Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: fapaci

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6348
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2020.02.07., pén. 11:12

A következő akusztikai oktatás időpontja: február 23. 15 óra

Téma: akusztikai fogalmak, jelenségek, mérőeszközök, szoftverek, akusztikai mérés folyamata és kiértékelése

A foglalkozásról bővebben a honlapon lehet olvasni.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2020.01.25., szomb. 18:09

coolrob írta:
2020.01.25., szomb. 10:13
Sziasztok!

Nagyon örülnék ha Paci valamikor eljutna Eger környékére is, hogy segítsen rendbe tenni a szobaakusztikám.

Lenne még esetleg más jelentkező a környéken, hogy megszervezhesssünk neki egy turnét erre? :)

üdv: Robi
Ősszel jártam arra két hobbitársnál. Ha van másik jelentkező is Eger, Miskolc környékéről, megyek.

coolrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 22

Hozzászólás Szerző: coolrob » 2020.01.25., szomb. 10:13

Sziasztok!

Nagyon örülnék ha Paci valamikor eljutna Eger környékére is, hogy segítsen rendbe tenni a szobaakusztikám.

Lenne még esetleg más jelentkező a környéken, hogy megszervezhesssünk neki egy turnét erre? :)

üdv: Robi

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2020.01.12., vas. 21:11

A következő akusztikai oktatás január 26-án 15 órától lesz. Lemondás miatt felszabadult egy hely.

További információk a honlapon, vagy emailben: info@luxoraudio.eu

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.12.25., szer. 10:14

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 21:24
Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

High-pass filterrel 15kHz felett csak akkor hallok valamit, ha teljesen felcsavarom a hangerőt. Ez még rendben is volna, de akkor mik azok a specifikációk amiket megadnak egy hangfalnál? 45Hz-30Khz (+/-3dB), csak maximális hangnyomanyás mellett?
Szia! 15 kHz felett a legtöbb embernél erősen romlik az érzékelés, azaz jóval gyengébben halljuk ezeket a magas hangokat a mélyebbekhez képest. Nagy baj nincs vele, hozzászokunk és nem éljük meg veszteségként, hasznos zenei információ sem igazán van ebben a tartományban. A dobozaidban dolgozó ring radiátor valóban képes magas tartományban is dolgozni, de a 30 kHz-es adat kicsit túlzás a gyártó részéről.

Nehéz olyan dologról beszélgetni, amit rajtad kívül senki nem látott. :D A mérési görbéiden látott beszakadásoknak sok oka lehet, mérési hiba, a mikrofon fogyatéka, a mérőszoftver rossz beállítása, stb. Ha mutatsz néhány görbét és leírod a mérési körülményeket, talán lehet rá mondani valamit. 20 kHz környékén erősen nyalábolttá válik a sugárzás, tehát ha a mikrofont nem a magassugárzó tengelyébe teszed, komoly beszakadást fogsz látni a görbéken. A méréstechnikának vannak szabályai, egy hangsugárzó korrekt mérése a szükséges eszközökön túl megkíván némi felkészültséget is.

u.i.: A REW nem hangsugárzó mérésre való.

Nobian
Isten Hozott! :)
Értékelés: 0

Hozzászólás Szerző: Nobian » 2019.12.25., szer. 10:04

BLX írta:
2019.12.24., kedd 22:50
Szerintem a dobozaiddal biztosan minden rendben van. A méréseket nem egy átlagos lakószobában szokták végezni, ezért is lehet eltérés a Te mérésed és a gyári mért adatok között. Milyen mérőjellel mérsz, milyen távolról, irányból, magasságból és milyen hangnyomással? Sok-sok dolog beleszólhat. Szerintem ezek a dobozok (Xavian Piccola) biztosan remekül szólnak. Szerintem dőlj hátra és hallgasd. 15kHz felett sajnos egy bizonyos kor után egyre kevésbé vagy egyáltalán nem hallunk. Ettől függetlenül, neked, hogy tetszik ennek a doboznak a hangja? :smile53:
A Piccola hangja kellemes. Sajnos mióta hallottam planar sugárzókat, semmi sem ugyan az... Így nehéz úgy tekintenem a Piccolára is mint korábban, de kónuszos hangfalakhoz mérten, szerintem szépen muzsikál. Egy nagy hibája van, hogy gyárilag kicsit túltolták rajta a basszust, de úgy tudom az egész XN sorozatra jellemző ez.

