Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Milyen csővel hajtod a 2A3-at?
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Egész jól szól. Méréseket teszek majd fel, most 40mA az anódáram a végfokcsöveken. 14Hz...27kHz a -3dB pontok 6ohm terhelessel.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Kész a 2A3 - Capri trafók című próbaerősítő.
D17AE3FC-BA01-495B-A285-B2274A53A02B.jpeg
D17AE3FC-BA01-495B-A285-B2274A53A02B.jpeg (2.18 MiB) Megtekintve 2192 alkalommal
841FB68D-B653-4E10-8A8E-52C9CEAD54C2.jpeg
841FB68D-B653-4E10-8A8E-52C9CEAD54C2.jpeg (2.34 MiB) Megtekintve 2192 alkalommal
3C95455B-AA48-45D3-980C-F56CDFFBED3C.jpeg
3C95455B-AA48-45D3-980C-F56CDFFBED3C.jpeg (2.34 MiB) Megtekintve 2192 alkalommal
0410047C-BB2E-433B-8D76-120CA53C49C6.jpeg
0410047C-BB2E-433B-8D76-120CA53C49C6.jpeg (1.84 MiB) Megtekintve 2192 alkalommal
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

fülelek Fórumtárs észrevételére:

Igaz mindkét megállapítás!
Az a nyomtatáson látható 470 Ohm a javallt procedúra után került bele.
A fűtés és a katódfeszültség viszonylatában szintén igaz, 3 éve pont megkérdeztem, aki 1982-ben építette és még használja a triódást, azt mondta, nem foglalkozott vele, így bátorkodom én is kockáztatni. Valóban az adatlap szerint kilóg a biztonsági értékből. Anno a tervező, építő leírása alapján a több, mint 10 erősítő megépítettnél nem tapasztaltak anomáliát.

Végül nézzük a tűzveszélyes áramköri részletet.
Nagyon rosszul aludtam, reggel hívtam a barátomat, azonnal áramtalanítson.
A szomszéd hatodikos kisfiútól megkérdeztem, ha 20 Omon 0.1A folyik, az hány watt?
Rávágta, kéttized. Adtam is neki egy barackot a fejére...

Így az a kérésem továbbra is érvényes, aki szinte túlképzett a témában, lapozzon tovább, ez volt utolsó reakcióm értetlen/értelmetlen kérdésekre.
No igen, 1W REMIX trimmerről van szó és 20 Ohmos. Sok minden van, lehet, amiről nem mindenki tud és az attól még van..
Phű, ez meleg helyzet volt...

Ha nem lennék egy darabig netközelben:
Boldog Békés Karácsonyt!
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Kimenőt méregettem, kipróbáltam a primerek összekötését, melyik változat hoz jobb eredményt.
Első: 1-4,2-3 primerek összekötésének sorrendje, DC R 0,2 Ohm eltérés.
Második: 1-3, 2-4 DC R eltérés 3 Ohm, szerkezeti szimmetria így jobban teljesül, mérési eredménye is jobb szerintem.
Mérés 8V , 5k- ra illesztve történt.
Csatolmányok
10kHz 1-3, 2-4.jpg
10kHz 1-3, 2-4.jpg (49.26 KiB) Megtekintve 2266 alkalommal
10kHz 1-4,2-3.jpg
10kHz 1-4,2-3.jpg (101.02 KiB) Megtekintve 2266 alkalommal

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

dys-cus írta:
2018.12.12., szer. 09:03
CHZ írta:
2018.12.12., szer. 08:24
oly jóképességű CHZ mester
Kérlek ne személyeskedj!
Wazze! Hát dícsértelek. Nehéz rajtad eligazodni.
Hamar felejtesz, alig múlt két hete, hogy más is megkért, hogy mellőzd a személyeskedést, csak óvni akartalak.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

CHZ írta:
2018.12.12., szer. 08:24
oly jóképességű CHZ mester
Kérlek ne személyeskedj!
Wazze! Hát dícsértelek. Nehéz rajtad eligazodni.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

oly jóképességű CHZ mester
Kérlek ne személyeskedj!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

