Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: fapaci

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Értékelés: 6965
Kapcsolat:

Re: Hangelnyelő eszközök zenehallgató szobákba

Hozzászólás Szerző: fapaci »

istvan01 írta:
2020.03.31., kedd 08:24
Ha jelentkeznék beszélgetni, akkor az derülne ki, nekem ahhoz tudásom nem elég, hardware és software eszközöm nincs. Az eszköz beszerzésben kaphatok segítséget kedvezménnyel(?), de gyakorlatot szerezni sok-sok eset után lehetne csak. Addig meg mégis csak bízzam szakemberre, szak lista mellékelve!
Erre külön reagálok, ez talán nem lesz törölve.

Az akusztikai mérésekhez szükséges eszközöket ma már nem nagy mutatvány beszerezni. Használható mérőmikrofont sok helyen vásárolhatsz, de szomorú tény, hogy pénzért adják őket (20-30e Ft). Én nem árulok ilyesmit, ahogy akusztikai elemeket sem, így kedvezményt sem tudok rájuk adni. Tankönyveket szoktam mutatni az előadásaimon, lapozgatni is lehet őket nálam (igen, megvettem őket pénzért), de ezeket sem árulom, boltokban 5-10-15e forintért megvehetőek. (Szerencsére vannak ilyen gonosz emberek, akik nem hajlandóak 500-600 oldalas szakkönyveket ingyen írni.) Szoftverekből vannak ingyenes megoldások, az előadásomban is többnyire ezekkel prezentálok, sok éve tudatosan propagálom őket, hogy lássák az emberek, az akusztika nem egy misztikus ködbe burkolódzó elefántcsont torony, amihez csak a kiválasztottak férnek hozzá. Talán kicsit túl is lett tolva a dolog, mert mostanában azt látom, már az is méricskél, akinek fogalma sincs róla, illetve olyan paramétereket üldöznek, amiket nem egy akusztikai mérőszoftvertől kell várni, szóval kicsi kontra-produktívvá vált a folyamat, de több is veszett Mohácsnál. Aki hajlandó rá áldozni, nagyobb tudású szoftvereket is használhat (igen, én is megvettem némelyiket pénzért), bár otthoni felhasználásra megfelelnek az ingyenes megoldások is. Ezek fejlesztőit nem bűn támogatni, hiszen rengeteg munkát tettek a projectbe, de sejthetjük, hogy Magyarországról nem sok pénz érkezik hozzájuk a magas felhasználószám ellenére.

Hogy milyen tudásszinten vagy akusztikai témákban, azt én nem tudhatom, de mint látjuk, vannak képzési lehetőségek. A tapasztalat, rutin valóban nem vásárolható meg, de a beszerzésük folyamata felgyorsítható külső segítséggel. 35 éve fotózom. Ebből 30 évig helyben topogtam, nem fejlődtem, annak ellenére, hogy jelen voltam a fotós fórumokon. (Erről azóta már tejesen leszoktam, mert zsákutcának gondolom.) Minden kérdésedre kaphatsz választ a fórumokon, de sanszos, hogy pár perc múlva jön valaki és leírja az ellenkezőjét, aztán vakarhatod a fejed, hogy kinek higgy. Én elvégeztem néhány fotós iskolát, tanfolyamot (igen, fizettem értük nem keveset azoknak, akiknek ez a szakmájuk), amik eredményeként gyorsan szintet léphettem, sikeresebb lettem és sokkal jobban élvezem az alkotást. Ez nálam így működik. Nálad talán másként.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2539

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2020.03.31., kedd 09:49
istvan01 írta:
Nehezen fér a bögyömbe ez a fapaci féle online-táv akusztika előadás...
István, hasonló cipőben járunk, mert a HiFi környékén nekem rengeteg dolog nehezen fér a bögyömbe a kék gyöngyöktől a 2 millió forintos kábelekig, de ez nem változtat semmin. Nem kezdek el moralizálni, vagy a magyar mentalitást jellemezni, mert nem itt van a helye. Maradok a tényeknél:

