A fórum 2019. február 1-én frissítésre került
Kérünk titeket, ha valami problémát találtok, jelezzétek a postmaster@avx.hu email címre

A legnagyobb változás, hogy a fájl csatolmány rendszernek most már rendesen kell működnie

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: fapaci

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 5385
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.17., vas. 21:21

Március 24. vasárnap - Debrecen, Nyíregyháza

Március 30. szombat - Bács-Kiskun és Csongrád megye

szepi0808
Beköltözött
Beköltözött
Értékelés: 1192

Hozzászólás Szerző: szepi0808 » 2019.03.14., csüt. 17:33

Most már látom, de nekem ez nagyon kèsőn van, így vidèkről felmenni.
Sony VPL-VW570ES
Screenline Fashion 136"1.4 Diamond 4K
Egreat A10
Yamaha AVENTAGE CX-A5200
2db. Arcam Diva P1000
M&K Sound S150/950THX 
2db. SVS SB4000
AQ, IsoTek, Supra, QED
viewforum.php?f=46AVmax Rendszertechnika

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.12., kedd 14:16

A következő akusztikai oktatás tervezett időpontja: 2019.03.31. vasárnap 15 óra - 5 hely van még

Bővebb információ itt olvasható. Jelentkezni és érdeklődni emailben a fapaci@gmail.com címen tessék!

Áprilisban másik lakásba költözöm, ezért május végéig nem lesz oktatás.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.12., kedd 10:14

Március 24. vasárnap Debrecen, Nyíregyház környékén végzek akusztikai méréseket. 1-2 helyszín még beleférhet a napomba.

workonwomen
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 13

Hozzászólás Szerző: workonwomen » 2019.03.05., kedd 15:54

Az egyik oldali lenyíló akusztikai fal zsanér szerkezete:
20190304_220200.jpg
20190304_220200.jpg (2.26 MiB) Megtekintve 351 alkalommal
Fischer nagy teljesítményű nylon dűbellel - 4db 630Kg teherbírású.
És ja, a garázs ajtó felöl nem lehetett tudni, hogy hol lesz a garázsajtó függesztő szerkezetei, emiatt ez a fele fullba ragasztott 3centis hőszigetelő + vékonyvakolat (az első részben, ugye ehelyett fűtés/hűtés cső+vékonyvakolat). A puha hőszigetelés miatt zsanéroknál ezt járólap ragasztóra cseréltem.

Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 690

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.03.05., kedd 09:48

Köszönöm, akkor ha beköltöztünk, és az oda szánt berendezések (kanapén és szőnyegen kívül mondjuk nem nagyon számok semmit) is a helyükön lesznek, kereslek majd.

Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 15 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda :D

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.05., kedd 09:22

Dorian írta:
2019.03.05., kedd 09:13
A plafon csillapításánál mire kell gondolnom? Részleges, belógatott panelek, vagy teljes álmennyezet?
Erre majd az utózengés mérés adja meg a választ, rajz alapján nem lehet megmondani. (Illetve meg lehet, de ahhoz több infó kell.) Kétlem, hogy a teljes felületet kezelni kell, de az elsődleges visszaverési pontokat biztosan. Ezek a plafonon valahol a hallgatási pont és a hangsugárzók között félúton lesznek kb 2 m szélességben.

Dorian
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.03.05., kedd 09:13

fapaci írta:
2019.03.05., kedd 08:52
Számíts rá, hogy az oldalfalakat és a plafont csillapítanod kell majd!
Köszönöm!
A plafon csillapításánál mire kell gondolnom? Részleges, belógatott panelek, vagy teljes álmennyezet? (Mert ha teljes menyó szükséges, akkor a világítást ennek megfelelően kell átgondolnom de a HDMI kábelnek és a külön tápösvénynek nem kell mennyezetet vésetnem, csöveznem.

Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 15 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda :D

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.05., kedd 08:52

Dorian írta:
2019.03.05., kedd 08:44
Szeretném kérdezni, hogy okoz-e problémát, hogy horizontálisan a szoba negyedében van a hallgatási pozíció, ha mögötte egy 218/235-ös nyílás van, nem fal? Vertikálisan meg felezőpontban van, dehát azért csak középre szeret ülni az ember... (de legalább egyik oldalt csak 10-es a fal)
Hosszanti tengelyen jó helyen vagy, a hátsó fal megnyitása előnyös, a szemközti fal sem erős visszaverő a sok ablak miatt. A keresztirányú pozíció nem szerencsés, de sok mozgástered nincs. Számíts rá, hogy az oldalfalakat és a plafont csillapítanod kell majd!