fülelek írta:
2018.12.11., kedd 13:18
Az ECC81 katód-fűtőszál max feszültség 90V, ebben a kapcsolásban a katódon >130V van, ezért ezeknek a csöveknek a fűtését külön szekunderről kell megoldani, dc vagy fűtés közepelős megoldással.
A visszacsatoló ellenállás változtatása magával vonja a kompenzáló kapacitás változtatását is, ami még a kimenő trafó minőségétől is függ. A fázisfordító fokozat pontos amplitúdó szimmetriájának beállítása érdekében érdemes a 470 Ohm helyett 1kOhm trimmer potmétert beiktatni, majd a pontos beállítás után fix értékű ellenállásra kicserélni.
Mivel ezek a csövek 12,6 voltos fűtéssel vannak ellátva, így a 9. láb az a fűtés közép, ezt a csőlábat kell felemelni 0,5V, illetve 135 Volt fölé pár Volt-al, s akkor a búgás is rendben lesz. Amúgy nem értem, minek az 5A-os fűtés tekercs. A 20 Ohmos poti beszerzése sem egyszerű, mert minimum 2Wattosnak kellene lenni. Én ide 5Wat-os huzal potit tennék be. A kis helio trimmer első bekapcsoláskor szénné ég. ;) (a NYÁK-on ennek van hely) Amúgy meg nem is beszerezhető a 20 Ohm, hanem legfeljebb a 25 Ohm kapható. Mondjuk meglehet máshogy is oldani a gondot. Kérjük tisztelettel a T. szerzőt, hogy oldja meg ezt az apró hibát. A NYÁK is hibás, a bemenet nem teljesen világos. A kapcsolási rajzhoz semmiféleképpen nem passzol. Aztán életveszélyes megoldást sem kellene választani. A sasszit földeli a hálózati földhöz, de a PCB-t, és a tápot nem. Ilyen szabványt én még nem láttam. Ettől amúgy is csak még jobban búgna az egész kütyü.
A kimenőtrafó várható átvitele ilyen osztással nem fogja meghaladni a max. 10 kHz-t. Ezt az erősítőt ilyen formában még senki sem építette meg, mert egyszerűen nem működne.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Camelflapping írta:
2018.12.11., kedd 11:45
Nos a végfok.
...
Néhány gondolat a nyák készítésről. Diyer hobbisták körében elterjedt, magam is úgy építek, egyik oldalon a csövek, másikon az alkatrészek. Részemről nem ajánlom a táppal egybeépíteni a végfokot, de mint a többi véleményem is, ez sem szentírás.
Régebben említettem, a hálózati trafó mindkét primer ágába célszerű olvadóbetétet tenni.
Túlnyomó többségében fém sasszira építkezünk, így a fémváz, transzformátorok fém test része a védőfölddel össze vannak kötve, míg a tápegység pufferelkó negatívját nem kötjük velük össze.
A csatlakozó szerveket - RCA, stb. - a fémváztól szigetelten szereljük.
Mi sem természetesebb, a készülékben keletkező hőt folyamatosan kiszellőztethetővé tesszük, szereljük, megfelelő perforációkkal. Ez ügyben is millió példát látunk a neten...
A tervezés:
Amennyiben nem a levegőben szerelünk, ahol minden csőnek csillagpontba, majd ezeket felfűzve
haladunk a végfok végétől a bemeneti pontig, akkor gépi tervezéssel komplettálhatjuk a berendezést.
Érdemes a legegyszerűbb tervező programot használni, a legtöbb elektroncsöves kapcsolás nem igényli az automatikus alkatrész felhelyezést, huzalozást.
Régen az alkatrészeket nagyjából, egyenletes kitöltéssel a tervezett nagyságú felületen, "kockás" papíron elhelyezve megrajzoltuk a huzalozást. Törekedni kell a rövid huzalozásra, kerüljük lehetőség szerint a csőlábak közti vezetékezést, de a vezérlő rácsokat mindenképpen.
A kész áramköri rajzolatot vigyük át az előzőleg zsírtalanított, felcsiszolt nyáklemezre maratásálló filccel, vagy laminálással, vagy "vasalásos" technikával. Ezeket nem részletezem, sem a marató anyagok sokféleségét, használatát.
A kész áramköri lapot alaposan öblítsük le, majd a megszáradás után a furatokat létrehozzuk.
Jó szolgálatot tesz még a forrasztást elősegítő spray, amit a beültetések után érdemes lemosni.
A forrasztást kellő finomságú forrasztóón és viszonylag kisméretű forrasztóheggyel végezzük.
Végül az általam készített triódás áramköri lap képe és akinek szüksége van, azt sp.lay6 formátumban átadom. Az elején már megjegyeztem, nem készítek senkinek erősítőhöz semmilyen alkatrészt, kizárólag kezdőknek, kedvcsinálónak szánom írásaimat.
Ezek az írások messze nem tartalmazzák egy elfogadható erősítő megépítéséhez, beméréséhez a teljes tudnivalókat, elkerülhetetlen a megfelelő irodalom, tapasztalatok, módok megismerése, átvétele. Aki nem kíván sokat az elméletekkel foglalkozni, az is sikerélményhez juthat egy
távol- keleti kit összerakásával. Mindenki, aki cső témában érintett, valahogy elkezdte...

Míg el nem felejtem: A beméréshez, beállításhoz szinte nélkülözhetetlen egy valamilyen oszcilloszkóp.
Akár lomtalanításkor is megmenthetünk a haszonvas telep szelektív tárolójából egy, még éppen működő készüléket.
Egy valamirevaló amatőr aztán azonnal gondját viseli, rendberakja, törött kezelőszerveket kijavítja, esetleges forgató, mozgató gombokat pótolja. Addig ne is mutogassuk másnak, adjunk magunka kezdőként is.
A szerelő asztal legyen rendezett, a beállításhoz, beméréshez hely kell, érdemes egy filléres pc asztalt erre rendszeresíteni, mégse egy disznóhasításhoz használt teknőn hobbizzunk.
Csatolmányok
EL84trioPP.JPG
EL84trioPP.JPG (146.5 KiB) Megtekintve 2435 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Az ECC81 katód-fűtőszál max feszültség 90V, ebben a kapcsolásban a katódon >130V van, ezért ezeknek a csöveknek a fűtését külön szekunderről kell megoldani, dc vagy fűtés közepelős megoldással.
A visszacsatoló ellenállás változtatása magával vonja a kompenzáló kapacitás változtatását is, ami még a kimenő trafó minőségétől is függ. A fázisfordító fokozat pontos amplitúdó szimmetriájának beállítása érdekében érdemes a 470 Ohm helyett 1kOhm trimmer potmétert beiktatni, majd a pontos beállítás után fix értékű ellenállásra kicserélni.

