Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


Még egy dolog eszembe jutott. 
Mivel a festő még nem kezdett dolgozni, esetleg a szoba oldalfalait végig kellene burkolni 9,5mm-es gipszkartonnal + 4-5 cm vastag kőzet gyapottal. Az biztosan jobban nyelné el a hangokat, mint a beton.
Vagy utólagos akusztikai panelekkel jobb eredményt lehet elérni? Esetleg talán gazdaságosabban?

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


A pinceszobák általában erősen zengő terek, mivel a határoló felületeket adó falakon az egész ház súlya nyugszik, emiatt nagyon merevek, szinte mindent visszavernek. Valószínű, hogy a szobádban bőségesen kell majd csillapítani, így a jó elnyelési képességgel bíró szőnyegpadló is jó irány.Számít a vastagság, de leginkább a sűrűség a fontos. Tehát jobb egy vékony, de nehéz, sűrű szőnyeg, mint egy vastag, de nagyon ritkás verzió. Ha tudsz szerezni vastag és sűrű, hosszú szálú szőnyeget, az lenne az igazi.
Köszi a gyors választ!
 
Igen, nagy a visszhang, lesz mit csinálni.
A szőnyeg boltban meg majd figyelek.

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia fapaci!
 
Egy 6,5x5,5x2,4m -es beton pincehelyiségben alakítok ki filmnézős és zenehallgatós szobát.
A szoba hamarosan kifestve, és a padlóra is szőnyeg kerül.
Az lenne a kérdésem, hogy akusztikailag van-e jelentősége annak, hogy 15mm vagy 25mm vastag padlószőnyeget teszek?
Mindenképpen szeretném veletek rendbe tenni a későbbiekben a helyiség hangzását, mivel a szoba gyakorlatilag üres, és úgy is szól. 

A pinceszobák általában erősen zengő terek, mivel a határoló felületeket adó falakon az egész ház súlya nyugszik, emiatt nagyon merevek, szinte mindent visszavernek. Valószínű, hogy a szobádban bőségesen kell majd csillapítani, így a jó elnyelési képességgel bíró szőnyegpadló is jó irány.Számít a vastagság, de leginkább a sűrűség a fontos. Tehát jobb egy vékony, de nehéz, sűrű szőnyeg, mint egy vastag, de nagyon ritkás verzió. Ha tudsz szerezni vastag és sűrű, hosszú szálú szőnyeget, az lenne az igazi.

Avatar
Palika71
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2014.04.09., szer. 08:48
Értékelés: 0

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Palika71 »


Szia fapaci!
 
Egy 6,5x5,5x2,4m -es beton pincehelyiségben alakítok ki filmnézős és zenehallgatós szobát.
A szoba hamarosan kifestve, és a padlóra is szőnyeg kerül.
Az lenne a kérdésem, hogy akusztikailag van-e jelentősége annak, hogy 15mm vagy 25mm vastag padlószőnyeget teszek?
Mindenképpen szeretném veletek rendbe tenni a későbbiekben a helyiség hangzását, mivel a szoba gyakorlatilag üres, és úgy is szól. 

VPL-HW65ES
Screenline Amleto 1.2 Gain 137"

Avatar
irishcream
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3421
Csatlakozott: 2015.05.28., csüt. 22:11
Értékelés: 1202

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: irishcream »


Boldog születésnapot!


Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Márciusi akusztikai mérésekre keresünk érdeklődőket Baranya és Tolna megyékből.

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »


Boldog Születésnapot
 




Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Szia fapaci !
 
Ezek a szivacsok mennyire jók csillapitásra ?
Magas és középhangok csillapitására.
http://www.hangcsapda.hu/www-manumarket ... -ontapados


Hello! Kivételesen olyan csillapítási értéket adtak meg hozzá, amit el is hiszek, de azon is jól látszik, hogy ezek a szivacsok inkább csak a felső tartományban hatékonyak. Ha ott akarod használni, akkor jó lehet, bár a legtöbb szobában inkább a mélyebb hangok szoktak sokáig zengedezni.

Avatar
kimi-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 999
Csatlakozott: 2010.09.04., szomb. 23:25
Értékelés: 808

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: kimi- »


Szia fapaci !
 
