Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Proji shootout 2017

Moderátor: Hiccusz

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Látom magam előtt a hosszú kígyózó sorokat a bolt előtt, ahol Barco-t árulnak tízmilliókért. Még az is lehet, hogy néhány türelmetlen ember  összeverekedik a lökdösődés közben. Ilyenről nem beszélt senki, mivel ez egy prémium márka. A Ferrari előtt sem állnak kígyózó sorok, ettől függetlenül senki sem csodálkozik az árukon, mert nem véletlenül kerülnek annyiba. Az sokkal jobban elszomorít, ha tízmillióért szar projektort akarnak lenyomni az ember torkán. Ilyent is tudnék példaként felhozni

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Cutler »



Ez 1,38"-es chip, ami túl nagy házimoziba. A 0,9"-es chip amiről most szó van, az viszont tényleg jó...
 
Mondjuk az igaz, hogy a kizárólagosság a TI-nek is szülhet problémákat ... reménykedjünk, hogy most is csak marhaságokat beszélek! :-)
Amit fotóztam az a Loki vagy a Wodan volt, mindkettő 0.9-es, de a kisebb tesó a Balder is az  
https://www.youtube.com/watch?v=aWm9Py_GgWk

Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Fish »

jó okés szóval nem kisember nappalijába.. na.. itt a gépház akkorra mint másnak a lakása!
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



ez nem otthoni felhasználásra javasolt, ilyen a sim2 nek is van pld:
 
http://www.sim2.com/home/en/content/cinema-quattro-0

 
Dehogynem. 
 

 


Avatar
Fish
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5312
Csatlakozott: 2013.06.17., hétf. 16:30
Értékelés: 2203

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Fish »



 
Szerintem nem csak a Barco kap csak "rendes 4K chipet"
Display
3-chip 1.38" DMD
Native 4K (4096 x 2160)
 

ez nem otthoni felhasználásra javasolt, ilyen a sim2 nek is van pld:
 
http://www.sim2.com/home/en/content/cinema-quattro-0
proj:Epson EH-LS12000B,proc/amp:Lexicon MC10/JBl Synthesis SDA-7200, hangfalak:Revel Concerta F12,M12,Performa C52,Canton Incelling 885,sub:REL HT/1508 predator,player:Zidoo UHD3000, kábelek: HiDiamond D2 rca,D3 sub,AQ Carbon 4K+HDR,P568-15M-FBR,Wireworld Solstice,Aq X2,FP.Luxor

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



 
Szerintem nem csak a Barco kap csak "rendes 4K chipet"
Display
3-chip 1.38" DMD
Native 4K (4096 x 2160)
 

 
Ez 1,38"-es chip, ami túl nagy házimoziba. A 0,9"-es chip amiről most szó van, az viszont tényleg jó...
 
Mondjuk az igaz, hogy a kizárólagosság a TI-nek is szülhet problémákat ... reménykedjünk, hogy most is csak marhaságokat beszélek! :-)

Avatar
paler
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 815
Csatlakozott: 2005.04.01., pén. 20:04
Értékelés: 416

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: paler »



 
 
Az viszont biztos, hogy ha csak a Barco kap ebből a "frankó" 4K chip-ből, a többi gyártó meg a "gagyi" 4K chip-et használja, akkor a Barco hamarosan az egyetlen gyártó lesz, a többi meg gyorsan tönkremegy, mert senki nem akar szart venni. És onnantól a Barco-nak monopol helyzete lesz, tehát semmi oka nem lesz, hogy:
 

Szerintem nem csak a Barco kap csak "rendes 4K chipet"
Display

3-chip 1.38" DMD
Native 4K (4096 x 2160)

JBL Synthesis -> Egy hangrendszer mind fölött, egy hang kegyetlen, egy a nyomorba dönt ( árával biztos), bilincs az Egyetlen  /emoticons/default_36_3_1.gif" alt="36_3_1.gif" data-emoticon="" />  
 

Avatar
xwxw4
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2014.02.10., hétf. 19:01
Értékelés: 4

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: xwxw4 »


 
Látom magam előtt a hosszú kígyózó sorokat a bolt előtt, ahol Barco-t árulnak tízmilliókért. Még az is lehet, hogy néhány türelmetlen ember  összeverekedik a lökdösődés közben.

