Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1331
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Robici »

Aszpirin írta:
2021.07.19., hétf. 15:07
A "van-e értelme a HiRes-nek" kérdéskör viszont megközelíthető egy másik, sokkal technikai-öncélúbb oldalról is. Ez pedig az elterjedt olcsó DAC chipek működéséről szól, illetve arról, hogy jó részük belül amúgy is "felkonvertál" nagyobb felbontásra, mielőtt a tényleges digitál-analóg átalakítás megtörténne, és ha eleve eme "munkafelbontás"-sal kínáljuk meg, akkor a "felkonvertálás" megkerülhető, illetve "profibb" algoritmusokkal állítható elő, és ezzel úgymond "minden jobb lesz". Ennek a gondolatmenetnek - lássuk be - van logikai jogosultsága, és itt most megint eltekinthetünk attól, hogy ebből mit hall meg az emberi fül.
Most gondolom itt - mivel eddig az ultraszonikus tartományról volt szó - a "nagyobb felbontás" alatt a nagyobb mintavételezésre gondolsz. Ezzel egyetértek, és jól le is írod, milyen komplikált az egész téma és ezért nehéz tényleg releváns tesztet csinálni. Hiszen az egész általad is leírt folyamat miatt simán lehet, hogy nem az ultraszonikus tartalom miatt változik bármi hanem a konvertálás során változik meg az anyag olyan módon, hogy hallható lesz különbség. Innentől kezdve az egész olyan komplikált meg annyiféle különböző DAC van már, hogy ember legyen a talpán aki megmondja minek mi a pontos oka. Ráadásul a mai DAC-ok vége egy-két egzotikumtól kivéve mind delta-szigma átalakítással megy, tehát ha tényleg konvertálás nélkül akarunk működni akkor csak DSD a megoldás. Bár még ott is ki tudja, mi történik vele mire a konkrét átalakítóig elér...
Aszpirin írta:
2021.07.19., hétf. 15:07
Ha ezzel Te nem találkoztál, akkor vagy szerencsés vagy, vagy olyan jó a DAC-od, ami már ezt az előnyt elrejti. De véleményem szerint a jelenség utolérhető, pont az olcsó DAC-kategóriában. Amir ide, Amir oda.
Speciel amire utaltam, abban a videóban Amir arról beszél, hogy mennyiben "snake oil" a cégek által kínált nagy felbontás. Mivel én forrásként elmélyült zenehallgatáshoz csak egydobozos CD-t használok (háttérzenének meg elég az MP3 és a youtube is), az egész MQA kérdéskör nem érdekel, meg a nagyfelbontású letöltés sem. A DAC-ok belvilága meg az ultraszonikus tartalom teoretikusan viszont mint technikai dolgok iránt érdeklődő hifistát persze már érdekel.

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Nem vettem annak, sőt az építő jellegű kritikát még ösztönözném is...
Robici írta:
2021.07.19., hétf. 21:20
blake írta:
2021.07.19., hétf. 11:40
Hello. Igen, páran már feldolgozták ezt a témát, de magyar nyelvű videót még nem készített senki róla (tudtommal). Valóban van néhány tanulmány róla, de igazán tudományos mélységben, a megfelelő statisztikai módszertanok felhasználásával, átfogó módon, nagy mintán, stb. még nem kutatta ezt tudomásom szerint senki úgy igazán, vagy én vagyok béna a google keresésben...
Sajnos már nem tudom hol láttam ilyen tanulmányt meg persze kérdés, hogy mit tekintünk eléggé "nagy mintának", én ezeket az AES anyagokat azért eléggé megbízhatónak tartom.
Amúgy jók a videóid, nem is kritikának szántam, csak hozzáfűzésnek.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1331
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Robici »

blake írta:
2021.07.19., hétf. 11:40
Hello. Igen, páran már feldolgozták ezt a témát, de magyar nyelvű videót még nem készített senki róla (tudtommal). Valóban van néhány tanulmány róla, de igazán tudományos mélységben, a megfelelő statisztikai módszertanok felhasználásával, átfogó módon, nagy mintán, stb. még nem kutatta ezt tudomásom szerint senki úgy igazán, vagy én vagyok béna a google keresésben...
Sajnos már nem tudom hol láttam ilyen tanulmányt meg persze kérdés, hogy mit tekintünk eléggé "nagy mintának", én ezeket az AES anyagokat azért eléggé megbízhatónak tartom.
Amúgy jók a videóid, nem is kritikának szántam, csak hozzáfűzésnek.

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2622
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3318

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: juliush »

Aszpirin írta:
2021.07.19., hétf. 18:36
Ne haragudj, Gyula, de ezt milyen forrásból bányásztad ki, ha nem vagyok indiszkrét? Ja, "a mérnök", de mégis melyik mérnök? Mert nekem eddig nem az jött le, hogy az MQA-ba alakításnak van köze az eredeti masterhez és az azt előállító mérnökhöz... ha máshol nem, a régebbi felvételeknél ez biztosan megdől... A botrányt kirobbantó GoldenSound története sem erre mutat. Persze lehet filozófiát építeni arra is, hogy egy eredetileg 24/96-ban masterelt anyag MQA-ba konvertálása is (re-)mastering, tehát master-quality. Hehe. ide jutottak az érvekkel?... És ennek mentén, ha "hitelesített stúdió-körülmények" között készül az MP3, akkor az is felfogható re-masteringnek, nem? Vagyis az is master quality lesz...

