A fórumon megszaporodott bot-ok miatt, teszt jelleggel bevezettünk egy "biztonsági kód" rendszert.
Amikor új posztot hoztok létre, be kell írni a téma alá az alatta lévő biztonsági kódot

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: TMP, dragonweed

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Értékelés: 2259

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.21., pén. 18:58

pärt írta:
2019.06.21., pén. 15:50
Legutóbb a Mézga család egyik epizódjában láttam ilyesmit.
Hol van a telek, Pripjatyban? :D
Nem, ez Fukushima-i import..... :D Debrecenben a piac most tele van ilyennel, nemcsak aránylag olcsó (650-750/kg)
de még finom is (+teljesen vega) ;peace;
"Értékek vagy érdekek mentén éljük az életünket – mi választunk."

pärt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 202

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.06.21., pén. 15:50

Legutóbb a Mézga család egyik epizódjában láttam ilyesmit.
Hol van a telek, Pripjatyban? :D

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.21., pén. 14:02

Abszolút off-topic.... :D : Az idei cseresznye bajnokság győztesei. :smile29: (kedvenc gyümölcsöm)
Csatolmányok
SAM_4156.jpg
SAM_4156.jpg (217.51 KiB) Megtekintve 1762 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.19., szer. 10:15

Elnézést kérek azoktól akiket az ígéretemmel "belelkesítettem" a bemutatóval kapcsolatban, de sajnos néha nem várt nehézségek merülnek fel a tervezés-építés során.
Aki egy kicsit is foglalkozott már hasonló dologgal tudhatja milyen problémákkal szembesülhet a tervező, -persze ha nem elégszik meg a "jó lesz az úgy" eredménnyel- szóval nem egyszerű a feladat. Egy elég jónevű gyártó (Aperion Audio) főkonstruktőre írja erről:

„A while ago you may have been thinking that crossover design sounded pretty easy – but now you’re convinced that it must be close to impossible. The truth is that it’s really not that bad if you know the secret that many speaker designers keep to themselves – that it’s speaker performance that matters, not theory. Designers don’t need to calculate adjacent slopes, how the sound from two sources will add together, and so on. They can just fiddle with everything until they deliver the desired sound — though it’s very true that knowing the theory makes you a much better fiddler. And now there are good computer modeling programs that can get a designer pretty close. But the process really comes down to fiddling with parts, measuring frequency and impedance character, listening and repeating over and over again until the speaker performance gets the big thumbs-up. Which is why good measuring equipment, a panel of golden ears and a good listening room are as indispensable as a phD in crossover theory. „

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.18., kedd 12:09

Sajnos nem jó híreim vannak.... sad.gif Hosszas fáradozásom ellenére sem sikerült "reprodukálnom" a Kougar-t.
Korábban említettem, hogy az újabb szériájú magassugárzók jelentősen eltérnek a régitől, mind mechanikai konstrukcióban, mind paraméterekben. Merevebb felfüggesztés, nagyobb érzékenység, más az átviteli görbe lefutása, stb.
Aztán hogy tovább rontsuk a helyzetet, kiderült, hogy a mélyközepeken is változtattak éppen annyit, (nem megy annyira magasra mint a régi, de eltüntették az alu membrán 8 kHz-s rezonanciacsúcsát) hogy rendelkezésemre álló időben ne tudjak a számomra (is) elfogadható eredményt felmutatni velük. Így meg szerintem nincs értelme bemutatni őket.
Félreértés ne essék, jók az új hangszórók, -nagyon jók- de annyira mások mint a prototípusé voltak, hogy az eredeti váltóval megépítve a két hangnak köze nincs egymáshoz.
Valószínűleg a teljes váltót újra kell tervezni, talán a dobozméret+ hangolás az ami marad, de ez nem két nap munkája lesz, úgyhogy elnapoljuk az eseményt őszre. Addigra csak dűlőre jutok velük....

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 20:26

Elnézést a túlzottan "szakmai" ízű lelkendezésért, de remélem majd aki eljön a bemutatóra meghallgathatja mire is képes egy közepes árú, de nagyon okosan-gondosan megtervezett fém dómsugárzó.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 20:15

Má' hogy a gránátba ne érdekelne!.... :smile29:
Bár ez az "átdolgozott" SB 26ADC is frenetikusan jó. Sajna az érzékenységét nem tudom egzaktul megmérni, mert a rendszeremben nincs abszolút hangnyomásszint mérési lehetőség, de az biztos hogy az első szériánál legalább 3 dB-vel érzékenyebb. (szerintem minimum 92 dB/W)
Troels Gravesen is külön kiemeli, hogy nem találkozott még ilyen alacsony torzítású dómsugárzóval. Rezonanciafrekije 680 Hz, a CSD-je (vízesés diagram) példaértékű. Az meg már csak hab a tortán, hogy a szórásképe is kivételes, 40 (!) fokról mérve csak 6-7 dB-t esik 15k-nál, így különösen jó térábrázolásra képes:

"Now, I've checked my most recent tweeter tests, and I can't find any tweeter displaying such low distortion all the way down to 1 kHz.
I've repeated these distortion measurements several times and find them consistent. This is what I get."

