Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy Dac

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

István!
Először is köszi az észrevételed.
Nem igazán kimenő trafó lesz, nem is I/U trafó, hanem nevezzük inkább jelformáló trafónak. Közel 1:1-es áttétellel. Sokan hallgatnak trafót tartalmazó DAC-ot. Ezek a készülékek meglehetősen drágák, s meglehetősen analógosan szólnak. Ezt nem lehet elmondani egy 1 bites DAC-ról semmiféleképpen, de a Multibitesekkel is van mit tenni. Márpedig az a nézet, amit én képviselek, az azt jelenti, hogy hiába Szól egy DAC nagyon jó, hiába extra minden paraméterében, ha a zene ami kilyön belőle robot szerű. Gépzene. Az analógos hangú DAC-ok emberibbek, ott nem gép zenél, hanem maga a művész a hibáival együtt. Elismerem, hogy szólhat tökéletesen egy szigma-delta dac, de hogy a történésekbe bevinni nem tud, az tuti. A trafó nagy lépés az emberi irányba pont a tökéletlensége miatt. Dehát szeretjük a PP erősítőket is akár több trafóval. ;peace; Egyébként Béla is gondolkodik a trafón. A DAM 1021 -et okos kitalálója direkt DIY célra fejlesztette ki. Ezért van a RAW kimenete, ami közvetlenül az R2R hálózatról van kivezetve. A brossúra azt írja, hogy 1,4V 625 Ohm kimeneti impedanciával. Ezt a kimeneti ellenállást kellene illeszteni. Mert reményeim szerint a kimenet inkább DCR, mint impedancia, hiszen az ellenállás hálózatról jön a jel. A tervező 10k terhelést javasol erre a kimenetre, azt írja valahol (talán a DIY fórumon) hogy ekkor még meg van az 1,4V. Ha kisebb a terhelő impedancia, akkor feszültségesés lép fel. Ami viszont engem nem érint, sőt rá sem bagózok, mivel ha 5k-s illesztésű trafót készítek primér ügyileg, akkor legfeljebb az áttételt kell növelnem, hogy meglegyen a szekunderen az 1,4 Volt. Mivel a RAW kimenet inkább DCR, mint impedancia (reményeim szerint) így ha kicsit jobban terhelem, akkor a sávszélek nem nagyon változnak. Bár a sűrű frekik sávjában van lehetőség kompromisszumra, a mélyben ott kell lenni a trafónak. Ez azt jelenti, hogy jó vas kell hozzá. Egy élvezet lesz ezt kikísérletezni. Az anyag megvan hozzá... A csöves paralel katódkövető csak impedanciát illeszt a trafó kimenete, és a nyelő eszköz között. A paralel kapcsolás biztosítja a kis kimenő impedanciát, ami viszont a kimeneti kondenzátor kapacitásának csökkenthetősége irányába hat, ami meg a fázis átvitel irányába..... Nálad azért ott van az az OPA. Ha jól értelmezem a leírásokat, akkor a RAW kimeneten ilyen nincs. Az OPA-t fogja helyettesíteni a trafó, meg a csöves impedancia illesztő. Mivel a DAC panel DIY felhasználásra készült, ezért kialakított lehetőségek vannak a tuningra, amit hülye lennék kihagyni. :D Az első a bemenetek külön tápja. Azt írják (ha jól emléxem a Görögök), hogy külön tápról lássuk el az optocsatolót, és az SPDIF bemenetet. Ezzel a zaj csökkenthető. Aztán ott az Uref kérdése. Az én panelom V5-ös verzió. Ha jól emléxem már a V3 verziótól kezdve a gyártó kialakította a Vref tápjának "agyon szűrését". Ez azt jelenti, hogy az SMD szűrőkondikkal (néhány 100 nF) lehetőség van párhuzamosan kötni valamilyen ALU-polimer kondit. Ezeknek a kondiknak meg van a fúrata a panelen, s felíratozták a polaritást is. Én 680uF-os cuccot szereztem ebbe a pozíciókba. Azt írják külföldön, hogy a hangkép tömörebb, testesebb, dinamikusabb lesz ez miatt, valamint a kis színtű torzítás is csökken. Nos ezek közül ha csak egy is igaz, akkor már megéri azokat a kondikat megrendelni.
Amit még eltudok mondani, hogy általában véve nagyon jónak ítélik meg a hangját. Magyarországi unfó, hogy valami 2,5 kiló Dolláros cuccal egy alapkiépítésű!! DAM1021-et hasonlítottak össze. Azaz csak simán külső táp nélküli kütyüt rákötötték a RAW kimenettel egy végfokra. A Soekris partiban volt a gyári készülékkel. Véleményem szerint ez egy jó instrumentum, benne van A VoS faktor, amit trafóval, csővel a digitális hókuszpók elhagyásával ki lehet bányászni. Azért írtam bányászást, mert lesz vele munka. Mindezek ellenére kedves és ismert trollkodó barátunk egy másik fórumon már hozzászólt a témához: "Lassan kéne már valami hallgathatot is bütykölni, nem ilyen szarokkal pepetselni." :fekverohog:
20190311_114647.jpg
20190311_114647.jpg (347.94 KiB) Megtekintve 4407 alkalommal
20190311_115938.jpg
20190311_115938.jpg (287.49 KiB) Megtekintve 4407 alkalommal
20190311_115947.jpg
20190311_115947.jpg (361.25 KiB) Megtekintve 4407 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

