Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Használt vagy hallott már itt valaki Viawave GRT-145 ribbon magasat? Mondjuk nem éppen olcsóak, de elvileg 2 kHz környékéről indíthatók.

http://viawave.ru/en/products

Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5747
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1552
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: -KP- »

Palm írta:
2020.04.14., kedd 06:33
Magyarországon mely cégeknél lehet jobb minőségű (Mundorf, Jantzen, Cadock, stb.) alkatrészeket (kondenzátor, ellenállás, tekercs) és vezetékeket vásárolni?
https://hangtechnikakft.hu/

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

Magyarországon mely cégeknél lehet jobb minőségű (Mundorf, Jantzen, Cadock, stb.) alkatrészeket (kondenzátor, ellenállás, tekercs) és vezetékeket vásárolni?
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

Az eredeti gyenge felvétel a jutyubon még gyengébb lett sajnos... :(

https://youtu.be/8tqNnla_JMc
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Doky írta:
2020.04.13., hétf. 11:35
denesdr írta:
2020.04.13., hétf. 09:08
Valamilyen EQ-t használsz? Akár egy szimpla tekercs a jelútban is képes csodákat tenni. Egy ilyen kis EQ a legtöbb esetben szükséges a jobb tonális balanszhoz széllessávúaknál.
Nem használtam hozzá semmit, mivel teljesen amatőr vagyok nem is tudom mit kellene ha kellene...
Sajnos az egyutas szélessávú hangszórók sem tökéleten lineárisak. Ha egy adott freki tartományban egy "hupli" (kiemelés van) akkor egy Notch szűrővel ki lehet "simítani" Ehhez sajnos szükség van vagy egy mérésre, vagy a hangszóró átviteli görbéjére.

https://www.diyaudioandvideo.com/Calcul ... lter/Help/
notch.png
notch.png (663 bájt) Megtekintve 3386 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

meidy írta:
2020.04.13., hétf. 11:04
asebestyen írta:
2020.04.13., hétf. 10:25
Doky írta:
2020.04.12., vas. 17:28

Nagyon kedveli az akusztikus zenéket, jazz-t és érdekes módon pl. a Metallica, Ac-Dc is tetszik ahogy tolmácsolja.
Nagyon jól szól Bob Marley, Eric Clapton - Reptile albuma is (egyebkent is nagyon jó) és még sok más is.
A hangkarakter a magas felé billen azért kissé de nyilván ez inkább a kevesebb mély miatt lehet.

Azt gondolom hogy bármilyen belépő gyári monitor mellé oda merném tenni, valszeg előadás módban különböznének.
Sajnos a szélessávúak javát nem érdemes kompenzáló körök nélkül hallgatni, mert a szokásos "kukorékolás" (nem én találtam ki a kifejezést) lesz az eredmény.
Jogos amiket írsz a kukorékolással kapcsolatban, de pld a Goodmans az Axiom hangszóróinál egyszerűen megoldotta ezt a problémát, 120 fokonként beletett a tölcsérbe egy kis "izét". Egy ilyet hallgató cimbi mondta el nekem is az ötletet, és én 3 gémkapcsot tettem az RFT 2659 PBO-ra hasonló elrendezésben, így megváltozott a tölcsér rezgési frekvenciája (vagy mi az istene :) ) és eltűnt a kukorékolás, nyílt lett és lineáris. Philips 9710 fórumokon pld ezt egy kis szivaccsal oldották meg amit a tölcsér mögé tesznek. Bármennyire is sufni tuningnak tűnnek ezek a lényegük hogy működnek.
Köszönöm a segítséget mindenkinek!
Mint írtam is hogy árához, méretéhez mérten elég jó a kapott hang de nem kompromisszummentes.
Igen azt tapasztalatból tudom hogy az első benyomások csalókák tudnak lenni, mindig a hosszabb távú tapasztalatok a jók...