De egyébként is: miért hinnünk el bármit nekik (pl. amit az MQA név sugall), ha néhány korábbi kijelentésük, pl. hogy az MQA veszteségmentes, már hazugságnak bizonyult?
Attila, az egész csak nómenklatúra kérdése valóban. A "Master"-nek mint a terjesztésre kerülő tartalom mesterpéldányának (remélem ebben a definícióban azért egyetértünk) az autentikációja csak egyetlen helyen értelmezhető, mégpedig a Vevő oldalán. Én csak azt mondom, és a legelső bemutatkozó előadásaik alapján ez jött le szándékként, hogy az MQA mesterpéldány tartalmát garantálják, azt csak az MQA-ra csupán egyfajta hiper-mp3 kóderként tekintő tudorok kezdték belegondolni, hogy ezzel automatikusan az eredeti "ős-mesterszalagok" veszteségmentes továbbítását ígérik és ezt kezdték vizsgálni, megkérdőjelezni.
Az ígéret - amennyiben én megértettem, az eredeti anyag hatékony (nem veszteségmentes, de ...és erről elfeledkezni tűnik mindenki, bizonyos szemszögből még JOBB hangzást is biztosító :D ) csomagolása volt, majd ennek "autentikált" eljuttatása a megfelelően felkészített DAC-hoz.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

juliush írta:
2021.07.19., hétf. 18:13
Az MQA esetén az MQA mastert a mérnök MQA-hitelesített stúdió-körülmények között és a master hangzását azon ellenőrizve állítja elő ismét csak a saját esztétikai és műszaki megfontolásai, preferenciái mentén és mivel a továbbítás és átalakítások egészen a DAC-ig kézben vannak tartva, biztos lehet benne, hogy az általa autentikált hangzást nagyon jól közelítő zenei anyag kerül továbbításra az erősítés, hangosítás felé otthon is.
Ne haragudj, Gyula, de ezt milyen forrásból bányásztad ki, ha nem vagyok indiszkrét? Ja, "a mérnök", de mégis melyik mérnök? Mert nekem eddig nem az jött le, hogy az MQA-ba alakításnak van köze az eredeti masterhez és az azt előállító mérnökhöz... ha máshol nem, a régebbi felvételeknél ez biztosan megdől... A botrányt kirobbantó GoldenSound története sem erre mutat. Persze lehet filozófiát építeni arra is, hogy egy eredetileg 24/96-ban masterelt anyag MQA-ba konvertálása is (re-)mastering, tehát master-quality. Hehe. ide jutottak az érvekkel?... És ennek mentén, ha "hitelesített stúdió-körülmények" között készül az MP3, akkor az is felfogható re-masteringnek, nem? Vagyis az is master quality lesz... Csak a master qualityt hibásan értelmező audiofilek gondolják másnak, nem?

De egyébként is: miért hinnünk el bármit nekik (pl. amit az MQA név sugall), ha néhány korábbi kijelentésük, pl. hogy az MQA veszteségmentes, már hazugságnak bizonyult?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2622
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3318

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: juliush »

blake írta:
2021.07.19., hétf. 16:38
...Az MQA-val sem az a bajom, hogy rosszul szól, hanem az, hogy ígér valamit, ami a nevében is benne van, és azt nem teljesíti és ezért még pénzt is kérnek...
Tudom triviális, de a "master"-elés nem jelent se többet se kevesebbet, mint hogy egy adott formátumban történő terjesztés céljából készítünk egy referenciafelvételt, amely a majdani sokszorosítás alapját képezi. Például készülhet az eredeti felvételi szalag tartalmának (többnyire annak valamelyik lekevert másolatának) egy RedBook szabvány szerinti felbontású digitalizált másolata, mastere CD-n történő terjesztés céljából. Ekkor a mastering engineer számos döntést hoz a jelszinteket, kompressziót, alkalmazott dithering, noise shaping és egyéb digitális szűrési eljárásokat és még sok minden más tényezőt illetően a stúdió berendezésein visszahallgatva az eredményt és remélve, hogy a végfelhasználóhoz valami hasonló juthat el majd. De manapság a bizonytalan eredetű forrásokból (lásd felkonvertált anyagok), különböző architektúrájú és a láncban gyakran többszörös konverzióval, digitális szűréssel dolgozó átalakítás után ez már nem igazán garantálható.
Az MQA esetén az MQA mastert a mérnök MQA-hitelesített stúdió-körülmények között és a master hangzását azon ellenőrizve állítja elő ismét csak a saját esztétikai és műszaki megfontolásai, preferenciái mentén és mivel a továbbítás és átalakítások egészen a DAC-ig kézben vannak tartva, biztos lehet benne, hogy az általa autentikált hangzást nagyon jól közelítő zenei anyag kerül továbbításra az erősítés, hangosítás felé otthon is.
Ebből a szempontból nézve paradox módon épp az MQA tűnik a lehető legkevésbé veszteséges eljárásnak a mastering mérnök által előállított tartalom (megálmodott hangzás) továbbítására. Az eljárás elnevezése pont ezt takarja, csak az eredeti felvételeket a "Master" fogalmával hibásan azonosító audiofilek értik félre az "ígéretet" és kérnek számot olyasmit, amit nem kellene.
Más szemszögből nézve: lehet azon filozófálgatni, hogy az alkalmazott tömörítési eljárás mit őriz meg és mit dob el és találhatjuk azt, hogy az eredeti nagyfelbontású felvételi anyagokhoz képest matematikailag veszteséges, de a lényegnek valójában inkább azon kellene lennie, hogy a hallható információ szempontjából mennyire az (ha egyáltalán), és még inkább azon, hogy mit tud megőrizni ez a stúdiótól a DAC-ig zárt rendszer mindabból, amit a mastering mérnök a stúdióban hallott és közvetíteni akart, összevetve a "hagyományos" kódolási megoldásokkal.
Valahogy ezt a szempontot még nem láttam egyetlen "méltatásban" sem. Pedig nekünk, hallgatóknak valójában ez az egyetlen, aminek számítani kellene.
A kismillió szimultán streamelő hallgatót kiszolgáló szolgáltatók számára (mint amilyen a Tidal is) pedig a megőrzött minőség/igényelt sávszélesség aránya.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Köszi. Én mindig óvatosan fogalmazok azzal kapcsolatban, amihez nem értek... :)
Kívánom, hogy sok ember kövesse a példámat... :)

De a viccet félretéve, szerintem is a lényeg az, hogy készüljenek jó felvételek, ha HIRES, ha nem HIRES. Nincs két egyforma fül a világon és én készségesen elfogadom azt, ha valaki ezeket a dolgokat fontosnak tartja... De akkor se hagyjuk magunkat átverni... Legalább maga az "ígéret" legyen korrekt. Az MQA-val sem az a bajom, hogy rosszul szól, hanem az, hogy ígér valamit, ami a nevében is benne van, és azt nem teljesíti és ezért még pénzt is kérnek... Valószínűleg van egy csomó tárgyi tévedés a videóban azzal kapcsolatban, hogy az MQA hogyan csinálja a dolgát, hiszen nyilvánvalóan nem lehet róla elérni semmilyen részletes technikai leírást, ezért én is hozott anyagból dolgoztam (lásd google). De ha már csak a felét jól sikerült megértenem és interpretálnom a dolgoknak, akkor is azt gondolom, hogy az MQA nem az aminek láttatja magát... Még egyszer hangsúlyoznám, hogy nincs bajom azzal, ahogy az MQA szól, ahogy le tudok olyan tesztrendszer elé ülni, ahol nem hallom meg a különbséget egy 320kbps MP3 és a FLAC között és egy jó rendszer előtt is vért izzadok, mert ha jó a felvétel, akkor minden forrásról jól fog szólni. Mindez rendszer, gyakorlat és fül kérdése és valljuk be őszintén, hogy ezeken a dolgokon amúgy is csak a Föld lakosságának max. 5%-a vitatkozik, de azok hevesen és sokszor hülyegyerek módjára. Nem szabad ezeken a dolgokon befeszülni és nem szabad hagyni, hogy hülyére vegyenek bennünket... Ennyi az üzenet...