Nyilván beleszólhat a mérésbe egy csomó dolog, de a REW szerint a hangnyomás mértéke megfelelő, és a közeli mérés csak azt erősítette meg, hogy valóban elhanyagolható a hangerő a magasabb frekvenciákon, jóllehet a hangfal közelében mérhető a 20kHz közelében lévő tartomány. Ellenben nem arról lehet még szó, hogy a tweeterek nagyon egy irányba szórnak? De még ha így is van, akkor is a hang minden irányba kell terjedjen csekély fizikai ismereteim szerint. Ezért gondolnám, hogy a magas hangokhoz nagyobb hangnyomás kell...? Olvastam néhány cikket ami mintha ezt sugallaná, de nem találtam konkrétumot. Lehet, hogy ez evidencia, de a fizika soha nem volt erősségem.

BLX
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 290

Hozzászólás Szerző: BLX » 2019.12.24., kedd 22:50

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 21:24
Nobian írta:
2019.12.24., kedd 19:13
Sziasztok!

Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

Köszönöm,
Ádám
High-pass filterrel 15kHz felett csak akkor hallok valamit, ha teljesen felcsavarom a hangerőt. Ez még rendben is volna, de akkor mik azok a specifikációk amiket megadnak egy hangfalnál? 45Hz-30Khz (+/-3dB), csak maximális hangnyomanyás mellett?

Köszönöm,
Ádám
Szerintem a dobozaiddal biztosan minden rendben van. A méréseket nem egy átlagos lakószobában szokták végezni, ezért is lehet eltérés a Te mérésed és a gyári mért adatok között. Milyen mérőjellel mérsz, milyen távolról, irányból, magasságból és milyen hangnyomással? Sok-sok dolog beleszólhat. Szerintem ezek a dobozok (Xavian Piccola) biztosan remekül szólnak. Szerintem dőlj hátra és hallgasd. 15kHz felett sajnos egy bizonyos kor után egyre kevésbé vagy egyáltalán nem hallunk. Ettől függetlenül, neked, hogy tetszik ennek a doboznak a hangja? :smile53:
Jó zenék > Főleg magyar és angol eszközökön > Alisca Orange, Etalon, Dunaudio, VibaVoice, RIF Audio, Zsolt Audio, Creek, Epos, Royd

Nobian

Hozzászólás Szerző: Nobian » 2019.12.24., kedd 21:24

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 19:13
Sziasztok!

Köszönöm,
Ádám

Köszönöm,
Ádám

Nobian

Hozzászólás Szerző: Nobian » 2019.12.24., kedd 19:13

Sziasztok!

Köszönöm,
Ádám

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.12.21., szomb. 19:37

prando írta:
2019.12.20., pén. 18:45
Úgy látom, ez a szolgáltatásod még elèrhető, az új évben megkereslek (Budapest).
Kellemes ünnepeket!
:)
Igen, forog a kerék, Budapesten szinte bármikor elérhető, de járom az országot is.

Köszönöm, Neked is kellemes ünnepeket!

prando
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 95

Hozzászólás Szerző: prando » 2019.12.20., pén. 18:45

fapaci írta:
2019.12.04., szer. 16:07
A következő hetekben várható akusztikai mérés helyszínek: Debrecen, Nyíregyháza, illetve Szeged és környékük. 2-2 hely van még mindegyik napra.

