Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy Dac

Online
Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5789
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2804

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: earforce »



A képeken látható a munkamenet:


Csak nem pákával forrasztottad? (gondolom nem)
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: kalmi »


A kimeneti rész pedig így lesz megvalósítva, illetve már meg van, de újra megcsinálom, mert az előző verzió csak kipróbálásra került be. A hangja rettentően sokat javult a gyári szimmetrikus, szervós, gigaerősítésű, bonyolult kapcsolású, kondenzátoros csatolású verzióhoz képest!
 
 
 
 
 



Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Bár nem akarom feltétlenül használni az analóg bemenetet, azért elő akarom készíteni, mert bármikor jól jöhet!
Az alábbi kapcsolást építem meg:


Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Készítem a DEQ-ra az analóg bemenetet, és OPA 1632-vel valósítom meg, ebből viszont nem létezik DIP8-as tokozás, csak ilyen miniatűr SMD borzalom.
 
OPA1632 adatlap
 
 
Az ebay-en találtam ilyen DIP8-as adaptert, ezzel tulajdonképpen hagyományos méretűvé lehet varázsolni ezen parány csipeket, és egyszerűbb a házilagos barkácsolás!
 
A képeken látható a munkamenet:





Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Köszi az észrevételt! Én is gondoltam erre, de ahol cseréltem, ott szerintem szabad, legalábbis mérve nem változott a működése. Ugyanazt a feszültséget és áramot adja, mint eddig. A kapcsolási rajzon zöldel bejelölt 4 elkót cseréltem, a pirossal áthuzott részt pedig megszüntettem.


Nem tudom, hogy milyen volt korábban, illetve most milyen a jelalak. Ha azt mondod, hogy a freki sem változott, rendben, elhiszem.
A feszültséget és áramot nem tudom mivel mérted. Gondolom szkóppal...
Mégis, az eredeti értékeket meghagytam volna, és a kimeneteket szűrtem volna egy induktivitással (akár mH nagyságrendben) és utána kötöttem volna a 2200u-t.
Bocsi, még egyszer, már be is fejeztem az okoskodást....

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Köszi az észrevételt! Én is gondoltam erre, de ahol cseréltem, ott szerintem szabad, legalábbis mérve nem változott a működése. Ugyanazt a feszültséget és áramot adja, mint eddig. A kapcsolási rajzon zöldel bejelölt 4 elkót cseréltem, a pirossal áthuzott részt pedig megszüntettem.


Avatar
elektrorudi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 718
Csatlakozott: 2010.02.15., hétf. 20:42
Értékelés: 150

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: elektrorudi »



Elkezdtem szétkapni és kicsit belenyúlni a DEQ2496-ba. Az eredeti tápegységben megszüntettem az analóg áramköröket tápláló részt, ezért már csak 3,3 és 5 V-ot állít elő a digitális áramköröknek. Mindkét digit tápvonal elkói lecserélődtek. Az eredeti két 1000uF és két 470 uF helyett négy 2200 uF-ost kapott.


Bocsánat, hogy már megint bele vau kéretlenül a topicba, de egy megjegyzést tennék:
Ha jól látom, ebben kapcsolóüzemű táp (is) van. Én úgy tanultam, hogy a szűrőkondenzátorok értékét számítani kell, de legalábbis az IC gyártója által megadott görbéből kiolvasni az értékét. Ez természetesen szoros összefüggésben van a induktivitás értékével és így a kapcsolási frekvenciával és... stb.... stb... Ha ettől +/- eltér a szűrő kondi értéke, akkor az egész táp működése felborul(hat).
Ilyen szempontból (is) teljesen eltér az analóg és a kapcsolóüzemű táp szűrése. Az analógnál első közelítésben elmondhatjuk, hogy minél nagyobb, (illetve minél több) annál jobb! Kapcsolóüzeműnél nem így van. Ha a további simítás a cél, akkor azt további LC szűréssel vagy kétfokozatú tápegységgel (kapcsolóüzemű+analóg) célszerű megoldani. Ebben az esetben már az analóg rész után persze "bármekkora" kondi lehet.
Mégy egyszer bocs...

