Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: -KP- »

köszönöm, látom. közben írtam választ is.

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: -KP- »

fülelek, írtam néhány verziót a szobám kialakítására a hangsugárzók témakör hangsugárzók elhelyezése topikban. lennél olyan kedves, és vmikor leírnád a véleményed róluk? Előre is köszönöm

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Nem hiszem, hogy akik ezt készítették nem látnák ezt az ellentmondást, bár elfogadom amit mondasz, logikus.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Miből gondoljátok, hogy ez százalék érték? "NOISE ABSORPTION POWER COEFFICIENT. α. s. "
Absorption Coefficient: The fraction of the incident sound power that is absorbed by a
material on a scale from 0 to 1.
A definicióból adódik.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Miből gondoljátok, hogy ez százalék érték? "NOISE ABSORPTION POWER COEFFICIENT. α. s. "

Avatar
d2905
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2007.11.15., csüt. 11:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d2905 »


Ez érdekes, amit irsz, mert én is igy gondoltam, hogy nem lehet egy fölött az érték, de azóta más méréseknél is láttam ezt, ráadásul akkor miért skáláznak 1.2-ig, ha az elérhető elméleti maximum 1?
Nem értem...

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A diagramon egyes feletti értékek is vannak, márpedig nem nyelhet el semmilyen anyag száz százaléknál többet 100Hz-en meg biztos, hogy nem ugyanannyi az elnyelés két eltérő vastagságú anyagnak. (Anno éveken át magam is végeztem hangelnyelési méréseket a munkahelyemen)

Avatar
d2905
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2007.11.15., csüt. 11:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d2905 »


Igen, az oldalfalakra is akarok tenni, bár ez a szoba aszimmetriája miatt nem lesz olyan egyszerű.
A hátsó falra viszont diffúzor lenne a jó megoldás szerintem.
A mérési hiba az előző diagrammokon miből látszik?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


A vastagsággal arányos mindig a mélyek elnyelése, (a közölt mérésekben látszik a mérési hiba) de jelen esetben jó lesz a 6 cm-es vastagságú is. Csak a visszaverődési zónára tedd fel, nehogy túlcsillapitott legyen a szoba.
Az oldalsó falakra is jusson a korai visszaverődések csillapitására egy-egy tábla, szintén tükrözési pontokra.

Avatar
d2905
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2007.11.15., csüt. 11:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d2905 »


Persze, a belmagasság csökken, de nem akusztikai értelemben, jól mondom?
Egyébként lehet, hogy nem is kell 8-10cm vastag, a praktikerben láttam Nobasil MPN-t nem túl drágán (csak ilyen volt), ennek 30kg/m3 a sűrűsége, és találtam a neten hangelnyelési diagrammot róla.
http://www.dach-bau.siteset.hu/fajl.php?id=2956
Ezek szerint még a legvékonyabbnak (6cm) a legegyenletesebb az elnyelése, és a vastagabbak sem "mennek mélyebbre" lényegesen.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Jó ötlet a mennyezetre hangelnyelő anyagot (kőzetgyapot) rakni a visszaverődési pontba? Viszonylag alacsony mennyezetről (255cm) van szó.
Ha amúgy nincs agyoncsillapitva a szoba, akkor igen, 8-10 cm vasag, 20-40kg/m3 sűrűségű az ideális, sajna a belmagasság tovább csökken ezáltal...

Avatar
d2905
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2007.11.15., csüt. 11:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: d2905 »

Jó ötlet a mennyezetre hangelnyelő anyagot (kőzetgyapot) rakni a visszaverődési pontba? Viszonylag alacsony mennyezetről (255cm) van szó.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Nem méretarányos a rajz csak nagyjából rajzoltam le.A kanapé az a falnak van tólva vagyis 5cm-re töle pici a szóba hülyén nézne ki ha a szóba közepére tenném!Majd az új háznál adok többet az akusztikára!

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Sajnos pont igy nem szabad berendezni zenehallgatásra egy szobát. Tetszik, nem tetszik, a kanapéről hallgatva mindig rossz lesz a mélyhangátvitel, bizonyos hangok kiemelődnek, mig más mélyhangok meg eltűnnek, cuccostól függetlenül. Bővebben inkább személyesen...

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Hangfal elhelyezési tanácsot szeretnék kérni.A jelenlegi szoba méret 4.3x3.2méter belmagasság 3.3méter.


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


A hang terjedési sebessége szobahőmérsékleten kb 340m/s. Azaz 1ms alatt 34 cm. Ha a center 50 cm -rel közelebb van, az mindössze 1,5 ms. Szerintem hagyd alapon.
Köszönöm a gyors választ.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Kedves Fülelek! 
Lenne egy kérdésem.
A régi erősítőm méterben adta meg a késleltetéseket, de az új ms-ban.
Hogyan kell ezt kiszámolni?
Pl.: a center 2,5 m-re van tőlem, a front 3 m-re.
Alapból DD-ban 0-15 ms, PLII-ben 15-30 ms van adva az erősítőn, ami nem állítható.
Erre lehet még 5-5 ms-ot rápakolni.
Használjam az alapot, számolgatni, vagy próbálgatni kell?
 
