Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 198

Re: Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: greenbio »

fülelek írta:
2021.01.28., csüt. 17:37
Ha most nincs csillapítva, és így jobban tetszik a tér, akkor a csillapítás után ez mindenképp változni fog, hogy ezt pozitívan ítéled meg, vagy sem, azt nem lehet előre megmondani.
van csillapítva most is 5cm kőzetgyapottal, és így határozottan jobb
köszönöm

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 3298

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ha most nincs csillapítva, és így jobban tetszik a tér, akkor a csillapítás után ez mindenképp változni fog, hogy ezt pozitívan ítéled meg, vagy sem, azt nem lehet előre megmondani.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 198

Hozzászólás Szerző: greenbio »

szia Zoltán!

tegnap próbaképpen mintegy 30cm-rel hátrébb toltam a hallgató székemet, és jobban tetszett a produkció így, kicsit nagyobb lett a mélysége a színpadnak, és távolabb kerültem a dobozoktól. viszont a fülem így mintegy 25cm-re van a hátsó faltól, ami finoman szólva sem ideális. ha JÓL lecsillapítom a mögöttem lévő falat, jó lehet ez a fal közeli hallgatási pozíció? köszönöm

Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 36

Hozzászólás Szerző: Ruben »

Köszönöm ez lett volna a kérdésem, csak ezek szerint nem voltam egyértelmü.
Nem szeretnék textilt látni,de akkor megoldom perforált lemezzel a borítást.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Te írtad, hogy az elsődleges visszaverődési pont esik oda, akkor miért akarsz oda fát vagy gipszkartont gondolkodik.gif
Oda 10cm vastag elnyelő anyag kell, amit csak textíliával, vagy nagy perforáltságú lemezzel lehet befedni.

Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Mindkét oldalon karton van. A zene felől bontanám,bélelném a nyílást elnyelőve majd vissza zárnám valamivel,de mivel?A másik oldalt hagynám úgy. Ha úgy jó.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Attól függ, mi van a másik oldalon. (?)

Ruben
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Szia Zoli
A segítségedet ill. Tanácsodat kérném. A nappali és a konyha közötti falon volt eredetileg egy 120x120-as ablak nyílás, de én azt annak idején gipszkartonnak megszüntettem. Amolyan tessék-lássék módon, nincs a két féteg között semmi kong mint a fene. Ja és mindez az egyik oldali elsődleges visszaverődési ponton. Arra gondolta, hogy kibontanám a kartont és tennék a nyílásba csillapító anyagot. Na és itt jönne a kérdés. A zene oldalán borítsam vissza gipszkartonnal vagy hatékonyabb lenne ha valamilyen áteresztő anyag lenne a csillapítás előtt. Gondolok itt pl. Valamilyen perforált rétegelt lemezre vagy fára.
Köszönöm a segítséget előre is.

Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 665

Hozzászólás Szerző: Tamoo »

shany írta:
2020.10.19., hétf. 09:53
Köszi! :smile53:
Na itt egész más értékek szerepelnek. Én meg naivan megbíztam a termékadatlapban. Ezzel már el lehet indulni.
Pl. eszerint az Airrock XD nem 5000 hanem 50000 Pa s/m2. Az sem mindegy.
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 163

Hozzászólás Szerző: shany »

Tamoo írta:
2020.10.19., hétf. 07:31
... Az a logikus, hogy a testsűrűség függvényében nő. Naivan nem feltételeztem, hogy el vannak írva, azt gondoltam hogy esetleg mással van összefüggésben amire nem gondolok. gondolkodik.gif
air flow resistivity rockwool.png
air flow resistivity rockwool.png (120.85 KiB) Megtekintve 1026 alkalommal

Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég

fülelek írta:
2020.10.18., vas. 22:24
Szerintem elkeverték az értékeket. A sűrűbb anyagnak nagyobb az áramlási ellenállása.
A kalkulátor a gyakorlatban szerintem nem pontos, nekem más mérési értékek jönnek ki kb. 10-20%-kal. (a random incidence pipát tessék bejelölni)
Köszönöm!
Csodálkoztam is, megnéztem még egy-kettő áramlási ellenállását, de mintha totál random lennének megadva, össze-vissza. Az a logikus, hogy a testsűrűség függvényében nő. Naivan nem feltételeztem, hogy el vannak írva, azt gondoltam hogy esetleg mással van összefüggésben amire nem gondolok. gondolkodik.gif
PC hangkártyával, kommersz Monitor Audio szett, lomis PA végfokok, DIY szub, hullámos talján vászon, porszívó hangú mókolt PD F22

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Szerintem elkeverték az értékeket. A sűrűbb anyagnak nagyobb az áramlási ellenállása.

