Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Dragonweed DIY

Moderátor: dragonweed

dragonweed
Őslakos
Őslakos
Értékelés: 3104

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.04., szer. 09:03

Nem azt írtam hogy ismeretlen, de valószínűleg európai termékekhez hasonlítva elenyésző számban kerültek forgalomba a kontinensen. Az hogy ki mit hall(lott) belőle sok mindentől függ. Nem azok a tipikus "leteszemvalahovaosztjólvan" kategóriájú dobozok voltak, elég sokat kellett sz...kodni az elhelyezésükkel, beállításukkal, plusz nem lehetett mellettük nagyon mozogni mert csak elég szűk ablakban mutatták amit tudtak.
Basszusuk sem sok volt, viszont ha minden összeállt olyan holografikus teret-színpadot kreáltak amit azóta sem tud túl sok -még tucatszor drágább- típus sem. Utána lehet olvasni, elég egyöntetű vélekedés volt. Én is ezt hallottam, még ha ez nem is sok vizet zavar.
Ennyi.... :smile53:
90% of EVERYTHING is crap.

Ear
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 672

Hozzászólás Szerző: Ear » 2019.12.04., szer. 08:33

dragonweed írta:
2019.12.01., vas. 21:54
Európában csak hírből ismert- híres dobozka, a Spica TC50. Valószínűleg sikerrel pályázhatna az egyik legcsúfabb audio termék díjára, de a hangja zseniális volt.
Miért lett volna Európában ismeretlen? Még a Hifi Magazinba is eljutott: http://www.hifimagazin.hu/HFMCD/HFM/CIKKEK/HFM3010.HTM de a nem nyert kategóriába került valahogy. Hosszú ideig ott árválkodott egy pár a Merlinben, hallottam is, de semmi extrát nem sikerült felfedezni ott a hangjában.

ear.hu - hifi meg ilyesmi

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 519

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.12.03., kedd 18:12

És a kígyó a farkába harap. Visszaértünk az SL6-hoz, ami kategóriát teremtett: a "macskakoporsót". :D

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.03., kedd 08:06

Ha már szóba került Japán.... Ez is onnan van. Arra az esetre ha végleg eleged lett a zenéből. :inbox:
Csatolmányok
big.548.1.jpg
big.548.1.jpg (74.6 KiB) Megtekintve 1467 alkalommal

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.02., hétf. 21:47

pärt írta:
2019.12.02., hétf. 21:30
Szerintem maradjon titok. Derék japániakkal kapcsolatban már megtudtam pár dolgot, amit nem is akartam. Nincs könnyű életük, de tesznek is érte.
Asszem ezt a témát ne boncolgassuk tovább... gondolkodik.gif Minden tiszteletem az ősi japán kultúráé, de ami '45 óta történik náluk az nem nagyon fér bele az általunk elfogadhatónak tartott normák kategóriájába. Aki kicsit is kutakodott ebben a témában ( gondolkodik.gif ) az tudhatja mire gondolok, nem fogom felsorolni. Kár értük, de valóban jórészt maguknak keresték, teremtették azt, amiben most élnek. Így jár egy évszázadokon át izolált kultúra, ami nem tud megküzdeni a hirtelen rázúdúló szeméttel.

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.02., hétf. 21:35

Sidelines (mellékzöngék...)
Kipróbáltam a szóban forgó dobozkát (Dayton-Audiopur) néhány egyéb típusú -amúgy tankönyvinek tekinthető- váltóval is, hát ne tudjátok meg mekkora kupac f.s lett a hangzásból.... gondolkodik.gif
Tanulság ; nincs. Talán annyi, hogy tényleg nem könnyű két (vagy több) hangszórót egy karámba terelni, nagyon keskeny az az ösvény ahol hajlandók együttműködni. Még akkor is, ha nincsenek egyéb akadályok a tervezés útjában. Akár néhány %-nyi eltérések az ideális értékektől borítják az egész hangképet. Ennyit bizonyos "neves" gyártók 10-20%-os toleranciájú alkatrészekből összeálmodott váltóival szerelt dobozairól. Lehet nem mondtam újat, de a tényeken akkor sem változtat...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dragonweed 2019.12.02., hétf. 21:52-kor.

