A Fórum 2020-09-18-án pénteken frissítésre került.
Ha problémát láttok vagy hiányzik valami, kérjük jelezzétek!
Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Diy csöves erősitő épités

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 153

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Készül a végfok doboza.
Csatolmányok
KT120 SE DOBOZ E.jpg
KT120 SE DOBOZ E.jpg (1.16 MiB) Megtekintve 906 alkalommal
KT120 SE DOBOZ H.jpg
KT120 SE DOBOZ H.jpg (1.47 MiB) Megtekintve 906 alkalommal

Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 11

Hozzászólás Szerző: Camelflapping »

st35_with_EFB (2).jpg
st35_with_EFB (2).jpg (638.04 KiB) Megtekintve 923 alkalommal
Az erősítő jellemzői az áramgenerátor használatával.
"All power is RMS"
"Annál is hihetetlenebb..."

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 179

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Az ST70 25 Wattos, Az ST 35-ös pedig 12 Wattos. AB1-ben. Csak azért írom, nehogy csalódás legyen a kivehető teljesítmény. Az ST70-est mértem, s 25 Wattnál többet nem tud leadni, s ez így is van a kapcsolás alapján. A PP EL84-el max 12 Watt érhető el. Persze az amerígók többet írnak. Tudni illik, hogy mikor egy erősítő teljesítményéről beszélünk, akkor az RMS értendő. Ezért a 25 és 12 Watt. D. Hafler fogta magát, s a csúcs teljesítményt megszorozta 2-vel, innen a típus szám.
Aztán csak szólok, hogy a JJ nem Cseh, hanem Szlovák. Várjuk a meghallgatási tapasztalatokat!
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn

SCA35_for.JPG
SCA35_for.JPG (87.51 KiB) Megtekintve 914 alkalommal
Akkor egyelőre itt tartok.
Végcsövek - EL84 -nyugalmi áram beállító trimmerek, áramgenerátor.
Majd egyszer még mutatom a készet.
:photograph:
Bye

Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn

7199 kettőstrióda lett, ami a JJ ECC832 típusú csővel helyettesíthető
Egy tévedésem csúszott a leírásba, a 7247 kettőstrióda funkció megfelelője a JJ ECC832.
A 7199-es már pentóda-trióda.
Elnézést.

