Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

denesdr írta:
2022.12.04., vas. 13:20
shany írta:
2022.12.04., vas. 09:40
denesdr írta:
2022.12.03., szomb. 11:30
Akkor inkább azt írom, hogy teljes mértékben példa nélküliek a harmónikus torzítási értékeik. Így már jobb? :rolleyes:
Amúgy az 1 Watt-on mért torzítási összehasonlítás meg nem mérvadó, ha különböző érzékenységű hangszórókat vetünk össze, mivel megegyező bemeneti teljesítményre eltérő hangnyomást produkálnak és a fülünk ehhez viszonyít, nem pedig az erősítő 1 Watt-jához.
7C38FC2D-503C-45BD-B8A5-232BCC1C2A44.jpeg
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ost-521596
Közel van, de a Purifi egy hajszálnyival megelőzi a B&C-t. Említésre érdemes, hogy a Purifibe több mint 16x annyi teljesítményt (88dB vs 101dB érzékenység) kell pumpálni azonos hangnyomás eléréséhez a középtartományban.
Az miért baj? Már akkora erősitőink vannak, hogy Paks behorpad, amikor feltekerjük :)
És hallgatjuk normál hangerőn 10W-on
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

shany írta:
2022.12.04., vas. 09:40
denesdr írta:
2022.12.03., szomb. 11:30
Akkor inkább azt írom, hogy teljes mértékben példa nélküliek a harmónikus torzítási értékeik. Így már jobb? :rolleyes:
Amúgy az 1 Watt-on mért torzítási összehasonlítás meg nem mérvadó, ha különböző érzékenységű hangszórókat vetünk össze, mivel megegyező bemeneti teljesítményre eltérő hangnyomást produkálnak és a fülünk ehhez viszonyít, nem pedig az erősítő 1 Watt-jához.
7C38FC2D-503C-45BD-B8A5-232BCC1C2A44.jpeg
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ost-521596
Közel van, de a Purifi egy hajszálnyival megelőzi a B&C-t. Említésre érdemes, hogy a Purifibe több mint 16x annyi teljesítményt (88dB vs 101dB érzékenység) kell pumpálni azonos hangnyomás eléréséhez a középtartományban.

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: shany »

denesdr írta:
2022.12.03., szomb. 11:30
Akkor inkább azt írom, hogy teljes mértékben példa nélküliek a harmónikus torzítási értékeik. Így már jobb? :rolleyes:
Amúgy az 1 Watt-on mért torzítási összehasonlítás meg nem mérvadó, ha különböző érzékenységű hangszórókat vetünk össze, mivel megegyező bemeneti teljesítményre eltérő hangnyomást produkálnak és a fülünk ehhez viszonyít, nem pedig az erősítő 1 Watt-jához.
7C38FC2D-503C-45BD-B8A5-232BCC1C2A44.jpeg
7C38FC2D-503C-45BD-B8A5-232BCC1C2A44.jpeg (72.25 KiB) Megtekintve 1528 alkalommal
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ost-521596

Online
Avatar
-KP-
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5742
Csatlakozott: 2003.06.02., hétf. 23:53
Értékelés: 1544
Tartózkodási hely: Bonyhád

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: -KP- »

180-200 ezer egy Purifi hangszóró. Ilyenem se lesz egy darabig....

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Akkor inkább azt írom, hogy teljes mértékben példa nélküliek a harmónikus torzítási értékeik. Így már jobb? :rolleyes:
Amúgy az 1 Watt-on mért torzítási összehasonlítás meg nem mérvadó, ha különböző érzékenységű hangszórókat vetünk össze, mivel megegyező bemeneti teljesítményre eltérő hangnyomást produkálnak és a fülünk ehhez viszonyít, nem pedig az erősítő 1 Watt-jához.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Szeretnék látni csak egy olyan mély/mélyközép hangszóró adatlapot, vagy korrekt mérési eredményt, ahol 1watt teljesítménynél középsávban -60dB (0,1%) alatt van a thd, legyen bármekkora átmérőjű és kerüljön bármennyibe. Én mértem jónéhány 25-38cm közötti átmérőjű jó minőségű, esetenként ölég drága hangszórót, de -50dB (0,3%)/90dB alatti torzításút még nem sikerült találnom. Az elektrosztatikusok között lehet csak ehhez foghatót találni. Az Accuton néhány újabb terméke közelít felé, de nem használhatók 2 utas konstrukcióban.

