Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Avatar
plukacs7
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 419
Csatlakozott: 2004.12.17., pén. 13:15
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: plukacs7 »


Egy furcsa kérdésem lenne. Ha ülök a kanapén, és zenét hallgatok, fura dolgot vettem észre. Ha a tenyerem a fülem mögé teszem (bio-diffúzor), három kategóriával jobb, amit hallok. Függöny-effektus. Nélküle grízes, összemosott hangmassza (főleg sok hangszernél és zajnál, pld tutti, komolyabb rockkoncert). Külön érdekes, hogy "biodiffúzorral" a dobok brutálisan élethűen puffannak nélküle pedig ócska dobgép feeling.
 
Olyan, mintha hátulról és oldalról jövő "zavart" küszöbölnék ki ily módon.
 
A szoba kb 7.5*3.5 méter, az egyik rövidebb falon ablakok, a másikon a bejárat. Az ablak előtt TV, ott vannak a hangfalak (többnyire a faltól/ablaktól legalább egy éterre kihúzva. Oldalt is legalább fél méter a falig.
 
A kanapé, ahol ülök a szoba felénél van, illetve az ablakhoz talán fél méterrel közelebb, mint a fele. Sajnos a falak mindkét oldalon elég csupaszok. A kanapé előtt van egy dohányzóasztal, rajta monitor (21 collos nagy crt). Oldalt a bal oldali falra felraktam egy csergét...
 
Tudom, hogy akusztikai szempontból egy katasztrófa (ráadásul vékonyak a falak), de ráadásul még bérlakás is, fúrni-faragni nem egyszerű.
 
Tudtok esetleg valami tanácsot, hogy lehetne értelmes hangot kicsiholni?
Számítógép => Edirol UA-101 USB "DAC" => Monitor IC => Yamaha RX-V750 mint előfok => Kácsa Bézik IC => Heed Obelisk kapcsolású quad mono végfok => Cat 5, Cat7, CAV kábelek cserélgetve /emoticons/default_smile.png" alt=":)" data-emoticon="" srcset="/emoticons/smile@2x.png 2x" width="20" height="20" /> => CAV DP880 Hivox tuninggal.

Avatar
switch
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 380
Csatlakozott: 2007.07.01., vas. 16:32
Értékelés: 28

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: switch »


Nekem most olyan problémám van, hogy az 52-es kisdobozok úgy szólnak, mintha az egész balance jobbra lenne eltekerve. Mit tudok tenni ez ellen? Valami elnyelő dolgot mögé rakni? Van esetleg olyan módszer, amivel gyorsan ki tudnám próbálni?
 
OFFTOPIC:

@Psysoul:...nekem meg olyan problémám van, hogy nem jelentkezel...
EA057 alapú Audiosphere EL34 PP monoblokkok by Kalmi, Yamaha CD-X 1060 CD + Audiolab M Dac+ , Triangle Antal ES. Power-R RCA, digit IC és hangfalkábel.

Avatar
Psysoul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 601
Csatlakozott: 2005.04.14., csüt. 10:55
Értékelés: 2

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Psysoul »

Nekem most olyan problémám van, hogy az 52-es kisdobozok úgy szólnak, mintha az egész balance jobbra lenne eltekerve. Mit tudok tenni ez ellen? Valami elnyelő dolgot mögé rakni? Van esetleg olyan módszer, amivel gyorsan ki tudnám próbálni?
Macbook - Antelope Zodiac DAC - Arcam AVR - Goldmund Amp - Magnepan 1.7, Audience 52, Paradigm seismic 110

Avatar
norbi31
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2843
Csatlakozott: 2004.01.31., szomb. 23:43
Értékelés: 27

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: norbi31 »


norbi31-nek: kis türelem még, és válaszolok


várok!

most itt tartok!


Samsung proji, Yamaha AVR, Wharfedale Pacific PI hangsugárzók, Mordaunt-Short sub, Popcorn Hour nmt.
 
 

Avatar
norbi31
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2843
Csatlakozott: 2004.01.31., szomb. 23:43
Értékelés: 27

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: norbi31 »


norbi31-nek: kis türelem még, és válaszolok


várok!

Samsung proji, Yamaha AVR, Wharfedale Pacific PI hangsugárzók, Mordaunt-Short sub, Popcorn Hour nmt.
 
 

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


norbi31-nek: kis türelem még, és válaszolok
Mathias: sajnos az üveglap pont olyan rossz, mint a fal, mindent visszaver. ha jól el van húzva a hangszóró a hátsó faltól, mondjuk több, mint 1 m-re, akkor nem annyira zavaró.

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »

Én meg arre lennék kiváncsi hogy a két hangfal között befolyásol-e valamit egy festmény(üveglap van előtte).

