Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

fülelek írta:
2020.10.17., szomb. 21:28
Ennél jóval bonyolultabb a dolog.
A szobád paramétereinek ismerete (amibe nem csak a méretek tartoznak bele, hanem sok minden egyéb dolog is) nélkül hogy is adhatnék tanácsot, miből mennyit és hová? És igen, mérni kell és a mérést értékelni tudni, ezt el lehet diy sajátítani, de nem néhány online kurzuson. ;)
Egy forintért meg Aladár is csak olyat tudott tanácsolni, amire a balfaß apja is rájöhetett volna magától.
Abszoltút nem is vártam ilyen tanácsot, nem is kértem. Szimplán azt kérdeztem volna, hogy milyen panel csillapít leginkább 100-400Hz közt. "Kísérleteznék" vele. Ennyi.
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Robici »

Tamoo írta:
2020.10.17., szomb. 20:40
Kérdeztem már, de skippelte. Gondolom nem specifikáltam megfelelően a kérdést vagy butaságot kérdeztem mert különböző változók ismerete nélkül ezt nem lehet megválaszolni.
Fapaci nem fog konkrét tanácsot adni csak akkor ha kihívod, beméri a helyszínt és kifizeted. Ha tényleg csak az utózengési időn kell javítani akkor talán még lehetséges is, hogy a tanácsa működni fog.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ennél jóval bonyolultabb a dolog.
A szobád paramétereinek ismerete (amibe nem csak a méretek tartoznak bele, hanem sok minden egyéb dolog is) nélkül hogy is adhatnék tanácsot, miből mennyit és hová? És igen, mérni kell és a mérést értékelni tudni, ezt el lehet diy sajátítani, de nem néhány online kurzuson. ;)
Egy forintért meg Aladár is csak olyat tudott tanácsolni, amire a balfaß apja is rájöhetett volna magától.

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

fülelek írta:
2020.10.17., szomb. 17:54
Én nem utózengés alapján változtatok akusztikán. Ez Fapaci vesszőparipája, (sic!), ezt inkább tőle kérdezd. Én másképp elemzem és alakítom az akusztikát.
Kérdeztem már, de skippelte. Gondolom nem specifikáltam megfelelően a kérdést vagy butaságot kérdeztem mert különböző változók ismerete nélkül ezt nem lehet megválaszolni.
Sajnos mindenki patikamérlegen adagolja a tanácsokat, a nyilvános fórum pedig egész másra van mint mi halandó fórumozók gondolnánk.
Persze tudom mindenkinek meg kell élnie valamiből, de ennek kapcsán mindig eszembe jut egy klasszikus Mézga Aladártól: "Egy forintért megmondom!" :D
aladar.jpg
aladar.jpg (8.46 KiB) Megtekintve 2938 alkalommal
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Tamoo írta:
2020.10.16., pén. 10:18
Szia Zoli!
Ha 100-400Hz között szeretném csökkenteni az utózengési időt a nappalimban, akkor ezt milyen falra szerelhető akusztikai panelekkel tehetném meg? Milyen anyagot-vastagságot ajánlanál?
Köszi!
Én nem utózengés alapján változtatok akusztikán. Ez Fapaci vesszőparipája, (sic!), ezt inkább tőle kérdezd. Én másképp elemzem és alakítom az akusztikát.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Koszonom a gyors valaszaitokat! Ok, igy mar teljesen vilagos a csere-bere. A kanape szerintem nem zavar be -bar mar ezt sem merem leirni- regebben teljesen hatratoltam egy jo metert es nem hallottam valtozast. Az ajto nyitasa jol hangzik, megnezem.