Avatar
tamagaba
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1341
Csatlakozott: 2021.11.07., vas. 18:03
Értékelés: 595
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tamagaba »

fülelek írta:
2022.12.02., pén. 20:05
Az utóbbi 2 év legnagyobb durranása hangszórófejlesztés területén egészen egyértelműen két céghez köthető, az egyik egy német kis cég, Bliesma, a másik egy dán csoport, a Purifi. Mindkét cég olyan műszaki produktumokat tett le az asztalra, komoly mérésekkel alátámasztva, amire a többi sokkal jobban ismert nagy hangszórógyártó cégeknek (Peerless, Vifa, Scanspeek, Morel, Seas, SB, stb.) ezidáig nincs fejlesztési válaszuk, a legdrágább termékeik sem tudják azokat a műszaki paramétereket, amiket az említett cégek termékei tudnak.
Jónéhány termékkel volt szerencsém találkozni tervezés/kivitelezés szintjén az utóbbi másfél évben, nem az adatlapok bűvöletében dícsérem, hanem többszáz óra építési és hallgatási tapasztalata alapján.
Lesz miből felújítani a béna Dream77-es dobozomat. A mély drivere jó, de a két közép és a magas irtó gagyi
... Mire jó a kerekes kút? Oda lehet tolni, ahol víz van - Hofi Géza ...

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Igen, a középsugárzóik elég magas érzékenységgel rendelkeznek, de ennek az előnynek a kiaknázásához legalább 3 utas konstrukcióra van szükség, ha mélyhangokat is szeretnénk hallani. Igazából a kritika szót idézőjelbe kellett volna tennem, mert a fizikát nem lehet meghazudtolni, vagy magas érzékenység vagy mélyre menő hangszóró azonos membránméret esetén, ez a választási lehetőség adatik mindenki számára.
Viszont, az adott hangnyomáshoz tartozó torzítási értékeik (csakúgy mint a kompresszálás) szinte példa nélküliek ilyen kis membránfelüetű hangszórók esetén. Tényleg respekt!

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A középsugárzójuk 90/93dB/W érzékenységű, és akár 100Hz-től váltható, 250Hz-en 100dB hangnyomásnál még mindig 0,3% alatti a torzítása (thd), amiben a második harmonikus dominál, a harmadik csak 0,03% (!) A magasabb tartományokban fellépő torzítás növekedés könnyedén csökkenthető jelentős mértékben a keresztváltó megfelelő kialakításával.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Tényleg le a kalappal az említett két gyártó előtt, elég komoly drivereket hoztak eddig össze, valódi fejlesztésekkel. Bár nekem személyes tapasztalatom nincs velük, de a mérési eredmények is beszédesek tudnak lenni.
Egyedüli kritika amit megfogalmaznék, az a Purifi meghajtók alacsony érzékenysége, bár ez az irány nyilván mérnöki döntés eredménye, főleg azért, hogy kis dobozban is nagyon mélyre tudjanak menni a hangszórók, de tulajdonképpen hozzák más hifi gyártók szintjét ebben a tekintetben.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Majdnem... A Bliesma már nagy membrános dóm középsugárzókat is gyárt, a Purifi 4, 5,25, 6,5 és 8 collos méretben gyárt mélyközép és középsugárzókat papír és alu membránokkal, furcsa kinézetű membránszéllel.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