dys-cus írta:
2019.03.09., szomb. 12:58
Méregetem az alkatrészeket, keresem őket, szóval nem kellene erőltetni a friss műtéti traumát. Viszont a türelmetlenség az nagy úr. :rolleyes: Az alábbi DAC felépítése olyan lesz, mint egy lapos ámítógépé. Lesz egy Mother board, amin felépítésre kerül az Arduinós vezérlő, az áteresztő csöves (ECL82) táp, a DAC kimeneti trafói, a csöves fokozat, illetve a bemenetek. Lassan sikerül a koncepciót kialakítani. A fotón a félig megtervezett Mother board látható. Természetesen semmi sem biztos még, de bízok benne, hogy nem kell sokat változtatni a dolgokon, ha meglesz minden alkatrész.. A nagy kékség a doboz lehetséges méretét szimulálja. Azonbelül a legnagyobb téglalap a motherboard, amire felcsavarozással kerülnek a 12 Voltos tápok, a 3,3-1,2Voltos táp, a DAC panel, Az Xmos cucc. Szóval valahogy így fog kinézni:
Socrates DAC Mboard.jpg
Ottó, ezek szerint te ezt a DAC modult kimenő trafóval építed? euro21 (Béla) ezt közvetlenül a panelról küldi tovább, nem de? A DAC panel kimenete mekkora jelszint/impedanciás? A trafód "csak" trafó, vagy I/V funkciós?
Az MSB dacom R2R modulban ellenállás háló után csak egy db LT1363 opamp van, semmi egyéb, tehát így DC-csatolva megy a kimenetre, erősítőre. Mindezt 5VRMS és 5ohm kimenő impedanciával. Ehhez persze végletesen szimmetrikus, több lépcsőben előállított tápfesz kell az ellenálláshálóhoz és az LT1363 kimenő IC-hez.

Avatar
sterob
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2014.06.02., hétf. 14:22
Értékelés: 2

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: sterob »

Keresek CM6631A-s USB panelt, van valakinek elfekvőbe esetleg 1db?

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Úgy látom egyértelműen feleltél a kicsit lejjebb felvetett kérdésemre! :)
A tauceti legyen veled! :)

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

"Amint láttam folyamatosan tekerted a fejed nemtetszésed jeleként, bármit hallottál. Csoda , hogy nem lett még "csapágyas" a nyakad. Vagy az volt a bajod, hogy nem hozhattál semmit oda?
De ha úgy gondolod azért nem emlékszel mert nem hagyott benned nyomot a hangja, még mindíg jobb mintha azért emlékeznél mert rossz hangja volt!
Szerintem kicsit nézz magadba, mert nem csak a taucetikből áll a világ meg az nfb-kel "rendbetett" erősítők hangjából, meg a trafóidból, amikre rá mered írni a neved is, meg amikre nem....."

Csapágyas neked az agyad, mivel félrebeszélsz, de csak trollkodj.
A nem hagyott nyomot, az azt jelenti nálam, hogy hallgathatatlan, felejtős...
Nem tudom hova nem vittem semmit, mert vinni vihettem volna bárhova bármit.
Legközelebb még apróbb betűvel írd a TauCeti nevét, de csak azért, hogy azt hidd sértegetsz vele. :rolleyes:
Látom SE hívő vagy. Meg is érdemled, engem meg nem zavar. Sem az, hogy a trafókról mit hablatyolsz.
Úgyhogy szálj le rólunk, senki nem kérte véleményed a kollega DAC-jával kapcsolatban. Ha zavar, hogy jó lett, és szépen szól, akkor panaszkodj a haverjaidnak, ne itt, mivel amit műveltél, az elég nagy tökfejségre utal. Nincs időm veled foglalkozni. Na Isten veled.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Méregetem az alkatrészeket, keresem őket, szóval nem kellene erőltetni a friss műtéti traumát. Viszont a türelmetlenség az nagy úr. :rolleyes: Az alábbi DAC felépítése olyan lesz, mint egy lapos ámítógépé. Lesz egy Mother board, amin felépítésre kerül az Arduinós vezérlő, az áteresztő csöves (ECL82) táp, a DAC kimeneti trafói, a csöves fokozat, illetve a bemenetek. Lassan sikerül a koncepciót kialakítani. A fotón a félig megtervezett Mother board látható. Természetesen semmi sem biztos még, de bízok benne, hogy nem kell sokat változtatni a dolgokon, ha meglesz minden alkatrész.. A nagy kékség a doboz lehetséges méretét szimulálja. Azonbelül a legnagyobb téglalap a motherboard, amire felcsavarozással kerülnek a 12 Voltos tápok, a 3,3-1,2Voltos táp, a DAC panel, Az Xmos cucc. Szóval valahogy így fog kinézni:
Socrates DAC Mboard.jpg
Socrates DAC Mboard.jpg (124.9 KiB) Megtekintve 4113 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

