Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


na, most sikerült érdekes, tegnap is így csináltam, mégsem engedte. Sajnos ezen a képen a diffúzor nem látszik elég jól, de az enyémek régebbi típusúak, és más méretűek, mint a maiak. Ezek 53 mm szélesek és 100 m magasak. Itt egy kép a hangfalakkal szemközti falról is.
Hát a diffúzorból tényleg nem látszik sok, de engem úgyis a mostani változat érdekelne.
Azért köszi.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Megvannak az új könyvespolcok, amik végül a hangfalak mögött lettek elhelyezve, a diffúzorok pedig az oldalfalakhoz kerültek. Nagyon jó tapasztalataim vannak a hangfalak mögött elhelyezett diffúzorokkal, és a könyvespolcokkal is, akinek van módja, próbálja ki. A sztereo térnek nagyon jót tett. Hátul is végig könyvespolcok vannak, kivéve természetesen a lépcsőt.
Egy pár fényképet fel tudnál rakni? A diffúzorokat mostanában rendelted? Én is szeretnék rendelni és szeretném látni hogy néznek ki...

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Fülelek! 
A 70x70 cm-es, 20 ezer ft-ba kerülő fakeretes diffúzoron kívül árulsz másfajtát is más árban, vagy csak ez az 1 fajta létezik?
 
Februárban kb hány százalékkal emelkednek az árak?
 
Lehet 2 részletben fizetni?

Jelen pillanatban csak ez van.
A továbbiakat magánban beszéljük meg, ha lehet.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Fülelek!
 
A 70x70 cm-es, 20 ezer ft-ba kerülő fakeretes diffúzoron kívül árulsz másfajtát is más árban, vagy csak ez az 1 fajta létezik?
 
Februárban kb hány százalékkal emelkednek az árak?
 
Lehet 2 részletben fizetni?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

akkor igyekezz még januárban megrendelni egyrészt az átfutás miatt, másrészt a februári áremelés miatt...

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A könyvespolcoknak nincs akkora csillapitása, hogy túlcsillapitott legyen a szoba töle, egy komplett könyvtárban is jó zenét hallgatni, ráadásul némi hasznos diffuzitást is hozzátesznek, ami módfelett hasznos.Az már csak hab a tortán, hogy kéznél van az olvasni való csendes zenehallgatás idején

Köszi.
 
Akkor bátran beállítok majd 1-1 polcot oldalra és a hangfalak mögé is, remélem gyorsan megtelik majd, mint a korábbiak. . Itt most -tegnaptól- 1-1 diffúzor van, és azt tapasztaltam, hogy jobban kiemeli a hangszereket, azok nagyobbak, az egész hangzás transzperensebb.

Kimber!
 
Hol használod a diffúzorokat? A hangfalak mögött vagy a 2 hangfal között? Én is tervezem hogy a közeljövőben veszek egyet-kettőt, mert van egy nagy, sík felületű ajtós szekrény a hangfalaim között...

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


A könyvespolcoknak nincs akkora csillapitása, hogy túlcsillapitott legyen a szoba töle, egy komplett könyvtárban is jó zenét hallgatni, ráadásul némi hasznos diffuzitást is hozzátesznek, ami módfelett hasznos.
Az már csak hab a tortán, hogy kéznél van az olvasni való csendes zenehallgatás idején

Avatar
Ronin
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1593
Csatlakozott: 2004.07.07., szer. 18:18
Értékelés: 10

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ronin »

Értem. Na majd valamikor öszze kéne hozni a találkát, amiről anno beszéltünk.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A tetőtér fura egy szerzet, mert a gipszkarton egyrészt nagyon tudja nyelni a mélyeket, másrészt vékonysága miatt is sok mély is kiszökik, persze érdekes rezonanciák is kialakulhatnak tetőtérben, szóval ahány tetőtér, annyiféle mélyátvitel, meg kell mérni meg sasolni/fölelni a helyszinen, addig nem tudok tuti tippeket javasolni.

Avatar
Ronin
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1593
Csatlakozott: 2004.07.07., szer. 18:18
Értékelés: 10

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ronin »


Köszi a választ.
 