fülelek írta:
2022.12.02., pén. 20:05
Az utóbbi 2 év legnagyobb durranása hangszórófejlesztés területén egészen egyértelműen két céghez köthető, az egyik egy német kis cég, Bliesma, a másik egy dán csoport, a Purifi. Mindkét cég olyan műszaki produktumokat tett le az asztalra, komoly mérésekkel alátámasztva, amire a többi sokkal jobban ismert nagy hangszórógyártó cégeknek (Peerless, Vifa, Scanspeek, Morel, Seas, SB, stb.) ezidáig nincs fejlesztési válaszuk, a legdrágább termékeik sem tudják azokat a műszaki paramétereket, amiket az említett cégek termékei tudnak.
Jónéhány termékkel volt szerencsém találkozni tervezés/kivitelezés szintjén az utóbbi másfél évben, nem az adatlapok bűvöletében dícsérem, hanem többszáz óra építési és hallgatási tapasztalata alapján.
A Bliesma csak magas, a Purifi pedig közép, mélyközép és mély hangszórókat készít?
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Az utóbbi 2 év legnagyobb durranása hangszórófejlesztés területén egészen egyértelműen két céghez köthető, az egyik egy német kis cég, Bliesma, a másik egy dán csoport, a Purifi. Mindkét cég olyan műszaki produktumokat tett le az asztalra, komoly mérésekkel alátámasztva, amire a többi sokkal jobban ismert nagy hangszórógyártó cégeknek (Peerless, Vifa, Scanspeek, Morel, Seas, SB, stb.) ezidáig nincs fejlesztési válaszuk, a legdrágább termékeik sem tudják azokat a műszaki paramétereket, amiket az említett cégek termékei tudnak.
Jónéhány termékkel volt szerencsém találkozni tervezés/kivitelezés szintjén az utóbbi másfél évben, nem az adatlapok bűvöletében dícsérem, hanem többszáz óra építési és hallgatási tapasztalata alapján.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Palm írta:
2022.11.28., hétf. 05:45
SB Acoustics / Satori hangszórók milyen minőséget képviselnek?
Más márkákkal összehasonlítva? Scan Speak, Accuton, Eton, Seas, Vifa, Peerless, stb.?
Szvsz általában az SB/Satori hozza a felsorolt márkák szintjét.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Van, ami tetszik, és van, ami nem.
A hangszóró választás eklektikus, főleg a mély nagyon jó cucc, a közép Dayton helyett van sokkal jobb SB, igaz, drágább, de a mélyhangszóró így is drága, meg az egész projekt is az, belefért volna. A center MTM kialakítást el kellene már felejteni a moziknál, mint ahogy a direkt sugárzású háttér dobozkákat is. A lapos (talán 12cm ) mélységű ajtó dobozokba nem lehet a hangszórók mögötti teret rendesen csillapítani, ez minden lapos doboz problémája. Nagy hangerőnél egész biztos lesz zörgés meg torzítás rendesen, és nem a zsanér miatt...A frontok nagy felületét is jó lett volna csillapítani, de a vastagság minimalizálása miatt nem tették meg. Ehhez a setuphoz nem szükséges szub, mert nagyon jók a mélyhangszórók és mélyre mennek -persze kellő wattítással.
Ami nagyon tetszik, hogy be lehet csukni az egész kócerájt, és nem döngicsél a háttérben folyamatosan valami fos műsor :smile29:
Ha vannak gyerkőcök, akkor a mozi egy esemény lesz, és nem megszokás.

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

nossvagyok írta:
2022.10.19., szer. 10:39
a DIY Perks srác megépített és eltáncolt a yt-on egy jópofa házimozis rendszert, épített hangszórókkal.
mit csinált jól és mit rosszul, mi a véleményetek?
link: https://youtu.be/2fX1qYMcfgs


youtu.be/2fX1qYMcfgs
Nagyon ötletes! Kíváncsi vagyok élőben hogy szólhat. Akik izléses és funkcionális, de nem drága megoldást keresnek azoknak jó alternatíva lehet. Gyerekes családoknál sok olyan szempont van, aminek megfelel ez a megoldás. Kompromisszumok lesznek. Nem fog úgy szólni, mint egy komoly házimozi rendszer.
A Dayton Audio hangszórókat nem ismerem, így azokról nem tudok mit írni.
Az Air Motion magas hangszóró típusokat sem ismerem. Nem tudom mennyire irányított a hangja.
Nem hátrányos, ha minden hangszóró a hallgató füléhez van irányzékolva.
A fém csavarok helyett fa tipliket, csak a pántoknál használnék fém csavarokat, de csak saválló acélt.
Anyag terén MDF lap helyett inkább réteget fa lapot és vastagabbat, de inkább kombinálnám és szendvics szerkezetet építenék (MDF lap + rétegelt fa lap). Jobb hang szempontjából.
Nagyon jó pántok kellenek ehez, amik nemcsak jól tartanak, de nem is rezonálnak be.
A hangszóró dobozok belsejét bitumenes lappal kiburkolnám összeszerelés elött. Természetes gyapjút használnék csillapító anyagnak.
Mivel így igencsak komoly súlya lenne, ezért a pántoknál jól át kellene tervezni és erős megoldást alkalmazni, hogy le ne szakadjon a kihajtható rész.
Becsukáskor a csapódás ellen ízléses kis szilikon ütközőt érdemes lenne a megfelelő helyekre rakni.
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

Avatar
Palm
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1864
Csatlakozott: 2018.01.09., kedd 15:46
Értékelés: 605

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Palm »

SB Acoustics / Satori hangszórók milyen minőséget képviselnek?
Más márkákkal összehasonlítva? Scan Speak, Accuton, Eton, Seas, Vifa, Peerless, stb.?
"Más dolog ismerni az utat, és más dolog járni rajta." - Morpheus

nossvagyok
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2022.08.27., szomb. 04:38
Értékelés: 5

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: nossvagyok »

(keverem még a hangsugárzó és hangszóró szavakat, kell némi idő, míg átszokok..)