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Szabadidőmben tekerésztem a kísérletezés kedvéért. Gyorsan megtekertem 4 darab egyforma kimenőt:
4XHB OPT foto.jpg
4XHB OPT foto.jpg (357.37 KiB) Megtekintve 2426 alkalommal
Célom az volt, hogy megvizsgáljam, hogy a trafók paramétereire milyen hatással van a huzal feszítés, a hőmérséklet, páratartalom, páros, vagy páratlan dátum. Az elkészített kimenőket ma megmértem, és az alábbi görbe sereget kaptam:
4XHB OPT Bode.JPG
4XHB OPT Bode.JPG (169.28 KiB) Megtekintve 2426 alkalommal
Tanulmányozva a diagrammokat, rájöttem arra, hogy semmilyen következtetést nem tudok levonni belőlük, mert nem írtam fel, hogy melyik, milyen körülmények között készült. :fekverohog: Illetve azért egy paramétert tudok: nagyon egyformán készültek...
A trafók egyébként EL84 csőhöz készültek Hulye Baby mintára. Az erősítőről itt korábban írtam.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

"A fázisforgató cső - ECC81 - az első csővel csatoló kondenzátor nélkül van összekötve, valamint egy RC komplexummal - 1M+1uF - van megoldva a második trióda fél ellenfázisú meghajtása."

Kedves kollega! Ha már írunk, akkor legalább tisztában kellene lenni az erősítő működésével. Az 1M-1uF-on keresztül véletlenül sincs megoldva a másik trióda ellenfázisú meghajtása. Szóval a helyes működés: A két trióda differenciál erősítő kapcsolásban van egymással, s a második trióda a az első katódjáról van meghajtva. A rács váltóáram szempontjából földelt, amit az 1uF-os kondi valósít meg. A szakirodalom ezt nevezi Long Tailed Pair, azaz "hosszú farkú fázisfordítónak". Ha nem teccik elhinni, akkor az oly jóképességű CHZ mester majd felvilágosítja. Szerintem ennyi elég is...
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Nos a végfok.
A működéséről nem kezdek disszertációba, annyi mellékvágánya van egy csöves áramkörnek is, hogy a végén már azt se tudja a gyanútlan Olvasó, hogyan indult az egész.
Az első cső dupla triódája a látott módon van bekötve, a régiek nem kapcsolták simán párhuzamosan a csőfeleket.
A fázisforgató cső - ECC81 - az első csővel csatoló kondenzátor nélkül van összekötve, valamint egy RC komplexummal - 1M+1uF - van megoldva a második trióda fél ellenfázisú meghajtása.
A két trióda anódjáról a kicsatoló kondenzátorok hajtják meg a végcsöveket.
A végcsövek nyugalmi áramát a katódjában elhelyezett ellenállás, trimmer potméter pedig az áram szimmetriáját teszi beállíthatóvá.
A visszacsatoló komplexum - R//C - tag értékére nem adok pontos értéket, ezt a beállításkor érdemes beállítani. A csatoló kondenzátor értékek a régi időkbeli szabványosak, a 0.2uF helyett természetesen 0.22u teljesen megfelel. Az ellenállásokat érdemes 1W-ra venni, elérhető és ajánlott típus a metál-film. Ha beválik az egész holmi, lehet később tetszés szerint cserélget egyéb típusra, de itt most nem a felső minőségi régiókba akarunk ezzel kóricálni...
Csatoló kondenzátornak a piros Wima megteszi, itt is feneketlen kút a lehetőségeké.
A tápegység olvadó betétje lassú legyen, és a váltó oldalon.
A csőfűtések 6,3-6,5V 5A terhelhetőséggel kellenek, én több ilyen feszültségű és különböző terhelhetőségű tekercset előnyösebbnek gondolok.
Csatolmányok
EL84triódásPP10W copy.jpg
EL84triódásPP10W copy.jpg (411.46 KiB) Megtekintve 2453 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

