Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Online
Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1706
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 409

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: venomer »

pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Acus írta:
2019.11.04., hétf. 22:23
fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)
Novemberben sokat leszek külföldön, ezért december elejére tervezem a következőt, de időben közzé fogom tenni.

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Acus »

fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Acus »

Mikor lesz a kovetkezo alkalom?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:43
Ja igen, kalibrálás. Azt nem tudtam megcsinálni rendesen, mert nem értettem mit+hogy. Az usb mérőket meg nem kell. Lehet, hogy itt lesz a bibi. Ennek a résznek nekifutok még egyszer - kösz
A pult: Yamaha MG82CX
Kalibrálni referencia mikrofonnal lehet. Az USB-s mikrofonoknál ugyanúgy célszerű elvégezni, mint az analóg verzióknál.

A hangpulton hogy áll a 3 EQ potméter gombja? Legegyszerűbb lenne, ha lefotóznád a pultot úgy, ahogy használod.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:08
Mikrofon:
az a helyzet, hogy a 18 ezer forintos Behringer mérőmikiből sem nézek ki többet.
Általában én is Behringer mikrofonnal dolgozom, házi mérésekre bőven elég. A lineáristól 1-2 dB-t tér el néhol, de kalibrálás után teljesen pontos eredményt ad.

Továbbra is azt javaslom, a REW programban ellenőrizd a be- és kimeneti eszközök beállítását! A keverőből miként jut a jel a PC-be? Milyen pultról van szó?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.23., szer. 22:19
Ez a mai napi termés:
Nem lett jobb sajnos. Ott valami nagyon nem kerek a mérés környékén. Számtalan oka lehet, reggelig lehetne találgatni. Első lépésként nézd meg, a REW programban milyen be- és kimeneti eszközök vannak beállítva! Illetve fontos még, hogy miként jut el a mérőjel a hangsugárzókba, illetve a mikrofonból a PC-be.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Jó kérdéseket tettetek fel, de a rájuk adott igazán korrekt válasz több oldal lenne, amire most nem tudok vállalkozni, mert úton vagyok. Csak röviden...

Mérés előtt el kell döntenünk, mire vagyunk kíváncsiak. Ha a hangsugárzó átviteli paramétereit szeretnénk feltárni, akkor a dobozhoz minél közelebb kell elhelyeznünk a mikrofont, hogy kevésbé hasson rá a szobaakusztika. De a többutas hangdobozoknál több hangforrásunk van, ezért el kell távolodnunk a doboztól 1-2 métert, hogy az utak jele összeálljon, ne legyen köztük fázishiba a mérési ponton. A bemutatott méréseken komoly beszakadás látható 4 kHz körül, ami vélhetően a közép/magassugárzók közötti fázishiba, a vertikálisan rosszul megválasztott mérési pont eredménye.

Ha a szoba akusztikájára, vagy a teljes rendszer produkciójára vagyunk kíváncsiak, akkor célszerű a hallgatási pontban mérni.

A mikrofonhoz közeli visszaverő felület által reflektált hullámok hamis mérési adatokat eredményezhetnek. Persze ha ezek a felületek jelen vannak zenehallgatás közben, akkor a mérésből sem tanácsos őket kihagynunk, csak legyünk tisztában vele, mit is okoznak.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

tamagaba írta:
2019.10.22., kedd 09:52
Szerintem a mérésnél fontos igazán a pozi. A hallgatási annyira nem, mert mászkál az ember ide-oda ücsörög, odébbhúzza a fotelt stb....
én gyakran kimérem a hallgato fotel poziciojat meröszalaggal, nalam nincs ide-oda ücsörgés ha igazi zenehallgatas van, megnézem a szönyegek pozícióját (egy lendületesebb menés nem csúsztatta-e el 1 cm-rel ...neeeeem, nem "kényszeres") ; kimérem, elhelyezkedek, megnezem, hogy hangfal éle felé tekintve a saroknal ugyanoda esik-e a tekintetvonal meghosszabbitasa, ... zene indit, elábrándoz rajta, belerelaxál ...felébred :-) na nyilvan nem mindig, de nem is csak 20-bol 1-szer

