Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

AMS Loudspeakers

Moderátor: kalmi

Avatar
emzeperix
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2012.05.06., vas. 10:29
Értékelés: 114
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Budapest

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: emzeperix »


es hatul basszreflex nyilasu doboznal a basszreflex vagy a woofer pozicio mervadobb ?  (vagy esetleg alacsonyabb frekin a basszreflexnyilase, kicsit magasabbon - mondjuk 50-60 Hz felett a woofer)
gyakorlatilag meg is válaszoltad, mikor - melyik
a hátsó BR nyílásnál magának a doboz hátfalának és a fal távolságát venném figyelembe (illetve a cső és doboz él távolságát is, ha tényleg nagyon széles az a doboz vagy ha a doboz-fal távolság összemérhető a doboz méretével).
egyébként még csak annyit tennék az egészhez, hogy a doboz beforgatása valamelyest enyhít a problémán azzal, hogy a hullám különböző távolságot tesz meg 2 oldalt, így nem 2 egyforma kioltás keletkezik amelyek erősítik egymás hatását, hanem frekvenciában két eltolt kioltás keletkezik melyek csökkentik a kioltás mértékét, cserébe jobban elkenődnek.
Sztem fejezzük be itt, mert kikapunk a topikgazditól...

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: avl2 »


ezt csak annyival egészíteném ki, hogy szélesebb frontlap esetén figyelembe kell venni a hangszóró széle és doboz élénrk távolságát is, hiszen ezt az utat is meg kell tennie a hanghullámnak.
es hatul basszreflex nyilasu doboznal a basszreflex vagy a woofer pozicio mervadobb ?  (vagy esetleg alacsonyabb frekin a basszreflexnyilase, kicsit magasabbon - mondjuk 50-60 Hz felett a woofer)

Avatar
emzeperix
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2012.05.06., vas. 10:29
Értékelés: 114
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Budapest

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: emzeperix »


....negyed hullamhosszra elhelyezes kioltasokat eredmenyez....
ezt csak annyival egészíteném ki, hogy szélesebb frontlap esetén figyelembe kell venni a hangszóró széle és doboz élénrk távolságát is, hiszen ezt az utat is meg kell tennie a hanghullámnak.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: avl2 »



Annyit azért mégis mutatnak, ha adott hallgatási pozícióból mérsz, és változtatod a hangdobozok távolságát a hátsó falhoz képest, láthatóan jóval egyenletesebb az átvitel a hátsó faltól 50 cm-re elhelyezett dobozoknál, mint a hátsó faltól 125 cm-re elhelyezetteknél. Ha megnézed az ábrákat a mélyfrekis válasz egyre egyenletesebb a falhoz közelebb tolva a hangsugárzókat. a 125 cm-es távolságon ott egy nagy völgy 50 Hz-nél, és egy nagy kiemelés 120 Hz körül. Gondolom nem bonyolult belátni hogy melyik méréshez tartozó elrendezés szól korrektebbül, csak nehéz elfogadni az elterjedt "ötödölős" szabály után, amiről magad is azt állítottad, hogy ökölszabály, ez pedig egy korrekt, mérések által is bizonyított szabály!
 
Gyengébbek kedvéért elmagyarázva, ha a szobában adott egy hallgatási pozíció (amit tekintsünk fixnek), ahonnan ezek a mérések készültek, akkor vajon melyik elhelyezésnél kapunk korrektebb mélyfrekis választ? Hátsó faltól 50 vagy 125 cm-re? Szerintem egyértelmű. És ez egyébként nem csak abban az egy pontban igaz, hanem más hallgatási pozícióban, míg nem kerülünk nagyon közel a hátunk mögött lévő falhoz ami szintén anomáliákat okoz, de egészen másféléket.
 
Egyébként a dokumentumban semmi hamisat nem állítanak, hisz ők maguk sem veszik figyelembe a hallgató mögötti falat, egyszerűen egy szabadon felállított hangsugárzóról beszélnek, ami mögé egy falat állítanak fel:
 

 
Figure 1 - Distances from a single wall to the front baffle of free standing loudspeakers.
Correct (green), acceptable (orange) and avoid (red)
 
 
 

 
 
Figure 2 - Frequency domain notches and distances from the single wall behind a free-standing loudspeaker and its front baffle.

 
ha jol ertelmezem a Genelec ajanlast, hasonlo - altalanos - dolgot mondott Roy Allison az Audio Critic 18-as szamaban (neten elerhetö) 1992-ben: negyed hullamhosszra elhelyezes kioltasokat eredmenyez.
 