Ez az előadás sorozat 6 éve fut, eddig kb 350 ember vett részt rajta. Most annyi történt, hogy online felületre vittem át a rendezvényt és a mindannyiunkat sújtó helyzetre való tekintettel felére csökkentettem a részvételi díjat. Ha mégis felébred benned a kíváncsiság és szeretnéd képezni magad, örömmel látlak valamelyik előadásomon.
Értem amit írsz. Nem kötelező részt venni, 350 ember biztos jól érezte magát. De nekem ez mégis marketing összejövetelekre emlékeztet, talán vásárlási kényszer nélkül, kivéve a belépő díjat. Rendben, viszont én továbbra is hobbi oldalról közelítem ezt fórum közösségben. A fórumlakók egymás tapasztalatát, tudását adják be a közösbe, ahonnan ki is lehet venni másokét. Igen, van egy vízválasztó, a part egyik oldalán (többség) ezt jövedelem érdek nélkül teszi, a part másik oldalán pedig a kisebbség haszonnal, pozitív jövedelemmel "segít" a többségnek. Mindezt én a többség oldaláról fogalmazom, nekem soha semmi jövedelmem nem volt AVX-en keresztül, nem értékesítettem semmit az adok veszek felületen sem. Ezzel szemben kínáltam ingyen számomra szükségtelen dolgot.

/A vírus válság ezen felül igencsak bekavar ebbe az "idő töltésbe". Persze ha ennek nem érzed súlyát, akkor arra csak azt mondom, sajnálom/

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

istvan01 írta:
Nehezen fér a bögyömbe ez a fapaci féle online-táv akusztika előadás...
István, hasonló cipőben járunk, mert a HiFi környékén nekem rengeteg dolog nehezen fér a bögyömbe a kék gyöngyöktől a 2 millió forintos kábelekig, de ez nem változtat semmin. Nem kezdek el moralizálni, vagy a magyar mentalitást jellemezni, mert nem itt van a helye. Maradok a tényeknél:

Ez az előadás sorozat 6 éve fut, eddig kb 350 ember vett részt rajta. Most annyi történt, hogy online felületre vittem át a rendezvényt és a mindannyiunkat sújtó helyzetre való tekintettel felére csökkentettem a részvételi díjat. Ha mégis felébred benned a kíváncsiság és szeretnéd képezni magad, örömmel látlak valamelyik előadásomon.

qqriq
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 128

Hozzászólás Szerző: qqriq »

istvan01 írta:
2020.03.30., hétf. 19:05

Nehezen fér a bögyömbe ez a fapaci féle online-táv akusztika előadás. 3-4óra kötetlen beszélgetés 5-10 fővel?? Ha jelentkeznék beszélgetni, akkor az derülne ki, nekem ahhoz tudásom nem elég, hardware és software eszközöm nincs. Az eszköz beszerzésben kaphatok segítséget kedvezménnyel(?), de gyakorlatot szerezni sok-sok eset után lehetne csak. Addig meg mégis csak bízzam szakemberre, szak lista mellékelve!

Mindezt akkor és úgy, hogy sokan most azért érnek rá, mert kényszerszabadságon vannak, vagy éppen megszűnt a munkahelye, 10xer meggondolja mire költsön, tartaléka meddig lesz elég ... De legalább a távoktató tartaléka hosszabban lesz elég.
Értem én, hogy ez nagyon nem karitatív terület, nem a halálosan terhelt kórházi/mentős dolgozókat segíti ... de mégis.
Szia istvan01!

Nem értem, mi a problémád fapaci által felkínált oktatási módszerrel? Természetesen a Te döntésed, hogy jelentkezel-e erre a távoktatásra vagy sem, tudod-e nélkülözni a költságvetésedből ezt az összeget. Amennyiben érdekel a téma, valamilyen módon mindenképp ott leszel, akár idővel személyesen, akár a mostani felkínált módon. Emiatt szerintem elég rossz kifogás, amiket az eszköz illetve a gyakorlat hiányára felhoztál. Ha kicsit körbenézel a környezetedben, a cégek, vállalkozások, EV-k a kialakult helyzet miatt (ti. koronavírus miatti kijárási korlátozás van életben) megpróbálják tevékenységüket érthető módon életben tartani és az online világba áthelyezni. Ráadásul azért, hogy részt vehess ilyenen, még utaznod sem kell egy centit sem, akár a kényelmes foteledből egy pohár bor mellett meghallgathatod. Záró gondolatként még annyit fűznék hozzá, ez az előadás (és sok más hasonló a neten) egy szellemi termék, ami az előadó tulajdona, megdolgozott azért, hogy ezt Te láthasd, hallhasd, kérdezz, bővítsd ismereteid. Ezért szerintem joggal kér ellenértéket.
A csúcson lenni magányos dolog - de legalább nincs tömeg.   Vini 'Big Daddy' Bergeman (1951-2017)