Üdv.
szami

A hang terjedési sebessége szobahőmérsékleten kb 340m/s. Azaz 1ms alatt 34 cm. Ha a center 50 cm -rel közelebb van, az mindössze 1,5 ms. Szerintem hagyd alapon.

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Kedves Fülelek!
 
Lenne egy kérdésem.
A régi erősítőm méterben adta meg a késleltetéseket, de az új ms-ban.
Hogyan kell ezt kiszámolni?
Pl.: a center 2,5 m-re van tőlem, a front 3 m-re.
Alapból DD-ban 0-15 ms, PLII-ben 15-30 ms van adva az erősítőn, ami nem állítható.
Erre lehet még 5-5 ms-ot rápakolni.
Használjam az alapot, számolgatni, vagy próbálgatni kell?
 
Üdv.
szami

Avatar
cotag
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2007.05.18., pén. 14:28
Értékelés: 28

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: cotag »


Magánban fogok válaszolni az első kérdésedre, a másodikra pedig annyit, hogy ha úgy érzed jobbnak a hangzást, használd úgy, valószinűleg az oldalsó hátsó visszaverődésekre érzékenyebb a füled, mint másra.

Koszonom, varom az emailt.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Fulelek, 
segitseget kernek. Regota hasznalom az altalatok keszitett diffuzorokat. Ez - meg - hangszoroselyemmel befedett valtozat. A hangszoroselyem kisse elkopott, meg a szint is jobb lenne a szobahoz igazitani most mar. Leven nem Bp-i vagyok, nem tudok hozzatok elmenni megnezni milyen szovetet hasznaltok mostansag. Meg tudnad mondani milyen szovetet keressek, amit szepen ra lehet fesziteni a keretre, ugy, hogy ne legyenek csunya gyurodesek? Es nyilvan olyan szovet lenne jo, ami tobb szinben kaphato es az akusztikai tulajdonsagai is megfeleloek. Az uj szovet felrakasanak van valami trukkje? Kell valamire figyelni? Koszi elore is.
 
Amugy en 2x2 diffuzort hasznalok egymasra teve, es nem a hangfalak kozott, hanem mogottuk, raadasul nem a hivatalos modon, hanem 90 fokkal forgatva - tehat mintha a konyvespolc konyvei nem egymas mellett, hanem egymason lennenek. Evek ota ez jon be a legjobban, idonkent megprobalom mashogy, de egyszeruen igy tunk a legjobbnak. A fulemmel van a baj vagy...?

Magánban fogok válaszolni az első kérdésedre,
a másodikra pedig annyit, hogy ha úgy érzed jobbnak a hangzást, használd úgy, valószinűleg az oldalsó hátsó visszaverődésekre érzékenyebb a füled, mint másra.

Avatar
cotag
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 683
Csatlakozott: 2007.05.18., pén. 14:28
Értékelés: 28

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: cotag »


Fulelek,
 
segitseget kernek. Regota hasznalom az altalatok keszitett diffuzorokat. Ez - meg - hangszoroselyemmel befedett valtozat. A hangszoroselyem kisse elkopott, meg a szint is jobb lenne a szobahoz igazitani most mar. Leven nem Bp-i vagyok, nem tudok hozzatok elmenni megnezni milyen szovetet hasznaltok mostansag. Meg tudnad mondani milyen szovetet keressek, amit szepen ra lehet fesziteni a keretre, ugy, hogy ne legyenek csunya gyurodesek? Es nyilvan olyan szovet lenne jo, ami tobb szinben kaphato es az akusztikai tulajdonsagai is megfeleloek. Az uj szovet felrakasanak van valami trukkje? Kell valamire figyelni? Koszi elore is.
 
Amugy en 2x2 diffuzort hasznalok egymasra teve, es nem a hangfalak kozott, hanem mogottuk, raadasul nem a hivatalos modon, hanem 90 fokkal forgatva - tehat mintha a konyvespolc konyvei nem egymas mellett, hanem egymason lennenek. Evek ota ez jon be a legjobban, idonkent megprobalom mashogy, de egyszeruen igy tunk a legjobbnak. A fulemmel van a baj vagy...?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Ha jól van megcsinálva, akkor hatásos lehet A hengerek azért biztos, hogy jobbak.
A kiemelés nemcsak attól függ, mennyire van a hátsó faltól elhúzva a hangdoboz, hanem az is épp olyan fontos, hogy hol van a hallgatási hely.

Avatar
mtibor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007.10.12., pén. 07:30
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: mtibor »


Szia Fülelek!
Mi a véleményed a képen látható mély elnyelő sarok elemről?
Ugyan nálam messze vannak a hangfalak mögötti sarkok,
mégis ott hallható egy hatalmas felső basszus kiemelés (rezonancia).
Üdv. M.Tibor


Avatar
dszabi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2007.09.17., hétf. 10:12
Értékelés: 20

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: dszabi »

És mi az a room program? (Az az érzésem, hogy engem minden jóból kihagynak...

Avatar
eizol
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 495
Csatlakozott: 2004.10.16., szomb. 11:55
Értékelés: 110
Tartózkodási hely: Budapest

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: eizol »


Szia Zoli!
Köszönöm szépen a room programot. Sikerült elindítanom vistan is.
Üdv
eizol

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”