Camelflapping
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn

Kedvcsinálónak DYNACO SCA-35 DYNACO ST-70 diyereknek

Egy egyszerű (nek tűnő) kapcsolásról, amihez hozzáfogtam.
A '60-as években hozta az ST35-öt a DYNACO cég, amely AB1 módban 17W/csatorna teljesítményt préselt ki az EL84 elektroncsöves push-pull együttesből.
Később módosított alkatrészekkel elkészült a ca. 60W/csatorna változat ugyanolyan szemérmetlenül kevés alkatrésszel, EL34-es végcsövek használatával.
Nem csak ezért szeretik világszerte, hanem minőségi jellemzői és a meghallgatások alapján érdemes vele foglalkozni.
A nemzetközi elektronikus piacon kit szinten, vagy csak a nyák lap forgalmazásával találkozhatunk.
A kisebbik változat első, meghajtó és fázishasító csöve a maga idejében filléres volt, mára aranyárú.
A 7247 kettőstrióda, amiből az egyik nagyobb erősítésű, ez fogadja a bemeneti jelet, a másik fele húzza az igát, kisebb erősítésű, de nagyobb áramokkal szolgál.
Későbbiekben az erősítő népszerűsége, az előcső elavulása miatti fogyásának okán az utód cső 7199 kettőstrióda lett, ami a JJ ECC832 típusú csővel helyettesíthető, ezt ma is gyártja a cseh Cég.
A gyártó, illetve a modifikálók aztán egy biztosabb beszerezhetőségű csővel, 6AU8, 6AU8A (P)ECF82 pentóda-trióda csővel már bátran tervezhetünk, építkezhetünk. Magam részéről ezt biztonságosan után építhetőnek, valamint egyéb projekthez is tartalékolt ECF82 kellő darabszáma miatt döntöttem. Itt már eltérnek némileg az RC tagok az előfokban. Ez a kivitel SCA-35 moddolásra épül.
A Gyártó a legújabb ST70 erősítőt 2017-ben hozta ki, itt még egyet csavartak a dolgon, mert az előerősítő-fázifordító csőnek 1-1 ECC82 csövet áldoztak csatornánként.
A világ diyerei előszeretettel maradtak a pentóda-trióda csőnél, így a 17W és a 60W-os kivitel is csak(!) 3 csőből áll csatornánként.
A kisebbiket céloztam meg, érdekesség képen EL84-es csövekkel legyen egy ilyen projektem is.
Ennek modernizálását tette közkinccsé egy szakember, de annyian alakították, módosították - tápegység, szűrés, aktív (áramgenerátor) katódellenállás a végcsöveknél - nem sorolnám fel.
Jómagam az ST70-es meghajtást fogom alkalmazni és a '84-es kis teljesítmény pentódákkal a végén. A kész PCB (nyák) lemez utolérhető a kereskedelemben, aztán meggyőztem magam, ugyan plágium, de meg; és átterveztem egyet, többet úgysem akarok építeni...
A módosításom annyiban merül ki, hogy az árusítottak hibáját kijavítottam, egyúttal úgy módosítottam, hogy semi-monoblokkosként is működhessen. Az előfok cső két anódját nem közösítettem, mint a szintén csórt nyákokon látható, hanem a két csatornát és a két anódot is szétválasztottam. A negatív átvágásával meg mód van a teljes monoblokkos kivitelre, amit azért lehet ettől még egybe dobozolni.
Pár dolog: Az ellenállásoknak 1Wos metál-filmeket, a néhány kis értékű kondenzátornak stiroflex, silver-mica, illetve csatoló 100nF-oknak amit a pénztárcánk enged. Az anódfeszültség 380V(!), csövenkénti nyugalmi áram 27mA - amíg ezen belül maradunk 10W a csövenkénti disszipáció. Nyilván a 17W körüli csúcsok lehetősége jó szolgálatot tesz a dinamikacsúcsok átviteléhez.
A kimenőtrafó 8-10k/8 és16 Ohmos, UL leágazásokkal. A visszacsatolás a 16 Ohmos leágazásról történik, nyilván, ha nem tudja ezt a kimenőnk, akkor csökkenteni kell a visszacsatoló kör értékét.
A legnagyobb modernizálása az eredeti áramkörnek, hogy az összes végcső egyetlen katód komplexumra dolgozott eredetileg is, ezt módosította az egyik szakember egy LM337-el kialakított, egyszerű áramgenerátorral. A hatása a mérései szerint kisebb torzítás és jobb mély és magasátvitel.
A későbbi jószemű moddolók megoldották a csövenkénti nyugalmi áram beállításának a lehetőségét, így nem szükséges a kiváló eredményhez négyes, bemért, egyező tulajdonságú EL84-ek beszerzése. Az áramkör egyszerűsége ellenére odafigyelést igényel a tápegység, fűtések kialakítása, de ez mindegyik csöves áramkörre igaz. A nyák ca. 80x180mm lett, egyszerűsége miatt nem igénylem a mesterkivitelt, ide, vidékre jó lesz a vasalásos technika és a sajátkezű panelfúrás.
Ha van érdeklődő, szívesen taglalom a további alkatrészek készítését, táptrafó, kimenő trafó, tápegység kialakítását is. Mivel ezt a meghajtó áramkört több variánsból ollóztam össze, így egyik, neten található kész nyákkal sem egyezik. A végcsövek, előfeszítő trimmerek, áramgenerátor egy különálló nyákra kerülnek, azzal folytatom az építgetést. A tápegység kialakítása még nem konkretizálódott, táp trafónak egy M102B transzformátort szánok (anódtáp) és külön kis trafó a fűtéseknek, aztán elképzelhető még egy fojtó is a tápban, majd látom... Az esetleg utánépítőknek ajánlom a DYNACO ST35-ST70, neten található irodalmát, pdf-jeit átolvasásra. Köszönöm a figyelmet.
DYNAMOD.JPG
DYNAMOD.JPG (1.88 MiB) Megtekintve 899 alkalommal
ST70nyák.JPG
ST70nyák.JPG (109.08 KiB) Megtekintve 899 alkalommal
meghaST35.jpg
meghaST35.jpg (168.47 KiB) Megtekintve 899 alkalommal

