonwomen
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2014.12.31., szer. 11:04
Értékelés: 31

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: workonwomen »

Lassan alakul. Felnyitva nincs útba a garázsajtónak.
20190322_192620.jpg
20190322_192620.jpg (2.47 MiB) Megtekintve 3409 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Március 24. vasárnap - Debrecen, Nyíregyháza

Március 30. - Bács-Kiskun és Csongrád megye

Avatar
szepi0808
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3952
Csatlakozott: 2013.10.22., kedd 20:15
Értékelés: 2051

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: szepi0808 »

Most már látom, de nekem ez nagyon kèsőn van, így vidèkről felmenni.
Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES
SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K
Zidoo Z2000 Pro
Anthem AVM70 15.2ch.
EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500.
MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5
SVS SB4000 2db.
AQ, IsoTek, Techly,

https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=46 ... i-házimozi

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A következő akusztikai oktatás tervezett időpontja: 2019.03.31. vasárnap 15 óra - 5 hely van még

Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Áprilisban másik lakásba költözöm, ezért május végéig nem lesz oktatás.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Március 24. vasárnap Debrecen, Nyíregyház környékén végzek akusztikai méréseket. 1-2 helyszín még beleférhet a napomba.

Avatar
workonwomen
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2014.12.31., szer. 11:04
Értékelés: 31

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: workonwomen »

Az egyik oldali lenyíló akusztikai fal zsanér szerkezete:
20190304_220200.jpg
20190304_220200.jpg (2.26 MiB) Megtekintve 3562 alkalommal
Fischer nagy teljesítményű nylon dűbellel - 4db 630Kg teherbírású.
És ja, a garázs ajtó felöl nem lehetett tudni, hogy hol lesz a garázsajtó függesztő szerkezetei, emiatt ez a fele fullba ragasztott 3centis hőszigetelő + vékonyvakolat (az első részben, ugye ehelyett fűtés/hűtés cső+vékonyvakolat). A puha hőszigetelés miatt zsanéroknál ezt járólap ragasztóra cseréltem.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Köszönöm, akkor ha beköltöztünk, és az oda szánt berendezések (kanapén és szőnyegen kívül mondjuk nem nagyon számok semmit) is a helyükön lesznek, kereslek majd.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2019.03.05., kedd 09:13
A plafon csillapításánál mire kell gondolnom? Részleges, belógatott panelek, vagy teljes álmennyezet?
Erre majd az utózengés mérés adja meg a választ, rajz alapján nem lehet megmondani. (Illetve meg lehet, de ahhoz több infó kell.) Kétlem, hogy a teljes felületet kezelni kell, de az elsődleges visszaverési pontokat biztosan. Ezek a plafonon valahol a hallgatási pont és a hangsugárzók között félúton lesznek kb 2 m szélességben.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

fapaci írta:
2019.03.05., kedd 08:52
Számíts rá, hogy az oldalfalakat és a plafont csillapítanod kell majd!
Köszönöm!
A plafon csillapításánál mire kell gondolnom? Részleges, belógatott panelek, vagy teljes álmennyezet? (Mert ha teljes menyó szükséges, akkor a világítást ennek megfelelően kell átgondolnom de a HDMI kábelnek és a külön tápösvénynek nem kell mennyezetet vésetnem, csöveznem.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2019.03.05., kedd 08:44
Szeretném kérdezni, hogy okoz-e problémát, hogy horizontálisan a szoba negyedében van a hallgatási pozíció, ha mögötte egy 218/235-ös nyílás van, nem fal? Vertikálisan meg felezőpontban van, dehát azért csak középre szeret ülni az ember... (de legalább egyik oldalt csak 10-es a fal)
Hosszanti tengelyen jó helyen vagy, a hátsó fal megnyitása előnyös, a szemközti fal sem erős visszaverő a sok ablak miatt. A keresztirányú pozíció nem szerencsés, de sok mozgástered nincs. Számíts rá, hogy az oldalfalakat és a plafont csillapítanod kell majd!