Hogyan és hol kellene módosítani a dolgot hogy változzon a "kukorékolás"?
Nem találtam semmit erről, segítenétek?
Köszönöm!
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

denesdr írta:
2020.04.13., hétf. 09:08
Valamilyen EQ-t használsz? Akár egy szimpla tekercs a jelútban is képes csodákat tenni. Egy ilyen kis EQ a legtöbb esetben szükséges a jobb tonális balanszhoz széllessávúaknál.
Nem használtam hozzá semmit, mivel teljesen amatőr vagyok nem is tudom mit kellene ha kellene...
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 433
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

asebestyen írta:
2020.04.13., hétf. 10:25
Doky írta:
2020.04.12., vas. 17:28
sutemenyx írta:
2020.04.11., szomb. 15:42
Naes milyen a hosszabbtavu tapasztalás?
Nos, azzal kezdeném hogy nehezen tudom megfogalmazni ill leírni a dolgokat, nem vagyok a szavak embere sajnos!
A kis "Rózsa bogár" határozottan szerethető hangra képes.
Méretét természetesen nem hazudtolja meg de bizonyos frekiken mégis jól szól az alja is.
Hangszerek is jók, az énekhangok pedig elég élethűek.
Nagyon kedveli az akusztikus zenéket, jazz-t és érdekes módon pl. a Metallica, Ac-Dc is tetszik ahogy tolmácsolja.
Nagyon jól szól Bob Marley, Eric Clapton - Reptile albuma is (egyebkent is nagyon jó) és még sok más is.
A hangkarakter a magas felé billen azért kissé de nyilván ez inkább a kevesebb mély miatt lehet.
Nyilván a felhasznált anyagok is befolyásolják a kapott eredményt de azt gondolom hogy az elvárásomat hozta (nyilván a próbadoboz megmarad próbadoboznak).
A külalak meg olyan amilyen.

Azt gondolom hogy bármilyen belépő gyári monitor mellé oda merném tenni, valszeg előadás módban különböznének.

Sajnos a mobilom nem képes normalis minőségben rögzíteni.
De jó lenne ha más is véleményezné mert ugye kicsit elfogult lehetek, mégiscsak az első próbálkozásom.
De a kialakult helyzet most ezt nem teheti lehetővé.
Sajnos a szélessávúak javát nem érdemes kompenzáló körök nélkül hallgatni, mert a szokásos "kukorékolás" (nem én találtam ki a kifejezést) lesz az eredmény. Persze először olyan gyorsnak, nyíltnak, közvetlennek tűnik, de aztán rájössz, hogy csak nagyon színez. Cserében persze jobban bánik az idővel. Sokszor a közepükben leledző tölcsért jobb inkább eltávolítani.
Az általad leírt modellt nem találtam meg, de a testvéréről van valamiféle iránymutató átviteli görbe. Az előlapot érdemes minél keskenyebbre venni, minél távolabb legyenek az oldalarányai a négyzettől, mert így az előlap által keltett dombok és völgyek nagyobbak lesznek.

