Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

d.janos írta:
2020.09.12., szomb. 13:35

Köszi a választ. :smile53: Ok, kiveszem. Anno 4/5-ig volt, azzal nagyon nem volt jó, nem tetszett (Quad) és ha belegondolok, töltet nélkül nem is hallottam, lehet öreg hiba. A hangsugárzó és az állvány közötti elcsatolás milyen változásokat hozott Nálad?
Nekem tüskékkel tetszett még egy másik lakásban/helyiségben az akkor Quad 11L2 nagyon, itt a tüskék nem váltak be. Próbáltam parafa négyzeteket, csúsztatófilcet, fakockákat, golyós alátétet, méhsejt szerkezetű alátéteket, de még legot is (az az egykori TannoyM2 alatt jó volt a konyhában a szekrényen :smile29: ),
A beforgatás érdekes módon nem tesz/tett jót a hangnak, (talán) zavarossá válik, így az előre sugárzás vált be, picit 1-2cm-t megemelve az állványok első lábait.
Félreértés ne essék, nem akarom (nem is tudom) megmondani a tutit. Nyilván hangsugárzója válogatja, melyik alá milyen állvány és elcsatolás válik be. Nagy tehetetlen tömeghez "hozzáragasztva" ezeket a pici dobozokat, pláne kis hangerőn, kiveszi belőlük az életet. Legalábbis nálam annó több monitor dobozzal is így volt.
A hátrafelé döntés sokszor jól jön, az én dobozaim előlapja is döntött, Zoli is csinál(t) ilyeneket.
A beforgatás leginkább a magas tartományra van hatással, ahol már igen irányított a hang. Ha valami nagyon karcosan, harsányan szól, akkor szokták párhuzamsan letenni őket, az csökkentheti ezt a dologt. Hogy zavarossá válna a hangkép a beforgatástól, olyat még nem tapasztaltam, de nyilván Te hallod, hogy reagál. Persze a párhuzamos és a teljesen befordított között is lehet keresgélni. :)
Én is rengeteg elcsatolást próbáltam (régebben), végül mindig a tüskékhez tértem vissza hangsugárzók esetén.
Én biztos a Denon - Atacama párossal próbálkoznék, de persze nem vagyok a helyedben. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 650
Csatlakozott: 2004.10.12., kedd 00:45
Értékelés: 194
Tartózkodási hely: 4200

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d.janos »

asebestyen írta:
2020.09.12., szomb. 13:23
d.janos írta:
2020.09.12., szomb. 13:08
1. Atacama SE24, 1/3-ig töltve homokkal, blu tack gyurma az állvány és hangsugárzók kötött, ma:50cm, padlótól tüskékkel csatolva Hallgatási pozíció: 235cm a dobozoktól, a dobozok 250cm-re egymástól, hátsó faltól: 56cm

Mi lehet a magyarázata, mi a "probléma" hogy az egyébként jó gyári állványon a monitor sugárzók nem hozzák azt a (számomra?) kellemes, jó tonalitást ? Kis hangerőn is szeretném felismerni, ha lábdob vagy basszusgítár vagy nagybőgő játszik. (a Dyno A42 is végül pont ezért lett eladva, nem tudtam jó szívvel hosszan hallgatni, nem hozta azt a hangzást, amit szerettem volna).
Szoba/helyiség? Akusztika ? Install/elhelyezés ? Énfüleim ? A padló közelsége milyen változást hoz tonalitásban ? A fának, mint állványka a hagra gyakorolt hatása ? Ha pl. zsalukő az állvány, az mit változtat(hat) (ha jól emlékszem vmelyik Mikulás napi bemutatón az volt. Köszönöm.


Én az Atacama állványból kivenném a homokot és az állvány és a dobozok közül a gyurmát, én is próbáltam, nagyon rosszat tesznek neki. Ha ez kevés, a hangsugárzók elhelyezésével/beforgatásával játszanék még picit. Hátha...
Köszi a választ. :smile53: Ok, kiveszem. Anno 4/5-ig volt, azzal nagyon nem volt jó, nem tetszett (Quad) és ha belegondolok, töltet nélkül nem is hallottam, lehet öreg hiba. A hangsugárzó és az állvány közötti elcsatolás milyen változásokat hozott Nálad?
Nekem tüskékkel tetszett még egy másik lakásban/helyiségben az akkor Quad 11L2 nagyon, itt a tüskék nem váltak be. Próbáltam parafa négyzeteket, csúsztatófilcet, fakockákat, golyós alátétet, méhsejt szerkezetű alátéteket, de még legot is (az az egykori TannoyM2 alatt jó volt a konyhában a szekrényen :smile29: ),
A beforgatás érdekes módon nem tesz/tett jót a hangnak, (talán) zavarossá válik, így az előre sugárzás vált be, picit 1-2cm-t megemelve az állványok első lábait.
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

d.janos írta:
2020.09.12., szomb. 13:08
Talán itt van a jó helye ennek. Ha van tapasztalata másnak is, szívesen olvasnám, illetve Zoli, ha időd engedi szívesen olvasnám a véleményed erről. Köszönöm.