Viszont ebedre sikerult meginnom egy uveg szamorodnit, utana ismet meghallgattam az albumot, sokat javult a szinpadkep, a kozep, mintha visszaaraszolt volna?! Irtam is korabban, nem kizart, hogy en vagyok a hunyo?! ;) Azert az otleteket csekkolom. Mindenkinek koszonom a segitseget leborulok.gif

Stirlitz

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 12:32
Ime itt a foto,
A fotón az látszik, hogy bal oldalt ott a kanapé vagy fotel, meg balról van a komód is, míg jobbról semmi bútor - ettől lehet bal oldalt nagyobb elnyelés, amit úgy érzel, hogy jobbról hangosabb / jobbra tolódik.
Ha kinyitod az ajtót 90 fokban akkor milyen? Ha akusztikai eltérés amit érzel, akkor az ajtó nyitás sokat kell változtasson.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 14:03
...ez az erositos cserebe-bere erdekesnek hangzik! A kabelcsere nem megy, a kuszobb alatt atombiztosan pihen...
kabelt nem gondoltam megcserelni csak a jobb bal csatornat egyszer erösitöböl kimenetnel, egyszer erösitöbe bemenö forraskeszülék IC-jenel;

en szoktam - ne röhögjetek - Kossuth radion a deli harangszot meghallgatni, sokszor meglehetösen életszerü; elötte a pontos idöt jelzö 5 pitty is jo: bal-jobb-bal-jobb-teljesen középröl

(aztán lehet csak érzékeny a füled)

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

avl2 írta:
2020.10.16., pén. 12:40
Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 12:32
Ime itt a foto...
elsö beirasod alapjan ez volt gyanus: "A szoba asszimetrikus berendezesu"

ez a foto nem mutatja igazan, fontosak a visszaverödesek is, azok mennyire aszimetrikusan erkezhetnek meg ?
a fülünkhöz erkezö hangnak csak egy resze a direkt, a visszavert hang is nagy jelentösegü a hallottban - merteke a tavolsagoktol - hallgato es hangfal es falak/visszaverö felületek - függ.

(szerepüket csökkentve: hangfalak es hallgato is messzebb a falaktol, viszont egymashoz közelebb - ekkor is eltolva hallod ?
ha a bal es jobb csatornakat megcsereled [erösitön, majd külön a hangsugarzon is] valamelyik cserevel együtt megy az eltolodas ?
Koszi a gyors valaszt, Fulelek kerte a fotot, azt hittem, a hangfalak pozicioja miatt, de sajnos keresenek technikai okok miatt nem tudok eleget tenni, amint Te is hianyosnak itelted meg a fotot. Teljesen rendben van amit irsz, de a falakat mar kezelni nem tudom, minden a helyere kerult, a hangfalak johetnek meg elore max. 2-3 cm-t, a hallgatasi pozicio mogott van bo 1 meter, a haromszog is rendben van. Megpobalom az egyik forumtars javaslatara mozgatni a hangfalat, lehet segiteni fog, Nala mukodott. De mint irtam, van ami pont kozeprol jon, ami hivatalosan is onnan kell, hogy szoljon?! Ez kicsit fura, de lehet velem van a gond nem a rendszerrel? ;)

Viszont ez az erositos cserebe-bere erdekesnek hangzik! A kabelcsere nem megy, a kuszobb alatt atombiztosan pihen...

Stirlitz

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 12:32
Ime itt a foto...
elsö beirasod alapjan ez volt gyanus: "A szoba asszimetrikus berendezesu"

ez a foto nem mutatja igazan, fontosak a visszaverödesek is, azok mennyire aszimetrikusan erkezhetnek meg ?
a fülünkhöz erkezö hangnak csak egy resze a direkt, a visszavert hang is nagy jelentösegü a hallottban - merteke a tavolsagoktol - hallgato es hangfal es falak/visszaverö felületek - függ.

(szerepüket csökkentve: hangfalak es hallgato is messzebb a falaktol, viszont egymashoz közelebb - ekkor is eltolva hallod ?
ha a bal es jobb csatornakat megcsereled [erösitön, majd külön a hangsugarzon is] valamelyik cserevel együtt megy az eltolodas ?