ad7063.jpg
Jogos amiket írsz a kukorékolással kapcsolatban, de pld a Goodmans az Axiom hangszóróinál egyszerűen megoldotta ezt a problémát, 120 fokonként beletett a tölcsérbe egy kis "izét". Egy ilyet hallgató cimbi mondta el nekem is az ötletet, és én 3 gémkapcsot tettem az RFT 2659 PBO-ra hasonló elrendezésben, így megváltozott a tölcsér rezgési frekvenciája (vagy mi az istene :) ) és eltűnt a kukorékolás, nyílt lett és lineáris. Philips 9710 fórumokon pld ezt egy kis szivaccsal oldották meg amit a tölcsér mögé tesznek. Bármennyire is sufni tuningnak tűnnek ezek a lényegük hogy működnek.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5904
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7237
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Doky írta:
2020.04.12., vas. 17:28
sutemenyx írta:
2020.04.11., szomb. 15:42
Naes milyen a hosszabbtavu tapasztalás?
Nos, azzal kezdeném hogy nehezen tudom megfogalmazni ill leírni a dolgokat, nem vagyok a szavak embere sajnos!
A kis "Rózsa bogár" határozottan szerethető hangra képes.
Méretét természetesen nem hazudtolja meg de bizonyos frekiken mégis jól szól az alja is.
Hangszerek is jók, az énekhangok pedig elég élethűek.
Nagyon kedveli az akusztikus zenéket, jazz-t és érdekes módon pl. a Metallica, Ac-Dc is tetszik ahogy tolmácsolja.
Nagyon jól szól Bob Marley, Eric Clapton - Reptile albuma is (egyebkent is nagyon jó) és még sok más is.
A hangkarakter a magas felé billen azért kissé de nyilván ez inkább a kevesebb mély miatt lehet.
Nyilván a felhasznált anyagok is befolyásolják a kapott eredményt de azt gondolom hogy az elvárásomat hozta (nyilván a próbadoboz megmarad próbadoboznak).
A külalak meg olyan amilyen.

Azt gondolom hogy bármilyen belépő gyári monitor mellé oda merném tenni, valszeg előadás módban különböznének.

Sajnos a mobilom nem képes normalis minőségben rögzíteni.
De jó lenne ha más is véleményezné mert ugye kicsit elfogult lehetek, mégiscsak az első próbálkozásom.
De a kialakult helyzet most ezt nem teheti lehetővé.
Sajnos a szélessávúak javát nem érdemes kompenzáló körök nélkül hallgatni, mert a szokásos "kukorékolás" (nem én találtam ki a kifejezést) lesz az eredmény. Persze először olyan gyorsnak, nyíltnak, közvetlennek tűnik, de aztán rájössz, hogy csak nagyon színez. Cserében persze jobban bánik az idővel. Sokszor a közepükben leledző tölcsért jobb inkább eltávolítani.
Az általad leírt modellt nem találtam meg, de a testvéréről van valamiféle iránymutató átviteli görbe. Az előlapot érdemes minél keskenyebbre venni, minél távolabb legyenek az oldalarányai a négyzettől, mert így az előlap által keltett dombok és völgyek nagyobbak lesznek.
ad7063.jpg
ad7063.jpg (183.53 KiB) Megtekintve 3066 alkalommal
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Doky írta:
2020.04.12., vas. 17:28
A hangkarakter a magas felé billen azért kissé de nyilván ez inkább a kevesebb mély miatt lehet.
Valamilyen EQ-t használsz? Akár egy szimpla tekercs a jelútban is képes csodákat tenni. Egy ilyen kis EQ a legtöbb esetben szükséges a jobb tonális balanszhoz széllessávúaknál.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

sutemenyx írta:
2020.04.11., szomb. 15:42
Naes milyen a hosszabbtavu tapasztalás?
Nos, azzal kezdeném hogy nehezen tudom megfogalmazni ill leírni a dolgokat, nem vagyok a szavak embere sajnos!
A kis "Rózsa bogár" határozottan szerethető hangra képes.
Méretét természetesen nem hazudtolja meg de bizonyos frekiken mégis jól szól az alja is.
Hangszerek is jók, az énekhangok pedig elég élethűek.
Nagyon kedveli az akusztikus zenéket, jazz-t és érdekes módon pl. a Metallica, Ac-Dc is tetszik ahogy tolmácsolja.
Nagyon jól szól Bob Marley, Eric Clapton - Reptile albuma is (egyebkent is nagyon jó) és még sok más is.
A hangkarakter a magas felé billen azért kissé de nyilván ez inkább a kevesebb mély miatt lehet.
Nyilván a felhasznált anyagok is befolyásolják a kapott eredményt de azt gondolom hogy az elvárásomat hozta (nyilván a próbadoboz megmarad próbadoboznak).
A külalak meg olyan amilyen.