A hálózati trafóval a személyes megfontolásom, részemről pl. a 15W-os erősítőhöz 120VA
vasat fogok felhasználni és oldalanként, vagyis döntő többségben monoblokkos kivitelben dolgozom.
Az ellenvélemények ellenére magamnak ugyanekkora vasat használok kimenőnek is, de ez egyéni szabadság(unk).
A "spártai", egyszerű kimenő kivitel, hogy ugyan igyekszünk nem túl sokat keresztezni a huzalt vezetés közben, de nem szenvedünk a menet-menet mellé tekeréssel. Azonban nyugodtan lehet, soronként egy réteg pénztárgép papírt, vagy teflonos sütőpapírt használva. Így természetesen lehetséges a szabályos tekerés.
Az ajánlott, "vadtekercselésnek" is titulált mód mellett szólhat, hogy sokan kipróbáltak kimenőnek megfelelő áttételű hálózati trafót használni és nem is lett rossz az eredmény!
Vasból a sémán "M" típusú, M85 vas ajánlott, vagy hipersil SM85A, vagy E I 84 - utóbbinál 35mm-er vastag lemezcsomagra van szükség és a keresztmetszet 8.2cm2.
A kapcsolt rajzon látható az elrendezés, pr/szek 2:3. Trafóvasat talán legkönnyebb hipersilben találni, de vannak jó eredmények japán hálózati vassal készült kimenőkkel, azok bizony GOS vasak lehetnek. Most nem megyek bele, itthon hol lehet elérni jó minőségű vasat, körülményes, időigényes és nem olcsó - de lehetséges.
A kimenőnél a primer-szekunderek közé 0.3 mm-es szigetelőpapírt kell tenni, ugyanezt a vastagságot el lehet érni az említett pénztár szalag többszöri egymásra tekeréssel is.
A szigetelő papírt szélein ca. 1.5mm-re bevagdosva a papír felfekszik a cséve oldalán és a két tekercs menetei nem tudnak összecsúszni.
Ha hálózati trafót is sk csinálunk, nagyon egyszerű pl. egy meglevő hálózati trafónak a primerét meghagyva a megfelelő szekunder feszültségeket kell csak feltekerni.
Most a kimenő vázlatát mutatom meg. Primernek 0.17mm-0.25mm ajánlott, attól függ, milyent sikerül keríteni és boldogulunk-e a nagyon vékonnyal is. Olcsó lehetőség öreg (fiatal :) ) villanyszerelő ismerőstől régi mágneskapcsolók behúzó tekercsének az elkérése.
Ezekre rá is van írva a huzal átmérője.
Csatolmányok
EL84PP_kimeno.jpg
EL84PP_kimeno.jpg (288.93 KiB) Megtekintve 2449 alkalommal
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

A próba kapcsolásunk egy régi irodalomból való, amikor még a csöves erősítők mindennaposak voltak, elvétve a félvezetős erősítő kapcsolások.
Azért próba a kapcsolás elnevezése - én neveztem így el - mert könnyen összeállítható lábtól-lábig kötéssel, vagy forrlécen, illetve nyomtatott áramkörösen.
Annak idején azt írta a Szerzője, több 10 példányban építették meg ismerősei és igen jó átviteli tulajdonságokat, probléma mentes építést tapasztaltak.
Az erősítőnk tehát 2x10W, triódás PP.
Hozzávalók: 4 db EL84 (6P14P (-EV) utóbbi az orosz ekvivalense.
2 db ECC83
2 db ECC81
Utóbbi két csövet egyéb (USA) típusjelölésekkel is megtalálhatjuk.
A fenti csövek ma is gyártásban vannak, beszerzésük nem lehet problémás.
Természetesen sztereóban érdemes megépíteni, kivéve az otthon gyakorló gitározókat...
Tápellátását 1 db 100VA-es transzformátorral oldhatjuk meg, melynek feszültségei:
Primer 230V (Biztonsági trafó, a cséve elválasztva, egyiken a primer, másikon a szekunder.)
Szekunder1: 250-260V 200mA
Szekunder2: 6.5V 5A
Az EL csövek darabonként 0.76A-el fűtendők, míg az ECC-k 0.3A-el is megelégszenek.
A fűtésvezetékeket szorosan összetekerve visszük a fűtési pontokra.
Mivel elsőre nem érdemes a szuper hifi célt kitűzni, így az egyenirányítás közönséges 1N4007 diódákkal és a rajztól eltérően 2x100uF 400V-os elkóval szűrünk.
Kimenőtrafónk spártai egyszerűségű, nem okozhat problémát. Minap néztem jutubon épp egy cnc-vel tekert SE trafót, minden volt, csak nem menet-menet mellé a primer...
Ennél jobbat csinálhatunk egy egyszerű tekercselő géppel, kézzel hajtva. Számlálóval ellátni egy amatőrnek nem lehet nagy ügy, magnó számlálóval és azt a néhány trafót, ami ehhez a projekthez kell, meg lehet csinálni.
Az Érdeklődőket minden információval nem tudok ellátni, tehát a csövek lábkiosztása, tulajdonságai megismerendők, ott a net rá.
Minden ismertetett és ismertetendő leírás a kezdőknek, érdeklődőknek szól, nagy tudásúaknak nem érdemes ezzel a minimál csövezéssel vesztegetni idejüket.
Magam se a csöves ténykedésem csúcsának tartom, ott komolyabb követelményeket állítok az alkatrészek és főleg a tápegységek kialakításában.
Folytatom...
"Annál is hihetetlenebb..."

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A szkóp képek 3,5 Volt nagyságúak. Igaziból majd a kész erősítő mutatja meg mit tud a trafó.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Nem. Miután egy másik ilyen erősítőm is működik már vagy 7 éve.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

dys-cus írta:
2018.12.10., hétf. 11:05
Még nem tudom, hogy használok-e. Hely függő. Tudod a lámpagyárban kevés a hely. :D
Nem aggódsz a meghajtófokozatban, második trióda élettartamáért?