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Ime itt a foto, de nem igazan jo, csak mezei alapobjektivem van es rovid a tavolsag. Nem pontosan ezt latom -ettol szimmetrikusabb a kep- ezen foto ugy keszult, hogy kisse hatradoltem es a fejem tetejere tettem a fenykepezogepet -ez kb + 30 cm-t es kis plusz magassagot jelent- igy is csak ennyi jott ossze, ezt is gyakorlatilag vakon lottem. Talan jobb a semminel? Csatolok egy abrat, inkabb az felel meg a valosagnak. Mondom a hangfalak cm pontosan szimmetrikusak en is eleg jol kozepen ulok, lehet van benne 1-2 cm?

Tegnap hallgattam egy rendszer beallito albumot, ott viszont mm pontosan kozepen szolt az a track ahol a no azt mondta, hogy ezt most kozepen kell hallanod! Viszont tovabbra is ugy erzem, hogy talan jobbra huz a szinpad?!

Ha van meg otlet, johet, koszonom:

Stirlitz
Csatolmányok
Screenshot_20201016_122803.png
Screenshot_20201016_122803.png (93.13 KiB) Megtekintve 1766 alkalommal
kep.jpg
kep.jpg (903.87 KiB) Megtekintve 1766 alkalommal

Avatar
Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2011.11.24., csüt. 10:56
Értékelés: 686

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

Szia Zoli!
Ha 100-400Hz között szeretném csökkenteni az utózengési időt a nappalimban, akkor ezt milyen falra szerelhető akusztikai panelekkel tehetném meg? Milyen anyagot-vastagságot ajánlanál?
Köszi!
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Az előlap döntés befolyásolja az átvitel egyenletességét.
A hallgatási magasság és távolság is számít egy kicsit.
A keresztváltóban sok mident lehet korrigálni, de vannak direkt adott szögben dőlő előlapú hangsugárzók.

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2020.10.15., csüt. 14:46
Nem tesz rosszat. Eleve akkor terhelné a mozgó alkatrészek tömege egyenletesen a felfüggesztést, ha függőlegesen állna a hangszó (membránnal fel vagy le), így a felfüggesztést egyenetlenül terheli a membrán tömege. Régi nagy átmérőjű hangszórókat kellett is forgatni, hogy ne rogyjon meg.
Előrefelé ritkán kell dönteni a dobozokat, inkább hátrafelé, hogy a 2 hangszóró gerjesztési síkja egy síkba kerüljön. Persze ez a fáziskülönbség egyéb módokon is korrigálható.
Azért voltam rá kíváncsi mert nekem régebben egyik hazai hangsugárzó tervezője mondta hogy mechanikailag nem jó a megdöntött elrendezés, de akkor lehet hogy tévedett. Na akkor csak kíváncsiságból majd kipróbálom én is.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Robici írta:
2020.10.15., csüt. 14:25
Az ilyen hangfal-megdöntés nem tesz rosszat a hangszórónak/átvitelnek? Eddig a motorjának csak vízszintes irányban kellett mozognia, így viszont már részben függőleges irányban is.
Nem tesz rosszat. Eleve akkor terhelné a mozgó alkatrészek tömege egyenletesen a felfüggesztést, ha függőlegesen állna a hangszó (membránnal fel vagy le), így a felfüggesztést egyenetlenül terheli a membrán tömege. Régi nagy átmérőjű hangszórókat kellett is forgatni, hogy ne rogyjon meg.
Előrefelé ritkán kell dönteni a dobozokat, inkább hátrafelé, hogy a 2 hangszóró gerjesztési síkja egy síkba kerüljön. Persze ez a fáziskülönbség egyéb módokon is korrigálható.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Robici »

Az ilyen hangfal-megdöntés nem tesz rosszat a hangszórónak/átvitelnek? Eddig a motorjának csak vízszintes irányban kellett mozognia, így viszont már részben függőleges irányban is.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Eloszor is MIndenkinek koszonom a gyors valaszt!