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.12.02., hétf. 21:30

dragonweed írta:
2019.12.02., hétf. 21:12
trane írta:
2019.12.02., hétf. 21:08
pärt írta:
2019.12.02., hétf. 17:56
Hja, például Satoriból sem minden arany, ami fénylik. :D
a3290366639_10.jpg
naja leborulok.gif - hát még ha tudnád, mi van a hölgyemény kicsi kacsójában tartott horgolt maZZag köpeny alatti részén :rolleyes: ... ott :fekverohog:
Censored: XXX 31_1_21.gif Öööö, Te honnan tudod?? :smile29:
Szerintem maradjon titok. Derék japániakkal kapcsolatban már megtudtam pár dolgot, amit nem is akartam. Nincs könnyű életük, de tesznek is érte.

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.02., hétf. 21:12

trane írta:
2019.12.02., hétf. 21:08
pärt írta:
a3290366639_10.jpg
naja leborulok.gif - hát még ha tudnád, mi van a hölgyemény kicsi kacsójában tartott horgolt maZZag köpeny alatti részén :rolleyes: ... ott :fekverohog:
Censored: XXX 31_1_21.gif Öööö, Te honnan tudod?? :smile29:

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1528

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.12.02., hétf. 21:08

pärt írta:
a3290366639_10.jpg

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.12.02., hétf. 17:56

dragonweed írta:
2019.12.02., hétf. 15:03
Hú, de megdobbant a szívem... SL 6 !!!
https://www.jofogas.hu/pest/Hangfal_uj_SL6_99018987.htm
Aztán: Vonyícc SL 6.... :smile29: uvegajto.gif
a3290366639_10.jpg
a3290366639_10.jpg (300.18 KiB) Megtekintve 1268 alkalommal

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.02., hétf. 15:03

Hú, de megdobbant a szívem... SL 6 !!!
https://www.jofogas.hu/pest/Hangfal_uj_SL6_99018987.htm
Aztán: Vonyícc SL 6.... :smile29: uvegajto.gif

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.02., hétf. 10:18

Úgy gondoltam, okulásképpen mégis közzéteszem az elkészült váltó szimulációját, pár megjegyzéssel. Nem tartok tőle, hogy rövidesem megjelennek a sorozatban gyártott dobozok a piacon ( :rolleyes: ), ha valaki mégis úgy dönt belevág, keressen meg.
:smile53:
A képen látható értékek szimulációs értékek, a megépített változat ettől minimális értékben több helyen eltér. Az eltérés oka: dobozgeometria, csillapítás, hangszórók helyzete az előlapon. A szimuláció és kapcsolás nem tartalmazza a BSC
(előlap átviteli lépcső) korrekciós tekercset, ezt a program nem tudja modellezni, az empirikus úton meg néhány méréssel lett meghatározva. A hangszórók adatai mért FRD és ZMA fájlokból lettek betáplálva, a döntött előlap a magassugárzó "hátratolásával" lett modellezve (-2cm, ezt a program tudja).
Az érdekesség az, hogy a mért átviteli görbék nagyon hasonlóak a szimuláltakhoz, végül sikerült 3 dB-n (nem +/-!) belülre hangolni az átvitelt. Ami még érdekesebb az hogy a fázis (és ezzel együtt az impulzus) átvitel nagyon jó, ilyet azért nem sűrűn látni publikált méréseken.
Csatolmányok
Daypur simulated.jpg
Daypur simulated.jpg (482.47 KiB) Megtekintve 1319 alkalommal

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.12.01., vas. 21:54

Beugrott közben egy emlék.... volt akkoriban kanadai éveim alatt arrafelé egy - Európában csak hírből ismert- híres dobozka, a Spica TC50. Valószínűleg sikerrel pályázhatna az egyik legcsúfabb audio termék díjára, de a hangja zseniális volt.
Ez pedig a születőfélben levő kis Dayton-Audiopur dobozok kapcsán jött elő, mert emlékeim szerint nagyon hasonló hangzásvilágot képviselnek mint a Spica-k. Egyszerű konstrukció volt, egy 16 cm-es Audax mélyközéppel, meg egy szintén Audax 1 collos textil dómmal. A trükk a döntött előlapban, és az egyszerűnek tűnő, de nagyon okosan kitalált aszimmetrikus váltóban rejlett, mert ezekkel a megoldásokkal nagyon jó fázismenetet és impulzusátvitelt sikerült elérni.
Amennyire emlékszem a hangjukra fantasztikus teret és életszerűséget produkáltak, ezt sok tesztben is kiemelték, sokáig nagy kedvence volt többek között a Stereophile-nak is. A tengeren túl még ma is kultikus státusznak örvend a fellelhető kevés darab.
Nem tudom mennyire sikerül majd reprodukálnom ezt a hangzást, de egyelőre úgy tűnik jó úton haladok....
Csatolmányok
SAM_4406.jpg
SAM_4406.jpg (234.81 KiB) Megtekintve 1295 alkalommal
spica-tc50i-schematics1.gif
spica-tc50i-schematics1.gif (11.59 KiB) Megtekintve 1295 alkalommal
2133546-spica-tc50-triangular-2-ways-speakers.jpg
2133546-spica-tc50-triangular-2-ways-speakers.jpg (137.07 KiB) Megtekintve 1295 alkalommal

