Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szavazás a szobaakusztikáról

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: lehoako »



GYAKORLATI...? Igen, az lesz, miután sikerült megmérni gyakorlatilag, azzal, h egy bizonyos rezonáns rendszert aktiválsz. 



OK, ne rágjuk! :-)


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




21 minutes ago, lehoako said:




Elméletben és külön-külön igazad van, de ne lépjünk bele újra ugyanabba, ezek ELMÉLETI paraméterek...





Ezek teljesen GYAKORLATI paraméterek, de ne rágjuk a gittet!


Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: lehoako »




16 hours ago, fapaci said:




Az akusztikai paraméterek nem változnak. Az utózengés mértéke, a lecsengés folyamata, karakterisztikája, a szoba módusainak frekvenciája és eloszlása független a hangsugárzótól és a lejátszó rendszertől. Keverni tetszik az akusztikai és az átviteli mérést.





Elméletben és külön-külön igazad van, de ne lépjünk bele újra ugyanabba, ezek ELMÉLETI paraméterek, amiket, ha mérni akarsz, ahhoz zajt kell produkálni. Ezt hangsugárzó teszi, amely a megszólalás pillanatában teljes ÁTVITELI képességével összeolvad a szoba rezonáns rendszerével (aminek az akusztikáját így egyben, pl. baffle-stepestül megméred). 



Én a legalsót ikszeltem, és némi önmérséklettel (nincs szub) próbálom eleve kihagyni a nagyobb problémákat. :-)


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




54 minutes ago, avl2 said:




reszleges javulas erhetö el, nyilvan szakemberrel effektivebben (kisebb idö alatt) es akár objektiven lenyegesen nagyobb javulas erhetö el, mint "magunk altal" - ami nyilvan erösen szor a felkeszültseg, eszközök tb. függvenyeben.





Bizonyos paraméterek akár fülre is beállíthatóak némi gyakorlat birtokában, mások viszont csak műszerrel. Sok esetem volt, ahol a mérés tárt fel olyan durva problémákat, amiket a tulajdonos már megszokott, nem észlelt. Pár hete szúrtam ki egy fordított polaritással bekötött magassugárzót, ami teljes kioltást okozott a keresztezési frekvencia környékén, de a tulajdonos már jó ideje úgy hallgatta. Nem régen ellenfázisba kötött frontsugárzókkal találkoztam, amikben gyárilag rosszul volt bekötve a csatlakozó aljzat. Néhányan talán emlékeznek arra a pár évvel ezelőtti esetre is, amikor egy budapesti HiFi kiállításon a bemutatott rendszer fordított polaritással üzemelt egy egész napon át és a hallgatók nagy része elmélyülten elemezgette a produkciót, mire egy szemfüles hobbitárs kiszúrta a csúnya bakit. Szóval néha jól jön a műszer, amikor elbizonytalanodik a fül.


Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: avl2 »



 




13 hours ago, Dorian said:




Igen, csak pusztán tapasztalás és hallás alapján, hiányos tudással részleges megoldást kapunk....





 




13 hours ago, irishcream said:




...Egyébként kiindulva egy csomó tapasztalatból egyáltalán nem lehetetlen küldetés ilyen próbálkozásos módszerrel javítani az  akusztikát, legfeljebb tovább tart.





 



hasonloan gondolom. reszleges javulas erhetö el, nyilvan szakemberrel effektivebben (kisebb idö alatt) es akár objektiven lenyegesen nagyobb javulas erhetö el, mint "magunk altal" - ami nyilvan erösen szor a felkeszültseg, eszközök tb. függvenyeben.



de ez mindenben igy van (keszülekcserek is csak reszleges javulast adnak, nincs tökeletes nirvana elerese) - aztan kinek melyik területen mekkora igenye van (csak a tökeletes jo, legyen elegendö jo, szakember segitsegevel nagyon jo) es mennyire szeret vele foglalkozni (penzen megvenni vs. magam keze munkaja; meg ha az utobbi alacsonyabb szintü is, adhat örömet, ismet csak egyen es területfüggö)



ezek tükreben is hianyzik nekem ez a kategoria: probaltam es szerintem javult (persze nem tökeletes)


Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2871
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 829

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: nemtomm »



 



  Az biztos, hogy megéri vele foglalkozni mert a végeredmény kárpótol mindenért és főleg ha rendben van az akusztika sokkal jobban kijön pl minden elem cseréje gondolok itt kábel, csati, készülék stb csereje esetén... 