Avatar
IamMenyus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2005.03.03., csüt. 08:33
Értékelés: 156

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: IamMenyus »


Téged igazol az is hogy a TI-ben sem hülyék dolgoznak, nyilván nem adnak kizárólagosságot egyetlen partnernek hogy utána ez az Ő kültségükön felhízlalt partner diktálhasson majd nekik.
 

Vitatkozi részemről sem lenne értelme olyan dologról, amivel kapcsolatban én csak találgatok, hiszen én még nem is láttam ilyet élőben.
 
Az viszont biztos, hogy ha csak a Barco kap ebből a "frankó" 4K chip-ből, a többi gyártó meg a "gagyi" 4K chip-et használja, akkor a Barco hamarosan az egyetlen gyártó lesz, a többi meg gyorsan tönkremegy, mert senki nem akar szart venni. És onnantól a Barco-nak monopol helyzete lesz, tehát semmi oka nem lesz, hogy:
- racionális szinten tartsa az árakat
- folytassa a fejlesztéseket.
 
A fejlődés le fog állni, az árak meg elszállnak, hiszen a Barco is csak egy üzleti vállalkozás és létezésének a célja a profit termelése. Ha növelheti a profitot a fejlesztések költségének a megspórolásával és az árak emelésével, akkor miért NE tenné? Ha pedig ez bekövetkezik, akkor egyikünk sem fog szélesen vigyorogni... :-(


Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Biztos igazad van, véletlenül sem szeretnék vitatkozni veled.
Az viszont tuti, hogy a képek, amiket linkeltem, 0,9-es 4K chip-es Barco vetítőből jöttek ki

 
Vitatkozi részemről sem lenne értelme olyan dologról, amivel kapcsolatban én csak találgatok, hiszen én még nem is láttam ilyet élőben.
 
Az viszont biztos, hogy ha csak a Barco kap ebből a "frankó" 4K chip-ből, a többi gyártó meg a "gagyi" 4K chip-et használja, akkor a Barco hamarosan az egyetlen gyártó lesz, a többi meg gyorsan tönkremegy, mert senki nem akar szart venni. És onnantól a Barco-nak monopol helyzete lesz, tehát semmi oka nem lesz, hogy:
- racionális szinten tartsa az árakat
- folytassa a fejlesztéseket.
 
A fejlődés le fog állni, az árak meg elszállnak, hiszen a Barco is csak egy üzleti vállalkozás és létezésének a célja a profit termelése. Ha növelheti a profitot a fejlesztések költségének a megspórolásával és az árak emelésével, akkor miért NE tenné? Ha pedig ez bekövetkezik, akkor egyikünk sem fog szélesen vigyorogni... :-(

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Szerintem nem más a színtér (bár nem vagyok szakértő) egyszerűen csak a THX módban előre meg vannak csinálva azok a beállítások, amelyek ahhoz kellenek, hogy normális kép legyen a vásznon.
Egy olyan beállítás van általában csak a projin, amit THX-nek neveznek el. Ez "kéne", hogy a legjobb képet mutassa. Gyakran nincs így, de (sokszor) nem az ő hibájuk, hiszen a gyárban halvány fingjuk sincs, ki milyen szobában/környezetben fogja végül használni a vasat.
Másik üzemmódból kiindulva is bekalibrálható a vetítő, de mire mindent "tökéletesen" helyreteszel, kb. ugyanott vagy (egy csomó munka után) ahol egy perc után lettél volna, ha THX módba kapcsolsz. 
 
Sok presetből képtelenség Rómába eljutni.
Így a színek kicsit kevésbé lesznek pontosak (de kalibrálással akár javíthatóak is lehetnek) más paraméterek viszont egyértelműen javulnak (kontraszt, fényerő). Ez akár értelmes kompromisszum is lehet ...bizonyos esetekben.
 