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3572
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Elkezdtem szétkapni és kicsit belenyúlni a DEQ2496-ba. Az eredeti tápegységben megszüntettem az analóg áramköröket tápláló részt, ezért már csak 3,3 és 5 V-ot állít elő a digitális áramköröknek. Mindkét digit tápvonal elkói lecserélődtek. Az eredeti két 1000uF és két 470 uF helyett négy 2200 uF-ost kapott.
 
Belekerül két 10VA-es hagyományos trafó a cuccba. Az egyik +/- 15V-ot ad a műveleti erősítőknek, a másik pedig 5V-ot a DAC és ADC chipek analóg részeinek. Az egyenirányítást külön hidak végzik, külön pufferekkel. A 7805 eredetileg a fő DSP panelen volt hűtőborda nélkül, ez most kikerült a hűtőbordára a 7815 és 7915 ösök mellé. A két Analog Devices DSP chip és az AK AD konverter nagyon melegedett, ezért kaptak némi extra hűtést.
 
Most itt tartok, nemsokára írok az analóg és digitális ki és bemenetek újjáépítéséről!




Avatar
Sci
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.05., pén. 16:56
Értékelés: 1

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: Sci »



Kecskeméten élek, tehát a problémád megoldására nem ideális helyen. Ha nem akad közelebbi segítséged, számíthatsz rám.


 
Köszönöm szépen!
Még várok egy kicsit, hátha akad helybéli, de ha nem, mindenképpen megkereslek.

Avatar
esel
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 874
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 22:25
Értékelés: 33

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: esel »



Üdv!
Mivel nem érzem, hogy birtokomban lenne a kellő szaktudás egy DAC összerakásához, ezért felteszem a kérdést, hogy:
Akadna valaki, aki nem horror áron elkészítene nekem egy AMB labs gamma 1 full++ dacot? A kit-et adnám, csak össze kell rakni.
Veszprém közelében lenne a legjobb, persze ez nem biztos, hogy összejön.
Remélem nem gond, hogy ide postoltam.


Kecskeméten élek, tehát a problémád megoldására nem ideális helyen. Ha nem akad közelebbi segítséged, számíthatsz rám.

Avatar
Sci
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.08.05., pén. 16:56
Értékelés: 1

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: Sci »


Üdv!
Mivel nem érzem, hogy birtokomban lenne a kellő szaktudás egy DAC összerakásához, ezért felteszem a kérdést, hogy:
Akadna valaki, aki nem horror áron elkészítene nekem egy AMB labs gamma 1 full++ dacot? A kit-et adnám, csak össze kell rakni.
Veszprém közelében lenne a legjobb, persze ez nem biztos, hogy összejön.
Remélem nem gond, hogy ide postoltam.

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »

Csak erdekesseg keppen, hogyan oldottam meg az SMD szürö kondik kivaltasat, hogy meg cserelhetö is legyen...

Avatar
venomer
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1715
Csatlakozott: 2008.08.02., szomb. 14:09
Értékelés: 412

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: venomer »


Namost. Uraim!
 
Forrás: http://www.hiradastechnika.hu/data/uplo ... _09_02.PDF
 
Ennek kellene nekem egy olvashatóbb verziója plusz minden a témában. Pdf, ISBN, ami akad az emlékezetekben, fejekben. Tudna valaki segíteni az akaratával?

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »

A kep lemaradt...

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »

Most neztem csak, a legujabb X-fi Titanium HD is BB dac chippel szerelt, es cserelhetö opamp-ok vannak rajta. Fejlödö kepes... Az enyemen meg csak egy Cirrus Logic CS4382, 6 csatornas integralt chip-ecske van...