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Szia Fapaci,

Most érett a finisbe a dolog, a következő mozzanat az lesz, hogy a villanyszerelő vési a hornyot.
Nem egyszerű hangot-képet jól összehozni, én ezt szenvedtem ki.
Szeretném kérdezni, hogy okoz-e problémát, hogy horizontálisan a szoba negyedében van a hallgatási pozíció, ha mögötte egy 218/235-ös nyílás van, nem fal?
Vertikálisan meg felezőpontban van, dehát azért csak középre szeret ülni az ember... (de legalább egyik oldalt csak 10-es a fal)
A vászon azért jön előbbre a falsíktól, hogy a frontok mögötti radiátorok előtt 5 cm légrés + 10 cm szálas csillapító elhelyezhető legyen.
Új terv.jpg
Új terv.jpg (142.26 KiB) Megtekintve 3327 alkalommal
(Bocs a minőségért, sajna ilyen a jpeg-be konvertálás)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
workonwomen
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2014.12.31., szer. 11:04
Értékelés: 31

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: workonwomen »

237cm belmagasság.

Avatar
workonwomen
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2014.12.31., szer. 11:04
Értékelés: 31

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: workonwomen »

A garázs a 2.szinten van, ami az utcaszint egy csendes kertvárosban. Felette csak lapostető, hőszigeteléssel.
Új építés, porotherm K30-as blokk tégla, belül vakolat.
Mennyezet is vakolt, első része hűtés/fűtés csövezett.
Padló szürke gránit örleményes járólap(60x60 1.5cm) , aljzatbeton, alatta hőszigetelés, alatta meg pince...

Garázs, beméretezve, méretarányos elemekkel:
Garazs.png
Garazs.png (52.29 KiB) Megtekintve 3177 alkalommal
A lila egy zárt fémszekrény, átépítem gurulósra. Ez szabadon mozgatható zenéléskor, mondjuk az asztal "alá" gurulna (a képen értve).
Asztal alá bemegy a szerszámos.
A bal sarok fix, gépészet - rekuperátor, agyonzajcsillapítva + egy HMV tároló. (néma, nem hangos, de könnyen le is kapcsolható.)

Garázsajtó 42mm Normstahl. Felette van egy 15cm -es tér, ahonnan zárás után nyitom le a két nagy panelt, aminek a zsanérjai már fent vannak és amint időm engedi barkácsolom a tetőléc-szerkezetet (2tábla 233centiszer x 233centi). A kapuszerkezet miatt zárhatatlan részre kézzel helyezek be záró panelt. Cél a néha elmenő autók kiszűrése + szobaakusztika.

Ahogy írtam, elsőre a zárókapura jól jön a tanács.
El akarok érni egy jónak gondolt szintet. Mérés, majd véglegesítés. Szóval nem holnapra kell a mérés és így talán könnyen lesz csatlakozó sorstárs.

Ja és a 2 hangfal felül fog elhelyezkedni, jobb és bal oldalon. a középen lévő erősítő, bakelit tároló az lehet majd mindig a visszagurított fémszekrény mögött lesz... Még pontos kigondolás alatt.
Egy kocsi meg egy halom bicikli van amúgy tárolva... Amik zenéléskor röpülnek. Esetleg a bicikliket felaggatom, kompaktálom.

Hosszú táv? 8 év minimum. Szóval az.

Bónusz kérdés: A vendégszobában van egy 100-as szenyvízcső a sarokban, gipszkartonnal leválasztva. Hát ha vendég van, azt a fürdőt nem használjuk... Javaslat? ;-)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

workonwomen írta:
2019.03.04., hétf. 14:49
Zalaegerszegen nem körvonalazódik egy kiszállás?
Jelenleg nincs felkérésem Zala megyéből, de a hozzászólásodat olvasva most talán jelentkezik valaki. Ez persze nem feltétel részemről, egyetlen megrendelő kedvéért is elindulok, csak így kissé magasabb a fizetendő összeg.

Tudni kellene, milyen mértékű hő- és hanggátlást kell megvalósítani a garázs új falánál, hogy néznek ki a közlekedési útvonalak, mennyire tervezel hosszú távra, az új fal miként köthető a meglévő szerkezethez, hogy néz ki a helyiség többi felülete... stb. sok kérdésre kell választ adni a konkrét javaslathoz. A helyszínen nyilván egyszerűbb lenne átbeszélni a célokat és lehetőségeket.