Ja. Feltéve, hogy tényleg kalibrálható a gép BC On állásban. A gyakorlatban ugyanis annyira belenyúl az RGB trackingbe vagy a CMS-be pld., hogy képtelenség jót kihozni belőle. Nem véletlenül javasolja minden gyártó, hogy kalibra előtt mindenképp tegyük ezt OFF állásba. Más kérdés, hogy ebben az esetben kb. 20% fényerőnek intünk egy gombnyomásra búcsút.

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Cutler »



Halkan jegyzem meg, hogy ilyen vetítő nincs is! :-)
 
Úgy értem nem jelentette be ezt a chipset-et a Texas Instruments, Nem szerepel az online katalógusukban, senki és sehol nem említ olyan 4K DMD-t ami ne vagy 0,67"-es lenne (ami gagyi) vagy ne 1,38"-es (ami meg nem fér be házimozis gépbe).
 
Én csak arról tudok nyilatkozni, ami "hivatalosan" létezik, de arról, hogy a Texas Instruments kinek milyen "spéci" DMD-ket gyárt és ad el, illetve arról, hogy melyik cég kapott kedvet (tőlem? ) egy "házi fejlesztésű" 4K "rezgetős" megoldás kifejlesztésére, arról senki semmit nem tud. Én legalábbis nem tudok róla. Egyértelmű és nyilvánvaló (még én is évek óta szajkózom) hogy "jó" 4K megoldást a 7,5 mikronos mikrotükör méretű DMD-re alapozva lehetne építeni, amiből kb. 1" alatti méretben lenne a natív 4K vetítésre alkalmas "rezgetős" chip (soronként kb. 2700db fizikai mikrotükörrel). Az is egyértelmű, hogy a TI simán építhet ilyet, de nyilván nem akarnak üzletileg "alávágni" az új 0,67"-es 4K chip-nek, ami szar ugyan, de olcsó. Akik nem nagyon értenek a dologhoz, meg fogják venni most, majd később lecserélik a "rendes" 4K-ra. Kétszer fizettek egy kisebb vagyont, kétszer több pénze van a gyártónak. Hát nem logikus? 

Biztos igazad van, véletlenül sem szeretnék vitatkozni veled.
Az viszont tuti, hogy a képek, amiket linkeltem, 0,9-es 4K chip-es Barco vetítőből jöttek ki

Avatar
arta
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.11.15., kedd 11:57
Értékelés: 1

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: arta »


Szerintem nem más a színtér (bár nem vagyok szakértő) egyszerűen csak a THX módban előre meg vannak csinálva azok a beállítások, amelyek ahhoz kellenek, hogy normális kép legyen a vásznon. 
 
Én is úgy gondoltam előzőleg, hogy csak egyféleképpen lehet kalibrálni és a THX csak valamiféle szigorúsági mércéje a kalibrálás pontosságának. Amit a francia tesztből nem értek, hogy miért tartozik különböző kontraszt érték a simán bekalibrált és a THX kalibrált állapot között.

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



 

A fent idézett gondolat, ami nem teljesen fedi a valóságot
Van ugyanis egy gyártó, ami tudja, méghozzá kompromisszum mentesen.


... (és persze "soktízmilliós") DLP-ket nyilván most nem érdemes nézni.
 

 

 
Halkan jegyzem meg, hogy ilyen vetítő nincs is! :-)
 
Úgy értem nem jelentette be ezt a chipset-et a Texas Instruments, Nem szerepel az online katalógusukban, senki és sehol nem említ olyan 4K DMD-t ami ne vagy 0,67"-es lenne (ami gagyi) vagy ne 1,38"-es (ami meg nem fér be házimozis gépbe).
 
Én csak arról tudok nyilatkozni, ami "hivatalosan" létezik, de arról, hogy a Texas Instruments kinek milyen "spéci" DMD-ket gyárt és ad el, illetve arról, hogy melyik cég kapott kedvet (tőlem? ) egy "házi fejlesztésű" 4K "rezgetős" megoldás kifejlesztésére, arról senki semmit nem tud. Én legalábbis nem tudok róla. Egyértelmű és nyilvánvaló (még én is évek óta szajkózom) hogy "jó" 4K megoldást a 7,5 mikronos mikrotükör méretű DMD-re alapozva lehetne építeni, amiből kb. 1" alatti méretben lenne a natív 4K vetítésre alkalmas "rezgetős" chip (soronként kb. 2700db fizikai mikrotükörrel). Az is egyértelmű, hogy a TI simán építhet ilyet, de nyilván nem akarnak üzletileg "alávágni" az új 0,67"-es 4K chip-nek, ami szar ugyan, de olcsó. Akik nem nagyon értenek a dologhoz, meg fogják venni most, majd később lecserélik a "rendes" 4K-ra. Kétszer fizettek egy kisebb vagyont, kétszer több pénze van a gyártónak. Hát nem logikus? 