Dorian
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.03.05., kedd 08:44

Szia Fapaci,

Most érett a finisbe a dolog, a következő mozzanat az lesz, hogy a villanyszerelő vési a hornyot.
Nem egyszerű hangot-képet jól összehozni, én ezt szenvedtem ki.
Szeretném kérdezni, hogy okoz-e problémát, hogy horizontálisan a szoba negyedében van a hallgatási pozíció, ha mögötte egy 218/235-ös nyílás van, nem fal?
Vertikálisan meg felezőpontban van, dehát azért csak középre szeret ülni az ember... (de legalább egyik oldalt csak 10-es a fal)
A vászon azért jön előbbre a falsíktól, hogy a frontok mögötti radiátorok előtt 5 cm légrés + 10 cm szálas csillapító elhelyezhető legyen.
Új terv.jpg
Új terv.jpg (142.26 KiB) Megtekintve 404 alkalommal
(Bocs a minőségért, sajna ilyen a jpeg-be konvertálás)

workonwomen
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Hozzászólás Szerző: workonwomen » 2019.03.05., kedd 08:29

237cm belmagasság.

workonwomen
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Hozzászólás Szerző: workonwomen » 2019.03.04., hétf. 23:06

A garázs a 2.szinten van, ami az utcaszint egy csendes kertvárosban. Felette csak lapostető, hőszigeteléssel.
Új építés, porotherm K30-as blokk tégla, belül vakolat.
Mennyezet is vakolt, első része hűtés/fűtés csövezett.
Padló szürke gránit örleményes járólap(60x60 1.5cm) , aljzatbeton, alatta hőszigetelés, alatta meg pince...

Garázs, beméretezve, méretarányos elemekkel:
Garazs.png
Garazs.png (52.29 KiB) Megtekintve 439 alkalommal
A lila egy zárt fémszekrény, átépítem gurulósra. Ez szabadon mozgatható zenéléskor, mondjuk az asztal "alá" gurulna (a képen értve).
Asztal alá bemegy a szerszámos.
A bal sarok fix, gépészet - rekuperátor, agyonzajcsillapítva + egy HMV tároló. (néma, nem hangos, de könnyen le is kapcsolható.)

Garázsajtó 42mm Normstahl. Felette van egy 15cm -es tér, ahonnan zárás után nyitom le a két nagy panelt, aminek a zsanérjai már fent vannak és amint időm engedi barkácsolom a tetőléc-szerkezetet (2tábla 233centiszer x 233centi). A kapuszerkezet miatt zárhatatlan részre kézzel helyezek be záró panelt. Cél a néha elmenő autók kiszűrése + szobaakusztika.

Ahogy írtam, elsőre a zárókapura jól jön a tanács.
El akarok érni egy jónak gondolt szintet. Mérés, majd véglegesítés. Szóval nem holnapra kell a mérés és így talán könnyen lesz csatlakozó sorstárs.

Ja és a 2 hangfal felül fog elhelyezkedni, jobb és bal oldalon. a középen lévő erősítő, bakelit tároló az lehet majd mindig a visszagurított fémszekrény mögött lesz... Még pontos kigondolás alatt.
Egy kocsi meg egy halom bicikli van amúgy tárolva... Amik zenéléskor röpülnek. Esetleg a bicikliket felaggatom, kompaktálom.

Hosszú táv? 8 év minimum. Szóval az.

Bónusz kérdés: A vendégszobában van egy 100-as szenyvízcső a sarokban, gipszkartonnal leválasztva. Hát ha vendég van, azt a fürdőt nem használjuk... Javaslat? ;-)

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.03.04., hétf. 16:22

workonwomen írta:
2019.03.04., hétf. 14:49
Zalaegerszegen nem körvonalazódik egy kiszállás?
Jelenleg nincs felkérésem Zala megyéből, de a hozzászólásodat olvasva most talán jelentkezik valaki. Ez persze nem feltétel részemről, egyetlen megrendelő kedvéért is elindulok, csak így kissé magasabb a fizetendő összeg.

Tudni kellene, milyen mértékű hő- és hanggátlást kell megvalósítani a garázs új falánál, hogy néznek ki a közlekedési útvonalak, mennyire tervezel hosszú távra, az új fal miként köthető a meglévő szerkezethez, hogy néz ki a helyiség többi felülete... stb. sok kérdésre kell választ adni a konkrét javaslathoz. A helyszínen nyilván egyszerűbb lenne átbeszélni a célokat és lehetőségeket.

workonwomen
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Hozzászólás Szerző: workonwomen » 2019.03.04., hétf. 14:49

Zalaegerszegen nem körvonalazódik egy kiszállás?
Engem érdekelne, mert a garázsom alakítom át lehallgató helységgé. Egy második garázsajtót építek (Normstahl 5centis mellé), amitől a külső zajok csökkentését és a megfelelő belső hangképet remélem. De a falakat is öltöztetném, a hallgatás idejére kanapé + szőnyeg lenne.
Garázs, szóval a házasság nincs veszélyben, így bármit lehet.
Méret olyan 5.5*6.5m... es. Nagymonitor fogja zenével belakni.