Mindenféleképpen érdemes  több szakértő véleményét kikérni mert megéri -:) -:) 

"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
redbulova
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2005.01.27., csüt. 21:00
Értékelés: 75

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: redbulova »



Szerintem az egyik legfontosabb dolog, nem nagyon ismerik az emberek, költenek sokat készülékekre kábelekre stb. de az akusztika kimarad. Én nem bántam meg hogy belemélyedtem és költöttem rá. Hogy nem lett tökéletes az a hangfal méret és a szoba aránya miatt lehetetlen vagy csak igen komoly átalakítással lehetne tökéletesíteni, de nekem már igy megfelel. (gondolok itt a 150 Hz alatti történésekre)



Mindenkit biztatok hogy foglalkozzon vele és próbálja meg, megéri!


Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Dorian »




18 perce, irishcream írta:




Kérdés, hogy mennyi savazás lenne a megszólalók ellen.



Egyébként kiindulva egy csomó tapasztalatból egyáltalán nem lehetetlen küldetés ilyen próbálkozásos módszerrel javítani az  akusztikát, legfeljebb tovább tart.





Igen, csak pusztán tapasztalás és hallás alapján, hiányos tudással részleges megoldást kapunk.

Én pl. 200 Hz felett fentiekből kiindulva saját megoldásokkal teljesen jól rendbe tettem a szobát. De az ez alatti tartománnyal nem tudtam mit kezdeni, ez a nehezebb része.

Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Frogged
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2017.09.10., vas. 11:20
Értékelés: 38
Tartózkodási hely: Komárom

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Frogged »



Szerintem a hifisek 90% tisztában vele hogy akusztika javításal többet tud kihozni a rendszeréből.



Csak a benne rejlő lehetőségek mértékével nincsenek tisztában, sokan a kábel cserével egy szintre helyezik ami elég vicces. 



 Mikor más forum hifis topicjában fel vetődött a téma akkor találkoztam ilyen véleményekkel is.

Vagy azzal a hozzá állásal hogy maszekba megoldjuk nehogy már komoly összegeket költsek rá.

Voltak akik betaláltak hogy miért nem fali szönyegekkel meg könyvekkel raktam rendbe csak nem lenne annyival rosszabb a végeredmény:) 

Ugyan ezek az emberek meg röhögve kifizetik azt az összeget amit én a szobára költöttem a 20ik kábel cserélyűkre . 



Persze érthető hogy sokakat visszatart a macera hogy valakit elhívjon kimérni ,egy másik embert aki panelt készít, utána azokat fel furni.



A kábel vagy dacot meg fél perc kicserélni a kényelem nagy úr.



 

Musician Audio Mdp-2 - Musician Audio Pegasus Dac - Musician Audio Monoceros Előerősítő -
DIY Satori Aktiv Hangfalpár - fejes erősítő: Gustard H16 - Fejhallgató: Denon D5200
KR Acustic panelek - Kábelek: Luxor Audio - Rezgés csillapítás: Vibra-R

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: irishcream »




22 minutes ago, avl2 said:




nekem hianyzik egy olyan kategoria is: Probalkoztam vele es jobb lett a helyzet.



 





Kérdés, hogy mennyi savazás lenne a megszólalók ellen.



Egyébként kiindulva egy csomó tapasztalatból egyáltalán nem lehetetlen küldetés ilyen próbálkozásos módszerrel javítani az  akusztikát, legfeljebb tovább tart.


Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: irishcream »



"rendbe tenni"



.....esetemben azt jelenti, hogy felismertem és meg tudtam fogalmazni, hogy mi az ami nem tetszik a fülemnek.......aztán ezt alátámasztandó egy akusztikai mérés megerősítette, amit addig is hallottam, de nem tudtam volna megfogalmazni szabatosan........ezután kezelve a tünetet, egy már sokkal jobb akusztikát kaptam.



Értem ezt elsősorban a hosszan zengő barlangi visszhangokra, de a megszűnő metsző, idegesítő magas tartományra is.


Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: avl2 »



nekem hianyzik egy olyan kategoria is: Probalkoztam vele es jobb lett a helyzet.



 


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




3 minutes ago, lehoako said:




De adott rendszer által kibocsátott hangokat mérsz... Más lesz a hang, más lesz az akusztikai kezelés célja. Nem mindegy, hogy egy köbméteres PA Cerwin-Vegából kell lineáris hangot csinálni egy 2*3 méteres szobában, vagy egy 42-es Audience-ből. 





Az akusztikai paraméterek nem változnak. Az utózengés mértéke, a lecsengés folyamata, karakterisztikája, a szoba módusainak frekvenciája és eloszlása független a hangsugárzótól és a lejátszó rendszertől. Keverni tetszik az akusztikai és az átviteli mérést.


Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: lehoako »




1 hour ago, fapaci said:




Az akusztika a szoba sajátja. Minimálisan, vagy semennyire sem változik meg egy készülék cserétől.





De adott rendszer által kibocsátott hangokat mérsz... Más lesz a hang, más lesz az akusztikai kezelés célja. Nem mindegy, hogy egy köbméteres PA Cerwin-Vegából kell lineáris hangot csinálni beszélgetős hangerőhöz egy 2*3 méteres szobában, vagy egy 42-es Audience-ből. 



Önmagában még senki nem hallgatott üres szobát, akár jól szólt, akár nem... :-)


Avatar
Hifilala
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3791
Csatlakozott: 2014.06.18., szer. 12:37
Értékelés: 747

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Hifilala »




2 minutes ago, fapaci said:




Nincs döngetés, csak érdeklődés. Kétlem, hogy minden fórumtárs ugyanúgy gondolkodna az akusztikáról. Inkább az van, hogy akit nem érdekel, az be sem néz egy ilyen topikba.





Szerintem is az van,hogy akit nem érdekel az be sem néz,ez látszik a válaszokból is.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




29 minutes ago, Hiccusz said:




Szerintem ebben teljes egyetértés van ezen a fórumon, így ebből a szempontból nyitott ajtókat döngetsz. Más kérdés, ettől még a java nem vág bele. Hogy mégis ki, miért nem, az már sokrétűbb kérdés. Ahogy a szép lassan csordogáló válaszokból ki is tűnik.





Nincs döngetés, csak érdeklődés. Kétlem, hogy minden fórumtárs ugyanúgy gondolkodna az akusztikáról. Inkább az van, hogy akit nem érdekel, az be sem néz egy ilyen topikba.


Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »




8 órája, fapaci írta:




Érdekelne, mit gondolsz a szobaakusztika jelentőségéről.





Szerintem ebben teljes egyetértés van ezen a fórumon, így ebből a szempontból nyitott ajtókat döngetsz. Más kérdés, ettől még a java nem vág bele. Hogy mégis ki, miért nem, az már sokrétűbb kérdés. Ahogy a szép lassan csordogáló válaszokból ki is tűnik.


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




1 hour ago, tottyi said:




Szerintem meg azt is oda lehetne irni valasztasnak, hogy egyenlore a lejatszashoz valogatok kellekeket es csak kesobb fogok foglalkozni az akusztikaval, mert hat gondolom nem mindegy milyen hangfalhoz merten van megcsinalva az akusztika. nalam pl akkora hangfal van mint majdnem en es ha lecserelnem egy polcsugarzora akkor az akusztika is megvaltozna vagy legalabb is ujra kellene merni merthogy mashonnet jon a hang, persze ezt csak en gondolom aztan lehet mindegy milyen hangfalhoz merik ki a szobat.





Az akusztika a szoba sajátja. Minimálisan, vagy semennyire sem változik meg egy készülék cserétől.


Online
Avatar
tottyi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3282
Csatlakozott: 2013.06.19., szer. 16:37
Értékelés: 711
Tartózkodási hely: Šamorín

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: tottyi »


Szerintem meg azt is oda lehetne irni valasztasnak, hogy egyenlore a lejatszashoz valogatok kellekeket es csak kesobb fogok foglalkozni az akusztikaval, mert hat gondolom nem mindegy milyen hangfalhoz merten van megcsinalva az akusztika. nalam pl akkora hangfal van mint majdnem en es ha lecserelnem egy polcsugarzora akkor az akusztika is megvaltozna vagy legalabb is ujra kellene merni merthogy mashonnet jon a hang, persze ezt csak en gondolom aztan lehet mindegy milyen hangfalhoz merik ki a szobat.
Audio PC | USB - Shunyata Research Sigma v2 | Chord Dave | Hangfalkabel - Valhalla Draco Reference V3 XLR | ATC SCM150ASL Pro | Tapkabel hangfalba (2x) - Valhalla AgPt-RXF HC | Betapkabel - Valhalla Draco V3/2HC R | Ethernet kabel: VIABLUE EP-7 SILVER RJ-45 CAT6A

Avatar
Frogged
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2017.09.10., vas. 11:20
Értékelés: 38
Tartózkodási hely: Komárom

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Frogged »




2 hours ago, ZolaBA said:




Kíváncsi lennék a "rendbe tettem" kinek milyen szint  



Én annyit vallanék be, hogy sokat foglalkoztam vele, amit lehetett rendbe is tettem, sokkal jobb is lett, de a maradék hiba ár/érték aránya jelenleg irreális  





Nálam a rendbe tettem annyit takar hogy Paci kimérte a szobát, legyártattam a javasolt panelokat és azóta boldogság van mert bőven megérte az árát az a javulás amit kaptam.