Avatar
Szeki2
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.12., kedd 13:39
Értékelés: 169
Tartózkodási hely: 1043 Budapest, 2120 Dunakeszi

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Szeki2 »

Fogalmam nincs, mit csinált jól vagy rosszul, de nekem ez nagyon tetszik :rolleyes: (így első blikkre).
Üdv.: Jani

nossvagyok
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2022.08.27., szomb. 04:38
Értékelés: 5

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: nossvagyok »

a DIY Perks srác megépített és eltáncolt a yt-on egy jópofa házimozis rendszert, épített hangszórókkal.
mit csinált jól és mit rosszul, mi a véleményetek?
link: https://youtu.be/2fX1qYMcfgs


youtu.be/2fX1qYMcfgs

Ottokár
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 229
Csatlakozott: 2019.04.22., hétf. 18:02
Értékelés: 87

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Ottokár »

sutemenyx írta:
2022.10.01., szomb. 23:19
Előkerült a régóta félretett Orion PD201 hangszórón alapuló hangsugárzó projektem annak kapcsán, hogy valaki szeretett volna egy ugyanolyat magának. Leporoltam, és újrameghallgattam. Sok zenén nagyon jól működött, de azért akadt, amit nem lehetett rajta meghallgatni. Tudván és annak ellenére, hogy nem tökéletes, sőt nem lesz és nem is lehet soha tökéletes elgondolkoztam azon, hogy az eddig is beépített plusz magassugárzó hatása hogyan lehetne nagyobb, hogyan lehetne kicsit jobban hallhatóvá tenni az általa sugárzott (11-14kHz) tartományt.
Először arra gondoltam, hogy talán kettőt kellene beletenni. Végülis a nagy Orion szélessávú 5ohmos, a tweeter pedig 8, tehát nem baj ha feleződik a magassugárzó impedanciája. Gondolkodtam rajta még, és végül kitaláltam azt, hogy egy autótrafós megoldással is tudom emelni a magassugárzóra jutó teljesítményt.
Eredetileg egy másodrendű szűrő volt előtte, tehát sorosan egy kondenzátor (1uF), és párhuzamosan vele egy tekercs (0.22mH). Adódott a dolog, hogy az autótrafónak is lesz induktivitása, tehát nem pluszban fogom betenni, hanem a tekercs helyett. Mindössze annyit kellett csak biztosítani, hogy megfelelő legyen a primerinduktivitás, és jó legyen az áttétel.
10kHz környéki frekvenciára már alkalmas a porvasmag is, ebből volt is kéznél, elkezdtem tehát kísérletezni egy induktivitásmérő segítségével, hogy milyen menetszám lenne ideális. N26-os magra sikerült feltekerni 5+2menetet, amiből 5menet a primer, a teljes 7menet pedig a szekunder. A primerinduktivitás 0.11mH lett, igy 2uF kíséretében (a leillesztett) 4ohm terhelésre ugyanúgy viselkedik, mint a korábbi szűrő.
Végül az újonnan megépült dobozpárba már ezt a megoldást építettem be. A működési tartományban bekövetkező +3dB hangnyomás emelkedés a meghallgatás során elég jelentősnek bizonyult. Alig maradt olyan zene, amely lényegét nem képes átadni, ez egyértelmű előrelépés.
Ha valaki épített ilyen hangsugárzót, annak javaslom a módosítást.69E3C91C-F1BD-4A94-94DE-936AE2C7F585.jpeg19313574-EF9E-4D5B-9919-F96740964563.jpegC0C6AA6F-FFB2-4FD4-828C-68F0EA69E526.jpeg
Szóval ezek nekem készültek, és folyik a tesztüzem. A fentieken túlmenően is különlegesek a hangfalak, és nem csak az 50 éves szélessávú hangszórók és a csipogók miatt. A hangfal könnyü, mintegy 10 kg. 14 mm-es rétegelt lemezböl van, a doboz abszolút részt vesz a hang átadásában, a zenével együtt remeg. Érzékenység magas, legalább 95 db, így ideális csöveshez. Hangzása különleges, szép mélyekkel, kerek közepekkel, nyílt és részletező színpaddal.
Sony-STS770ES, Philips CD304, Nakamichi 480, Nakamichi 680 ZX, Tascam 122 MKIII, Auralic Aries femto - DIY AN5 DAC - Luxman 1500, Sugden A21 SE Signature, DPA 300B SE - Harbeth M30.1, Celestion 700, Celestion Ditton 25