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

CHZ írta:
2020.10.22., csüt. 11:29
A bemeneti földpontok rögtön közösülnek, mihelyst a bemenetre dugsz valamit, ami nem monoblokk.
Ez így van, én sem állítottam mást! Monoblokk esetén nem probléma mivel tápoldalon nincs közösített földpont, így hurok is kizárva!
Hidd el van benne gyakorlatom. Persze az egész földelés úgy van kialakítva, hogy jó legyen
Sehol nem állítottam, hogy nincs gyakorlatod benne, ne vedd magadra, nem a te erősítődről írtam! Csak megemlítettem, hogy közös tápegység használata esetén a huzalozása, földpontok kivitelezése nem egyszerű, okozhatnak problémát, nehezebb kivédeni a földhurok kialakulását.
Akkor jó! :D

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

A bemeneti földpontok rögtön közösülnek, mihelyst a bemenetre dugsz valamit, ami nem monoblokk.
Ez így van, én sem állítottam mást! Monoblokk esetén nem probléma mivel tápoldalon nincs közösített földpont, így hurok is kizárva!
Hidd el van benne gyakorlatom. Persze az egész földelés úgy van kialakítva, hogy jó legyen
Sehol nem állítottam, hogy nincs gyakorlatod benne, ne vedd magadra, nem a te erősítődről írtam! Csak megemlítettem, hogy közös tápegység használata esetén a huzalozása, földpontok kivitelezése nem egyszerű, okozhatnak problémát, nehezebb kivédeni a földhurok kialakulását.

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Én 100k-t használok, s az teljesen megfelelő. nekem.
Lehet, hogy megfelel, de jelentős szűrőt alakít ki az IC kábel párhuzamos kapacitásával, 50k + náhány 100p, legnagyobb vágás poti középállásában jelentkezik. Poti állástól függően változni fog a szűrő hatása. Külön dobozban elhelyezett hangerő szabályozó után érdemes egy buffer beiktatni, alacsony impedanciás kimenetet biztosítani az IC kábel kapacitív hatását minimalizálni.
Egyébként hasonló problémát okoz az első trióda anód és rácsa közé kötött néhány pf kondi, amit kompenzálásra, "hangolására" szoktál alkalmazni (ha poti is csatlakozik a bemenetre). Poti beállításától függően, változni fog a kompenzálás mértéke. Ezt egy 10kHz négyszöges méréssel ellenőrizheted is.

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

"így nem alakulhat ki földhurok a bemeneti földpontok közösítése miatt."
Hidd el van benne gyakorlatom. Persze az egész földelés úgy van kialakítva, hogy jó legyen, azaz ne legyen zaj. És nincs is.

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

CHZ írta:
2020.10.22., csüt. 08:12
dys-cus post_
Márpedig minimum egy passzív hangerőszabi, és egy bemenetválasztó szükségeltetik a hangerő szabi nélküli monoblokkokhoz.
Milyen értékű potit használsz, vagy javasolsz passzív hangerő szabályozáshoz?
Én 100k-t használok, s az teljesen megfelelő. nekem.
A két öreg meg akkort is ül mindkettőtökre, mert nektek még soha nem volt az jó, amit én készítettem.
Sajnos még egyikőtök erősítőjét sem hallottam...

