Megkérünk mindenkit, hogy a topikokkal kapcsolatos kéréseiteket, mint hirdetés újbóli megnyitása, cím javítás, stb... NE privát üzenet formájában jelezzétek, hanem a jelentés gomb használatával!
Köszi!

(A jelenetéseket minden moderátor és adminisztrátor látja, így a kéréseitek hamarabb teljesítésre kerülnek)

Diy csöves erősitő épités

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 149

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.10.30., szer. 19:45

Építek egy preampot én is. Manapság a másnak is építgető amatőrök maximum RIAA fokozatot tesznek az előerősítőjükbe. Az MC valahogy nem megy. :D Az én preampom egy Marantz 7C RIAA fokozattal kezdődik. S ha már lemezjátszó, akkor természetesen MC pick-up fogadási lehetőséggel. Rittyentettem is egy MC trafót. Majd a hozzáértők elmondják, hogy rossz. :D :D Kis hazánkban sokan próbálnak ilyen trafót tekerni, de mérést, fotót soha nem látunk róla. Meg tudom érteni. Én az általam tekertet megmértem, s közre is adom. A mérést a szokásos mérő rendszeremen végeztem. A mérésekhez az MC trafó bemenetét leterheltem 22 Ohmmal, szimulálva egy átlagos MC pick-up terhelését. A szekunder oldalt pedig 47k-val terheltem, hiszen ez a szabványos RIAA korrektorok bemeneti impedanciája. Nem nagyon lehet az átvitelre panasz. Főleg a gyérebb frekvenciákon. Ezt a rendkívüli jó "vasanyag" biztosítja. Magasban van egy enyhe kiemelés a hallható sáv felett. Ez az 1,4dB-es kiemelés a kábelkapacitás, és a RIAA fokozat bemeneti kapacitásának hatására mérséklődni fog. Nos lássuk a medvét:
PK MC trafó Bode.JPG
PK MC trafó Bode.JPG (173.16 KiB) Megtekintve 322 alkalommal
A megfelelően széles átvitelű trafónak nagyon jó a fázisátvitele is. A fotón látható, hogy 20Hz-n +7,6 fok, 20kHz-n pedig -17,8 fok a fáziseltérés. A fősodratú frekvenciákon az eltérés szinte nemleges. Ez a trafó nem fogja a hangot elszinezni.
PK MC trafó Phase.JPG
PK MC trafó Phase.JPG (137.01 KiB) Megtekintve 322 alkalommal
S ha már mértem, akkor megmértem a trafó THD-jét is. A bemenetre 100mV-ot adva. ;) Ekkora feszültséget biztos nem ad ki egy MC pickup. (mellesleg a többi mérést is ekkora feszültséggel végeztem) A kapott eredmény nagyon jó:
PK MC trafó THD.JPG
PK MC trafó THD.JPG (173.9 KiB) Megtekintve 322 alkalommal
Ilyen adatokat, és hangzást természetesen csöves, ne adj Isten tranyós MC fokozattal elérni nem lehet. Egy biztos, hogy ma már kevesebben "analógoskodnak", de aki igen, az kizárólag MC pickup-ot használ. Ezen fokozat nélkül egy preamp csak félkezű törpe. :D

Dys-cus, a DysCus kimenők, s a TauCeti erősítők konstruktőre.

Minőségi OPT-k

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.10.30., szer. 07:55

Szerintem a Dale, és a PRP ellenállások jók. Dale ellenállásokat nem tudom hol lehet beszerezni, de a PRP hozzáférhető pl a Hifi Collektívról. Ára meglehetősen jó. Mindig, mindenfajta értékben kaphatóak. A tapasztalataim rendkívül jók velük, mondhatom azt, hogy meglehetősen semleges hangúak, amit az erősítőim is bizonyítanak. A két féle ellenállás között hangra nincs nagy különbség. Mint ahogy a gyártási technológiában sem lehet differencia. A színük kivételével meglehetősen egyformán néznek ki. Mindenesetre meg kell nézni az adatlapjukat is. Tudni kell azt is, hogy a PRP gyárt milytari célra is ellenállásokat. Azt mondják a Dale is az. Szóval én a PRP-re szavazok.