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



A fent idézett gondolat, ami nem teljesen fedi a valóságot
Van ugyanis egy gyártó, ami tudja, méghozzá kompromisszum mentesen.


... (és persze "soktízmilliós") DLP-ket nyilván most nem érdemes nézni.
 


Avatar
R_Andras
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 359
Csatlakozott: 2016.10.17., hétf. 13:31
Értékelés: 56

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: R_Andras »


OFF DE!!
 
Igazad van!
Vettem az adást 
Blogom

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Cutler »



 
Arra majd nagyon kíváncsi lennék, hogy ebben az univerzumban hogy teljesít majd a JVC Z1, amelyik lézeres, natív 4K projektor.
Nem azért érdekel mert épp tervezek 10 milliót kiadni egy projektorra, de mint a mostani JVC-mel nagyon elégedett vásárló érdekel mit tud a JVC csúcsgépe. 

Nem rossz, de megmaradtak a JVC-re jellemző hibák. A nem túl nagy fényerő és a pirosba húzó színvilág. 

Avatar
Cutler
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2882
Csatlakozott: 2009.01.25., vas. 20:21
Értékelés: 1377

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Cutler »


Szerinem ebben a pillanatban nincsen olyan "4K" projektor a piacon, ami valódi 4K képet lenne képes a vászonra vetíteni. Házimozis vonalon legalábbis nincs...
Az írásod jó és nagyon igaz
A fent idézett gondolat, ami nem teljesen fedi a valóságot
Van ugyanis egy gyártó, ami tudja, méghozzá kompromisszum mentesen. Ez a gyártó, amelyik az összes projektort gyártó céget maga mögé utasítja, legyen az Epson, Sony, Panasonic, Benq, JVC vagy akár Sim2. 
Úgy hívják, hogy Barco.
Itt van egy 4m széles, natív 4K-s kép, a Barco-tól. Telefonos kép, de talán érzékelhető a minőségből valamennyi.
Pali! Valószínűleg, a biztonsági személyzet sem tudott volna kirángatni ebből a szobából




Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Nem annyira off, jogos, kérek mindenkit, hogy vegyétek ezt figyelembe!
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
lacy
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1334
Csatlakozott: 2012.09.28., pén. 17:43
Értékelés: 696

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: lacy »


Nagyon köszi
OFF DE!!
 
Most komolyan
MÉRT NEM TUDOD A DELETE GOMBODAT MEG AZ EGEREDET KICSIT HASZNÁLNI???
mi a pék farkáért kell állandóan beidézni 200 oldalt? nagyjából 15 másodperc törölni a szöveget és meghagyni a lényeget, amire válaszolsz, ha meg az egészre, akkor az első sort kb mint én, és kész
Nem gyulaipali ellen, de őnála a legszembetűnőbb a dolog, te meg sokadszor bírsz (sajnos másokkal együtt) ennyire laza lenni
lécci lécci csinálja már meg mindenki, hogy nem idéz be fél és egész oldalakat meg nagyméretű képeket, és linkeket.
köszönettel: egy olvasó

Avatar
R_Andras
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 359
Csatlakozott: 2016.10.17., hétf. 13:31
Értékelés: 56

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: R_Andras »



Szerinem ebben a pillanatban nincsen olyan "4K" projektor a piacon, ami valódi 4K képet lenne képes a vászonra vetíteni. Házimozis vonalon legalábbis nincs, a nagymozis, valós 4K-s 3 chip-es (és persze "soktízmilliós") DLP-ket nyilván most nem érdemes nézni.
 

