Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Tegnap ismét megkaptam a visszatérő kérdést, mégpedig hogy milyen mikrofont érdemes vásárolni otthoni akusztikai mérésekhez, esetleg hangsugárzók vizsgálatához és mivel gyakran felmerül a téma, itt is válaszolnék rá.

Otthoni, hobbi célból készített mérésekhez bőven elég a néhány jól ismert, olcsó típus (UMIK, Dayton, dbx, Behringer), ezek között minimális különbség van, főleg ha sikerül őket kalibrálni. Az 1-2 dB-es tévedések, amiket vétenek, drámát nem okoznak (a hallásunk néha sokkal nagyobbat téved), a komolyabb problémákat mindegyik képes feltárni, ha egy potens szoftverhez csatlakoztatjuk őket. Az A/V készülékekhez gyárilag mellékelt, mikrofonnak látszó tárgyak viszont néha problémásak, az ezekkel készült görbéket nem célszerű komolyan venni.

Az egyszerűbb méréseket szinte bárki el tudja végezni, nincs ebben misztikum, de a mérési eredmények értelmezéséhez, kiértékeléséhez már szükség lehet némi szaktudásra. Ehhez segítség lehet a témában készített oktató videóm, ami a LuXor webshopban is elérhető.

Kiegészítésként talán érdemes elolvasni a piacon kapható olcsóbb mérőmikrofonokról írt cikkemet is.


MICS.jpg
MICS.jpg (76.27 KiB) Megtekintve 135 alkalommal


Akinél már jártam, az láthatta, hogy - teljesen szándékosan - egészen egyszerű eszközöket használok, ezzel is próbálom oszlatni a lila ködöt. Firtatni is szokták, a mikrofonom miért egy ősrégi analóg típus, miért nem valamilyen modern digitális verzió. Van egy komolyabb B&K mikrofonom, de az kevésbé védett, ezért csak otthon használom, pl. kalibrálni is azzal szoktam. Helyszíneken viszont kerülök olyan szituációkba (színpad, koncertterem, színház, mozi), ahol sok ponton, néha tőlem nagyobb távolságra kell mérnem, erre pedig nem alkalmasak az USB csatolású mikrofonok, azok bizonytalanul működnek hosszú kábelezéssel, míg az analóg verziók 30-40 méteres kábelt is elviselnek. Nem régen kaptam felkérést budapesti közterületek zajmérésére, ott sem mentem volna sokra USB-s mikrofonokkal, mert néha olyan pontokra kellett kihelyeznem őket, ahol én nem maradhattam.

A LuXor X hangdobozok méréséhez éppen most épül egy mérőállás a kertünkben, mert szeretném őket szabadtéren is megvizsgálni a zárt tér akusztikai hatásaitól mentesen. Szerintem viccesen néz majd ki a sok méteres magasságban nézelődő HiFi hangdoboz, majd megmutatom, addig is néhány mérési helyszín a közelmúltból:
(Veszprémi Gyárkert, a gyöngyösi és tatabányai kézilabdacsarnok, Puskás Ferenc stadion)

Mérések 05.jpg
Mérések 05.jpg (187.51 KiB) Megtekintve 135 alkalommal
Mérések 06.jpg
Mérések 06.jpg (207.18 KiB) Megtekintve 135 alkalommal
Mérések 07.jpg
Mérések 07.jpg (246.18 KiB) Megtekintve 135 alkalommal
Mérések 08.jpg
Mérések 08.jpg (249.85 KiB) Megtekintve 135 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

zoli73 írta:
2024.03.09., szomb. 18:18
Mi a helyzet a mennyezettel?
Minden felületnek jut szerep a helyiség akusztikai viselkedésében. A legtöbb lakószobában a mennyezet képezi a legnagyobb összefüggő visszaverő felületet, más problémák mellett a csörgővisszhang jellemző forrása is (taps után fémes csengést lehet hallani felülről), az ott kialakuló elsődleges reflexiós pontoknak döntö szerepe van a térhatásban, a teljes felületnek pedig az utózengésben.

Ennek ellenére sok embernél tabunak számít a mennyezethez hozzányúlni, amit nehéz megérteni, hiszen az a felület van legkevésbé szem előtt, a kezelést is szépen meg lehet csinálni, akár rejtett világítással is kombinálni.