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2018.12.09., vas. 18:50
A 300B csövet a szakirodalom 3k illesztésre ajánlja. Mivel éppen hálózati trafót tekertem a repülőmodellemhez :D , így helyből rittyentettem kimenőket is a 300B-hez. Az átvitelét az alábbiakban láthatjátok.
300B OPT 3k 6,3 Ohm Bode.JPG
Gondolkodtam, milyenre tekerjem ezen trafókat. Törekedjek a nagyon mély átvitelre, vagy inkább készítsek egy AN stílusú kimenőt. Úgy döntöttem, mivel sokan fogják hallgatni, meg kb 50Hz-s alsóhatárfrekis dobozzal fogják hallgatni az AN stílust választom. Az AN ügyesen kezeli ezt a kérdést, mikor is tudván, hogy a torzítás a mélyhangok környékén jelenik meg először, illetve a hangsugárzó meghajtása is kicsit kócos a rezonancia frekvencia környékén, ezért a mélytartományt elhanyagolja. Ezzel sok jót tesz egy SE fan fülének: Ha nincs mély basszus, akkor a középhangok tisztábbak, mivel csökken a hangfal Doppler torzítása, nagyobb kivezérlésre kezd el torzítani az erősítő, könnyebb kimenőt tekerni. A viszonylagos mélyhiány nem okoz gondot, mivel a fül az aggyal együtt "kipótolja" a mélyhiányt. A konstruktőr bekalkulálja, hogy az átlagos, nem zenehallgatásra kialakított szobákban a hangszórók átvitele egy púpot tartalmaz a 40-150 Hz-s tartományban. Ezen kívül az AN ajánlja a hangszórók sarokba helyezését is. Ha megnézitek a görbét, akkor a megszokott kimenőimmel ellentétben itt az átvitel 20Hz-n -2 dB. Ezzel párszáz menetet megspóroltam a priméren, de viszont nagyon szép lett a trafóm átvitele, sőt a mainstream frekvenciákon a négyszögjel átvitel is. Mint majd láthatjuk a képeken. Az SE trafók tekerése eléggé körülményes. Ennek oka az, hogy csak 1 primer tekercs van benne, ami ráadásul a légrés miatt sok menetből kell, hogy álljon. A nagy menetszám melegágya a nagy szórásnak. A szórt induktivitás négyzetesen csökken a tekercs osztásának számával. Viszont a szórt kapacitás meg így növekszik. Valahol kompromisszumot kell kötni a két paraméterrel. Miért is? Nos azért, mert ezen szórások, plusz a tekercs saját induktivitása egy rezonancia csúcsot hoz létre rossz esetben a hallható tartományon belül. Törekedni kell arra, hogy ez a rezonancia minnél meszebb legyen a 20k-s felsőponttól, s mértéke a 0dB-s referencia szintet alulról, és messziről közelítse meg. Ezen a trafón ez a rezó pont 180kHz-n -6dB nagyságú. Elmondhatjuk, hogy ezek az értékek nagyon jók abban a tekintetben, hogy messze vannak a hallható tartománytól. Továbbá azt is elmondhatjuk, hogy a kimenő impulzus átvitele így a lehető legjobb. A trafó tekercselésénél a kapacitásokat próbáltam minnél jobban csökkenteni. Ennek jelentősége az előbbieken túl még ott is van, hogy a 300B belső kapacitásai viszonylag magasak a nagy felületek miatt. Például a híres WE 300B esetében a gyár 15pF értéket ad meg a rács-anód kapacitásra. Ezzel szemben egy Tungsol 6550-nek ugyanezen paraméterének 0,8pF az értéke. A Mesh miatt ezen a csöveken a kapci biztos kisebb. Ettől függetlenül ésszerűnek tűnik a kapacitás szegény tekercselési mód. Amit sokan kifelejtenek, az a kimenő földkapacitása. Ez a kapacitás akkora értéket is elérhet, hogy jelentősen csökkentheti a sávszélességet, csökkentheti a rezonancia pont helyzetét a frekvencia tengelyen, és befolyásolja annak nagyságát. Ezért kimenőnk tekercselésekor kompromisszumot alkalmazva olyan tekercs elrendezést választottam, ami a föld kapacitást csökkenti. Az ember nem, is gondolná, mi mindenre kell figyelni. Nos szomorú valóság, de ezeket a dolgokat a tapasztalat tanítja meg az emberrel. Sok kísérlet van mögötte. Nem is ajánlok akárkinek kimenő tekercselést, ugyanis drága a vas, és a réz is. Persze lehet tekerni, és rámondani, hogy jó. De ezt be is kellene bizonyítani. 31_1_21.gif Itt látható a kimenő méretezése. Mint látható, elég sok vas paramétert figyelembe vesz a táblázatom. (Eredetije az Ultrechti egyetemen található.)
300B Design.JPG
Nézzük a négyszögjel átvitelt:
A 20 Hz-s jelen jól látszik a tetőesés, ami minden kimenőre jellemző. Nagyon nehéz olyan trafót tekerni, ami átviszi az 1 Hz-t ráadásul igen kicsi slew rate-vel.
20 Hz 300B 3k.jpg
A kétkilós válaszjel példaértékű eltekintve az enyhe felfutási hibától, ami már itt megjelenik.
2k 300B 3k.jpg
A 10 k-s jelnél azért az már látszik, hogy ez nem egy PP trafó, de más gyártmányokkal összehasonlítva nincs okunk panaszra.
10k 300B 3k.jpg
Az építés előre haladásával a folytatás következik.
A szkópképek mekkora jelszinten vannak?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Még nem tudom, hogy használok-e. Hely függő. Tudod a lámpagyárban kevés a hely. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Erre a feladatra végül is a JE Labs kapcsolását választottam. 300B-re ez az egyik legésszerűbb kapcsolás. Egyszerű, és gond nélkül működik.