dys-cus írta:
2019.03.09., szomb. 10:50
SoundMania írta:
2019.03.09., szomb. 06:28
dys-cus írta:
2019.03.08., pén. 20:33
Kedves trollmániás Soundmánia. Köszönettel vettem írigység által megalapozott trollkodását. Mivel öntől még én nem láttam semmi féle elkészült projectet, mérést, értelmes hozzászólást, segítség adást.Így rossz indulatú megjegyzését a laikus hozzá nem értésének tudom be. Kérem végezzen el egy megfigyelést: Csukja be a szemét, és ha sötétséget lát, akkor máris tudja, hogy mi van a fejében. Ugye milyen egyszerű? :rolleyes:
Komolyabbra fordítva a szót, építek egy új DAC-ot. A DAC csip valahogy így néz ki: :D
board_with_parts.jpg
Nem túl kedves Dyscus!
Dehogynem hallottad már készülékem. Mint ahogy én is trafódat......
Max. nem tudsz róla. Ki az aki nem figyel?
Hallottam a készüléked? Nem emléxem rá? Nos az azért lehet, nem hagyott bennem jó emlékeket. :smile29: Lehet másban sem. :rolleyes:
Amint láttam folyamatosan tekerted a fejed nemtetszésed jeleként, bármit hallottál. Csoda , hogy nem lett még "csapágyas" a nyakad. Vagy az volt a bajod, hogy nem hozhattál semmit oda?
De ha úgy gondolod azért nem emlékszel mert nem hagyott benned nyomot a hangja, még mindíg jobb mintha azért emlékeznél mert rossz hangja volt!
Szerintem kicsit nézz magadba, mert nem csak a taucetikből áll a világ meg az nfb-kel "rendbetett" erősítők hangjából, meg a trafóidból, amikre rá mered írni a neved is, meg amikre nem.....

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

SoundMania írta:
2019.03.09., szomb. 06:28
dys-cus írta:
2019.03.08., pén. 20:33
Kedves trollmániás Soundmánia. Köszönettel vettem írigység által megalapozott trollkodását. Mivel öntől még én nem láttam semmi féle elkészült projectet, mérést, értelmes hozzászólást, segítség adást.Így rossz indulatú megjegyzését a laikus hozzá nem értésének tudom be. Kérem végezzen el egy megfigyelést: Csukja be a szemét, és ha sötétséget lát, akkor máris tudja, hogy mi van a fejében. Ugye milyen egyszerű? :rolleyes:
Komolyabbra fordítva a szót, építek egy új DAC-ot. A DAC csip valahogy így néz ki: :D
board_with_parts.jpg
Nem túl kedves Dyscus!
Dehogynem hallottad már készülékem. Mint ahogy én is trafódat......
Max. nem tudsz róla. Ki az aki nem figyel?
Hallottam a készüléked? Nem emléxem rá? Nos az azért lehet, nem hagyott bennem jó emlékeket. :smile29: Lehet másban sem. :rolleyes:
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

dys-cus írta:
2019.03.08., pén. 20:33
Kedves trollmániás Soundmánia. Köszönettel vettem írigység által megalapozott trollkodását. Mivel öntől még én nem láttam semmi féle elkészült projectet, mérést, értelmes hozzászólást, segítség adást.Így rossz indulatú megjegyzését a laikus hozzá nem értésének tudom be. Kérem végezzen el egy megfigyelést: Csukja be a szemét, és ha sötétséget lát, akkor máris tudja, hogy mi van a fejében. Ugye milyen egyszerű? :rolleyes:
Komolyabbra fordítva a szót, építek egy új DAC-ot. A DAC csip valahogy így néz ki: :D
board_with_parts.jpg
Nem túl kedves Dyscus!
Dehogynem hallottad már készülékem. Mint ahogy én is trafódat......
Max. nem tudsz róla. Ki az aki nem figyel?

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Kedves trollmániás Soundmánia. Köszönettel vettem írigység által megalapozott trollkodását. Mivel öntől még én nem láttam semmi féle elkészült projectet, mérést, értelmes hozzászólást, segítség adást.Így rossz indulatú megjegyzését a laikus hozzá nem értésének tudom be. Kérem végezzen el egy megfigyelést: Csukja be a szemét, és ha sötétséget lát, akkor máris tudja, hogy mi van a fejében. Ugye milyen egyszerű? :rolleyes:
Komolyabbra fordítva a szót, építek egy új DAC-ot. A DAC csip valahogy így néz ki: :D
board_with_parts.jpg
board_with_parts.jpg (192.64 KiB) Megtekintve 3452 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
wobgti
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 369
Csatlakozott: 2010.06.17., csüt. 21:37
Értékelés: 65

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: wobgti »

Kedves Soundmania,már vártám mikor fogsz trollkodni egy kicsit itt is.
Pont ezek miatt nem vagyok aktív fórumos. A sok megmondó embertől, ne aggódj értettem mosolygós jel mögötti tartalmat.
Engem ne nagyon ítélgessél csak meg, nem hinném,hogy ismernénk egymást, vagy valaha is hallottad vagy láttad volna a dacomat...

A te TEAC CD lejátszódat ami mindennél jobb volt, de annyira titkos ,hogy 0 infót mondasz róla, én se mentem fikázni, de csak azért mert nem hallottam, és nem tudom megítélni mert lehet tényleg jobb a gyári Note CD lejátszónálvagy Jadis-nál.
Ez a különbség. Sajnálom...és ezzel én be is fejeztem , nem szeretném szét offolni az egész topicot, mert szerintem felesleges.

