Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangszórók mérése

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »


Sziasztok!
 
Segítségeteket szeretném kérni a jelenlegi mérőmikrofonom (mic: MCE-4000+laptop) átvitelének ellenőrzésében, kalibrációs file elkészítésében, vagy kölcsön szeretnék kérni egy mérőmikrofont néhány méréshez.
 
Előre is köszönöm!
https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: kalmi »

Örülök, hogy tudod, hogy nálam mi lehetett a probléma!

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: PLászló »



Elvileg igen. Gyakorlatilag csak olyasmi okozhat problémát ha a hangkártya alsó v. felső határfrekvekciája (-3dB-es pontja) a mérési tartományunkba "belelóg" (bár ennek pontos ismeretében lehet azt korrigálni). Sajnos az említett hangkártyáról a gyár nem adott megfelelően részletes specifikációt (vagy én nem találtam meg). Ilyesmi specifikáció nélkül valóban kicsit zsákbamacska a dolog. Tuti biztos az lenne ha valakinek lenne egy ilyen kártyája és meg lehetne méricskélni az átvitelét.
 
A mérésekhez szükség lesz egy megfelelő végerősítőre is. Érdemes kompakt de jó minőségű megoldást választani. Ilyen megoldás lehet az a TDA1554Q amit Fülelek javasolt, bár én teljesen feleslegesnek tartom a 4 csatornás erősítőt, ráadásul kicsatoló kondival ... szerintem van jobb megoldás is. Például valamelyik LM IC, pl. LM3886, LM1875, stb. vagy TDA7293, 94, 96.
 
Még annyit, hogy a Gilszkilabor féle méricskét kicsit "korszerűtlennek" találom, szerintem össze lehet hozni jobbat/korszerűbbet is.

 
Már az alaplapi hangkártyák is elég egyenletesek impedanciaméréshez többnyire (ilyen szempontból kezdetben fölösleges bármit venni, én emellett foglalok állást), illetve az alsó határfrekvencia nem lényeges, ha mindkét csatornán egyforma a karakterisztika, csak a bal-jobb eltéréseket kell korrigálni. Ugye a mérési módszer alapjaiból kiindulva (Real transfer)....
 
Kalminál az lehetett a probléma, hogy nem vette figyelembe az illesztéseket, és a megengedhető terhelőimpedanciát. Ezért sikerült ilyen eredményre jutnia. A vonalszintnek megfelelő terhelésnél 50Hz-es határfrekvenciát mutató hangkártya zenehallgatásra is alkalmatlan lenne korrekció nélkül.
 
A TDA 2003 régi, de épp van egy bontott autórádióm, amiből meg tudnám építeni Egyébként tetszés szerint helyettesíthető bármivel. A többi része szerintem helytálló most is, illetve minimálköltségvetésen jobbat kitalálni nehéz volna, úgy érzem.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: kalmi »

Ha rám hallgatsz, szétnézel M-Audio vagy hasonló USB hangkártyák között, amiknek van szimmetrikus mikrofon bemenete XLR csatlakozóval és kapcsolható fantomtáppal. Megúszod a mikrofon előfokot, és ezek a kártyák az esetek legnagyobb részében bőven a limit felett teljesítenek, amennyiben mérésről van szó.

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »



Elvileg igen. Gyakorlatilag csak olyasmi okozhat problémát ha a hangkártya alsó v. felső határfrekvekciája (-3dB-es pontja) a mérési tartományunkba "belelóg" (bár ennek pontos ismeretében lehet azt korrigálni). Sajnos az említett hangkártyáról a gyár nem adott megfelelően részletes specifikációt (vagy én nem találtam meg). Ilyesmi specifikáció nélkül valóban kicsit zsákbamacska a dolog. Tuti biztos az lenne ha valakinek lenne egy ilyen kártyája és meg lehetne méricskélni az átvitelét.
 
A mérésekhez szükség lesz egy megfelelő végerősítőre is. Érdemes kompakt de jó minőségű megoldást választani. Ilyen megoldás lehet az a TDA1554Q amit Fülelek javasolt, bár én teljesen feleslegesnek tartom a 4 csatornás erősítőt, ráadásul kicsatoló kondival ... szerintem van jobb megoldás is. Például valamelyik LM IC, pl. LM3886, LM1875, stb. vagy TDA7293, 94, 96.
 
Még annyit, hogy a Gilszkilabor féle méricskét kicsit "korszerűtlennek" találom, szerintem össze lehet hozni jobbat/korszerűbbet is.

Az erősitő megoldott,tda7293-am van itthon a fiókban.
Megpróbálok olyan kártyát keresni ami a kritériumoknak megfelel,és dokumentációja is van

Üdv
Gábor

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »



Ha szeretnéd megtudni, vedd meg. Nem kell mindent elsőre elhinni!
Pláne nekem.... ugye.

nem szeretnék fölöslegesen vásárolgatni,és nem picit jobban értetek hozzá ti mint én.
Én nagyon a part szélén vagyok még,ezért érdeklődöm serényen,hogy hülyeséget ne csináljak nagyon,és tanuljak.
 