Ezek a szivacsok mennyire jók csillapitásra ?
Magas és középhangok csillapitására.
http://www.hangcsapda.hu/www-manumarket ... -ontapados

 

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Most, hogy megtapasztaltad, gagyi elemekkel milyen mértékű változásokat lehet előidézni az akusztikában, biztatnálak a folytatásra. Egy kicsit komolyabb hozzáállással, akusztikai méréssel, konzultációval, tervezéssel, minőségi kivitelezéssel jóval nagyobb javulásra is számíthatsz. Ezzel nem a pénzt akarom kikönyörögni a zsebedből, de általános tanácsokon túl nem lehet hasznos javaslatokat tenni egy ismeretlen szobával kapcsolatban. A hangsugárzókhoz közeli felületek akusztikai hatása mindig kulcskérdés, tehát jó úton indultál el.
 
Sajnos jelenleg nem tudok több tízezer forintot erre rászánni. Egy ilyen kőzetgyapottáblás panel kb. 2-3000 Ft-ból kijönne. Bár tetszenek Krisztián panelei, 80.000 Ft alatt nem úsznám meg egy 25 nm-es szobában, méréssel együtt. Ezért kértem némi támpontot, hogy milyen vastag gyapotot vegyek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.
Most, hogy megtapasztaltad, gagyi elemekkel milyen mértékű változásokat lehet előidézni az akusztikában, biztatnálak a folytatásra. Egy kicsit komolyabb hozzáállással, akusztikai méréssel, konzultációval, tervezéssel, minőségi kivitelezéssel jóval nagyobb javulásra is számíthatsz. Ezzel nem a pénzt akarom kikönyörögni a zsebedből, de általános tanácsokon túl nem lehet hasznos javaslatokat tenni egy ismeretlen szobával kapcsolatban. A hangsugárzókhoz közeli felületek akusztikai hatása mindig kulcskérdés, tehát jó úton indultál el.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »


Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.
 
Azok a szivacsok nem nyúltak a mélytartományhoz, hanem a sok össze-vissza verődő magasat csökkentették. Amit jobb mély-tartományként észlelsz, hiszen relatív az érzékelésünk.
Ha igaz, amit állítasz, hogy most a legjobb a hangzás (miért vonnánk kétségbe)  akkor azokat a szivacsokat ízlésesen be lehet csomagolni (merev keretbe, eléjük valami dizájnos vékony szövetet feszíteni.)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Szia! A válaszhoz tudnom kellene, mit akarsz elérni, illetve milyen akusztikai problémát próbálsz elhárítani. Ha maradunk ugyanazon anyagsűrűségnél, akkor a vastagabb elem nyilván nagyobb tömeget is jelent, amit hatékonyabb csillapítással jár, de néha a kevesebb a több.
Igazából kaptam az egyik ismerősömtől néhány négyzetméter, 4 cm vastagságú akusztikai szivacsot,amiből elhelyeztem 1-1 négyzetmétert a hangfalak mögötti falon, valamint 2-2 négyzetméternyit az oldalfalakon. Néhány napomba telt, hogy több variációt is kipróbáljak a szivacsok elhelyezésével, így arra jutottam,hogy a faltól kb. 45 cm-rel elhúzott hangfalak mögé helyezett szivacsok sokkal lágyabbá, kerekebbé tették a basszus tartományt, az akusztikus gitár és énekhangok úgy szólnak, mintha előttem zajlana a produkció. A hangfalak tűlábakon állnak (Acoustic Research S 50). Azt szeretném,ha nem szivacsok lennének a falon (jelenleg csak szükségmegoldás,a semminél jelenleg több...), hanem inkább készítenék akusztikai elemeket kőzetgyapotból a javaslataid alapján. Jelenleg a szivacsok csak fel vannak szögelve a falra, 4 cm vastagok, hegyes, piramis formájú az egyik oldaluk. Az elhelyezésük alapján így a legjobb a hangzás, viszont nem tudom hogy mit művelne a hanggal a kőzetgyapot anyag különféle vastagságban és tömeggel, ebben kérném a segítségedet. Ha elveszem a hangfal mögül a szivacsokat, akkor csapnivaló a hang, szárazon szól az egész. Ha visszahelyezem,mintha kicserélték volna az egészet.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Kérdésem lenne feléd, hogy véleményed szerint egy adott testsűrűségű táblából milyen vastagságút kellene használni és a tábla mögött mennyi légrést kellene hagyni?
1000x600 mm-es táblákkal számolva. Előre is köszi a választ!

Szia! A válaszhoz tudnom kellene, mit akarsz elérni, illetve milyen akusztikai problémát próbálsz elhárítani. Ha maradunk ugyanazon anyagsűrűségnél, akkor a vastagabb elem nyilván nagyobb tömeget is jelent, amit hatékonyabb csillapítással jár, de néha a kevesebb a több.