Foto hamarosan keszul. A tesztalany bevonasa rendben van, de mi van, ha O jol hallja es en nem? sad.gif Elvegre en hallgatom. :rolleyes: Mindegy kiderul hamarosan. Teszek meg egy probat a bal ill. a jobb oldali beallitohanggal, ha azokat jol hallom, lehet nem velem van a gond?! ;)
Screenshot_20201015_122345.png
Screenshot_20201015_122345.png (91.84 KiB) Megtekintve 1616 alkalommal
Lehet a huzigalas lesz a megoldas, de elotte meg megprobalom a beforgatast. Ugy gondolom, hogy a jobb oldalt, picit beforgatom, akkor talan a renitens kozep is helyreall? Csatolok par kepet ezek a mellekletben voltak. Ott a vertikalis beallitast igy javasoltak, ha ott mukodik, akkor talan horizontalisan is jo lesz? A javasolt huzogatasra is van pelda, de ott a nem szabalyos szobaval kapcsoltaban ajanljak. Megvarom a reakciokat es hetvegen velhetoleg a tettek mezejere lepek.

Stirlitz
Csatolmányok
Screenshot_20201015_122616.png
Screenshot_20201015_122616.png (183.02 KiB) Megtekintve 1616 alkalommal
Screenshot_20201015_122606.png
Screenshot_20201015_122606.png (122.07 KiB) Megtekintve 1616 alkalommal
Screenshot_20201015_122428.png
Screenshot_20201015_122428.png (94.91 KiB) Megtekintve 1616 alkalommal

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

Stirlitz17 írta:
2020.10.14., szer. 20:55
Udv. T. Tarsasagnak!

Jol jonne egy kis segitseg az ugyben, hogy mit lehet tenni, az ellen, ha ugy erzem, hogy a szinpadkep kisse jobbra huz? /stereo rendszerr/ Ertem ezalatt, hogy a hang, aminek kozepen kellene szolnia, kisse egy egesz picit jobbra jelenik meg a centrumtol. A vertikalis helyzete jo. Azt sem tartom kizartnak, hogy csak idonkent *maszik* el jobbra, felvetel fuggoen. Ma tesztelgettem a rendszert egy 2x Auduophile Setup albummal, ahol a mellekelt abra, mutatja hogy minek hol kell szolnia. /minden kompoziciohoz jar egy kep/ Helyen volt minden, csak a kozep nem, de lehet, bebeszelem magamnak? Ha monot hallgatok az is kozepen szol, vagy kicsit jobbra es ugy erzem, mintha a bal oldal nem szolna?! De megis kozeprol jon a hang, vagy majdnem?! :-O

A hangfalak elhelyezese a szoba hossztengelyere szimmetrikusak, a falaktol mert tavolsaguk cm pontossaggal megegyeznek, a beforgatas is teljesen szimmetrikus. Mindket doboz belso oldalat kicsit, azonos mertekben latom.. A szoba asszimetrikus berendezesu. Ha kozelitek a bazisvonalhoz, ha tavolodom tole, ez kb. jo fel metert jelent, akkor sem valtozik semmi a *jobbratolodast* illetoen.

Segitsegeteket elore is koszonom:

Stirlitz
nekem is volt ilyen, nekem is jobb oldalt szólt erősebben, aminek középen kellett volna. elkezdtem a komponenseket cserélgetni, de az eredmény ugyanaz volt, már a hajamat téptem :D
aztán kiderült, hogy a rossz adottságú szobában az akusztika járatta velem a bolondját, az egyik sugárzót pár centivel hátrébb kellett tenni, és helyreállt a balansz (fehér zajjal, mono felvétellel ellenőrizve). előtte nekem is centire pontosan szimmetrikusan voltak a dobozok, és ez okozta a hangkép jobbra tolódását.

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5822
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: audioline »

Szia Stirlitz!

Érdemes megkérni valakit (barátot, rokont), hogy hallgassa meg, honnan hallja a "centert". Én pl. mindent enyhén balra tolódva hallok. Párom meg sebészi pontossággal optimálisan. (A nőknek általában igen jó a hallásuk az ilyesmire...) Szóval akár a füled is lehet a ludas.
.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Készíts egy nagylátószögű fotót a hallgatási helyedről a hangsugárzók felé, hogy lássuk, az oldalfalak mennyire szimmetrikusan nyelik vagy verik vissza a hangot, mert ez is lehet az oka a bajodnak.