nemduma
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 19

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: nemduma »

fapaci írta:
2020.03.31., kedd 08:55
nemduma írta:
2020.03.31., kedd 08:36
Szia Fapaci!
Ez egy jó ötlet! Annál is inkább, mert lehet sokan szívesen résztvettek volna, de pl idő időhiány, vagy távolság problémák nem sikerült nekik eddig. Lenne lehetőség esetleg utólag visszahallgatásra is a résztvevőknek? Vagy más árképzéssel, csak meghallgatni később interaktív részvétel helyett?
Köszi!
Szia! Én is azt tapasztaltam, hogy az eddigi előadásra inkább csak fővárosiak jöttek el, vidékiek csak ritkán. Nem véletlen, hogy a mostani jelentkezők mindegyike vidéki, vagy külföldi.

Minden online előadásról felvétel készül, amit a regisztrált résztvevők utólag visszanézhetnek. Több időpont is lesz, így aki valamelyikről lemarad, jelentkezhet egy másikra. Az árképzés már most is komoly kedvezményt tartalmaz, hiszen a helyzetre való tekintettel felére csökkentettem a részvételi díjat.
Príma! :tutiok:
Köszi!

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

nemduma írta:
2020.03.31., kedd 08:36
Szia Fapaci!
Ez egy jó ötlet! Annál is inkább, mert lehet sokan szívesen résztvettek volna, de pl idő időhiány, vagy távolság problémák nem sikerült nekik eddig. Lenne lehetőség esetleg utólag visszahallgatásra is a résztvevőknek? Vagy más árképzéssel, csak meghallgatni később interaktív részvétel helyett?
Köszi!
Szia! Én is azt tapasztaltam, hogy az eddigi előadásokra inkább fővárosiak jöttek el, vidékiek csak ritkán. Nem véletlen, hogy a mostani jelentkezők mindegyike vidéki, vagy külföldi.

Minden online előadásról felvétel készül, amit a regisztrált résztvevők utólag visszanézhetnek. Több időpont is lesz, így aki valamelyikről lemarad, jelentkezhet egy másikra. Az árképzés már most is komoly kedvezményt tartalmaz, hiszen a helyzetre való tekintettel felére csökkentettem a részvételi díjat.

nemduma
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 19

Hozzászólás Szerző: nemduma »

fapaci írta:
2020.03.30., hétf. 15:10
Éveken át nagy érdeklődés mellett tartottam akusztikai oktatásokat, ám ezeket a jelenlegi helyzetben a szokásos módon a nem tudom megrendezni. De látva az igényt és a jelentkezők hosszú sorát, a foglalkozásokat mostantól online környezetben, interaktív webinarium keretében fogom lebonyolítani, a korábbihoz képest jóval kedvezőbb részvételi díjjal. A résztvevők hasznos elméleti és gyakorlati ismereteket kapnak a zenehallgató és moziszobák akusztikai tervezéséhez, építéséhez, optimalizálásához, megismerkedhetnek az akusztikai mérőeszközökkel, szoftverekkel, mérési eljárásokkal és a mérési eredmények kiértékelésével. Nem egy merev előadásról van szó, sokkal inkább egy vezetett szakmai beszélgetésről.

A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. A foglalkozások 3-4 óra terjedelemben, kis létszámmal (5-10 fő) zajlanak. Részvételi díj: 5.000,- Ft (törzsvásárlói kedvezmény itt is érvényesíthető). Az oktatásra jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben az [info@luxoraudio.eu] címen lehet.

Bővebb információ a honlapon.

Webinar_1.jpg
Szia Fapaci!
Ez egy jó ötlet! Annál is inkább, mert lehet sokan szívesen résztvettek volna, de pl idő időhiány, vagy távolság problémák nem sikerült nekik eddig.
Lenne lehetőség esetleg utólag visszahallgatásra is a résztvevőknek? Vagy más árképzéssel, csak meghallgatni később interaktív részvétel helyett?
Köszi!