Ceiling.jpg
Ceiling.jpg (16.96 KiB) Megtekintve 234 alkalommal

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Mi a helyzet a mennyezettel?
Nagy, sík felületként mennyire szól bele a hangképbe?
Laikusként azt gondolnám, hogy az átlagnál alacsonyabb belmagasságnál, ill. nagyobb hallgatási távolságnál kell figyelembe venni.
Köszönöm!
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Egy másik felületen felmerült, hogy a basszus tartományban van némi beszakadás a bemutatott görbéken. A válasz talán itt sem lesz felesleges:

A basszus sávban nem érdemes annyira krtitikusnak lenni, mert ott a hallásunk is megengedőbb. Nem véletlenül van a mai mérőszoftverekben pszichoakusztikai simítás, ami az emberi hallás sajátosságainak, fogyatékainak megfelelően ábrázolja az adatokat. Ezt alkalmazva jóval szimpatikusabb az ábra és közelít ahhoz, amit valójában hallunk.

SPL LR psycho.jpg
SPL LR psycho.jpg (77.17 KiB) Megtekintve 274 alkalommal

Hibafeltárásnál persze az enyhébb simítás tanulságosabb ertedményt szokott adni, jobban megmutatja a problémákat, szóval a simításra sincs általános szabály.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

szepi0808 írta:
2024.03.08., pén. 11:49
Ez egy szép görbe, gondolom natúr, semmi Dirac-os vagy bármi féle szoftveres simítás nincs benne és magastartományt is szépen tartják a hangsugárzók?
Ebben a rendszerben semmilyen szoftveres korrekció nincs. Néha szükség lehet rá, de az akusztikai hibákat általában akusztikailag igyekszem megoldani ott, ahol keletkeznek. Az elektronikus szűrők finomhangolásra jók, komolyabb problémákat nem oldanak meg, maximum a szőnyeg alá söprik őket.

Online
Avatar
szepi0808
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3952
Csatlakozott: 2013.10.22., kedd 20:15
Értékelés: 2051

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: szepi0808 »

Ez egy szép görbe, gondolom natúr, semmi Dirac-os vagy bármi féle szoftveres simítás nincs benne és magastartományt is szépen tartják a hangsugárzók?
SPL LR.jpg
SPL LR.jpg (79.5 KiB) Megtekintve 341 alkalommal
Sony VPL-XW5000ES, Sony VPL-XW7000ES
SepiSreens Jolly Frame 136" 0.8 ALR 4K
Zidoo Z2000 Pro
Anthem AVM70 15.2ch.
EMOTIVA XPA Gen3 7ch + 2x BasX500.
MILLER & KREISEL S150/MP950/IC95/M5
SVS SB4000 2db.
AQ, IsoTek, Techly,

https://avx.hu/forum/viewforum.php?f=46 ... i-házimozi

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Egy munkanap...

Idén is elvállaltam két végzős egyetemi hallgató akusztikai vizsgadolgozatának szakmai konzulensi feladatait. Egyikük rezgésvédelmi szakmérnöknek készülve egy Pest megyei iskola nem éppen problémamentes aulájának és előadó terének akusztikai felmérését, elemzését és korrekcióját választotta dolgozata témájaként. Tegnap felmértük a helyszínt, kihasználva az intézet változtatos napirendjét lehetőségünk volt vizsgálódni csendes tantermi oktatás, zajos nagyszünet és zenés színpadi előadás idején is. Rengeteg adatot gyűjtöttünk, ami kiadós forrás lesz a dolgozathoz.

IMG20240307104524.jpg


Aztán volt szerencsém egy igazán nívós HiFi rendszerhez és zenehallgató / moziszobához. A helyiség egy korábbi felmérés után adott javaslataim felhasználásával épült, van még vele munka, de így félkész állapotában már volt értelme méréseket végezni, amik eredménye alapján megbeszéltük a szükséges finomhangolás módját. Némi tologatással megkerestük a 110 kilós hangsugárzók ideális helyét is. A mérési görbék már most is biztatóak, de hamarosan még jobbak lesznek, ha minden javasolt eszköz bekerül a szobába.