Második sorodra nem tudok reagálni,mert nem ismerjük egymást ugye,igy hiszek neked,pláne hogy megindokoltad a válaszodat hogy miért is nem jó,és ezt köszönöm:)

Üdv
Gábor

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »


Köszönöm mindenkinek a válaszait!
Akkor viszont elvetem ezt a hangkártyát.
Egy olyan külső hang kártyát tudnátok ajánlani ami alkalmas lenne impedancia mérésre is?a külső erősitő meg lesz oldva,van itthon rá alternativa

Üdv
Gábor

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Mert kipróbáltam és nem működik. Mér, de nem jól, pont az említett alsó határfrekis súlyos gondok vannak vele. Feltételezem impedanciamérésre nem annyira alkalmas egy olyan eszköz, aminek 50 Hz alatt meredeken esik az átvitele....
Kösz, hogy leírtad mert csak sejtés volt részemről és nem tudtam pontosan miért nem használható egy ilyen - elvileg jónak tűnő - hangkártya.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Akkor elvileg alkalmas lehet rá?
Ha szeretnéd megtudni, vedd meg. Nem kell mindent elsőre elhinni!
Pláne nekem.... ugye.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Impedancia mérésre miért nem megfelelő?
Mert kipróbáltam és nem működik. Mér, de nem jól, pont az említett alsó határfrekis súlyos gondok vannak vele. Feltételezem impedanciamérésre nem annyira alkalmas egy olyan eszköz, aminek 50 Hz alatt meredeken esik az átvitele....

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Hídba kötve 2x10W/13VDC, és nem kell semmilyen kicsatoló kondi...Ha csak 1 csatorna kell, akkor 1 db bemenő kondi, +2 hidegítő kondi -kész. Aki ennél egyszerűbbet tud, az csal
Nem az egyszerűséget kérdőjelezném meg, inkább a hosszú távon egyszerűen használhatóságot. A hidalással az a probléma amit emzeperix írt, illetve még valami eszembe jutott: ha nem csak 2,83V-on akarunk pl. torzítást mérni hanem nagyobb feszültségen/teljesítményen is akkor ez a kis végfok kevés lehet. Kezdésnek, tanulásra persze jó megoldás.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
memme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 779
Csatlakozott: 2007.06.25., hétf. 18:53
Értékelés: 59

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: memme »


Meg aztán a füst is kevesebb
Nekem sikerült elsőre tönkre tennem egy végfokot ezzel a megoldással
Mostmár nekem is ez a típus van amit fülelek említett

Avatar
emzeperix
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 183
Csatlakozott: 2012.05.06., vas. 10:29
Értékelés: 114
Tartózkodási hely: Piliscsaba/Budapest

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: emzeperix »


Hídba kötve 2x10W/13VDC, és nem kell semmilyen kicsatoló kondi...Ha csak 1 csatorna kell, akkor 1 db bemenő kondi, +2 hidegítő kondi -kész. Aki ennél egyszerűbbet tud, az csal
Hidalt esetben az impedancia mérés kicsit bonyolódik.. megoldható, de egyszerűbb szingliben hagyott kimenettel...

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: fülelek »



Elvileg igen. Gyakorlatilag csak olyasmi okozhat problémát ha a hangkártya alsó v. felső határfrekvekciája (-3dB-es pontja) a mérési tartományunkba "belelóg" (bár ennek pontos ismeretében lehet azt korrigálni). Sajnos az említett hangkártyáról a gyár nem adott megfelelően részletes specifikációt (vagy én nem találtam meg). Ilyesmi specifikáció nélkül valóban kicsit zsákbamacska a dolog. Tuti biztos az lenne ha valakinek lenne egy ilyen kártyája és meg lehetne méricskélni az átvitelét.
 
A mérésekhez szükség lesz egy megfelelő végerősítőre is. Érdemes kompakt de jó minőségű megoldást választani. Ilyen megoldás lehet az a TDA1554Q amit Fülelek javasolt, bár én teljesen feleslegesnek tartom a 4 csatornás erősítőt, ráadásul kicsatoló kondival ... szerintem van jobb megoldás is. Például valamelyik LM IC, pl. LM3886, LM1875, stb. vagy TDA7293, 94, 96.
 
Még annyit, hogy a Gilszkilabor féle méricskét kicsit "korszerűtlennek" találom, szerintem össze lehet hozni jobbat/korszerűbbet is.