Így elsőre a második garázsajtófal anyaga érdekelne: Tetőléc keret, (3-5centis) közetgyapot belsővel, dekorlemez burkolat és valami hangelnyelővel borítva a helység felé. Igyekszek alaprajzot adni + pár képet.
Vélemény?

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2699

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2019.02.08., pén. 15:37

fapaci írta:
2019.02.08., pén. 14:14
Dorian írta:
2019.02.08., pén. 12:47
Ha nem gk. előtétfalról, hanem szárazvakolatról beszélünk, azt helyenkénti gipsz pogácsákkal rögzítik, tehát ~2 cm légrés biztosan lesz.
Ezt a megoldást akusztikai megfontolások alapján én nem javasolnám. Gyakorlatilag rezonáns membránokkal veszik körbe a szobát.
Ok. Elvetettem.
Apple / Parasound / Audio-GD / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.02.08., pén. 15:27

avl2 írta:
2019.02.08., pén. 14:45
en templomban szeretek zenet hallani es hallgatni (korusok, orgona). abban a terben elfer a hosszu utozengesi idö, kis lakoterben nem ? vagy mi lehet a magyarazat ? vagy csak siman "izlesfurcsasag", ha valaki templomban is szeret zenet hallani, hallgatni (nem fülesen :-)) ? termeszetesen detektalom a hosszu utozengesi idöt (az orgonista már otthon vacsorázik, de a templomban még szól az orgona lecsengése)
Az élő muzsika és a hangfelvételek között van egy nagy különbség, mégpedig hogy a felvételen már eleve van némi zengés, amit a zenei műfaj megkíván. Ennek mértékét a hangmérnök abban a hitben állítja be, hogy viszonylag rövid utózengésű térben fogják hallgatni az anyagot. A hosszú zengés kevés műfajnak esik jól, de az orgonazenének, kórusműveknek igen. Ám ha egy ilyen felvételt templomban játszol le, akkor a felvétel saját zengése és a helyi zengés összeadódva már extrém hosszú zengést produkálna. Azt is érdemes szem (fül) előtt tartani, hogy a templomok akusztikailag elsősorban az emberi beszédhang közvetítésére, erősítésére szolgálnak. Gyors impulzusokat produkáló (basszus)hangszerek játéka nehezen élvezhető egy szokványos templomi akusztikai térben.

Dorian
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.02.08., pén. 14:56

avl2 írta:
2019.02.08., pén. 14:45
fapaci írta:
2019.02.08., pén. 00:23
...a közel 2 másodperces utózengési idő miatt, ami egy templomnak is becsületére válna.
en templomban szeretek zenet hallani es hallgatni (korusok, orgona). abban a terben elfer a hosszu utozengesi idö, kis lakoterben nem ? vagy mi lehet a magyarazat ? vagy csak siman "izlesfurcsasag", ha valaki templomban is szeret zenet hallani, hallgatni (nem fülesen :-)) ? termeszetesen detektalom a hosszu utozengesi idöt (az orgonista már otthon vacsorázik, de a templomban még szól az orgona lecsengése)
Sztem a templomokban játszott zene sajátossága, hogy eleve ilyen akusztikai térbe íródtak, ami hozzájuk tartozik.
Lakótérben, létezéshez a nagy utózengés kifejezetten kellemetlen, "nyugtalanító" értés.

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 548

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.02.08., pén. 14:48

Vinkler írta:
2019.02.08., pén. 13:39
fapaci írta:
2019.02.08., pén. 12:23
...A nem kellően megtámasztott, csillapított gipszkarton randa dolgokat tud művelni a hanghullámokkal, hasonlóan viselkedik, mint egy dob membránja.
...
Na igen. Ezért kérdeztem.
De nem a 4 sarka lesz felragasztva, hanem kb fél méterenként egy pogácsa.
mond má', legfeljebb csak halkan hallgatsz zenet, az mégsem mozgatja annyira a gipszkartonokat.
jo közel ülve a dobozokhoz, mint earspeaker, ugy latom, ahhoz keszül(t) :smile29:

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 548

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.02.08., pén. 14:45

fapaci írta:
2019.02.08., pén. 00:23
...nagyszüleink roskadozó könyvespolcaira, méretes foteljeire, faliszőnyegeire...