Vinkler
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Értékelés: 3597

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2019.12.01., vas. 09:11

dragonweed írta:
2019.11.30., szomb. 18:47
Fura kis jószág lett ez a doboz. Nincs ennek se magasa, se mélye... gondolkodik.gif . Csak akkor ha kell, és csak annyi amennyi éppen kell. Nem tudom mennyire ismeritek ezt a jelenséget, amikor egy hangsugárzónak mindig van magasa is, mélye is. Bármit hallgatsz rajta, valami mindig ott dünnyög az alján, meg ott cicerészik a tetején, ha kell ha nem. Zúg, búg, rezonál, sziszeg, fáraszt, unod. Gondolom találkoztatok már pár ilyennel.
Első alkalommal, amikor ilyet hallottam, nem is értettem, hogy mi történt, aztán egyszer csak megszólalt valami az alján és a tetején is. Nah mondom van itt minden, de csak akkor, ha kell. Nem ma történt az eset és ha jól emlékszem egy 3 utas BBC monitor volt.
Apple / Parasound / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

bodnart
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 171

Hozzászólás Szerző: bodnart » 2019.12.01., vas. 08:46

dragonweed írta:
Dolgok, hangok, hangszerek szólalnak meg a fekete semmiből, sötétben nagy csendben nem jó hallgatni, ijesztő tud lenni.
Én nagyon szeretem ezt az effektust, amikor a rendszer annyira átvágja az agyat, hogy hirtelen odavarázsol a tér adott pontjára egy hangszert(a tulajdonosával együtt :) ), amit úgy érzékelek, hogy megsérti a személyes teremet :)

Jó ez a kis diszkomfort néha :)

Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 349

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 » 2019.12.01., vas. 08:25

Örvendetes, hogy a kisérletező kedved megmaradt!
Lehet, hogy a napi munkában elfáradsz, ezeket a dolgokat viszont mindenki
várja tőled! 36_1_11.gif

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.30., szomb. 19:20

Nagyon jól... :D Régebben volt, hogy hónapokig csak egy darab éppen készülőfélben levő doboz szólt. Igazából az összes Totem "monóban" készült, ha úgy éreztem hogy egy rendben van, készült a párja, és -voilá- :smile53: úgy is rendben volt. Nagyon ritkán kellett módosítani a dizájnon.
Nem vagyok sztereó (főleg meg nem X.1) függő, a zene lényege egy hangszórón is át kell(ene) hogy jöjjön. Lehet meglepő amit mondok, de pl. térmélységet egy hangszóróból is tökéletesen lehet érezni. Ha egyből nincs, kettőből sem lesz. Azt már nem is említem, hogy rengeteg mai "sztereó"-nak titulált felvétel olyan borzalmasan művi effektusokkal operál, hogy köszönöm, de inkább nem.
Arról meg nem is beszélve, hogy sztereóban -2 dobozt egyszerre- hangolni pontosan dupla munkát-időt jelent. gondolkodik.gif