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2539

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

tonee73 írta:
2020.03.30., hétf. 19:10
istvan01 írta:
2020.03.30., hétf. 19:05
asebestyen írta:
2020.03.30., hétf. 18:07
Ez valami ingyenes, a közösséget önzetlenül támogató katrantén projekt? :rolleyes:
Ahogy látom több helyen is megjelent ez a toborzó (reklám?), AVX-en is több topicban.
Az általános részről töröltem őket, az ott tiltott reklám.
Nehezen fér a bögyömbe ez a fapaci féle online-táv akusztika előadás. 3-4óra kötetlen beszélgetés 5-10 fővel?? Ha jelentkeznék beszélgetni, akkor az derülne ki, nekem ahhoz tudásom nem elég, hardware és software eszközöm nincs. Az eszköz beszerzésben kaphatok segítséget kedvezménnyel(?), de gyakorlatot szerezni sok-sok eset után lehetne csak. Addig meg mégis csak bízzam szakemberre, szak lista mellékelve!

Mindezt akkor és úgy, hogy sokan most azért érnek rá, mert kényszerszabadságon vannak, vagy éppen megszűnt a munkahelye, 10xer meggondolja mire költsön, tartaléka meddig lesz elég ... De legalább a távoktató tartaléka hosszabban lesz elég.
Értem én, hogy ez nagyon nem karitatív terület, nem a halálosan terhelt kórházi/mentős dolgozókat segíti ... de mégis.

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Éveken át nagy érdeklődés mellett tartottam akusztikai oktatásokat, ám ezeket a jelenlegi helyzetben a szokásos módon a nem tudom megrendezni. De látva az igényt és a jelentkezők hosszú sorát, a foglalkozásokat mostantól online környezetben, interaktív webinarium keretében fogom lebonyolítani, a korábbihoz képest jóval kedvezőbb részvételi díjjal. A résztvevők hasznos elméleti és gyakorlati ismereteket kapnak a zenehallgató és moziszobák akusztikai tervezéséhez, építéséhez, optimalizálásához, megismerkedhetnek az akusztikai mérőeszközökkel, szoftverekkel, mérési eljárásokkal és a mérési eredmények kiértékelésével. Nem egy merev előadásról van szó, sokkal inkább egy vezetett szakmai beszélgetésről.

A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. A foglalkozások 3-4 óra terjedelemben, kis létszámmal (5-10 fő) zajlanak. Részvételi díj: 5.000,- Ft (törzsvásárlói kedvezmény itt is érvényesíthető). Az oktatásra jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben az [info@luxoraudio.eu] címen lehet.

Bővebb információ a honlapon.

Webinar_1.jpg
Webinar_1.jpg (125.57 KiB) Megtekintve 4552 alkalommal

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Acus írta:
2020.03.26., csüt. 21:14
Sajnos, én nem találtam, de közkinccsé tehető-e?
A kézirat megvan, de nem hifistáknak és nem HiFi-ről szól. Zenészeknek, filmeseknek íródott stúdiós eszközökről, technikákról.

Acus
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 27

Hozzászólás Szerző: Acus »

fapaci írta:
2020.03.26., csüt. 20:13
Irvine írta:
2020.03.26., csüt. 19:41
99,99%-ban biztos voltam benne, hogy konkrét számot tőled nem fogok kapni. :)

A stúdiós kiadott könyvednek megírod a címét?
Hangtechnika címen jelent meg, de boltban nem fogod megkapni, mert egyetemi jegyzet, oktatási anyag volt a PTE-n. Nem tudom, használják-e még, lassan 10 éve írtam, amikor még tanítottam.
Sajnos, én nem találtam, de közkinccsé tehető-e?

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Irvine írta:
2020.03.26., csüt. 19:41

Mert nincs mi alapján mondani konkrétumot. Kb mintha azt kérdezted volna, hány nap alatt lehet megépíteni egy akármilyen házat. Számolni mérési adatok és megfogalmazott célok alapján lehet.

Hangtechnika címen jelent meg, de boltban nem fogod megkapni, mert egyetemi jegyzet, oktatási anyag volt a PTE-n. Nem tudom, használják-e még, lassan 10 éve írtam, amikor még tanítottam.