SPL LR.jpg
SPL LR.jpg (79.55 KiB) Megtekintve 351 alkalommal
RT.jpg
RT.jpg (72.3 KiB) Megtekintve 351 alkalommal

Avatar
Bogyo74
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 14:28
Értékelés: 0

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Bogyo74 »

Köszönöm szépen. Figyelem majd a face oldalt és ott is megpróbálok majd bedobni egy-két témát.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Örülök, ha hasznosnak érezted a videókat. Az őszre tervezett tanfolyamra kb félszázan jelentkeztek, de sajnos nem volt rá időm, talán tavasszal összejön.

Az AVX e kihalt részét már szinte senki nem olvassa, ezért én is leszoktam a publikálásról itt. Ajánlom figyemedbe a cégem Facebook oldalát, ott beszélgetni is lehet: LuXor Audio

Avatar
Bogyo74
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2016.12.15., csüt. 14:28
Értékelés: 0

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Bogyo74 »

Szia,

Szerintem sokkal többeket érdekelne, mint amennyit itt elért a kérdésed. Én rögtön leadnék egy szavazatot, engem nagyon is.
Az anyagok kiválóak voltak, köszönöm, megvettem, végignéztem/hallgattam őket.

Elsőre annyit kérdeznék:
- említetted, hogy tanuljunk, olvassuk, nézzünk sok anyagot és kísérletezzünk. Tudsz pár konkrét ajánlást írni? Könyv, yt csatorna, stb?
- Ha a témával kapcsolatosan felmerülnek kérdések (márpedig már most felmerültek), azokat hol érdemes feltenni? Ez egy jó hely lenne, de nagyon alacsony a mozgás. Valami face/reddit akármi csoportra, egyéb fórumra gondolok. De bármi más jöhet.

Köszi,

Gábor

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A Covid időszak előtt rendszeres és igen sikeres akusztikai előadás sorozatom megszakadt a járvány miatt. A hiányt a korábbi előadásokból összeállított, mintegy 9 órányi videó anyaggal igyekeztem pótolni, amik a Luxor Audio webshopjában továbbra is megvásárolhatók.

Mivel a nézők száma - számomra is meglepő módon - közelít az ezerhez, felmerült bennem a folytatás ötlete, de gyakran kapok erre utaló érdeklődést, biztatást is. Kérdés, mekkora érdeklődés lenne egy haladó akusztikai oktatásra.

A rendezvényt egésznaposra, vagy két félnaposra tervezem, lenne benne elméleti előadás és gyakorlati bemutató is valamilyen akusztikailag tanulságos helyszínen. A tárgyalt témák között szerepelne a zenehallgatókat, házimozisokat érintő tipikus akusztikai problémák és azok kezelésének megtárgyalása, a lejátszó rendszerek, hangsugárzók mérése, korrekt beállítása, a mérési és elemzési eljárások ismertetése. Nem merev tanórát szeretnék tartani, inkább szakmai beszélgetésre, konzultációra és egyfajta szemlélet formálásra lehet számítani. Az általam elképzelt anyagon túl a résztvevők akusztikai eseteit, problémáit is megbeszélhetnénk, ezek igen tanulságosak szoktak lenni.

Szóval érdeklődöm, kiket érdekelne egy ilyen lehetőség.

Akusztikai oktatas.jpg
Akusztikai oktatas.jpg (101.68 KiB) Megtekintve 16109 alkalommal

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: rTom »

