Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Aktív hangsugárzó építés

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



A gondolatolvasoi kepessegemet fejleszteni kell ...
 
 
En a 27TBCD/GB-DXT magasat ajanlanam. Az sem veletlen, hogy miert. A szokasos adatlap mellett van egy masik pdf doksi, abban le van irva


 
Erre a linkre gondolsz?
 
 
Értem az előnyét, viszont ezt a frekiátvitelt egy aktív rendszerbe illeszteni a középtartomány tetején vagy a magas tartomány alján lévő púposság miatt (amit az enyhén waveguide kivitel ad) kompenzációs áramkör nélkül szinte lehetetlen.
 
Egyébként a Genelecnek pont erről szól a 80xx sorozatnál a DCW technológiája.
 
DCW
 

Avatar
switch
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 380
Csatlakozott: 2007.07.01., vas. 16:32
Értékelés: 28

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: switch »


...akkor ennyit a vintage JBL driveres tervekről? :-(
Azért ezt is ugyanolyan érdeklődéssel fogom olvasni :-)
EA057 alapú Audiosphere EL34 PP monoblokkok by Kalmi, Yamaha CD-X 1060 CD + Audiolab M Dac+ , Triangle Antal ES. Power-R RCA, digit IC és hangfalkábel.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Most újíttattam fel a mély peremeit.
A gondolatolvasoi kepessegemet fejleszteni kell ...
 
A magas ügyre visszatérve: Gondolkodtam a ASE HD26-oson is, a stormban nagyon megkedveltem. De mindig izgatta a fantáziámat egy excel magas. Te is tudod mit tudnak ezek, hallottad párszor Pagrusnál. A seas prestige szériából inkább az alu dómokat tartom jónak, nekem a selyem dómjai laposak, kicsit döglöttek.
En a 27TBCD/GB-DXT magasat ajanlanam. Az sem veletlen, hogy miert. A szokasos adatlap mellett van egy masik pdf doksi, abban le van irva

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Mindezt csak azert mondom mert egy 15 eve gyartott hangszoro lagyreszei mar oregedesnek indultak, valtozhattak az eredeti TS parameterek es idovel a valtozas csak nagyobb lehet/lesz, esetleg hasznalhatatlanna is valhat a hangszoro (ha pl. a membranszel eloregszik).


Most újíttattam fel a mély peremeit.
 
Tetszik nekem is a roy, de most nagyon papír irányába szeretnék menni. A közép is megvan már.
Az általam és mindenki által jól ismert MCA12RC SEAS.
 
MCA12RC
 
 

 
 
A magas ügyre visszatérve: Gondolkodtam a ASE HD26-oson is, a stormban nagyon megkedveltem. De mindig izgatta a fantáziámat egy excel magas. Te is tudod mit tudnak ezek, hallottad párszor Pagrusnál. A seas prestige szériából inkább az alu dómokat tartom jónak, nekem a selyem dómjai laposak, kicsit döglöttek.
 
Egyébként ezeket a dobozokat bár stúdiómonitornak hívom, nekem csak annyi ebből a kritérium, hogy lineáris legyen +/- 2 dB-n belül, és minimálisan belenyúlhatós legyen a hangkép (room correction). Nem dolgozni szeretnék velük, hanem minőségi zenét hallgatni, bár ha munkára is jó, annak külön örülök.
 
Egyébként meg nem kell csendben maradnod, örülök ha megosztod a tapasztalataidat és véleményeidet.

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Én sem kedveltem régen, sőt iszonyodtam a lemezkosaras hangszóróktól, és hacsak lehetett kerültem őket. Rájöttem ostobaság emiatt kizárni őket egy lehetséges körből. Főleg mióta tudom mire képes pl a peerless SLS315 lemezkosarasa egy jól méretezett jól megépített hangdobozban (Storm).
En nem iszonyodtam soha a lemezkosaras hangszoroktol, ha igy lett volna akkor nem vasaroltam volna anno (par eve) SLS315-ot ... nekem a mai napig megvannak ezek a melyek es nem akarodzik tuladni rajtuk. Szoval nem azert irtam a lemezkosaras megjegyzest, hogy altalanossagban "leminositsem" a lemezkosaras hangszorokat. Az tenyleg csak egy megjegyzes volt, hogy van 1 kis hasonlosag a H2000 egyes lemezkosarai es a kepen lathato hangszoro kosara kozott.
 