Jó fórumozást!
                                                               

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5664
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1053

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

wobgti írta:
2019.02.28., csüt. 19:48
Nem vagyok nagy fórumos,de gondoltam megosztom a tapasztalataimat az elkészült I/V trafóval kapcsolatban. A történet előzményéhez csak annyit,hogy van egy épített DAC-om, amit próbáltam minél jobban a gyárinak megfelelően megépíteni.
Sajnos az I/V trafó sarkalatos pont. Több évig próbáltam gyári AN trafókat keresni a DAC-omba, ha fel is bukkant akkor horror összegért volt kapható, amiért már nem érte volna megvenni. Végül barátom jóvoltából kölcsönkaptam egy AN DAC3.1x kitből való I/V trafó párt. Felhívtam Dyscus-t,hogy esetleg csinálna nekem egy értékekben minél közelebbi trafó párat. Gondoltam egy próbát megér. Így került hozzá a trafó pár. Ennyit dióhéjban az előzményekről.

A teszt már érdekesebb volt. A-B teszten meghallgattuk mindkét trafót. Az AN trafó magasba nyitottabb volt, feszesebb, keményebb hang, de azt vettük észre,hogy csak lépkedünk a számok között és állandóan cd-t cserélünk. A Dyscus trafónál egyből hallható volt,hogy nem nyit akkorát, megmaradt a felbontás, de nincs eltolva a balansz kissé felfelé, lágyabb hang, és talán ami a legfontosabb ,hogy ZENEI nagyon. Csak azt vettük észre,hogy nem lépkedünk a számok között. Az igazat megvallva, a hallgatás elején reménykedtem ,hogy azért annyira nem marad el a dyscus trafó az AN-től majd.
De a teszt végén, a barátomnak boldogan adtam vissza az AN trafó párt. :D
Nem mondom,hogy rossz az AN, de ha mindkét trafó az enyém lenne, akkor is a Dyscus trafót választanám, mert a zeneiség a legfontosabb, digitális vonalon főként az a lényeg,hogy minél melegebb analógosabb legyen.

Még egyszer köszönöm Ottónak a trafókat. leborulok.gif





dys-cus írta:
2019.01.26., szomb. 13:48
Hobbyból szoktam én mindenféle trafót tekergetni. :P Egy Barátom utánépítette az AN cég újabb kiadású DAC-ját. Ezen készülékek jellemzője az AD1865 DAC csip, az utána következő I/U konverter transzformátor (k trafó) valamint a csöves kimenet. Mivel nekem is hasonló készülékem van régóta, kimondhatom, hogy ezek a DAC-ok a lehető leganalógosabb hangzásúak. Sok embernek ez erény. Biztosan vannak jobb DAC-ok is, de azokat még nem volt szerencsém hallgatni. Barátom egyik barátjától elkérte Az AN cég ilyen Dac-jában lévű I/U K trafót, hogy ugyan nézzem már meg, nem-e tudnék valami hasonlót hobbyból tekerni, ha ráérek. Ellenértékként több kiló hurkazsíros nápolyit ajánlott fel. :D Egy ilyen k trafó megtekerése sitty-sutty gyorsan meg van. :D : Így hát nekifogtam, megméreteztem, aztán nagyon gyorsan kidobtam 4 darabot, azaz nem kidobtam, hanem visszafejtettem, mert sehogy sem akart a számomra elérhető maximum műszaki paraméterekkel rendelkezni. Ugyanakkor barátom azt tanácsolta, hogy amennyire csak lehet, hasonlítson az AN trafójához. Ami amúgy valszeg Sowter trafó. Ára csekély 105 GB Font/db. Nem szégyenlősek a fiúk. Végül az 5. próbálkozásra már egészen jó trafót sikerült rittyenteni. Meg is mértem őket rögvest, mivel kíváncsi természet vagyok, meg hát Vanunu kollegát had egye a fene.
Komolyra fordítva a szót, egy összehasonlító mérésügyi tesztet kívánok ismertetni két I/U konverterről. Az egyik az AN trafója, a másik meg Dyscus trafó. Először nézzük meg a két produkciót, hogy hogy néz ki:
AN IU Konverter.jpg
Dyscus IU Konverter.JPG
Biztos, hogy Ti ítéltetek és nem Ti lettetek megítélve?! :)
Illetve a készülék, amiben próbáltátok.....?

Avatar
suminator968
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2753
Csatlakozott: 2009.11.12., csüt. 17:44
Értékelés: 1071
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: suminator968 »

Sziasztok!
Páran csináltunk itt Sygnalist DSD dac-ot. Én sajnos elkótya-vetyéltem az enyém tápját. Valakinek fölös táp, vagy legalább kölcsönbe egy próba erejéig?
Audio Pc---Roon---Eversolo DMP A8—-Mz/x SS Illuminator Activ Speaker—2xDynavoice Challenger sub
Táp:Viablue X-60 Silver, Viablue EP-7 Ethernet, Neotech 1002 XLR
Úton: IPhone 13Pro Max-Tidal—-Apple Airpods Max

Avatar
wobgti
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 369
Csatlakozott: 2010.06.17., csüt. 21:37
Értékelés: 65

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: wobgti »

Nem vagyok nagy fórumos,de gondoltam megosztom a tapasztalataimat az elkészült I/V trafóval kapcsolatban. A történet előzményéhez csak annyit,hogy van egy épített DAC-om, amit próbáltam minél jobban a gyárinak megfelelően megépíteni.
Sajnos az I/V trafó sarkalatos pont. Több évig próbáltam gyári AN trafókat keresni a DAC-omba, ha fel is bukkant akkor horror összegért volt kapható, amiért már nem érte volna megvenni. Végül barátom jóvoltából kölcsönkaptam egy AN DAC3.1x kitből való I/V trafó párt. Felhívtam Dyscus-t,hogy esetleg csinálna nekem egy értékekben minél közelebbi trafó párat. Gondoltam egy próbát megér. Így került hozzá a trafó pár. Ennyit dióhéjban az előzményekről.