Minőségi OPT-k

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 177

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.27., vas. 17:34

Van valakinek tapasztalata a vilagosbarna Dale ellenallasokkal? ( azthiszem RN60)
Milyenek ezek a PRP vagy Takman vagy R534 ellennallasokhoz kepest?
Kene valami olyan tipus, ami elfogadhato hangú, és lehet belőle rendelni egész sorokat úgy, hogy ne egy egész havi fizetést kelljen rá kifizetni. Ebből a dale-ből adnak eBay-en 40db-ot 10USD-ért.

CHZ
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 140

Hozzászólás Szerző: CHZ » 2019.10.26., szomb. 12:53

Elkészült az előfok doboza, fedél még csak alapozóval festve.
Csatolmányok
Előfok E4.jpg
Előfok E4.jpg (1.53 MiB) Megtekintve 526 alkalommal
Előfok H.jpg
Előfok H.jpg (1.45 MiB) Megtekintve 526 alkalommal

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.23., szer. 18:21

dys-cus írta:
2019.10.23., szer. 09:51
Kedves Süteményx! Ezt írtad: "Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t."
Felvilágosítalak, hogy soha nem írtam olyat, hogy az erősítő kimenő impedanciája nem számít. Ez enyhén szólva csúsztatás. Én csak azt írtam, hogy rossz a Df számítási metódus, amit használsz. A Df értéke egy dimenzió nélküli szám. Tök mindegy, hogy egy adott erősítő/hangfal párosításnál ezek viselkedését mekkora számmal írjuk le. Próbálkozok egy analógiával, hátha megérted. Nevezetesen a légnyomással. Régen ugye 760Hgmm volt a földi légnyomás. Ma 1024mBar. Ugyan azt a jelenséget, esetünkben a földi légnyomást két különböző számmal írjuk le. Én a Df-et 1,33-al jellemzem, te meg 100 000-rel. Ennyi. A másik meg az a baj a kritikáddal, hogy nem a valóságot veszi alapul. A soros tekercs igenis fonros, hogy kis DCR-el rendelkezzen. Ugyanis a DF egy működő párosításban mindig egy komplett hangfalra vonatkozik, aminek van impedanciája. A hangfal része a tekercs, tehát benne van a hatása a Df-ben. Úgyhogy nem jó a megközelítésed.
Rendben, értem, köszönöm!

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.10.23., szer. 09:51

Kedves Süteményx! Ezt írtad: "Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t."
Felvilágosítalak, hogy soha nem írtam olyat, hogy az erősítő kimenő impedanciája nem számít. Ez enyhén szólva csúsztatás. Én csak azt írtam, hogy rossz a Df számítási metódus, amit használsz. A Df értéke egy dimenzió nélküli szám. Tök mindegy, hogy egy adott erősítő/hangfal párosításnál ezek viselkedését mekkora számmal írjuk le. Próbálkozok egy analógiával, hátha megérted. Nevezetesen a légnyomással. Régen ugye 760Hgmm volt a földi légnyomás. Ma 1024mBar. Ugyan azt a jelenséget, esetünkben a földi légnyomást két különböző számmal írjuk le. Én a Df-et 1,33-al jellemzem, te meg 100 000-rel. Ennyi. A másik meg az a baj a kritikáddal, hogy nem a valóságot veszi alapul. A soros tekercs igenis fonros, hogy kis DCR-el rendelkezzen. Ugyanis a DF egy működő párosításban mindig egy komplett hangfalra vonatkozik, aminek van impedanciája. A hangfal része a tekercs, tehát benne van a hatása a Df-ben. Úgyhogy nem jó a megközelítésed.

Minőségi OPT-k

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.19., szomb. 15:51

1FE5149C-CD88-4AA8-B191-4F2C71847B68.jpeg
1FE5149C-CD88-4AA8-B191-4F2C71847B68.jpeg (113.47 KiB) Megtekintve 760 alkalommal

CHZ
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: CHZ » 2019.10.19., szomb. 11:22

Doboz még nincs kész, de már meghallgattam.
PHONO fokozatban 6H16B csövek jól teljesítenek, tápegységben LR8N3 IC nagyon bevált. Nincs brumm, zaj.
Csatolmányok
Előfok próba.jpg
Előfok próba.jpg (395.66 KiB) Megtekintve 780 alkalommal