Meg ez egy 15 évvel ezelőtt gyártott hangszóró, egész más értékeket képvisel mint a maiak többsége. Sajnos manapság a hangszórógyártás egyáltalán nem a jó irányba megy szerintem.
Hogy milyen iranyba megy a hangszorogyartas manapsag az egy dolog. Ettol fuggetlenul (szerintem) lehet jo hangszorokat talalni a piacon es ez nem indok arra hogy regi hangszorot hasznaljon az ember. Mindezt csak azert mondom mert egy 15 eve gyartott hangszoro lagyreszei mar oregedesnek indultak, valtozhattak az eredeti TS parameterek es idovel a valtozas csak nagyobb lehet/lesz, esetleg hasznalhatatlanna is valhat a hangszoro (ha pl. a membranszel eloregszik). Masfelol az ajanlott Seas bitang jonak tunik, de Pagrus kozelebbrol ismeri, tobbet tud rola mondani. En nem akarlak gyozkodni, mert nem az en hangfalam lesz, csak javaslatot teszek, azaz inkabb azt irom le, hogy ha en csinalnam akkor mit valasztanek.
Jut eszembe, masik Seas magasat is valasztanek, nem excelt, hanem a prestige szeriabol egyet ... node nem borzolom tovabb a kedelyeket, inkabb csendben figyelem hogy alakul a projekt

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Picit H2000 "feelingje" van a hangszorokosarnak, meg ugy az egesz hangszoronak ha nem latszik a magnes Persze ez nem jelent semmit, csak egy eszrevetel volt. A Peerless lemezkosaras hangszoroi jo ar/ertek aranyt kepviselnek.
Ha mar adott ez a hangszoro akkor erdemes felhasznalni (mondjuk egy hifi 3utas dobozba), de en sokkal inkabb a Seas melyet favorizalnam egy "ütős" studio monitorba


 
Én sem kedveltem régen, sőt iszonyodtam a lemezkosaras hangszóróktól, és hacsak lehetett kerültem őket. Rájöttem ostobaság emiatt kizárni őket egy lehetséges körből. Főleg mióta tudom mire képes pl a peerless SLS315 lemezkosarasa egy jól méretezett jól megépített hangdobozban (Storm).
 
Meg ez egy 15 évvel ezelőtt gyártott hangszóró, egész más értékeket képvisel mint a maiak többsége. Sajnos manapság a hangszórógyártás egyáltalán nem a jó irányba megy szerintem.

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Lehet, hogy nem rosszabb a Seas, de jó sokan megvadulnak, ha látják egy hangszórón, hogy "Made in Denmark".
 
Még a finnek is dán driverekből dolgoznak. Minő paradox a lét...


 
 
Csak azért, mert közelebb van, mint Kína.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Picit H2000 "feelingje" van a hangszorokosarnak, meg ugy az egesz hangszoronak ha nem latszik a magnes Persze ez nem jelent semmit, csak egy eszrevetel volt. A Peerless lemezkosaras hangszoroi jo ar/ertek aranyt kepviselnek.
Ha mar adott ez a hangszoro akkor erdemes felhasznalni (mondjuk egy hifi 3utas dobozba), de en sokkal inkabb a Seas melyet favorizalnam egy "ütős" studio monitorba


 
Lehet, hogy nem rosszabb a Seas, de jó sokan megvadulnak, ha látják egy hangszórón, hogy "Made in Denmark".
 
Még a finnek is dán driverekből dolgoznak. Minő paradox a lét...

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lehoako »



No és mi van az alsó H húrral?


 
Ortodox 4 húrosokra gondoltam. Nyilván, ha kulcsot látsz és ereszthetnéked van, abban csak a fantázia szab határt. Meg a 41 Hz .

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »

Úgy látom, ebből a végén egész széria lesz...
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »


Tegnap utánanéztem, mégis az eredeti Genelec 8"-es mélyközepet fogom használni, amit egy SC30-as monitorból szereltem ki.
Picit H2000 "feelingje" van a hangszorokosarnak, meg ugy az egesz hangszoronak ha nem latszik a magnes Persze ez nem jelent semmit, csak egy eszrevetel volt. A Peerless lemezkosaras hangszoroi jo ar/ertek aranyt kepviselnek.
Ha mar adott ez a hangszoro akkor erdemes felhasznalni (mondjuk egy hifi 3utas dobozba), de en sokkal inkabb a Seas melyet favorizalnam egy "ütős" studio monitorba

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »

S30-at akartam írni, bocsi.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Tegnap utánanéztem, mégis az eredeti Genelec 8"-es mélyközepet fogom használni, amit egy SC30-as monitorból szereltem ki.
 