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 10

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Elnézést akkor! Lehet, hogy nem jól emlékszem. Bár a témában leginkább a te írásaidat olvastam és olvasom.
Keresem sokat azt a hsz-t de nem találtam.
Átlagosan bútorozott, fele szőnyeg fele laminált, panel beton falak.
Akkor majd berakom a paneleket aztán mérek. :)

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Irvine írta:
2020.03.26., csüt. 19:19
Szia Fapaci!
Tudom, hogy helység függő mérni kell stb. de valahol olvastam tőled, hogy egy átlagos 16-20 m2-es szobába hány m2 kőzetgyapot alapú elnyelő kell? 6 m2 körül emlékszem.?
Köszi!
Szia! Ilyent tőlem szerintem nem olvashattál, hiszen nincs rá szabály. Annyi és olyan elnyelő anyag kell, amennyit a környezet megkínál. Ez nyilván nagyon más egy teljesen üres és egy gazdagon bútorozott szobában, de a falak anyaga, szerkezete sem mindegy.

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Szia Fapaci!
Tudom, hogy helység függő mérni kell stb. de valahol olvastam tőled, hogy egy átlagos 16-20 m2-es szobába hány m2 kőzetgyapot alapú elnyelő kell? 6 m2 körül emlékszem.?
Köszi!

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

A veszélyhelyzet idején sajnos szünetelnek a helyszíni akusztikai mérések, oktatások. Kicsit szokjuk az új helyzetet, alkalmazkodunk és megyünk tovább. Március végétől online kurzusokkal jelentkezem akusztika és hangfelvétel készítés témákban. Ezekre jelentkezni az info@luxoraudio.eu címen lehet. A részletes infókat hamarosan közzé teszem, de néhány dolgot még tisztázni kell.

zongilog
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Értékelés: 1

Re: Fapaci

Hozzászólás Szerző: zongilog »

Szia, KR-Acoustic javasolta, hogy téged keresselek akusztikai kérdésekkel kapcsolatban, mert ő csak az elemeket készítí el. Remélem tényleg zavarhatlak a kérdéseimmel. Előre is köszönöm.

Szóval egy itthoni házi hobbi stúdiót kapcsán lennének a kérdéseim. A 3 szobás panel lakásomban 2 szoba van, ami közül választhatok, hogy erre a célra használjam.
1-es szoba: 310cm x 550cm, 17nm
2-es szoba: 310cm x 410cm, 12,7nm
Nyilván mivel nem olyan nagy ez a lakás, így más szempontok is belejátszanak, hogy végül majd melyik szoba mellett fogok döntök, de mindenesetre szeretném megkérdezni, hogy van e előnye vagy hátránya anyagilag , illetve a jó akusztikai végeredmény szempontjából, hogy melyik szoba mellett döntök. Azt még elmondanám, hogy a 310 cm-es falak egyike végig ablakos mind két szobában. Most a nagyobbik szoba ablak nélküli 310cm-es falán van az íróasztal és ezen a falon a sarokban van ben egy-egy Genelec 8040-es studio monitor. A bély bebúgással van a legnagyobb bajom jelenleg. üdv, Balázs

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Irvine írta:
2020.02.09., vas. 18:26
Az létezik, hogy két erősítő között ekkora különbség legyen utózengésbe?
Az erősítőnek nincs hatása az utózengésre, ez a paraméter kizárólag a helyiségtől függ. Ha odébb is rakod a mikrofont, lényeges változást nem okozhat az utózengési időben, de a hangnyomás görbe más lesz. Ha összevetést akarsz végezni, azonos hangnyomáson és elhelyezéssel kell mérned.

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Sajnos csak egy pár percig lehet szerkeszteni a hsz-t ahogy látom.
Méregetek itt közben egy méterrel hátrébb toltam a mikrofont. Úgy látom, hogy inkább az okozza a nagy eltérést az utózengési időben.
A mély átvitel jelentősen változik 40 és 75 Hz között.

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Az létezik, hogy két erősítő között ekkora különbség legyen utózengésbe? Tudtommal az a helyiségtől függ.
Az egyik Marantz a másik egy Jungson.
Az össze hasonlítás nem teljesen korrekt, mert az egyik egy integrált a másik meg egy külső hangkártyával lett mérve. Elvileg ez nem lenne szabad, hogy befolyásolja a mérést, de majd ezt is kipróbálom.
A distortion=torzitás görbét, hogyan kell kielemezni, mikor jó?
Marantz_Jungson SPL.jpg
Marantz_Jungson SPL.jpg (318.34 KiB) Megtekintve 3316 alkalommal
Marantz_Jungson RT60.jpg
Marantz_Jungson RT60.jpg (213.8 KiB) Megtekintve 3316 alkalommal

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

fapaci írta:
2020.02.07., pén. 11:12
A következő akusztikai oktatás időpontja: február 23. 15 óra

Téma: akusztikai fogalmak, jelenségek, mérőeszközök, szoftverek, akusztikai mérés folyamata és kiértékelése

A foglalkozásról bővebben a honlapon lehet olvasni.
A februári helyek elfogytak, március 29-re van még 2 hely.