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

dys-cus post_
Márpedig minimum egy passzív hangerőszabi, és egy bemenetválasztó szükségeltetik a hangerő szabi nélküli monoblokkokhoz.
Milyen értékű potit használsz, vagy javasolsz passzív hangerő szabályozáshoz?

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

Nem a te erősítődről írtam, csak a monoblokk, dupla tápegység használatának előnyeit fogalmaztam meg.
A földhurok meg mitől kerülhető el könyebben? Azért mert 2 lehet belőle?
Látom nem érted a lényegét, előző hozzászólásomban is leírtam!
Egy tápegység esetén, tápegység közös földelési pontja csatlakozik mindkét panelhez, ezzel közösíti a két panel GND pontjait. Majd a bemeneti földpontok találkozni fognak potinál, illetve az RCA csatiknál. Így már adott a földhurok.
Persze átgondolt huzalozással ez is megoldható hurokmentesen, ezért írtam, hogy nagyobb gyakorlatot igényel.
Monoblokk esetén tápegységeknek nincs közös földpontjuk, így nem alakulhat ki földhurok a bemeneti földpontok közösítése miatt.
Kétrétegű NYÁK, furatgalvánnal, stb.
Ez nagyon szuper, de ez még nem garancia a jó fóliavezetésre, GND fólia kialakítását, monoblokk esetén is érdemes jól megcsinálni és a tápegység elkoi bekötését is. Egy közös tápegység esetén az említett hibák jobban érzékelhetőek, nehezebb eltüntetni.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 323

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

"Mert egyszer ugye az jött le eddig, hogy az egész meghallgatás rossz volt, mert nem jó Tannoy hangfala van a tali megrendezőjének, aztán az, hogy nincs "értve" a táphoz, utána meg az, hogy valami el van cseszve az erősítőkben, meg különben is primitív az egész, mert monoblokk. Egyszerűen nem értelek benneteket. Pontosan olyanok vagytok, mint a fotón a két ember. Remélem ismerős, hogy kik ők, a karakterükkel együtt."

Eddig ilyet senki nem mondott, de ha te ezt érted belőle, akkor az csakis valami Freudi dolog lehet. :D

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

" kisebb gyakorlattal is kivitelezhető a huzalozása, könnyen elkerülhető a földhurok. Kevésbé átgondolt nyákterv GND fóliavezetése sem okoz nagyobb problémákat."
Na ez az, amivel nem értek egyet, mert nem így van.
Nem kell kisebb gyakorlat hozzá. Miért kellene? Sőt!
Ezeken átgondolt a NYÁK terv, s hiba nélküli, a fóliavezetés is tökéletes. Kétrétegű NYÁK, furatgalvánnal, stb. Mindegyik készüléken. Így meglehetősen jók, és ha figyelmesen olvastál akkor kiderül az is, hogy kicsi a különbség köztük. Hangra. Egyébként meg a NYÁK tervnek semmi köze ahhoz, hogy monoblokk , vagy sztereo kivitelű az erősítő.. Miért igényelne egyszerűbb NYÁK-ot a monoblokk?
A földhurok meg mitől kerülhető el könyebben? Azért mert 2 lehet belőle? Ugye előfok és a két végfok esetében végfokonként kialakulhat a földhurok. Márpedig minimum egy passzív hangerőszabi, és egy bemenetválasztó szükségeltetik a hangerő szabi nélküli monoblokkokhoz. Mindenesetre megnyugtató, hogy ezek a végfokok annyi zajt termelnek, hogy kb egy halk sziszegés hallható akkor, ha az ember a fülét belenyomja a kónuszba. Negyed méterről meg semmi. :D Ha jól emléxem a linken senki sem írt olyat, hogy valami zajt is hallott volna. ;)
Ezeket csak azért írtam le, hogy nehogy valaki azt higgye, hogy ezek az erősítők nem jók. Mert egyszer ugye az jött le eddig, hogy az egész meghallgatás rossz volt, mert nem jó Tannoy hangfala van a tali megrendezőjének, aztán az, hogy nincs "értve" a táphoz, utána meg az, hogy valami el van cseszve az erősítőkben, meg különben is primitív az egész, mert monoblokk. Egyszerűen nem értelek benneteket. Pontosan olyanok vagytok, mint a fotón a két ember. Remélem ismerős, hogy kik ők, a karakterükkel együtt. :smile29:
Muppet1.jpg
Muppet1.jpg (157.82 KiB) Megtekintve 1279 alkalommal

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

greenbio írta:
2020.10.20., kedd 12:07
sziasztok!