Valóban egyszerű kapcsolás, sokan alkalmazzák. Csak a tápegységet módosítod, anódfesz késleltetést fogsz használni?

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A 300B csövet a szakirodalom 3k illesztésre ajánlja. Mivel éppen hálózati trafót tekertem a repülőmodellemhez :D , így helyből rittyentettem kimenőket is a 300B-hez. Az átvitelét az alábbiakban láthatjátok.
300B OPT 3k 6,3 Ohm Bode.JPG
300B OPT 3k 6,3 Ohm Bode.JPG (163.43 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
Gondolkodtam, milyenre tekerjem ezen trafókat. Törekedjek a nagyon mély átvitelre, vagy inkább készítsek egy AN stílusú kimenőt. Úgy döntöttem, mivel sokan fogják hallgatni, meg kb 50Hz-s alsóhatárfrekis dobozzal fogják hallgatni az AN stílust választom. Az AN ügyesen kezeli ezt a kérdést, mikor is tudván, hogy a torzítás a mélyhangok környékén jelenik meg először, illetve a hangsugárzó meghajtása is kicsit kócos a rezonancia frekvencia környékén, ezért a mélytartományt elhanyagolja. Ezzel sok jót tesz egy SE fan fülének: Ha nincs mély basszus, akkor a középhangok tisztábbak, mivel csökken a hangfal Doppler torzítása, nagyobb kivezérlésre kezd el torzítani az erősítő, könnyebb kimenőt tekerni. A viszonylagos mélyhiány nem okoz gondot, mivel a fül az aggyal együtt "kipótolja" a mélyhiányt. A konstruktőr bekalkulálja, hogy az átlagos, nem zenehallgatásra kialakított szobákban a hangszórók átvitele egy púpot tartalmaz a 40-150 Hz-s tartományban. Ezen kívül az AN ajánlja a hangszórók sarokba helyezését is. Ha megnézitek a görbét, akkor a megszokott kimenőimmel ellentétben itt az átvitel 20Hz-n -2 dB. Ezzel párszáz menetet megspóroltam a priméren, de viszont nagyon szép lett a trafóm átvitele, sőt a mainstream frekvenciákon a négyszögjel átvitel is. Mint majd láthatjuk a képeken. Az SE trafók tekerése eléggé körülményes. Ennek oka az, hogy csak 1 primer tekercs van benne, ami ráadásul a légrés miatt sok menetből kell, hogy álljon. A nagy menetszám melegágya a nagy szórásnak. A szórt induktivitás négyzetesen csökken a tekercs osztásának számával. Viszont a szórt kapacitás meg így növekszik. Valahol kompromisszumot kell kötni a két paraméterrel. Miért is? Nos azért, mert ezen szórások, plusz a tekercs saját induktivitása egy rezonancia csúcsot hoz létre rossz esetben a hallható tartományon belül. Törekedni kell arra, hogy ez a rezonancia minnél meszebb legyen a 20k-s felsőponttól, s mértéke a 0dB-s referencia szintet alulról, és messziről közelítse meg. Ezen a trafón ez a rezó pont 180kHz-n -6dB nagyságú. Elmondhatjuk, hogy ezek az értékek nagyon jók abban a tekintetben, hogy messze vannak a hallható tartománytól. Továbbá azt is elmondhatjuk, hogy a kimenő impulzus átvitele így a lehető legjobb. A trafó tekercselésénél a kapacitásokat próbáltam minnél jobban csökkenteni. Ennek jelentősége az előbbieken túl még ott is van, hogy a 300B belső kapacitásai viszonylag magasak a nagy felületek miatt. Például a híres WE 300B esetében a gyár 15pF értéket ad meg a rács-anód kapacitásra. Ezzel szemben egy Tungsol 6550-nek ugyanezen paraméterének 0,8pF az értéke. A Mesh miatt ezen a csöveken a kapci biztos kisebb. Ettől függetlenül ésszerűnek tűnik a kapacitás szegény tekercselési mód. Amit sokan kifelejtenek, az a kimenő földkapacitása. Ez a kapacitás akkora értéket is elérhet, hogy jelentősen csökkentheti a sávszélességet, csökkentheti a rezonancia pont helyzetét a frekvencia tengelyen, és befolyásolja annak nagyságát. Ezért kimenőnk tekercselésekor kompromisszumot alkalmazva olyan tekercs elrendezést választottam, ami a föld kapacitást csökkenti. Az ember nem, is gondolná, mi mindenre kell figyelni. Nos szomorú valóság, de ezeket a dolgokat a tapasztalat tanítja meg az emberrel. Sok kísérlet van mögötte. Nem is ajánlok akárkinek kimenő tekercselést, ugyanis drága a vas, és a réz is. Persze lehet tekerni, és rámondani, hogy jó. De ezt be is kellene bizonyítani. 31_1_21.gif Itt látható a kimenő méretezése. Mint látható, elég sok vas paramétert figyelembe vesz a táblázatom. (Eredetije az Ultrechti egyetemen található.)
300B Design.JPG
300B Design.JPG (348.82 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
Nézzük a négyszögjel átvitelt:
A 20 Hz-s jelen jól látszik a tetőesés, ami minden kimenőre jellemző. Nagyon nehéz olyan trafót tekerni, ami átviszi az 1 Hz-t ráadásul igen kicsi slew rate-vel.
20 Hz 300B 3k.jpg
20 Hz 300B 3k.jpg (197.16 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
A kétkilós válaszjel példaértékű eltekintve az enyhe felfutási hibától, ami már itt megjelenik.
2k 300B 3k.jpg
2k 300B 3k.jpg (198.36 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
A 10 k-s jelnél azért az már látszik, hogy ez nem egy PP trafó, de más gyártmányokkal összehasonlítva nincs okunk panaszra.
10k 300B 3k.jpg
10k 300B 3k.jpg (161.33 KiB) Megtekintve 2622 alkalommal