Azt gondolom hogy bármilyen belépő gyári monitor mellé oda merném tenni, valszeg előadás módban különböznének.

Sajnos a mobilom nem képes normalis minőségben rögzíteni.
De jó lenne ha más is véleményezné mert ugye kicsit elfogult lehetek, mégiscsak az első próbálkozásom.
De a kialakult helyzet most ezt nem teheti lehetővé.
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Doky írta:
2020.04.08., szer. 18:13
Doky írta:
2020.04.04., szomb. 21:17
Na urak ne tessék röhögni!
Bocsánat, az előzményekkel nem tudtam össze hozni (ha egy admin ezt meg tudja tenni akkor köszönöm), így belefogtam megint.
Ugye adott egy pár Philips AD 70631M8 hangsugárzó pár ami egy későbbi projekt része lesz.
Viszont piszkálta(ja) a fantáziám és első körben feltettem egy lapra (effektíve OB) és meglepően jól hozta a széles sávúak sajátosságát a jó közepet, teret és élethű énekhangokat!
Ezen felbuzdulva (és hogy kényszerszabin vagyok a kialakult helyzet miatt) jött a következő lépés hogy építek egy próbadobozt egy netes videó alapján (első képen ez látható)...
Hozzá tartozik hogy még sosem csináltam ilyet, ez az első és lehet az utolsó is... na azért tán nem.
Össze szedtem itthon a "hulladék" alapanyagokat amit találtam (volt amit már célirányosan raktároztam) és bele vágtam!
A gépesítésről csak annyit hogy egy barkács asztali körfűrész, egy fúró, egy tűzőgép és egy csavarhúzó...
Nem sikerült megfelelően a dolog mert az én esetemben a terelők között nem nő a távolság (mint az eredetinél) hanem próbáltam azonos távot tartani...
Majd jött a csillapító anyag és a fülelés, és a tanácsokra hallgatás (köszönöm mindenkinek aki időt és energiát szánt rám!).
A vatelin kikerült a dobozokból és a kanyarokba sűrű szivacs került majd fülelés megint...
Kicsit jobbak lettek a mélyek, pontosabbak és kis monitor létére egész jó lett, a kis Philips is jól teljesít!
Így összeraktam a dobozt véglegesre és legjobb tudásom szerint "bekárpitoztam" (ezt sem csináltam még eddig)!
A kis Philips egy 16 cm-es hangsugárzó a doboz 25 cm széles, 30 cm magas és 40 cm mély a súlya kb 9 kg / db.
A kezdettől a végéig 4 nap telt el de minden nap csak pár órát barkácsoltam.
Köszönöm hogy végig olvastad!
Új bitkép (2).jpgIMG_20200404_105749.jpgIMG_20200404_125847.jpgIMG_20200404_143017.jpgIMG_20200408_161619.jpgIMG_20200408_161741.jpgIMG_20200408_161809.jpgIMG_20200408_161843.jpg
Naes milyen a hosszabbtavu tapasztalás?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

leborulok.gif
Miafene33 írta:
2020.04.08., szer. 11:23
Hello! A ceg cime. Etronix parts.com huzatok szovetek menupont alatt vannak ezek a szovetek. Cegledi ceg.
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