fapaci írta:
2023.06.19., hétf. 12:57
rTom írta:
2023.06.17., szomb. 07:38
Szervusz!
Tudnál ajánlani olyan oldalt, ahol részletesen bemutatják hogyan kell korrekten előtétfalat építeni a falba süllyesztett hangsugárzóknak?
Különös tekintettel a tartószerkezet és a héjalás rezgésmentesítésére, rétegrendjére, és benne a hangsugárzó rögzítésére.
Nem stúdiót hanem otthoni környezetben láthatatlan megoldást szeretnék kialakítani.
Köszönöm
Nem tudok fejből ilyen oldalt. A Neten rengeteg okosság és marhaság található, keresgélj, ha nem akarsz szakembert felkérni! De mindenekelőtt gondold végig, mit is szeretnék konkrétan!
A net tele van favázas marhaságokkal, még a stúdió építéses oldalak is, fenyőlécekből kendá csolt monitorállványokkal stb.
Előtétfalas mennyezetig érő polcos-szekrényben gondolkozom amibe esetleg integrálhatnám rejtetten a monitorokat a széleken.
Agyonmerevített többrétegü ragasztott-csavarozott vázszerkezetet saját kútfőböl is összerakok, de gyanítom hogy a problémákat pont a középtartományba tolnám el vele.
A Genelec 2-8Hz es hangolt frekvenciákat preferál a monitor elcsatolásra és betonfalat.
Diy ban gondolkozom, ezért nem is szeretnék terveztetni.
Azért köszi.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

rTom írta:
2023.06.17., szomb. 07:38
Szervusz!
Tudnál ajánlani olyan oldalt, ahol részletesen bemutatják hogyan kell korrekten előtétfalat építeni a falba süllyesztett hangsugárzóknak?
Különös tekintettel a tartószerkezet és a héjalás rezgésmentesítésére, rétegrendjére, és benne a hangsugárzó rögzítésére.
Nem stúdiót hanem otthoni környezetben láthatatlan megoldást szeretnék kialakítani.
Köszönöm
Nem tudok fejből ilyen oldalt. A Neten rengeteg okosság és marhaság található, keresgélj, ha nem akarsz szakembert felkérni! De mindenekelőtt gondold végig, mit is szeretnék konkrétan!

rTom
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 195
Csatlakozott: 2021.03.27., szomb. 07:03
Értékelés: 66
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: rTom »

fapaci írta:
2023.05.31., szer. 10:16
Obico írta:
2023.05.31., szer. 08:14
Polcsugárzó polcra - hogyan lehet minimalizálni a negatív hatást?
Ideális esetben össze lehet hozni, hogy úgy viselkedjen a hangdoboz, mint a falba süllyesztett példányok és bár azokat másként hangolják, néhány előnye is lenne az elhelyezésnek. Azonban az ilyen szekrények nem igazán alkalmasak erre, túlságosan rezonálnak, illetve a hangdoboz körüli üreg rezonátorként kiszámíthatatlan hatást fog kifejteni. Esetleg próbáld meg könyvekkel feltölteni azt a részt, főleg a dobozok mögött, illetve tegyél a dobozok alá valami masszív, nehéz alapzatot! Talajon álló dobozoknál nem javaslom az ilyesmit, de a bútorlapnál indokoltnak tűnik.
Szervusz!
Tudnál ajánlani olyan oldalt, ahol részletesen bemutatják hogyan kell korrekten előtétfalat építeni a falba süllyesztett hangsugárzóknak?
Különös tekintettel a tartószerkezet és a héjalás rezgésmentesítésére, rétegrendjére, és benne a hangsugárzó rögzítésére.
Nem stúdiót hanem otthoni környezetben láthatatlan megoldást szeretnék kialakítani.
Köszönöm

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Obico írta:
2023.05.31., szer. 08:14
Polcsugárzó polcra - hogyan lehet minimalizálni a negatív hatást?
Ideális esetben össze lehet hozni, hogy úgy viselkedjen a hangdoboz, mint a falba süllyesztett példányok és bár azokat másként hangolják, néhány előnye is lenne az elhelyezésnek. Azonban az ilyen szekrények nem igazán alkalmasak erre, túlságosan rezonálnak, illetve a hangdoboz körüli üreg rezonátorként kiszámíthatatlan hatást fog kifejteni. Esetleg próbáld meg könyvekkel feltölteni azt a részt, főleg a dobozok mögött, illetve tegyél a dobozok alá valami masszív, nehéz alapzatot! Talajon álló dobozoknál nem javaslom az ilyesmit, de a bútorlapnál indokoltnak tűnik.