 
Nagyon köszi
Ez tudományos értekezés volt.
Arra majd nagyon kíváncsi lennék, hogy ebben az univerzumban hogy teljesít majd a JVC Z1, amelyik lézeres, natív 4K projektor.
Nem azért érdekel mert épp tervezek 10 milliót kiadni egy projektorra, de mint a mostani JVC-mel nagyon elégedett vásárló érdekel mit tud a JVC csúcsgépe. Ha azt és a 2017-es JVC gépeket majd meg lehet nézni, jó lenne ha jeleznétek.
Blogom

Avatar
gyulaipal
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1443
Csatlakozott: 2014.10.21., kedd 10:54
Értékelés: 804

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: gyulaipal »



Nagyon köszi a tudományos alaposságú elemzést.
Kíváncsi lennék rá, hogy Te melyik 4K projektort ajánlanád, amelyiket ár/érték arányban a legjobbnak tartasz?
Nem elvileg, gyakorlatilag 

 
Szerinem ebben a pillanatban nincsen olyan "4K" projektor a piacon, ami valódi 4K képet lenne képes a vászonra vetíteni. Házimozis vonalon legalábbis nincs, a nagymozis, valós 4K-s 3 chip-es (és persze "soktízmilliós") DLP-ket nyilván most nem érdemes nézni.
 
Ha viszont az lenne a kérdés, hogy "4K filmek otthioni nézésére" mit vennék MAGAMNAK manapság (ebben tehát vastagon benne van a saját, személyes preferenciám is!!!) akkor egyértelműen a DreamCinema-ban látott 2560 pixel széles panelű, azaz natív 21:9-es Barco lenne a választásom. De hát az nem is egy olcsó gép ... sajnos... 
 
Nekem ez (vicces, de pont) NEM a 21:9 képarány miatt tetszik (a 2560*1600-as, azaz kb. 50%-kal nagyobb pixelszámú, de nem szélesvásznú változat még jobb lenne nekem) hanem mert az ("legalább" 21:9-ben) valós, "kőkemény" 1440p képet vetít (hiszen a 2560*1080 az pont a 21.9-es "része" az 1440p képnek).
 
Ez tehát "csak" 1440p ... de legalább VALÓS 1440p, nem csak valami elméleti szám egy papíron. Tudom, láttam, teszteltük, perfekt módon vette a gép az akadályt. Még optikában szakavatott szemmel nézve is.
 
Ez a gép "szénné" veri az összes LCD projektort (szubjektív képélességre legalábbis, az on/off kontrasztról most nem beszélek) és ehhez elég megnézni az MTF (Modulation Transfer Function) függvény futását. Ez az amit egy optikában jártas szakember először megnéz és ez azt mondja meg, hogy adott sűrűségű fekete-fehér vonalpárok leképezésekor mekkora lesz a kontraszt (a "perfekt" fekete-fehér arányhoz képest, ami magyarul a projektor on/off kontrasztja).
 
Minden valódi projektor esetén az MTF értéke folyamatosan csökken a vonalak sűrítésével (optikai okokból is) viszont elég könnyű értelmezni az MTF(X) értékét, (ahol az X jelöli a "vonalak számát"), mondjuk a következő módon:
- Az MTF(0) értéke legyen az az eset, amikor "0db" vonalpár van a képen, azaz vagy tökfehér az egész vászon, vagy tökfekete. Népies nevén ezt az on/off kontraszt.
- Az MTF(1) legyen az az eset, amikor mondjuk a vászon bal oldala fekete, a jobb oldala fehér, tehát 1db "vonalpár" van a képben.
- Az MTF(2) esetén két vonalpár lenne a képen, de ez majdnem ugyanaz mint az ANSI kontraszt mérésére használt mintázat (csak minden második sorban el kellene tolni a "sakktábla" mezőit, hogy függőleges vonalakat alkossanak a fehér-fekete felületek). Ez GYAKORLATILAG tehát az ANSI kontraszt mérése.
- Az MTF(3) amikor 3db vonalpár van a képben, stb... stb ... stb...
- Az MTF(640) az az eset, amikor egy 720p projektor 1 pixel széles fekete-fehér vonalpárokat vetít egymás mellé.
- Az MTF(960) az az eset, amikor egy 1080p projektor 1 pixel széles fekete-fehér vonalpárokat vetít egymás mellé.
- Az MTF(1280) az az eset, amikor egy 1440p projektor 1 pixel széles fekete-fehér vonalpárokat vetít egymás mellé.
- Az MTF(1920) az az eset, amikor egy 2160p (4K) projektor 1 pixel széles fekete-fehér vonalpárokat vetít egymás mellé.
 