Avatar
norbi31
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2843
Csatlakozott: 2004.01.31., szomb. 23:43
Értékelés: 27

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: norbi31 »


Samsung proji, Yamaha AVR, Wharfedale Pacific PI hangsugárzók, Mordaunt-Short sub, Popcorn Hour nmt.
 
 

Avatar
norbi31
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2843
Csatlakozott: 2004.01.31., szomb. 23:43
Értékelés: 27

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: norbi31 »


merre vagy fülelek?
tanácsodra várok!
nagyvonalakban:
moziszoba,
egy 10-15 cm-es dobogó lesz (hungarocell és beton lesz a bélése) kb 1m-es részen teljes szélességében, laminált parkettával a tetején.
a többi részen padlószönyeg lesz.
3.7m széles, a hossz 5.5m a magasság pedig 2.9m.
a radiátor mellett és körben függöny lesz (nehéz selyem).
 
lehetőleg én szeretnék csinálni valamit, ha segít az akusztikában...
valami közetgyapotra gondoltam az oldalfalra, amit szövettel boritanék.
a radiátor mellé is tennék belőle és a radiátor elé is.
vagy esetleg padló filc? vagy a kettő kombinációja?
a szembe oldalra is kell valami?
ott egy ajtó volt, de azt is be gipszkartonoztam (belül dupla, kívül szimpla karton, közte üveggyapot tábla).
lényeg, hogy valami nem túl költséges dolog kellene, amit én is meg tudok csinálni.
képen a frot oldal látható, kezdetleges állapotban.
a gipszkarton mögött ablak van (volt ), ott lesz egy 260cm széles 140 magas bútorlap, ami a vászont helyettesíti.


Samsung proji, Yamaha AVR, Wharfedale Pacific PI hangsugárzók, Mordaunt-Short sub, Popcorn Hour nmt.
 
 

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »


Ezt mind értettük már elöszőr is és persze hogy rossz szembefénynél bármit csinálni. Csak te azt írtad " nem a szemből jövő fényen kellene átnéznie a szemednek" ami azért vicces mert mi az hogy a fényen átnézni? teljesen értelmetlen kifejezés és azért vicces. De mindegy hagyjuk, mert off.
Gond egy szál sincs nem akartam tovább magyarázkodni.
Viccesnek szántam az átnézést meg a többit is. napsütés

Jól van akkor

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


Ezt mind értettük már elöszőr is és persze hogy rossz szembefénynél bármit csinálni. Csak te azt írtad " nem a szemből jövő fényen kellene átnéznie a szemednek" ami azért vicces mert mi az hogy a fényen átnézni? teljesen értelmetlen kifejezés és azért vicces. De mindegy hagyjuk, mert off.
Gond egy szál sincs nem akartam tovább magyarázkodni.
Viccesnek szántam az átnézést meg a többit is. napsütés

ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »


  napsütés Sarkítva, monnyúk jobbról süt a nap te meg balról élvezed a láványt.
Előnyös a megvilágítás?
Két autó áll egymással szemben közöttük egy "valami", melyik autó lámpáját kapcsolnád fel, gondolom amelyikben ülsz?
Na de ez a topik a hangról szól.

Értem én, meg mindenki. De ezt a "fényen átnézni a szemednek"-et ne nagyon mond fizikatanárnak:)

Hát ha fizika tanárral próbálkoznék
Valószínű azt hoznám elő, hogy a színekről visszaverődő fény kontrasztját csökkenti a szemből jövő fény minden eggyes felületen (többnyire fehér papír és csillogó asztalllap van előttem) jelentkező reflexiója. Mert, hogy a mögöttem lévő fényforrás fénysugarai nem igazán tudnak olyan szögben beesni mint a velem szemben lévő fényforrásé. És ugye beesési szőg egyenlő visszaverődési szög annak a végén meg általában a nagy hombár fejem van és ezen a ponton csatlakoznék a bio-fizikához mivel valószínűsítem, hogy jobban fárad a szemem is.
 
Nálam ilyen az elrendezés jól elvagyunk.

Ezt mind értettük már elöszőr is és persze hogy rossz szembefénynél bármit csinálni. Csak te azt írtad " nem a szemből jövő fényen kellene átnéznie a szemednek" ami azért vicces mert mi az hogy a fényen átnézni? teljesen értelmetlen kifejezés és azért vicces. De mindegy hagyjuk, mert off.

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


  napsütés Sarkítva, monnyúk jobbról süt a nap te meg balról élvezed a láványt.
Előnyös a megvilágítás?
Két autó áll egymással szemben közöttük egy "valami", melyik autó lámpáját kapcsolnád fel, gondolom amelyikben ülsz?
Na de ez a topik a hangról szól.