Stirlitz17
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 65
Csatlakozott: 2019.05.11., szomb. 16:00
Értékelés: 12

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udv. T. Tarsasagnak!

Jol jonne egy kis segitseg az ugyben, hogy mit lehet tenni, az ellen, ha ugy erzem, hogy a szinpadkep kisse jobbra huz? /stereo rendszerr/ Ertem ezalatt, hogy a hang, aminek kozepen kellene szolnia, kisse egy egesz picit jobbra jelenik meg a centrumtol. A vertikalis helyzete jo. Azt sem tartom kizartnak, hogy csak idonkent *maszik* el jobbra, felvetel fuggoen. Ma tesztelgettem a rendszert egy 2x Auduophile Setup albummal, ahol a mellekelt abra, mutatja hogy minek hol kell szolnia. /minden kompoziciohoz jar egy kep/ Helyen volt minden, csak a kozep nem, de lehet, bebeszelem magamnak? Ha monot hallgatok az is kozepen szol, vagy kicsit jobbra es ugy erzem, mintha a bal oldal nem szolna?! De megis kozeprol jon a hang, vagy majdnem?! :-O

A hangfalak elhelyezese a szoba hossztengelyere szimmetrikusak, a falaktol mert tavolsaguk cm pontossaggal megegyeznek, a beforgatas is teljesen szimmetrikus. Mindket doboz belso oldalat kicsit, azonos mertekben latom.. A szoba asszimetrikus berendezesu. Ha kozelitek a bazisvonalhoz, ha tavolodom tole, ez kb. jo fel metert jelent, akkor sem valtozik semmi a *jobbratolodast* illetoen.

Segitsegeteket elore is koszonom:

Stirlitz

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Minden elhelyezéssel kapcsolatos információ számít, hogy mi mennyire, illetve mennyi hallatszik vagy sem, megbocsájtható, vagy sem, ez elég sok változós függvény.
Még egy adalék a további ötleteléshez: amennyiben az első visszaverődések az oldalfalakról hasonlóan vannak kezelve mindkét oldalon, egyáltalán nem fontos a tengelyszimmetrikus elhelyezés, nyugodtan lehet az egyik oldalfalhoz közelebb az egyik hangsugárzó, csak a falon a megfelelő tükrözési helyen legyen ugyanolyan elnyelés avagy diffuzitás, mint a másik oldalon.

Avatar
d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 650
Csatlakozott: 2004.10.12., kedd 00:45
Értékelés: 194
Tartózkodási hely: 4200

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d.janos »

fülelek írta:
2020.09.12., szomb. 21:11
Miért nem ugyanarra a helyre tetted a kétféle állványt?
Az állványok eltérő magassága és helyének különbözősége egész más akusztikai felállást eredményez. A hangsugárzók aszimmetrikus iránykarakterisztikája is másképp éri el a hallgatót. Ez túl sok különbség, hogy bármit is érdemben értékelni lehessen. Ha megmérnénk a hangsugárzók átvitelét, lényegesen nagyobb lenne a különbség, mint ami az állványok különbözőségére fogható. A döntött elhelyezés lehet jobb is meg rosszabb is, attól függően, hogy tervezték meg a keresztváltót. Egy apró tanács: a nem szóló hangsugárzót vidd ki a szobából, ha a másikat hallgatod, de ha ez nehezedre esik, akkor a csatlakozóit zárd rövidre egy tetszőleges minőségű és hosszúságú (pár cm elegendő) kábellel, hogy a mélysugárzó ne rezonáljon annyira. A reflexnyílást meg tömd be egy pár zoknival...