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.16., szer. 12:13

dys-cus írta:
2019.10.16., szer. 11:35
sutemenyx írta:
2019.10.15., kedd 22:23
Majd probalj ki egy tranzisztoros erositot, aztan probald ki ugy is, hogy beteszel a hangfallal sorba 4ohmot.
Lerontja a mélyek pontosságát. Ezért van az, hogy ha valaki, például én építek egy hangfalat, akkor zsebemet nem kímélve törexem arra, hogy a magasvágó szűrő soros L tagja minél kisebb DCR-el rendelkezzen. Ez véleményem szerint többet javít a hangminőségen, mint amit egy vasmag ront. Na ezért van nekem beépítve egy 4 kilós Mundorf Szallagtekercs a subbasszus hangszóró elé. :D
Akkor azt kerdezem a hangvaltotekercs dc ellenallasa ha szamit egy melyhangszoro elott, akkor az erosito kimeneti impedanciaja miert nem?
Miert lehet nyugodtan 4ohm az erosito kimeneti impedanciaja ( 2-es damping factor ) ha a hangvaltoban elvarjuk a 0.1-0.2ohm dcr-t.

Ellentmondasz ezzel magadnak és a linkelt cikknek. Sztem meg kéne fontolnod, hogy az a cikk ugyan nagyon okos okfejtésnek tűnik, de egy ordas kreténség.

( egyébként egy single ended vagy barmilyen csoves erosito kimeneti impedanciaja egyaltalan nem a trafo dcr-jen mulik, hanem nagyon leegyszerusitve a vegcso fokozat kimeno impedanciaja leosztva a trafo impedanciattetelevel )

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.10.16., szer. 11:35

sutemenyx írta:
2019.10.15., kedd 22:23
Majd probalj ki egy tranzisztoros erositot, aztan probald ki ugy is, hogy beteszel a hangfallal sorba 4ohmot.
Lerontja a mélyek pontosságát. Ezért van az, hogy ha valaki, például én építek egy hangfalat, akkor zsebemet nem kímélve törexem arra, hogy a magasvágó szűrő soros L tagja minél kisebb DCR-el rendelkezzen. Ez véleményem szerint többet javít a hangminőségen, mint amit egy vasmag ront. Na ezért van nekem beépítve egy 4 kilós Mundorf Szallagtekercs a subbasszus hangszóró elé. :D

Minőségi OPT-k

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.15., kedd 22:23

dys-cus
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: dys-cus » 2019.10.15., kedd 13:58

greenbio írta:
2019.10.14., hétf. 09:15
sziasztok!