Előkerütek a valamikori bortartók és állvánként teszik most dolgukat kb. 3 hónapja, így egy hosszabb hallgatási folyamat és tapasztalatom lett róla, de felvetett jópár kérdést, amire kíváncsi lettem. Ezekre szívesen meghallgatnám mi lehet a magyarázat.

1. Atacama SE24, 1/3-ig töltve homokkal, blu tack gyurma az állvány és hangsugárzók kötött, ma:50cm, padlótól tüskékkel csatolva Hallgatási pozíció: 235cm a dobozoktól, a dobozok 250cm-re egymástól, hátsó faltól: 56cm

2. Mini hangsugárzó "állvány" (eredetileg bortartó) 4db láb, fa hengerek ø3cm, egymással fa mini rudakkal összekötve, rögzítve, így az "állvány" szé x mé:13x13cm ma:27cm, első két láb megemelve, hogy fül irányába sugározzanak a magasak.
Hallgatási pozíció: 180cm a dobozoktól, a dobozok 200cm-re egymástól, hátsó faltól: 97cm

A helyiség: panellakás, 5,2m x 3,5m , ma:2,6m, laminált parketta, szőnyegek, bútorok, ágy, kanapé, gardrób, "jól" csillapított. Erősítő Si III, kábelek: tömör egyeres hf és IC. Hangerő kis és közepes, olyan 60-75dB-es csúcsokkal.

Két monitor doboz:
a, Tannoy M1
b, Denon SC-G101

1. Atacama
a, nyíltabb hang, kissé súlytalan megszólalás, a zene nem vonz be igazán, basszus kevés, basszusgitár nem tetszik, középtartomány jó, de a hangszerek testessége hiányzik. Tér rendben, hang leválik, hangszerek pozíciója rendben, dallamkövetés is, bár ez az erősítő erénye. Nem tetszik az összbenyomás ezzel az állványal pár óra után. Elsőre egyébként jó, mert a nyílt megszólalása, a részletek megjelenése jónak hat. Taps vékony, mintha nagyon messze tapsolnának.
b, van basszus, nagybőgő, basszusgitár jobb, mint a Tannoyon. Hallgatható, tonálisan jobb, mint a másik. Tér jó, hangok leválnak a dobozokról, a középtartomány, a hangszerek testessége, életszerűsége hiányzik.

2. Mini állvány
a, Megjönnek a mélyek, a basszus, a basszusgitárról hihető és felismerhető, hogy az. Jó a tonalitása, a tranziens átvitele is megmarad. Sokkal jobban tetszik, mint 50cm magasan. A középtartomány sokkal jobb, minden hangszernek jót tesz a testesebb megszólalás. A magasak, a furulya, a cintányér is nagyon jó. Taps is életszerűbb.
b, Mivel a Denonnak alapvetően olyan a hangolása, hogy több basszusa van és literben is kb, másfélszer nagyobb, mint az M1, ez meglepő mélyeket tár elém, nem döng, nem sok, jó a minősége és mennyisége is. Jó a Denon, de a mini állványon az M1 jobban zenehallgatásra ösztönöz, többször indulnak be az ujjaim, lábam, fejem.