Ok, akkor most mi a különbség a 720p, az 1080p, az 1440p és a 2160p projektor között? Az, hogy a 720p esetén MINDEN 640 vonalpárnál sűrűbb mintázatra gyakorlatilag konstans NULLA lesz a kontraszt (ez nem teljesen igaz a valóságban, de első közelítésnek jó). Az 1080p projektor tehát annyival "jobb" a 720p-nél, hogy 960 vonalpárt IS képes NEM NULLA kontraszttal vetíteni. Az 1440p projektor meg képes 1280 vonalpárt vetíteni, amire már sem a 720p, sem az 1080p gép nem képes, hiszen ezek kontrasztja itt már (gyakorlatilag) nulla.
 
A gond csak az, hogy a katalógusban levő "felbontás" érték csupán annyit mond meg, hogy az adott felbontásnál "NEM NULLA" a kép kontrasztja. De azt még véletlenül sem mondja meg, hogy MENNYI az a "nem nulla" érték??? Márpedig az emberi szem, ha pici részletekről van szó, akkor elsősorban a kontrasztokra érzékeny, NEM pedig a részletek abszolút méretére. Ezért lehet pl. a Holdon 2x-3x nagyobb nagyítást használni egy csillagászati távcsővel, mint ugyanazzal a távcsővel pl. a Jupiteren. A kép mindkét esetben ugyanolyan éles abszolút értékben, csak a Hold felülete durván kontrasztos, a Jupiteren meg gyengén kontrasztosak a felhősávok részletei. Az emberi szem tehát az (abszolút értékben) 2x-3x kisebb felbontású képet is ugyanolyan "élesnek" érzékeli (!!!) ha a pici részletek KONTRASZTOSAK, mint akkor, ha gyenge a kontrasztjuk. Mivel a projektor képét (tipikusan) emberi szem nézi, ezért logikus olyan gépet választani, ami olyan képet vetít, ami az emberi szem számára optimális ... ez pedig az apró részletek kontrasztján múlik. Ez viszont az optika minőségtől és a megjelenítési rendszertől egyaránt függ. És az olcsó optika ritkán jó minőségű...
 
Akkor most egy táblázat az általam (hasraütés szerűen) BECSÜLT MTF értékekről a különböző projektorok esetén (a "Samu" úgy értelmezendő mint az "olcsó DLP" gépek egyik tipikus képviselője, egyébként a DLP gépek a "komoly" DLP-ket jelentik):
 
MTF érték    720p DLP    1080p DLP     Samu    Barco(1440p)    Sony 4K
MTF(640)        0,9                0,95               0,8           0,97                 0,5
MTF(960)        0                   0,9                 0,7           0,95                 0,3
MTF(1280)      0                   0                    0              0,9                   0,15 (vagy még kevesebb?)
MTF(1920)      0                   0                    0              0                      0,05 (vagy még kevesebb?)
 
A táblázat alapján már könnyű a vetítőket "megérteni":
 
- a "Nagyon Komoly" (sokmilliós, esetenként 3 chip-es) DLP gépek a saját felbontási határuk legvégéig gyakorlatilag PERFEKT kontrasztot vetítenek, mivel DLP chip (mint képalkotó elem) erre teljesen alkalmas és a kiváló optikai minőség gyakorlatilag semmit nem ront a képen. Ez már egyáltalán nem is olyan kevés, mint azt a számok alapján gondolnánk, már 720p felbontásban SEM (pici részletek kontrasztjára még az is elveri a Sony-t ... egy ideig ... de persze 640 vonalpár felett már "vége a 720p dalnak").
 
- az 1080p felbontású "komoly" DLP gépek pedig még egy ideig felülmúlják kontrasztra a 4K LCD-t ... de azután ennek a dalnak is vége lesz (960 vonalpárnál).
 