A teszt már érdekesebb volt. A-B teszten meghallgattuk mindkét trafót. Az AN trafó magasba nyitottabb volt, feszesebb, keményebb hang, de azt vettük észre,hogy csak lépkedünk a számok között és állandóan cd-t cserélünk. A Dyscus trafónál egyből hallható volt,hogy nem nyit akkorát, megmaradt a felbontás, de nincs eltolva a balansz kissé felfelé, lágyabb hang, és talán ami a legfontosabb ,hogy ZENEI nagyon. Csak azt vettük észre,hogy nem lépkedünk a számok között. Az igazat megvallva, a hallgatás elején reménykedtem ,hogy azért annyira nem marad el a dyscus trafó az AN-től majd.
De a teszt végén, a barátomnak boldogan adtam vissza az AN trafó párt. :D
Nem mondom,hogy rossz az AN, de ha mindkét trafó az enyém lenne, akkor is a Dyscus trafót választanám, mert a zeneiség a legfontosabb, digitális vonalon főként az a lényeg,hogy minél melegebb analógosabb legyen.

Még egyszer köszönöm Ottónak a trafókat. leborulok.gif





dys-cus írta:
2019.01.26., szomb. 13:48
Hobbyból szoktam én mindenféle trafót tekergetni. :P Egy Barátom utánépítette az AN cég újabb kiadású DAC-ját. Ezen készülékek jellemzője az AD1865 DAC csip, az utána következő I/U konverter transzformátor (k trafó) valamint a csöves kimenet. Mivel nekem is hasonló készülékem van régóta, kimondhatom, hogy ezek a DAC-ok a lehető leganalógosabb hangzásúak. Sok embernek ez erény. Biztosan vannak jobb DAC-ok is, de azokat még nem volt szerencsém hallgatni. Barátom egyik barátjától elkérte Az AN cég ilyen Dac-jában lévű I/U K trafót, hogy ugyan nézzem már meg, nem-e tudnék valami hasonlót hobbyból tekerni, ha ráérek. Ellenértékként több kiló hurkazsíros nápolyit ajánlott fel. :D Egy ilyen k trafó megtekerése sitty-sutty gyorsan meg van. :D : Így hát nekifogtam, megméreteztem, aztán nagyon gyorsan kidobtam 4 darabot, azaz nem kidobtam, hanem visszafejtettem, mert sehogy sem akart a számomra elérhető maximum műszaki paraméterekkel rendelkezni. Ugyanakkor barátom azt tanácsolta, hogy amennyire csak lehet, hasonlítson az AN trafójához. Ami amúgy valszeg Sowter trafó. Ára csekély 105 GB Font/db. Nem szégyenlősek a fiúk. Végül az 5. próbálkozásra már egészen jó trafót sikerült rittyenteni. Meg is mértem őket rögvest, mivel kíváncsi természet vagyok, meg hát Vanunu kollegát had egye a fene.
Komolyra fordítva a szót, egy összehasonlító mérésügyi tesztet kívánok ismertetni két I/U konverterről. Az egyik az AN trafója, a másik meg Dyscus trafó. Először nézzük meg a két produkciót, hogy hogy néz ki:
AN IU Konverter.jpg
Dyscus IU Konverter.JPG
                                                               

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

0 tippem van. Legfeljebb annyi, hogy nem a táp, mivel akkor egyszerre sisteregne mindkét oldal.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

szatyi87
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.12.21., pén. 08:41
Értékelés: 11

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: szatyi87 »

dys-cus írta:
2019.02.09., szomb. 11:11

Nem buta kérdés, annyira nem, hogy egy barátommal most fogunk egy ilyen projectbebelefogni. De azért itt más a helyzet. Az AK csip kimenete szimmetrikus, ezért egy olyan trafót kell készíteni, aminek primérje szimmetrikus, a szekundere pedig SE. Viszont még azt nem tudom, hogy elég lesz-e a trafó, ha 600 Ohmra van illesztve a szekundere. Ennek még utána kell néznem, egész pontosan megmérjük egy DAC-ban, hogy 0 dB-n fehérzaj lejátszásakor mit ad ki a csip. Érdeklődj úgy kb 10 nap után, hogy hogy állunk a project-el. Vagy keress PÜ-be.
[/quote]
[/quote]

Szuper, akkor erre még később visszatérünk. Kíváncsi leszek mit lehet kihozni dologból :tutiok:

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

szatyi87 írta:
2019.02.09., szomb. 08:33
dys-cus írta:
2019.01.26., szomb. 13:54
Nos kezdjük az összehasonlítást, amit majd az idő engedeelmével folytatólagosan fogok elkövetni. Természetesen minden mérést egymás után, azonos körülmények között végeztem. A négyszögjeles mérések kivételével mindig 1 Volt-ot adtam a trafókra. Aprimer és szekunder tekercseket lezártam 600 Ohm helyett 560 Ohmmal. Ez utóbbi érték szabványos.
Nézzük először a konverterek Bode diagarmmjait. Íme az egyik:
AN I U Trafó Bode.JPG
Mint látható, az átvitel rendkívül egyenes, a sáv széleken az átvitel vesztesége emberi, de állítom denevérfül számára hallhatatlan. Persze ha valaki nagy hifista ismeri a görbe lefutását, az kapásból rámondja, hogy az anomália hallható. :P

A Dyscus trafó görbéje kicsit más lefutású. Hiába, az AN az AN, én meg csak egy Magyar vagyok a nagy büdös vidéken.
Dyscus I U Trafó Bode.JPG
Nem mondom meglepőttem jó magam is. Mégis csak érdemes volt szétberhelni az előző 4 trafót. A dolgok ilyentén állása nyomán felnagyítottam az átviteli görbéjét a D.trafónak, hogy ferdeszemű kritikusaim, és csillogó szemű barátaim is jól lássák a trafóm átvitelét. Remélem megnyeri mindkét tábor tetszését. Íme a zúmolt mérés ábrázolás az átvitelről. 1 vízszintes osztás 1 dB-nek felel meg. A francba! Bizony bizony ez az I/U konverter piszok jó lett. Tudom, hogy ez nem szerénység, de ez van. Gondolom sejtitek, nagyon nagy büszkeség dagasztja mellemet. Mármint a mellkasomat. :smile29:
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG
Lehetséges, hogy buta kérdés, de AK4495 dac esetében használható trafó a kimeneti opa helyett? Szeretném a dac után lévő egy darab opampot száműzni, de csöves kimenettel sem akarok bajlódni.
Vajon megoldható trafoval a kimenet?
Nem buta kérdés, annyira nem, hogy egy barátommal most fogunk egy ilyen projectbebelefogni. De azért itt más a helyzet. Az AK csip kimenete szimmetrikus, ezért egy olyan trafót kell készíteni, aminek primérje szimmetrikus, a szekundere pedig SE. Viszont még azt nem tudom, hogy elég lesz-e a trafó, ha 600 Ohmra van illesztve a szekundere. Ennek még utána kell néznem, egész pontosan megmérjük egy DAC-ban, hogy 0 dB-n fehérzaj lejátszásakor mit ad ki a csip. Érdeklődj úgy kb 10 nap után, hogy hogy állunk a project-el. Vagy keress PÜ-be.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

szatyi87
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2018.12.21., pén. 08:41
Értékelés: 11

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: szatyi87 »

dys-cus írta:
2019.01.26., szomb. 13:54
Nos kezdjük az összehasonlítást, amit majd az idő engedeelmével folytatólagosan fogok elkövetni. Természetesen minden mérést egymás után, azonos körülmények között végeztem. A négyszögjeles mérések kivételével mindig 1 Volt-ot adtam a trafókra. Aprimer és szekunder tekercseket lezártam 600 Ohm helyett 560 Ohmmal. Ez utóbbi érték szabványos.
Nézzük először a konverterek Bode diagarmmjait. Íme az egyik:
AN I U Trafó Bode.JPG
Mint látható, az átvitel rendkívül egyenes, a sáv széleken az átvitel vesztesége emberi, de állítom denevérfül számára hallhatatlan. Persze ha valaki nagy hifista ismeri a görbe lefutását, az kapásból rámondja, hogy az anomália hallható. :P

A Dyscus trafó görbéje kicsit más lefutású. Hiába, az AN az AN, én meg csak egy Magyar vagyok a nagy büdös vidéken.
Dyscus I U Trafó Bode.JPG
Nem mondom meglepőttem jó magam is. Mégis csak érdemes volt szétberhelni az előző 4 trafót. A dolgok ilyentén állása nyomán felnagyítottam az átviteli görbéjét a D.trafónak, hogy ferdeszemű kritikusaim, és csillogó szemű barátaim is jól lássák a trafóm átvitelét. Remélem megnyeri mindkét tábor tetszését. Íme a zúmolt mérés ábrázolás az átvitelről. 1 vízszintes osztás 1 dB-nek felel meg. A francba! Bizony bizony ez az I/U konverter piszok jó lett. Tudom, hogy ez nem szerénység, de ez van. Gondolom sejtitek, nagyon nagy büszkeség dagasztja mellemet. Mármint a mellkasomat. :smile29:
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG
Lehetséges, hogy buta kérdés, de AK4495 dac esetében használható trafó a kimeneti opa helyett? Szeretném a dac után lévő egy darab opampot száműzni, de csöves kimenettel sem akarok bajlódni.
Vajon megoldható trafoval a kimenet?

Avatar
Mendark
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 168
Csatlakozott: 2012.12.13., csüt. 12:11
Értékelés: 76

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: Mendark »

Előre is bocs, ha rossz topicban vagyok, de első körben erre gondoltam!
Asus Xonar Essence One-ról van szó, OPA1692-ket tettem a DAC részhez (6db, DIP8 adapterekkel), iszonyat jó hangja van!!!
Amitől viszont a falra mászok az a teljesen random és rövid ideig tartó halk sistergés, egyszer jobbról, egyszer balról.
A forrasztás elvileg jó (egyenként kitesztelve), katalógus alapján passzol a rendszerbe, valami mégis történik...
Melegedés nincs, gyanus szag nincs...