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2412

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2019.11.30., szomb. 18:54

dragonweed írta:
Fura kis jószág lett ez a doboz. Nincs ennek se magasa, se mélye... gondolkodik.gif . Csak akkor ha kell, és csak annyi amennyi éppen kell. Nem tudom mennyire ismeritek ezt a jelenséget, amikor egy hangsugárzónak mindig van magasa is, mélye is. Bármit hallgatsz rajta, valami mindig ott dünnyög az alján, meg ott cicerészik a tetején, ha kell ha nem. Zúg, búg, rezonál, sziszeg, fáraszt, unod. Gondolom találkoztatok már pár ilyennel.
Ha meg hallasz egy olyat ami ezeket a dolgokat nem műveli, az első reakció a hiányérzet. Kicsit nekem is szoknom kellett, -bár a Satori azért már nagyon közel van ehhez- de egy idő után meg kigyullad a jelzőfény, hoppá... gondolkodik.gif
Dolgok, hangok, hangszerek szólalnak meg a fekete semmiből, sötétben nagy csendben nem jó hallgatni, ijesztő tud lenni. A jó öreg Quad ESL 57 csinált ilyeneket, azon kívül nem sok hasonlót hallottam ami ezt tudná, a 63-as már kiszámíthatóbb volt.. Talán a Celestion SL600, meg egy-két jobb szélessávú ami hasonló effektusokat tudott.
Jövő héten talán összerakom a párját, aztán meglátjuk mire válik sztereóban... :rolleyes:
Hogy bírod ki, hogy még nincs meg a párja?
Supra MD-06 mk3 | LuXor PC V1 | Audio-gd di2014 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | Audio-gd Master 3 végfok | Xavian XN Piccola | Supra kábelezés

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.30., szomb. 18:47

Ha meg hallasz egy olyat ami ezeket a dolgokat nem műveli, az első reakció a hiányérzet. Kicsit nekem is szoknom kellett, -bár a Satori azért már nagyon közel van ehhez- de egy idő után meg kigyullad a jelzőfény, hoppá... gondolkodik.gif
Dolgok, hangok, hangszerek szólalnak meg a fekete semmiből, sötétben nagy csendben nem jó hallgatni, ijesztő tud lenni. A jó öreg Quad ESL 57 csinált ilyeneket, azon kívül nem sok hasonlót hallottam ami ezt tudná, a 63-as már kiszámíthatóbb volt.. Talán a Celestion SL600, meg egy-két jobb szélessávú ami hasonló effektusokat tudott.
Jövő héten talán összerakom a párját, aztán meglátjuk mire válik sztereóban... :rolleyes:

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.29., pén. 20:21

Ennél a dobozkánál a mérések nem olyan látványosan egyenesek mint a legtöbb eddiginél, a hangzás viszont nagyon az... Egyre inkább. :rolleyes:
A Dayton-nak ez a kis mélyközepe bevonul az eddig hallott legjobb hangszórók "hall of fame"- jébe, nem tudom hogy csinálták, de sok szélessávú megirigyelhetné. Könnyű merev kompozit membrán minimális rezonanciával és egész komoly lineáris kitéréssel (+/-4mm). Nagyon okos konstrukció, ráadásul ára is teljesen rendben van (44 USD). Kár hogy itthon nem kapható...
A mellékelt görbe csak a mélyközép váltó nélküli átvitelét mutatja.
Csatolmányok
RS150P-8 fr.png
RS150P-8 fr.png (33.66 KiB) Megtekintve 1265 alkalommal