- a gond csak az, hogy a Sony dala sem szól ekkor már olyan "tisztán" és "hangosan". Szegény Sony ekkor már csak alig hallhatóan "nyöszörög" (áriázás helyett) de azért VALAMI még van a képben. De a nagyon gyenge kontraszt miatt az emberi szem ezt alig fogja érzékelni, tehát szubjektíve ALIG érezzük "élesebbnek" a képét egy JÓ 1080p képénél. Vagy pont homályosabbnak érezzük, mivel az MTF értékei már jóval előbb elkezdtek csökkenni.
 
- az "olcsó" DLP-k esetén tipikusan kisebb a DLP chip mérete és persze az optika sem olyan jó minőségű, a pici részletek kontrasztja ettől valamennyit romlik, de azért (a Samu esetén biztosan) az 1080p felbontás még jól "átjön" és elfogadható (ha nem is Barco-szintű) az apró részletek kontrasztja. Ezért a pénzért ez nem is rossz kompromisszum.  
 
- a táblázat alapján egyértelmű, hogy a Sony egyedül az MTF(1920) "menüpontban" jobb a Barco-nál, de itt már a Sony is olyan gyenge kontrasztú, hogy ezzel (szerintem) gyakorlatilag SEMMIT nem nyerünk. Viszont mindenhol máshol a Barco a jobb és pont abban a tartományban SOKKAL jobb, ahol az emberi szem a kép "élességét" érzékeli.
 
Ha egy szakembernek ebben a kérdéskörben dönteni kell, azonnal az MTF lefutását fogja nézni. Ez az ipari szabvány. Ha pedig ezt nézzük, akkor egyértelműen és vitán felül a Barco a legjobb projektor amit ma boltban kapni lehet, Ha a 4K filmek otthoni vetítése a cél. A 4K elsődleges előnye a nagyobb felbontás, azaz az élesebb kép, tehát itt fokozottan a kép élességét kell vizsgálni. Szerintem.
 
Az is látszik, hogy a Barco "csupán" 1440p felbontása még NEM éri el a 4K szintjét. Ez tehát NEM egy elméletileg tökéletes megoldás 4K filmek nézésére ... de még mindig ez az abszolút értelemben legjobb kompromisszum. Sajnos az otthoni vetítéstechnika ma még nincs felkészülve a 4K feladat tökéletes megoldására.
 
Milyen kár, hogy az új TI 4K chipset ilyen elfogadhatatlan on/off kontrasztot produkál, pedig az elméletileg jobb lehetne a Barco-nál és ráadásul sokkal olcsóbban. De hát az 1000:1 alatti on/off kontraszt azt a chipset-et (gyakorlatilag) mozizásra alkalmatlanná teszi, ha pedig általában alkalmatlan mozizásra, akkor nyilván a 4K témában sem érdemes vele foglalkozni... SAJNOS!!! 
 
Ja, egyébként ha valaki kételkedik a fentiekben, akkor nosza, mérjük meg műszerrel a fenti adatokat! Ehhez csak egy jó fénymérő kell, aminek az elejére két fekete "szigszalag" csíkot ragasztunk úgy, hogy csak kb. 0,5mm-es rés maradjon közöttük, tehát CSAK ezen a kis felületen érzékelje a fényt. A projektorokkal vetíthetünk tesztábrákat, mérhetjük a kontrasztot a fekete és a fehér vonalakkal fedésbe hozva a "rést" és akkor lesz egy "igazi" táblázatunk. Azt viszont nem hiszem, hogy az eredményeknek mindenki örülne... :-(
 