Mi lehet a magyarázata, mi a "probléma" hogy az egyébként jó gyári állványon a monitor sugárzók nem hozzák azt a (számomra?) kellemes, jó tonalitást ? Kis hangerőn is szeretném felismerni, ha lábdob vagy basszusgítár vagy nagybőgő játszik. (a Dyno A42 is végül pont ezért lett eladva, nem tudtam jó szívvel hosszan hallgatni, nem hozta azt a hangzást, amit szerettem volna).
Szoba/helyiség? Akusztika ? Install/elhelyezés ? Énfüleim ? A padló közelsége milyen változást hoz tonalitásban ? A fának, mint állványka a hagra gyakorolt hatása ? Ha pl. zsalukő az állvány, az mit változtat(hat) (ha jól emlékszem vmelyik Mikulás napi bemutatón az volt. Köszönöm.
Én az Atacama állványból kivenném a homokot és az állvány és a dobozok közül a gyurmát, én is próbáltam, nagyon rosszat tesznek neki. Ha ez kevés, a hangsugárzók elhelyezésével/beforgatásával játszanék még picit. Hátha...
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 650
Csatlakozott: 2004.10.12., kedd 00:45
Értékelés: 194
Tartózkodási hely: 4200

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d.janos »

Talán itt van a jó helye ennek. Ha van tapasztalata másnak is, szívesen olvasnám, illetve Zoli, ha időd engedi szívesen olvasnám a véleményed erről. Köszönöm.

Előkerütek a valamikori bortartók és állvánként teszik most dolgukat kb. 3 hónapja, így egy hosszabb hallgatási folyamat és tapasztalatom lett róla, de felvetett jópár kérdést, amire kíváncsi lettem. Ezekre szívesen meghallgatnám mi lehet a magyarázat.

1. Atacama SE24, 1/3-ig töltve homokkal, blu tack gyurma az állvány és hangsugárzók kötött, ma:50cm, padlótól tüskékkel csatolva Hallgatási pozíció: 235cm a dobozoktól, a dobozok 250cm-re egymástól, hátsó faltól: 56cm

2. Mini hangsugárzó "állvány" (eredetileg bortartó) 4db láb, fa hengerek ø3cm, egymással fa mini rudakkal összekötve, rögzítve, így az "állvány" szé x mé:13x13cm ma:27cm, első két láb megemelve, hogy fül irányába sugározzanak a magasak.
Hallgatási pozíció: 180cm a dobozoktól, a dobozok 200cm-re egymástól, hátsó faltól: 97cm

A helyiség: panellakás, 5,2m x 3,5m , ma:2,6m, laminált parketta, szőnyegek, bútorok, ágy, kanapé, gardrób, "jól" csillapított. Erősítő Si III, kábelek: tömör egyeres hf és IC. Hangerő kis és közepes, olyan 60-75dB-es csúcsokkal.

Két monitor doboz:
a, Tannoy M1
b, Denon SC-G101

1. Atacama
a, nyíltabb hang, kissé súlytalan megszólalás, a zene nem vonz be igazán, basszus kevés, basszusgitár nem tetszik, középtartomány jó, de a hangszerek testessége hiányzik. Tér rendben, hang leválik, hangszerek pozíciója rendben, dallamkövetés is, bár ez az erősítő erénye. Nem tetszik az összbenyomás ezzel az állványal pár óra után. Elsőre egyébként jó, mert a nyílt megszólalása, a részletek megjelenése jónak hat. Taps vékony, mintha nagyon messze tapsolnának.
b, van basszus, nagybőgő, basszusgitár jobb, mint a Tannoyon. Hallgatható, tonálisan jobb, mint a másik. Tér jó, hangok leválnak a dobozokról, a középtartomány, a hangszerek testessége, életszerűsége hiányzik.

2. Mini állvány
a, Megjönnek a mélyek, a basszus, a basszusgitárról hihető és felismerhető, hogy az. Jó a tonalitása, a tranziens átvitele is megmarad. Sokkal jobban tetszik, mint 50cm magasan. A középtartomány sokkal jobb, minden hangszernek jót tesz a testesebb megszólalás. A magasak, a furulya, a cintányér is nagyon jó. Taps is életszerűbb. Sokkal jobb az érzelmi töltete.
b, Mivel a Denonnak alapvetően olyan a hangolása, hogy több basszusa van és literben is kb, másfélszer nagyobb, mint az M1, ez meglepő mélyeket tár elém, nem döng, nem sok, jó a minősége és mennyisége is. Jó a Denon, de a mini állványon az M1 jobban zenehallgatásra ösztönöz, többször indulnak be az ujjaim, lábam, fejem.

Mi lehet a magyarázata, mi a "probléma" hogy az egyébként jó gyári állványon a monitor sugárzók nem hozzák azt a (számomra?) kellemes, jó tonalitást ? Kis hangerőn is szeretném felismerni, ha lábdob vagy basszusgítár vagy nagybőgő játszik. (a Dyno A42 is végül pont ezért lett eladva, nem tudtam jó szívvel hosszan hallgatni, nem hozta azt a hangzást, amit szerettem volna).
Szoba/helyiség? Akusztika ? Install/elhelyezés ? Énfüleim ? A padló közelsége milyen változást hoz tonalitásban ? A fának, mint állványnak a hangra gyakorolt hatása ? Ha pl. zsalukő az állvány, az mit változtat(hat) ? (ha jól emlékszem vmelyik Mikulás napi bemutatón az volt.) Köszönöm.
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Szia Acus!

