Az oldal belső email küldője ideiglenesen kikapcsolásra került.
A profilokban lévő email küldés mailto:cím -re lett átállítva, így remélhetőnek mindenkinek a saját levelezőprogramjából fog kimenni az email.
Ha gond van, kérlek jelezzétek az postmaster@avx.hu -n email-ben

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: dragonweed, TMP

revox
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 326
Kapcsolat:

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: revox » Tegnap, 23:57

Én Sebestyént kérdeztem :)
De nyilván egy fejlesztőnek kell mérnie,nem vitás. Egyébként főként arra céloztam,mit is mérünk meg pontosan? A hangaugárzót,vagy az adott rezgőkört, annak minden apró velejárójával? Egzakt a mérés? Felületesen nézve igen. Mélyebben átgondolva, kifejezetten szubjektív, hisz egy nem megfelelő alátámssztás is randa torzításokat visz be a hangképbe és ha azt gondoljuk, egy tuti mérőjelet küldtünk ki a hangsugárzóra,tévedtünk. A hangsugárzón a komplett rendszer hangja fog megjelenni, így ez mocskosul nem objektív, csak arra a rendszerre nézve.
Talán ezért is van,hogy az AN készülékeket, hangsugárzókat egyenként kiragadni a rendszerből nem lehet(rendszerszemlélet). Elég jól ismerem Őket,de ilyenre csak néhány esetben tudok példát mondani,főleg a hangsugárzók terén. A régi szériás Zero elekteonikák minitriódások voltak,jóformán tranyóra hajazó hanggal,így ahhoz olyan doboz készült,ami jól üzemelt jobbféle tranyós erősítőkkel is. Ezen kívül még a régivágású AN K/D dobozra emléxem,hogy Moth erősítővel jó volt, másra kevésbé,csak rendszerében.
Az más dolog, ha van felbontás ,ott minden apróság előjön. Ez nem hiba, adottság :) Persze ezektől sokszor a lelki békénk csorbát szenved,így lehet okosabb egy " igénytelenebb" hang, azzal nincs annyi baj. Nálam pl az AN erősítővel a tölcsérek kevésbé gyalogoltak be az ember lelkébe(azért benéztek),de sokkal kevesebb zűr volt, ha a szoba, vagy más változott.
Szóvalj mérj, Neked az a dolgod :smile53:
avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1829

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 23:14

Kedves Revi!
Na éppen veled nem fogok harcba szállni, de.... (nem citálok mindent, takarékoskodjunk a bitekkel).
Mérek 1 méterről is, meg hallgatói pozícióból is (nálam 2.5 méter). Sajnos a világ összes lehallgatószobájában nem tudok mérni, így ere kell hagyatkoznom. Tudom, te a mikrotuning híve és nagymestere vagy, erről meggyőződhettem... :smile53:
Az én világom, hitvallásom más. Tervezői betegségnek is nevezhetjük... Szerintem egy korrektül megtervezett és épített hangdoboz szinte mindenhol, minden rendszerrel jól fog szólni. Volt alkalmam pár ilyet hallani, listát nem írok. (nem is lenne hosszú gondolkodik.gif ) Lehet lesz ahol brutál-betyár-nagyon jól -erősítéstől, kábelektől, holdfázistól, tizedfokos beforgatástól függően-, de rosszul csak akkor, ha tényleg nagyon sz.r komponensekkel párosítod.
Az amikor 2 centinként rövidebbre -vagy hosszabbra vett kábelekkel, félcentis tologatásokkal , meg a szobában itt-ott elhelyezett üres kartondobozokkal kell csodát varázsolni, az lehet művészet is (attól függ milyen indíttatással interpretálod), de nekem leginkább a tervezési és építési hibák foltozását, korrigálását jelenti. Látom most mekkorát mosolyogsz rajtam, de hidd el bennem is van legalább annyi kilométer ezen az úton mint benned, és mindketten egy cél felé megyünk csak más irányból.... :smile53:

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 22:52

A kisördög csak legyőzte a fáradtságot....
Szóval mire jó a mérés? A frekvenciaátviteli görbe az esetleges energiaegyensúlybeli többlet vagy hiány (pl. búgó monoton mélyek, kiürült távoli jelenléttartomány, sziszegős-sistergős magasak stb.) jóslásán kívül nem sokra, lehet gyalázatos hangú dobozokat tervezni készíteni nyílegyenes frekvenciamenettel is, tudom, párat már nekem is sikerült.... gondolkodik.gif
(Na persze ezek nem kerültek kirakatba soha). Fordítva ez már nem egészen igaz, hepehupás átvitelnél már gyanakodhatunk, bár ettől még bizonyos műfajokon lehet elfogadható is a hangzás.
Van viszont két olyan mérés ami már nagyon sokat elárul egy doboz várható hangjáról. Ezek a vÍzesés (waterfall, cumulative decay /lecsengési) diagram, és az impulzusátvitel (step response). Ha ezek nincsenek rendben, biztosak lehetünk benne, hogy dobozunk előbb utóbb az adás-vétel rovatban végzi. Ezek már fontos információkkal szolgálnak a doboz időbeli -tranziens- viselkedéséről, térleképzéséről, várható dinamikakezeléséről, és olyan hibákat jelezhetnek, amelyek súlyosan kompromittálhatják a végső zenei élményt. Majd mutatok pár példát ezekre is, némi magyarázattal.
Ezen kívül. Bő 35 év gyakorlattal eljutottam oda, hogy mérés nélkül is tudok elég jó hangú dobozokat építeni, "fülre" váltót, reflexet hangolni, a gond csak annyi, hogy mindezeket mérésekkel segítve tizedannyi idő alatt meg tudom tenni, mert kevesebbet kell vaktában lövöldöznöm. A tervezés során a mérés és a hallgatózás egyformán fontos, egyiket sem lehet fontosabbnak tekinteni a másik rovására.
Tudom ezek az infók azok számára akik csak a hallgatói oldalon állnak nem túl érdekesek, de tervezői szempontból igenis nagyon fontosak.... Merthogy végső soron olyan dobozokat hallgatunk-hallgattok, amelyeket valaki a fenti prioritások figyelembe vételével, vagy azok mellőzésével készített.

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » Tegnap, 22:42

dragonweed írta:
Tegnap, 17:39
Megértelek... Én meg -amint írtam- nem bántani akartam az AN-t, de terveztem, építettem,hallgattam már annyi dobozt az életem során, hogy bizonyos dolgokra azért mérési diagramokból is tudjak következteteni. Amit pedig ott látok az cseppet sem bizalomgerjesztő.
Két akkora púp az átvitelben mindenképpen rányomja a bélyegét a hangzásra, mindegy milyen erősítővel, kábelekkel, meg milyen szobában hallgatod. Plusz a hiányzó 2/3 oktávot 12 kHz felett elég nehéz bármilyen install trükkel befoldozni. (bár ez a legtöbb hallgatót 35-40 év felett nemigen fogja zavarni :rolleyes: )

Ettől még lehet hogy valaki szeretni fogja (meg szereti is) őket, de az biztos nem én leszek....
Bizton tudom állítani, tudnék olyat mutatni Zerotól az Ongakuig, ami tetszene :) És ezt full barátiban mondom :smile32:
avantgardeAcoustic, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, Quad CDP, kondo KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt
halfnote.hu

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » Tegnap, 22:32

asebestyen írta:
Tegnap, 19:03

Fordítva, a mérés egzakt, az ízlés meg a "tetszés" vagy "nem tetszés" a csupán egy dolog. :smile53:
Aha...
Az már eszébejutott valakinek,mit is mérnek meg,amikor mérnek? Hangsugárzót? 1 méterről? Biztos összeáll minden 1 méteren?
Ha messzebbről mérik,mit mérnek meg? Már lehet a komplett hangsugárzót... És még???? Esetleg ami a jelfolyamot szolgáltatja,mint front, erősítés és ami kimondottan lényeges,izoláció és kábelek(főként a hiányuk). Beforgatás? Tudjuk(tudjuk?), hogy a helyes hang néhe tizedmilimétereken múlik.
A kérdés költői, mert nekem ellenérvekkel nem tud senki papíron bizonyítani :) Van, amit sokan nem vesznek komolyan, vagy totál figyelmen kívül hagynak. A mérés egzakt? Persze. Mi más lenne? Kérdés,mit is mértünk meg, amikor mértünk?

Audio Note:
Nálam már nincs,de volt sok. Kisebb,nagyobb,legnagyobb. Egy bajuk volt, fix pont a hangfalam és nem igazán párosodik jól nagy hangerőn az SE csövikkel. De rendszerében és jól beállítva jók. Nekem külön kedves emlékek,mert valamikor az vezetett be egy érdekes világba, ahol valóban a muzsika számít. Persze ez se igaz,mert egy audio innovations Alto szett, AN D kanóccal,de utána a P1 jött. Ennek laza 20 éve és amit akkor éreztem, azokat a gondolatokat csak ritkán látom vissza.
A mérés egzakt? Persze, nem vitás... De ettől még messze lesz a 20 évvel ezelőtti Alto rendszer...
halfnote.hu