A gipszkarton falnak szerinted milyen mértékű lehet ez a hanggátló szerepe? Nálam pl. úgy van itt a tetőtérben, hogy az alsó 1,2m-en ahol függőleges a falfelület, ott van egy réteg gipszkaron és semmi szigetelés, majd egy durván 1 m mélységű szervízjárat, aztán szigetelés és a külső fal. Ez a járat sok hangot nyelhet el? És elméletileg akkor a legjobb, ha viszonylag nagy mennyiségű hang nyelődik el itt, nem?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Mi az a hang gátló? Mi lehet hang gátló?
A laikusok mindig hangszigetelésről beszélnek, de ez nem szabatos kifejezés. A hanggátlás egy határoló szerkezet, mondjuk egy falazat azon képessége, hogy mennyire engedi át a hangot a túloldalra. A hangelnyelés pedig azon képessége egy anyagnak, hogy mennyit ver vissza a ráverődő hangból, és mennyit nyel el, amit úgy kell elképzelni, hogy hangelnyeléskor a hangenergia hővé alakul át súrlódás következtében. A porózus anyagoknak azért jó a hangelnyelő képessége, mert nagy a belső összfelületük, ahol a súrlódás végbemegy.
A hanggátlási érték egy olyan arányszám, ami azt mutatja meg, hogy a zajforrás nagysága (hangnyomása) mennyire csillapodik a hanggátló szerkezet másik oldalán (pl. két szoba közötti fal)

Avatar
Ronin
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1593
Csatlakozott: 2004.07.07., szer. 18:18
Értékelés: 10

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Ronin »

Mi az a hang gátló? Mi lehet hang gátló?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A nyitott könyvespolc kicsit elnyelő és közepesen diffúz, jó megoldás oldalfalra.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

egyáltalán nem baj, a lényeg, hogy az un, első küzvetlen visszaverődés a fslskról/bútorokról azonos módon legyen kezelve, azaz vagy elnyeléssel, vagy hanggátlással, vagy diffuzitással.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Köszönöm a tippet . Az ablakokat már megoldottam, bár vastagabb üveg nem ártana, de majd úgyis cserélve lesznek, addig meg fölösleges erre költeni. Igazán a lakás két oldalán levő szélső falakat kellene szigetelni, kb: 2x 15m2.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


oldalfalak szigeteléséről
5x5 cm-es fa stafflikat kell függőlegesen a falhoz tiplizni, egymástól 60 cm-re, de ne érjenek se alul, se felül a padlóhoz, ill. mennyezethez. A stafflik közé Rockwool/Therwoolin/egyéb ásványi vagy üveggyapot táblákat helyezünk(sűrűség 32-50kg/m3). A stafflikra ráragasztunk kb 2mm vastag filc csikokat (jó egy régi szövet télikabát is felhasogatva).
Úgy rögzitjük a 12mm gipszkartonlapokat a stafflikhoz, hogy a lapok a padlótól és a mennyezettől pár mm-re legyenek (alul kis ékeket kell használni, amúgy meg pontosan kell kivágni, ami könnyen megy olfa pengekéssel). A rőgzitéshez gipszkartoncsavart kell használni, enyhén be kell süllyeszteni. A rögzités után az ékeket ki kell szedni, és körös körben sziloplaszt szerű anyaggal (a lényeg a rugalmasság) be kell tömiteni, és szépen simára kenni. A csavarok süllyesztését modellgipsszel be kell tömiteni, a táblák találkozási helyét meg erre rendszeresitett szalaggal kell tepasztani, aztán jöhet a glettelés, festés/tapétázás, kinek mire van gusztusa.
Igen jó hanggátlást lehet elérni ily módon, még mély frekvenciákon is max az ötöde megy át a falakon mindössze a zajnak, magas hangok meg csak századrészt. Ha még nagyobb hanggátlás kell, mert dob/pozan/stb tanulás a téma, akkor ugyanez az eljárás, de két rétegben, azaz faltól számitva 5cm elnyelő anyag+12mm gipszkarton+5cm elnyelő+12mm gipszkarton.
Természetesen az ablakokat is légmentesen záródóra kell tömiteni, ami nem kis feladat régi, vetemedett keretek esetén. ha lakáson belüli a probléma, akkor az ajtókat is tömiteni kell, mégpedig fontos, hogy ne csak nagyjából, hanem precizen a teljes kerületén. Különben könnyen qtyasz@rt sem ér az egész szigetelősdi.
Nem mondom, hogy csakis igy lehet, de ez egy egyszerű és olcsó módszer.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


fülelek,
 
Az oldalfalak jobb szigetelésének megoldásáról írnál majd?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Sajnálom,hogy hozzászólásom ilyen mértékű érdekteleségre itéltetett.
Fájdalmas módon még Fülelek részéről is. Számomra ez egyértelművé teszi,hogy nem feltétlenül tartozom a "célközönség" táborához.Na ez van.