Probalok, de lehet Te mar ezt jobban is megtetted, helyettem. :D

18 m2 a szoba, 2,65 m belmagassaggal. Altalaban 70-74 dB a zene. A hatam mogott, kb.3,5 m2 fa lamellaju reluxa -kb. 5 cm- a hangfalak mogott es mellett 4 db 60x100 cm elnyelo, 6 cm szivacs + 2 cm legres + a szoba ajton 160x80 cm fa reluxa. A falak sem simak, igaz van par nagy kep.

Amit irsz, az Fuleleknel, van -a honlapjan lathatod- mikor a segitseget kertem, O is felhozta a lamella mogott a kozetgyapot lehetoseget, de ignoraltuk, nekem az mar tul sok lett volna, + 10 cm melyseg, kivitelezni is nehezebb es mint irtam, nem hallgatom hangosan a zenet.

Korabbi hozzaszolasomban -mikor meg csak a keret volt- jobban leirtam a javulast peldaval, akkor az minosegi, volt most inkabb mennyisegi. Amugy jol latod-irtad valtozast. A *szikarabb hangzas* letisztultabbat jelentene, tobb hasznos hang, kevesebb nem kivanatos effektus. A nagyobb ter, meg vhogy jobban benne vagyok a zeneben, mintha nagyobb lenne, megnott volna a szoba?! Lehet nem vmi szakszeru amit irok, de ezt tapasztalom. Meg csak ket orat hallgattam, ezek voltak az elso benyomasaim. Tetszett!

Remelem sikerult vmennyire valaszolnom kerdeseidra, udv:

Stirlitz

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Acus »

Stirlitz17 írta:
2020.09.02., szer. 21:44
Udv a T. Tarsasagnak!

Hiaba a sok akadalyoztatas, csak elkeszult a kazettas mennyezet! ;-) Meg annyi hibadzik, hogy a ket keret koze is keruljon ket lamellas kazetta, de azt mar nem varom meg, ki tudja mikorra hozza ossze a gerendakat az asztalos?...

A Fulelekkel beszeltektol a lamellak szamaban tertem el -O tobbet javasolt- de muszaj volt nemi kompromisszum, kulonben az asztalos meg gyalulna mi meg furkalnank deszkakat. ;-) Elegedett vagyok az eredmennyel, mind esztetikailag, mind akusztikailag. A fotok nem adjak vissza a latvanyt, eloben sokkal jobb! A lenyeg a hangzas, az is rendben van. Korabban irtam rola, mikor csak a keret volt kesz, mar az is sok javulast hozott, de a lamellakkal nagyon szuper lett. Mikor raktuk fel oket, mar akkor is lehetett hallani a beszeden, hogy jo lesz a vege. Roviden, a hangzas szikarabb lett es mintha egy nagyobb terbe jutottam volna.

Mindenkinek csak ajanlani tudom, de mielott belevag jol gondoljon at mindent, utana viszont daralja! Egy dolog biztosan mellette szol, a plafon nincs utban senkinek! Semmit sem kell valtoztatni a lakasban.

Szamokban kifejezve:

40 m gerenda /60x120/
84 m deszka /20x120/1
ez kb. 290 kg /Borovi fenyo/

Kb. 400 csavar, a furatokat kis, esztergalt fa dugokkal tuntettuk el.

Tovabbi jo zenelest:

Stirlitz
Szia!

Köszi a beszámolót! Komoly munka lehetett ezeket elkészíteni és a plafonra applikálni, gratula!
Még egy kicsit kifejtenéd azt hogy mit jelent, hogy szikárabb? A nagyobb teret is ha tudnád kérlek ha tudod fejtsd ki. Köszönöm :)

Igazából nagyon kiváncsi vagyok erre. Amit én józanparasztival ki tudok találni azaz, hogy létrehoztál egy diffuz felületet, ami az oda érkező hangenergiát eloszlatja a térbe. Ami gondolom szuper. Leginkább a magas és közép hangoknál hatékony, amik a hamar "elhalnak" ezután. Talán a nagyobb teret ez is okozhatja, hogy ezek az energiák megmaradnak, nem pedig elnyelődnek? Így szélesebb sweet-spot hoz létre?