Itt egy brossúra erről a dobozról:SC30
 
Tegnap azt írtam, hogy kb 40 litert kíván, de utánanéztem és rosszul saccoltam itt is leírják, hogy a gyári érték 24 liter. Fogok TS paraméter mérést végezni ezeken a mélyeken, de szerintem jók lesznek. Igazi klasszikus papírmembrános mélysugárzók, kifejezetten kicsi reflexdobozba való alkalmazáshoz:
 

 
 






Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Ez brutál mélyhangszóró. Nekem tetszik...bár nem tenném közvetlenül az íróasztalomra ha elkészülne.


Jah, de gondolom nem kozelteri monitornak keszul(ne)
Amugy az is eszembe jutott, hogy aktiv melykompenzalas helyett esetleg ki lehetne probalni a zart es reflex doboz kozti atmenetet. En abban is latnek fantaziat ezzel a hangszoroval.

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »



Ha haromutas aktiv studio monitort keszitenek akkor en biztosan a Seas L26ROY melyet valasztanam. Kb. 25L-es zart(!) dobozba tennem es L-transform aramkort hasznalnek, hogy az f3 frekit kb. 30Hz kornyekere csokkentsem (a josagot pedig 0.7 koruli ertekre lojem be). Ha pedig Seas a mely es a magas is akkor a kozep is lehet(ne) Seas, mondjuk a nagyobbik, 15-os kozep (MCA15RCY), de akar egy alkalmas mely-kozep is jo lehet kozepnek. Szerintem gondos tervezes es kivitelezes utan abszolut ütőképes osszeallitas lenne


 
Ez brutál mélyhangszóró. Nekem tetszik...bár nem tenném közvetlenül az íróasztalomra ha elkészülne.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
lamalas
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 925
Csatlakozott: 2007.08.13., hétf. 14:43
Értékelés: 373

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lamalas »



Mivel a mélysugárzó érzékenysége itt nem számit, olyan mélysugárzóra szeretném építeni a projectet, ami viszonylag mélyre tud menni kis dobozban.
Már van egy eredeti Genelec studio monitorból származó 8" -es mélyközép párosom, de még nem feltétlen köteleztem el magam felé, mivel számításaim szerint 40 litert igényel maga mögé, amit én szeretnék 30 literre vagy az alá redukálni.


Ha haromutas aktiv studio monitort keszitenek akkor en biztosan a Seas L26ROY melyet valasztanam. Kb. 25L-es zart(!) dobozba tennem es L-transform aramkort hasznalnek, hogy az f3 frekit kb. 30Hz kornyekere csokkentsem (a josagot pedig 0.7 koruli ertekre lojem be). Ha pedig Seas a mely es a magas is akkor a kozep is lehet(ne) Seas, mondjuk a nagyobbik, 15-os kozep (MCA15RCY), de akar egy alkalmas mely-kozep is jo lehet kozepnek. Szerintem gondos tervezes es kivitelezes utan abszolut ütőképes osszeallitas lenne

- hangszórók, hangsugárzók eletro-akusztikai mérése (Thiele/Small paraméterek, átvitel, torzítás, fázis, impedancia)

- aktív / passzív hangváltók, hangsugárzók tervezése, kivitelezése

- meglévő hangsugárzók vizsgálata, esetleges feljavítása

- akusztikai mérések

- esztétikus akusztikai elemek tervezése, kivitelezése

Avatar
Tomi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 844
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 06:18
Értékelés: 90

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Tomi »


Van egy masszív üres kétutas reflexlyukas hangládám, már csak le kell mérni a beltartalmat, lehet, hogy megvan 26l is. Akkor kissé ki kell tágítani a hangszórók helyét és jó lesz. A csillapítóanyaggal még lehet minimálisan játszani, reflexcsövet pedig hajlítani, ami belefér.
Reflex és passzív membránt is meg lehet csinálni jól, utóbbinál nekem mindig az az érzésem, hogy kicsit dögösebben szól és jobban megfogja a basszust.
potatomelon.wordpress.com

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »



Sztem nagyon jó, a mérete pedig kvázi egy HS280-asé. Nekem is van efféle, máris csak jó lehet . Sztem lelki okokból menjen le 41Hzre, az a legmélyebb basszgitár/bőgő "E"-hangja, legyen meg szépen és hitelesen egy akusztikus felvétel "alja", túl sok maszatolás nélkül. Szvsz.