Ha 340 m/s-os hangsebesseggel szamolok ez ilyen mereteket ad:
 

 
azaz 1 m a kb 85 Hz-es hang negyedhullamhossza, igy annal tavolabbi lehelyezes 85 Hz alatt okoz kioltasokat, 40 Hz negyedhullamhossza a kb. 2.2 m, pont mint a Genelec szövegben.
 
azaz:
- ez a 2 hely hasonlot irt
- nem uj keletü dolog ez, a fizika nem valtozott :-)
 
Allison úr ajanlasaban szerepel még: pláne ne legyen minden oldalfaltol egyforma tavra a melysugarzo, inkabb a b^2=a*c  legyen ervenyes (a,b, es c az oldalaktol tavolsag, b a közepsö ezekböl)

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Ezzel én is aktiválnám magamat 
Szín is teli találat 
 
Mekkora szobába ajánlod?

Köszi!
 
20 és 40 nm között gondolom ideálisnak.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: kalmi »


fotók alapján nekem van egy pici grafitos beütése, amitől olyan technokratikus 
Grafitos beütés  valójában nincs benne.  Ez attól függ, honnan esik rá a fény, a zöld és a középszürke közötti árnyalatokban pompázik, néha naplementekor már kicsi kéket is láttam benne. Baromi jól megy a membránok sima alap szürke színéhez.
Úgy néz ki megtaláltuk az AMS monitorok kiinduló alapszínét! Természetesen ettől eltérő színben is rendelhető majd, de ez lesz a kiinduló "bázis" szín! Nehezen jutottunk el ide, de most végre megvan!

Avatar
Herda
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.12.05., hétf. 16:29
Értékelés: 1

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: Herda »


Ezzel én is aktiválnám magamat 
Szín is teli találat 
 
Mekkora szobába ajánlod?

Avatar
emzeperix
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2012.05.06., vas. 10:29
Értékelés: 114
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Budapest

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: emzeperix »

fotók alapján nekem van egy pici grafitos beütése, amitől olyan technokratikus 

Avatar
Pisti80
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 287
Csatlakozott: 2008.01.14., hétf. 18:16
Értékelés: 562

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: Pisti80 »


.






Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Oké, nyomjuk!
 
Zoli, érdekel a csere, a kérdés a logisztika, mint mindig, de ezt privátban lenyomjuk, megoldjuk.
 
Ákos, FB-n lezavarjuk a többit.
 
Alakul ez.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Nocsak, alakul itt valami ...
Én is szívesen kölcsön tudom adni azt a 3 könyvet amit belinkeltem.
Engem érdekelne mindegyik, általatok belinkelt könyv persze nem mind egyszerre
Ha mzperx szívesen olvasná a "This is your brain on music"-ot akkor csak nyugodtan. Engem bármelyik másik is érdekel szóval indulhat a csere-bere

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
emzeperix
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2012.05.06., vas. 10:29
Értékelés: 114
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Budapest

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: emzeperix »


Nálam itt porosodnak, kölcsön tudom adni, ezért ne adj ki pénzt, max ha annyira megtetszik.
Ha lamalas nem ugrik a 3.-ra, akkor én jelentkeznék egy 2 hetes kölcsönzésre az ünnepekre.
Cserébe egy ilyet fel tudok ajánlani:
http://www.amazon.com/Testing-Loudspeak ... 1882580176

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Jó könyveknek tűnnek, kösz a tippeket, szerintem be fogom szerezni őket!
 
Annyi info van még ebben a témakörben idegen nyelven, hogy szinte egy élet is kevés a teljes irodalom összeszedésére és áttanulmányozására, ezért válogatni kell, okosan.

 
Nálam itt porosodnak, kölcsön tudom adni, ezért ne adj ki pénzt, max ha annyira megtetszik.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Én ezeket vettem meg anno, ...
Jó könyveknek tűnnek, kösz a tippeket, szerintem be fogom szerezni őket!
 