Értem én, meg mindenki. De ezt a "fényen átnézni a szemednek"-et ne nagyon mond fizikatanárnak:)

Hát ha fizika tanárral próbálkoznék
Valószínű azt hoznám elő, hogy a színekről visszaverődő fény kontrasztját csökkenti a szemből jövő fény minden eggyes felületen (többnyire fehér papír és csillogó asztalllap van előttem) jelentkező reflexiója. Mert, hogy a mögöttem lévő fényforrás fénysugarai nem igazán tudnak olyan szögben beesni mint a velem szemben lévő fényforrásé. És ugye beesési szőg egyenlő visszaverődési szög annak a végén meg általában a nagy hombár fejem van és ezen a ponton csatlakoznék a bio-fizikához mivel valószínűsítem, hogy jobban fárad a szemem is.
 
Nálam ilyen az elrendezés jól elvagyunk.

ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »


napsütés Sarkítva, monnyúk jobbról süt a nap te meg balról élvezed a láványt.
Előnyös a megvilágítás?
Két autó áll egymással szemben közöttük egy "valami", melyik autó lámpáját kapcsolnád fel, gondolom amelyikben ülsz?
Na de ez a topik a hangról szól.

Értem én, meg mindenki. De ezt a "fényen átnézni a szemednek"-et ne nagyon mond fizikatanárnak:)

Avatar
Psysoul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 601
Csatlakozott: 2005.04.14., csüt. 10:55
Értékelés: 2

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Psysoul »


És mi a gond? Mármint zavar valami akusztikailag téged a mostani felállásban? Vagy csak szeretnéd optimalizálni a szobát?
Kétbé..ha jobbról jön a fény, és pl írok akkor szépen eltakarom magamnak a fényt, ez nem éppen ideális...
 
Mathias: Nem túl optimális a mostani elhelyezés, a múltkor teljesen úgy szólt, mintha a balance jobbra lenne tekerve, bár mostmár nagyjából jó, de így sem a legjobb a helyzet szerintem, ezért kérek tippeket, tanácsokat.
 
köszönöm
Macbook - Antelope Zodiac DAC - Arcam AVR - Goldmund Amp - Magnepan 1.7, Audience 52, Paradigm seismic 110

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


napsütés
Sarkítva, monnyúk jobbról süt a nap te meg balról élvezed a láványt.
Előnyös a megvilágítás?
Két autó áll egymással szemben közöttük egy "valami", melyik autó lámpáját kapcsolnád fel, gondolom amelyikben ülsz?
Na de ez a topik a hangról szól.

ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »


nem a szemből jövő fényen kellene átnéznie a szemednek
Ez nagyon jó

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


Ez volt az egyik tippem a másik a bal felső sarok, ahol talán a radiátor van.
Nem lenne szerintem ott olyan rossz helyen az íróasztal, mert így mögüled oldalról jönne a fény tehát az lenne megvilágítva amit nézel nem a szemből jövő fényen kellene átnéznie a szemednek. Próbáld ki egy lámpával világíts szemből az asztalra meg a hátad mögül. Nekem kettő kétszárnyas ablak van az íróasztalomnál. Egy szemben, egy jobbról mellettem. A szemben lévő ablakszárnyon a redőnyt sosem húzom fel. A fórumozó kuckóm topikban van róla kép.

ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Mathias »

És mi a gond? Mármint zavar valami akusztikailag téged a mostani felállásban? Vagy csak szeretnéd optimalizálni a szobát?

Avatar
Psysoul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 601
Csatlakozott: 2005.04.14., csüt. 10:55
Értékelés: 2

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Psysoul »


Egy olyanban gondolkodom, hogy asztal balra az ajtó mellé.Tv azon a falon ahol most van a jobbra szembe a fekete szekrénnyel, közepük egyvonalba.
Hangszórók a TV két oldalán.
Halgató fotel a nagy fekete szekrény előtt.

Az lenne a gond ezzel, hogy az ablak pont az asztal mögött van, kicsit szélesebb, mint az asztal.
 
Ezért nem lenne jó elvinni az asztalt máshova, mert ott kevés lenne a fény stb..
 
Sajnos elfelejtettem az ablakot berajzolni.
Macbook - Antelope Zodiac DAC - Arcam AVR - Goldmund Amp - Magnepan 1.7, Audience 52, Paradigm seismic 110

Avatar
KÉTBÉ
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 997
Csatlakozott: 2007.07.13., pén. 14:01
Értékelés: 53

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: KÉTBÉ »


Gyorsan levázoltam a szobámat, hátha van ötletetek, hogyan lehetne normálisan elhelyezni a hangfalaimat. A képet megpróbáltam méretarányosra csinálni. 
A két kis kocka a front, a nagy kocka pedig a hallgatási pozició 
 
Az egyik fő gond talán a bal oldali hangfalnál, hogy ott az alsó (teljesen fekete a képen) nagyszekrény, amit nem lehetne mozgatni. Vajon ez nem zavar be?
 