Ottokár
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 229
Csatlakozott: 2019.04.22., hétf. 18:02
Értékelés: 87

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Ottokár »

sutemenyx írta:
2022.10.01., szomb. 23:19
Előkerült a régóta félretett Orion PD201 hangszórón alapuló hangsugárzó projektem annak kapcsán, hogy valaki szeretett volna egy ugyanolyat magának. Leporoltam, és újrameghallgattam. Sok zenén nagyon jól működött, de azért akadt, amit nem lehetett rajta meghallgatni. Tudván és annak ellenére, hogy nem tökéletes, sőt nem lesz és nem is lehet soha tökéletes elgondolkoztam azon, hogy az eddig is beépített plusz magassugárzó hatása hogyan lehetne nagyobb, hogyan lehetne kicsit jobban hallhatóvá tenni az általa sugárzott (11-14kHz) tartományt.
Először arra gondoltam, hogy talán kettőt kellene beletenni. Végülis a nagy Orion szélessávú 5ohmos, a tweeter pedig 8, tehát nem baj ha feleződik a magassugárzó impedanciája. Gondolkodtam rajta még, és végül kitaláltam azt, hogy egy autótrafós megoldással is tudom emelni a magassugárzóra jutó teljesítményt.
Eredetileg egy másodrendű szűrő volt előtte, tehát sorosan egy kondenzátor (1uF), és párhuzamosan vele egy tekercs (0.22mH). Adódott a dolog, hogy az autótrafónak is lesz induktivitása, tehát nem pluszban fogom betenni, hanem a tekercs helyett. Mindössze annyit kellett csak biztosítani, hogy megfelelő legyen a primerinduktivitás, és jó legyen az áttétel.
10kHz környéki frekvenciára már alkalmas a porvasmag is, ebből volt is kéznél, elkezdtem tehát kísérletezni egy induktivitásmérő segítségével, hogy milyen menetszám lenne ideális. N26-os magra sikerült feltekerni 5+2menetet, amiből 5menet a primer, a teljes 7menet pedig a szekunder. A primerinduktivitás 0.11mH lett, igy 2uF kíséretében (a leillesztett) 4ohm terhelésre ugyanúgy viselkedik, mint a korábbi szűrő.
Végül az újonnan megépült dobozpárba már ezt a megoldást építettem be. A működési tartományban bekövetkező +3dB hangnyomás emelkedés a meghallgatás során elég jelentősnek bizonyult. Alig maradt olyan zene, amely lényegét nem képes átadni, ez egyértelmű előrelépés.
Ha valaki épített ilyen hangsugárzót, annak javaslom a módosítást.69E3C91C-F1BD-4A94-94DE-936AE2C7F585.jpeg19313574-EF9E-4D5B-9919-F96740964563.jpegC0C6AA6F-FFB2-4FD4-828C-68F0EA69E526.jpeg
Szóval ezek nekem készültek, és folyik a tesztüzem. A fentieken túlmenően is különlegesek a hangfalak, és nem csak az 50 éves szélessávú hangszórók és a csipogók miatt. A hangfal könnyü, mintegy 10 kg. 14 mm-es rétegelt lemezböl van, a doboz abszolút részt vesz a hang átadásában, a zenével együtt remeg. Érzékenység magas, legalább 95 db, így ideális csöveshez. Hangzása különleges, szép mélyekkel, kerek közepekkel, nyílt és részletező színpaddal.
Sony-STS770ES, Philips CD304, Nakamichi 480, Nakamichi 680 ZX, Tascam 122 MKIII, Auralic Aries femto - DIY AN5 DAC - Luxman 1500, Sugden A21 SE Signature, DPA 300B SE - Harbeth M30.1, Celestion 700, Celestion Ditton 25