Annyi info van még ebben a témakörben idegen nyelven, hogy szinte egy élet is kevés a teljes irodalom összeszedésére és áttanulmányozására, ezért válogatni kell, okosan.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Voilà:
 
http://www.amazon.com/Master-Handbook-A ... y_b_text_y
http://www.amazon.com/Sound-Reproductio ... dio0589-20
 
Ez pedig csak azért ha semmi újdonságot nem adott volna számodra az előző két könyv (bár ezt kétlem):
 
http://www.amazon.com/Music-Cognition-C ... oacoustics

 
 
Én ezeket vettem meg anno, nagyon olvasmányosak, Linkwitz ajánlotta még anno a saját weboldalán:
 
http://www.amazon.com/Spaces-Speak-Are- ... aces+speak
 
http://www.amazon.com/Auditory-Scene-An ... tory+scene
 
http://www.amazon.com/This-Your-Brain-M ... n+on+music
 
egyébként meg:
 
http://www.linkwitzlab.com/publications.htm
potatomelon.wordpress.com

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Rajta a bázis szín, nemsokára kapja a lakkot! 
 

 

 


Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Voilà:
 
http://www.amazon.com/Master-Handbook-A ... y_b_text_y
http://www.amazon.com/Sound-Reproductio ... dio0589-20
 
Ez pedig csak azért ha semmi újdonságot nem adott volna számodra az előző két könyv (bár ezt kétlem):
 
http://www.amazon.com/Music-Cognition-C ... oacoustics

Letöltöttem és olvasom a 9-ik fejezetet a második hivatkozásból, ami Floyd Toole műve.
Később beszámolok a tanulságokról.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »


A ködös sejtetések nem érnek qtyaf@szát sem, tessék legalább egy-két hivatkozást mutatni(újm,agyarul link a gyengébbek kedvéért), azért az nem olyan megerőltető, anélkül a hitelesség jócskán csorbulhat, nem gondolod??
Voilà:
 
http://www.amazon.com/Master-Handbook-A ... y_b_text_y
http://www.amazon.com/Sound-Reproductio ... dio0589-20
 
Ez pedig csak azért ha semmi újdonságot nem adott volna számodra az előző két könyv (bár ezt kétlem):
 
http://www.amazon.com/Music-Cognition-C ... oacoustics

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Pontosan erről beszélek. Ha valaki a homokba dugja a fejét akkor az "1000 éves" szöveget nyomja élete végéig. Érdemes lenne tájékozódni, hogy mik az újdonságok a pszichoakusztika terén ...
Nem arról van szó, hogy a fenti kijelentések helytelenek lennének, csak nem szabad hozzájuk görcsösen ragaszkodni.

Ha kipróbáltad, és nem hallod az első közvetlen visszaverődés által okozott anomáliát, és megoldását, akkor sajnos irány az orr-fül-gégészet. Ha meg ki sem próbáltad, csak bújod az internetet, akkor nincs több hozzáfűznivalóm. 
A ködös sejtetések nem érnek qtyaf@szát sem, tessék legalább egy-két hivatkozást mutatni(újm,agyarul link a gyengébbek kedvéért), azért az nem olyan megerőltető, anélkül a hitelesség jócskán csorbulhat, nem gondolod??

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Az új dobozokon most egy metálfényű zöldes-szürke szín lesz, ami színárnyalatban a W22-es SEAS mélyközepek membránszínére hasonlít.


Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »


De mondjuk ezeket a hozzászólásokat hasznossá is lehetne tenni, ha egy megfelelőbb topicban kifejtenétek ezeket az újdonságokat. Vannak ám ezen a fórumon érdeklődő/nyitott hifisták is..
Kifejteni én biztos nem fogom, több okból sem. Ha valaki érdeklődik e téma iránt akkor a neten hatalmas mennyiségű információt lehet találni (főleg idegen nyelven) csak ki kell tudni válogatni azt ami hasznos és jó. Egy kis keresés, kutakodás a neten senkinek sem árt

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
hubee
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.01.22., pén. 09:05
Értékelés: 142
Tartózkodási hely: Pécs

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: hubee »



Pontosan erről beszélek. Ha valaki a homokba dugja a fejét akkor az "1000 éves" szöveget nyomja élete végéig. Érdemes lenne tájékozódni, hogy mik az újdonságok a pszichoakusztika terén ...
Nem arról van szó, hogy a fenti kijelentések helytelenek lennének, csak nem szabad hozzájuk görcsösen ragaszkodni.