Van tippetek?

Kép

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Megmértem a trafókat a szokásos műszerparkommal is. Ezek a műszerek az alábbiak:
DMM Ohmmérő, Grundig precíziós FGV, generátor, valamintPeach Tech 5350 csővoltmérő.
Először mindig az AN trafó adatait közlöm, utána a DYSCUS trafót. Kezdjük szépen sorban:
RDCp=56 illetve 74,9 Ohm
RDCs=56,2 ill. 75,1 Ohm.
Látható, hogy az AN trafó meglehetősen precízen van kivitelezve, bár gyanítom, nem tartalmaz annyi osztást mint a D trafó.
A D trafónak magasabb a tekercsellenállása. Ennek az az oka, hogy az AN trafó egy mérettel kisebb magot használ, mint én. Illetve az én menetszámom egy picivel lehet több is, vagy pedig a két huzal átmérő nem egyforma. Az AN trafót nem lehet roncsolásmentesen kiküzdeni a permalloy hengeréből, sajna. Tehát a huzal vastagság csak spekuláció, a vasméret meg kikövetkeztethető, miután a D trafó vasa biztosan nem fér bele a kis hengerbe.

Lp=2,85 H ill. 5H
Ls=2,83 H ill. 4,98H
Az AN trafó induktivitását keveselltem először, de aztán rájöttem, hogy 600 Ohmos illesztéshez tök jó. A precíz kivitelezés az oka mindkét trafó esetében az egyforma p-s induktivitásnak. Mindkét tekercs egyforma, s a menetek ténylegesen egymás mellé vannak tekerve. A Dyscus trafó majdnem kétszer akkora induktivitású, mint az AN. Ennek okát fentebb taglaltam. Ez a különbség megmagyarázza azt a tényt, hogy a D trafónak jobb a mélyátvitele. A magasátvitelben lévő különbséget a tekercs osztásainak kialakítása okozza.

Szórás= 4,55uH, illetve 1,8uH. Ez is az eltérő tekercs osztásnak köszönhető. Mint tudjuk, a tekercsek osztásának növelése négyzetesen csökkenti a szórt induktivitást, és négyzetesen növeli a szórt kapacitást. Valójában itt van a kutyus elásva, ez miatt nem egyforma a két konverter trafó. A több osztás miatt az én trafómnak nagyobb a szórt kapacitása. Azt tudjuk jól, hogy a trafók rezonancia frekvenciáját, és annak mértékét többek között a szórt kapacitás is befolyásolja. A rezonancia frekik így néznek ki:
Fr=465,5kHz -13dB az AN trafó esetében, és 760kHz -2 dB a D trafó esetén. Igaz, a Dyscus trafó rezonanciája jóval távolabb esik a hallható sávtól, de sajna jóval magasabb is. Hogy ez a tény hogy befolyásolja a hangminőséget, azt majd a meghallgatáskor lehet detektálni. Lehet, sehogy, lehet egyformán színez a két trafó. Majd kiderül. :) Figyelmes hozzáértő kollegák már biztosan rájöttek, hogyan készíthettem volna jobb (?) trafót. Úgy is van, de azt ne felejtsük el, hogy nekem abból a huzal vastagságból kellett főznöm, amim van. Ennek viszont gazdasági okai vannak. Egy spulnin 16-17 kg rézhuzal van. Hány száz ekkora trafót kellene nekem megtekernem, hogy ennyi rezet elhasználjak? :lol:

Megmértem a fenti műszerekkel a trafók átvitelét is, s mint azt már tudjátok, ez egy kicsit különbözik az ámítógépes mérésektől. A méréseket 1 Volt fesszel végeztem. 2 Volt használata esetén a mélyek már eltorzulnak. A permalloy trafóvasak sajna nem bírják a túlvezérlést. Ezért nem lehet belőlük kimenőt készíteni. Nos az átvitel -3 dB-s pontjai így néznek ki:
11,1 Hz-99kHz az AN esetében, és 6 Hz-360 kHz a D trafó esetén. Nem panaszkodhatom. :lol: Mindezt 560 Ohm primer, és Sekunder lezárással, mint már korábban utaltam rá.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Megmértem a fázisátvitelt is. Nagy különbség nincs a kettő között. A D trafó basszusban és magasban pár fokkal kisebb eltérést mutat a gyérebb és sűrűbb frekvenciák esetén. Ez egybe vág azzal, hogy ennek a trafónak mélyben magasban jobb az átvitele. Az eltérések valszeg jobban látszanának egy jobban kiterjesztett diagrammon, de annak meg audiotechnikailag nincs értelme, hiszen mi szeretjük a 20-tól húszig terjedő sávot. :D Sebaj, semmi gond. Íme a két mérés:
AN I U Trafó Phase.JPG
AN I U Trafó Phase.JPG (135.87 KiB) Megtekintve 2650 alkalommal
Dyscus I U Trafó Phase.JPG
Dyscus I U Trafó Phase.JPG (134.65 KiB) Megtekintve 2650 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Nos kezdjük az összehasonlítást, amit majd az idő engedeelmével folytatólagosan fogok elkövetni. Természetesen minden mérést egymás után, azonos körülmények között végeztem. A négyszögjeles mérések kivételével mindig 1 Volt-ot adtam a trafókra. Aprimer és szekunder tekercseket lezártam 600 Ohm helyett 560 Ohmmal. Ez utóbbi érték szabványos.
Nézzük először a konverterek Bode diagarmmjait. Íme az egyik:
AN I U Trafó Bode.JPG
AN I U Trafó Bode.JPG (161.62 KiB) Megtekintve 2564 alkalommal
Mint látható, az átvitel rendkívül egyenes, a sáv széleken az átvitel vesztesége emberi, de állítom denevérfül számára hallhatatlan. Persze ha valaki nagy hifista ismeri a görbe lefutását, az kapásból rámondja, hogy az anomália hallható. :P