Most, hogy már fent van ~290kg borovi fenyő a plafonodon !!szeretettel!! kérdezném meg, hogy esetlegesen több elnyelő (abszorbens) panellel, normál sűrűségű, kis légréssel mögötte, nem lett volna hatékonyabb? Vagy túl halottá tette volna az akusztikát? Esetleg a falak már kezelve vannak annyira, hogy túlcsillapítottá vált volna a szoba? Vagy csak egy pontból lett volna jó a hangzás? Vagy szimplán ronda lett volna?

Milyen egyéb akusztikai kezelések vannak a szobában?

Utólag is elnézést ha sok a kérdés, és elsőre is köszi a válaszért! :napsut: leborulok.gif

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udv a T. Tarsasagnak!

Hiaba a sok akadalyoztatas, csak elkeszult a kazettas mennyezet! ;-) Meg annyi hibadzik, hogy a ket keret koze is keruljon ket lamellas kazetta, de azt mar nem varom meg, ki tudja mikorra hozza ossze a gerendakat az asztalos?...

A Fulelekkel beszeltektol a lamellak szamaban tertem el -O tobbet javasolt- de muszaj volt nemi kompromisszum, kulonben az asztalos meg gyalulna mi meg furkalnank deszkakat. ;-) Elegedett vagyok az eredmennyel, mind esztetikailag, mind akusztikailag. A fotok nem adjak vissza a latvanyt, eloben sokkal jobb! A lenyeg a hangzas, az is rendben van. Korabban irtam rola, mikor csak a keret volt kesz, mar az is sok javulast hozott, de a lamellakkal nagyon szuper lett. Mikor raktuk fel oket, mar akkor is lehetett hallani a beszeden, hogy jo lesz a vege. Roviden, a hangzas szikarabb lett es mintha egy nagyobb terbe jutottam volna.

Mindenkinek csak ajanlani tudom, de mielott belevag jol gondoljon at mindent, utana viszont daralja! Egy dolog biztosan mellette szol, a plafon nincs utban senkinek! Semmit sem kell valtoztatni a lakasban.

Szamokban kifejezve:

40 m gerenda /60x120/
84 m deszka /20x120/
ez kb. 290 kg /Borovi fenyo/

Kb. 400 csavar, a furatokat kis, esztergalt fa dugokkal tuntettuk el.

Tovabbi jo zenelest:

Stirlitz
Csatolmányok
small_SANY0013.JPG
small_SANY0013.JPG (32.44 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal
small_SANY0012.JPG
small_SANY0012.JPG (39.38 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal
small_SANY0011.JPG
small_SANY0011.JPG (49.88 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal
small_SANY0006.JPG
small_SANY0006.JPG (54.14 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal
small_SANY0002.JPG
small_SANY0002.JPG (49.28 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal
small_SANY0001.JPG
small_SANY0001.JPG (63.95 KiB) Megtekintve 2005 alkalommal

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

fülelek írta:
2020.06.06., szomb. 21:21
Van viszonylag egyszerű megoldás, amivel lehetne javítani, a bemuatatótermemben az oldalfalon alkalmaztam, de a mennyezeten is lehet. 1,5-2cm vastag 6cm széles fa lamellákat kell feltenni minden kazettába 8 darabot és megfelelő szögbe állítani, esetleg mögé még elférne 8cm kőzetgyapot tábla bebugyolálva kiporzás ellen. Holnap csinálok róla közeli fotót, ahol látszanak a részletek.
Elore is koszonom, probalom megnezni a honlapodon is.

Stirlitz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Van viszonylag egyszerű megoldás, amivel lehetne javítani, a bemuatatótermemben az oldalfalon alkalmaztam, de a mennyezeten is lehet. 1,5-2cm vastag 6cm széles fa lamellákat kell feltenni minden kazettába 8 darabot és megfelelő szögbe állítani, esetleg mögé még elférne 8cm kőzetgyapot tábla bebugyolálva kiporzás ellen. Holnap csinálok róla közeli fotót, ahol látszanak a részletek.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udvozletem a T. Tarsasagnak!