Ps.: Nincs bajom a Meridiannal sem... Nagyon jó HIFI cuccaik vannak és úgy emlékszem, hogy a Roon-ban is benne van a kezük és az egy zseniális termék... Csak hát ugye ők is pénzből élnek...
Aszpirin írta:
2021.07.19., hétf. 15:07
Robici írta:
2021.07.18., vas. 19:21
blake írta:
2021.07.18., vas. 14:12
A zeneipar az elmúlt években masszív változásokon ment keresztül.
Amirnak is van videója amiben foglalkozik vele, hogy milyen nem kívánatos dolgokat kapnak a nagyfelbontású letöltés igénylői.
Én anno láttam AES-es tanulmányokat amikben foglalkoznak azzal, hogy mi hallható az ultraszónikus tartományból és azért ott eléggé komolyan áltak a kérdéshez, volt ahol semmit nem hallottak a tesztalanyok, máshol mintha valamit hallottak volna. Szóval a "talán van valami"-n kívül semmilyen általános konklúzióra nem jutottak eddig a tényleg igényes tanulmányok sem. Én a múltkor ezt találtam bár ez nem a hallással hanem a hangszerekkel foglalkozik:
http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm
Azt hiszem, hogy nem is arról van szó, hogy hallható-e valami az ultraszónikus tartományból vagy sem, és ezt a kérdést Balázs ügyesen meg is kerülte a videójában. A kérdés az, hogy a - az ígéretéhez hűen - hogy valóban megszólal-e az ultraszónikus tartomány a lejátszásnál, és nem torzít, vagy - pont azt meglovagolva, hogy önmagában nem hallható - átverés az egész, avagy finomabban fogalmazva "snake oil".

Ha valóban megszólal az ultraszonikus tartományban is az, ami a stúdióban megszólalt a felvétel készítésekor, akkor bízzuk a hallgatókra annak eldöntését, hogy ez jobb, vagy sem (szerintem van "valami", ami jobbá teszi, de ez bőven tartozhat a pszichoakusztika kutatási területéhez is).

A "van-e értelme a HiRes-nek" kérdéskör viszont megközelíthető egy másik, sokkal technikai-öncélúbb oldalról is. Ez pedig az elterjedt olcsó DAC chipek működéséről szól, illetve arról, hogy jó részük belül amúgy is "felkonvertál" nagyobb felbontásra, mielőtt a tényleges digitál-analóg átalakítás megtörténne, és ha eleve eme "munkafelbontás"-sal kínáljuk meg, akkor a "felkonvertálás" megkerülhető, illetve "profibb" algoritmusokkal állítható elő, és ezzel úgymond "minden jobb lesz". Ennek a gondolatmenetnek - lássuk be - van logikai jogosultsága, és itt most megint eltekinthetünk attól, hogy ebből mit hall meg az emberi fül.
Viszont ez magyarázhatja azt a jelenséget, hogy az - amúgy olcsóbbik kategóriába eső - DAC-ok nagyfelbontású jellel megkínálva hallhatóan jobban teljesíthetnek, mint mondjuk CD-felbontással.

Ergo ezen vélekedés szerintem nem a nagy felbontás jobb, hanem ezen a felbontáson a(z olcsóbb árkategóriás) DAC-ok hiányosságai kisebbek, ezért érdemes őket eleve nagy felbontású "digitális zenével" kínálni.
Ha ezzel Te nem találkoztál, akkor vagy szerencsés vagy, vagy olyan jó a DAC-od, ami már ezt az előnyt elrejti. De véleményem szerint a jelenség utolérhető, pont az olcsó DAC-kategóriában. Amir ide, Amir oda.

@Balázs, a videód szerintem hiánypótló, nagyon jól felépített, és azt kívánom, bárcsak mindenki megnézné, aki MQA-képes DAC-ért és MQA-alapú szolgáltatásért/letöltésért kíván mindenképpen nagy adag többletpénzt kiadni (a Meridian marketinggépezete zseniálisan működött, az embereknek most ez kell, függetlenül attól - hogy ahogyan te finoman fogalmaztál - "valami nincs rendben az MQA háza táján").

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Robici írta:
2021.07.18., vas. 19:21
blake írta:
2021.07.18., vas. 14:12
A zeneipar az elmúlt években masszív változásokon ment keresztül.
Amirnak is van videója amiben foglalkozik vele, hogy milyen nem kívánatos dolgokat kapnak a nagyfelbontású letöltés igénylői.
Én anno láttam AES-es tanulmányokat amikben foglalkoznak azzal, hogy mi hallható az ultraszónikus tartományból és azért ott eléggé komolyan áltak a kérdéshez, volt ahol semmit nem hallottak a tesztalanyok, máshol mintha valamit hallottak volna. Szóval a "talán van valami"-n kívül semmilyen általános konklúzióra nem jutottak eddig a tényleg igényes tanulmányok sem. Én a múltkor ezt találtam bár ez nem a hallással hanem a hangszerekkel foglalkozik:
http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm
Azt hiszem, hogy nem is arról van szó, hogy hallható-e valami az ultraszónikus tartományból vagy sem, és ezt a kérdést Balázs ügyesen meg is kerülte a videójában. A kérdés az, hogy - az ígéretéhez hűen - valóban megszólal-e az ultraszónikus tartomány a lejátszásnál, és nem torzít, vagy - pont azt meglovagolva, hogy önmagában nem hallható - átverés-e az egész, avagy finomabban fogalmazva "snake oil".