Avatar
Ludas Matyi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2016.01.14., csüt. 18:21
Értékelés: 3

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Ludas Matyi »


Szia Fapaci!
 
A véleményedet szeretném kérni akusztikai panel készítése kapcsán. Több helyen olvastam az írásaidban, hogy a nagyobb testsűrűségű (kb. 80 kg/m3) kőzetgyapot beépítését javaslod leginkább a panelekbe. A következő termékeket néztem ki a panel készítéséhez, 1000x600 mm-es méretben:
 
Knauf Nobasil M 70 70 kg/m3
 
Rockwool Airrock HD 70 kg/m3
 
Rockwool Airrock XD 90 kg/m3
 
A Knauf Nobasil gyapottáblákat többféle vastagságban, 50-60-80-100-120 mm , a Rockwoolt pedig 50 és 100 mm vastagságban találtam meg.
 
Kérdésem lenne feléd, hogy véleményed szerint egy adott testsűrűségű táblából milyen vastagságút kellene használni és a tábla mögött mennyi légrést kellene hagyni?
1000x600 mm-es táblákkal számolva. Előre is köszi a választ!
 
 
 

Avatar
KR-ACOUSTIC
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2883
Csatlakozott: 2014.03.16., vas. 11:33
Értékelés: 1475

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KR-ACOUSTIC »


A karácsonyi akciónk Fapacival, ahogy látom meghozta sok fórumtárs kedvét a szoba akusztika rendbe rakására ,így meghosszabítom az akciót visszavonásig ,aki továbbra is minimum 6db Bass trapet rendel tőlem, annak a mérés továbbra is ajándék!
 
Jó zenét mindenkinek!
 
Üdv;Krisztián
 
Remélem nem baj Laci ,hogy ide is beraktam!?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Köszönöm, élnék is a mérési lehetőséggel, amikor neked megfelel. Egyelőre várok, szerintem most elég jó a szoba, én sem szeretném túlcsillapítani, csak a mennyezet izgat, de lehet , feleslegesen.
Egyeztessünk időpontot és helyszínt privátban!

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 981
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hollohazi »



Szia! A csillapító anyagoknál egyaránt számít a tömeg, a sűrűség és a felület, belső szerkezet kialakítása. Ezek függvényében változik a csillapítás mértéke és az aktív frekvenciatartomány.
 
A szobád jellemzői nem szerencsések, de a felsorolt beavatkozásokkal jó irányba indultál el. Nem kell feltétlenül minden felületet burkolni, mert a túlcsillapított szoba sem hálás környezet. Egy mérés gyorsan elárulja, mit kellene még tenni.

Köszönöm, élnék is a mérési lehetőséggel, amikor neked megfelel. Egyelőre várok, szerintem most elég jó a szoba, én sem szeretném túlcsillapítani, csak a mennyezet izgat, de lehet , feleslegesen.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Üdv fapaci!
A hifi szobában alkalmazandó csillapító anyagféleségekről lenne néhány kérdésem, mielőtt megvásárolnám őket. Pontosabban a Halltex panelekről. Én azt tapasztaltam, hogy az anyagféleségek különbözősége  is fontos, az eltérő akusztikai viselkedésük miatt, nem csak a mennyiségük .Nekem elég kacifántos a szobám, alagsor, kőpadló, meszelt falak, vasbeton alacsony mennyezet,4x4 m, az egyik oldalfal egy nagyméretű faajtó/2x3 m/ ráadásul. A meghallgató pozíció falszakaszban még 2db félköríves, üvegezett faajtó is van. A monitorok 8 literesek, a sarkokhoz közel,/0.8 m/, befelé forgatva, egy tömör vastag fal előtt elhelyezve.Nekem a kőpadlóra a bambuszszőnyeg vált be legjobban, előtte próbáltam hagyományos mintás vastagszőnyeget, rongyszőnyeget, gyapjúszőnyeget. Számomra fontos az informatív hang, a rendszerem is ilyen. A hangdobozok mögötti területet 4 négyzetméteren kőzetgyapot táblákkal csillapítottam, valamint volt kéznél 4 db bambuszroló, azt is kipróbáltam a hangdobozok környezetében. Mit  mondjak, nagyon tetszik a hangjuk. Az egyik oldalfalra egy nagyméretű könyvespolc került, a másik oldalra a nagy fa nyílászáróra, kőzetgyapot táblák /6nm/.Az  eddigi olvasottak alapján a mennyezetre is kéne raknom csillapító anyagot. A Halltex jó erre?és vajon hány négyzetméter?Döntve, vagy az 2.3 m-es belmagasságnál nem számít? A meghallgató pozíció mögötti falszakaszon 2 tábla kőzetgyapot van, azt is be tudnám borítani Halltex-szel, nem nagy felület.
A hangdobozok mögött is van még burkolatlan felület, oda is azt tennék a kőzetgyapot mellett. Ha készen vagyok, természetesen meg szeretném méretni is a szobát, hogy hol szükséges még korrekció.
Korábbról is az a tapasztalatom, hogy óriási jelentősége van az optimális szobaakusztikának, talán a legerősebb láncszem, ugyanakkor a legkevesebb pénzért megvalósítható komponens.
Köszönöm.