Ja, a rezgőtükör annyit (minimum) javít a képen, hogy gyök kétszeresére "tolja ki" a felbontás végső határát. Persze ennél többet javít szubjektíve (mivel a vonalpárok NEM veszik figyelembe sem az emberi szem eltérő "pozíció érzékelését" és "felbontását", sem a szem felbontásának irányfüggését, emiatt a szubjektív javulás SOKKAL NAGYOBB lesz, mint amit a tesztábra mutat). Kipróbáltam és felbontás "gyök kétszeresésnél" tényleg elég szépen látszanak a vonalpárok a rezgőtükörrel. Kontrasztosan megjelennek, de azért NEM 100% a kontraszt. Így tehát a 720p projektor esetén az MTF(902) értéke mondjuk 0,7 lesz (az eredetileg NULLA érték helyett). Ez pedig már igen közel van az 1080p gépek 960 vonalpáros max. felbontásához. Így tehát 1080p DLP gép rezgőtükörrel 1354 vonalpárnál vetítene kb. ekkora kontrasztot, azaz picit jobb lenne (a tesztábrával tényszerűen mérhető, bizonyítható) valós felbontása, mint a Barco-nak. A Barco pedig kb. ekkora kontrasztot vetíthetne 1804 vonalpárral, amit nem hiszem, hogy az emberi szem meg tudna különböztetni egy 1920 vonalpárból álló (natív 2160p) képtől (10% alatti eltérést nehéz szemmel érzékelni). Ha tehát a natív 4K a cél, akkor (tudtommal, jelenleg) az egyetlen (valódi) lehetőség egy Barco egy rezgőtükörrel. Így a Barco minden pozitív tulajdonsága megmarad, de a felbontás (is gyakorlatilag) natív 4K lesz. De nem tudom, hogy lenne-e igazi értelme a natív 4K-nak, mivel ma még a 4K filmek felbontása sem valódi 4K és a Barco magában is olyan képet vetít (persze 4K forrásból) hogy nem hiszem, hogy annál jobb (élesebb) tényleg kell a gyakorlatban, maximum akkor, ha valaki 2 méterről néz 3 méteres képet. De ez ritkaság.
 
A Sony védelmében viszont még el kell mondani, hogy egy KOMOLY előnye azért van a folyamatosan csökkenő MTF függvénynek: ez baromira hasonlít az analóg film átviteli függvényére. Ha tehát valaki "analógos" képet akar a vásznon, akkor annak A LEGJOBB VÁLASZTÁS A SONY. Ennek a képe csodaszépen plasztikus és pixelmentes, megtévesztésig "analógos" kép, de persze a digitális technika előnyeivel. Ebben a Sony verhetetlen. Egyáltalán NEM ROSSZ projektor az, nagyon is jó gép, csak éppen NEM ANNAK jó, aki a 4K kép "borotva" élességére vágyik. Ha a Sony a gépet a valós értékeire alapozva pozicionálná a piacon, szerintem sokkal többen meg is vennék és kevesebb is lenne a csalódott tulaj. És persze szivárványmentes a képe, ami szintén előny...
 
Bocsi, ha hosszú voltam, de ez kikívánkozott belőlem. Ahogy én jelenleg látom, ez a rideg valóság, aki erre alapoz, az nem csalódhat. Ha a Tisztelt Plénumot ( ) ennél pontosabb adatok érdeklik, nosza, csináljunk egy mérést! De a lényeg szerintem már a fentiekből is látszik, várakozásom szerint a mérés csak pontosítani fogja a fentieket, de a lényeg nem fog változni...

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »


Mármint olyanra gondolsz, amelyet ő tesz 4K-vá, vagy amelyik gyárilag is az?

Avatar
R_Andras
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 359
Csatlakozott: 2016.10.17., hétf. 13:31
Értékelés: 56

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: R_Andras »


Mármint olyanra gondolsz, amelyet ő tesz 4K-vá, vagy amelyik gyárilag is az?
 
Olyanra, amelyik gyárilag is az...
Blogom

Avatar
Hiccusz
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3213
Csatlakozott: 2013.08.21., szer. 10:16
Értékelés: 1379

Proji shootout 2017

Hozzászólás Szerző: Hiccusz »



Nagyon köszi a tudományos alaposságú elemzést.
Kíváncsi lennék rá, hogy Te melyik 4K projektort ajánlanád, amelyiket ár/érték arányban a legjobbnak tartasz?
Nem elvileg, gyakorlatilag
Mármint olyanra gondolsz, amelyet ő tesz 4K-vá, vagy amelyik gyárilag is az?

Válasz küldése

Vissza: “DREAMCINEMA”