Az építés előre haladásával a folytatás következik.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Hö-hö-hö. Sok minden történt az elmúlt két hétben. Például a minap elindítottam egy új valós projectet, amelyet bárki megismételhet a korábban közölt intelmek betartásával. :rolleyes: Viszont feltételez valamekkora elektrotechnikai ismereteket leírásom követése. Az erősítő, amiről írni fogok, majd meglep egy-két embert, de a kollegákat mégjobban. El is kezdeném, de mielőtt tovább haladnék, ajánlanám egy fiatal barátom blogját, ahol korábbi két erősítőmről olvashattok: https://elektrobarlang.blogspot.com/search/label/diy Kizárólag csak inteligens hozzászólásoknak adunk helyet...
Szomszédom Psvane Mesh anódos 300B csövet vásárolt, amit lámpagyárban készítettek. Van olyan builder, aki azt hiszi, a lámpagyár én vagyok. Sajnos nem, olyan ügyes azért nem vagyok, tehát senki se forduljon hozzám azzal a kéréssel, hogy fújjak már neki ilyen szép búrájú csövet. Tessék kínai barátainkat kérdezni ez ügyben. Mostanában ugyanis ezzel szekíroznak. :smile51:
Psvane 300B Mesh.jpg
Psvane 300B Mesh.jpg (278.68 KiB) Megtekintve 2602 alkalommal
Gyönyörű cső. A mesh, vagy hálóanódos csövek állítólag szebben szólnak mint a lemezanódosok. Hogy miért, azt nem tudom, mert én még ezt nem tudtam detektálni, pedig több ilyen csövet láttam már in situ, és hallgattam is őket. Nekem mindegyiknek SE, azaz magyarul egyszerű erősítő hangja volt. Na mindegy. Ebből a mesh anódosból kell nekem a maximumot kicsiholni. Ami nem lehetetlen, de nehéz elegendő tapasztalat nélkül véghez vinni. Erre a feladatra végül is a JE Labs kapcsolását választottam. 300B-re ez az egyik legésszerűbb kapcsolás. Egyszerű, és gond nélkül működik.
JE 300B.jpg
JE 300B.jpg (73.74 KiB) Megtekintve 2602 alkalommal
Sokan kitalálnak már mindenféle áramgenerátoros akármilyen megoldásokat. Ezek azon kívül, hogy bonyolultabbak, és több alkatrészt is tartalmaznak, ellentmondásosak is. Ha valaki már 300B-t vásárol nem hiszem, hogy normális dolognak tűnik a kapcsolásba félvezetőket tenni. Ezzel a csővel nagyon puritán készüléket lehet készíteni, nagyon "csöves" hanggal. Választhattam volna SRPP meghajtást is, de annak nem szeretem a hangját. Olyan íz nélküli. Azért még is csak lesz szilícium az erősítőben. Az egyenirányítás az szilícium diódás lesz. Ennek 3 oka van: 1, zaj problémák elkerülése, 2, anyagi, és a helytakarékosság. Ezenkívül engem senki sem tud meggyőzni arról, hogy a csöves egyenirányítás jobb, mint a félvezetős. Biztos, hogy másként szól a csöves, de ki mondja meg azt, hogy az a szebb hangú. Ezt megint csak egy vakteszttel lehetne eldönteni, amin kiderülne, hogy a T. közönség 50-50%-ban szavazna egyikre, vagy másikra. :cheers1: Az áramkör működése egyszerű, mert konstruktőre egyszerűvé akarta tenni. Egy jóminőségű, jelen esetben ALPS potencióméterrel kezdődik. A poti 3 feladatot lát el: 1, hangerő szabályozásra alkalmas, mert logaritmikus kivitelű. Hogy miért ilyen, azt majd nálam okosabb ismerteti. :D 2, Gridstopperként is hasznosítva van, mivel alaphelyzetben a poti soha nincs teljesen feltekerve. Akinek van potmétere az erősítőjén, az tudja ezt. 3, Egyben ez az elem rácslevezető ellenállásként is működik. Ezzel a megoldással megspórolhatunk 2 drága, esetleg AN tantál ellenállást, de van hátránya is: a bemeneti ellenállás a poti állásától, azaz a hangerőtől függően változik. Bár ez kevesebb gondot okoz, mint amennyire veszélyesnek látszik. Persze majd valaki írja, hogy recseg majd a bemenet. Nem recseg, mert mint fentebb említettem igen jó poti kerül beépítésre. A 6SN7 első triódája egy helyi visszacsatolást tartalmazó anódkövető erősítő. A visszacsatolás alkalmazása nem jellemző a 300B-s erősítőkre, de itt a tervező a lehető legkisebb torzítást szerette volna elérni. Ez a trióda direktcsatolással hajtja a következő fokozatot, amely katód kondenzátora megszünteti a katósellenálláson létre jövő LNFB-t. Tankönyvi alapkapcsolás. A 300 B végcső A osztályú beállításban üzemel, a csőkatalógus szerinti beállításban. Árama cca. 60mA, anódfeszültsége 350 Volt. A kimenő trafójának illesztése 3k:6,3 Ohm. Ez a munkaponti beállítás 8 Watt teljesítmény leadását teszi lehetővé -26dB második harmonikus szinttel 1 Watton. Ez nem túl jó adat, de tudjuk, az SE készülékek nem is a kis torzításukról híresek. Ki lehetne venni nagyobb teljesítményt is, mondjuk 10 Wattot, de az már a cső feszített üzemeltetését jelenti. Meg nincs is értelme, mivel az a 2 plussz Watt tényleges hangerő növekedést nem okoz, meg a 300B-vel épített egyszerű erősítők torzítása 3.5 Watt felett lényegesen növekszik. A 3 watt feletti szufla csak a mély hangokba segít be, amelyek mint tudjuk a legnagyobb energia lesugárzását követelik meg az erősítőktől. Ennek mikéntjét majd a kimenő trafó leírásánál részletezem még.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 78
Csatlakozott: 2017.04.26., szer. 22:51
Értékelés: 31