Obico
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2021.05.25., kedd 16:57
Értékelés: 0

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Obico »

Polcsugárzó polcra - hogyan lehet minimalizálni a negatív hatást?
Nappali szekrénysor miatt szeretnék racionalizálni, és az eddigi szekrény előtt csücsülő tornyokat polcsugárzóra cserélni.
Elöl portos modellre, polc szélére kihúzva.
Arra gondoltam, hogy az üreget kitömném valami szigetelőanyaggal, majd rá menne hangszórószövet. Esetleg a polcsugárzó alá szivacsot.
Milyen anyagot lehetne használni ehhez, (sima kőzetgyapottól picit félek nappaliban)?
Esetleg bevált olcsó fekete, akusztikusan transzparens szövet?
Bármi egyéb ötlet ami segíthetne (azon kívül, hogy tegyem vissza a tornyokat :rolleyes: )
Köszi!
04A74447-9F37-471E-8C2C-D01370168EFF.jpeg
04A74447-9F37-471E-8C2C-D01370168EFF.jpeg (1.6 MiB) Megtekintve 26482 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A héten volt szerencsém több helyszínen is ellenőrző méréseket végezni az általam javasolt akusztikai kezelés elvégzése után. Ezek mindig nagyon tanulságosak, mert van alkalmam beszélgetni a felhasználókkal és meghallgatni az ő személyes beszámolóikat, illetve az előtte/utána végzett mérések eredményein is láthatjuk, tényszerűen mi is történt a szoba fizikájában.

Az egyik helyszín egy budapesti házistúdió, ahol zeneszerkesztést végez és mikrofonos hangfelvételeket készítenek. Mivel az utózengés mértékével nem volt különösebb probléma, a többi paraméterre koncentráltunk. Nem is építettünk be sok panelt, inkább a fontosabb visszaverési pontokat kezeltük, ezáltal sikerült lefelezni a torzítást és kiegyengetni a frekvencia választ olyan módon, hogy előkerültek az elveszettnek hitt basszushangok is. Ráadásul mindezt úgy, hogy a tulajdonos a paneleket is saját maga készítette el némi iránymutatás után.

A különbség a felvételeken és zenehallgatás közben is jól hallatszik.


Harmonikus torzítás a korrekció előtt:

Dist 1.jpg
Dist 1.jpg (115.07 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Harmonikus torzítás a korrekció után:

Dist 2.jpg
Dist 2.jpg (115.65 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Lecsengési ábra a korrekció előtt:

WF 1.jpg
WF 1.jpg (235.32 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Lecsengési ábra a korrekció után:

WF 2.jpg
WF 2.jpg (240.21 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Frekvenciaválasz a korrekció előtt és után:

SPL.jpg
SPL.jpg (142.45 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Utózengési idő a korrekció előtt:

RT 1.jpg
RT 1.jpg (148.82 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Utózengési idő a korrekció után:

RT 2.jpg
RT 2.jpg (147.67 KiB) Megtekintve 29218 alkalommal

Tibor77beat
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2020.02.10., hétf. 10:59
Értékelés: 24

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat »

fapaci írta:
2022.06.18., szomb. 10:19
Tibor77beat írta:
2022.06.17., pén. 20:07
Én a két hangdobozom között, a falon lévő plazmatévére szeretnék egy huzatot varratni. Milyen anyagból érdemes? (linknek is örülök) Milyen vastag legyen? Csak a zenehallgatás idejére tenném fel.
Egy vastagabb pokróccal, takaróval ki lehet próbálni a hatást, aztán ha érdemi javulást okoz, valamilyen vastagabb anyagból (pl több réteg bársony) lehet készíteni vállalható kinézetű megoldást. De létezik már, illetve most van bevezetés alatt a hazai piacon speciális műanyagból készített, könnyű elnyelő panel is, ami a TV méretére vágható, festhető, grafikával is ellátható.
Megvoltak a próbák egy pokróccal, nekem úgy tűnt, hogy hasznos. Engem érdekelne a könnyű említett panel is.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Tibor77beat írta:
2022.06.17., pén. 20:07
Én a két hangdobozom között, a falon lévő plazmatévére szeretnék egy huzatot varratni. Milyen anyagból érdemes? (linknek is örülök) Milyen vastag legyen? Csak a zenehallgatás idejére tenném fel.
Egy vastagabb pokróccal, takaróval ki lehet próbálni a hatást, aztán ha érdemi javulást okoz, valamilyen vastagabb anyagból (pl több réteg bársony) lehet készíteni vállalható kinézetű megoldást. De létezik már, illetve most van bevezetés alatt a hazai piacon speciális műanyagból készített, könnyű elnyelő panel is, ami a TV méretére vágható, festhető, grafikával is ellátható.