(http://www.troelsgravesen.dk/SBA-tweeters.htm)

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2349

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.06.13., csüt. 19:33

Nagy a kísértés a Bliesma alu irányában, egyszer élünk, vagy mi a manó... (szőke csajszi mondja barátnőjének: -Képzeld, befizettem egy reinkarnációs tanfolyamra! -És nem volt drága? -De, de hát egyszer élünk... :D)
Ha meglesz valamikor, szívesen elküldöm neked egy sasolásra meg egy fülelésre, ha érdekel...

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 16:32

fülelek írta:
2019.06.13., csüt. 16:04
Hát ez az... Az SB26 felett már igen kevés dóm van, a Bliesma, Accuton, Stage Accompany https://www.stageaccompany.com/products/ribboncd.html de árban durvább a különbség az SB javára, mint hangban.
Na de mit csinálsz, ha [>92dB mélyközepedhez kell illeszteni magasat 2kHz alatt? Vagy aktívkodsz, vagy kifizeted (kifizetteted:D) a drágább magasat...
Egyszerű a megoldás... nem tervezek/építek dobozt 92 dB-s mélyközéppel, meg nem váltok 2 k alatt. :smile53:

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.06.13., csüt. 16:04

Hát ez az... Az SB26 felett már igen kevés dóm van, a Bliesma, Accuton, Stage Accompany https://www.stageaccompany.com/products/ribboncd.html de árban durvább a különbség az SB javára, mint hangban.
Na de mit csinálsz, ha [>92dB mélyközepedhez kell illeszteni magasat 2kHz alatt? Vagy aktívkodsz, vagy kifizeted (kifizetteted:D) a drágább magasat...

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 14:41

MGMART írta:
2019.06.13., csüt. 14:04
Szia András!

Írtam pü-t.
Válaszoltam.

MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 316

Hozzászólás Szerző: MGMART » 2019.06.13., csüt. 14:04

Szia András!

Írtam pü-t.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 13:33

"Volt családom, jó állásom, saját otthonom, aztán egy nap felfedeztem, hogy hallom a különbséget a komponensek hangja között...." Ismerős? :smile29:
Csatolmányok
audiophilia-nervosa-homeless.gif
audiophilia-nervosa-homeless.gif (122.45 KiB) Megtekintve 1979 alkalommal

Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 379

Hozzászólás Szerző: Klaca » 2019.06.13., csüt. 13:21

dragonweed írta:
2019.06.13., csüt. 13:00
Persze, tudjuk, túl lehet tolni mindent.... Én sem ezt próbáltam "népszerűsíteni", csak leírtam a tapasztalataimat.
Aztán hogy ki mihez kezd egy kapott információval, az már az ő dolga. :smile53:
természetesen nem neked szólt, nem is az "elkövetőnek", hiszen lehet, hogy ő is tud magán röhögni egy jót...

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 13:19

Amúgy meg -őszintén- nem tudom ez mennyivel rosszabb, mint telepakolni a szobát komoly pénzekért mért "térharmonizátorokkal", százezreket érő Shakti kövekkel, meg az utolsó méteres AC szakaszra százezres hálózati kábelekkel, ródiumozott csatlakozókkal....
Nem akarok ezek ellen a dolgok ellen beszélni, de úgy gondolom ezek pszichés hatása ("nehogy má' ne működjön ennyi pénzért!") legalább akkora mint az említett ragasztgatós ábráké (ugyanúgy nem mérhető), de ezek legalább nem kerülnek csak pár száz forintba....

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 13:00

Persze, tudjuk, túl lehet tolni mindent.... Én sem ezt próbáltam "népszerűsíteni", csak leírtam a tapasztalataimat.
Aztán hogy ki mihez kezd egy kapott információval, az már az ő dolga. :smile53:

Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 379

Hozzászólás Szerző: Klaca » 2019.06.13., csüt. 12:42

Balage78 írta:
2019.06.12., szer. 18:51
A japán fekete-fehér írásjegyes ezoterika kombinálódik:
http://longkft.hu/audioblog/gondolat-bu ... -ezoteria/

Érdekes.
Én érdeklődéssel olvasgattam ezt a témát, valamennyire érdekel is a dolog háttere, akármilyen termszteű is az (fizikai, pszichológiai stb), de nem szóltam hozzá, mert pl. nem próbáltam ki a dolgot, de aki - attól függetlenül, hogy hisz-e benne vagy sem, hallja-e a különbséget vagy sem - egy ilyen kép láttán nem kap röhögőgörcsöt, annak sztem komoly baj van a humorérzékével...
miaszusz.jpg
miaszusz.jpg (149.6 KiB) Megtekintve 1527 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.13., csüt. 00:01

Mindazonáltal, ez csak egy a sok értékelés közül ahol az SB26-ost említik:

"I have SB29RDC, TW29RN-B and SB26ADC. I have compared them at 1780Hz 12dB/oct LR.
All of them are good, however....
It's not a good comparison at all.
-SB29 is not suited at all in such a large waveguide because top-end directivity matching is a no-go. Boost of the waveguide doesn't reach as far to the top-end as with a smaller tweeter.
-SB29 is a soft dome, so it will 'dampen' some of the detail. To be more precize: it's not a dome at all. It doesn't move as a piston.
-SB26ADC has lot's more power handling (so less power compression).