a csöves erőítőket gyakran éri az a vád, hogy a mély tartományban (mondjuk 60 Hz) alatt nem mindig (figyelem! nem mindegyik, hanem általában!) nem olyan magabiztosak, mint a szilíciumos társaik. ennek mi az oka? homályosítsatok fel legyetek szívesek, köszi :rolleyes:
A helyzet nem egyszerű. A rossz erősítőket érhet ilyen vád. A jók basszus átvitelével semmi baj, azok élethűen szólnak, de nem túl analitikusan, mint a tranyósok. Ezért számomra a tranyós hang robotzenét kommunikál. A csöves erősítők is feloszthatók legalább két halmazra. Ez egyik az egyszerű erősítők halmaza, amit SE erősítőnek is hívnak. Nos ezek torzítanak mint a veszett fene. 50%-os kivezérléskor akár 2,5-3%-ot is. Van akinek ez tetszik. Persze felvetődik a kérdés, ha valakinek ilyen erősítő a szive vágya, és nem látja be a torzítás hangelszínező hatását, akkor az hogy hall meg pl egy kábelcserét. Az SE-k mélye torzít be leghamarabb. Az ok a légrtéssel szerelt kimenő, amit az anódáram egyenáramúlag gerjeszt. A hatás olyan, mintha a szükségesnél kétszer kisebb vaskeresztmetszetet használnának. Hogy miért szeretik ezeket az amatőrök? Az ok egyszerű, még egy borbély is megtudja építeni, akiéletében nem tanult még elektronikát. A PP erősítők helyzete jobb. Ha rendes, és tisztességes kimenőt használunk, akkor igen jó mélyhangátvitelt lehet elérni. Az általam épített erősítők kb 4-8Hz-től visznek át. (-3dB) A nagyon mélyre "lemenő" kimenő nagy előnye, hogy a mélytartományban is megfelelő a fázisátvitele. Főleg, ha a tekercsei jól vannak méretezve, illetve a térben elhelyezve. A jó fázisátvitel előfeltétele a jó megszólalásnak. Ezt az elgondolást az is megerősíti, hogy az átlag felvételek 99%-ban 35Hz-nél mélyebb hangot nem tartalmaznak 0dB-s szinten. Ha a fázisátvitel jó, akkor ezek a felvételek jó basszussal rendelkeznek. Tudni kell azt is, hogy a PP kimenőnél nincs egyenáramú gerjesztése a vasnak. Ha az erősítő rendelkezik CFB kapcsolással, akkor még tisztább basszusátvitelt érhetünk el. Lásd az itt, korábban bemutatott erősítőimet, illetve a régi ARC erősítőket. Viszont nem értek egyet Istvánnal. A nagy damping faktor nem magyarázat semmire, mert olyan a valóságban nincs. Tudni kell, hogy a faktort kétféleképpen számolják. Egyszer a prospektusnak, s egyszer a valóságnak. A két számolás hasonló, de van köztük egy óriási különbség. A reklám Df-et így számolják: Df= Zhsz/Rg. Azaz a hangszóró impedancia osztva az erősítő kimenő ellenállásával. Ez nem igaz, ez téves számolás, mert elhagynak valamit, amit nem szabad megkerülni. Ezért a képlet kicsit módosul. A valós DF számítása: Df=Zhsz/Rg+Hrdc A Hrdc nem más mint a hangszóró tekercsének saját egyenáramú ellenállása, amely sorosan kapcsolódik az erősítő kimenő ellenállásával. Így már más a leányzó fekvése. Kiderül, hogy kb 1,33 Df-nél nagyobb damping faktor nem igazán van. Csöves készülékkel, PP-vel ekkora DF-et simán ellehet érni. Akkor már nem kóvályog a basszus. Illetve kóvályog, de a Df nem fogja meg. Tessék csak számolni! Legyen a hangszóró impedancia 8Ohm, a tekercs RDC-je meg az átlagos 6,2 Ohm. Az erősítő kimenő ellenállását csökkentsük mondjuk 8 Ohmtól egészen 0 Ohmig tetszőleges lépcsőkben. És számoljunk a valós képlettel. Ehhez a témához egy link: http://www.butleraudio.com/damping1.php Már csak azért, hogy ne hülyézzenek le a Df hívők. :D
A fentiektől függetlenül azért fontos a kis kimenő impedancia, de ezt a kimenőtrafónál is kellően kicsire tehetjük. Átlahgosan egy szekunder tekercs impedanciája 2mH. 20 Hz-n a tekercs kimenő impedanciaája 2PífL, azaz 6,28X20X0,002=0,25 Ohm. Egy tranyósé meg 0,1 Ohm. A 0,15 Ohm eltérés nem okozhatja a tranyós jobb mély átvitelét. Azt inkább mindkét esetben az NVCS befolyásolja jobban. A tranyósok NVCS-je sokkal, de sokkal nagyobb, mint egy PP erősítő hasonló paramétere. Itt a vége fuss el véle. :napsut:

Minőségi OPT-k

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2009

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.10.14., hétf. 11:44

greenbio írta:
2019.10.14., hétf. 09:15
sziasztok!