Elkeszult a *nagy mu* tegnap felraktuk a kazettas mennyezetet. A gerenadakat asztalos keszitette, a tobbi maganero. A gerenda profilja 60x120 es borovi fenyo. A plafonhoz elbe csatlakozik, tehat a kazetta merete 500x500x120. Ket egyforma racsozat van, ebbol egy 2420x1740 alapteruletu. A gerendakba allihato, tavvezerelt led van bemarva -sin es bura- ami a plafonra vilagit, meleg feher szort fenyt ad. A racsozat kulso oldalan vegig fut. A ket racsozat vilagitasat egymastol kulon tudom vezerelni, de egyutt is mukodik. Kulon azert jo, mert pl. mozizsanal a legkedvezobb fenyviszonyokat tudom beallitani. A lampa kozottuk helyezkedik el, amolyan szimmetria pont. Remeltem egy kis javulast a hangzasban, de tobbet kaptam, mint amit vartam, legalabbis en igy erzem. Mikor vegeztunk, a szomszed elkezdett tapsikolni, azonnal mondta, hogy nem visszhangzik ugy mint elotte. Orultem eme megnyilvanulasanak, mert O csak objektivebb, mint en. /Elozo nap ejjel -nagy csend- mikor kb. felig voltunk keszen, en is pampogtam a szobaban mar akkor ugy hallottam, hogy maskep szolt a hangom, kellemesebb lett, ha mondhatok ilyet, de errol nem szoltam senkinek./ Majd jott a zene. Carmen Gomez - Reference song c. albumarol volt az elso teszt -nem irom a tobbi albumot- szebben szolt a hangja, mintha jobban belecseppentem volna a zenebe, valahogy plasztikusabb lett az egesz. Letisztultabb hangzast veltem hallani, mintha tobb hang lenne es surubb. Roviden, orulok, hogy megcsinaltam, mar jobb, mint volt, elvezem a vegeredmenyt.

DE!

Ha mar lud, legyen kover! ;-) Lattam a Net-en kulonbozo megoldasokat, paneleket, vmi hasonlot szeretnek en is belepakolni a kazettakba, ha van ertelme? Ezert kerdezem Fuleleket, ha lenne olyan jo, hogy segitene ismetelten erdemes-e foglalkoznom vele, ha igen, milyenek legyenek a lamellak -vastagsag, magassag- gondoltam olyanra, hogy a lamella a sajat hossztengelye korul is elfordulhat , szoval halas lenne, ha barmit is mondan a temeban, koszonom. ;-)

Csatolok par kepet, bocsanat, ha hosszu voltam:

Stirlitz
Csatolmányok
04.jpg
04.jpg (111.29 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal
01.jpg
01.jpg (32.99 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal
small_SANY0014.JPG
small_SANY0014.JPG (33.37 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal
small_SANY0004.JPG
small_SANY0004.JPG (42.74 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal
small_SANY0018.JPG
small_SANY0018.JPG (22.08 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal
small_SANY0019.JPG
small_SANY0019.JPG (26.6 KiB) Megtekintve 2670 alkalommal

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

fülelek írta:
2020.05.05., kedd 16:22
A vastag gyapjú, vagy gyapjú-pamut szőnyegek mind jók, a kevert szálú, sűrű vastag szőnyegek is, a műszálasak viszont nem mind, de ezt online nem lehet kipróbálni. Az Ikea Vindum sorozat pl. megfelelő és nem nagyon drága. Legalább a hangsugárzóktól a hallgatási helyig érjen, ha nagyobb, nem baj.
ezt kipróbáltam. korábban volt csupasz laminált felület a hangsugárzó és a hallgatási pozíció között. most előre húztam a szőnyeget a székig, hát sokkal jobb lett. köszi Zoli a tippet! :smile32: ;)

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Red75 »

Igen, főleg az űrben. :D

Egyébként nagyjából rendben van ez a megoldás (a lehetőségekhez képest), amit megálmodott a mérnök?
Illetve, ha te, vagy bárki előrukkolna egy ennél jobb (akár +10-20% javulás, már sokat jelentene nekem) lehetőséggel, azt nagyon megköszönném! :smile53: PÜ-ben is jöhetnek az ötletek, hogy ne ide szemeteljek. :napsut:
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A szkafanderednek viszont elég jó a hanggátlása :D

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Red75 »

fülelek írta:
2020.05.20., szer. 20:43
Mivel nem lehet nagyobb tömeget rugóztatni, ezért a hanggátlás mély frekvenciákon gyatra marad.