Az SE24-ek előtt akadály van, így oda a mini állványok nem kerülhettek (bal: ágyvég 40cm, jobb: relax szék 70cm), zsúfolt a szoba, ez van (költözés). Ha a "mini" helyére tettem az SE24-eket, ott még vékonyabb, testetlenebbek voltak a hangszerek, a beszédhang, énekhang, nem beszélve egy basszus gitárról vagy zongora mély hangjairól, még kevésbé volt élvezhető. Az biztos, hogy a Denon sokkal testesebben szólal meg, talán mélyebbre is megy, sztem csal is, nem bánom, nincs orrhang, nem telepedik rá a középtartományra (bár én elvagyok azzal, ha 50Hz az alja egy monitornak) , a basszus hangolása is biztosan más, erőteljesebb, mint a Tannoynak, mint a kis monitorok többségének, főleg amelyeket olcsóbb rendszerekbe terveznek. A Tannoy-nak a hangjában van egy kellemesen elbűvölő zeneiség, érzelmi töltete inkább ennek van. A Denon katonásabb, dinamikusabb, jobb tranziens átvitele van, a hangjai szebbek, de az zene mondanivalója az M1-en jobban jön át nekem. Továbbá András(dragonweed) is írta anno(A42 vs moddolt Denon), hogy "A hangminőségükről persze ez semmit (legalábbis nem sokat) mond, az érdekesség az hogy itt megfigyelhető, milyen módon "uniformizálja" a mély tartományt -és a középsáv alját kb. 500 Hz-ig- a szoba geometriája, reflexiói, és az elhelyezés. Mind a két dobozpár ugyanott, ugyanazon az állványon lett mérve 1 m-ről." Alább a mérései. Mivel hallottam nála a "Kolibri"-t (az M1 mérete picit nagyobb, a Kolibri egészen más ligában zenél, sokkal jobb, ez azért tény), Denont, A42-t, majd ezeket a saját helyiségemben is, erősítő ugyanaz volt, de nem volt meg az az élmény, mint nála, így szoba akusztikára gondoltam. Persze más volt a forrás(neki dedikált PC, nekem laptop+Suricata 24/192), más a DAC (neki moddolt ToppingD30, nekem DACtilus II, de az erősítő az ugyanaz volt akkor NAD C300 moddolva, most az Si III.)
A tanácsot köszönöm, meghallgatom úgy is ha nincs bent csak egy pár hangsugárzó.

A padló közelsége milyen, mekkora hatással van a tonalitásra, átvitelre? (emlékeim szerint,lehet rosszul emlékszem, hogy a hátsó fal, oldalsó fal, padló közelsége +3-6dB-es emelést okozna, így kár 9-18dB-es mélykiemeleés is lehet)
Az, hogy mi az állvány fa, fém, zsalukő , a tonalitást jelentősen befolyásolhatja ?
A panellakás, relatív kis szoba, sok bútor jó is lehetne, mert a csillapítás "jobb", de mit okoz, ha túl sok a szőnyeg, bútor, azaz túlcsillapított a szoba ?
Denon(zöld) - DynoA42(kék).jpg
Denon(zöld) - DynoA42(kék).jpg (231.11 KiB) Megtekintve 1610 alkalommal
Dynaudio A42,  National Research Council of Canada mérőszobájában.gif
Dynaudio A42, National Research Council of Canada mérőszobájában.gif (14.66 KiB) Megtekintve 1610 alkalommal
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Miért nem ugyanarra a helyre tetted a kétféle állványt?
Az állványok eltérő magassága és helyének különbözősége egész más akusztikai felállást eredményez. A hangsugárzók aszimmetrikus iránykarakterisztikája is másképp éri el a hallgatót. Ez túl sok különbség, hogy bármit is érdemben értékelni lehessen. Ha megmérnénk a hangsugárzók átvitelét, lényegesen nagyobb lenne a különbség, mint ami az állványok különbözőségére fogható. A döntött elhelyezés lehet jobb is meg rosszabb is, attól függően, hogy tervezték meg a keresztváltót. Egy apró tanács: a nem szóló hangsugárzót vidd ki a szobából, ha a másikat hallgatod, de ha ez nehezedre esik, akkor a csatlakozóit zárd rövidre egy tetszőleges minőségű és hosszúságú (pár cm elegendő) kábellel, hogy a mélysugárzó ne rezonáljon annyira. A reflexnyílást meg tömd be egy pár zoknival...