Regarding detail: TW29 wins of the SB29 especially in the bottom region,as seen in harmonic distortion plots. Around 4-5kHz, it also sounds more detailed.
Then, SB26 sounds more detailed than TW29. It has comparable 3rd harmonic distortion as to TW29, but 2nd harmonic is around 20dB less. That's a lot.
SB26ADC is the winner all day long. The only subjective thing I liked more on the SB29/TW29 is the slight raise in top-end on those. When I copied this behaviour using DSP over to SB26, it gained the pro's of both worlds and cons of none.

After having played a while with SB26ADC, I somewhat regret buying TW29. Still, compared to other manufacterers, TW29 is cheap. That makes SB26ADC stupid cheap, and the best buy I have ever done. Won't need another tweeter ever again.
I play loud sometimes, that's why I've been waiting for the SB waveguides for the SB26ADC for a long time now. However, I've never ran them into distorting anything close to what SB29 or TW29 do (they get nasty when played loud). I am seriously rethinking the idea of even needing waveguides for the tweeters at all (even dispersion characteristics are close enough to what I wanted)."

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.12., szer. 23:43

Ha már SB-ről volt szó... Kaptam(tunk) egy sallert a gyártól. Megérkeztek a Kougar új magasai, (az említett SB26ADC) ezeket az eredeti prototípus gondosan dokumentált hangváltójával megépítve az egész magastartomány ordít. Nem is kicsit.
Mint kiderült némi módosítást eszközöltek a konstrukción (a textil perem és az alu dóm közötti rezonanciaelnyelő anyagot cserélték, plusz valószínűleg erősebb mágnessel szerelik) így az érzékenysége magasabb lett, ezért az eredeti csillapítóellenállást több mint duplájára kellett növelni a megfelelő szint eléréshez.
Egyébként a hangzása jobb lett így, csak ezt -a váltó újratervezését- sűrűn eljátszani nem túl kényelmes. Ennyit a "termékfejlesztésről", így próbáljon a szegény konstruktőr konzisztens minőséget produkálni sorozatgyártásnál.... gondolkodik.gif
Legalább szólnának , de sehol nem említik a változtatást. A képeken bekarikázott területen látható, az eredetileg fehéresen áttetsző anyag az újakon fekete lett.
Csatolmányok
sb-acoustics-sb26adc-c000-4-aluminum-dome-tweeter.jpg
sb-acoustics-sb26adc-c000-4-aluminum-dome-tweeter.jpg (87.78 KiB) Megtekintve 1612 alkalommal
sb26adc-c000-4_front.jpg
sb26adc-c000-4_front.jpg (172.11 KiB) Megtekintve 1612 alkalommal

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.06.12., szer. 23:27

800 euro egy válogatott pár, de vannak olcsóbbak is...
Nincs még egy dóm, vagy legalábbis én nem tudok róla, ami ennyit tudna egyszerre.
Mondjuk a gyártó az Accutonnál volt gyártási főmérnök, de úgy látszik elege lett...

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.12., szer. 23:18

fülelek írta:
2019.06.12., szer. 22:37
Ezt ismered?
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
1300 (!) Hz-től váltható, érzékeny, terhelhető és elég kicsit torzít...
Elég komolynak tűnik. :smile32: Gondolom néhány SB26ADC kijönne az árából gondolkodik.gif

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.06.12., szer. 22:37

Ezt ismered?
http://www.bliesma.de/Datasheet%20T34B-4.pdf
1300 (!) Hz-től váltható, érzékeny, terhelhető és elég kicsit torzít...

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.06.12., szer. 19:20

Igen, egyszer írtam róluk, még meg is vannak (én is abból a típusból termeltem ki őket)... A doboz többi része felejtős, a mélyközép kb. vicc kategória, a doboz messze alulméretezett, és föléhangolt. 80 Hz alatt nem sok jön belőlük, szóval legfeljebb szatellitnek lehetnének jók. Lehet valami jobb mélyközéppel párosítva lehetne építeni belőlük egy normális hangú dobozt, de az eredetivel kár kínlódni. (szerintem)

Balage78
Isten Hozott! :)
Értékelés: 8

Hozzászólás Szerző: Balage78 » 2019.06.12., szer. 18:58

Volt már itt a fórumon téma a Linaeum tweeter András részéről. Most rátaláltam egy Kenwood kétutas monitorra a fenti magasakkal. Kenwood ls se9, nekem mid-fi hangfalaknak tünnek. András van-e bennük fantázia tuningra :goodluck: vagy felejtős az ügy? :nonononono:
Köszönöm.

Balage78
Értékelés: 8

Hozzászólás Szerző: Balage78 » 2019.06.12., szer. 18:51

A japán fekete-fehér írásjegyes ezoterika kombinálódik:
http://longkft.hu/audioblog/gondolat-bu ... -ezoteria/

Érdekes.

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”