Úgy látom, ez a szolgáltatásod még elèrhető, az új évben megkereslek
(Budapest).
Kellemes ünnepeket!
:)
Linn, Vincent, Revox, XTZ, TEAC, Oppo, Heed, diy phono, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Vandersteen, Triangle,

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.12.04., szer. 16:07

A következő hetekben várható akusztikai mérés helyszínek: Debrecen, Nyíregyháza, illetve Szeged és környékük. 2-2 hely van még mindegyik napra.

ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 733

Hozzászólás Szerző: ZolaBA » 2019.11.16., szomb. 13:49

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron.
Szerintem a téli gumik gördülési zaja is nagyobb.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.11.16., szomb. 13:31

venomer írta:
Egy kis kültéri akusztika & légkör.
Az erősen eltérő körülmények (hőmérséklet, páratartalom, a felszín nedvessége, pocsolyák, hótakaró, növényzet, szálló por, légmozgás, alapzaj) nagyon más az évszakok akusztikája, de az érzékelésünk is másként működik 0 fokban, mint 30 fokon.

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 480

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.11.16., szomb. 13:27

venomer írta:
pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.
Pilátus a krédóban esete. :D
Az idézet tőlem az ezo topicból jött át. Nem szeretem a túl sok emoticont, ide sem raktam, de füleleknek a kristályok jótékony hatásán ironizáló bejegyzésére reagáltam, szándékom szerint szintén ironikusan. Egy fórumtársunk- szerintem téves- megfigyelésére utaltam, amit a magas páratartalom hangra gyakorolt jótékony hatásával kapcsolatban tett.
A téli-nyári megfigyelésed szerintem a levegő sűrűségének, és igenis, a növényzet változásának (nem csak fa lombozat, hanem talajt takaró növények) tudható be. Hóról nem is beszélve, mert az aztán nagyon kellemesen csillapít. Hogy még mi mindennek, pontosabban minek igazán, azt majd hozzáértők kifejtik.

venomer
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 335

Hozzászólás Szerző: venomer » 2019.11.16., szomb. 12:46

pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.11.04., hétf. 23:37

Acus írta:
2019.11.04., hétf. 22:23
fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
2019.11.04., hétf. 16:44
Mikor lesz a kovetkezo alkalom?
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)
Novemberben sokat leszek külföldön, ezért december elejére tervezem a következőt, de időben közzé fogom tenni.

Acus
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 25

Hozzászólás Szerző: Acus » 2019.11.04., hétf. 22:23

fapaci írta:
2019.11.04., hétf. 18:03
Acus írta:
Mármint mire?
Akusztikai oktatásra :)

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.11.04., hétf. 18:03

Acus írta:
Mármint mire?

Acus
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 25

Hozzászólás Szerző: Acus » 2019.11.04., hétf. 16:44

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.10.24., csüt. 08:59

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:43
Ja igen, kalibrálás. Azt nem tudtam megcsinálni rendesen, mert nem értettem mit+hogy. Az usb mérőket meg nem kell. Lehet, hogy itt lesz a bibi. Ennek a résznek nekifutok még egyszer - kösz
A pult: Yamaha MG82CX
Kalibrálni referencia mikrofonnal lehet. Az USB-s mikrofonoknál ugyanúgy célszerű elvégezni, mint az analóg verzióknál.

A hangpulton hogy áll a 3 EQ potméter gombja? Legegyszerűbb lenne, ha lefotóznád a pultot úgy, ahogy használod.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.10.24., csüt. 08:26

tamagaba írta:
2019.10.24., csüt. 08:08
Mikrofon:
az a helyzet, hogy a 18 ezer forintos Behringer mérőmikiből sem nézek ki többet.
Általában én is Behringer mikrofonnal dolgozom, házi mérésekre bőven elég. A lineáristól 1-2 dB-t tér el néhol, de kalibrálás után teljesen pontos eredményt ad.

Továbbra is azt javaslom, a REW programban ellenőrizd a be- és kimeneti eszközök beállítását! A keverőből miként jut a jel a PC-be? Milyen pultról van szó?