Hídba kötve 2x10W/13VDC, és nem kell semmilyen kicsatoló kondi...Ha csak 1 csatorna kell, akkor 1 db bemenő kondi, +2 hidegítő kondi -kész. Aki ennél egyszerűbbet tud, az csal  

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Akkor elvileg alkalmas lehet rá?Elvileg igen. Gyakorlatilag csak olyasmi okozhat problémát ha a hangkártya alsó v. felső határfrekvekciája (-3dB-es pontja) a mérési tartományunkba "belelóg" (bár ennek pontos ismeretében lehet azt korrigálni). Sajnos az említett hangkártyáról a gyár nem adott megfelelően részletes specifikációt (vagy én nem találtam meg). Ilyesmi specifikáció nélkül valóban kicsit zsákbamacska a dolog. Tuti biztos az lenne ha valakinek lenne egy ilyen kártyája és meg lehetne méricskélni az átvitelét. 

A mérésekhez szükség lesz egy megfelelő végerősítőre is. Érdemes kompakt de jó minőségű megoldást választani. Ilyen megoldás lehet az a TDA1554Q amit Fülelek javasolt, bár én teljesen feleslegesnek tartom a 4 csatornás erősítőt, ráadásul kicsatoló kondival ... szerintem van jobb megoldás is. Például valamelyik LM IC, pl. LM3886, LM1875, stb. vagy TDA7293, 94, 96.
 

Még annyit, hogy a Gilszkilabor féle méricskét kicsit "korszerűtlennek" találom, szerintem össze lehet hozni jobbat/korszerűbbet is.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Legegyszerűbb kis végfok hangszóróméréshez -én is ilyet használok: http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... A1554Q.pdf
Valahol van még pici nyákom is, tudok adni érdeklődőnek. 7-17VDC kell neki (18V felett azonnal robban), 4 ohmmal vidáman terhelhető, mindenféle védelemmel ellátott, alig kell hozzá alkatrész.

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »

Akkor elvileg alkalmas lehet rá?

Üdv
Gábor

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: PLászló »



Wm61 kapszula, plusz diy mikrofon erősitőről lenne szó. Azok már meg vannak.
Ehhez keresnék egy usb hangkártyát.
 
Jó lenne ha mindent tudnék mérni.de akkor ez a behringer erre nem alkalmas.
Esetleg tudnátok ajánlani olyat amivel lehet impedanciamenetet is mérni? 
Köszi!

Már miért ne lenne alkalmas impedanciamérésre. Van két bemenete, nem? Nem kell mindent elsőre, ellenőrzés nélkül elhinni.
például: http://www.gilszkilabor.hu/elektronika/ ... icske.html
 
Ez mondjuk nagyon kompakt megoldás, de hasonló elven egy pici végfokozat megoldja a dolgot.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Freki mérésre jó, ha külső mikrofon előfokot használsz hozzá. Impedanciamérésre nem megfelelő.
Impedancia mérésre miért nem megfelelő?

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »


Wm61 kapszula, plusz diy mikrofon erősitőről lenne szó. Azok már meg vannak.
Ehhez keresnék egy usb hangkártyát.
 
Jó lenne ha mindent tudnék mérni.de akkor ez a behringer erre nem alkalmas.
Esetleg tudnátok ajánlani olyat amivel lehet impedanciamenetet is mérni? 
Köszi!

Üdv
Gábor

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Uraim!
 
Egy újabb kérdés merült fel bennem.
Külső hangkártya. Milyet ajánlanátok? Esetleg az apróban is fellelhető behringer uca202 megfelelő lenne mérési célokra? 

 
Freki mérésre jó, ha külső mikrofon előfokot használsz hozzá. Impedanciamérésre nem megfelelő.

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: PLászló »

Nem biztos, hogy a legegyszerűbb megoldás, ehhez még kellene egy jó mikrofon előerősítő is.

Avatar
zebra405
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2014.10.03., pén. 16:02
Értékelés: 1

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: zebra405 »


Uraim!
 
Egy újabb kérdés merült fel bennem.
Külső hangkártya. Milyet ajánlanátok? Esetleg az apróban is fellelhető behringer uca202 megfelelő lenne mérési célokra? 

Üdv
Gábor

Avatar
PLászló
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 500
Csatlakozott: 2013.03.13., szer. 16:59
Értékelés: 36

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: PLászló »

Remek, csak nem értettem a dolgot, mert kicsit máshonnan indultunk el, de így menet közben végülis kiderült, hogy te is azt akartad írni, amit én.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hangszórók mérése

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »


Miért is kéne valami nagy hullámosságra számítani? Nem látom az okát. Az idealizáltsággal semmi baj, csak nem jól húzták a vonalat.
Nem írtam hullámosságról, erre valóban nincs oka egy ilyen kapszulának, de a kiemelés mértékét és helyét hamisan tüntetik fel a dobozon. A valóság annál némileg randább, ezért neveztem idealizáltnak a görbét.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”