Avatar
workonwomen
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 113
Csatlakozott: 2014.12.31., szer. 11:04
Értékelés: 31

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: workonwomen »

Zalaegerszegen nem körvonalazódik egy kiszállás?
Engem érdekelne, mert a garázsom alakítom át lehallgató helységgé. Egy második garázsajtót építek (Normstahl 5centis mellé), amitől a külső zajok csökkentését és a megfelelő belső hangképet remélem. De a falakat is öltöztetném, a hallgatás idejére kanapé + szőnyeg lenne.
Garázs, szóval a házasság nincs veszélyben, így bármit lehet.
Méret olyan 5.5*6.5m... es. Nagymonitor fogja zenével belakni.

Így elsőre a második garázsajtófal anyaga érdekelne: Tetőléc keret, (3-5centis) közetgyapot belsővel, dekorlemez burkolat és valami hangelnyelővel borítva a helység felé. Igyekszek alaprajzot adni + pár képet.
Vélemény?

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12630
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

fapaci írta:
2019.02.08., pén. 14:14
Dorian írta:
2019.02.08., pén. 12:47
Ha nem gk. előtétfalról, hanem szárazvakolatról beszélünk, azt helyenkénti gipsz pogácsákkal rögzítik, tehát ~2 cm légrés biztosan lesz.
Ezt a megoldást akusztikai megfontolások alapján én nem javasolnám. Gyakorlatilag rezonáns membránokkal veszik körbe a szobát.
Ok. Elvetettem.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.02.08., pén. 14:45
en templomban szeretek zenet hallani es hallgatni (korusok, orgona). abban a terben elfer a hosszu utozengesi idö, kis lakoterben nem ? vagy mi lehet a magyarazat ? vagy csak siman "izlesfurcsasag", ha valaki templomban is szeret zenet hallani, hallgatni (nem fülesen :-)) ? termeszetesen detektalom a hosszu utozengesi idöt (az orgonista már otthon vacsorázik, de a templomban még szól az orgona lecsengése)
Az élő muzsika és a hangfelvételek között van egy nagy különbség, mégpedig hogy a felvételen már eleve van némi zengés, amit a zenei műfaj megkíván. Ennek mértékét a hangmérnök abban a hitben állítja be, hogy viszonylag rövid utózengésű térben fogják hallgatni az anyagot. A hosszú zengés kevés műfajnak esik jól, de az orgonazenének, kórusműveknek igen. Ám ha egy ilyen felvételt templomban játszol le, akkor a felvétel saját zengése és a helyi zengés összeadódva már extrém hosszú zengést produkálna. Azt is érdemes szem (fül) előtt tartani, hogy a templomok akusztikailag elsősorban az emberi beszédhang közvetítésére, erősítésére szolgálnak. Gyors impulzusokat produkáló (basszus)hangszerek játéka nehezen élvezhető egy szokványos templomi akusztikai térben.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

avl2 írta:
2019.02.08., pén. 14:45
fapaci írta:
2019.02.08., pén. 00:23
...a közel 2 másodperces utózengési idő miatt, ami egy templomnak is becsületére válna.
en templomban szeretek zenet hallani es hallgatni (korusok, orgona). abban a terben elfer a hosszu utozengesi idö, kis lakoterben nem ? vagy mi lehet a magyarazat ? vagy csak siman "izlesfurcsasag", ha valaki templomban is szeret zenet hallani, hallgatni (nem fülesen :-)) ? termeszetesen detektalom a hosszu utozengesi idöt (az orgonista már otthon vacsorázik, de a templomban még szól az orgona lecsengése)
Sztem a templomokban játszott zene sajátossága, hogy eleve ilyen akusztikai térbe íródtak, ami hozzájuk tartozik.
Lakótérben, létezéshez a nagy utózengés kifejezetten kellemetlen, "nyugtalanító" értés.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Vinkler írta:
2019.02.08., pén. 13:39
fapaci írta:
2019.02.08., pén. 12:23
...A nem kellően megtámasztott, csillapított gipszkarton randa dolgokat tud művelni a hanghullámokkal, hasonlóan viselkedik, mint egy dob membránja.
...
Na igen. Ezért kérdeztem.
De nem a 4 sarka lesz felragasztva, hanem kb fél méterenként egy pogácsa.
mond má', legfeljebb csak halkan hallgatsz zenet, az mégsem mozgatja annyira a gipszkartonokat.
jo közel ülve a dobozokhoz, mint earspeaker, ugy latom, ahhoz keszül(t) :smile29:

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”