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.10.23., szer. 22:46

tamagaba írta:
2019.10.23., szer. 22:19
Ez a mai napi termés:
Nem lett jobb sajnos. Ott valami nagyon nem kerek a mérés környékén. Számtalan oka lehet, reggelig lehetne találgatni. Első lépésként nézd meg, a REW programban milyen be- és kimeneti eszközök vannak beállítva! Illetve fontos még, hogy miként jut el a mérőjel a hangsugárzókba, illetve a mikrofonból a PC-be.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: fapaci » 2019.10.22., kedd 18:03

Jó kérdéseket tettetek fel, de a rájuk adott igazán korrekt válasz több oldal lenne, amire most nem tudok vállalkozni, mert úton vagyok. Csak röviden...

Mérés előtt el kell döntenünk, mire vagyunk kíváncsiak. Ha a hangsugárzó átviteli paramétereit szeretnénk feltárni, akkor a dobozhoz minél közelebb kell elhelyeznünk a mikrofont, hogy kevésbé hasson rá a szobaakusztika. De a többutas hangdobozoknál több hangforrásunk van, ezért el kell távolodnunk a doboztól 1-2 métert, hogy az utak jele összeálljon, ne legyen köztük fázishiba a mérési ponton. A bemutatott méréseken komoly beszakadás látható 4 kHz körül, ami vélhetően a közép/magassugárzók közötti fázishiba, a vertikálisan rosszul megválasztott mérési pont eredménye.

Ha a szoba akusztikájára, vagy a teljes rendszer produkciójára vagyunk kíváncsiak, akkor célszerű a hallgatási pontban mérni.

A mikrofonhoz közeli visszaverő felület által reflektált hullámok hamis mérési adatokat eredményezhetnek. Persze ha ezek a felületek jelen vannak zenehallgatás közben, akkor a mérésből sem tanácsos őket kihagynunk, csak legyünk tisztában vele, mit is okoznak.

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 898

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2019.10.22., kedd 10:06

tamagaba írta:
2019.10.22., kedd 09:52
Szerintem a mérésnél fontos igazán a pozi. A hallgatási annyira nem, mert mászkál az ember ide-oda ücsörög, odébbhúzza a fotelt stb....
én gyakran kimérem a hallgato fotel poziciojat meröszalaggal, nalam nincs ide-oda ücsörgés ha igazi zenehallgatas van, megnézem a szönyegek pozícióját (egy lendületesebb menés nem csúsztatta-e el 1 cm-rel ...neeeeem, nem "kényszeres") ; kimérem, elhelyezkedek, megnezem, hogy hangfal éle felé tekintve a saroknal ugyanoda esik-e a tekintetvonal meghosszabbitasa, ... zene indit, elábrándoz rajta, belerelaxál ...felébred :-) na nyilvan nem mindig, de nem is csak 20-bol 1-szer

lehet az elözöben rosszul írtam, fogalmaztam, amit gondolok: mérésben mögötted vagyok, hisz csak fejben gondolok rá 2-3 év óta, de azóta is ott tartok; nem kapkodok :smile29: nem kerget senki (es szuper a 22 eve meglevö Dunaudio Evergreen is)

es persze - szakmai artalomkent is - tudom: meresi folyamatoknak is rengeteg buktatoja van (hol van a merest vegzö szemely ? az ö pozicioja, elnyelese smafu ? vagy leülsz a hallgatasi poziba, a mikrofont szigszalagozod a füledre ? :-)))))) es még utana: szakertö ugyanolyan korrekt mérésböl mennnnnnyivel többet ki tud olvasni, mint egy kezdö söt: kezdö szintü sem !! ..ez is benne van: miert nem rohantam már mikrofonboltba (rossz meressel csak felrevezetem magam, ertetlen kiértékeléssel ugyszinten, ...) :-)

Válasz küldése

Vissza: “Fapaci-Kábelek, csatlakozók, akusztika”