Az én szobám  kicsi és keskeny csodát nem vártam de a hallgatási pozícióban óriási javulás történt . 

Musician Audio Mdp-2 - Musician Audio Pegasus Dac - Musician Audio Monoceros Előerősítő -
DIY Satori Aktiv Hangfalpár - fejes erősítő: Gustard H16 - Fejhallgató: Denon D5200
KR Acustic panelek - Kábelek: Luxor Audio - Rezgés csillapítás: Vibra-R

Online
Avatar
AAttila
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5160
Csatlakozott: 2008.09.08., hétf. 11:47
Értékelés: 3133

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: AAttila »




43 minutes ago, fapaci said:




Ezt hogy érted?





Szeretném fejleszteni a rendszert otthon. Viszont szinte teljes lakásfelújítás lesz, lépésről-lépésre, mivel sem anyagilag, sem időileg nem tudjuk egyszerre megoldani.



Első a konyha és a gyerekek szobái, majd az egyéb helyiségek és a hálónk. A nappali lesz az utolsó a sorban, ami (figyelembe véve az udvari átalakításokat is) csak jövőre lesz.



Viszont akkor majdnem új nappalit alakíthatunk ki, mert gyakorlatilag a csupasz falaktól kezdhetünk egy projektet, aminél már figyelembe venném a szakértő méréseit, tanácsait.



De gondolom, más is van úgy, hogy bár fontosnak tartja az akusztikai kezelést, de jelenleg más élvez prioritást és csak 1-2 év múlva lehet jelentősebb beavatkozás. (ez szerintem középtáv)



Szerencsére én is jól választottam párt, így a "feleségfaktor" nagyon elenyésző tényező

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Dorian »



A "rendbe tettem" szerintem a lehetőségekhez képest értendő.

Pl. én tisztában voltam vele, hogy a viszonylag kis méretű, ráadásul aszimmetrikus nappalimban csodát nem lehet tenni, de bizonyos nagyon zavaró jelenségek hatását igen jelentősen sikerült csökkenteni. Mindezt ráadásul méréssel együtt 100k alatti összegből. Jó nem dizájn-paneleket csináltattam: nagyobb részt járatos méretű panelekből, egyszínű szövettel oldottam meg, előző okon kívül azért is, mert 2 éven belül költözést tervezünk, de rondább semmivel nem lett a szoba, mint volt


(Nem tudom képet illusztrációként betenni mennyire jó ötlet?)



 



 



 



 

Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




29 minutes ago, wittao said:




Sokaknal esztetika-fuggo. Barmennyire is dizajnosabbak manapsag az uj panelek mint par evvel ezelott, az emberek tobbsege a nappalijat kenytelen hasznalni erre a hobbira. Ott azert egy-ket sarok-elnyelo el tudja vinni a feleseg erzekenyseget a gyulolet iranyaba  nekem szerencsem van a kulon szoba lehetosegevel, igy van jonehany diffuzorom es elnyelom, az akkusztika jonak tunik, de meg merest igenyel majd a pontositasa vegett. Ezek kozul az elemek kozul egy darabot nem tudnek bevinni a nagyhazba, 1 hetig kint aludhatnek a kutyakkal  az biztos, hogy a hatasuk megkerdojelezhetetlen, igy a fontossaguk is!





Senki nem szólhat bele, hogy a szobádban mit vagy hajlandó elviselni, de szerintem manapság már olyan kinézetű akusztikai eszközök állnak rendelkezésünkre, amik a legkényesebb vizuális ízlésnek is megfelelnek. Persze akinek a csupasz fal látványa a csúcs, annak nehéz segíteni, bár volt már olyan esetem, ahol a beavatkozás után semmilyen panel nem látszott, rejtve volt minden.



A feleségek szabályaihoz inkább nem szólnék hozzá, de fura történeteket hallok mozdíthatatlan szekrényekről, csipketerítős készülékekről. Nekem talán extra nagy szerencsém van a nőkkel, hogy elkerültek az ilyen konfliktusok.  


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »




58 minutes ago, AAttila said:




... csak a középtávú tervekbe fér bele.





Ezt hogy érted?


Online
Avatar
AAttila
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5160
Csatlakozott: 2008.09.08., hétf. 11:47
Értékelés: 3133

Szavazás a szobaakusztikáról

Hozzászólás Szerző: AAttila »


Én annyit tennék hozzá: szerintem fontos, de csak a középtávú tervekbe fér bele.

Lezárt

Vissza: “Luxor Audio”