revox
V.I.P.
V.I.P.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: revox » Tegnap, 21:51

fülelek írta:
Tegnap, 16:20
revox írta:
2019.01.20., vas. 22:05
dragonweed írta:
2019.01.20., vas. 16:07
. (bár van ahol a fal "támogatása" bele van tervezve a mélyátvitelbe)
Audio Note.
elvileg így a Fullos E doboz tud 18 Hz-et.(-6dB). 20cm
...gyakorlatban meg nagyon nem. Még az érzékenység sem stimmel durván, és az impedancia menetet elnézve...
https://www.stereophile.com/content/aud ... asurements
Nem akarom a neved ellopni,de én csak fülelek :) A mérésekre nem tudok mit mondani,nem asztalom.
De valójában csak eszembejutott, a reflex rásegítés okán :)
Egyébként a Lexus Signature nem a fullos és hivatalosan is max 94 dB csak. Ha nem sarokban mérték,minden borult szerintem.
halfnote.hu

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 903

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:45

asebestyen írta:
Tegnap, 19:23
...Én még mérve durva mérési hibákat produkáló dobozokat sokáig sose tudtam hallgatni (sajnos volt egy pár). Ilyenkor jön az, hogy de egy ellenkező irányba elfuserált elektronikára kell kötni és akkor marha jó lesz. Hát aki akarja, hallgassa. :)
Még egy apróság, aztán tényleg abbahagyom. Hány féle dobozod volt ugyanazzal a füllel hallgatva marha jó? Meg elektronikák? Mint nekem vagy még (akár sokkal) több. Ennyit ér a nagy fülünk, Attila. :) Nincs ezzel gond, csak ne felejtsük el. :smile53:
nálam a lényeg a ZENE :music1: , majd a hi-fi mint hobbi, és az akusztika - s az utóbbi 2 miatt volt a legtöbb készülékem leborulok.gif

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:44

Amúgy is úgy érzem, ezzel a témával rendesen filozófiai zsákutcába vittem magamat, mert olyannyira szubjektív dolgokról van szó a megítélés során, hogy mindennek az ellenkezője is igaz lehet. Plusz mindenki a maga valóságában él, és természetes módon meg van győződve a saját igazának abszolút mivoltáról.
Szóval ejtsük ezt a dolgot, mert súlyos fellegeket látok növekedni a láthatáron.... Szeresse, keresse mindenki a maga "valóságát", én sem próbálok a továbbiakban senkit meggyőzni semmiről, mert egyszerűen értelmetlen. :inbox:

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:40

András, ha elolvasod figyelmesen, amit írtam, aztán hozzáteszed, hogy az EU-csatlakozás előtt, de főleg a '70-'80-as években idehaza mi volt, aztán mi lett elérhető, s hogy egy kíváncsi ember, akinek a hobbija a hi-fi, és immár megteheti, hogy amire vágyott, megvegye és símogathassa-nézegethesse-hallgathassa otthon, akkor nem olyan nagy csoda az a 40+ pár hangfal :yingyang: . egyébként pedig ismerek olyan embert, aki hiába vett általad gyártott hangfalat, mégis továbblépett. az is el volt - khm - mérve gondolkodik.gif ? és ez nem személyeskedés, ne vedd annak, lécci :ohnoohnoohno: - diskurzus leborulok.gif

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:35

Mindegy, majd holnap folytatom. Mára ennyi, fáradt vagyok kicsit....

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:33

vagyis :quetionmark:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:31

Na akkor most olvasd el ezt még egyszer...
"Nem is akarok én bizonygatni semmit, de azt érdemes tudni, hogy bizonyos mérhető anomáliák igenis visszaköszönnek a hangzásban, bár sokan nem is tudják megfogalmazni mi a baj egy adott holmival. Aztán a legtöbben megtanulunk (nak) együtt élni ezekkel, mert szerencsére a fülünk rendkívül adaptív, de ettől azok a hibák még ott vannak, és hosszú távon ezek írják meg a legtöbb hifi holmi sorsát."
Azét a jó 40 párét....

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:31

p.s.: közben Ákos írt, de figyelmen kívül hagyom :noproblemo: , és kérésre leírom a "kedvenc darabjaimat" 36_3_1.gif >
- AN-J/L
- Royd Revelation RR2
- Royd Minstrel
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára trane 2019.01.21., hétf. 19:32-kor.