Ha valóban megszólal az ultraszonikus tartományban is az, ami a stúdióban megszólalt a felvétel készítésekor, akkor bízzuk a hallgatókra annak eldöntését, hogy ez jobb, vagy sem (szerintem van "valami", ami jobbá teszi, de ez bőven tartozhat a pszichoakusztika kutatási területéhez is).

A "van-e értelme a HiRes-nek" kérdéskör viszont megközelíthető egy másik, sokkal technikai-öncélúbb oldalról is. Ez pedig az elterjedt olcsó DAC chipek működéséről szól, illetve arról, hogy jó részük belül amúgy is "felkonvertál" nagyobb felbontásra, mielőtt a tényleges digitál-analóg átalakítás megtörténne, és ha eleve eme "munkafelbontás"-sal kínáljuk meg, akkor a "felkonvertálás" megkerülhető, illetve "profibb" algoritmusokkal állítható elő, és ezzel úgymond "minden jobb lesz". Ennek a gondolatmenetnek - lássuk be - van logikai jogosultsága, és itt most megint eltekinthetünk attól, hogy ebből mit hall meg az emberi fül.
Viszont ez magyarázhatja azt a jelenséget, hogy az - amúgy olcsóbbik kategóriába eső - DAC-ok nagyfelbontású jellel megkínálva hallhatóan jobban teljesíthetnek, mint mondjuk CD-felbontással.

Ergo ezen vélekedés szerintem nem a nagy felbontás jobb, hanem ezen a felbontáson a(z olcsóbb árkategóriás) DAC-ok hiányosságai kisebbek, ezért érdemes őket eleve nagy felbontású "digitális zenével" kínálni.
Ha ezzel Te nem találkoztál, akkor vagy szerencsés vagy, vagy olyan jó a DAC-od, ami már ezt az előnyt elrejti. De véleményem szerint a jelenség utolérhető, pont az olcsó DAC-kategóriában. Amir ide, Amir oda.

@Balázs, a videód szerintem hiánypótló, nagyon jól felépített, és azt kívánom, bárcsak mindenki megnézné, aki MQA-képes DAC-ért és MQA-alapú szolgáltatásért/letöltésért kíván mindenképpen nagy adag többletpénzt kiadni (a Meridian marketinggépezete zseniálisan működött, az embereknek most ez kell, függetlenül attól - hogy ahogyan te finoman fogalmaztál - "valami nincs rendben az MQA háza táján").
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Hello. Igen, páran már feldolgozták ezt a témát, de magyar nyelvű videót még nem készített senki róla (tudtommal). Valóban van néhány tanulmány róla, de igazán tudományos mélységben, a megfelelő statisztikai módszertanok felhasználásával, átfogó módon, nagy mintán, stb. még nem kutatta ezt tudomásom szerint senki úgy igazán, vagy én vagyok béna a google keresésben...

Balázs
Robici írta:
2021.07.18., vas. 19:21
blake írta:
2021.07.18., vas. 14:12
A zeneipar az elmúlt években masszív változásokon ment keresztül.
Amirnak is van videója amiben foglalkozik vele, hogy milyen nem kívánatos dolgokat kapnak a nagyfelbontású letöltés igénylői.
Én anno láttam AES-es tanulmányokat amikben foglalkoznak azzal, hogy mi hallható az ultraszónikus tartományból és azért ott eléggé komolyan áltak a kérdéshez, volt ahol semmit nem hallottak a tesztalanyok, máshol mintha valamit hallottak volna. Szóval a "talán van valami"-n kívül semmilyen általános konklúzióra nem jutottak eddig a tényleg igényes tanulmányok sem. Én a múltkor ezt találtam bár ez nem a hallással hanem a hangszerekkel foglalkozik:
http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1331
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Robici »

blake írta:
2021.07.18., vas. 14:12
A zeneipar az elmúlt években masszív változásokon ment keresztül.
Amirnak is van videója amiben foglalkozik vele, hogy milyen nem kívánatos dolgokat kapnak a nagyfelbontású letöltés igénylői.
Én anno láttam AES-es tanulmányokat amikben foglalkoznak azzal, hogy mi hallható az ultraszónikus tartományból és azért ott eléggé komolyan áltak a kérdéshez, volt ahol semmit nem hallottak a tesztalanyok, máshol mintha valamit hallottak volna. Szóval a "talán van valami"-n kívül semmilyen általános konklúzióra nem jutottak eddig a tényleg igényes tanulmányok sem. Én a múltkor ezt találtam bár ez nem a hallással hanem a hangszerekkel foglalkozik:
http://www.cco.caltech.edu/~boyk/spectra/spectra.htm

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

A nagy felbontású (HIRES) zene nyomában... FLAC vagy MQA? Na és azok a "baljós árnyak"...


youtu.be/-Q11gvz1NNk


A zeneipar az elmúlt években masszív változásokon ment keresztül. A streaming térnyerésének köszönhetően úgy tűnik, hogy elfogy a kiadók lába alól a talaj, hiszen a fizikai hanghordozó eladások szépen beleálltak a földbe. Persze lehet vásárolni még mindig CD-t, a hanglemez is feljövőben van, de ezek mind aprópénznek tűnnek a korábbi számokhoz képest. Természetesen továbbra is üzleti vállalkozásokról van szó, ezért érthető, hogy minden szalmaszálba megpróbálnak belekapaszkodni, amiről úgy gondolják, hogy általa többlet bevételre tehetnek szert. Ezzel egyébként nincs is az égadta világon semmi probléma. Többek között ez is az oka annak, hogy új reneszánszát éli a hanglemez is, amely bár alapvetően egy olcsó formátum, egyértelműen a prémium kategóriába van most már pozicionálva és sajnos az is teljesen világos, hogy egyenlőre a mennyiségen van a hangsúly és nem a minőségen. Ugyancsak megkerülhetetlen tényezővé vált a streaming is, és napról-napra erősödnek az olyan szolgáltatások, mint a Spotify, a TIDAL, a QOBUZ, vagy éppen az Amazon Music HD, de az olyan fájl-letöltős szolgáltatások is mint a HDTRACKS, vagy a 7digital. Nyilván a CD hangminőségét elérő vagy azt megközelítő felbontással rendelkező zene streamelése és letöltése ma már eléggé hétköznapi dolog, tehát ha a zeneipar, és a korábban említett streaming szolgáltatók egy kis extra bevételre szeretnének szert tenni, akkor prémium szolgáltatásokat kell ilyen téren is nyújtaniuk.
Az egyik ilyen szolgáltatás a nagy felbontású zene értékesítése file letöltés, vagy streaming formájában. Az aktuális helyzet egyébként ezzel kapcsolatban viszonylag nyugtalanító, legyen szó a FLAC vagy DSD formátumban terjesztett nagy felbontású zenékről, vagy éppen a viszonylag fiatal üdvöskéről az MQA-ról... Úgy tűnik, hogy itt is elsősorban a mennyiség és nem a minőség, az ami dominál. Ezt a monstre videót tehát ennek a témakörnek fogom szentelni és meg fogom vizsgálni, hogy a prémium árazásért minden esetben prémium tartalmat kapunk-e...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Elmélkedés arról a Goldmund-on, hogy most akkor jó vagy rossz a nagyfelbontás:
https://goldmund.com/does-high-resoluti ... %E2%80%8B/