Fel a fejjel nempisti, azért, mert nem azonnal válaszolok, nem jelenti azt, hogy nem érdekel a téma. Magam is hét évig laktam anno Újpalotán panelben, és nem volt egyszerű a 5,2x3,6 m-es nappaliban jó hangot csinálni, de azért lehetséges, csak kicsit más szempontok jönnek előtérbe, mint más lakásokban.
Egyrészt a szűkös hely általában azt is jelenti, hogy sok minden van egy ilyen szobában, ami egyrészt akusztikai szempontból jó, mert kevés lesz az egymással párhuzamos falfelület, ami a legkellemetlenebb csörgővisszhangot okozza, másrészt bárminemű zenehallgatás miatti lakberendezési változtatás elég nagy felfordulást tud okozni, különösen, ha túl aktiv az oldalborda
Ráadásul megszokott elrendezés a két hangszóró közé tett televizió, ami akusztikailag igen zavaró, mert a sztereo térérzetet jócskán csökkenti. Ha lapos a tv, valamivel jobb a helyzet, de általában akkor sem húzzák el a hátsó faltól kellő távolságra a hangsugárzókat.
A keresztirányú hallgatás a legzűrösebb, mert akkor a mélyhangátvitelben előfordul +10 / -15 dB ingadozás, hiszen a kellő hallgatási távolság érdekében a hátsó fal előtt szoktak lenni az ülőalkalmatosságok. Mindenesetre nem ajánlatos panelszobában az alulcsillapitott állódoboz, pláne, ha két mély is van benne, inkább egy jó minőségű 10-20 literes monitordoboz állványon, vagy akár a kanapé mellett (ami ne bőrboritású legyen, inkább szövet, mert az sokkal jobban nyeli szélessávban a hangokat) kétoldalt a földön, vagy alacsony tartószerkezeten ferdén felfelé mintegy 30 fokban alátámasztva, szemből hallgatva egy fotelből nagyon kellemesen tud szólni. ha muszáj a tévét középre rakni, akkor legjobb megoldás a hangsugárzót kerekes talpra helyezni, és aktiv zenehallgatáskor kiguritani a megfelelő távolságra, a végén meg vissza, hogy ne legyen útban.
Én panelben az alábbi módon hallgattam zenét: sarokban két teli könyvesállvány, előtte fotel háttal a könyveknek, és a térben a fotel előtt a két hangszóró (10l dobozka)karcsú állványon, mindössze 1,3 m-re tőlem, igy fantasztikus sztereo teret produkáltak, és nem kellett nagyon hajtani sem, hiszen közeltérből hallagattam őket.
Amúgy is csinján kell bánni a hangerővel az általában igen gyatra hanggátlású falak miatt. Oldalfalra van jó recept, hogyan lehet viszonylag olcsón, gyorsan és hatásosan szigetelni, a mennyezet és a padló már nem ilyen egyszerű.
Az igaz, hogy vannak olyan zenék, amit nem igazán jó közelről hallgatni, de sajnos az élet mégsem habostorta
na ennyit elsőre,
folyt. köv.

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Azért ne kapd fel a vizet, majd fog válaszolni, de szerintem egyértelműsítsd a problémádat, a legjobb ha méretarányos rajzot teszel föl, akkor jobban tudnak segíteni a hozzáértők. Egyébként én is hasonló felállásban hallgatom a zenét mint te, nekem is az ablak előtt van a cucc hasonló okból mint neked, bár már javasolták az ajtó felőli oldalt is, még nem próbáltam ki. Nem rég költöztem, nem vagyunk még berendezkedve véglegesen, ezért én még az akusztikával nem foglalkoztam itthon, ebben nem tudok segíteni.