 
No és mi van az alsó H húrral?

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Vifa MG22WO09
 
Adatlap
 
 
Ebből van egy pár Tominak. Leszimuláltam a hozzá való dobozt.
 
26 literes reflex dobozt igényel, és 46-47 Hz-es F3-as pontot ad, ami nem túl mély, viszont a doboz méretéhez képest igen jó!
 
A reflexcsövet vagy passzív membránt 35 Hz-re érdemes hangolni.
 



 
Sztem nagyon jó, a mérete pedig kvázi egy HS280-asé. Nekem is van efféle, máris csak jó lehet . Sztem lelki okokból menjen le 41Hzre, az a legmélyebb basszgitár/bőgő "E"-hangja, legyen meg szépen és hitelesen egy akusztikus felvétel "alja", túl sok maszatolás nélkül. Szvsz.

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: lehoako »



Hát 35 liter már eléggé "extended" kategória.
 
Piros vonal:
26 liter, 46Hz-es alsó határ, 35 Hz-es hangolás
 
Sárga vonal:
35 liter, 41Hz es alsó határ, 33 Hz-es hangolás
 
Kicsit engem a groupdelay aggaszt. Megérné?


 
Az a 3 millisecundum? Annyira sokat számít?

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Inkább 30-35 literben.A 30-35Hz-es hangolás.


 
Hát 35 liter már eléggé "extended" kategória.
 
Piros vonal:
26 liter, 46Hz-es alsó határ, 35 Hz-es hangolás
 
Sárga vonal:
35 liter, 41Hz es alsó határ, 33 Hz-es hangolás
 
Kicsit engem a groupdelay aggaszt. Megérné?
 



Avatar
p.audio
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2010.05.26., szer. 21:36
Értékelés: -8

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: p.audio »


Inkább 30-35 literben.A 30-35Hz-es hangolás.
A passzív membrán hátránya a légcsövessel szemben a membrán tömegében keresendő a levegőéhez viszonyítva...Használata akkor indokolt,ha a doboz térfogatával tágabb határok közt lehet,kell operálni,illetve "túl" kis doboz a cél,mert a megfelelően terhelhető reflexcső hossza esetlegesen túl sok lenne...Tehát ez inkább egy olyan problémára való megoldás lehet,ami jelen esetben fel sem merül.

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »



Ez egy nagyon jó üveges a vifától.Ne rontsd el passzív membránnal,sima csöves reflexet neki!


 
Én is csővel gondoltam, de ez Tomi dobozaiban lesz, úgyhogy ő fogja eldönteni. Miért gondolod, hogy pmembránnal elrontható? Én eddig csak előnyeiről hallottam a csőhöz képest, más kérdés, hogy én alapból nem kedvelem a pmembránt....
Mit gondolsz a hozzá számított 25 literhez amúgy, és te két vagy három útba javaslod?
Egyébként bárki bekapcsolódhat, mindenki véleményét szívesen vesszük, azért is csináljuk publikban!

Avatar
p.audio
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2010.05.26., szer. 21:36
Értékelés: -8

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: p.audio »



Vifa MG22WO09
A reflexcsövet vagy passzív membránt 35 Hz-re érdemes hangolni.
 


Ez egy nagyon jó üveges a vifától.Ne rontsd el passzív membránnal,sima csöves reflexet neki!

Avatar
kalmi
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3573
Csatlakozott: 2007.08.22., szer. 17:33
Értékelés: 850

Aktív Hangsugárzó Építés

Hozzászólás Szerző: kalmi »


Két pár SEAS EXCEL magassugárzó megvan, ezekből az egyik párost valószínűleg átveszem Tomitól. Nem gyenge ligában fociznak ők sem:
 
Az egyik páros: T29CF001
 

 
 
A másik páros: T25CF002
 

 
 
 
 
 
 

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”