Ars Technica cikke az MQA-ről:
https://arstechnica.com/gadgets/2017/05 ... res-audio/

Archimago blog-ja a digitális interpolációs szűrőkről és a "ringing" hatásról:
http://archimago.blogspot.com/2016/07/m ... lters.html

John Darko ellenvéleménye, amely szerint a kényelmetlen igazság, hogy az MQA jobban szól:
https://darko.audio/2016/06/an-inconven ... ds-better/

GoldenSound bejegyzése az MQA "tapasztalatairól" az AudioScienceReview.com-on:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... mqa.22549/

GoldenSound "hírhedt" videója az MQA-vel kapcsolatos tapasztalatairól:
https://youtu.be/pRjsu9-Vznc

A Meridian Audio válasza GoldenSound problémafelvetéseire:
https://pastebin.com/2YfT6vfZ

Bob Stuart (az MQA atyja) nyilvános reakciója a saját blogján a GoldenSound által felhozott problémákra:
https://bobtalks.co.uk/a-deeper-look/al ... ot-golden/#

Az MQA hivatalos honlapja:
https://www.mqa.co.uk/

Az MQA promó videója arról, hogy az emberek hogyan reagálnak az MQA minőségére, amikor életükben először hallják azt:
https://youtu.be/qsQ4KYELek0

A Linn audio "hivatalos" álláspontja az MQA-vel kapcsolatban:
https://www.linn.co.uk/blog/mqa-is-bad- ... -heres-why

A Schiit Audio "hivatalos" álláspontja az MQA-vel kapcsolatban:
https://www.schiit.com/news/news/why-we ... orting-mqa

A PS audio CEO-jának, Paul McGowan-nek a véleménye az MQA-vel kapcsolatban:
https://www.psaudio.com/askpaulvideo/is ... ood-thing/

Hegyeshalmi Richárd a Qubiten megjelent cikke az MQA-vel kapcsolatban:
https://qubit.hu/2021/04/29/mqa-audiofi ... n-atverese

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Topping D30 Pro teszt és összehasonlítás a Topping D50s-el...


youtu.be/4WMiPL40hcM


Ebben az epizódban egy újabb Topping DAC-ot veszek górcső alát, mégpedig a Topping D30pro-t. Megmondom nektek őszintén, hogy jó technikai paraméterekkel engem már félig meg lehet venni, de mivel nem a műszaki paramétereket hallgatjuk, ezért arra is kíváncsi voltam, hogy hogyan teljesít ez az új DAC a Topping D50s-hez képest ezért a mai teszt egyben összehasnolítás is lesz a két DAC között. Ebben a 100ezer forint körüli árkategóriában az abszolút nyerő nálam eddig a Topping D50s volt, de azért elöljáróban annyit spoliereznék, hogy igen, a D30pro egy jobb csomag a D50s-nél, de ennek ellenére lehet olyan mértékben a D50s felé dönteni a pályát, hogy ez a különbség marginális legyen, ami azt jelenti, hogy a D50s az még mindig egy nagyon jó választás lehet, ellenben a D30pro bizonyos pontokon egyértelműen jobban teljesít... Hogy pontosan mire is gondolok, azt megtudhatjátok ebből a videóból...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

A Topping D30Pro gyártói oldala:
https://www.tpdz.net/productinfo/590763.html

Én itt vásároltam a D30pro-t:
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B ... UTF8&psc=1

A Topping D50s részletes tesztje:
https://youtu.be/rQf-SBonoso

A Topping D30pro független és részletes mérési eredményei:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... dac.20259/

A teljes harmonikus torzítással kapcsolatos kutatás linkje:
https://www.axiomaudio.com/blog/distortion

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Nagaoka Pocket Winder CW-402 magnókazetta-tekerő... 30 éve menő lett volna...


youtu.be/AMrnn_rBs2s


A mai rövid videóban be fogom nektek mutatni, hogy mi az a cucc amiért tinédzserként az egyik vesémet is odaadtam volna. Bár, akkoriban nem volt streaming, meg internet sem egy jó darabig, ennek ellenére a kor szellemének megfelelően ugyanúgy rajongtunk a legújabb technológiákért és természetesen arra is ugyanúgy volt igényünk, hogy mindig, és mindenhol zenét tudjunk hallgatni. Ilyen szempontból nincs új a nap alatt... Csakhogy akkoriban ezt nem Spotify-nak hívták, hanem Walkman-nak és a mai szemmel nézve egy kicsit körülményesebb volt a használata, hiszen a zenét nem a felhőből töltöttük le, hanem olyan műanyag vackokra rögzítettük, mint a magnókazetta. A Walkman használatának egy nagyon utálatos aspekutsa a kazetták állandó tekergetése volt. Először is illett ugye óvni a mechanikát és feleslegesen nem tekergetni vele a szalagot, de ami talán ennél is nagyobb probléma volt az az, hogy a kazetták előretekerése igen jelentős mennyiségű energiát követelt a Walkmanünket működtető ceruzaelemektől, ami akkoriban nagy kincs volt. Szóval akkor hogyan is oldottuk meg ezt a problémát? Hát például egy ceruzával...
Ennél azért létezik egy sokkal hatékonyabb megoldás is, amivel szerintem a 80-as és 90-es években még csajozni is lehetett volna... Ebben a videóban be fogom mutatni, hogy miről is van szó...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Én itt vásároltam az eszközt, de sajnos már nem kapható, sőt úgy tűnik, hogy maga a cég is bezárt...
https://www.pickupnaalden.com