A kalkulátor a gyakorlatban szerintem nem pontos, nekem más mérési értékek jönnek ki kb. 10-20%-kal. (a random incidence pipát tessék bejelölni)

Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég

fülelek írta:
2020.10.18., vas. 16:06
20cm vastag 50kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot 250Hz-en 0,9 feletti elnyelést produkál, de 100Hz-en már csak igen keveset segít a vastagság növelés.
Köszönöm! Ez a kalkulátor szerinted jól működik? acousticmodelling.com
Ez viszont nem testsűrűséget hanem áramlási ellenállást kér megadni. Érdekes, hogy az ND-nek mennyivel nagyobb.
Airrock HD 70 kg/m3    5000 Pa.s/m2
Airrock LD 40 kg/m3    6000 Pa.s/m2
Airrock XD 90 kg/m3    5000 Pa.s/m2
Airrock ND 50 kg/m3    12000 Pa.s/m2

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Tamoo írta:
2020.10.18., vas. 08:02

Abszoltút nem is vártam ilyen tanácsot, nem is kértem. Szimplán azt kérdeztem volna, hogy milyen panel csillapít leginkább 100-400Hz közt. "Kísérleteznék" vele. Ennyi.
20cm vastag 50kg/m3 sűrűségű kőzetgyapot 250Hz-en 0,9 feletti elnyelést produkál, de 100Hz-en már csak igen keveset segít a vastagság növelés.

Stirlitz17
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 8

Hozzászólás Szerző: Stirlitz17 »

Udv T. Tarsasgnak!

Kezdtem a legegyszerubbel, 2 cm-nel nem tobbet forditottam a *problemas* hangfalamon a hallgatasi pont fele --majd 1-2 cm-t visszatoltam, mert kozben elmozdult- jobb lett, jo lett, szoval elegedett vagyok az eredmennyel. Igy marad! Nagyon orulok, hogy ennyivel megusztam, szinte hihetetlen, de greenbio forumtarsunk tapasztalatanak nem mond ellent az eredmeny. /cserbe szintezhetek ;) /

Mindenkinek koszonom segitokesz hozzaszolasat:

Stirlitz

Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég

fülelek írta:
2020.10.17., szomb. 21:28
Ennél jóval bonyolultabb a dolog.
A szobád paramétereinek ismerete (amibe nem csak a méretek tartoznak bele, hanem sok minden egyéb dolog is) nélkül hogy is adhatnék tanácsot, miből mennyit és hová? És igen, mérni kell és a mérést értékelni tudni, ezt el lehet diy sajátítani, de nem néhány online kurzuson. ;)
Egy forintért meg Aladár is csak olyat tudott tanácsolni, amire a balfaß apja is rájöhetett volna magától.
Abszoltút nem is vártam ilyen tanácsot, nem is kértem. Szimplán azt kérdeztem volna, hogy milyen panel csillapít leginkább 100-400Hz közt. "Kísérleteznék" vele. Ennyi.

Robici
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 716
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Robici »

Tamoo írta:
2020.10.17., szomb. 20:40
Kérdeztem már, de skippelte. Gondolom nem specifikáltam megfelelően a kérdést vagy butaságot kérdeztem mert különböző változók ismerete nélkül ezt nem lehet megválaszolni.
Fapaci nem fog konkrét tanácsot adni csak akkor ha kihívod, beméri a helyszínt és kifizeted. Ha tényleg csak az utózengési időn kell javítani akkor talán még lehetséges is, hogy a tanácsa működni fog.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Ennél jóval bonyolultabb a dolog.
A szobád paramétereinek ismerete (amibe nem csak a méretek tartoznak bele, hanem sok minden egyéb dolog is) nélkül hogy is adhatnék tanácsot, miből mennyit és hová? És igen, mérni kell és a mérést értékelni tudni, ezt el lehet diy sajátítani, de nem néhány online kurzuson. ;)
Egy forintért meg Aladár is csak olyat tudott tanácsolni, amire a balfaß apja is rájöhetett volna magától.

Tamoo
Törzsvendég
Törzsvendég

fülelek írta:
2020.10.17., szomb. 17:54
Én nem utózengés alapján változtatok akusztikán. Ez Fapaci vesszőparipája, (sic!), ezt inkább tőle kérdezd. Én másképp elemzem és alakítom az akusztikát.
Kérdeztem már, de skippelte. Gondolom nem specifikáltam megfelelően a kérdést vagy butaságot kérdeztem mert különböző változók ismerete nélkül ezt nem lehet megválaszolni.
Sajnos mindenki patikamérlegen adagolja a tanácsokat, a nyilvános fórum pedig egész másra van mint mi halandó fórumozók gondolnánk.
Persze tudom mindenkinek meg kell élnie valamiből, de ennek kapcsán mindig eszembe jut egy klasszikus Mézga Aladártól: "Egy forintért megmondom!" :D
aladar.jpg
aladar.jpg (8.46 KiB) Megtekintve 1203 alkalommal

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda

Tamoo írta:
2020.10.16., pén. 10:18
Szia Zoli!
Ha 100-400Hz között szeretném csökkenteni az utózengési időt a nappalimban, akkor ezt milyen falra szerelhető akusztikai panelekkel tehetném meg? Milyen anyagot-vastagságot ajánlanál?
Köszi!
Én nem utózengés alapján változtatok akusztikán. Ez Fapaci vesszőparipája, (sic!), ezt inkább tőle kérdezd. Én másképp elemzem és alakítom az akusztikát.