Avatar
nempisti
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2006.08.24., csüt. 16:35
Értékelés: 42

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: nempisti »


A topicot végigolvasva,sok mindenről esett már szó,csak a panelházakban zenét hallgató bajtársakról nem.Pedig szerintem akusztikai szempontból a panel lehet az egyik legnagyobb kihivás.Tipikus (kb 4x5m) szoba,az ajtón belépve szemben a rövid falat az ablak uralja,balra a hosszanti falon még egy ajtó a másik szobába.
Én a hangfalakat az ablak előtti rövid fal előtt elhelyzve hallgatom,mert igy optimálisabb a távolság köztem és a dobozok között.
Ha bárkinek van tapasztalata vagy ötlete az akusztika javitásával kapcsolatban.szivesen veszem.


Sajnálom,hogy hozzászólásom ilyen mértékű érdekteleségre itéltetett.
Fájdalmas módon még Fülelek részéről is. Számomra ez egyértelművé teszi,hogy nem feltétlenül tartozom a "célközönség" táborához.Na ez van.

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


szami
 
Ha legközelebb arra járok megnézzük a lehetőségeket.
Viszek fűrészt is.
36_1_15.gif

ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Fülelek nekem is gyorsan segített (amit mégegyszer köszönök) de balga voltam és nem méretarányos rajzot küldtem (munkahely: gyors skicc fejből). Így a javaslata szerinti összeállításban az ajtóba lógott a kanapé és hasonlók. Szuper lett volna hangzásilag, de kényelmileg nem volt jó. Ezért javaslom mindenkinek, aki rajzzal kér segítséget, hogy csak szigorúan méretarányos legyen. Akkor nem jártok úgy, mint én.
 
Különben még annyit hozzátennék, hogy átforgattam úgy a berendezést, ahogy Fülelek javasolta és nagyságrendbeli különbségeket tapasztaltam. Próbáltam aztán más megoldásokat keresni, de uazt nem tudtam produkálni. Kénytelen voltam visszarendezni a dolgokat az eredeti helyükre, hogy közlekedni lehessen a lakás ezen részén.

Avatar
nempisti
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2006.08.24., csüt. 16:35
Értékelés: 42

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: nempisti »


A topicot végigolvasva,sok mindenről esett már szó,csak a panelházakban zenét hallgató bajtársakról nem.Pedig szerintem akusztikai szempontból a panel lehet az egyik legnagyobb kihivás.
Tipikus (kb 4x5m) szoba,az ajtón belépve szemben a rövid falat az ablak uralja,balra a hosszanti falon még egy ajtó a másik szobába.
Én a hangfalakat az ablak előtti rövid fal előtt elhelyzve hallgatom,mert igy optimálisabb a távolság köztem és a dobozok között.
Ha bárkinek van tapasztalata vagy ötlete az akusztika javitásával kapcsolatban.szivesen veszem.


Avatar
Tami
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3627
Csatlakozott: 2003.03.17., hétf. 08:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tami »

- ez igazabol egy nappali, etkezes konyhaban, ha nagy csaladi vagy AVBT talalkozok vannak, akkor kerul az asztal kicsit kozepre.., a helyiseg meretet tekintve 6x4.5m
T A M I . H U
Kapcsolat: T-VDSL 23008 down/ 5022 up
"... like a bridge ower troubled water ... "

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Tipikus elhelyezés, lakberendezési szempontból ötös, zenehallgatási szempontból kettes...
Megoldás: nagyon nem lehet feltúrni a szobát, mert az étkező eléggé meghatározó helyen van. Minden bútor marad a helyén, a hangsugárzók alá kerekes talpat kell tenni, és odafigyelős zenehallgatás esetén ki kell húzni a hangsugárzókat a jobboldali kanapé csücskéig , persze a baloldalit is szimmetrikusan, egy picit előrébb tenném a hallgató kanapét is, ügyelünk a 55-65 fokos hallgatási szögre, beforditjuk a hangsugárzókat a hallgatási hely felé, különben 10 kHz felett elég kevés infot hallunk. Nincs mese, itt kb.1,8 méterről kell hallgatni a zenét, ha jó a doboz, na meg az elektronika, akár jól is fog szólni. Sztereo tér élménynek jót tenne egy szép diffuzor,feleség/barátosné által megálmodott textillel burkolva, amit a tv elé lehetne rakni kizárólag a zenehallgatás idejére.

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”