Doky írta:
2020.04.04., szomb. 21:17
Na urak ne tessék röhögni!
Bocsánat, az előzményekkel nem tudtam össze hozni (ha egy admin ezt meg tudja tenni akkor köszönöm), így belefogtam megint.
Ugye adott egy pár Philips AD 70631M8 hangsugárzó pár ami egy későbbi projekt része lesz.
Viszont piszkálta(ja) a fantáziám és első körben feltettem egy lapra (effektíve OB) és meglepően jól hozta a széles sávúak sajátosságát a jó közepet, teret és élethű énekhangokat!
Ezen felbuzdulva (és hogy kényszerszabin vagyok a kialakult helyzet miatt) jött a következő lépés hogy építek egy próbadobozt egy netes videó alapján (első képen ez látható)...
Hozzá tartozik hogy még sosem csináltam ilyet, ez az első és lehet az utolsó is... na azért tán nem.
Össze szedtem itthon a "hulladék" alapanyagokat amit találtam (volt amit már célirányosan raktároztam) és bele vágtam!
A gépesítésről csak annyit hogy egy barkács asztali körfűrész, egy fúró, egy tűzőgép és egy csavarhúzó...
Nem sikerült megfelelően a dolog mert az én esetemben a terelők között nem nő a távolság (mint az eredetinél) hanem próbáltam azonos távot tartani...
Majd jött a csillapító anyag és a fülelés, és a tanácsokra hallgatás (köszönöm mindenkinek aki időt és energiát szánt rám!).
A vatelin kikerült a dobozokból és a kanyarokba sűrű szivacs került majd fülelés megint...
Kicsit jobbak lettek a mélyek, pontosabbak és kis monitor létére egész jó lett, a kis Philips is jól teljesít!
Így összeraktam a dobozt véglegesre és legjobb tudásom szerint "bekárpitoztam" (ezt sem csináltam még eddig)!
A kis Philips egy 16 cm-es hangsugárzó a doboz 25 cm széles, 30 cm magas és 40 cm mély a súlya kb 9 kg / db.
A kezdettől a végéig 4 nap telt el de minden nap csak pár órát barkácsoltam.
Köszönöm hogy végig olvastad!
Új bitkép (2).jpg
Új bitkép (2).jpg (101.68 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200404_105749.jpg
IMG_20200404_105749.jpg (166.45 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200404_125847.jpg
IMG_20200404_125847.jpg (160.71 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200404_143017.jpg
IMG_20200404_143017.jpg (102.61 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200408_161619.jpg
IMG_20200408_161619.jpg (168.82 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200408_161741.jpg
IMG_20200408_161741.jpg (150.15 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200408_161809.jpg
IMG_20200408_161809.jpg (164.6 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
IMG_20200408_161843.jpg
IMG_20200408_161843.jpg (142 KiB) Megtekintve 3239 alkalommal
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12096
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5730
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Miafene33 írta:
2020.04.08., szer. 11:23
Hello! A ceg cime. Etronix parts.com huzatok szovetek menupont alatt vannak ezek a szovetek. Cegledi ceg.
Íme:
https://www.etronic-parts.com/Huzatok-S ... 90d4ec6440
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Miafene33
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2019.10.25., pén. 12:48
Értékelés: 5

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Miafene33 »

Hello! A ceg cime. Etronix parts.com huzatok szovetek menupont alatt vannak ezek a szovetek. Cegledi ceg.

Miafene33
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2019.10.25., pén. 12:48
Értékelés: 5

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Miafene33 »

Holnap megpróbálom elérni a srácot

Online
Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Miafene33 írta:
2020.04.06., hétf. 20:36
Speedy Gonzales írta:
2020.03.29., vas. 14:23
Valaki tudna beszerzési forrást ilyen, vagy hasonló hangfalselyemhez?
Sziasztok, en meg viszonylag uj vagyok itt. Hangszoroselyemel kellett dolgoznom tavaly, egy ismerősnek, és azt hiszem ő hangszerboltban vasarolt. Hasonlo mintálya volt, mint a képen, ha gondolod megkérdezhetem tőle hol vette.
Ha nem kerül sok erőfeszítésbe, megköszönném. :smile53:
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1883
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 977

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Jani81 írta:
2020.04.06., hétf. 18:19
Sziasztok!

Honnan lehet letölteni FRD és ZMA fájlokat?
Előre is köszi!
Szia!