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Előkerült a régóta félretett Orion PD201 hangszórón alapuló hangsugárzó projektem annak kapcsán, hogy valaki szeretett volna egy ugyanolyat magának. Leporoltam, és újrameghallgattam. Sok zenén nagyon jól működött, de azért akadt, amit nem lehetett rajta meghallgatni. Tudván és annak ellenére, hogy nem tökéletes, sőt nem lesz és nem is lehet soha tökéletes elgondolkoztam azon, hogy az eddig is beépített plusz magassugárzó hatása hogyan lehetne nagyobb, hogyan lehetne kicsit jobban hallhatóvá tenni az általa sugárzott (11-14kHz) tartományt.
Először arra gondoltam, hogy talán kettőt kellene beletenni. Végülis a nagy Orion szélessávú 5ohmos, a tweeter pedig 8, tehát nem baj ha feleződik a magassugárzó impedanciája. Gondolkodtam rajta még, és végül kitaláltam azt, hogy egy autótrafós megoldással is tudom emelni a magassugárzóra jutó teljesítményt.
Eredetileg egy másodrendű szűrő volt előtte, tehát sorosan egy kondenzátor (1uF), és párhuzamosan vele egy tekercs (0.22mH). Adódott a dolog, hogy az autótrafónak is lesz induktivitása, tehát nem pluszban fogom betenni, hanem a tekercs helyett. Mindössze annyit kellett csak biztosítani, hogy megfelelő legyen a primerinduktivitás, és jó legyen az áttétel.
10kHz környéki frekvenciára már alkalmas a porvasmag is, ebből volt is kéznél, elkezdtem tehát kísérletezni egy induktivitásmérő segítségével, hogy milyen menetszám lenne ideális. N26-os magra sikerült feltekerni 5+2menetet, amiből 5menet a primer, a teljes 7menet pedig a szekunder. A primerinduktivitás 0.11mH lett, igy 2uF kíséretében (a leillesztett) 4ohm terhelésre ugyanúgy viselkedik, mint a korábbi szűrő.
Végül az újonnan megépült dobozpárba már ezt a megoldást építettem be. A működési tartományban bekövetkező +3dB hangnyomás emelkedés a meghallgatás során elég jelentősnek bizonyult. Alig maradt olyan zene, amely lényegét nem képes átadni, ez egyértelmű előrelépés.
Ha valaki épített ilyen hangsugárzót, annak javaslom a módosítást.
69E3C91C-F1BD-4A94-94DE-936AE2C7F585.jpeg
69E3C91C-F1BD-4A94-94DE-936AE2C7F585.jpeg (2.81 MiB) Megtekintve 3199 alkalommal
19313574-EF9E-4D5B-9919-F96740964563.jpeg
19313574-EF9E-4D5B-9919-F96740964563.jpeg (2.51 MiB) Megtekintve 3199 alkalommal
C0C6AA6F-FFB2-4FD4-828C-68F0EA69E526.jpeg
C0C6AA6F-FFB2-4FD4-828C-68F0EA69E526.jpeg (4.78 MiB) Megtekintve 3199 alkalommal
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
HoriTon
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 700
Csatlakozott: 2011.04.09., szomb. 09:51
Értékelés: 512

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: HoriTon »

lancerboy írta:
2022.08.25., csüt. 08:46
Sziasztok!
Talppal kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni, a képen látható dobozhoz. (Mérete: 28x59x103 cm, a súlya hangszórókkal lesz kb 70 kg.) Maradt még felhasználható 30-as MDF, de valahogy ódzkodok tőle, főleg a sérülékenysége miatt. Legegyszerűbb a Dayton lenne: https://sonopart.hu/OS-2L-Outrigger-HD- ... ge-with-Bl kérdés, elég erős-e?
Esetleg zártszelvényből?
3auf.JPG
Szia!

40-es zártszelvényből homokkal töltve a doboz aljára csavarokkal rögzítve. A hangfal aljával megegyező kontúrral, 10 mm-el beljebb a doboz széleitől. A front oldalon állítható fém kúp, hátul pedig gumituskóval szerelve.
CD futómű: Jadis JD2
DAC: Chord Qutest; Táp MCRU
Digitális futómű: Auralic Aries Femto (tuningolt ház,táp)
Deck: Nakamichi LX5
Erősítő: HoriTon AN SE 300B
Hangfal: Audio Note E/LX kit
Kábelek: HiDiamond D7; AQ Thunder; Nordost H2; ValhallA Aura, Aurora
Elosztó: Fisch Audiotechnik reference line

Online
Avatar
arsenlupin
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 627
Csatlakozott: 2004.10.14., csüt. 18:33
Értékelés: 84
Tartózkodási hely: Vác környéke

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: arsenlupin »

Üdv! Milyen tömítést(anyagot, módot) javasoltok, mélysugárzó és a kabinet közé? Olyan kéne ami nem ragasztja oda a hangszórót a fához ...
Köszönöm előre is!

Üdv,
arsenlupin

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”