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Köszi Fapaci!
Jogos nem írtam, de mivel szoba akusztika a topik címe így azt szeretném mérni. :D
Egy két közeltéri mérést csak azért fogok csinálni, hogy kizárjam előre az esetleges hangsugárzó hibákat. Bár nem gondolom, hogy bajuk lenne de egy mérésnél a feltételezés semmit nem ér.
Eddig a REW-el ismerkedtem, méregettem de szándékomban áll a HolmImpulse-al is megismerkedni, mérni.
Ránézek majd az általad említett paraméterekre is.
Jelenleg egy ERTR3-mas már nem kapható kis elemmel táplált mikrofon előerősítő kittel és egy Panasonic Wm-61a mikrofon kapszulával mérek.
Mivel az előerősítőnek a frekvencia menetét nem tudom megmérni így egyenlőre ez a mérés csak játékra jó.
Szándékomban áll venni egy gyári mérő mikrofont és ha komolyra fordul a dolog akkor kalibráltatni a mikrofont.
Sajnos ahol most vagyok 10 emeletes panel ház első emelete itt sosem fog igazán jól szólni semmi. De ismerkedni a görbékkel arra jó. :D

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

Irvine írta:
2020.02.08., szomb. 12:51
... azt szeretném megtudni, hogy a hangnyomás veszteségek pl. 10 K-nál -2 Db az mennyire érzékelhető, zavaró lehet zene hallgatás közben az ember számára.

Mérés szempontjából analóg mikrofonnál gondolom nincs túl sok jelentősége a mérésben, hogy 3 vagy 5 méteres mikrofon kábelt használok.
2 dB hangnyomás különbség már igen jól érzékelhető. Nagyjából 1 dB az az érték, amit mindenki észrevesz.

Egy korrekt szimmetrikus kábellel 15 méterig nincs gond. USB-s mikrofonoknál 5 felett kezdődnek a gondok.

Nem írtad, mit szeretnél mérni. Ha a rendszered átviteli képességeire vagy kíváncsi, arra a REW nem a legszerencsésebb választás, mivel ez az akusztikai paraméterekre van kihegyezve. De ha már ezzel próbálkozol, nézz rá a többi paraméterre is, pl. torzítás, fázismenet!

Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Újra előjött a téma, hogy elkezdek itthon mérni, most már (hobbi szinten) komolyabb mérőeszközökkel. A képen egy Asrock Z77 Extreme4 alaplap integrált hangkártyája és egy külső Behringer UMC22 külső hangkártya loop mérése látható kalibrációs file nélkül.
A külső hangkártyával jobban szól a rendszer ami nem meglepő. Ennek az nyilván a jobb dac chip plusz körítés is az oka, de azt szeretném megtudni, hogy a hangnyomás veszteségek pl. 10 K-nál -2 Db az mennyire érzékelhető, zavaró lehet zene hallgatás közben az ember számára. (Nyilván annak aki jól hall)

Mérés szempontjából analóg mikrofonnál gondolom nincs túl sok jelentősége a mérésben, hogy 3 vagy 5 méteres mikrofon kábelt használok. Olvastam erről anno és főleg a magas tartományban néhány tized decibeles csökkenést jelent.? Ez így van?
Csatolmányok
Külső belső hangkártya összehasonlítása.jpg
Külső belső hangkártya összehasonlítása.jpg (244.21 KiB) Megtekintve 3302 alkalommal

fapaci
Tizezresek klubja
Tizezresek klubja
Kapcsolat:

A következő akusztikai oktatás időpontja: február 23. 15 óra

Téma: akusztikai fogalmak, jelenségek, mérőeszközök, szoftverek, akusztikai mérés folyamata és kiértékelése

A foglalkozásról bővebben a honlapon lehet olvasni.

Válasz küldése

Vissza: “Fapaci-Kábelek, csatlakozók, akusztika”