Google a barátod a fájlok kereséséhez, de magad is elkészítheted őket (tracing) akár a gyári adatlapok görbéi alapján. A letölthető és a készített fájoknál érdemes figyelembe venni, hogy általában végtelen falon (infinite baffle) készült mérések alapján lettek kreálva, tehát a doboz de főképp a frontlap hatása nincs benne a görbékben, de ezt hozzá lehet adni akár utólag is. Az alábbi linken van egy lényegi leírás, de fájlok is találhatóak.

https://www.rjbaudio.com/Audiofiles/FRDtools.html

Miafene33
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2019.10.25., pén. 12:48
Értékelés: 5

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Miafene33 »

Speedy Gonzales írta:
2020.03.29., vas. 14:23
Valaki tudna beszerzési forrást ilyen, vagy hasonló hangfalselyemhez?
Sziasztok, en meg viszonylag uj vagyok itt. Hangszoroselyemel kellett dolgoznom tavaly, egy ismerősnek, és azt hiszem ő hangszerboltban vasarolt. Hasonlo mintálya volt, mint a képen, ha gondolod megkérdezhetem tőle hol vette.

Avatar
Jani81
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2015.10.10., szomb. 20:21
Értékelés: 4

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Jani81 »

Sziasztok!

Honnan lehet letölteni FRD és ZMA fájlokat?
Előre is köszi!

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Nem tudom mennyire számít reklámnak vagy sem, de szerintem inkább nem. Szóval ajánlok egy jó kis hangdoboz építős DIY újságot, ami itthon is kapható a nagyobb újságosoknál. "Hobby Hifi" néven.

Német nyelvű, de szerintem a lényeget mindenki ki tudja hámozni belőle. Azért jó, mert komplett projectekkel van tele. Nem kell bajlódni a tervezéssel, méretezéssel, a doboz váltó terén. Továbbá sok érdekes hangszóró teszt, összhasonlítás stb is van benne.

Az olcsótól a tényleg high-end hangfalakig minden félét szoktak csinálni. Szóval ajánlom aki ilyenben gondolkodik :smile32:

http://www.hobby-hifi.de/
WP_20200405_13_03_19_Pro.jpg
WP_20200405_13_03_19_Pro.jpg (303.01 KiB) Megtekintve 3505 alkalommal
WP_20200405_13_03_53_Pro.jpg
WP_20200405_13_03_53_Pro.jpg (307.95 KiB) Megtekintve 3505 alkalommal
WP_20200405_13_04_00_Pro.jpg
WP_20200405_13_04_00_Pro.jpg (257.73 KiB) Megtekintve 3505 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6942
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

Nos, ez 3 cm-es vatelin.
A kis Philips adatok (már amit találtam) nem a legideálisabb és nyilván mérve sem tuti de csak lapra szerelve is a közép és magasa szerintem rendben volt és az énekhangok hozták a jó szélessávúak sajátosságát, élethűségét!
Jelen doboz esetében kicsit a mély többletét szerettem volna elérni...
Majd holnap folytatom szivaccsal ill kevesebb anyaggal és meglátjuk mit mutat...
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Doky írta:
2020.04.05., vas. 08:24
meidy írta:
2020.04.05., vas. 07:30
Jó játék ez :) A képen amit a netről szedtél le jól látható hogy a járatok mérete növekszik, nálad pedig inkább hasra ütés szerű hangulatot látok. :) Ha a terelőkön tudsz változtatni, azzal kezdeném. A felső basszus kiemelés(?) már ha erre gondolsz szerintem egyrészt ebből is adódhat, illetve még abból is hogy kicsi a dobozméret ehhez a hangszóróhoz. Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált, ott viszont sem a kőzet sem az üveggyapot nem, de itt ugye más a szituáció.
Köszönöm a segítséget, észrevételeket!
Az hozzá tartozik még hogy ez az első doboz amit barkácsoltam!
A képek kicsit csalnak de valóban nem nő a távolság a terelők között, próbáltam azonos méretre rakni...
Sajnos a terelőkön nem tudok változtatni fixre vannak ragasztva így merevítik is a dobozokat.
16-os pozdorja nem a leg merevebb de így meglepően kevésbé rezonál a doboz és tulajdonképpen a kilépő nyíláson elég jól "lélegzik" a doboz és nincs portzaj (ill. nem tapasztaltam).
Csillapító anyag ez volt itthon ezért ezt használtam, körbenézek hátha van szivacs, kipróbálom azt...