bocsánat, de nincs más megoldás, a sarok odaverés olyan mélyfrekvenciákat rezget, aminek a kellő csillapítása ebben a házban nem lehetséges a födém további terhelhetetlensége miatt.
Köszi a választ! Tartottam tőle, hogy ezt az állapotot el kell fogadni.
Persze van kert, kitudják magukat a kölykök dühöngeni, de ezek örökmozgók. :D
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Mivel nem lehet nagyobb tömeget rugóztatni, ezért a hanggátlás mély frekvenciákon gyatra marad. A gyerekek meg a sarkukat odaverik a padlóhoz, az biza hallatszani fog.
Megoldások:
A gyerekek rohangáljanak a kertben, játszótéren, biciklizzenek sokat, az nem zajos tevékenység és jól elfáradnak, nem lesz kedvük a sarkos rohangálásra.
Meg kell várni, míg megnőnek, és nem rohangálnak. Esetleg rávenni a négykézláb mozgásra, az némileg kisebb zajt csap.
Fél óra engedélyezett rohangálás, azalatt egészségügyi séta a környéken
Rohangáljanak a földszinten, azalatt fent lehet zenét hallgatni.
stb.
:D
bocsánat, de nincs más megoldás, a sarok odaverés olyan mélyfrekvenciákat rezget, aminek a kellő csillapítása ebben a házban nem lehetséges a födém további terhelhetetlensége miatt.

Online
Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Red75 »

Sziasztok!

Volna egy kérdésem, de nem tudom, hogy a témába vág-e teljesen. gondolkodik.gif

Kertes ház emeleti padlója a képen látható módon lett kivitelezve a tervezőmérnök ajánlására. Fontos volt a hangszigetelés, lépéshang gátlás. Az előbbi hibátlan, semmi gond nincs a zajokkal, zenehallgatással. :drum:
Viszont, ha a gyerkőcök kergetik egymást, akkor iszonyatosan dübörög a földszint födémje. :smile51:
Betonozni nem lehet, mivel a statikus szerint nem bírná el a betontálca. A 2-4cm szigelelő anyagok helyett gondoltam játszótéri gumilapot, vagy gumiőrleményes szivacsot, de igazából nem tudom. :smile53:

Milyen megoldás jöhet szóba, ami lényeges javulást hozna?

Rétegrend alulról-felfelé:
Gipszkarton álmennyezet,
5cm szálas hőszigetelés, (kőzetgyapot).
"I" gerenda, betontálcás, benne perlitbeton, Kb. 20cm.
Lépésálló nikecel, 2cm.
Lépésálló kőzetgyapot, 2cm.
2 réteg (12+10mm) OSB.
5mm XPS, Laminált parketta.
Szőnyeg, de nem segít. :rolleyes:
padló.jpg
padló.jpg (64.11 KiB) Megtekintve 2741 alkalommal
padló 1.jpg
padló 1.jpg (26.06 KiB) Megtekintve 2741 alkalommal
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

gondolkodik.gif Szerintem nincs szükség további szőnyegre nálad. Szerintem az IKEA a teljesen tiszta szőnyeget visszaveszi, különösen, ha online veszed, tehát ki lehet próbálni. De konkrétan meg kell kérdezni a vevőszolgálatot.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

szia Zoli!

volt itt szó nem sokkal ezelőtt a padló csillapításáról szőnyegekkel. nekem egy hosszúszálú Vindum van, 2x2,7m, alatta laminált, alatta beton. ez a tényleg remek szőnyeg 5,4 négyszetméter ami a szoba alapterületének kb. 21%-a, tehát a padló ennyi része van csillapítva. a száz forintos kérdés: javaslod még egy ugyanilyen és ugyanekkora szőnyeg beszerzését? ezzel duplázódna a padló csillapított felülete, 40% fölé. az IKEA nem nagyon vesz vissza szőnyeget ha jól tudom, szóval kísérletezne vele nem nagyon lehet. viszont azt is szeretném elkerülni, hogy túl "döglött" legyen a hang. a szituációt már ismered nálam.
köszönöm

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ZolaBA írta:
2020.05.20., szer. 12:58
avl2 írta:
2020.05.20., szer. 11:28
Úgy látom azt díjazza, ha "front" es "back" falakon növeltem az elnyelési tényezöt, avval a 35+ dB-es szintkülönbség a 85-103Hz között némileg csökkenthetö
Azért ez ennél bonyolultabb ahogy én értem... :rolleyes:
A 0,76-os elnyelés ...
persze!
ez -amiket lent betettem- részemröl csak játék a számokkal, valósághoz ismeretlen mértékben való közzel; megvalósíthatóság egy másik kérdés.
egyelöre a kb. 15 percben azt nézegettem - látványos (de remélem fizikától nem teljesen elrugaszkodott) képeken - , hogy források és megfigyelö tologatása mit ad, felületi jellemzö módosítása mit ad, ...játék, hobbi

...esetleg hátha rutinos valaki egyböl lát valami könnyen megvalósíthatót, javítót

...javítót a mihez is képest ? kíváncsi lennék egy mérés (de ahhoz mikrofon is kell, az meg digit.oktatáshoz olyan nem kellett eddig :-)) vs. room sim. összevetésre; Neked, nálad erröl nincs ábrád?