dragonweed
Őslakos
Őslakos

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.27., szer. 21:18

Karácsonyi (előtti) mese... :rolleyes: Hogyan lesz egy látszólag egyszerűnek tűnő hangdobozos projektből igazi rémtörténet (már ami a hangolását, meg a váltótervezést illeti). Szóval adva vagyon ez a két önmagában szuper (és nem túl drága) hangszóró -a korábbi posztban említett Dayton 15-ös mélyközép, és az Audiopur planár magas- meg a szép elmélet a váltóval kapcsolatban. Amiről kiderült, hogy a gyakorlatban köze nincs a valósághoz....
A tervezőprogram szerint a hangszórók mért FRD és ZMA fájljait felhasználva kapott -a program szerint a legjobb frekvencia és fázisgörbéket eredményező- eredmény mérve és hallgatva is siralmas volt. Dünnyögés, sziszegés, fáziskáosz, szóval úgy sz.r ahogy van. sad.gif De mint eddig sem, most sem adtam fel. Néhány napnyi szenvedés, hallgatózás és méricskélés után aztán megszületett a megoldás, egy kissé gondolkodik.gif komplexebb kiadásban, de végre olyan hanggal amit valahol reméltem ettől az összeállítástól.
Ezt az egészet csak azért írom le, hogy lássátok, mennyire nem elméleti "tudomány" a hangdoboz és váltó tervezés. Egyetlen alkatrészérték sem maradt az ami az eredeti - a szimulátorral számolt- érték volt. A mellékelt -valódi értékek nélküli- rajzon látható, mi lett a vége. Aki kicsit is járatos a témában, láthatja, hogy egy relatíve ( :rolleyes: ) egyszerű, de átvitelkorrekciós tagokkal "megspékelt" másodfokú L-R váltóról van szó némi BS (Baffle Step) korrekcióval és szintillesztéssel.
A végeredmény, nem akarván túlozni káprázatos... A könnyű, szélessávú átvitelt engedő kompozit membrán és a planár magas minimális mozgó tömege egy - a jobb szélessávú hangszórókra jellemző - hangzást eredményez amely kísértetiesen emlékeztet az elektrosztatikus sugárzók hangzásvilágára. A megszólalás, lecsengés, tranziensek karaktere döbbenetesen gyors, életszerűen homogén, sok felvételnél bejön a "most ez a zenében van, vagy valami környezeti zaj?" effektus, a finom harmonikus struktúrák teljesen életszerű megjelenítése néha zavarba ejtő. "Mint a villám".
Jó, nem ömlengek róla többet, ismét csak azt szerettem volna ecsetelni, hogy nem mindig kell iszonyú árú hangsugárzókészlet a kitűnő végeredmény eléréséhez. Csak sok türelem, szerencse, meg némi tapasztalat... :smile53:
Ja, és mielőtt ilyen irányú kérdések-kérések érkeznének, sajna nem, nem fogok belőle többet készíteni. sad.gif

Még annyi... a pár bejegyzéssel korábbi váltó változat is már eltért a programban kapott értékektől, nem is volt rossz, de a végleges verzió egy magnitúdóval megugrotta azt. Kellett az a plusz "pár" óra meditáció hozzá.
Csatolmányok
Daypur.jpg
Daypur.jpg (25.23 KiB) Megtekintve 1459 alkalommal

nordost
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 145

Hozzászólás Szerző: nordost » 2019.11.27., szer. 20:00

"Ára is van sajnos, majd' 3 pár Kolibri"
Csak azt azért kifelejtetted, h. András doboza erősítő nélkül "csak" félkarú Óriás leborulok.gif .
Tehát a majd 3pár nem teljesen smakkol értékrendileg. :D
Más tészta:
András!
Baromi jó lett a Nad tuning :tutiok: , már csak hangfal kellene:)
Köszönöm még1* a fáradozást.
Ha lesz időm talán megírom a beszámolót és a tapasztalatokat.

Igor69
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 48

Hozzászólás Szerző: Igor69 » 2019.11.27., szer. 18:06

Tul írta:
2019.11.26., kedd 23:33
(Ára is van sajnos, majd' 3 pár Kolibri. Kölcsön van itt, hisz én már eladtam a lelkem :) )
"Hasznaltan hozza lehet jutni 1.5- 2 kolibri araert is."

Új SI mértékegység van születőben.... :D
Ennek a többszöröse a Kougar…
Utána a Kobra....
Legvégül a Satori….

De mi(jen) legyen a váltó???

Mondjuk András dobozai HANGBAN valóban tekinthetők etalonnak. :tutiok: Szerintem...
Talán a sorrend is stimmel...

nagyatt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 25

Hozzászólás Szerző: nagyatt » 2019.11.27., szer. 09:10

Hasznaltan hozza lehet jutni 1.5- 2 kolibri araert is.
Szamomra ebbol is az derul ki, hogy mennyire jo Ar/ertek aranyu termekek "voltak" Andras dobozai...

Tul
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 919

Hozzászólás Szerző: Tul » 2019.11.26., kedd 23:33

Nem tartozik szorosan ide, de mivel itt időzök a legtöbbet.. :)
Kellemes meglepetés ez az aktív hangsugárzó pár! Nagyon hasonló oldalról fogja meg a zenét, mint András dobozai. Amióta csak Dragonweed-féle hangsugárzóim vannak, nem igazán rajongok másért. De ez a kis KEF tényleg nagyon közel áll a sárkányfű filozófiához :D (Ára is van sajnos, majd' 3 pár Kolibri. Kölcsön van itt, hisz én már eladtam a lelkem :) )
Csatolmányok
IMG_20191126_231639.jpg
IMG_20191126_231639.jpg (1.49 MiB) Megtekintve 1610 alkalommal

Válasz küldése

Vissza: “Dragonweed”