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

Akkor némi alapokról és a saját szempontjaimról
Minden mondatom elé nem írom, de tudni kell a - szerintem - érvényes,
Vannak jobb-rosszabb megoldások, én a sajátomat tudom ismertetni.
Amit jó eldönteni és nem is könnyű, meg képlékeny, mit is szeretnénk a csöves erősítőkről megtudni, mi az amit meg tudunk csinálni és mi az, amit vagy nem tudunk, vagy nem érdemes megcsinálni.

Próbáljuk meg elhelyezni magunkat azon a skálán: Lemegyünk az ércért a bányába-tól az én kapcsolom be saját kézzel a diyer, más által konstruált berendezést és zenét hallgatok...

Mérjük fel, a diyerkedéshez van néhány műszer, multiméter, ami nélkül semmiképp ne fogjunk hozzá!
Meg kell ismerni a biztonsági szabályokat, ezek nélkül se fogjunk hozzá.
Ha mérni kell az áramkörben, feszültség mentesen a műszer negatív vezetékét csipesszel, vagy egyéb módon kössük össze az áramkör negatívjával, majd - ezt nagyon tartsuk észbe! - a méréshez nem használt kezünket akár tegyük a hátunk mögé, és ez nem vicc!
A csöves technikában több száz volt kering, akár a felületes érintés, megmarkolásról még szó sincs és komoly balesetet szenvedhetünk. Az egyenfeszültség a vért elektrolitként bonthatja, égési sérülést, izomgörcsöt okozhat - szív...
Tanulmányaiból a legegyszerűbb fizikai tételekre emlékezhet mindenki, pl. Ohm törvény...
Aki módosítani, tervezni szeretne, megfelelő magyar oldalakon a legegyszerűbb és bonyolultabb elektroncsövekről minden lényegeset megtudhat.
Saját példámon tanulva - anno félvezetős erősítőknél pl. - nem mindjárt a legkomfortosabb erősítőt, soksávos hangszínszabályozó, etc. nem érdemes kudarcokat provokálnunk.

A csöves erősítőkről csak pár szó és a személyes szempontjaim később:
A legegyszerűbb csöves erősítő is, ha elfogadhatóra szeretnénk készíteni, pénzbe kerül, mint általában a hobbi. Nem kötelező a legdrágább alkatrészeket megvenni, de padláson talált rádió, TV, alkatrészeit csak kísérlet képen érdemes használni, szólni fog, de nem az igazi...
Sokan építenek mono rádió végfokot újra, eredeti alkatrészeiből, csak újra tervezett nyákra, vagy lábtól-lábig szereléssel.
Egyszerű erősítőket, együtemű (SE) készítenek sokan otthoni gitározni tanulók, itt ráadásul még előny is lehet, ha az erősítő egy kicsit torzít. :)
Jómagam ezt az SE-t kihagyom, nem azért, mert nem lehet jó, sőt.
Egyszerűen vannak elképzeléseim, mit és hogyan és erre kell beosztani az erre szánt szabadidőmet.
Következőleg a nyák tervezés, készítés néhány szempontját, trafók készítése vs. beszerzés témáról írnék.
Az általam eddig készített néhány erősítő minden dokumentációját szintén közzéteszem.
Én kizárólag bevált kapcsolásokat építettem, építek utána, fontos számomra a biztos eredmény.
"Annál is hihetetlenebb..."

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”