Szia! A csillapító anyagoknál egyaránt számít a tömeg, a sűrűség és a felület, belső szerkezet kialakítása. Ezek függvényében változik a csillapítás mértéke és az aktív frekvenciatartomány.
 
A szobád jellemzői nem szerencsések, de a felsorolt beavatkozásokkal jó irányba indultál el. Nem kell feltétlenül minden felületet burkolni, mert a túlcsillapított szoba sem hálás környezet. Egy mérés gyorsan elárulja, mit kellene még tenni.

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 981
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: hollohazi »


Üdv fapaci!
A hifi szobában alkalmazandó csillapító anyagféleségekről lenne néhány kérdésem, mielőtt megvásárolnám őket. Pontosabban a Halltex panelekről. Én azt tapasztaltam, hogy az anyagféleségek különbözősége  is fontos, az eltérő akusztikai viselkedésük miatt, nem csak a mennyiségük .Nekem elég kacifántos a szobám, alagsor, kőpadló, meszelt falak, vasbeton alacsony mennyezet,4x4 m, az egyik oldalfal egy nagyméretű faajtó/2x3 m/ ráadásul. A meghallgató pozíció falszakaszban még 2db félköríves, üvegezett faajtó is van. A monitorok 8 literesek, a sarkokhoz közel,/0.8 m/, befelé forgatva, egy tömör vastag fal előtt elhelyezve.Nekem a kőpadlóra a bambuszszőnyeg vált be legjobban, előtte próbáltam hagyományos mintás vastagszőnyeget, rongyszőnyeget, gyapjúszőnyeget. Számomra fontos az informatív hang, a rendszerem is ilyen. A hangdobozok mögötti területet 4 négyzetméteren kőzetgyapot táblákkal csillapítottam, valamint volt kéznél 4 db bambuszroló, azt is kipróbáltam a hangdobozok környezetében. Mit  mondjak, nagyon tetszik a hangjuk. Az egyik oldalfalra egy nagyméretű könyvespolc került, a másik oldalra a nagy fa nyílászáróra, kőzetgyapot táblák /6nm/.Az  eddigi olvasottak alapján a mennyezetre is kéne raknom csillapító anyagot. A Halltex jó erre?és vajon hány négyzetméter?Döntve, vagy az 2.3 m-es belmagasságnál nem számít? A meghallgató pozíció mögötti falszakaszon 2 tábla kőzetgyapot van, azt is be tudnám borítani Halltex-szel, nem nagy felület.
A hangdobozok mögött is van még burkolatlan felület, oda is azt tennék a kőzetgyapot mellett. Ha készen vagyok, természetesen meg szeretném méretni is a szobát, hogy hol szükséges még korrekció.
Korábbról is az a tapasztalatom, hogy óriási jelentősége van az optimális szobaakusztikának, talán a legerősebb láncszem, ugyanakkor a legkevesebb pénzért megvalósítható komponens.
Köszönöm.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
rx8
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 374
Csatlakozott: 2012.04.14., szomb. 16:49
Értékelés: 146
Tartózkodási hely: Maglód
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: rx8 »


Nagyon tanulságos a cikked a hangsugárzók elhelyezéséről.Ebből számomra az derül ki, hogy ha nem tesszük rendbe a szoba akusztikáját, akkor gyakorlatilag nem magunknak veszünk hifi rendszert hanem a szobának .Nálam annó az Apukán nappalijában 5 cm-es(!) hangsugárzó mozgatás meghozta vagy elvette az egyébként kiváló mélyekkel rendelkező Epicure Microtower 2 basszusát.
A diagramok különösen tanulságosak.
 