...a közel 2 másodperces utózengési idő miatt, ami egy templomnak is becsületére válna.
bevallom es nem is szegyenlem: egyik nagyszülömnel tenyleg ugy volt (tanar, igazgato volt), masiknal viszont se könyvespolc, se fotel, se faliszönyeg - hifi egyiknel sem volt; letezes igen.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.02.08., pén. 14:14

Dorian írta:
Ha nem gk. előtétfalról, hanem szárazvakolatról beszélünk, azt helyenkénti gipsz pogácsákkal rögzítik, tehát ~2 cm légrés biztosan lesz.
Ezt a megoldást akusztikai megfontolások alapján én nem javasolnám. Gyakorlatilag rezonáns membránokkal veszik körbe a szobát.

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2699

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2019.02.08., pén. 13:39

Dorian írta:
fapaci írta:
Vinkler írta:
2019.02.08., pén. 08:31
Épülő házunknál a kivitelező, a belső vakolás helyett, ragasztott gipszkartont ajánlott a téglára felhelyezni. Ez vajon miben változtatja meg az akusztikát a hagyományos vakolathoz képest, ha egyáltalán megváltoztatja?
Úgy tűnik, szeretnék gyorsan befejezni a házatokat. :D

Nyilván hat az akusztikára, ha a falfelület nagy részét gipszkartonnal burkolják, mert erősen más elnyelési képessége van, mint a téglafalnak. Ha a kartont rögtön a téglára ragasztják, akkor durva dolgoktól nem kell tartanod, de ha légrést alkalmaznak, akkor nagyon oda kell figyelni a kivitelezésre, mert erősen el lehet szúrni a szobát vele. A nem kellően megtámasztott, csillapított gipszkarton randa dolgokat tud művelni a hanghullámokkal, hasonlóan viselkedik, mint egy dob membránja.
Na igen. Ezért kérdeztem.
De nem a 4 sarka lesz felragasztva, hanem kb fél méterenként egy pogácsa.
Apple / Parasound / Audio-GD / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Dorian
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.02.08., pén. 12:47

fapaci írta:
Vinkler írta:
Épülő házunknál a kivitelező, a belső vakolás helyett, ragasztott gipszkartont ajánlott a téglára felhelyezni. Ez vajon miben változtatja meg az akusztikát a hagyományos vakolathoz képest, ha egyáltalán megváltoztatja?

Nyilván hat az akusztikára, ha a falfelület nagy részét gipszkartonnal burkolják, mert erősen más elnyelési képessége van, mint a téglafalnak. Ha a kartont rögtön a téglára ragasztják, akkor durva dolgoktól nem kell tartanod, de ha légrést alkalmaznak, akkor nagyon oda kell figyelni a kivitelezésre, mert erősen el lehet szúrni a szobát vele. A nem kellően megtámasztott, csillapított gipszkarton randa dolgokat tud művelni a hanghullámokkal, hasonlóan viselkedik, mint egy dob membránja.

Dorian
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: Dorian » 2019.02.08., pén. 12:44

fapaci írta:
2019.02.08., pén. 12:15
Dorian írta:
2019.02.08., pén. 08:17
Manapság furcsa? Nagyszüleink korabeli belső terek?
Bizonyára az 1920-as '30-as években életre-lépő, igen népszerű Bauhaus stílusú épületekre, bútorokra gondolsz :D
Igen, nekem furcsa, amikor egy nappali lakóteret csupasz betonfalakkal, mázas kerámiával határolnak és fém bútorokkal rendeznek be. Felmenőim nagy részének szobája plafonig érő, könyvekkel, hanglemezekkel alaposan megpakolt fapolcokkal volt körbevéve, nagyszerű akusztikát és légkört biztosítva.
Egyetértünk. A hsz-om csak arra vonatkozott, hogy ez a belsőépítészeti stílus nem a mai kor szüleménye.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.02.08., pén. 12:23

Vinkler írta:

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.02.08., pén. 12:15

Dorian írta:
2019.02.08., pén. 08:17
Manapság furcsa? Nagyszüleink korabeli belső terek?
Bizonyára az 1920-as '30-as években életre-lépő, igen népszerű Bauhaus stílusú épületekre, bútorokra gondolsz :D
Igen, nekem furcsa, amikor egy nappali lakóteret csupasz betonfalakkal, mázas kerámiával határolnak és fém bútorokkal rendeznek be. Felmenőim nagy részének szobája plafonig érő, könyvekkel, hanglemezekkel alaposan megpakolt fapolcokkal volt körbevéve, nagyszerű akusztikát és légkört biztosítva.

Válasz küldése

Vissza: “Fapaci-Kábelek, csatlakozók, akusztika”