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Riverstone Audio Trackforce RL-100 tűnyomóerő mérleg teszt


youtu.be/R0CI8fJVTD0


Ebben az epizódban folytatom a lemezjátszó tökéletes beállítására irányuló sorozatomat és megnézzük együtt, hogy mennyire pontosan is lehet a tűnyomóerőt beállítani egy néhány ezer forintos ebay-es tűmérleggel, valamint egy sokkal professzionálisabb eszközzel. Tehát a piros sarokban a noname ebay-es mérleg, a kék sarokban pedig a Riverstone Audio mérlege. Hogy mire megyünk ezzel a két eszközzel, az kiderül a videóból.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

A videó alatt hallható zenét Thomas Bertok szerezte.
https://soundcloud.com/innerstorm

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Riverstone Audio weboldal:
https://www.riverstoneaudio.com/

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Aiyima 爱意吗 A07 erősítő teszt... "Szerelem" első hallásra?


youtu.be/d9UuNmz42Ps


A legutóbbi olcsó kínai erősítővel kapcsolatos tapasztalataim után egy kicsit felbátorodtam és arra gondoltam, hogy kipróbálok egy olyan erősítőt is, ami azért már szabad szemmel is jól látható összegbe kerül. Az internetes kereséseim során botlottam bele az Aiyima A07-es erősítőbe, amely egy sokkal fejlettebb, és jobb minőségű Texas Instruments végfokot tartalmaz, mint a korábbi olcsó erősítő, amit ezen a csatornán teszteltem. Az erősítőről található független mérések nagyon impresszív paramétereket vetítenek előre. Természetesen egy erősítőnek nem csak az alapvetően statikus méréseken kell jól szerepelnie, hanem az olyan sokkal szubjektívebb teszteken is át kell menniük, mint a saját fülünk. Tehát ebben a videóban megnézzük, hogy a parádés mérési eredmények vajon hallhatóak-e, és tényleg olyan jó-e ez az erősítő, mint ahogyan arról több fórumon is olvashatunk...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Aiyima A07 teszt az AudioScienceReview.com-on:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ier.18984/

Aiyima weboldal:
https://www.aiyima.com/

Én itt vásároltam az erősítőt:
https://www.amazon.de/gp/product/B08GSK ... UTF8&psc=1

Itt pedig a hozzá tartozó kimaxolt tápegységet:
https://ebay.us/pWbQ72

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Klipsch R-51M hangfal teszt... A ripacs amerikai...


youtu.be/bJAuwZnvVsQ


Bevallom nektek férfiasan, hogy elkövettem egy hibát. A jelenlegi lezárásokra való tekintettel úgy vásároltam hangfalat, hogy nem hallgattam meg előtte. Ugye mindig azt hangsúlyozom, hogy mielőtt vásároltok, mindenképpen hallgassátok meg a kiszemelt terméket legalább egy HIFI szaküzletben, de még jobb ha hazaviszitek azt, hogy otthoni körülmények között teszteljétek. Nos ennek a megközelítésnek ugye egyenlőre lőttek, de hát ettől még nem kell lemondani arról, hogy a régóta dédelgetett álmainkat beteljesítsük. Szóval én régóta szemezgetek a Klipsch hangfalakkal, először is azért, mert még soha nem hallgattam meg egyet sem, másrészt meg azért, mert a mai tesztben szereplő Klipsch R-51M polcsugárzók igen keresett darabok manapság, ami nem csoda hiszen a viszonylag alacsony ár mellé dögös külső társul. A kérdés tehát az, hogy hibáztam-e, amikor felrúgtam a saját szabályaimat és látatlanban vásároltam egy párat ezekből a hangfalakból?

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Én itt vásároltam a hangfalakat:
https://digitalszalon.hu/reference-r-51 ... par-fekete

Amir mérései az AudioScienceReview.com-on a Klipsch R-41M-el kapcsolatban:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... iew.11566/

GEDEON videója a Klipsch R-51PM-ről:
https://youtu.be/E2PsRsXAK5I

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

HOTT CD903TF hordozható CD lejátszó teszt... FM és BT transzmitter és mellé jól szólás...


youtu.be/dkNnDhwM2T8


A Sony 1984-ben mutatta be az első hordozható CD lejátszóját a D-50-est. Ez volt talán az első olyan hordozható zenelejátszó eszköz, amely szinte ugyanazt a hangminőséget biztosította útközben, mint amit az asztali CD lejátszónk, az otthoni HIFI rendszerünkben. A kazettás deckeket és Walkman-eket összehasonlítva, a hordozható kazettás Walkman-ekből soha nem lehetett igazán kihozni ugyanazt a hangminőséget, amit a komolyabb asztali társaikból. Habár kétség kívül voltak kivételes hangminőségű walkman-ek is. Ezzel ellentétben a hordozható CD lejátszók az első pillanattól kezdve szinte ugyanazt a hangminőséget produkálták, mint amit az asztali CD lejátszóink. Nyilván azért itt is voltak különbségek, de a kettő sokkal közelebb volt egymáshoz. Természetesen a műfaj abszolút koronázatlan királya a Sony volt, de sajnos ők már sok évvel ezelőtt befejezték a gyártását a hordozható CD lejátszóknak, vagy ahogy hívtuk őket akkoriban a DiscMan-eknek. Két dolgot tudunk tenni 2021-ben, ha a CD lemezeinket útközben is szeretnénk élvezni. Az egyik lehetőség, hogy veszünk egy jó öreg Sony DiscMan-t és imádkozunk, hogy az jó állapotban legyen. A másik alternatíva, hogy veszünk egy új eszközt, hiszen bizonyos cégek még mindig gyártanak ilyen lejátszókat. De mennyire megbízható és jó minőségű egy ilyen új eszköz? Ennek fogunk ebben a videóban utánajárni...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

A gyártó oldala:
https://www.hottaudio.com/.../portable. ... ts/cd903tf

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

S/PDIF, AES/EBU, TOSLINK, USB Audio, JITTER és a reflexió. A digitális hang, és ami mögötte van...