5W-os ellenállást keresek csöves erősítőbe, katód körbe. mi lehet oda jó? köszönöm
Ennéál jobbat nem tudok ajánlani:
https://www.hificollective.co.uk/catalo ... stors.html

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

A monoblokkos kijelentéssel nem értek egyet. Ha értve van a táp kialakitashoz, akkor össze lehet hozni monoblokkositas nelkul is. Amúgy én is monoblokkosan építek, de lattam mar jót, nem is egyet, ami jo volt monoblokk nelkul.
Monoblokk nagy előnye a tápegységek elkülönítése, ami további előnnyel jár, kisebb gyakorlattal is kivitelezhető a huzalozása, könnyen elkerülhető a földhurok. Kevésbé átgondolt nyákterv GND fóliavezetése sem okoz nagyobb problémákat. Hátránya, előfok nélkül problémás a hangerő szabályozásának kivitelezése. Persze egy dobozba építve is megoldható, ami szerintem előnyösebb.

greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 181

Hozzászólás Szerző: greenbio »

sziasztok!

5W-os ellenállást keresek csöves erősítőbe, katód körbe. mi lehet oda jó? köszönöm

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

"Kár, hogy egy Tannoy 2043-as driverpár alakította hanggá a jeleket"
Sajnálatos dolog, hogy nem a 2043-as volt. Írok a tali rendezőjének, hogy e nélkül mégegyszer össze ne próbálja hívni a társaságot! Irgum-burgum! :ohnoohnoohno:

"Ha értve van a táp kialakitashoz"
Nyilvánvalóan nincs értve. Mert a szerző hülye a tápgyártáshoz. Direkt ezért épített monoblokkot, meg sztereo verziót, hogy bizonyítsa: "nincs értve" a táp kialakításhoz.
Mindenesetre hab a tortán, hogy a cikk elején valahol ott van, hogy a megszólalásbeli különbségek minimálisak voltak. ;) De ez sem érdekes. A lényeg a nyúl sapkája. Ha van, ha nincs... :D

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 323

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2020.10.19., hétf. 10:48
Hogy az itteniek se maradjanak ki a jóból :napsut: , itt a tudósítás a hérvégi ARC M60 taliról:http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=33&t=480 Nagyon jól éreztük magunkat, sok tapasztalatot gyűjtöttünk alkatrészek hangjáról, tápok hangjáról, illetve a felépítések hangjáról. Ez utóbbiról elkell mondanom, hogy sajna a monoblokk felépítés nélkül komoly nagyhangú, kompromisszum mentes csöves végfokot nem lehet építeni. A félre értések elkerülése miatt írom: ezt nem én találtam ki, hanem a találkozón lévők. Még a sztereo készülékek gazdái is erre a következtetésre jutottak. Ezen a két fotón egy erősítő híján mind látható.
20201017_151914.jpg
20201017_132043.jpg
Kár, hogy egy Tannoy 2043-as driverpár alakította hanggá a jeleket. Szerethető hang, de elég rendesen színez és sokmindent elfed. Nagyonsok minden nem hallatszik rajta még jó váltóval sem, ami papirmembranon meg könnyedén igen.

A monoblokkos kijelentéssel nem értek egyet. Ha értve van a táp kialakitashoz, akkor össze lehet hozni monoblokkositas nelkul is. Amúgy én is monoblokkosan építek, de lattam mar jót, nem is egyet, ami jo volt monoblokk nelkul.