a csöves erőítőket gyakran éri az a vád, hogy a mély tartományban (mondjuk 60 Hz) alatt nem mindig (figyelem! nem mindegyik, hanem általában!) nem olyan magabiztosak, mint a szilíciumos társaik. ennek mi az oka? homályosítsatok fel legyetek szívesek, köszi :rolleyes:
Ennek két nagyon egyszerű oka van általában. A csövesek majd minden kapcsolása lényegesen alacsonyabb (kisebb) damping kimenetű mint a homokos kimenetű erősítők. Erre a maghajtóképességre meg leginkább a basszus tartomyánban van szükség, ott folynak nagyobb áramok is.
A másik jellemző ok a kimenő trafó. Nem könnyű olyan kimenőt gyártani ami ténylegesen nagy kivezérléssel (0dB közelében) is vastelítés nélkül adja le az 40Hz alatti tartományt. Ez a basszus tartomány is egészen másként viselkedik színuszos vagy komplex zenei jellel, tehát esik és torzul.
E két hatás együtt meg képes olyat is produkálni, hogy lötyögős és rezonássá válik a 100Hz alatti tartomány, ami persze nem lineáris átvitel és torzítás is egyben. Ettől meg szoktak meleg basszust hallani a csöves szerelmesei.
Nekem is csövesem van, a Plitron kimenő trafóm kisjelű alsó -3dB-es pontja 0,32Hz, a névleges 100W-on 23Hz. Ezt én max 45W-ig terhelem és push-pullban. Ezt még nem mondanám lötyögős gyenge megahajtó hangnak.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 144

Hozzászólás Szerző: greenbio » 2019.10.14., hétf. 09:15

sziasztok!

CHZ
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: CHZ » 2019.10.11., pén. 18:51

Most készülő előfokban is VFD kijelzőt használok. Még fedél és két faoldallap és a kijelző elé plexi hiányzik.
Doboza és az előlap egyszerű eszközökkel készült, CNC sajnos nem áll rendelkezésemre.
Csatolmányok
Csöves előfok.jpg
Csöves előfok.jpg (183.7 KiB) Megtekintve 1159 alkalommal

HoriTon
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 328

Hozzászólás Szerző: HoriTon » 2019.10.06., vas. 19:41

SoundMania írta:
2019.10.06., vas. 12:22
sutemenyx írta:
2019.10.05., szomb. 23:13

Gyönyörűek a mechanikai munkáid!
Főleg az a doboz, amiért Godina Istvánt kitiltatta közvetve a klubból! Gratulálok!
:smile32:
CD futómű: JADIS JD3
DAC: CHORD QUTEST
Deck: NAKAMICHI LX5
Előfok: AUDIO NOTE L2 DIY
Végfok: AUDIO NOTE CONQUEROR SE 300B
I.erősítő: 2A3C SE HoriTon
Hangfal: AUDIO NOTE E/LX KIT
Kábelek: vdH REVELATION; AQ KC; ValhallA AURA V2/2; SOUNDSTRING; RPA
Táp: MCRU
Elosztó: FISCH AUDIOTECHNIK REFERENCE LINE

SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 539

Hozzászólás Szerző: SoundMania » 2019.10.06., vas. 12:22

sutemenyx írta:
2019.10.05., szomb. 23:13

Főleg az a doboz, amiért Godina Istvánt kitiltatta közvetve a klubból! Gratulálok!

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.10.05., szomb. 23:13

HoriTon írta:
2019.10.05., szomb. 12:46
Sziasztok!

Kicsit leült a D.I.Y. csöves erősítő topik, ezért úgy gondoltam, hogy a napokban elkészült elő- és végerősítő párost néhány mondatban bemutatom.

Az előerősítő a jól bevált AN OTO kapcsolása alapján csináltam. Kiegészült Ethosz távkapcsolós elektronikával, amellyel a hangerő állítható, illetve 5 vonalbemenet választható, ami az LCD kijelzőn figyelemmel kísérhető. Az előfokban új EZ80 és E80CC elektroncsövek, Jensen csatoló kondik, PRP audio ellenállások, stb. találhatóak. A csövek fűtése egyenáramú.

A végerősítőnek SE pentódás a kapcsolása. Új 6N6P, KT88 Gold Lion és NOS USA katonai JAN VAHG.5R4WGA csövek, ClarityCap csatoló kondik, PRP audio ellenállások, Philips táp kondik, Hammond fojtó trafó, Indel kimenő trafók és egyedi rendelésre készíttetett EHT toroid táptrafó található a végfokban. A 6N6P csövek fűtése egyenárammal történik. Beépítésre került a bemenő jelszint állítására egy Alps poti, ami csavarhúzóval szabályozható.

A kimenő teljesítménye 8 Ohm-on kb. 12 Watt.

A párosnak azonos a dizájnja. Az előfok doboza és a végfok kerete fa mintás, mahagóni színű, lakkozott felületű MDF, továbbá a végfokba csináltam alumínium "L"- profilból és zártszelvényből vázszerkezetet. Erre a vázra szereltem a trafókat a fedlapot és az elektronikai alkatrészeket stb...