Köszönöm a cikket fapaci!
 
Üdv
rx8
Forrás: Shigaclone+DIY WM8741DAC,Dual 1229, Goldring 1042, Empire 4000D/III, kínai phono, Tuner:Sanyo Plus T35+Dynaco,Előfok:DIY,Végfok:Appluase 300B, Hangsugárzó:DIY külső váltós,Kábelek Valhalla és egyebek.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Ezt megvalósítandó - a hangsugárzó elejét (tehát a hangszórókét) vagy a hátfal távolságát kell venni?
A hangszóró akusztikai síkja számít. Bassreflex dobozoknál kicsit bonyolultabb a helyzet, mivel ott a cső szája is hangforrásnak tekinthető.

Avatar
Töki
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 634
Csatlakozott: 2009.12.08., kedd 12:19
Értékelés: 535

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Töki »


 a dobozt a mögötte lévő faltól a szoba hosszanti méretének 1/5 távolságra legyen.
Ezt megvalósítandó - a hangsugárzó elejét (tehát a hangszórókét) vagy a hátfal távolságát kell venni?
GigaWatt PC-4 EVO
Taiko Extreme DIY PC
Chord Dave + külső táp
ATC SCM 150 ASL PRO
WireWorld Platinum / Stealth V18 UNI / Sablon Audio / HydraSound

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Gyakran keresnek meg olyan kéréssel, hogy segítsek megtalálni egy szobában a hangdobozok ideális helyét. Ezt általában elhárítom arra hivatkozva, hogy nagyon időigényes elfoglaltság, illetve méréssel nem is lehet meghatározni egy bizonyos helyet, ahol minden paraméter tökéletes lesz, hiszen ilyen pont egy lakószobában nem létezik. Persze kevésbé rossz helyet lehet találni, ha kellően türelmes az ember. Vannak ugye a lerágott csontnak ható és nagyjából teljesíthetetlen szabályok, pl. hogy a dobozt a mögötte lévő faltól a szoba hosszanti méretének 1/5 távolságra legyen. Kicsit vicces lenne, ha pl. az én 11 m hosszú szobámban a 2 méterre lennének a böhöm dobozaim a faltól. Hát nagyjából ennyit érnek ezek az elméleti szabályok.
 
Azonban butaság lenne részünkről, ha ennyiben hagynánk a dolgot, hiszen néha 1-2 arasznyi tologatással nagy változásokat lehet előidézni. Mi ennek az oka? A hangdobozból a hanghullámok több irányba is elindulnak. Minél alacsonyabb a hang magassága, annál szélesebb a diszperziója, azaz sugárzási szöge. A basszushangok gyakorlatilag körkörösen terjednek, tehát közel azonos energiával indulnak el a doboztól hátrafelé is, mint előre. (A hiedelmekkel ellentétben ez nem csak a hátsó reflexnyílással szerelt dobozoknál van így.) Az előre induló hullám jó esetben visszaverődés nélkül eljut hozzánk, de az oldalra, vagy hátra indulók több visszaverődést is elszenvednek, mire meghalljuk őket (sőt még utána is). Mivel a hang terjedési sebessége nem végtelen, a hosszabb utat bejáró hullám időben késni fog a direkt hanghoz képest, bárhol is találkozik vele. Az időbeli eltolódás egy ciklikus hullámnál fáziseltérést jelent. Két hullám a fázishelyzetüktől függően vagy erősíti, vagy gyengíti egymást. Ennek a jelenségnek köszönhető, hogy még egy teljesen lineáris átvitelű hangsugárzó hangja is erősen egyenetlen lesz, ha egy lakószobában hallgatjuk. Pl. a dobozunk hátsó faltól mért távolságának függvényében garantáltan lesz legalább egy beszakadásunk 100-200 Hz között, mivel legtöbben a faltól 50-100 cm távolságra tesszük a dobozunkat. Az alábbi - tipikusnak mondható - ábrán a 150 Hz-nél látható szakadék kb 60 cm-es faltávolságot jelez. A 150 Hz-es hang hullámhossza 2,4 m. Hogy önmagával kerüljön ellentétes fázisba, a hullámhossz felét kell megtennie, ami 1,2 m. A hangdobozból hátrafelé elindulva megtesz a falig 60 cm-t, majd visszafelé is 60 cm-t, találkozik a direkt hanggal és szépen kioltja azt:
 