lehet az elözöben rosszul írtam, fogalmaztam, amit gondolok: mérésben mögötted vagyok, hisz csak fejben gondolok rá 2-3 év óta, de azóta is ott tartok; nem kapkodok :smile29: nem kerget senki (es szuper a 22 eve meglevö Dunaudio Evergreen is)

es persze - szakmai artalomkent is - tudom: meresi folyamatoknak is rengeteg buktatoja van (hol van a merest vegzö szemely ? az ö pozicioja, elnyelese smafu ? vagy leülsz a hallgatasi poziba, a mikrofont szigszalagozod a füledre ? :-)))))) es még utana: szakertö ugyanolyan korrekt mérésböl mennnnnnyivel többet ki tud olvasni, mint egy kezdö söt: kezdö szintü sem !! ..ez is benne van: miert nem rohantam már mikrofonboltba (rossz meressel csak felrevezetem magam, ertetlen kiértékeléssel ugyszinten, ...) :-)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2019.10.22., kedd 07:25
Ezek a görbék nagyjából használhatatlanok, látszanak rajtuk a durva mérési hibák. Azt javaslom, hallgatási pontba, visszaverő felületektől távol elhelyezett mikrofonnal mérj egyeztetett jelszinteken.
nem mondom, hogy optimális lenne ez, de mi a helyzet ott, ahol a fenti 2 nem ugy van, ha a hallgatasi poziban közel vannak visszaverö felületek ? ...vagy ott nem is erdemes mérni, mas elhelyezest kell azonnal keresni ?

én még elörébb vagyok a folyamatban, mint tamagaba: még csak gondolok mérésre, eszközöm sincs ...de kérdés igen: Ikea Kimsta fotelben ülve hallgatok zenét, ott bizony egy része a fejtámlának nincs tul messze a fültöl (külön extra támaszt hasznalok, hogy a fejem kb. vizszintesen elöre nezve legyen megtamasztva ..jo az a bealváshoz is :-), igaz nem is merev az a rész. sürgösen lecserélendö, mert zavarja a hangzást ? vajon mennyire ???

ha mérnék/mérek, akkor nyilván a mikrofont a 2 fül közötti helyre igyekeznék minél pontosabban pocízionálni, ugy jo, nem ?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Ezek a görbék nagyjából használhatatlanok, látszanak rajtuk a durva mérési hibák. Azt javaslom, hallgatási pontba, visszaverő felületektől távol elhelyezett mikrofonnal mérj egyeztetett jelszinteken.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.17., csüt. 20:56
Sikerült a C signal-lal
Itt kezdődnek a problémák:
Ez sajnos nem túl szívderítő és gyanítom, hallgatni sem túl kellemes.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.17., csüt. 10:38
Amúgy miért kell neki annyi pont?
A több ponton készített mérések eredményét átlagolja és abból számol egy korrekciós görbét.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csevegő

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

tamagaba írta:
2019.10.16., szer. 21:48
Egy helyben tartottam a mikrofont de mozgónak "látta" a progi. Az mitől lehet? Visszhang?
Ahogy mozgatod a mikrofont a szobában, folyamatosan változik az átviteli karakterisztika, ezt észlelhette a szoftver. 4-5e forintért lehet kapni normális mikrofon állványt.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Gergő78 írta:
2019.09.10., kedd 16:46
Szia Faló!
Szeptember 22 -én , Miskolc is útba esik .
Méretnék én is akusztikát.
Szia! Okay, útba ejtelek. A részleteket üzenetben megbeszéljük.

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Szia Faló!
Szeptember 22 -én , Miskolc is útba esik .
Méretnék én is akusztikát.
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A közeljövőre tervezett akusztikai mérés helyszínek:

szeptember 22. - Debrecen, Nyíregyháza
szeptember 29. - Kecskemét, Szeged

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6925
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4656
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Gergő78 írta:
2019.08.30., pén. 06:50
Sziasztok !
A kérdésem a következők lennének ?
Csak elnagyoltan írom a paramétereket.
Adott egy 18 négyzetméteres panel nagyszoba (hossz: 5.18m ,szélesség : 3.47m, magasság:2.6m).
A Hifi széltében van elhelyezve (rövidebb fal), a fal közepén ablak (2.04m x 1.52m) ,ablakon függöny .
Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán .
Mit célszerű le burkolni Halltex panellal ?
- Az oldalfalakat részbe vagy egészbe ?
- A mennyezettet egészbe ?
Tudom mérni kéne , de ha legközelebb erre jársz megejtjük azt is ( Miskolc) .