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:27

na, most kezdek beugorni :smile29: :
- vagy azért, mert 'csupán' kíváncsi vagyok egy adott hangfalra
- vagy azért, mert anno hallottam valahol és tetszett, s most van lehetőségem otthon is meghallgatni
- vagy mert Darvasék, vagy a régi külföldi speckó sajtó, vagy azóta (külföldi) fórumokon nagyon jókat írtak róla, és úgy érzem, az adott rendszeremhez és a szobámhoz jók lehetnek
leborulok.gif

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:26

Na, erre Ákos lelövi a poénom (jó részét...) ;peace;

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:23

Nyugi, nem szívódni akarok, csak kíváncsi vagyok valamire....

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 980

Hozzászólás Szerző: asebestyen » Tegnap, 19:23

trane írta:
Tegnap, 19:08

aha... bravo.gif
hát, sajnálom azt a(z igen) sok embert - jómagam is beleértve -, aki a mérési eredményeket meg sem nézve, csupán a fülére hallgatva vásárol hangfalakat :unsure:
Az úgy jó, azzal nincs semmi gond, viszont sokkal többet mond egy mérés annál, hogy Trane-nek vagy asebestyennek tetszik vagy se egy doboz egy ismeretlen lánc végén, ismeretlen akusztikai környezetben.
Hangsugárzó választásnál bizony úgy kell csinálni ahogy írod, viszont az a vélemény a Tiéd vagy az enyém, ami hát sokakat nem érdekel szerintem.
Én még mérve durva mérési hibákat produkáló dobozokat sokáig sose tudtam hallgatni (sajnos volt egy pár). Ilyenkor jön az, hogy de egy ellenkező irányba elfuserált elektronikára kell kötni és akkor marha jó lesz. Hát aki akarja, hallgassa. :)
Még egy apróság, aztán tényleg abbahagyom. Hány féle dobozod volt ugyanazzal a füllel hallgatva marha jó? Meg elektronikák? Mint nekem vagy még (akár sokkal) több. Ennyit ér a nagy fülünk, Attila. :) Nincs ezzel gond, csak ne felejtsük el. :smile53:
Furutech e-TP60E | Auralic Aries LE + Sbooster PSU | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | DIY kábelezés

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:20

Mi alapján választasz dobozokat, mik a fő kritériumok amiknek meg kell felelniük ?
Esetleg a kedvenc darabjaidat fel tudod sorolni?

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:17

16 évesen kezdtem hi-fi-zni, most vagyok 53. ez alatt a 37 év alatt nagyjából 40 pár :smile53: (de lehet, hogy 2x-annyi :napsut: > ha pontosan kell, holnapra átgondolom gondolkodik.gif )

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:15

Nem, úgy összesen....

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:14

Totemből? :rolleyes:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:11

Hmmmm. Most nem kötekszem (tényleg), csak kérdezek. Hány dobozod volt idáig? (vigyázz, beugratós kérdés :rolleyes: )

trane
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: trane » Tegnap, 19:08

asebestyen írta:
Tegnap, 19:03
trane írta:
Tegnap, 18:51
András, voltak Totem hangfalaim, sőt, olyan pár is, amit te modifikáltál (ld. fotó), számomra nem kell bizonyítanod :ohnoohnoohno:
viszont IMHO és IME a mérés csupán 1 dolog... leborulok.gif
Fordítva, a mérés egzakt, az ízlés meg a "tetszés" vagy "nem tetszés" a csupán egy dolog. :smile53:
aha... bravo.gif
hát, sajnálom azt a(z igen) sok embert - jómagam is beleértve -, aki a mérési eredményeket meg sem nézve, csupán a fülére hallgatva vásárol hangfalakat :unsure:

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 980

Hozzászólás Szerző: asebestyen » Tegnap, 19:03

trane írta:
Tegnap, 18:51
András, voltak Totem hangfalaim, sőt, olyan pár is, amit te modifikáltál (ld. fotó), számomra nem kell bizonyítanod :ohnoohnoohno:
viszont IMHO és IME a mérés csupán 1 dolog... leborulok.gif
Furutech e-TP60E | Auralic Aries LE + Sbooster PSU | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | DIY kábelezés

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » Tegnap, 19:01

Nem is akarok én bizonygatni semmit, de azt érdemes tudni, hogy bizonyos mérhető anomáliák igenis visszaköszönnek a hangzásban, bár sokan nem is tudják megfogalmazni mi a baj egy adott holmival. Aztán a legtöbben megtanulunk (nak) együtt élni ezekkel, mert szerencsére a fülünk rendkívül adaptív, de ettől azok a hibák még ott vannak, és hosszú távon ezek írják meg a legtöbb hifi holmi sorsát.
Mindig igyekeztem hogy a dobozaim mérve és meghallgatva is korrektek legyenek, hogy ez mennyire sikerült, azt Ti döntitek el. :smile53:

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”