 
Nesze neked lineáris átvitel! A beszakadás olyan mély (8 dB), amilyen kilengést egyetlen készülékünk, vagy hangsugárzónk sem csinál. Egy erősítőnél 2 dB különbségnél már botrányt csinálunk, de még egy hangdoboznál is csóváljuk a fejünket 4-5 dB-es ingadozás láttán. Az akusztikára sokan legyintenek, pedig a legnagyobb randaságokat ez okozza az átviteli paraméterekben. Ezt sajnos elkerülni nem lehet egy szobában, mivel a merev falak a basszus tartományban visszaverő felületnek tekinthetőek. És hogy még rondább legyen a helyzet, nem csak a hátsó fal okoz ilyen elsődleges kioltásokat és kiemeléseket, hanem az oldalfalak, a mennyezet és a padló is. Így kapunk egy teljesen összekuszált basszustartományt, tele csipkékkel, ami erősen lerontja a hangélményt. Ráadásul ahogy mozgunk a szobában, minden ponton más lesz az eredmény, hiszen változik a direkt és visszavert hullámok által megtett út hossza, azaz fázisviszonya.
 
Mit tehetünk? A falakat nem bonthatjuk el, hacsak nem vagyunk nagyon jóban a szomszéddal. A hatásukat, azaz a visszaverődéseket azonban csökkenthetjük, ha elnyelő anyagot teszünk rájuk. Az alábbi ábrán két görbét tettem egymásra. A kék egy szokványos akusztikai környezetet tükröz, a hangdoboz mögött és mellett csupasz falak vannak. A mérés után nem tettem mást, mint 2 db 60x100 cm-es, 5 cm vastag kőzetgyapot táblát helyeztem a hangdoboz és a hátsó fal közé, ezzel valamennyire csökkentve a falról visszavert hullámok intenzitását. Ezek után készült a piros görbe.
 

 
A süket is meglátja, hogy az eredeti hullámvasút látványosan kisimult, sokkal enyhébbek lettek a hegyek és völgyek, azaz a kiemelések és kioltások. Az eltérés nem drámai, de azért 3-5 dB már jól hallható eltérés. Tehát jó az irány, azonban a mély hangok világában egészen sűrű és vastag csillapító elemek hatékonyak igazán, ilyenek a legtöbb szobába nem valók. Próbálkozzunk kicsit a doboz elhelyezésével is! Annyit tettem, hogy a doboz hátsó és oldalsó faltól mért távolságát változtattam mindkét irányban 10-15 cm-t és minden pozícióban mértem egy hangnyomás görbét. Íme:
 

 
Beszédes, nem?  A zöld görbét produkáló 3. pozíció már egészen szerethető eredményt ad, pedig semmi mást nem csináltam, csak eltoltam a dobozt mindkét irányban egy-egy arasszal. Ha ehhez hozzáadjuk az iménti csillapítólapok hatását, már egyáltalán nem elhanyagolható, hanem nagyon is jól meghallható javulást tudunk elérni. Zenéink basszusa sokkal tisztább, pontosabb, követhetőbb, dinamikusabb lesz.
 
Ezt a két lépést vélhetően majdnem mindenki meg tudja tenni saját otthonában. Persze mérés és az ilyen szemléletes ábrák nélkül nehéz meghatározni, melyik a jó elhelyezés, de tudjunk róla, hogy egészen egyszerű eszközökkel is sokat tudunk javítani a helyzeten.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Köszi :-) ez tényleg így van.
 
Igazából úgy akartam feltenni a kérdést, mitől függ az, hogy a hallgatási pont mögé kell helyezni szivacsot vagy kőzetgyapotot, vagy a hangfal mögé :-)
 
Gondolom,hogy összetettebb a kérdés, mint hogy azt egyszerűen,mérések nélkül meg lehessen válaszolni de mégis, ha általánosságban (a nagy számok törvénye alapján) kellene válaszolni, Te általában melyik helyre, hangfal mögé, vagy hallgatási pont mögé teszel akusztikai elemet és miért? Köszi :-)

Könnyű szivacsot én szinte soha nem javaslok, mert egyenetlen csillapítási karakterével könnyen felborítja a hangzási egyensúlyt.
 
Erre általánosságban nem tudok válaszolni. Agyzsibbadást kapok azoktól az okoskodásoktól, amik szobaméret és skiccrajz alapján próbálják megfejteni az akusztikát. Nyilván azt a felületet kezeljük, amelyikkel gond van, meg amelyiket lehet anélkül, hogy a ház asszonya kiverné a hisztit, vagy a szoba lakhatatlanná válna.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”