Üdv Gergő.
ha ennyi feltételed van, felejtsd el, hogy valaha is normális hangzás lesz nálad...
bocs FalÓ

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Sziasztok !
Borsod ,Miskolc környékiek nem akarnak szoba akusztikát méretni Falóval ?
Összefoghatnánk, költség csökkentés miatt .
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

„hossz: 5.18m“ - ezért írtam az akár 2 m-re ülést is

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

avl2 írta:
2019.08.30., pén. 08:03
Gergő78 írta:
2019.08.30., pén. 06:50
...Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán...
Nekem a fenti szemet szúr, ahogy én - érdeklödö amatör, topictulajhoz képest e kerdesekben laikus - tudom, ismerem: ez erösen ellenjavalt, tul hamar erkeznek reflexiok igy a fülhöz és ez „maszatol“; erdemes kiprobalni nem a fal közelében ülni (akár 2m-re is)
Valóban nem szerencsés, pláne ha az a falfelület teljesen csupasz és sík, nagyon össze tudja kuszálni az átviteli paramétereket, bizonytalanná teszi az irányhallásunkat, kicsipkézi a frekvenciaválaszt, megemeli a torzítást. Ennek ellenére sajnos sokan kényszerülnek a hátsó falhoz közel ülni, ez a kis szobák egyik nagy hátránya.

Avatar
Gergő78
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 136
Csatlakozott: 2014.10.14., kedd 11:52
Értékelés: 3
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Gergő78 »

Köszi Mindenkinek.
Üdv Gergő
Quad Elite Pre and Qsp,Cambrige Audio BD 751,Ethosz Dac-3,Xavian Picoola stb.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Gergő78 írta:
2019.08.30., pén. 06:50
...Én a hátsó falon ülök középen ülőgarnitúrán...
Nekem a fenti szemet szúr, ahogy én - érdeklödö amatör, topictulajhoz képest e kerdesekben laikus - tudom, ismerem: ez erösen ellenjavalt, tul hamar erkeznek reflexiok igy a fülhöz és ez „maszatol“; erdemes kiprobalni nem a fal közelében ülni (akár 2m-re is)

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15206
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10344
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Hogy nálad milyen beavatkozásra, elhelyezésre és anyagmennyiségre van szükség, azt mérés alapján lehet megmondani. A szoba méretei csak az akusztikai problémák frekvenciáit határozzák meg, a problémák jellegét és mélységét a falfelületek kialakítása és visszaverési tulajdonsága dönti el. Ezeket látni, mérni kell, utána tudok tanácsot adni. Az autószerelő sem tudja megmondani a telefonban a kocsi méretei és színe alapján, mi baja a járgánynak.

A Halltex álmennyezetek hasznosak, könnyen és viszonylag olcsón megépíthetők. Odafent általában megoldható a teljes felület kezelése, ami az oldalfalaknál ritkán jön össze, tehát valószínűleg nálad is a plafonra lenne érdemes tenni, ha ehhez a termékhez ragaszkodsz a nagy piaci kínálatból. Elnyelést leginkább a középtartományban produkálnak, de ásványgyapot réteggel és légréssel kiegészítve szélessávú elnyelő szerkezet építhető.

Néhány hete jártam egy olyan szobában, ahol a falak nagy részét Halltex panelekkel burkolták telibe. Az eredmény látványra szép lett, akusztikailag szépen megregulázta a közép és felső tartományt, de 400 Hz alatt nem hozott javulást. Vakarhattuk a fejünket, hogy milyen módosítást hajtsunk végre, ami már nem érinti a középső és felső oktávokat, csak 400 Hz alatt hat.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”