Ugye mint írtam, ezek az anyagok vannak itthon (sajnos kényszermunkanélküli lettem) és gépesítve sem vagyok nagyon így lehetetlen pár milliméteres pontossággal dolgozni.
Igyekeztem ill. igyekszem megtenni amit tudok!
A kísérletezés nagyon jó, de ha célirányosan csinálja az ember akkor nagyobb eredménye lehet. Amit csatoltál (eredeti) képet az valójában egy exponencionális tölcséres hangdoboz. Több gyártó alkalmazta alkalmazza, és sajnos ahogy írták és látható itt a tölcsér hossz és a tölcsér állandóra (nyitási mértékre) is figyelni kell. Továbbá a nyomókamra űrtartalma sem mindegy. Túl nagy nyomókamra esetnén kiemelése lesz, kicsi esetén pedig csökkenés lesz bizonyos frekvencián.

Szóval nem egy egyszerű feladat az ilyet pontosan méretezni, én nem pont ilyennel kezdtem volna elsőre. ;)

Javaslok egy jó kis könyvet: Klinger Hangdoboz építés. Elsőre szerintem elég jó.

Sok sikert és kitartást. Sajnos belőlem már kezd kifogyni a szusz pedig én is miket meg nem épíítettem :D
Technicshorn.jpg
Technicshorn.jpg (61.59 KiB) Megtekintve 3508 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 433
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

fülelek írta:
2020.04.05., vas. 09:27
meidy írta:
2020.04.05., vas. 07:30

Jó játék ez :) A képen amit a netről szedtél le jól látható hogy a járatok mérete növekszik, nálad pedig inkább hasra ütés szerű hangulatot látok. :) Ha a terelőkön tudsz változtatni, azzal kezdeném. A felső basszus kiemelés(?) már ha erre gondolsz szerintem egyrészt ebből is adódhat, illetve még abból is hogy kicsi a dobozméret ehhez a hangszóróhoz. Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált, ott viszont sem a kőzet sem az üveggyapot nem, de itt ugye más a szituáció.
Márpedig a kőzetgyapot és az üveggyapot lényegesen nagyobb elnyeléssel rendelkezik, mint a vatelin, persze az elnyelés mértéke a sűrűséggel arányos egy adott pontig. A műszálas vatelin szerű anyagok nagyon keveset nyelnek, az, hogy neked jobban tetszik a zárt dobozodban, az egyéni probléma, nem szeretném, ha bárkinek is az jönne le, hogy a műszálas vatelin jó megoldás bármelyik hangládába. Rengeteg gyári dobozban használják, és mindenütt rossz megoldás, megfelelő csere esetén feltűnően hallatszik, hogy tisztábban szól a középtartomány. Persze megfelelő módon kell elhelyezni a megfelelő sűrűségű elnyelő anyagot.
"Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált"
Direkt így fogalmaztam hogy ne legyen Jézusi törvénynek értelmezhető, ellenben a tiéddel " mindenütt rossz megoldás" ami nálam 1:1-ben megbukott. Közet és üveg gyapottal is kísérleteztem pár hete hosszasan, mindenfajta vastagságúval, elég sok elhelyezési és térfogati játékkal, gyakorlatilag nem tetszett, xart se csillapított. Félve vettem 3 métert a legvastagabb féle vatelinből ami viszont bár a legtöbb helyen nem jó csillapítóanyagként van feltüntetve mégis használt. És nemhogy akkor lett jó ha tettem bele, hanem ha fullra kitömtem vele a dobozt.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”