Tibor77beat
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2020.02.10., hétf. 10:59
Értékelés: 24

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Tibor77beat »

Én a két hangdobozom között, a falon lévő plazmatévére szeretnék egy huzatot varratni. Milyen anyagból érdemes? (linknek is örülök) Milyen vastag legyen? Csak a zenehallgatás idejére tenném fel. Ha volt már róla szó, elnézést, én nem találtam róla információt.
De a paneljaim is készülnek, először a két hangdoboz mögé, Fapaci mérése és a javaslatai alapján. Nagyon örülök, hogy van már ilyen lehetőség. Amikor 2010-ben eljutottam egy rádiós felvételre, érdeklődve néztem, hogy miért olyanok a falak és a mennyezet, amilyenek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

greenbio írta:
2022.05.24., kedd 18:49
hol van a kutya elásva? :smile29:
Szerintem nincs elásva, ezért néha odébb szalad. Pont a Te példádhoz hasonló esetek miatt mondogatom - sokak rosszallását kivívva - évek óta, hogy nincs minden helyzetre ráhúzható, általános érvényű megoldás. Minden szoba más akusztikai esetet jelent, ezért egyedi megoldást kell alkalmazni. A térhatás kényes dolog, a fülünk nagyon érzékeny ebben a folyamatban. Hogy mit honnan hallasz, az nem csak a hallgatási pont és a hangforrások térbeli elhelyezésétől függ, hanem a teljes szoba akusztikájától. Nem ritkán fordul elő, hogy a helyiség sajátosságai miatt el kell engednünk az elméleti előírásokat, ajánlásokat és a gyakorlatban kell megkeresnünk a jó megoldást.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Új fejlemény: szóval minden szép és jó az egyenlő szárú setupban, a sugárzók 2m távolságban egymástól, én ennek megfelelően 1,86m-re van a fejem a középvonalban. tényleg jó így a hangzás :smile32:
gondoltam rápróbálok az egyik teszt zenére: Roger Waters - Amused to death első track The Ballad of Bill Hubbard, a híres-hírhedt kutyaugatás :D
ez nálam eddig a jobb oldali hangsugárzón kívül, jobbra fent volt hallható, mielőtt beállítottam a 3x60 fokos setupot.
a 3x60 fokos setuppal most viszont csak a jobb oldali sugárzóból szól, így ez az effektus eltűnt...
kíváncsiságból hátratoltam a székem egy 40cm-t (és SEMMI mást nem változtattam közben), és hallj csodát: újra jobbra fent ugat a kutya.
ez az effektus ki lett már tárgyalva az Általában a hifiről témában:

kutya.jpg
kutya.jpg (203.21 KiB) Megtekintve 52201 alkalommal
hol van a kutya elásva? :smile29:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

pali923 írta:
2022.05.23., hétf. 14:51
A márkanév és a mellé tűzött árcédula az élményt erősen megnöveli a hájend (még inkább hájgend) készülékek esetén. Vagy a zenehallgatás élményét, vagy valami másét. 1_1_21.gif :P
Valamit megnövel, az bizonyos, még ha csak virtuálisan is.

Online
Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: pali923 »

fapaci írta:
2022.05.23., hétf. 13:57
Zenehallgatást csakis becsukott szemmel, így rengeteg zavaró mellékhatást (pl. a márkanevek látványát) ki tudunk zárni.
Már ne haragudj, de ez nem így van. A márkanév és a mellé tűzött árcédula az élményt erősen megnöveli a hájend (még inkább hájgend) készülékek esetén. Vagy a zenehallgatás élményét, vagy valami másét. 31_1_21.gif :P
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

greenbio írta:
2022.05.23., hétf. 13:17
Hát érdekes, a dobozokat továbbra is nagyon közelinek látom/érzem, de úgysem nézegetem őket nagyon...
Zenehallgatást csakis becsukott szemmel, így rengeteg zavaró mellékhatást (pl. a márkanevek látványát) ki tudunk zárni.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”