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »


Nos idöközben megerkeztek a kondiaim. A C46-ot kicsereltem 220uF/10V Oscon-ra, a C47,49,50,51,48,52,53,54, valamint C55,56,57,58 kondikat kiforrasztottam az opamp-ok mellöl. Ami meglepett, hogy ez utobbi 4 kondi (55-58, a I/V opamp-pok visszacsatolo agaban) nelkül nem hallatszik mas csak ektelen sisterges, kvazi begerjed a rendszer? Gyorsan visszatettem provizorikusan 4,7n FKP-t (kicsit nagy ertek, de nem volt az eredetihez hasonlo 2,7-esem), es minden rendbe jött! Ertitek ezt??? A taphoz egyenlöre nem nyultam. (szkopom sajna nincs...)
 
A hangrol:
eddig azt irtam hogy a SB X-Fi jobb nala, bar emez "dögösebben" szol. Most egyertelmüen ez szol szebben, a "dögösseg" alabbhagyott, kitisztult, dinamikus lett a hangkep, nagyon jo reszletezö kepesseggel.
Igy visszagondolva tipikus elko hang volt amit produkalt ezelött, "elgrizestve" a hangkepet es visszafogva a reszleteket. Szoval az oscon megeri a penzet, szerintem.

Avatar
sirdond
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 126
Csatlakozott: 2009.05.22., pén. 11:13
Értékelés: 9

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: sirdond »


Mostanában erősen gondolkozok egy usb dac építésén. két tervet is találtam,ami jónak tűnik:
Alien dac
és
GrubDac
 
Valakinek van tapasztalata a fentiek közül valamelyikkel? Szerintetek melyiket érdemes megépíteni?
What is an Audiophile?

Avatar
esel
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 874
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 22:25
Értékelés: 33

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: esel »



Nem hinnem... Ez egy HEF4053BT, 1-1db L es R bemenettel es 1-1 kimenetel. Kap külön 6,8V-ot, van neki zener a panelon. A szimmetrikus-asszimetrikus kivonast az egyik sztereo opamp vegzi.


Ez egy MOS kapcsoló és az a feladata, hogy némítsa a kimenetet, ha a receiver, vagy a dac chip nem hangjelet érzékel.

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »

Nem hinnem... Ez egy HEF4053BT, 1-1db L es R bemenettel es 1-1 kimenetel. Kap külön 6,8V-ot, van neki zener a panelon. A szimmetrikus-asszimetrikus kivonast az egyik sztereo opamp vegzi.

Avatar
esel
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 874
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 22:25
Értékelés: 33

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: esel »



Kösz a tippet, ez a Farnell egesz jo kis kereskedö...
Meg egy hülye kerdes, a panel aljan a kimenet elött van egy kis sztereo multiplexer. Ennek mi is a konkret celja?


Félreérted, az nem multiplex. A dac chip igazából szimmetrikus áramkimenetet készít, ez négy jel. R+;R-;L+;L- (Right plus-minus, Left plus-minus), amit multiplex-nek nézel, az a szimmetrikus jelből asszimmetrikus jelet állít elő (Right plus-ból kivonja Right minus-t, matematika szerint egy számból, ha negatívat vonunk ki, az eredmény annyi, mintha előjelet váltanánk és hozzáadnánk). Persze, én a panelodat nem látom, és lehet, hogy egész másról van szó.

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »


Kösz a tippet, ez a Farnell egesz jo kis kereskedö...
Meg egy hülye kerdes, a panel aljan a kimenet elött van egy kis sztereo multiplexer. Ennek mi is a konkret celja?

Avatar
esel
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 874
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 22:25
Értékelés: 33

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: esel »



Köszi esel!
A 470u/25V lehet pl. os-con ugye? Ti honnan szerzitek be ezeket? En egyedül az ebay-en talaltam.
 