Avatar
d.janos
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 650
Csatlakozott: 2004.10.12., kedd 00:45
Értékelés: 194
Tartózkodási hely: 4200

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d.janos »

asebestyen írta:
2020.09.12., szomb. 17:14
d.janos írta:
2020.09.12., szomb. 13:35
Köszi a választ. :smile53: Ok, kiveszem. Anno 4/5-ig volt, azzal nagyon nem volt jó
Félreértés ne essék, nem akarom (nem is tudom) megmondani a tutit. Nyilván hangsugárzója válogatja, melyik alá milyen állvány és elcsatolás válik be. Nagy tehetetlen tömeghez "hozzáragasztva" ezeket a pici dobozokat, pláne kis hangerőn, kiveszi belőlük az életet. Legalábbis nálam annó több monitor dobozzal is így volt.
A hátrafelé döntés sokszor jól jön, az én dobozaim előlapja is döntött, Zoli is csinál(t) ilyeneket.
A beforgatás leginkább a magas tartományra van hatással, ahol már igen irányított a hang. Ha valami nagyon karcosan, harsányan szól, akkor szokták párhuzamsan letenni őket, az csökkentheti ezt a dologt. Hogy zavarossá válna a hangkép a beforgatástól, olyat még nem tapasztaltam, de nyilván Te hallod, hogy reagál. Persze a párhuzamos és a teljesen befordított között is lehet keresgélni. :)
Én is rengeteg elcsatolást próbáltam (régebben), végül mindig a tüskékhez tértem vissza hangsugárzók esetén.
Én biztos a Denon - Atacama párossal próbálkoznék, de persze nem vagyok a helyedben. :D
Ahogy írod, nincs tuti, sok tényező befolyásolja a végső hangot a rendszerben (már ha olyanok a komponensek, olyan a szoba akusztika vagy "elég érzékeny" erre a hallgató és/vagy a hallása is tudott annyit fejlődni már akár) és ott a saját egyéni ízlésünk, amit ugye más nem tud "kitalálni", pláne hallatlanba és a fórumon írásban :smile53: , a tippek viszont jól jönnek, főleg ha tapasztalati tényeken alapulnak, mint ahogy azt írtad, ezt viszont így hasznosnak találom (lehet nem csak nekem lesz az), így köszönöm :smile32: .
Kiöntöttem a homokot, blu tack kiszedve, installálva, bekapcsolva, zenélgetünk, tv-zgetünk. Nem szeretek már azonnal véleményt mondani egy változtatás után, mert én azt tapasztaltam, hogy megbolygatva a rendszert, kell neki 1-2 nap, mire "összeér" a hang, így most sem teszem. A zavarosságot arra értettem, hogy nem tetszett a hang valahogy nem állt össze, nem volt eléggé folyékony a zene, nem tudom jobban leírni, ami lehet valami torzítás is, ami beforgatva jobban ingerelte a hallóközpontomat, ami így az ingerküszöböm felett volt már.
A tüskézést majd pár nap után megpróbálom, majd pár nap után ismét vissza és kiveszem. Tapasztalatom alapján a visszapróbák tudnak sokszor segíteni egy helyes megítélésben. És ha a TannoyM1-el ezen végigmentem, jöhet a Denon és már októbert fogunk írni gondolkodik.gif ;) . Addig meg zenét hallgatok, mert a kütyüzés már nem izgat annyira, de próbálgatni még időközönként szeretek.
"Az élet különös ténye, hogy elménk mindig megtalálja annak a módját, hogy fizikai valósággá változtassa azokat a gondolatokat, melyekkel a legtöbbet foglalkozunk"

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”