youtu.be/DqRe3NHt4E0


Ebben az epizódban megnézzük, hogy milyen digitális interfészekkel találkozhatunk a HIFI eszközeinken, azok hogyan működnek és beszélünk a digitális hangátvitel retteget mumusáról a Jitter-ről is. A nyolcvanas évek eleje óta, amikor is megjelentek az első CD lejátszók, megnőtt az igény arra, hogy ezekből az eszközökből úgy vigyük át a hanginformációt az erősítőkbe vagy más digitális eszközökbe, hogy ameddig az csak lehetséges, a digitális jel az digitális maradjon az átvitel során és csak a legutolsó lépésként és akkor, amikor az igazán szükséges, legyen az analóg jellé visszaalakítva. Ehhez természetesen ki kellett találni egy teljesen szabványos csatolófelületet, amelyet az összes eszköz használni tud, és a rajta áthaladó adatokat az összes kompatibilis HIFI komponens egységesen értelmezni képes, gyártótól függetlenül. Ez az interfész lett az úgynevezet SPDIF, vagy Sony/Philips Digital Interface. Tehát ebben a videóban többek között ennek a csatolófelületnek a történetéről lesz szó és mindarról ami mögötte van.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself
Zene: Slynk & Mr Stabalina - The Jam

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

VWESTLIFE videója a kísérletéről, ami mutatja az S/PDIF "golyóállóságát":
https://youtu.be/kpJ0Wr58AHE

A Hangzásvilág magazin cikke a reflexióról:
http://hangzasvilag.hu/altalaban-miert- ... sszabb.../

Steve Nugent cikke a reflexióról:
https://positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm

Audio Science Review blogbejegyzése a reflexióról:
https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php...

Audio Science Review YouTube videója a Jitterről:
https://youtu.be/TT9JL2yaIOA

Egy jól összeszedett írás (angolul) az S/PDIF interfészről:
https://www.epanorama.net/documents/audio/spdif.html

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Wuzhi Audio ZK-502H 2x50W erősítő a Banggodról... Olcsóság kimaxolva... Maradhat?


youtu.be/Gx2y8QWK0Oo

Vásároltam 5600 forintért egy kétszer 50W-os D-osztályú erősítőt Banggodon... :)
Vagy ha úgy tetszik, vásároltam néhány üveg kézműves sör áráért egy 2x50W-os erősítőt Banggodon. Nos igazából kiváncsi voltam, hogy mit lehet ennyi pénzért venni manapság, hiszen a HIFI nem éppen egy olcsó hobby, ha valaki nagyon bevágja a lovak közé a gyeplőt, de mégsem lehet minden élethelyzetben kisujjeltartva HIFI-zni, Ararat konyakot kortyolgatva egy HIGH-END rendszer előtt. Szóval, ha valaki szeretne valamit, ami viszonylag jó minőségben zörög a garázsában, miközben az autóját bütyköli, vagy a konyhájában, miközben a vasárnapi ebédet kavargatja, esetleg a homeofficeba kellene valami, ami két olcsó hangfalat megcibál, akkor arra nem szívesen költene százezreket és főleg nem milliókat. Na de most őszintén 5600 forintból egy jót nem lehet autózni ebben az országban, szóval mégis mire számíthatunk egy ilyen olcsó erősítővel kapcsolatban, amit ráadásul nekünk kell készre szerelnünk... Nos, ez ki fog derülni ebből a videóból...

FIGYELEM! A videóban jelzem, hogy problémáim voltak a fejhallgató kimenettel. Mint végül kiderült, csak abban az esetben nem működik, ha TRRS jack dugót dugunk bele, tehát olyan fülest, amelybe mikrofont is integráltak, és emiatt 4 pólusú (TRRS) 3,5mm-es jack dugót használ a normál 3 pólusú (TRS) helyett. Sima TRS jackdugóval tökéletesen működik ez a kimenet. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne kellene képesnek lennie egy fülhallgató kimenetnek 2021-ben elbánnia egy TRRS jack dugóval, azaz a 10 centes aljzat helyére egy másik 10 centeset kellett volna forrasztani, tehát ez az én szememben még mindig hiba, de a teljes képhez hozzátartozik.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

A videó alatt hallható zene: Emmit Fenn - Vampire

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Wuzhi Audio ZK-502H erősítő linkje:
https://banggood.app.link/A72mtEoZKeb

Hozzá való tápegység az eBay-en:
https://ebay.us/8yr8Pn

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Lemezjátszó finomhangolás unortodox módszerekkel... SRA és Anti-Skating "precíziós" beállítása...


youtu.be/meP1rctqOM0


Egy kicsit elhanyagoltam az utóbbi időben a lemezjátszózás témáját pedig az egyik kedvenc analóg formátumom és tudom, hogy ti is sokan rajongtok érte. Szóval ebben az epizódban egy kicsit tudományosra vesszük a figurát és megpróbáljuk a végletekig precízen beállítani a lemezjátszónkat. Egészen pontosan két paramétert, a függőleges követési szöget, vagyis inkább a hangszedőtű hossztegelye és a hanglemez felülete által bezárt ideális szöget azaz az SRA-t, valamint megnézzük, hogy hogyan lehet az anti-skatinget is "műszeresen" beállítani. Mindeközben persze arról is lesz szó, hogy hol vannak a módszeremnek a gyenge pontjai és, hogy érdemes-e idáig elmenni. De persze attól mert valaminek alapvetően nincs értelme, vagy nem egyszerű, még nem jelenti azt, hogy ne szórakoznánk jól miközben csináljuk ugye? SRA és Anti-Skating beállítása némi szittya leleményességgel fűszerezve okosba'.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

Hogyan állítsuk be a lemezjátszónkat:
https://youtu.be/hJSQk0REGNM

Itt vettem az USB mikroszkópot (ennél jobb minőségűt keressetek inkább):
https://vennivalo.hu/.../usb_digitalis_ ... kop_kamera...

ImageJ letöltése a szögek méréséhez:
https://imagej.nih.gov/ij/download.html

A The Ultimate Analogue Test LP-t itt vásároltam:
https://www.bakelitfutar.hu/.../analogue-productions...