A Dyscus trafó görbéje kicsit más lefutású. Hiába, az AN az AN, én meg csak egy Magyar vagyok a nagy büdös vidéken.
Dyscus I U Trafó Bode.JPG
Dyscus I U Trafó Bode.JPG (161.82 KiB) Megtekintve 2564 alkalommal
Nem mondom meglepőttem jó magam is. Mégis csak érdemes volt szétberhelni az előző 4 trafót. A dolgok ilyentén állása nyomán felnagyítottam az átviteli görbéjét a D.trafónak, hogy ferdeszemű kritikusaim, és csillogó szemű barátaim is jól lássák a trafóm átvitelét. Remélem megnyeri mindkét tábor tetszését. Íme a zúmolt mérés ábrázolás az átvitelről. 1 vízszintes osztás 1 dB-nek felel meg. A francba! Bizony bizony ez az I/U konverter piszok jó lett. Tudom, hogy ez nem szerénység, de ez van. Gondolom sejtitek, nagyon nagy büszkeség dagasztja mellemet. Mármint a mellkasomat. :smile29:
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG
Dyscus I U Trafó Zoom Bode.JPG (177.21 KiB) Megtekintve 2564 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Hobbyból szoktam én mindenféle trafót tekergetni. :P Egy Barátom utánépítette az AN cég újabb kiadású DAC-ját. Ezen készülékek jellemzője az AD1865 DAC csip, az utána következő I/U konverter transzformátor (k trafó) valamint a csöves kimenet. Mivel nekem is hasonló készülékem van régóta, kimondhatom, hogy ezek a DAC-ok a lehető leganalógosabb hangzásúak. Sok embernek ez erény. Biztosan vannak jobb DAC-ok is, de azokat még nem volt szerencsém hallgatni. Barátom egyik barátjától elkérte Az AN cég ilyen Dac-jában lévű I/U K trafót, hogy ugyan nézzem már meg, nem-e tudnék valami hasonlót hobbyból tekerni, ha ráérek. Ellenértékként több kiló hurkazsíros nápolyit ajánlott fel. :D Egy ilyen k trafó megtekerése sitty-sutty gyorsan meg van. :D : Így hát nekifogtam, megméreteztem, aztán nagyon gyorsan kidobtam 4 darabot, azaz nem kidobtam, hanem visszafejtettem, mert sehogy sem akart a számomra elérhető maximum műszaki paraméterekkel rendelkezni. Ugyanakkor barátom azt tanácsolta, hogy amennyire csak lehet, hasonlítson az AN trafójához. Ami amúgy valszeg Sowter trafó. Ára csekély 105 GB Font/db. Nem szégyenlősek a fiúk. Végül az 5. próbálkozásra már egészen jó trafót sikerült rittyenteni. Meg is mértem őket rögvest, mivel kíváncsi természet vagyok, meg hát Vanunu kollegát had egye a fene.
Komolyra fordítva a szót, egy összehasonlító mérésügyi tesztet kívánok ismertetni két I/U konverterről. Az egyik az AN trafója, a másik meg Dyscus trafó. Először nézzük meg a két produkciót, hogy hogy néz ki:
AN IU Konverter.jpg
AN IU Konverter.jpg (362.03 KiB) Megtekintve 2536 alkalommal
Dyscus IU Konverter.JPG
Dyscus IU Konverter.JPG (254.11 KiB) Megtekintve 2536 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
hodyka
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1242
Csatlakozott: 2013.07.19., pén. 06:36
Értékelés: 307

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: hodyka »

Itt is szép :tutiok:
Lumin M1+ Focal Onyx hangdoboz

„A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat az elmének, menekülést a képzeletnek és életet mindennek”

Avatar
Coffos
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2018.12.01., szomb. 12:52
Értékelés: 9

Re: Diy Dac

Hozzászólás Szerző: Coffos »

Sziasztok!

Megosztanám itt is a saját elgondolású TDA1541A DAC-om.
Trafós+csöves kimenet, tantallum I/U ellenállással. (az i/u trafót dis-cus készítette)

A csöves rész csöves egyenirányítással mőködik.
A dac számára az összes szükséges feszültséget külön trafó, vagy külön szekunder tekercs biztosítja.
(ez elsősorban a hangszerek különválásában, mosottság megszüntetésében, tér kiszélesítésében hozott pozitív eredményeket)

Ez az állapot már a sokadik upgrade eredménye, most már sikerült vele megállapodnom :)
Csatolmányok
TDA DAC belvilág.JPG
TDA DAC belvilág.JPG (764.17 KiB) Megtekintve 2759 alkalommal
while(!sleep) sheep++;

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”