Az előerősítő 450 x 105 x 300 mm, kb. 6kg.
A végerősítő 450 x 195 x 300 mm, kb. 25kg.

Jelenleg a tesztelése folyik. Meglepő dinamikával és erőteljes mély basszussal, jó felbontású közepekkel rendelkezik. A magasakat nem forszírozza, hosszan hallgatható.

A bejáratási és a tesztelési idő lejárta után eladók lesznek a készülékek.

CHZ
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Hozzászólás Szerző: CHZ » 2019.10.05., szomb. 16:48

Szia!
Szép munka, gratulálok!
Én is használtam ezt a típusú LCD kijelzőt, nem voltam igazán elégedett vele.
Találtam jobb kijelzőket, VFD és OLED, kompatibilis az LCD-vel, szerintem érdemes kipróbálni.
Minden szögből jól olvasható, nagy fényerő, kontrasztos.

VFD kijelző.jpg
VFD kijelző.jpg (395.06 KiB) Megtekintve 1394 alkalommal
Csatolmányok
OLED kijelző.jpeg
OLED kijelző.jpeg (1.13 MiB) Megtekintve 1394 alkalommal

HoriTon
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 328

Hozzászólás Szerző: HoriTon » 2019.10.05., szomb. 12:46

Sziasztok!

Kicsit leült a D.I.Y. csöves erősítő topik, ezért úgy gondoltam, hogy a napokban elkészült elő- és végerősítő párost néhány mondatban bemutatom.

Az előerősítő a jól bevált AN OTO kapcsolása alapján csináltam. Kiegészült Ethosz távkapcsolós elektronikával, amellyel a hangerő állítható, illetve 5 vonalbemenet választható, ami az LCD kijelzőn figyelemmel kísérhető. Az előfokban új EZ80 és E80CC elektroncsövek, Jensen csatoló kondik, PRP audio ellenállások, stb. találhatóak. A csövek fűtése egyenáramú.

A végerősítőnek SE pentódás a kapcsolása. Új 6N6P, KT88 Gold Lion és NOS USA katonai JAN VAHG.5R4WGA csövek, ClarityCap csatoló kondik, PRP audio ellenállások, Philips táp kondik, Hammond fojtó trafó, Indel kimenő trafók és egyedi rendelésre készíttetett EHT toroid táptrafó található a végfokban. A 6N6P csövek fűtése egyenárammal történik. Beépítésre került a bemenő jelszint állítására egy Alps poti, ami csavarhúzóval szabályozható.

A kimenő teljesítménye 8 Ohm-on kb. 12 Watt.

A párosnak azonos a dizájnja. Az előfok doboza és a végfok kerete fa mintás, mahagóni színű, lakkozott felületű MDF, továbbá a végfokba csináltam alumínium "L"- profilból és zártszelvényből vázszerkezetet. Erre a vázra szereltem a trafókat a fedlapot és az elektronikai alkatrészeket stb...

Az előerősítő 450 x 105 x 300 mm, kb. 6kg.
A végerősítő 450 x 195 x 300 mm, kb. 25kg.

Jelenleg a tesztelése folyik. Meglepő dinamikával és erőteljes mély basszussal, jó felbontású közepekkel rendelkezik. A magasakat nem forszírozza, hosszan hallgatható.

A bejáratási és a tesztelési idő lejárta után eladók lesznek a készülékek.
Csatolmányok
7.jpg
7.jpg (4.84 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
6.jpg
6.jpg (1.73 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
5.jpg
5.jpg (1.35 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
4.jpg
4.jpg (2.89 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
3.jpg
3.jpg (4.46 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
2.jpg
2.jpg (1.96 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
1.jpg
1.jpg (1.52 MiB) Megtekintve 1427 alkalommal
CD futómű: JADIS JD3
DAC: CHORD QUTEST
Deck: NAKAMICHI LX5
Előfok: AUDIO NOTE L2 DIY
Végfok: AUDIO NOTE CONQUEROR SE 300B
I.erősítő: 2A3C SE HoriTon
Hangfal: AUDIO NOTE E/LX KIT
Kábelek: vdH REVELATION; AQ KC; ValhallA AURA V2/2; SOUNDSTRING; RPA
Táp: MCRU
Elosztó: FISCH AUDIOTECHNIK REFERENCE LINE