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

Hogy az itteniek se maradjanak ki a jóból :napsut: , itt a tudósítás a hérvégi ARC M60 taliról:http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=33&t=480 Nagyon jól éreztük magunkat, sok tapasztalatot gyűjtöttünk alkatrészek hangjáról, tápok hangjáról, illetve a felépítések hangjáról. Ez utóbbiról elkell mondanom, hogy sajna a monoblokk felépítés nélkül komoly nagyhangú, kompromisszum mentes csöves végfokot nem lehet építeni. A félre értések elkerülése miatt írom: ezt nem én találtam ki, hanem a találkozón lévők. Még a sztereo készülékek gazdái is erre a következtetésre jutottak. Ezen a két fotón egy erősítő híján mind látható.
20201017_151914.jpg
20201017_151914.jpg (225.58 KiB) Megtekintve 1136 alkalommal
20201017_132043.jpg
20201017_132043.jpg (221.46 KiB) Megtekintve 1136 alkalommal

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

Elkészült az ARC M60 DST típusú Szuper Triódás VoS hangú erősítő. Fél éjszaka hallgattam. Nagyon szép bársonyos, részletező nagy dinamikájú hangja van. Lehet ez a készülék az eddigi életem legjobban sikerült erősítője. Mérést csak egyet teszek fel, jelesül a spectrum analizátorost. Erről többek között leolvasható a THD is százalékosan, de nem is az a lényeg, bár igen jó a 0,02%-os érték 10 Watt teljesítménynél. A fontos az az erősítő neve: ARC M60 DST. Ezen belül is az utolsó két betű: Super Trióda. Az alábbi fotón jól látszik, hogy az erősítő megérdemli az ST betűjelet, miszerint a triódás erősítők főleg páros számú harmonikusokat termelnek pont úgy, ahogy ezt ez az erősítő teszi. A 3. harmonikus közel 13dB-el a 2. harmonikus alatt van.Összegezve elmondhatom, hogy ez az erősítő egy PP erősítő, amely triódás jegyeket mutat fel, de mentes a szokványos és agyon hypolt 300B és társaival épített erősítők mindenféle bajától. Azaz jó a hatásfoka, kicsi a torzítása, van benne hajtóképesség, és olcsó, nem ezoterikus csövekből épül fel. A csőkészlet: 12AX7, 2X6N23P, és 6L6 GC RCA Stilusú. Véleményem szerint az ST kapcsolás az a kapcsolás amely kielégíti a trióda hívők igényeit úgy, hogy megmarad a normál PP erősítők ütős, és tiszta megszólalása. Hátránya nincs, illetve egy azért van: fúl szimmetrikus kimenőtrafó kell hozzá.
20200924_140713.jpg
20200924_140713.jpg (154.16 KiB) Megtekintve 1436 alkalommal
ARC M60 DST Spectrum 0-50kHz.jpeg
ARC M60 DST Spectrum 0-50kHz.jpeg (185.17 KiB) Megtekintve 1436 alkalommal

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

Kaffa megoldás. :D

CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

dys-cus írta:
2020.09.15., kedd 11:57
Szép. Mi az a FET PSU?
IRF740 és LR8N3 IC-és táp, kis modul, L/C, R/C szűrés helyére beépíthető. Oldalanként egy panel.
Csatolmányok
FET PSU.jpg
FET PSU.jpg (193.01 KiB) Megtekintve 1574 alkalommal

dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég

Az ARC M60 DST-ről már szinte mindent leírtam, amit érdemes, de nem írtam még a kimenőtrafókról.
Elég jól sikerült darab lett, amit a mérések bizonyítanak.
A mérések során 2X2,9Kval szimuláltam a csövet a priméren. A terhelés egy ACROL gyártmányú 6,3 Ohmos 20Wattos ellenállás adta. A mérést a Digilent-el végeztem. Tudom, lehetne nagy teljesítményen is mérni, de a tapasztalatom azt mutatja, hogy ha ezzel a méréssel jó a kimenő, akkor az erősítőben in situ is jó lesz. Majd ha az is elkészül, akkor úgyis látjuk a teljesítmény mérést is. Addig kérem türelmeteket.
Szóval feltekertem a csévére kerek 2000 menetet, és gondoltam a 6L6GC-nek, illetve a 6550-nek jó lesz egy A=1:0 04 áttétel. A szekundert ennek megfelelően alakult, de a trafó hatásfokával korrigálva. A trafó osztása nem túl sok, de nem is annyira kevés "palacsinta" elrendezésben. :smile29:
Adatai: RDC=52,5+52,6 Ohm
Szigma= 2,4mH
Lp=17H DMM-el mérve. Ez nem pontos adat, csak tájékoztató. A tapasztalat azt mutatja, hogy a valóság ennél azért jobb.
Nos lássuk a méréseket.
Először nézzük meg a Bode diagrammokat 2Hz és 300kHz között. Ezen a mérési adatlapon minden rajta van:
ARC M60 DST OPT Bode 2Hz-300 kHz.jpeg
ARC M60 DST OPT Bode 2Hz-300 kHz.jpeg (228.41 KiB) Megtekintve 1583 alkalommal
Mit is láthatunk? Elsősorban azt, amit az alsó hat sorban leolvashatunk számszerűen.
Naggyából azt, hogy nincs -3dB, 20-20-ig az átvitel majdnem egyenes, és a fázis torzítás rendkívül kicsi: 20Hz-n 3,6 fok,20kHz-n pedig ennek kicsit több mint a duplája: 7,4 fok. Ez sejtetni engedi, hogy a megszólalás természethez közeli lesz. Azt is láthatjuk, hogy a trafónak van egy rezópontja 220kHz-n, de az az 1kHz-hoz képest 9dB-vel kisebb. Ez meg viszonylag jó négyszögjel átvitelt feltételez. (Van olyan hifista, aki azt mondja, tök mindegy milyen az alkatrész, majd a kábellel helyre hozzuk a hangképet. Nos nem. Ez egy hülyeség. :mrgreen: )
Felvettem, azaz a progim felvett még egy görbét. Ez szintén a Bode diagramm, de kiegészül a Nyquist diagrammal. Korábban már írtam mi ez a furcsa nevű diagram, de röviden annyi, hogy egy diagrammban árázoljuk a fázis és amplitúdó átvitelt. Nézzük ezt is a 2Hz-300kHz tartományban:
ARC M60 DST OPT Bode 2Hz-300 kHz Nyquist.jpeg
ARC M60 DST OPT Bode 2Hz-300 kHz Nyquist.jpeg (237.49 KiB) Megtekintve 1583 alkalommal
A magas frekiken jól látható az átvitel anomáliája, amit a nyquist görbe jobb felső negyedében észlelhetünk. Ebből már mindenki kitalálhatja, hogy akkor kiváló egy kimenőtranszformátor átvitele, ha a Nyquist görbéje egy pont. Ekkor az átvitel egyenletes, a fázisátvitel pedig nem nagyon változik. Nézzük meg az ARC M60 DST kimenőjének az átvitelét a hallható tartományban 20Hz és 20 kHz között:
ARC M60 DST OPT Bode 20Hz-20 kHz Nyquist.jpeg
ARC M60 DST OPT Bode 20Hz-20 kHz Nyquist.jpeg (227.4 KiB) Megtekintve 1583 alkalommal
Mit tesz Isten mit látunk! Nos elmondom, a Nyquist egy kissé nagyobb "pont", ami a sávszéli enyhe fáziseltérés miatt kicsit nyújtott. Büszke is vagyok magamra. :napsut: Azt hiszem, ilyen korrekt kimenőt még nem tekertem. A Nyquist diagrammot a szabályozástechnikában már régóta alkalmazzák. Be kellene vezetni a hifi technikában is. Mindenesetre kíváncsi vagyok, hogy majd az elektronika ezt hogy befolyásolja....

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”