De mondjuk ezeket a hozzászólásokat hasznossá is lehetne tenni, ha egy megfelelőbb topicban kifejtenétek ezeket az újdonságokat. Vannak ám ezen a fórumon érdeklődő/nyitott hifisták is..
Szeretem a változatosságot :)
---------------------------------

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »



...

Az oldalsó korai visszaverődés figyelembe vétele és kezelése nélkül nem fog jól szólni semmilyen hűde hangsugárzó, ha ezt lamalas nem hallja, attól még sokan mások igen. A LEDE elv otthoni megvalósítása egy lakószobában több, mint nehézkes, emiatt ezt sosem népszerűsítettem, de stúdióban sokkal jobb, mint az egyenletesen elosztott akusztikai burkolat, ahol csak a megfelelő utózengési idő elérésére törekednek.
Pontosan erről beszélek. Ha valaki a homokba dugja a fejét akkor az "1000 éves" szöveget nyomja élete végéig. Érdemes lenne tájékozódni, hogy mik az újdonságok a pszichoakusztika terén ...
Nem arról van szó, hogy a fenti kijelentések helytelenek lennének, csak nem szabad hozzájuk görcsösen ragaszkodni.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: fülelek »


"Egyébként a dokumentumban semmi hamisat nem állítanak, hisz ők maguk sem veszik figyelembe a hallgató mögötti falat, egyszerűen egy szabadon felállított hangsugárzóról beszélnek, ami mögé egy falat állítanak fel:"
 

Ez igaz, csak nem életszerű, legfeljebb stúdióban ahol valóban adott és csak az építéskor módosítható a hallgatási hely. Otthon azért viszonylag könnyen áthelyezhető a hallgató fotel vagy szék.

Az ötödölős szabály azért terjedt el, mert ha valaki nem tud mérni, akkor jó támpont, és megkadályozza az akár +/-15dB-es bajokat. De vannak még más lehetőségek is a jobb hangzás elérése érdekében, pl. az aszimmetrikus elhelyezés oldalirányban, ami a keresztirányú rezonanciákat csökkenti. Persze olyankor sok mindenre kell ügyelni, hogy a hangsugárzókról le tudjon válni a zene (megfelelő felvételek esetén).

Az oldalsó korai visszaverődés figyelembe vétele és kezelése nélkül nem fog jól szólni semmilyen hűde hangsugárzó, ha ezt lamalas nem hallja, attól még sokan mások igen. A LEDE elv otthoni megvalósítása egy lakószobában több, mint nehézkes, emiatt ezt sosem népszerűsítettem, de stúdióban sokkal jobb, mint az egyenletesen elosztott akusztikai burkolat, ahol csak a megfelelő utózengési idő elérésére törekednek.

De nem óhajtok további vitába elegyedni ebben a témában, további sok sikert az Ams hangsugárzóknak.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

AMS Loudspeakers

Hozzászólás Szerző: lamalas »


...nehéz elfogadni az elterjedt "ötödölős" szabály után, amiről magad is azt állítottad, hogy ökölszabály, ez pedig egy korrekt, mérések által is bizonyított szabály!
Ne aggódj Kalmi, van még néhány "régi ökölszabály" az otthoni hifi akusztika témakörében amihez sokan manapság is ragaszkodnak pedig már túlhaladtunk ezeken is. Ilyen pl. az oldalsó első reflexiós pontok (kényszeredett) csillapítása vagy a LEDE elv. Meglepődve tapasztaltam, hogy pl. az idei OPAKFI akusztikai szakmai napon is promotálták a LEDE elvet ami végülis arra jó, hogy a rossz minőségű hangsugárzók nagyobb problémáit "elfedje", de jó hangsugárzót nem "csinál" a rosszból. A jó hangsugárzók LEDE "berendezés" nélkül is jól szólnak.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Lezárt

Vissza: “AS & AMS Loudspeakers”