A jobb oldalinál vajon hogy kéne forgatni, helyezni?
 
Alaphelyzetben egyébként a tv a két front közt van, és az állvány (ami most a két front közt látgható) az felmegy a jobb oldali hangdoboz mögé, de nem a szoba sarkába, csak a kiálló "fal" sarkába, a doboz pedig kicsit kintebb kerül).
 
Egyébként régebben nem voltak beforgatva, most kicsit be vannak, talán jobb így.
 
A szoba mérete: 3.90x4.30

Egy olyanban gondolkodom, hogy asztal balra az ajtó mellé.
Tv azon a falon ahol most van a jobbra szembe a fekete szekrénnyel, közepük egyvonalba.
Hangszórók a TV két oldalán.
Halgató fotel a nagy fekete szekrény előtt.


ATC Jászberény, 30/6362061

Bemutatóterem

ATC Webáruház

Avatar
Psysoul
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 601
Csatlakozott: 2005.04.14., csüt. 10:55
Értékelés: 2

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Psysoul »


Gyorsan levázoltam a szobámat, hátha van ötletetek, hogyan lehetne normálisan elhelyezni a hangfalaimat. A képet megpróbáltam méretarányosra csinálni.
 
A két kis kocka a front, a nagy kocka pedig a hallgatási pozició
 
Az egyik fő gond talán a bal oldali hangfalnál, hogy ott az alsó (teljesen fekete a képen) nagyszekrény, amit nem lehetne mozgatni. Vajon ez nem zavar be?
 
A jobb oldalinál vajon hogy kéne forgatni, helyezni?
 
Alaphelyzetben egyébként a tv a két front közt van, és az állvány (ami most a két front közt látgható) az felmegy a jobb oldali hangdoboz mögé, de nem a szoba sarkába, csak a kiálló "fal" sarkába, a doboz pedig kicsit kintebb kerül).
 
Egyébként régebben nem voltak beforgatva, most kicsit be vannak, talán jobb így.
 
A szoba mérete: 3.90x4.30

Macbook - Antelope Zodiac DAC - Arcam AVR - Goldmund Amp - Magnepan 1.7, Audience 52, Paradigm seismic 110

Avatar
contaxg
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2046
Csatlakozott: 2007.01.30., kedd 19:19
Értékelés: 204

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: contaxg »


próbáltam képeket feltenni, de nem sikerült.
Kedves Kimber,
 
Nagyon király állványaid vannak!!!

hARMoNIkUStoRzitÁs.bLog
 
fül-, és fejhallgató blog

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Ha a topik keretei megengedik, leírhatnád milyen rendszert látunk a képen...
Balra alul az állványon mindjárt egy Alces van, felette egy Music Hall cd játékos, felette egy Panasonic digitális házimozi erősítő a tetején egy Sony dvd íróval. A jobb oldalon lent egy Rega P3-as LP, mellette a földön Heed Questar és a képen nem látszik, de egy orbit táp is van hozzá. Felette egy Bodor-Audio integrált erősítő, majd egy Marantz tuner és a beltéri. A hangfalak System Audio SA 1550-es típusok, amikben 5 hangszóró van. A kábelek Bodor félék. A házimozi hangfalak JBL típusúak, a TV Sony.
 
A diffúzorokon egyébként sem láttál volna sokat, legfeljebb csak egy fekete színű szövettel borított táblát, amiben belül van az elrejtett tudás.
Ha nincs helyed könyvespolcra, vagy időd és kereted, hogy megtöltsd könyvekkel, akkor csak a diffúzor jöhet számításba, amitől ne félj, próbáld ki, csalódni nem fogsz, az biztos. A hangfalak mögött, vagy középen 2 db, esetleg oldalfalaknál, bárhol nagy segítséget nyújt, ha gond van a szoba akusztikájával. Nagyobb mértékű pozitív változást érhetsz el vele, mint akár egy kábel cseréjével.

Oldalt nálam is könyvespolc, illetve cd szekrény van, a hangfal mögött radiátor, illetve ablak, ami előtt vastag függöny van. A 2 hangfal között viszont egy nagy ajtós szekrény, ami elé igazság szerint nem 1 hanem 2 diffúzor is kéne, de egyenlőre csak 1-et fogok venni. Majd azt kell még kitalálnom hogy mire rakom rá hogy fülmagasságba kerüljön. Valószínűleg egy sámlit fogok beszerezni erre a célra, bár elég hülyén fog kinézni alatta.
A hallgatási poziciótól a hátsó fal kb 1 méterre van, de mivel egy ágy van a fal mellett, a hátsó fal teljesen üres (csak rücskös tapéta burkolja, gondolom ez nem sokat ér).
Ide is kéne elvileg diffúzor?

Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Ha a topik keretei megengedik, leírhatnád milyen rendszert látunk a képen...

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”