Egyebkent valahogy igy kellene kineznie ha tisztesen meg van eptve...


én farnell-nél vásárolom az alkatrészek zömét, de ezt az elko-t a hqvideo-nál (Bp. Kerekes u.) és nem os-con.

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »


Köszi esel!
A 470u/25V lehet pl. os-con ugye? Ti honnan szerzitek be ezeket? En egyedül az ebay-en talaltam.
 
Egyebkent valahogy igy kellene kineznie ha tisztesen meg van eptve...

Avatar
esel
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 874
Csatlakozott: 2009.02.15., vas. 22:25
Értékelés: 33

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: esel »



En ugy gondolom, hogy ami nincs a jel utjaban, azaz sorban vele az nem befolyasolja lenyegesen a hangkepet. Plane ertem azokra amik pl. a gerjedesek kiszüresere hivatottak, mint pl. a visszacsatolo agban levö paralell kondik. A tap az termeszetesen nagyon fontos...
 
Esel, melyikek is a szüröaramkör kondijai? Szamokat kerek az alabbi rajz alapjan!! De igazabol mindet megnevezhetned csak hogy egyröl beszelünk-e.
 
Nos volt alkalmam meg is halgatni a joszagot, hmm, erdekes. Referenciam perp. egy SB X-Fi hangkari. Ez utobbi nekem reszletezöbbnek es magasban dusabbnak tünik, az uj DAC (tuning nelkül) pedig teltebb hangunak igy egy röpketeszt utan...


C30 és C31 általában XR7.
 
PCM1798 21 és 22 lábát külön szokták fogni, a két oldal kisebb áthallása érdekében. Az ide kötött kondenzátor felelős az áramgenerátor puffereléséért. A nyák miatt ezt Te már nem teheted, de ide jó elko-ra van szükség. Rajzon C46 a jele. Nálam a legjobb hangot a 470 uF / 25 V impulzustűrő kondi adta.
 
Az IV konverter visszacsatoló ágában a C55, C56, C57, C58 kondik nem gerjedés elhárítására vannak beépítve, hanem a 8 szoros túlmintavételezés miatti "szaggatás" elsimítására. Ezen kondik hatása jól hallható. Ismerek olyan kapcsolást, amelyikben ezek a kondik nincsenek beépítve, de ezt nem tanácsolom, mert több megahertzes jel juthat ki a DAC-ból.
 
C47-től C54-ig találhatók a kimeneti szűrő elemei. Ezek dolga, hogy százegynéhány kilohertznél magasabb frekvencia ne jusson ki a DAC-ból. Minőségük nagyon fontos. Ezek a kondik is elhagyhatók, de nem tanácsos. Ha szkóppal vizsgálod a DAC-ot, szűrő nélkül (kondik elhagyása) a jelalak egy vastag sáv, szűrővel vékony vonal. Mégis, sokan vannak, akik kondi nélkül szeretik.

Avatar
BlueVoice
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.12.22., szer. 12:20
Értékelés: 0

Diy Dac

Hozzászólás Szerző: BlueVoice »


En ugy gondolom, hogy ami nincs a jel utjaban, azaz sorban vele az nem befolyasolja lenyegesen a hangkepet. Plane ertem azokra amik pl. a gerjedesek kiszüresere hivatottak, mint pl. a visszacsatolo agban levö paralell kondik. A tap az termeszetesen nagyon fontos...
 
Esel, melyikek is a szüröaramkör kondijai? Szamokat kerek az alabbi rajz alapjan!! De igazabol mindet megnevezhetned csak hogy egyröl beszelünk-e.
 
Nos volt alkalmam meg is halgatni a joszagot, hmm, erdekes. Referenciam perp. egy SB X-Fi hangkari. Ez utobbi nekem reszletezöbbnek es magasban dusabbnak tünik, az uj DAC (tuning nelkül) pedig teltebb hangunak igy egy röpketeszt utan...

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”