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Az európai hangerő-korlátozás... Van rá ellenszer? Sony Discman és MiniDisc hackelés...


youtu.be/ksZLrt9e-C8

Ebben az epizódban az úgynevezett hangerő-korlátozásról vagy ahogy angolul mondjuk Volume Cap-ről lesz szó és mutatok arra is megoldást, hogy hogyan enyhítsünk a problémán, amit ez a szabályozás okoz az egyszeri, de racionálisan gondolkodó HIFIstának. Egy kicsit itt ugyanis arról van szó, hogy a politika igenis beleszól abba, hogy hogyan hallgassunk zenét. Igaz ebben az esetben a törvényalkotókat a jó szándék vezérelte, még pedig az, hogy az embereket megvédjék önmaguktól. Persze itt is hiba csúszott a dologba, hiszen a bürokraták általában nem mérnökök és ezért a jó szándék nem párosult azzal, hogy konkrétan megmondják a HIFI gyártóknak azt, hogy hogyan is implementálják az általuk hozott törvények rendelkezéseit, ezért a HIFI gyártók természetesen a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldásokat alkamazták, ami teljes mértékig érthető. A videóban két példán keresztül azt is be fogom mutatni, hogy hogyan lehet ezeket a korlátozásokat feloldani és egy kicsit több kakaót biztosítani a gyárinál nagyobb impedanciával rendelkező fülesünknek...

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

1996-os párizsi bejelentés:
https://www.newscientist.com/article/mg ... he-volume/

EU 2009 szeptemberi bejelentése:
https://ec.europa.eu/commission/pressco ... IP_09_1364

Egyes Sony DiscMan-ek hangerőkorlátozásának kikapcsolása:
http://konkordski.blogspot.com/2015/01/ ... oving.html

Sony MZ-RH910 szervizelírása:
https://www.minidisc.org/manuals/sony/s ... 910_sm.pdf

Sony MZ-Rxx sorozat szervizmenűjének aktiválása:
https://www.minidisc.org/sony_mzr_reset.html

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Levágni, vagy feltekerni? Eltérő hosszúságú hangfalkábelek... Van különbség?


youtu.be/CuZVkwrQ5rw


Ebben az epizódban egy olyan témát vettem elő, amely gyakran előkerül a külföldi HIFI-s fórumokon, és szerintem egy nagyon érdekes kérdéskör, tudományos szempontból is, és természetesen remek kiindulópontja lehet az értelmes vitának. Ez pedig nem más, mint a hangfalkábelek eltérő hosszának, vagy éppen a felesleges hangfalkábel feltekerésének a hangminőségre gyakorolt hatása. Jómagam is mindig hangsúlyozom, hogy használjuk a lehető legrövidebb kábeleket, de ha nem pont középen van az erősítőnk a hangfalainkhoz képest, hanem aszimetrikusan elhelyezve, mint például ahogyan nálam is, akkor ez némi fejvakarásra ad majd okot, hiszen az erősítőhöz közelebb eső hangfalnál egy csómó felesleges kábelel kell majd valamit kezdenünk. Például feltekerni és rögzíteni, ahogy jelenleg én is használom, vagy éppen levágni a felesleget, amit egyébként a múltban én magam is kipróbáltam. A videóban elmagyarázom azt is, tudományos érvekkel megtámogatva, hogy szerintem miért nem probléma egyik megoldás sem átlagos körülményeket figyelembe véve.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6067
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5124
Tartózkodási hely: Szár

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Egy ideje követem a YouTube csatornádat. Véleményem szerint hiánypótló. Végre egy őszinte, szakmaiságra törekvő, a témákat nagyon jól kiveséző, de ugyanakkor a közérthetőségre törekvő, és nem “megmondó” magyar csatorna! Nagyon jók a felvetett témák, és nagyon jó a stílusod, szépen érthetően beszélsz és jól látszik, hogy sok előkészítő munka van a videók mögött. Gratulál egy (mától rendszeres) támogatód! :napsut:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
blake
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 258
Csatlakozott: 2017.07.06., csüt. 16:08
Értékelés: 197
Tartózkodási hely: Budapest, XX.
Kapcsolat:

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: blake »

Kettős kábelezés és kettős erősítés... Hogyan működik és mi az előnye?


youtu.be/6cwkYLPV9OI


Ebben az epizódban körbejárjuk a kettős kábelezés és kettős erősítés témaköreit. Ez a két bekötési módszer ugyanis az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy az erősítőnk és a hangfalaink sokszor törékeny kapcsolatát finomhangolhassuk és a maximumot hozzuk ki az adott összeállításból. A kábelek megfelelő kiválasztásával belenyúlhatunk a hangfalunk hangzásvilágába és ha ezt úgy tesszük meg, hogy figyelembe vesszük az eltérő igényeket a magas és mély hangszórók tekintetében, akkor optimalizálhatjuk csak igazán az elérhető hangminőséget.

A főcím zenéjét szerezte: Patrick Patrikios. Az eredeti dal címe: Know Myself

Ha tetszett ez a videó akkor lájkoljátok a videó alatt.

A csatorna hosszabb távú fentarthatósága érdekében támogathattok a Patreon-on is. Sajnos sok időbe telik az érdekes eszközök felkutatása, na és nem kevés pénzbe azok megszerzése. Ha szeretnétek továbbra is az én káromon tanulni, akkor havi egy cappuchino áráért már nagyon sokat segíthettek nekem a kutatásban. A támogatók természetesen előbb jutnak majd hozzá ezekhez a videókhoz is. Előre is köszönöm az eddigi visszajelzéseteiket, ígérem továbbra is igyekszem megfogadni a tanácsaitokat, mert ezeket a videókat nem magamnak készítem, hanem nektek.

Rendszeres támogatás (Patreon):
https://www.patreon.com/retrotechhungary

Eseti támogatás (PayPal):
https://paypal.me/RetroTechHungary

Discord:
https://discord.gg/GHEqYT3

Bővebb info, beszélgetés a www.avx.hu/forum oldalán.
https://avx.hu/forum/

Facebook oldal:
https://www.facebook.com/RetroTechHungary

Avatar
Garszi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 626
Csatlakozott: 2011.01.26., szer. 23:51
Értékelés: 354

Re: RetroTech Hungary - Új Hifis YouTube csatorna

Hozzászólás Szerző: Garszi »

Szia Blake!

Valahogy csak mostanság akadtam rá a csatornádra a YouTube bugyraiban, de igazán érdekes, igényes - laikusok számára is érthető - tartalom és rendkívül intelligens az előadásmód is! A magam részéről köszönöm, valamint kitartást, az eddigiekhez mérhető lelkesedést és jó egészséget kívánok a hasonló videók készítéséhez! :smile53:
Üdv: Szabolcs

Válasz küldése

Vissza: “Galéria”