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

avl2 írta:
2020.05.20., szer. 11:28
Úgy látom azt díjazza, ha "front" es "back" falakon növeltem az elnyelési tényezöt, avval a 35+ dB-es szintkülönbség a 85-103Hz között némileg csökkenthetö
Azért ez ennél bonyolultabb ahogy én értem... :rolleyes:
A 0,76-os elnyelés a teljes frekvencia tartományban a teljes falfelületen az elég komoly szigetelést igényel. Ha a 85-103Hz-et nézzük akkor az 20 centi kőzetgyapot és alatta 10 centi légrés, összesen 30 centi vastagság! A teljes falon!

(az ábra nem erről szól konkrétan de jól leolvasható)
10K vs 15K.png
10K vs 15K.png (13.25 KiB) Megtekintve 2677 alkalommal
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fülelek írta:
2020.05.20., szer. 10:32
Igen, a régi Roomra gondoltam, az jó program, lehet aszimmetrikus elhelyezést is számolni vele, akkor a rewet ne is erőltesd :D
köszi. REW-re most "kaptam" megint 10 perc lehetöséget a digit. oktatásos gépen. Úgy látom azt díjazza, ha "front" es "back" falakon növeltem az elnyelési tényezöt, avval a 35+ dB-es szintkülönbség a 85-103Hz között némileg csökkenthetö, de így sem szép:
REW1.png
REW1.png (207.88 KiB) Megtekintve 2680 alkalommal
REW2.png
REW2.png (196.54 KiB) Megtekintve 2680 alkalommal
REW3.png
REW3.png (186.67 KiB) Megtekintve 2680 alkalommal
REW4.png
REW4.png (189.98 KiB) Megtekintve 2680 alkalommal

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Igen, a régi Roomra gondoltam, az jó program, lehet aszimmetrikus elhelyezést is számolni vele, akkor a rewet ne is erőltesd :D

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fülelek írta:
2020.05.19., kedd 22:45
5 perc nem sok... :D
Van egyszerűbb de hatásos másik program is a kilencvenes évekből, de az csak max. WinXp alatt megy, annyira régi dosos, még egér se kell hozzá. El tudom küldeni tényleges érdeklődés esetén.
Szia, köszi, érdekelne, van is egy 10+ eves XP-s laptop itthon. ...a régi Room is megvan még, azon futott is, esetleg arra gondolsz ? ez a REW színesebb, szagosabb, szép görbéket rajzol (avval meg engem is könnyebb becsapni ! )

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

5 perc nem sok... :D
Van egyszerűbb de hatásos másik program is a kilencvenes évekből, de az csak max. WinXp alatt megy, annyira régi dosos, még egér se kell hozzá. El tudom küldeni tényleges érdeklődés esetén.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fülelek írta:
2020.05.18., hétf. 17:53
....
Innen https://www.roomeqwizard.com/ letöltheted ezt a szoftvert, és tologathatod a holmikat, nem fogja karcolni a padlót :D
letöltöttem es 5 percet játszottam REW szobaszimulációjával. Van róla valahol használható használati leírás, hogyan jó használni, arra javaslat ? pl. a határoló falak abszorbciós értékeire mi alapján mi írandó, ...

értem, hogy a bemenö adatok minösége limitálja az eredmény minöségét, vajon annyra, hogy használhatatlan, vagy azért a semminél jobb ? pl. ha méréssel 100% az eredménygörbék minösége, minden nélkül nulla ismeret az 0%, akkor így szobaszimulációval 10%, vagy inkább 30%, vagy inkább 50% (netán 70% ?? kis esélyünek érzem) tájára lehet jutni ?
mikrofonom (még [?]) nincs, ámítógép (sicc) admin joggal lett a ....digit oktatás miatt (is), persze azt én csak ilyen rendkívül fontos dolgokra veszem igénybe [/size]

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”