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.09.04., szer. 13:19

Más téma: Használt már vagy van valakinek Rohde Schwarz UPA audio analyzere, amiben van UPA6 és UPA8 opció (generátor és torzitasmérő modul)? Ha igen, tudna rola mondani par dolgot mondani, hogy miert nagyonjo, és esetleg milyen hianyossaga van, illetve ami igazan érdekelne, hogy hány dB-ig tud valósan, megbizhatoan mérni torzítást.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.09.02., hétf. 16:32

istvan01 írta:
2019.09.02., hétf. 15:46
sutemenyx írta:
2019.09.02., hétf. 09:33
Amúgy elég jó ez a brumm mennyiség. 5K/8Ohm-os kimenő trafó van rajta, tehát a feszültségáttétele 25. Így az 5mV brummból lesz a kimeneten 0.2mV. Az már egy nagyon érzékeny hangsugárzón sem hallható, maximum nagyonnagyon közelről. Szóval érdemes fojtózni, elég kicsi kondi elég így szűrésnek még SE kapcsolashoz is.
Ezek terheletlen anódtápfesz zajok? Ha, igen akkor terheléssel változni fog. Ezen kívül a kimenő trafó szekunderén, megint csak terheléssel lehetőleg hangsugárzóval, ismét más és több lesz mint amit most számolsz. Több azért is, mert a csövek, fokazatok máshonnan is felvesznek brumm zajt. Majd mutass egy kimenő szekender oldali zajt is!
Nem, ezek terhelessel vannak. 41-42mA oldalankent. Igen a kimenő szekunderén több, de azért, mert DHT lévén és az AC fűtés miatt kerül be zaj a katódkörbe, meg nyilván rács oldalról is jön némi. Előbbi orvosolható DC fűtéssel vagy indirekt fűtésű cső használatával, utóbbi meg a kialakításon múlik. De! A tápoldali brumm az ennyi.

istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2009

Hozzászólás Szerző: istvan01 » 2019.09.02., hétf. 15:46

sutemenyx írta:
2019.09.02., hétf. 09:33
Amúgy elég jó ez a brumm mennyiség. 5K/8Ohm-os kimenő trafó van rajta, tehát a feszültségáttétele 25. Így az 5mV brummból lesz a kimeneten 0.2mV. Az már egy nagyon érzékeny hangsugárzón sem hallható, maximum nagyonnagyon közelről. Szóval érdemes fojtózni, elég kicsi kondi elég így szűrésnek még SE kapcsolashoz is.
Ezek terheletlen anódtápfesz zajok? Ha, igen akkor terheléssel változni fog. Ezen kívül a kimenő trafó szekunderén, megint csak terheléssel lehetőleg hangsugárzóval, ismét más és több lesz mint amit most számolsz. Több azért is, mert a csövek, fokazatok máshonnan is felvesznek brumm zajt. Majd mutass egy kimenő szekender oldali zajt is!

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.09.02., hétf. 09:33

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: sutemenyx » 2019.09.02., hétf. 09:27

Hát igen, ez akár összevághat a méréssel.

Megmértem most a fojtó után is. Van bőven különbség. Amúgy nem 20-30, hanem 5mV RMS a brummfeszültség. Így néznek ki:
1745E853-5D67-4AF3-BCE2-AE3A3BBEFB7F.jpeg
1745E853-5D67-4AF3-BCE2-AE3A3BBEFB7F.jpeg (678.89 KiB) Megtekintve 1789 alkalommal
3CBBC79D-B919-4DB5-9621-D480E7484F15.jpeg
3CBBC79D-B919-4DB5-9621-D480E7484F15.jpeg (628.69 KiB) Megtekintve 1789 alkalommal
A kepernyo masodik felet nem erdemes nezni, ott annyira keves a jel, hogy folyamatosan le-fol ugralnak a vonalak. 250Hz alatt van stabil, altalam is merheto elteres. Csővel sokkal több az 50Hz komponens, míg felvezetővel több a 150 és 200Hz-es komponens.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”