Stirlitz17
Újonc fórumos
Újonc fórumos

Koszonom a gyors valaszaitokat! Ok, igy mar teljesen vilagos a csere-bere. A kanape szerintem nem zavar be -bar mar ezt sem merem leirni- regebben teljesen hatratoltam egy jo metert es nem hallottam valtozast. Az ajto nyitasa jol hangzik, megnezem.

Viszont ebedre sikerult meginnom egy uveg szamorodnit, utana ismet meghallgattam az albumot, sokat javult a szinpadkep, a kozep, mintha visszaaraszolt volna?! Irtam is korabban, nem kizart, hogy en vagyok a hunyo?! ;) Azert az otleteket csekkolom. Mindenkinek koszonom a segitseget leborulok.gif

Stirlitz

ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 971

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 12:32
Ime itt a foto,
A fotón az látszik, hogy bal oldalt ott a kanapé vagy fotel, meg balról van a komód is, míg jobbról semmi bútor - ettől lehet bal oldalt nagyobb elnyelés, amit úgy érzel, hogy jobbról hangosabb / jobbra tolódik.
Ha kinyitod az ajtót 90 fokban akkor milyen? Ha akusztikai eltérés amit érzel, akkor az ajtó nyitás sokat kell változtasson.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1221

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Stirlitz17 írta:
2020.10.16., pén. 14:03
...ez az erositos cserebe-bere erdekesnek hangzik! A kabelcsere nem megy, a kuszobb alatt atombiztosan pihen...
kabelt nem gondoltam megcserelni csak a jobb bal csatornat egyszer erösitöböl kimenetnel, egyszer erösitöbe bemenö forraskeszülék IC-jenel;

en szoktam - ne röhögjetek - Kossuth radion a deli harangszot meghallgatni, sokszor meglehetösen életszerü; elötte a pontos idöt jelzö 5 pitty is jo: bal-jobb-bal-jobb-teljesen középröl

(aztán lehet csak érzékeny a füled)

Stirlitz17
Újonc fórumos
Újonc fórumos

avl2 írta:
2020.10.16., pén. 12:40
Stirlitz17 írta:
Ime itt a foto...
elsö beirasod alapjan ez volt gyanus: "A szoba asszimetrikus berendezesu"

ez a foto nem mutatja igazan, fontosak a visszaverödesek is, azok mennyire aszimetrikusan erkezhetnek meg ?
a fülünkhöz erkezö hangnak csak egy resze a direkt, a visszavert hang is nagy jelentösegü a hallottban - merteke a tavolsagoktol - hallgato es hangfal es falak/visszaverö felületek - függ.

(szerepüket csökkentve: hangfalak es hallgato is messzebb a falaktol, viszont egymashoz közelebb - ekkor is eltolva hallod ?
ha a bal es jobb csatornakat megcsereled [erösitön, majd külön a hangsugarzon is] valamelyik cserevel együtt megy az eltolodas ?
Koszi a gyors valaszt, Fulelek kerte a fotot, azt hittem, a hangfalak pozicioja miatt, de sajnos keresenek technikai okok miatt nem tudok eleget tenni, amint Te is hianyosnak itelted meg a fotot. Teljesen rendben van amit irsz, de a falakat mar kezelni nem tudom, minden a helyere kerult, a hangfalak johetnek meg elore max. 2-3 cm-t, a hallgatasi pozicio mogott van bo 1 meter, a haromszog is rendben van. Megpobalom az egyik forumtars javaslatara mozgatni a hangfalat, lehet segiteni fog, Nala mukodott. De mint irtam, van ami pont kozeprol jon, ami hivatalosan is onnan kell, hogy szoljon?! Ez kicsit fura, de lehet velem van a gond nem a rendszerrel? ;)

Viszont ez az erositos cserebe-bere erdekesnek hangzik! A kabelcsere nem megy, a kuszobb alatt atombiztosan pihen...

Stirlitz

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1221

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Stirlitz17 írta:
Ime itt a foto...
elsö beirasod alapjan ez volt gyanus: "A szoba asszimetrikus berendezesu"

ez a foto nem mutatja igazan, fontosak a visszaverödesek is, azok mennyire aszimetrikusan erkezhetnek meg ?
a fülünkhöz erkezö hangnak csak egy resze a direkt, a visszavert hang is nagy jelentösegü a hallottban - merteke a tavolsagoktol - hallgato es hangfal es falak/visszaverö felületek - függ.

(szerepüket csökkentve: hangfalak es hallgato is messzebb a falaktol, viszont egymashoz közelebb - ekkor is eltolva hallod ?
ha a bal es jobb csatornakat megcsereled [erösitön, majd külön a hangsugarzon is] valamelyik cserevel együtt megy az eltolodas ?

Válasz küldése

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”